Oude brandweergarage werd fietsenstalling 'Een scenarioschrijver moet beeldend Ieren denken' Wegwijzer voor 55-plussers Feestelijke rommelmarkt ©Schiedams Nieuwsblad ^ÏTÏÏÏ*ÏÏ\ Plan voor jeugdhonk blijkt achterhaald Regionale commissies voor volkshuisvesting Gospelconcert in Havenkerk Foto- en Videoschool begint met cursus Video-avond Woody Allen TUBES 50ML i geldig tot a.s. woensdag SCHIEDAM Buurtcentrum 'Trefpunt-oost', aan de Celsi- usstraat 2, houdt zaterdag 14 februari een grote rommel markt. Deze wordt omringd door nevenactiviteiten zoals een tombola en kinderspelen. Op de markt zullen tevens enige informatiestandjes van verenigingen en instellingen te vinden zijn. De drumband 'Ambrosius' staat borg voor de vrolijkë noot. De opbrengst van de,rommel markt is bestemd voor het zo merkamp in Hoeven (N.Br). Voor dit van 11 tot 18 juli te houden kamp kunnen zich nog verscheidene kinderen opgeven. Enkele bezoekers van 'Tref punt-oost' hebben het plan opgevat een biljartclub op te richten. Het is de bedoeling dat deze op donderdag- en vrijdagavond gebruik kan maken van het biljart. Elke zondagmiddag organi seert het buurtcentrum activi teiten voor kinderen van circa zes tot twaalf jaar. Voor de begeleiding hiervan worden vrijwilligers gezocht. 55 Plussers uit Oost kunnen woensdag 11 februari, in het Trefpunt, een discussie-och tend bijwonen over het onder werp: 'Ouder worden, hoe be leeft u dat? zich voor iets wil aanmelden kan zich wenden tot het buurtcentrum, telefoop 4621089. STOOKWIJZER Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., HOOFDKANTOOR: Prins Hendrikkade 12-16, Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Kantooruren: maandag 09.00 -17.00, dinsdag t/m donderdag 8.30 17.00, vrijdag 8.30 - 16.00 uur. Telefoon (centrale): 010 - 4.699.911 DIRECTIE: V. Doorn/P. Bakker/J. Parser WEGENER-bladen verschijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim een miljoen exempla ren. Hiertoe behoren: Schiedams Nieuwsblad Verschijnt elke dinsdag huis-aan-huis in Schiedam, Groenoord en Kethel. Nwe Vlaardingse Courant Verschijnt elke dinsdag huis-aan-huis in Vlaardingen DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 KANTOOR: Hoogstraat 122, 3110 AH Vlaardingen, Postadres: postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Kantooruren: zie hoofdkantoor. 010 - 4.346.711 DISTRICT-VERKOOPLEIDER: Th.J. Bravenboer (tel. privé 010- 4.353.883). ACCOUNTMANAGER: G.H.Adams (tel. privé 01891-3230). ADVERTENTIEVERKOOP: SCHIEDAM: Hans Ivo (tel. privé 010- -..650.272). VLAARDINGEN: Hans Post, Nico v.d. Marei. REDACTIE: Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardingen. Postbus 306, 3130 AH Vlaardingen. CHEF-RED.: J. Deijbel. RED.: M.Ames en L.Visser CORRESP. Schiedam. R. Koppenha gen tel. 010-4.266615. Sportcorrespondent: Vlaardingen: P.Spek (010- 4.352.615). Schiedams: Susan de Ligt. ADMINISTRATIE: Prins Hendrikkade 12-16, Postbus 1980.3000 BZ Rotter dam, tel. 010-4.699.911. BEZORGING: Interlanden/Sprei- groep. Bezorgklachten tel. 010 - 4.699.201 DE HAVENLOODS DINSDAG 10 FEBRUARI 1987 7-496 WATERWEG/NOORD Ge deputeerde Staten van Zuid- Holland hebben besloten het overlegstelsel voor de volks huisvesting ingrijpend te her zien. Daartoe dienen er in de hele provincie regionale volkshuisvestingscommissies (RVC's) te komen. In de RVC's zitten gemeentebestuurders. Het rijk, de provincie, de ge meenten en intergemeentelij ke overlegorganen kunnen ad viseurs leveren. Gedeputeerde drs. W.H.M. Aalbers heeft 4 februari in Maasland de eerste RVC, voor de regio Westland/Delft, geïn stalleerd. Aansluitend volgen die voor de regio's Duin-/Bol- lenstreek, Leiden, Rijnstreek, Midden-Holland, Alblasser- waard/Vi j f heerenlanden, Drechtstedengebied en Goe- ree-Overflakkee. In de Haagse regio en (mogelijk) de Hoek- sche Waard stellen de ge meenten via een gemeen schappelijke regeling zelf een RVC in. Ook het Rijnmondge bied krijgt binnenkort 1 ot*2. RVC's. De RVC's kunnen, aan dë hand van een door GS opge stelde leidraad, zelf hun ta kenpakket samenstellen. 25> mogen zij GS bindend advise ren over de (her)verdeling vd'h het woningbouwcontigefït voor de regio. Daarnaast kun nen er niet bindende adviezen worden gegeven over het pro vinciaal woningbouwprft- gramma en de hoofdlijnen voor de contingentering. Tffl. slot kan de RVC een platform zijn voor intergemeentelijk overleg over jie volkshuisves ting. Daarbij valt te denker aan de coördinatie van ge meentelijk beleid op het gS- bied van woonruimte verde ling, vestiging en doorstro ming. Met het instellen van RVC£s hoopt de provincie de volks huisvesting dichter bij de ge meenten te brengen en de uit voerbaarheid van streekplan nen te vergroten. SCHIEDAM In de kerk van Johan Maasbach Wereldzen ding, aan de Lange Haven 70, wordt zondag 15 februari een gospelconcert gegeven. Aan de gospelavond werken mee: 'de Vrijgekochten' uit Tiel, 'Mainstream' uit Leiden en diverse andere solisten en duo's. Tussen het zingen door wordt er gesproken door de evangelist E. Holder. Het concert begint om 19.30 uur. Iedereen is welkom. De toegang tot de Havenkerk is gratis. SCHIEDAM De voor malige brandweergarage aan het Frans Halsplein doet sinds enige tijd dienst als fietsenstalling. Voor deze bestemming is door middel van een schriftelij ke enquête onder de om wonenden gekozen. Als be heerder van de fietsenstal ling fungeert één der leden van de pleincommissie, Jan Hendriks. De pleincommissie Frans Halsplein, welke deel uit maakt van de Bewoners Vere niging Schiedam West, werd na de renovatie van het speel plein in 1980 opgericht. Voor naamste taak van de commis sie is toezicht op het gebeuren om en rond het plein te hou den en eventuele gebleken door te geven. Eén der leden van de plein commissie, Leo de Lorijn: „Bij het plannen maken voor de renovatie van het speelplein kwam het idee voor een jeugd honk naar voren. Aangezien het gebouwtje waar we ons oog op hadden laten vallen nog dienst deed als brand weergarage was dit in die tijd niet te realiseren. Op het moment dat de garage leeg kwam waren we zes jaar verder. Het gevolg is dat de jongeren van toen inmiddels allemaal een eigen 'honk' heb ben. Tevens is intussen het jongerenonderkomen 'Under ground', bij het wijkcentrum 'De Erker', geopend. Voor de huidige 'lichting' is dus al een goede opvang in de wijk aan wezig. Daar kwam nog bij dat we zelf verantwoordelijk wer den gesteld voor het beheer. We besloten daarop eerst te onderzoeken wat de omwo nenden van een en ander dachten. Er werden vragenlij sten verspreid en aan de hand „daarvan ontstond het plan voor de fietsenstalling". Speelwerktuigen Zoekende naar een beheerder, want ook in een fietsenstal ling is toezicht nu eenmaal noodzakelijk, stuitte de bewo nersvereniging op Jan Hen driks. Deze heeft inmiddels al heel wat vrije uurtjes aan het project besteed. Hendriks: „Op de vloer van de vroegere garage is eerst een laag zand met daarop tegels aange bracht. Daarna zijn we rekken gaan maken. Die zijn momen teel nog niet eens helemaal klaar. Verder moet er in het voorjaar gewit worden. Al met al een flinke klus, maar ik heb SCHIEDAM In het Video café, in gebouw De Teerstoof aan de Nieuwstraat 12, wordt zaterdag 14 februari een the ma-avond over Woody Allen georganiseerd. De video's gaan om 20.30 uur aan. Het Videocafé is vanaf 20.00 uur open. Donateurs hebben gratis toegang. Om donateur te worden betaalt men f 5,- per seizpen. De wegwijzer is op verscheidene adressen, waaronder de dienstencen tra, gratis verkrijgbaar. inlichtingen kan vragen en wat het eventueel kost. Een duidelijke inhoudsopgave en een trefwoordenregister ma ken dat alles makkelijk te vin den is. De 'Wegwijzer voor 55-plus- sers in Schiedam' is kosteloos verkrijgbaar bij de diensten centra, de wijkposten van de Stichting Gecoördineerd Ou derenwerk,. de Openbare Bi bliotheek en op verscheidene andere adressen. Leden van de ouderenbonden krijgen een exemplaar toegestuurd. Men sen waar het moeilijk voor is het gidsje op te halen, kunnen het telefonisch aanvragen bij de Centrale Informatielijn voor 55-plussers in Schiedam (telefoon 4731976). Zij krijgen er dan een toegestuurd. ROTTERDAM— „Mijn ervaring is dat mensen die met video werken heel weinig zorg beste den aan scenario's. Of ze noemen een scenario wat in werkelijkheid een verzameling van 120 los se shots is. Meestal is zo iets al niet meer te vol gen zodra je aan de twintigste shot toe bent." Binnenkort begint op de Foto- Videoschool van de Stich ting Kunstzinnige Vorming Rotterdam (SKVR) een cursus scenarioschrijven. Filmregis seur en scenarioschrijver Ton Koole, die zich in de afgelopen jaren heeft gespecialiseerd in het geven van dergelijke cur sussen, leidt de zes bijeen komsten, waarvan de eerste op 28 maart gehouden wordt. „Mijn ervaring en niet al leen in het cursuswerk, maar ook in de filmwereld, is dat het schrijven van scenario's een ontzettend struikelblok is voor mensen die met film of video werken," vertelt Ton Koole. Zes jaar geleden begon hij met het geven van de sce nario-cursussen. „Eigenlijk toevallig. Ik heb toen meege daan aan een scenario-semi nar waar twee vooraanstaan de Amerikaanse scenario schrijvers, John Bloch en Bill Fadiman, aanwezig waren. Dat seminar is voor de Neder landse filmwereld een schok kende ervaring geweest. Die werd voor het eerst gecon fronteerd met het feit dat sce narioschrijven een vak apart is, en dat niet alleen: het bleek ook veel vakmatiger te zijn dan men ooit gedacht had. Wie dat vak beoefent, heeft net als een timmerman be paalde vaardigheden en be paald gereedschap nodig." „Na dat seminar heb ik twee keer een bijeenkomst gehou den voor kennissen die wel ge ïnteresseerd waren maar het seminar niet hadden kunnen bijwonen. Dat ging zo aardig dat ik ermee doorgegaan ben." School De Foto- en Videoschool, ge vestigd in het gebouw van de SKVR aan de Calandstraat, bestaat sinds september vorig jaar onder deze naam, al houdt de SKVR zich al veel langer met foto en video bezig. Bij de opheffing van het vide ocentrum van de Rotterdamse Kunst Stichting ging de appa ratuur over naar de stichting, die de eigen activiteiten en die van de RKS op videogebied bundelde in de school. „Die naam is misschien wat verwarrend sommige men sen denken dat ze hier een diploma kunnen krijgen maar eigenlijk kan elke term misverstanden oproepen," vertelt Theo Coolsma de coör dinator van de Foto- en Vide oschool. „En het is in elk geval zo dat er wel degelijk geleerd moet worden. Mensen die met video gaan werken denken vaak: als ik maar een beetje met de camera kan omgaan en weet waar de knoppen zitten, breekt de hel vanzelf wel los." Volgens Coolsma is de belang stelling voor de 'filmische vor mingscursussen' groot. De ruggegraat van het curuspak- ket wordt gevormd door de basis- en vervolgcursussen fo tografie en video. Daarnaast zijn er bijzondere leergangen, zoals de cursussen interview techniek en 'Documentaire onder het mes'. Volgende Leo de Lorijn en Jan Hendn er de tijd voor dus waarom zou ik het niet doen". Nu de fietsenstalling gereali seerd is, gaat de pleincommis sie zich weer toeleggen op het speelplein gebeuren. Men gaat hiertoe onder meer nieuwe contacten leggen met de Jan Ligthartschool. Eén van de dingen die men goed in de ga ten wil houden zijn de speel werktuigen. De Lorijn: „We willen voorkoipen dat deze, f in de kort geleden geopende fiets zodra er iets aan mankeert, worden weggehaald. Het is namelijk onze bedoeling die dingen dan zelf te repareren. Hieromtrent moeten alleen wel goede afspraken worden gemaakt met de betreffende gemeentelijke diensten want het zou natuurlijk zonde zijn als er straks plotsklaps zo maar iets weg zou zijn". (De Lorijn doelt daarbij op het raadsbesluit om, in het kader van de bezuinigingen, verniel de speelwerktuigen niet meer te herplaatsen). Omwonenden van het Frans Halsplein die een fiets in de stalling kwijt willen, of lid willen worden van de plein commissie kunnen zich voor nadere informaic in verbin ding stellen: Leo de Lorijn te lefoon 4266127 of Jan Hen driks telefoon 4261158. maand gaat een workshop van start voor het maken van vi deoclips. De cursus scenarioschrijven wordt voor het eerst gegeven, maar er zal zeker een vervolg komen, gezien de grote be langstelling: binnen twee we ken zat de cursus vol. Momen teel is er op de school alleen nog plaats bij de videocursus sen die speciaal voor vrouwen bestemd zijn. Prijs „Behalve de afdeling cursus sen hebben we ook een afde ling verhuur," vertelt Cools ma. „Het gaat om semi-pro- fessionele apparatuur, afkom stig van het videocentrum, dat alleen gebruikt kan worden door gevorderden. We werken eraan dat steeds meer mensen daarvan gebruik kunnen ma ken. In dat verband is de cur sus scenarioschrijven een be langrijke activiteit, want goe de scenario's zijn hard nodig. Het aardige van deze cursus is dat er een prijs aan is verbon den. Om de deelnemers te sti muleren wordt voor het beste scenario een geldbedrag be schikbaar gesteld, waarmee dat verfilmd kan worden. Het gaat dan om de huur van de apparatuur en het inschake- len van een ervaren produk- tiebegeleider." Verrassend „Het maakt niet uit of de deel nemers weieens iets op dit ge- •bïed gedaan hebben," aldus Ton Koole. „Het belangrijkste is dat ze gemotiveerd zijn. Een beetje ervaring op het gebied van schrijven en werken met audio-visuele middelen is wel gewenst, al maak je soms ver rassende dingen mee: iemand die alleen op zijn kamertje dagboeken heeft zitten schrij ven en tijdens zo'n cursus opeens komt met een fantas tisch produkt." „Het aardigsteis natuurlijk wanneer mensen hier komen met een vaag idee, dat ze tij dens de cursus ontwikkelen tot een korte film. Dat mag zowel drama als documentai re of experimentele film zijn. Vaak wordt gedacht dat voor drama en documentaire ver schillende regels gelden wat het script betreft: dat is hele maal niet waar, het is van het zelfde laken en pak." „Wat elke keer weer blijkt is dat deelnemers moeten leren dramatisch te denken en te schrijven. Er bestaan model len en trucs om spanning te creëren die zo oud zijn als de weg naar Rome en waar je niet buiten kan, hoewel sommigen dat weieens denken." Daarnaast moet je een stijl ontwikkelen die beeldend is. Een veelgemaakte beginners- fout is dat de schrijver alles wat hij in zo'n film aan infor matie kwijt wil, laat vertellen, terwijl je ook het beeld kunt gebruiken om die over te brengen. Ik zeg weieens: als je wilt leren schrijven voor de film, moet je de maatschappij ingaan. Wie als onderwerp 'dronkenschap' kiest, moet in het café gaan zitten." SCHIEDAM De Werkgroep Preventie van het Flankerend Ouderenbeleid Schiedam heeft een informatiegids uit gegeven. In het boekje, met de titel 'Wegwijzer voor 55-plus- sers in Schiedam', staat over zichtelijk aangegeven welke voorzieningen en regelingen er voor ouderen zijn en tot welke instanties men zich hiervoor moet wenden. In de Werkgroep Preventie zijn alle organisaties die zich met het welzijn van ouderen bezig houden vertegenwoor digd (de Kruisvereniging, "&e St. Gezinsverzorging, de St. Maatschappelijk Werk, het RIAGG, de GGD, de St. Raad voor het Bejaardenwerk en de Gezamenlijke Commissie Ou der enbelangen). Al direct na de oprichting, in eind '84, gaf de werkgroep aan het samen stellen van een wegwijzer voor 55-plussers een hoge prioriteit. Mede door de grote hoeveelheid gegevens die ver zameld moesten worden, heeft het toch tot op heden geduurd voor de gids werd uitgegeven. De wegwijzer bevat informa tie over tal van onderwerpen zoals: gezondheid en welzijn, rechtskundige hulp, wonen, geldzaken, vrije tijd en ver voer. Per onderwerp staat be schreven welke voorzieningen er zijn, wie ervoor in aanmer- I Op tal van plaatsen vinden activiteiten voor ouderen plaats. Ook deze king komen, waar men zich staan in de gids vermeld. kan aanmelden of om meer Theo Coolsma en Ton Koole: „Het schrijven van scenario's blijkt een ontzettend struikelblok te zijn." (foto: Dick Hoogerwerf)

De Havenloods | 1987 | | pagina 3