DE HAVENLOODS Onderwijsachterstand te liif door nauwe samenwerking Ideze taant Schiedams N ieuwsblad l r VOORDEEL AKTIE-i Allemaal leugens In eigen tempo computertaal leren BRISTOL STEENGOED!!! w- Reanimatie kan een leven redden Schiedam krijgt negen ton subsidie Belastinghulp Open huis bij HPELATTI haarboutiques The Ditch Thema-avond Woody Allen Belgisch vermaak op Molendag Activiteiten De 4 Molens Lentefeest viert carnaval Drugsprobleem in Amore Tossica onze opruiming Cursus gaat in op de vele bijbelvertalingen Hugh Hopper in Podium EDITIE P, DONDERDAG 12 FEBRUARI 1987, 36e JAARGANG NR. 6 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. BIJKANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. ADVERTEER NU BEL VOOR INLICHTINGEN 010-4 699 444 SCHIEDAM— Kitty Jans sen en André van den Heuvel vieren het 15-jarig bestaan van hun eigen theaterpro- duktiemaatschappij met het uitbrengen van het stuk 'Al lemaal leugens', dat 14 fe bruari in het Passage Thea ter wordt opgevoerd. 'Allemaal leugens' is een to neelstuk van Hugh White- more. Een dwingend verhaal over eenvoudige mensen, die zonder dat ze het willen ver strikt raken in de wereld van spionage. In grote trekken een historisch verhaal uit de jaren 60 in Engeland. Barbara en haar man Bob leven gelukkig en tevreden met hun dochter Julie in een typische Engels rijtjeshuis in een voorstad van Londen. Ze krijgen bezoek van een in specteur van de contraspio nage, met het verzoek enkele uren een uitkijkpost te plaatsen in de kamer van de dochter. Vervelend, maar het is in het landsbelang. Het worden geen uren, maar weken. Dit wordt voor het gezin een onhoudbare situa tie wanneer bovendien blijkt dat het om him beste vrien den aan de overkant van de straat gaat. Deze worden tenslotte opge pakt en, na enkele jaren in de gevangenis te hebben ge zeten, uitgewisseld tegen Engelse spionnen. Barbara herstelde nooit meer van dit verraad. Een verraad aan de vriendschap. De Daily Mail schreef over dit stuk: „Het stuk heeft een vernuftige intrige. De ver dienste ligt in het grote mo rele dilemma, maar boven dien daarin, dat het dilemma ook wordt getoond. Het is spannend, heeft humor, maar met een noodlottige af loop". Aanvang: 20.15 uur. De toe gang bedraagt 20, 16 en 12 gulden. Houders van een CJP of Pas 65 krijgen 4 gul den reductie. In wijkcentrum De Erker start binnenkort een cursus compu ter programmeertaal. Er is een speciaal lesprogramma samengsteld, waarbij iedereen zich in eigen tempo de taal eigen maakt. De taal die ge leerd wordt is basic. Ook mensen met weinig voor kennis van wiskunde kunnen aan deze opleiding deelne men. De cursus wordt dinsdagmiddag van 14.00 tot 15.30 uur, op de dinsdag- en woensdagavond van 19.00 tot 20.30 uur en van 20.30 tot 22.00 uur. De cursus duurt tien weken, de kosten bedra gen honderd gulden. Uitke ringsgerechtigden kunnen voor de helft van de prijs deel- Voor meer informatie en in schrijving kan men De Erker bellen, telefoon 42.67.767 of 42.63.161. VèlTmeijér y Ju*. Neerlcinds grootC. He aanbod Leopard Maten Adviespr 39 9! Bristolprijs ROTTERDAM Binnenweg 20 (t/o Termeulen) Zuiderterras winkelc Zuidplein SCHIEDAM In clubhuis Zuid, Zwartewaalsestraat 16, wordt op vrijdag 27 februari een cursus reanimatie gege ven. De cursus wordt verzorgd door de E.H.B.O. Reanimatie is het met de hand regelmatig samendrukken van de borstkas, gecombineerd met mond op mond beade ming. Deze techniek wordt toegepast wanneer iemand een hartstoring heeft. Dit kan gebeuren door een hartin farct, verdrinking of verstik king. Soms kan de korte tijd die een arts of ambulance no dig heeft om ter plaatse te ko men toch te lang te zijn. Ter overbrugging van die tijd kan reanimatie worden toegepast. De cursus bestaat uit een deel theorie met daarnaast een practisch gedeelte op speciale poppen. De cursus duimt van 19.00 tot 22.00 uur. De kosten bedragen 25 gulden per per soon. Deelname is mogelijk vanaf 14 jaar. Voor nadere informatie of aanmelding kan men tercht bij clubhuis Zuid, tel. 4267297. SCHIEDAM In het ka der van het zogenaamde onderwijsvoorrangsbeleid gaan verschillende scho len, welzijnsinstellingen en de bibliotheek samenwer ken om kinderen die in een onderwijsachterstandsitu atie verkeren te helpen deze situatie op te heffen. Hiervoor wordt door het ministerie subsidie ver leend aan gebieden, die volgens de normen van de onderwij svoorrangswet tot de voorrangsgebieden wor den gerekend. Schiedam is één van deze zesenzestig gebieden en ontvangt ruim negen ton op jaarbasis. Om gestalte aan het beleid te geven is er een samenwer kingsverband gevormd tussen scholen en welzijnsinstellin gen. Het unieke van dit sa menwerkingsverband is dat scholen van verschillende achtergrond achter de plan- Plan Onder onderwijsachterstan den worden verstaan die ne gatieve effecten op de leer- en ontwikkelingsmogelijkheden van leerlingen, die het gevolg zijn van sociale, economische en culturele omstandigheden. Om hier iets tegen te doen heeft het samenwerkingsver band een plan opgesteld. Dit plan omvat tal van activitei ten en projecten, waarop scholen zich kunnen inteke nen. Een aantal van die activi teiten liepen reeds op sommi ge scholen en bij enkele instel lingen, maar iedereen deed dit op zijn eigen manier. Met het nu gepresenteerde plan is er enige lijn in de activiteiten ge komen. Schiedam heeft een duidelijke keuze gemaakt hoe de subsi die besteed moet worden. Het geld moet zoveel mogelijk di rect ten goede komen aan de scholen en instellingen zelf. Deze hebben extra personeel in dienst kunnen nemen om de activiteiten mogelijkk te ma ken. Zes thema's Het plan kent zes thema's, die ieder weer ingedeeld worden in kleinere activiteiten. Het eerste thema is er op gericht om in een vroegtijdige sta dium leer- en ontwikkelings problemen bij leerlingen te signaleren. En om hierna het onderwijs daarop af te stem men. Een tweede thema is 'Nederlands als tweede taal'. Het doel is om anderstalige kinderen en him ouders in Het unieke is dat scholen en instellingen van verschillende achtergronden elkaar in het onderwijsvoorrangs- gebied Schiedam hebben gevonden. staat te stellen goed in het Ne derlands te kunnen communi ceren zonder echter de eigen taal te verliezen. Andere thema's zijn: leerling begeleiding, gericht op het vergroten van de kansen voor het met succes volgen en af sluiten van vervolgopleidin gen, het stimuleren van de ontwikkeling op het gebied van kennis, door meer aan dacht te besteden aan de mo torische ontwikkeling en as pecten van de muzikale vor ming. Verder is een thema gericht op het stimuleren van de taalont wikkeling en om het lezen te bevorderen. Hierbij kan bij voorbeeld de bibliotheek in geschakeld worden. Het laat ste thema behelst onderwijs in eigen taal en cultuur. Scholen die bepaalde proble men bij hun leerlingen consta teren kunnen op activiteiten, die speciaal voor die proble men zijn opgezet, intekenen. De activiteiten, die in dit be leid worden uitgewerkt, noemt mevrouw De Rijke, ad junct-directeur van de scho lengemeenschap Nieuwlant- /Liedeweide lapmiddelen. "Maar als je niets doet ge beurt er helemaal niets voor die leerlingen". SCHIEDAMLeden van de FNV kunnen ook dit jaar weer geholpen worden bij het in vullen van het aangiftebiljet inkomstenbelasting. Belas tingmedewerkers van de vak bond zijn hiervoor in maart beschikbaar. Degenen die van deze mogelijkheid gebruik willen maken kunnen zich op zaterdag 28 februari tussen 10.00 en 12.00 uur aanmelden bij het FNV-gebouw aan de Stadshouderslaan 119. Een bewijs van lidmaatschap van de FNV meebrengen is nood zakelijk. Dit mag u niet missen: - Wervelende show van de nieuwste haarwer- ken o.a. van Pierre Balmain. - Modieuze staarten, haarstukken en acces soires, vol kleur en raffinement. - Medewerking van Maywood. - Aantrekkelijke kortingsaanbiedingen. Vrijdag 13/2 vanaf 13.00 uur. Pelatti haarboutiques, Westersingel 29, Rotterdam SCHIEDAMIn The Ditch aan de Korte Haven treedt morgen, vrijdag 13 februari, Janice Lakers en haar trio op. Janice Lakers trad al verschil lende malen op in The Ditch, tot grote tevredenheid van het publiek. Vrijdag wordt zij vo caal begeleid door 'Topaz'. Deze groep werkt anderhalf jaar aamen en heeft landelijke bekendheid. Topaz was onder meer te gast in het programma 'Jazz met Jacobs' en is iedere maand te beluisteren in AVRO zondagmatinee met de Sky- masters. Aanvang 21.30 uur. Zaterdag 14 februari is er in The Ditch een optreden van de rockjazz- en funkgroep 'Last Reseort. De groep besgaat uit Carl Schilze op vibrafoon, Martijn Breebaart op key boards, Marnix Busstra op gi taar, Norbert Sollewijn op basgitaar en Oscar Schulze op drums. Aanvang 21.30 uur. SCHIEDAM— Woody Allen staat zaterdag 14 februari centraal tijdens de thema avond die in het Videocafé ge houden wordt. teur en regisseur worden ver toond. De eerste banden star ten om 20.30 uur. De zaal is vanaf 20.00 uur geopend. De toegang voor donateurs is gra tis. Het Videocafé is gevestigd in gebouw De Teerstoof in de Nieuwstraat. Schiedam- De Stoopkes uit het Belgische Hasselt treden op tijdens de komende Schie- damse Molendag, zaterdag 9 Stoopkes staat voor Sociëteit Ter Ondersteuning Onzer Plaatselijke Kroegen en Sta minees en bestaat uit drie mu zikanten, die een Vlaams pro gamma brengen van uitslui tend drink- en borrelliederen. Het progamma draagt de naam 'De Jeneversuite'. Dit is geen toeval, want Hasselt is net als Schiedam al generaties lang bekend als leverancier van jenever. Het repertoire van De Stoop kes bestaat instumentale nummers, onstuimige meezin gers, enkele intrieste liederen en zelfs antie- drink- liederen. SCHIEDAM— In diensten centrum 'De 4 Molens' gaan zondag 15 februari de voetjes van de vloer tijdens het thee dansant. Dit gebeurt tussen 13.30 en 16.00 uur. Woensdag 18 februari is er in de ontmoetingsruimte van het dienstencentrum een lunch concert. Het concert wordt ge geven door het koor van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen onder leiding van mevrouw Egbers. Het op treden duurt van 13.00 tot 14.00 uur. De natuurfilm 'De woestijn leeft' van Walt Disney draait dinsdag 17 februari in de gro te zaal van 'De 4 Molens' aan vang 14.00 uur. De toegang bedraagt anderhalve gulden. SCHIEDAM De stichting Lentefeest organiseert zater dag 14 februari een aangepast carnaval in het eigen pand van Lentefeest in de Tuinlaan. Het carnaval is met name be doeld voor mensen, die wat voor reden dan ook niet naar een carnavalsfeest kun nen of willen, zoals bejaarden, eenzamen, minder validen en gehandicapten. Het program ma staat nog niet helemaal vast, maar een welverzorgde koffietafel maakt er zeker deel van uit. Degenen, die dit carnaval wil len bijwonen, moeten zich vooraf opgeven. Dit kan tus sen 9.00 en 12.00 uur onder nummer 42.60.027. De carna valsmiddag begint om 13. A Drie keer misten de WIK-waterpo- lodames het kampi oenschap. Voor hen mag nu viermaal scheepsrecht worden. A Jongeren en drank. Steeds meer jongerenwerkers worden geconfron teerd met drankmis- hruik. 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage «an 1.300.000 perwi SCHIEDAM— Bij de Film club draait vrijdag 13 februari de Italiaanse speelfilm 'Amore Tossica' van regisseur Claudio Caligani. In deze film komt het probleem van drugsver slaafden aan de orde. In 1976 werd in de Romeinse badplaats Ostia Pier Paolo Pasolini vermoord. In deze stad vechten vier junks dage lijks om hun shots te krijgen. Noodgedwongen raken zij be trokken bij prostitutie en cri minaliteit. Zij proberen af te kicken en dromen van een an der leven, maar kunnen zich moeilijk aan hun milieu ont trekken. Aanvang: 21.30 uur. De zaal is V'a'haf '20.30 uur geopend. De toegang bedraagt 4 gulden. Donateur worden kost 5 gul den per seizoen, inclusief de toegang voor de eerste film. De Filmclub is te vinden in de Nieuwstraat. dC/ iUClCfVÉfef meubelen en tapijten Hootdweg 18, Capelle aan den IJssel, lel. 010-4518844. Hillelaan 30-39 t.o. metrostation Rijnhaven, [Rotterdam-Zuid, lel. 010-4852273. SCHIEDAM/VLAARDIN GEN Het VUSA-centrum (Vrije Universiteit en Samen leving) organiseert voor ieder een die daarin geïnteresseerd is, een cursus waarin wordt ingegaan op de verschillende bij bel vertalingen. Sommige mensen vinden de nieuwe vertaling hopeloos verouderd en gebruiken aller lei nieuwere vertalingen. An deren zweren bij de al 350 jaar oude Statenvertaling. En er komen nog steeds meer verta lingen bij. Tijdens de VUSA-cursus wordt aan de hand van voor beelden duidelijk gemaakt waarom er verschillende ver talingen zijn. Tevens wordt aandacht besteed aan allerlei^ culturele invloeden op verta lingen. Ook komt de vraag aan de orde of de computer kan helpen bij het maken van een betrouwbare vertaling. De cursus wordt gegeven door dr. Houtman, docent Oude Testament aan de Vrije Uni- cersiteit, drs. Noorda, even eens verbonden aan de Vrije Universiteit dr. Tuinstra, wetenschappelijk secrptaris van het Nederlands Bijbelge nootschap en drs. Talstra, me dewerker aan de Theologische Faculteit in Amsterdam. De cursus wordt op vier maandagavonden gehouden in de zaal van de Oosterkerk, Schiedamseweg 95. De kosten bedragen 25 gulden. Jongeren tot én met 24 jaar betalen 15 guldeh. De eerste cursusavond is op 16 maart. De avonden beginnen om 19.45 uur. Voor nadere inlichtingen kan men op werkdagen tussen 9.30 en 13.30 uur met het VUSA- centrum bellen, 020-5482674. SCHIEDAM Muziekcafé Podium aan de Lange Haven presenteert zaterdag 14 febru ari een optreden van 'The No ble Band'. In 1982 begon deze groep defi nitief met het samenstellen van een groot repertoire, dat in eerste instantie was opge bouwd uit eigen bewerkingen van roek-klassiekers zoals nummers van The Rolling Stones, Dave Mason en Fran- kie Miller. Tegenwoordig ko men er steeds meer eigen com posities bij, waardoor de groep moeilijk te vergelijken is met een andere band. Aan vang: 22.00 uur. Zondag 14 februari is er in Podium weer een Alles-is-mo- gelijk-avond. Tijdens deze avond treedt 'Hugh Hopper Goes Dutch' op. Hugh Hopper was bassist van de Engelse formatie Soft Machine, die tussen 1967 en 1971 vele baanbrekende opnamen maakte. Aanvang: 21.30 uur. 0 Hugh Hopper Goes Dutch.

De Havenloods | 1987 | | pagina 1