Rotterdam gaat 10 jaar open voor aanleg van Spoortunnel 'Aardigheidje' van de Spoorwegen Marktkooplieden wachten gelaten af 'Stad moet blijven functioneren en gezelligheid niet verliezen' DE HAVENLOODS r VOORDEEL AKTIE-i Minister geeft startsein op dinsdag 28 april Modelspoor- ruilbeurs SPOORTUNNEL Informatie centrum de Binnenrotte verdwijnen. Tussen het oude viaduct en de Laurenskerk zal een hulpviaduct komen. ROTTERDAM— Vorig jaar kwam er een einde aan een vele tientalle ja ren durende discussie over de oeververbinding voor het treinverkeer door Rotterdam. De be slissing was genomen: er komt een tunnel met vier sporen. Het enorme kar wei gaat volgende week officieel van start. Het meer dan 100 jaar oude spoorviaduct en de spoor bruggen krijgen het steeds zwaarder te verduren. Ze ver gen veel onderhoud en zijn dringend aan vervanging toe. Bovendien moet de brug over de Koningshaven (de 'Hef') elke twee uur twintig minuten open kunnen om de scheep vaart door te laten. De ope ningstijden van de brug be perken het treinverkeer op de lijn tussen Amsterdam en Dordrecht en treinen die hier op moeten aansluiten zijn hiervan afhankelijk. Als de tunnel gereed is, zijn trein- en scheepvaartverkeer niet langer van elkaar afhan kelijk. Bovendien is het moge lijk het aantal sporen van twee naar vier uit te breiden, zodat meer treinen kunnen rijden. Een belangrijk knel punt in de NS-dienstregeling is dan opgeheven. De nieuwe spoorwegverbin ding begint al direct na het Centraal Station. Tot voor de Pompenburg rijden de treinen nog op een nieuw te bouwen viaduct en door een open tun nelinrit, daama verdwijnen ze zo uit het zicht. Ter hoogte van de Binnenrotte duikt de tunnel steeds" dieper de grond in, om onder het metrostation Blaak door te kunnen. Hier liggen dë sporen min of meer horizintaal. Daama volgt een verdere daling en loopt de tunnel onder de bodem van de Nieuwe Maas en onder het Noordereiland door. Na de Koningshaven volgt weer een stijging en vlak voor de Rose- Spoorstraat komen de treinen weer bovengronds. Tussen het Centraal Station en de bodem van de Nieuwe Maas moet de tunnel een hoogteverschil van bijna 19 meter overbruggen. Direct na het Centraal Station gaan de nieuwe spoorbaan dan ook al naar beneden. Bij de kruising met de Schiekade komen de sporen 2,5 meter lager te lig gen dan nu het geval is. Dit betekent dat ook de wegen en trambaan onder het Schieka- deviaduct omlaag moeten. Een betonnen bak zal voorko men dat de verlaagde weg vol loopt met grondwater. Hierop komt het nieuwe viaduct te rusten. Bij de kruising met de Pom penburg steekt het dak van de tunnel nog 4,5 meter oven de huidige weg uit. Vanwege deze 'drempel' moet het weg dek van de Pompenburg wor den verhoogd en zijn lange op- en afritten voor het ver keer noodzakelijk. De tunnel komt vlak langs het bestaande viaduct te liggen. Op de Binnenrotte is echter tussen de Meent en de Hoof- straat onvoldoende ruimte. De huidige spoorbaan moet daar om gedeeltelijk worden ver legd. Naast het bestaande via duct komt een tijdelijke hulp spoorbaan waar overheen de treinen tijdens de tunnelbouw zullen rijden. De Centrum- markt zal vanaf maart 1988 worden verplaatst naar de Mariniersweg en omgeving. Ondergronds station Onder het metrostation komt een NS-Station. Toen in de zeventiger jaren het metrosta tion werd gebouwd, heeft men al rekening gehouden met de mogelijke aanleg van de Spoortunnel. Het metrover- keer zal geen hinder hebben van de bouwactiviteiten. Trams, treinen en metro krui sen elkaar hier op drie ver schillende niveaus. De tunnel komt vlak bij het Witte Huis te liggen. Naast dit markante gebouw staan een aantal historisch waardevolle panden. Deze worden gede monteerd en later weer opge bouwd. De tunneldelen tussen de Pompenburg en de Maasbou levard en het overgrote deel op de linker Maasoever wor den ter plaatse in een put ge bouwd. Bij de tunneldelen die de rivier, het Noordereiland en de Koningshaven kruisen, past men een andere techniek toe. In een dok bij Baren- drecht worden kant-en-klare tunnelelementen gebouwd. Deze worden over water naar hun plaats van bestemming vervoerd en vervolgens in de bodem afgezonken. Naast de snelle bouwmethode is het voordeel dat de scheep vaart nauwelijk hinder onder vindt. Onder de Nieuwe Maas bereikt de tunnel het diepste punt. De spoorbaan ligt ruim Zuid Net als bij de rivierkruising worden de eerste 250 meter van de tunnel op de linker Maasoever gebouwd volgens de afzinkmethode. het overige deel wordt gebouwd in een droge bouwput. De nieuwe tunnel komt voor een groot gedeelte te liggen op de plaats van de huidige spoorbaan. Van de Nassauka- de tot voorbij de Rose-Spoor- straat is daarom een tijdelijke hulpspoorbaan nodig, die vlak langs de Rosestraat komt te liggen. Tussen de Rose-Spoor- straat en de 2e Rose-Spoor- straat komt een nieuw station, dat het huidige station Rotter dam-zuid zal vervangen. De spoorwegovergang bij de Rose-Spoorstraat gaat ver dwijnen. Er komt een nieuwe wegverbinding ter hoogte van de Damstraat. Dat klinkt allemaal eenvou dig, maar het werk gaat onge veer 600 miljoen gulden kos ten en de bouw van de tunnel duurt naar verwachting 7 jaar, waarna er nog eens 2 jaar nodig is voor de bovengrondse afwerking. Wie de tunnel echt wil bekijken, zal dus de ko mende jaren zijn ogen open moeten houden, want over een jaar of tien is er niets meer van te zien. Moeilijk StaiMwerker Jaap in 't Veld: „Wegplijven zullen de klanten niet op de markt, maar in het bègin zal het zeker problemen geven. Voor ons standwerkers maakt het misschien niet zo veel uit. Wij hebben toch geen vaste plaats. Voor de markt koopman is het lastiger". Me neer van Leeuwarden van het Marktwezen beaamt dit: „Wanneer je weet waar een kraam met goed fruit staat, dan ga je daar vaker naar te rug. Het zou nu al de vierde keer zijn dat de markt moet verhuizen. De klant wordt er een beetje moe van, maar voor negen jaar is het te doen". Als minister Smit-Kroes op 28 april het startsein geeft voor de bouw van de spoortunnel, dan barst op dezelfde dag in Rotterdam een complete feestweek los. Een 'aardigheidje' aan geboden door de Neder landse Spoorwegen, omdat dit staatsbedrijf gedurende een lange reeks van jaren in de Maasstad heel wat overhoop gaat halen. Het is nu eenmaal 'niet niks', als een van de drukst bereden baanvlakken zich, als een las tige mol in de voortuin, in graaft in hartje stad. Dat gaat - niemand doet daar geheim zinnig over - ongetwijfeld voor overlast zorgen. Want het is natuurlijk niet de tunnel zelf, die de binnenstad tijdens de bouw een beetje dwars zit, maar vooral de lange, en slechts zeer flauw hellende aanrijroute, die al ergens bij het Pompenburg de grond in duikt. „De bouwputten en omlei dingsroutes hoeven echter geen nadelige invloed te heb ben op wat zich gewoonlijk in het hart van Rotterdam af speelt. 'Tijdens de verbou wing' gaat het uitgaan en win kelen gewoon door", aldus de Overleggroep Spoorwegtun nel Rotterdam. Om dat te benadrukken, bege leidt de NS - die is vertegen woordigd in de Overleggroep waarvan ook de gemeente Rotterdam, de VW en de RET deel uit maken - het begin van de tunnelbouwactiviteiten met een compleet, zeven da gen durend, feest in de stad. Van 21.000 vrijkaartjes voor het circus tot orkesten en ar tiesten op zo'n vijf podia in de binnenstad van een aantrek kelijk fotoquiz langs twintig etalages tot een modelspoor ruilbeurs op het Stadhuis-r plein. „Het hart van Rotterdam heeft destijds de aanleg van de metro 'overleefd', dan zal het met die spoortunnel ook best lukken. Dat de binnenstad in elk geval aantrekkelijk blijft, zal op de grens van april en mei zeven dagen lang overdui delijk worden bewezen", stelt de Overleggroep tenslotte. „En ook daarna kan Rotter dam en wijde omgeving nog wel wat verwachten". Wat er in de week van 28 april tot en met 3 mei allemaal te beleven zal zijn in Rotterdam, kan men elders in deze krant Promotieplan en schaderegeling moeten pijn verzachten ROTTERDAM Voor de cen- trummarkt betekent de aanleg van de Spoortunnel de zoveel ste verplaatsing deze eeuw. De kramen staan in de nabije toekomst op de Mariniersweg, Goudsesingel, Nieuwe Markt en Botersloot en Hoogstraat. Volgens de heer F.M.H. Zap- pey, secretaris van de Centra le Vereniging voor de Ambu lante handel is de sfeer onder de kooplieden momenteel ge laten. Hij zegt: „Men heeft na tuurlijk al heel wat meege maakt, maar men wacht een beetje af hoe het er in de toe komst uit zal gaan zien. Daar valt nog niets over te zeggen. Voor een marktkoopman is namelijk zijn standplaats van belang. Er zijn er die nu goed staan en straks niet en anders om. De laatste categorie zul je dan niet horen. We weten ech ter uit ervaring dat vooral het eerste half jaar moeilijk is. De markt trekt veel vaste bezoe kers die weten precies waar de handelaren staan. Dat wordt dus in het begin zoeken en dat kan ten koste gaan van een stukje omzet. Omdat het om een langdurige verplaatsing gaat, verwacht ik wel dat het publiek, gewend geworden aan de nieuwe standplaats, zal terugkomen. Het is ook van belang dat de overloop van de centrumwin kels naar de markt blijft. Voor de marktkooplieden is overigens een aparte schade regeling in het leven geroepen. Maximaal 70 procent inkom stenderving kan aan de marktkoopman worden ver goed. Verder is onze voorzitter bezig met het opzetten van een aantal promotieplannen. Met name de verplaatsing zul len we niet ongemerkt voorbij laten gaan. Maar nogmaals, de sfeer is momenteel lauw", al dus de heer Zappey. Meer klanten „M'n baas zegt dat er ook toe komst zit in de fietsenstalling wanneer deze eventueel ver plaatst wordt", aldus Wim Blom, beheerder van de stal ling op de markt. „Ik denk dat het wel even moeilijk zal zijn voor de klanten. Ze weten nu immers waar we staan, misschien kunnen we op de nieuwe plek wel meer klanten gakht Op het Stadhuisplein wordt zaterdag 2 mei een grote mo delspoorruilbeurs gehouden. In circa vijftig kramen zullen de bezitters van miniatuur- treinen en toebehoren hun overtollige materiaal uitstal len. Een oproep in de hobbybladen heeft al heel wat inschrijvin gen opgeleverd, maar het Stadhuisplein is groot genoeg, dus er is altijd plaats voor ^yie iets wil aanbieden op deze beurs. Kandidaten dienen zich wel vooraf aan te melden. Dat kan bij Organisatiebu reau Martin Hanson, telefo nisch onder nummer 4225244. ROTTE R DAM Week lang feest Gratis naar Circus Renz A Win 5-daagse reis naar New York 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week Vanaf 29 april opent het Infor matiecentrum Spoortunnel haar poorten. Dit centrum is gehuisvest aan de Kolk 50, on der de bekende paalwoningen bij de Blaak. Van maandag tot en met vrij dag kan men hier van 9.00 uur tot 17.00 uur terecht voor in formatie, met klachten of met andere problemen die betrek king hebben op de spoortun nel. Minister Smit-Kroes zal dinsdag 28 april om 15.45 uur de eerste damwandpaal slaan nabij de Wijnhaven. Na deze officiële handeling zal het ge zelschap te voet naar het Spoorweg-informatiecentrum aan de Kolk 50 gaan, dat om 16.15 uur eveneens door de minister geopend zal worden. het bedrijfsleven regelma tig allerlei evenementen worden georganiseerd. De officiële start van de tunnelbouw is aangegrepen om voor de eerste keer een aantal promotionele activi teiten op te zetten. In deze speciale krant treft u een uitvoerig overzicht aan van alle evenementen die vol gende week zullen plaats- Buitenlanders Taxichauffeur A.M. Bergers: „Ik denk dat we het beste lij dend kunnen afwachten. Het is voor mij echter wel zeker dat er verkeersproblemen ko men. Je hebt het kunnen zien bij de aanleg van de metro, een aantal jaren geleden. De stad moest toen open en dat gaf veel omleggingen en opstop pingen. Ik denk dat de buiten landers die naar Rotterdam komen er ook moeite mee zul len hebben. Zij die vaak van een taxi gebruik maken ken nen de route en je moet ze dan gaan uitleggen datje ze niet af wil zetten, omdat je een ander traject rijdt. Maar we moeten het allemaal maar op ons af laten komen". Lawaai „Het maakt ons niet zoveel uit, want we komen hier niet zo vaak. De verbinding zal wel nog moeilijker worden. Lijn 6 is nu al zo lang. Aan de andere kant heb je dan wel minder last van het geluid dat de trein maakt, want die maakt een pestherrie", zeggen B. Ben vinden en K. Lima. ROTTERDAM— Met het heien van een damwand geeft op 28 april de Minis ter van Verkeer en Water staat, mevrouw N. Smit- Kroes, officieel het start sein voor de bouw van de spoortunnel. Daarmee be gint in Rotterdam een kar wei dat negen d. tien jaar gaat duren. Het bouwen van een tunnel dwars door de stad is geen kleinigheid en op tal van plaatsen zullen werkzaam heden worden uitgevoerd. De tunnel wordt gebouwd in opdracht van de Neder landse Spoorwegen. De uitvoering is een samenspel tussen NS, Gemeentewer ken, Rijkswaterstaat en de Aannemerscombinatie Wil lemsspoortunnel. De gemeente Rotterdam heeft vele voorwaarden ge steld om de overlast binnen aanvaardbare normen te houden. Zo zullen prak- Hier, bij de Wijnhaven zal de eerste damwandpaal geslagen worden. De koopmanshuizen naast het Witte Huis zullen binnenkort plaats moeten maken voor de tunnel. De 18e eeuwse panden worden gedemonteerd en nadat de tunnel gereed is weer opgebouwd. tisch alle wegen die de bouwput kruisen geduren de de hele bouwperiode in tact blijven. Zowel op de rechter als linker Maas oever zijn begeleidings commissies ingesteld. Hier in zijn vele belangengroe peringen vertegenwoor digd, die in gezamenlijk overleg onvoorziene knel punten en problemen pro beren op te lossen. Voorlichting krijgt veel aandacht. Voordat ergens werkzaamheden beginnen, worden omwonenden via bewonersbrieven ingelicht. „Gedurende de hele bouw periode moet de stad niet alleen kunnep. blijven func tioneren, maai\ook gezellig en aantrekkelijk blijven", is de opdracht van het ge meentebestuur. „De markt, winkeliers, bedrijven en de horeca mogen niet de dupe worden van de bouw van de Spoortunnel. Hoewel een gunstige schaderege ling is getroffen, is het zo wel voor het bedrijfsleven als voor de projectorgani satie van belang hier zo min mogelijk aanspraak op te maken". Men wil dat het publiek de weg naar het centrum blijvend weten te vinden en daarom zullen in samenwerking met de pro jectorganisatie, het VW en EDITIE 9. DINSDAG 21 APRIL 1987, 36e JAARGANG, ,Nr. 17 SctóedamsNieuwsblad HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. BIJKANTOOR: SCHIEDAMSE VEST 47, ROTTERDAM. ADVERTEER NU BEL VOOR INLICHTINGEN 010-4 699 444

De Havenloods | 1987 | | pagina 1