DE HAVENLOODS Anderhalf jaar nodig voor zuivering vervuilde grond Schiedams Nieuwsblad 35f r VOORDEELACTIE HET ECHTE irQ FRANSE 137 STOKBROOD Nieuw schip voor zeekadetten BRISTOL cteZjuiderSter Koffieconcert harmonie Wilton Bedrijf laat zien waar afval blijft JARDIN |B "atew», '-'a- Stertocht door Schiedam GEEN MEUBELKRANT... Aulwirekt Vanaf nu bakt Jam in èchtopz'n firn JANDUN Activiteiten buurthuis Nieuwland Centraal adres warme maaltijd Rechtshulp gesloten Honden aan Polderweg zitten zonder baas Podium EDITIE P, VRIJDAG 1 MEI 1987, 36e JAARGANG Nr. 18 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. BIJKANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. ADVERTEER NU BEL VOOR INLICHTINGEN 010-4 699 444 SCHIEDAM— Het Zeeka- dettenkorps Jacob van Heemskerk in Schiedam be schikt sinds kort over een nieuw schip, de voormalige mijnenveger 'Van Versen- daal' van de marine. Het ruim dertig meter lange schip wordt door het Zeeka- dettenkorps in een soort permanente bruikleen van de Koninklijke Marine ge bruikt. Gisteren werd het schip officieel in dienst gesteld. In de komende maand ligt de 'Van Versendaal' afgemeerd in de Nieuwe Haven voor de Oranjebrug. Op de zater dagmiddagen wordt het pu bliek in de gelegenheid ge steld een kijkje op het schip te nemen. Het Zeekadettenkorps is een organisatie voor jongens en meisjes die in hun vrije tijd bezig willen zijn met water en varen. Het Zeekadet- korps biedt hen die moge lijkheid door met zoveel mo gelijk eigen materiaal het water op te gaan om te zei len en te roeien. Verder zijn er verschillende andere acti viteiten op en rond vaartui gen. Het Zeekadetkorps is bij het Schiedamse publiek bekend door de rondvaarten tijdens de molendagen, de brandersfeesten en door het jaarlijkse roeifestijn 'Schie dam roeit'. De komende tijd zijn de ka- detten druk bezig met het schilderen van hun nieuwe onderkomen. Verder bereid den zij zich voor op een roei tocht van Harlingen naar Terschelling en op de tradi tionele pinkster- en zomer kampen. De 'Van Versendaal'het trotse onderkomen van de Schiedamse Zeekadetten. SCHIEDAMDe harmonie Wilton-Fijenoord geeft aan staande zondag, 3 mei een koffieconcert in het Passage Theater. De harmonie, onder leiding van Jean Gruter brengt een licht, gevarieerd programma. Tevens zal de drumband van Wilton-Fijenoord, onder lei ding van Louis van Drunen, enkele werken ten gehore brengen. Het lunchconcert be gint om 11.30 uur. De toegang is gratis. SCHIEDAM De grond- reinigingsinstallatie van het bedrijf NBM, die de ernstig vervuilde grond van de voormalige gasfa briek in Schiedam-Zuid reinigt is voor het publiek te bezoeken. De bewoners vereniging Schiedam-Zuid organiseert in samenwer king met het reinigingsbe- drijf een bezoekdag op 9 mei. Voor dit project bleek grote belangstelling te be staan, omdat een bijzonder moderne en unieke reini gingstechniek wordt toege past, waarin veiligheid en doelmatigheid voorop staan. De installatie werd vorig jaar gebouwd aan de Nieuwe Waterwegstraat en vorige maand gaf minister Nijpels van Volkshuisves- A Jardin 'LOCARNO' witte I volkunststof all-weather iel. Adviespr. 49.95 I 4 stuks per klar Rotterdam^>M™n«iW'Min, Bristol slechts J maximaal 4 stuks per klant Rotterdam Binnenwegplein 20 Zuiderterras winkelcentr. Zuidplein vrijdag koopavond tot 9 uur ting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer het start sein voor dc reiniging. De NBM vindt het belangrijk grote openheid te betrachten over de manier waarop met de verontreinigde grond wordt omgegaan. De bodem onder de voormalige gasfabriek is ernstig verontreinigd met stoffen die ontstaan bij de produktie van stadsgas door middel van vergassing van steenkool. In de tijd dat de fabriek operationeel was, nam men het niet zo nauw met ge vaarlijke afvalstoffen en veel belandde in de grond. Toen het terrein bestemd werd voor woningbouw bleek de bodem voor een groot deel afgegra ven te moeten worden in ver band met gevaar voor de ge zondheid. In 1984 werd hier mee begonnen. Op dat ogen blik was er nog geen geschikte reinigingstechniek, waardoor de 140.000 ton grond tijdelijk ligt opgeslagen op het industrieterrein SCHIEDAM— Acht Schie damse drumbands zorgen aanstaande dinsdag voor een muzikaal schouwspel in de stad. Om zeven uur 's avonds ver trekken de acht korpsen van uit zeven verschillende plaat sen in de stad voor een ster- tocht. Een uur later komen de drumbands aan op het Emma- plein waar zij gezamenlijk en kele muziekstukken, onder andere het Wilhelmus, ten ge hore brengen. De deelnemen de drumbands zijn OBK, Gus tos, Wilton-Feijenoord, de Rijnmondband, de Jeugdrijn- mondband, Harpe Davids, Ju liana en Ambrosius. vol meubelen en tapijten met zoveel meer voordelen In de bus gehad? Bel dan snel even tel. 010- 4518844 en hij wordt direkt bezorgd! werd opgeslagen in twee de pots op het industrieterrein. Een snelle besluitvorming leidde er toe dat de reiniging niet op de lange baan werd geschoven. Hierdoor kon na nog geen twee jaar een begin gemaakt worden met de reini- Import vervuiling Om de installatie op langere termijn rendabel te maken, kan het in de toekomst nodig zijn grond met soortgelijke verontreiniging als in Schie dam van elders aan te voeren, eventueel van buiten de pro vincie. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland dienen bin nenkort een voorstel in om de 'import' van vervuilde grond van buiten de provincie mo- gelkijk te maken. Eenmaal ge reinigde grond moet wel weer naar de oorspronkelijke pro vincie worden teruggebracht. Het grondreinigingsproces van de NBM werkt door mid del van indirecte verhitting van de grond. Dit is een geheel nieuwe methode. Eerder ge bouwde installaties werkten met directe verhitting. Het voordeel van de nieuwe tech niek is dat de gassen van het verwarmingssysteem niet in aanraking komen met de ver ontreinigde grond. Hierdoor komen geen stofdeeltjes in de afvalgassen terecht, een euvel waar eerder gebouwde ther mische installatie aanvanke lijk wel aan leden. De reiniging omvat twee stap pen. Eerst wordt de grond ontdaan van vocht en vluchti ge organische verbindingen. Vervolgens wordt de grond gezuiverd van puin en beton dat niet gereinigd hoeft te worden. Wat overblijft gaat in een oven, waar de giftige ver bindingen verdampen. De verdampte verontreinigingen komen in een naverbrander en worden omgezet in koolzuur gas, waterdamp en stikstof. Anderhalf jaar De gassen van de naverbran der en die van de buisoven worden gebruikt als warmte bron voor de verdamping van het vocht. Hierdoor wordt een relatief laag energieverbruik voor de gehele installatie be reikt. Verwacht wordt dat de installatie, die afgestemd is op de specifieke eisen van het Schiedamse project, ander half jaar nodig heeft om de 140.000 ton grond van schade lijke stoffen te ontdoen. Daar na kan begonnen worden met het reinigen voor anderen. Belangstellenden voor deze nieuwe techniek van bodem reiniging krijgen op 9 mei al lereerst een inleiding over de werking van de installatie. Dit gebeurt in het onderkomen van de bewonersvereniging in de Zwartewaalsestraat. Met een busje worden daarna klei ne groepjes naar de plaats van bestemming vervoerd. Dit ge beurt ieder heel uur. Aanmel den vooraf is noodzakelijk. Maximaal kunnen er ongeveer honderd mensen aan de ex cursie deelnemen. Mochten er meer belangstelling zijn; dan wordt bekeken of er op een later tijdstip nogmaals een be zoeking georganiseerd kan worden. Men kan zich aanmelden bij de bewonersvereniging, tele foon 47.30.503 of bij de voor zitter, de heer Bons, telefoon 47.31.945 (alleen 's avonds). Autoverhuur V. W. transporter per dag fl. 55.-- c. mtr. 5 Mercedes 207 per dag fl. 80.- c. mtr. 8.2 Mercedes 609 per dag fl. 145.- c. mtr. 19.4 incl. 100 k.m. - excl. B.T.W. tel. 010 - 437.69.68 (Spaanse Polder Graafstroomstr. 25) vanJ-90 voor We hebben onze prijzen nog lekkerder gemaakt A Zwaluwen organi seert straatvoet baltoernooi. Maandag 25 mei wordt er voor het eerst afgetrapt. De Palmboom wordt herbouwd. Hiervoor is nog een bedrag van drie ton nodig. Dit geld hoopt men binnen drie jaar te verwerven. 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week SCHIEDAM Buurthuis Nieuwland in de Albarda- straat start dit seizoen weer een aantal activiteiten voor volwassenen. Men kan zich opgeven voor huisvrouwen- gym, jazzballet, aerobic dan cing, creatieve ontmoeting, taallessen voor buitenlanders, yoga, naailessen, volksdansen en klaverjassen. Aanmelden kan dagelijks bij Marjan Tjas- sens, telefoon 4738671. Yëirmeijef verCDand van CD spelers SCHIEDAMOuderen die gebruik willen maken van de warme maaltijdvoorziening kunnen zich niet langer opge ven bij één van de diensten centra. Aanmelding dient in het vervolg te geschieden bij een centraal adres. Dit is de Stichting Gecoördineerd Ou derenwerk, telefoon 47.31.976. Het centraal aan melden is noodzakelijk in ver band met richtlijnen van de ICBS (Indicatiecommissie Be jaardenhuisvesting Schie- SCHIEDAM Het Buro voor Rechtshulp Schiedam aan de Hoogstraat is in verband met bevrijdingsdag, aanstaande dinsdag, gesloten. Het bureau 'is verder op werkdagen telefo nisch te bereiken onder num mer 47.37.433. Ook houdt het bureau open spreekuren. Deze zijn op maandag en dinsdag van 14.00 tot 16.00 uur en op donderdag van 17.00 tot 19.00 uur, een Turkse tolk is dan aanwezig. SCHIEDAM Zeventien honden moeten het voorlo pig zonder baas stellen. De heer Roker aan de Polder weg 64 ligt sinds maandag j.l. in het Schielandzieken- huis. Het is niet zeker wan neer de Schiedammer weer naar huis kan gaan. De politie meldde dinsdag dat men druk bezig was op vang voor de dieren te rege len. „een buurvrouw zorgt voorlopig voor de honden en als de nood aan de man komt, gaan we ze zelf te eten geven", aldus een een poli tiewoordvoerder. Hoewel de agent nog niet wist of het dierentehuis de honden kon het wel de be doeling de dieren hier onder te brengen. In het verleden zijn al eerder problemen geweest met het grote aantal honden dat de heer Roker bezit. Naar aan leiding van klachten van bu ren zijn destijds al twaalf honden weggehaald. Een bewoonster van de Pol derweg meent dat de man 'gerust een hond mag heb ben', maar dat zeventien honden wel een beetje teveel van het goede is. „We hebben last van stank, ongedierte. Daarbij wordt weieens een hond doodgebeten of dood in de sloot gevonden. Het is je reinste dierenleed. Ik ben blij dat er nu wat aan ge daan wordt..." SCHIEDAM— Muziekcafé Podium aan de Lange Haven presenteert morgen, zater dag 2 mei een optreden van Rinus Groenevelds Blues Baztardz. Zondag 3 mei is er een optreden van de big band Nieuwe Waterweg onder lei ding van Cees-Matla en zan geres Ria van Willigen. Nieu we Waterweg begint om 22.00 uur. Zaterdag be draagt de toegang drie gul den. De entree op de zondag is gratis.

De Havenloods | 1987 | | pagina 1