Molendag in teken van Sehiedamse historie Islamitische vastenmaand 'Vliegen in een heli is een fantastische belevenis' Schiedams Nieimsblad Feestelijke opening bad Groenoord Concert Bezichtigingen 'De Vrijheid' en 'De Walvisch" Excursies naar NBM Zeekadetkorps neemt schip in gebruik Demos verslaat HBSS VCS weinig overtuigend naar de volgende ronde Selectie terug 'De Drie Koornbloemen' SCHIEDAM Bad Groe noord bestaat dertig jaar. Ter gelegenheid van dit feit gaat de opening van het openlucht- bad, op zondag 10 mei, met de nodige festiviteiten gepaard. Het terrein van bad Groe noord is, in verband met de te houden ballonwedstrijd voor de jeugd, vanaf 10.00 uur toe gankelijk voor het publiek. De officiële opening, die verricht wordt door burgemeester Scheeres en wethouder Haf kamp, vindt plaats om 11.00 uur. De drumband Juliana zorgt voor feestelijke muziek. Gedurende de openingsdag zullen diverse sportverenigin gen demonstraties geven waaronder: de watersportver eniging 'De vrije liggers' (met een shuffel-demonstratie), ka novaarders van 'Nadsec' (deze gaan onder meer in een kano van de hoge wip) en de duik- verenigir.g- 'Pinquin' (met on der andere een demonstratie perslucht). 50 Cent toegang Wie op 10 mei naar bad Groe noord komt betaalt dezelfde toegangsprijs als dertig jaar geleden: vijftig cent, voor vol wassenen, en dertig cent, voor kinderen. Tevens schenkt de buffethouder, de heer Hiele, voor iedereen een gratis kopje kofne. In het kader van de jubileum viering biedt men de zwem mers tijdens de openingsdag ook de laatste kans een sei zoenabonnement aan te schaf fen voor de gereduceerde prijs van f 30,-. Wie hiervan ge bruik wil maken dient wel een pasfoto mee te brengen. I De Vrijheid' en 'De Noord' rond de molens allerlei activi teiten plaats waaronder: een braderie met oude ambachten, historische kinderspelen, volksdansen, poppenkast en demonstraties velocipèderij- den. SCHIEDAM „Een helicop ter is een kostbaar vervoer middel. Normaal gesproken kan dan ook uitsluitend een zeer selecte groep mensen er gebruik van maken. Omdat wij van mening zijn dat eigen lijk iedereen een kans moet krijgen te ervaren hoe het is in zo'n ding te vliegen zijn we rondvluchten gaan organise ren", Aldus vertelt mevrouw Rooijers, de mede-eigenares van het vliegbedrijf 'Goldsto- ne' dat tijdens de Aleidafees- ten op 9 mei rondvluchten uit voert boven Schiedam. De helicopter waarmee gevlo gen gaat worden zal rond 10.00 uur landen op de direct achter het feestterrein gelegen Westfrankelandsedijk. Aan sluitend beginnen de rond vluchten. Per keer kunnen vier passagiers (plus eventueel een klein kind) mee. Elke tocht is men zes minuten in de lucht. Mevrouw Rooijers: „Dat lijkt misschien niet veel maar in zes minuten kom je met een helicopter een heel eind. Bo vendien heeft men het grote voordeel dat er geen tijd ver loren gaat met aan- en afvlie gen. Zodra de heli opstijgt zit je immers direct boven de stad. Vervolgens vliegt de pi loot in de richting waar de passagiers belangstelling voor hebben. Bij de een zal dat de haven zijn. Een ander wil graag het centrum of het eigen huis van bovenaf bekijken. Omdat het vertrekpunt vlak aan de stadsgrens ligt is het zelfs mogelijk een rondvlucht te maken boven Vlaardingen. De passagiers moeten dit na tuurlijk wel even vooraf zeg gen". Ingaand op de vraag hoe de passagiers meestentijds op een rondvlucht reageren ver volgt mevrouw Rooijers: „Ze zijn stuk voor stuk enorm en thousiast. Sommigen zelfs zo dat het lijkt alsof je ze de he mel zelf geschonken hebt. Nu is het ook een fantastische be levenis om zo laag vliegend over je stad heen te gaan. Je kunt je daardoor immers goed oriënteren en loopt, in tegen stelling tot wanneer je in een groot vliegtuig zit niet de kans al ergens voorbij te zijn voor je er erg in hebt". Veiligheid De door het vliegbedrijf 'Goldstone' georganiseerde rondvluchten met helicopters maken slechts een klein deel uit van het werk dat men doet. Behalve met heli's vliegt men ook met andere kleine toestel len. Daarmee worden onder meer reclamevluchten, vluch ten voor het vervoer van te vroeg geboren baby's naar een elders in het land staande, couveuse. Ook de aflossing van werkers op booreilanden in zee wordt vaak door 'Gold stone' verzorgd. Voor het uitvoeren van al deze taken moeten voortdurehd vergunningen worden aange vraagd. Zo ook voor het ma ken van de rondvluchten bo ven Schiedam. De zorgen vooraf blijven overigens niet beperkt tot het in orde maken van de papierwinkel, ook het terrein dat als tijdelijke heli haven dienst.gaat doen wordt altijd van te voren door de piloot geïnspecteerd. Men wil namelijk niets nalaten om de passagiers veilige vluchten te kunnen garanderen. In het ka der van deze veiligheid wordt de landingsplaats aan de Westfrankelandsedijk ook permanent bewaakt door brandweerlieden van Wilton Feijenoord. Mensen die op 9 mei een rond vlucht willen maken kunnen bij de landingsplaats een spe ciale ticket kopen. Men be taalt hiervoor f 45,- per per soon. De helicopter waarmee de rondvluchten gemaakt worden. SCHIEDAM— Rudolf van der Wel (cello) en Marjo Boom (piano) geven zondag 10 mei een concert in de aula van het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat. Zij zullen compo sities ten gehore brengen van Beethoven, Debussy en Shos- takovitch. De toegang tot het concert, dat om 14.30 uur begint, be draagt f5,-. Houders van een. CJP of Pas 65 en leden van de vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum Schiedam betalen f3,- toegang. Wegener Huis-aan-huisbladen B V, HOOFDKANTOOR: Prins Hendrikkade 12-16, Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Kantooruren: maandag 09.00 -17.00, dinsdag t/m donderdag 8.30 - 17.00, vrijdag 8.30 - 16.00 uur. Telefoon (centrale): 010 - 4.699.911 DIRECTIE: V. Doorn/P. Bakker/J. Parser WEGENER-bladen verschijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim een miljoen exempla ren. Hiertoe behoren: Schiedams Nieuwsblad Verschijnt elke dinsdag huis-aan-huis in Schiedam, Groenoord en Kethel. Nwe Vlaardingse Courant Verschijnt elke dinsdag huis-aan-huis in Vlaardingen DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 KANTOOR: Hoogstraat 122, 3110 AH Vlaardingen, Postadres: postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Kantooruren: zie hoofdkantoor. 010 - 4.346.711 DISTRICT-VERKOOPLEIDER: Th.J. Bravenboer (tel. privé 010- 4.353.883). ACCOUNTMANAGER: G.H.Adams (tel. privé 01891-3230). ADVERTENTIEVERKOOP: SCHIEDAM: Hans Ivo (tel. privé 010- 4.650.272). VLAARDINGEN: Hans Post, Nico v.d. Marei. REDACTIE: Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardingen, Postbus 306, 3130 AH Vlaardingen. CHEF-RED.: J. Deijbel. RED.: M.Ames en L.Visser CORRESP. Schiedam, R. Koppenha gen fel. 010-4.266615. Sportfcorrespondent: Vlaardingen: P.Spék (010- 4.352.615). Schiedam: S. de Ligt. ADMINISTRATIE: Prins Hendrikkade 12-16, Postbus 1980,3000 BZ Rotter dam, tel. 010-4.699.911. BEZORGING: Interlanden/Sprei- groep. Bezorgklachten tel. 04A 4 <jgq 20" De moskee van de Turks-Islamitische Vereniging aan de Raam. SCHIEDAM Voor de in ons land wonende moslims is op woensdag 29 april de Rama dan begonnen. De Islamiti sche vastenmaand duurt tot 28 mei. Moslims leven naar de voor schriften en regels van de Ko ran, het heilige boek van de Islam. Hierin staat ook de Ra madan vermeldt. Volgens de Koran mag een moslim gedu rende deze vastenperiode van zonsopgang tot zonsonder gang niet eten, drinken, roken of sexuele- omgang hebben. Verder dienen de Islamieten gedurende de Ramadan veel in de Koran te lezen en ge bedsdiensten bij te wonen. In Schiedam kunnen zij hier voor terecht in drie moskeeën: de moskee van de Turks-Isla mitische vereniging aan de Westfrankelandsestraat en de moskee van de Marokkaanse Arbeidersvereniging in mi grantencentrum 't Parkweg, aan de Parkweg. Aan het eind van de Ramadan, op 28 mei, vieren de moslims het Suikerfeest. In de Islami tische landen duurt dit ver schillende dagen. SCHIEDAM— Burgemeester Scheeres heeft op Koningin nedag (donderdag 30 april) met het luiden van de scheepsbel het nieuwe schip van het Zeekadetkorps Jacob van Heemskerck officieel in gebruik gesteld. De aanwinst, voormalige mijnenveger de marine (de H.M. 'Van Versendaal'), ligt voorlopig afgemeerd aan de Nieuwe Ha ven ter hoogte van de Oranje- brug. Tijdens zijn toespraak wees de burgemeester onder meer op de leuke dingen die het zeeka detkorps regelmatig voor de Sehiedamse bevolking organi seert. Scheeres: „Volgende week met de Molenfeesten (zaterdag 9 mei) zijn ze bij voorbeeld weer duidelijk pre sent in de Sehiedamse havens. Ze verzorgen dan een stads- veerdienst van de Noordvest naar de Buitenhavenweg". Een andere activiteit op deze dag waar de zeekadetten voor tekenen is een aan weerszij den van de Noordvest plaats vindende touwtrekwedstrijd. Door de komst van de 'Van Versendaal' is de vloot van de Sehiedamse zeekadetten be hoorlijk uitgebreid. Als gevolg hiervan is er door de, zowel mannelijke als vrouwelijke, leden van het korps heel wat onderhoudswerk te verrich ten. Ook de 'Spice', de zeilkot- ter 'Wilhelmina' en de sloepen dienen immers bijgehouden te worden. Desondanks blijft er toch tijd genoeg over voor an dere activiteiten zoals het or ganiseren van kampen en der gelijke. Jongeren die hierover meer willen weten kunnen zich voor nadere informatie in ver binding stellen met de secre taris van het Zeekadetkorps Jacob van Heemskerck, de heer Van Roon: telefoon 4706862. Burgemeester Scheeres stelde het n officieel in gebruik. SCHIEDAM De A-junioren die deelnemen aan de strijd om de Sehiedamse titel werk ten deze week slechts een be perkt wedstrijdprogramma af. Hermes DVS lijkt aan het doelsaldo te werken na de te leurstellende 1-1 in de eerste wedstrijd. Na eerder met 13-0 van De mos te hebben gewonnen, werd het dit keer 10-1 tegen SVDPW. In de B-poule eindigde De- mos-HBSS in een 5-2 over winning voor de thuisploeg. In de andere poule won SVV met 1-5 van DHS terwijl Schie dam opponent SFC met een kansloze 9-0 nederlaag naar huis stuurde. SCHIEDAM De volleybal lers van De Blaakse/VCS plaatsten zich dit weekeinde voor de derde ronde in de strijd om de nationale beker. VCS versloeg in de sportzaal in de Fahrenheitstraat het Zeeuwse Morres/Hulst met 3- 1. Door gebrek aan concentra tie bij de Schiedammers duur de het duel langer dan waar schijnlijk ook de zonder wis selspelers naar Schiedam ge komen Zeeuwen hadden verwacht. In de eerste set kon VCS geen moment laten zien waarom het op de derde plaats in de eerste divisie is geëindigd. In tegendeel. Het onlangs uit dezelfde divisie gedegradeer de Hulst bepaalde het spel en won de eerste set van een on geïnspireerd spelende thuis ploeg met 14-16. De tweede set draaide het wat beter bij VCS, dat nu met rou tinier Peter van der Gugten speelde. Tot 11-il bood Hulst goed tegenstand, maar een op leving bij het team van coach Tom Berwers bracht de beslis sing. Het werd 15-12. In hoog tempo ging vevolgend de derde set ook naar de Schiedammers (15-3) want het leeggespeelde Hulst had in die fase totaal geen verweer tegen de nü wel goed opgezet te aanvalscombinaties. Nadat 'Matchwinner' Van der Gugten in de derde set weer had plaatsgemaakt voor Nico Zaal, was er wederom een te rugval te zien in het VCS-spel. Desondanks won de thuis ploeg ook de vierde set met 15-10, waardoor dus de derde ronde van het bekertoernooi is bereikt. VCS speelde overigens zonder Bert van Delden en de tijdens de warming-up geblesseerd geraakte Peter Fleischmann. SCHIEDAM— De cricketse lectie van Hermes DVS is juist van trainer Roger Bradley be reidde zich daar voor op de nieuwe competitie. Op 10 mei spelen het eerste en het twee- - de Hermes-team om 11.00 uur een wedstrijd tegen elkaar in het Hargapark. kele exemplaren uitgedund. Voornaamste reden hiervan was het gebruik van spiritus, in plaats van moutwijn, als grondstof voor de jenever. De Drie Koornbloe men De oudste van de thans nog bestaande molens is de uit 1770 daterende 'De Drie Koornbloemen'. De door een compagnieschap van branders gebouwde moutmolen werd irond 1820 aan een particuliere molenaar verkocht. Déze liet hem verbouwen tot meelmo- len. In 1976 wérd de aan de iVellevest staande reus eigeng- Idom van de gemeente. De re gelmatig op windkracht [draaiende molen is thans in gebruik als veevoedermaalde rij- De Vrijheid 'De Vrijheid', aan de Noord vest, werd eveneens als bran dersmolen gebouwd (in 1785). Vanaf 1917 werd de molen voor allerlei doeleinden ge bruikt. In de Tweede Wereld oorlog draaiden de wieken om peulvruchten voor de gaar keukens te malen. 'De Vrij heid', die sinds 1971 stadsei- gendom is, is geheel gerestau reerd en doet dagelijks dienst als korenmolen. De Walvisch De volgende in de rij van moutmalers is de in 1794 aan de Westvest gebouwde molen 'De Walvisch'. Deze werd in 1928 aangekocht door de ver eniging 'De Hollandsche Mo len'. Vijf jaar geleden (in '82) werd de gemeente Schiedam, voor het symbolische bedrag van f 1.-, eigenaar van 'De Walvisch'. Sinds 1954 drijft de molenaarsfamilie Van Driel Kluit er een firma die bakproducten levert. De Noord 'De Noordmolen', aan de Noordvest, dateert uit 1903. Nadat hij door de branders was afgestoten, werd er meel voor de bakkers in gemalen. Na het installeren van een dieselmoter werden (in 1937) de kap, de balie en het wie- kenkruis verwijderd. Tussen '61 en '73 werd de inmiddels door de gemeente aangekoch te molen geheel gerestaureerd. In de regelmatig draaiende 'De Noord' is thans een res taurant gevestigd. Eveneens aan de Noordvest bevindt zich de overgebleven stomp van 'De Palmboom'. De Stichting De Sehiedamse Mo lens, waaraan de gemeente het beheer van de molens heeft toevertrouwd, hoopt deze over enige jaren te hebben her bouwd. Programma Tijdens de Nationale Molen dag (9 mei) zijn, vanaf 10.00 uur, 'De Vrijheid' en 'De Wal visch' voor bezichtiging open gesteld. Tevens kan men, vanaf 12.00 uur, een bezoek brengen aan de distilleerderij en van Dirkzwager, Uto en De Kuyper. Bij het Zakkendra gershuisje aan de Schie her leeft de historie via een door het Anthonisgilde opgevoerd los- en laadschouwspel. Om 12.00 uur begint op de Vis markt een ouderwetse visaf- slag. Daarnaast vinden er zowel in het Sehiedamse centrum als SCHIEDAM De NBM heeft, in samenwerking met de bewonersvereniging Schie- dam-Zuid, excursies georga niseerd naar de grondreini- gingsinstallatie aan de Nieu we Waterweg. Alle Schiedam mers die hier belangstelling voor hebben kunnen zich aan melden. In de installatie van de NBM wordt momenteel de met cya nide verontreinigde grond van het voormalige GTB-terrein in Schiedam-Zuid gereinigd. Dit geschiedt op een geheel nieuwe wijze, waarbij veilig heid en doelmatigheid voorop staan. Mede hierdoor bestaat er voor het project veel be langstelling. De excursiedag wordt gehou den op zaterdag 9 mei. Na een uitleg over de werking van de installatie in het onderkomen van de BVSZ aan de Zwarte- waalsestraat 16 vertrekt men in kleine groepjes naar het NBM-terrein. Voor het ver voer, heen en terug, is een busje beschikbaar. Om orga nisatorische redenen dienen belangstellenden zich vooraf aan te melden. Men moet hiervoor bellen naar de Bewoners-Vereni- ging-Schiedam-Zuid, tele foon 4730503, of de heer Bons, telefoon 4731945 (alleen 's avonds). SCHIEDAM Niet alleen in en rond het Julianapark, maar ook elders in de stad wordt er zaterdag 9 mei feest gevierd. Centraal hierin staan de Sehiedamse molens: 'De Walvisch', 'De Drie Koornbloemen', 'De Vrijheid', 'De Noord' en de te herbouwen 'De Palm boom'. In het begin van de achttiende eeuw beheersten ruim twintig molens het Sehiedamse stads beeld. Het merendeel hiervan maalde graan voor de, jenever stokerijen. Honderd jaar later was het molenbestand tot en- Rond de molens vinden allerlei activiteiten plaats t kijkje nemen bij de

De Havenloods | 1987 | | pagina 3