HAAL l]W RECHT Medische behandeling van levensbelang, niet vergoed door ziektekostenverzekeraar. "I Een tweedehands auto kan helaas niet praten. Vakantie: werkgever moet betalen. OHRA geeft duidelijkheid AANDACHT Ook aan geld hangt een prijskaartje. POSTBANKÜL) 800 Deze pagina verschijnt in samenwerking met I Stichting de Ombudsman. De uitgever van dit blad is niet verantwoordelijk voor de inhoud van deze pagina. Jaargang 1, nummer 1, april 1987. k ben als man op de wereld gekomen en wil er ook als man weer vanaf." Dat waren de eerste woorden van de heer Dils nadat hem was voorgesteld -in het ziekenhuis na een operatie aan zijn prostaat waarbij kanker werd gekonstateerd- ookzijntestikelsweg te laten halen, zodat er een kans was dat zijn leven enigszins gerekt zou worden. Het gezwel van 2 ons kon slechts voor 40 gram worden wegge sneden. Het zat vastgegroeid aan zijn dikke darm en aan zijn blaas. Hij kon naar huisen hoefde niet meerte- rug te komen. Van de hoofdverple ger kreeg hij het adviesmee nietsaan zijn vrouw en kinderen te vertellen, dat zou kunnen leiden tot onaan vaardbare spanningen binnen het gezin. Hij achtte echtscheiding dan niet denkbeeldig. Dat was een jaar geleden. De heer Dils leeft nog en hij voelt zich beter dan voor de operatie. Zijn testikels heeft hij zich niet laten ont nemen. Een advies van zijn huisarts om chemotherapie en een hor- moonkuur te ondergaan heeft hij van de hand gewezen, omdat hij bang was voor de hevige bijverschijnse len. "Daar heb ik ook voor bedankt omdat ik nog kinderen in huis heb die dan 's avonds een agressieve va der moeten meemaken. Dat hoeft voor mij niet, dan ben ik liever me teen dood." Alternatieve geneeswijze. De heer Dils I iet het er niet bij zitten. Via-via kwam hij terecht bij een huisarts die een verfijnde Moerman therapie wel met hem wilde probe ren. Hij lichtte zijn verzekerings maatschappij in over verandering van huisarts. Deze maakte geen be zwaar. De resultaten waren in cén woord geweldig: hij lag geen dag meer in bed, functioneerde normaal in huis en reed zelfs weer auto. Moest hij eerst drie maal per week zijn nieuwe huisarts consulteren, nu is dat teruggebracht to twee maal per week. Omdat de heer Dils in de pe riode van zijn ziekte, april vorigjaar, als gepensioneerde door een over heidsmaatregel van het vrijwillig ziekenfonds werd overgeheveld naar een particuliere ziektekostenverze kering stuurde hij de rekeningen keurig op. RADIO CONSUMENTEN INFORMATIE NOS-OMBUDSMAN Hetgrootsteconsumentenprogram- ma van de vijf landelijke zenders is NOS-OMBUDSMAN. Dat wordt elke dinsdag uitgezonden van half vijf tot kwart voor zes op RADIO 5. (1008 Khz/298 meter). NOS-OMBUDSMAN stelt ook uw zaak aan de kaak. Als het gaat om za ken waaraan een overeenkomst ten grondslag ligt, zoals bijvoorbeeld een erfenis, uw telefoonklachten, de verzekering, een scheiding, koop overeenkomst, medische kwesties, de sociale verzekering,degasprijs, of de pensioenvoorzieningen, dan wor den ze in NOS-OMBUDSMAN be handeld. Uw plaats wordt ingeno men door een deskundige, de tegen partij zal zich moeten verantwoor den. Daar waar in algemene zin de regels éénzijdig en consument- onvriendelijk zijn opgesteld of wor den uitgevoerd tracht NOS- OMBUDSMAN die te veranderen. En vaak met succes! NOS-OMBUDSMAN is er ook voor u als u de weg niet weet in het uit dijend oerwoud van regels. Vanaf 17.00 uur kunt u meepraten in de uitzending. Haal uw recht via de uitgever van dit blad. Komt u er zelf niet uit, ondanks de informatie op deze pagina schrijf dannaar Wegener Huisaan Huisbla den B.V., pagina "Haal uw Recht" Postbus 1980, 3000 BZ ROTTER DAM. Zij zorgen voor afdoende be handeling in samenwerking met Stichting de Ombudsman. Deze pagina kwam tot stand door een samenwerking tussen Ed Peere boom Media Produkties BV te Amsterdam en Van Caem Keeris ConceptioneeringBV te Eindhoven, met redaktionele medewerking van Postbank en Ohra. Geen vergoeding. Tot zijn verbijstering werd hem een vergoeding geweigerd. Dan had hij zich maar moeten bij-verzekeren voor de alternatieve geneeswijzen zoals in de polis staat omschreven, was de redenering van de verzeke ringsmaatschappij. Dat was nu het grote probleem. De heer Dils be hoorde tot de 40.000 gepensioneer den die door de overheidsmaatregel getroffen werden. Diverse verzeke ringsmaatschappijen waren toen niet in staat om direkt een polis te sturen. Sterker nog: het duurde zeven maanden voor de heer Dils deze kreeg toegestuurd. Bij-verze keren was er toen niet meer bij. Zijn geval werd vergeleken met een brandend huis dat ook niet op zo'n moment te verzekeren zou zijn. Dilssprakalzijnspaarcentjesaanom de therapie te kunnen blijven beta len, zoals reserveringen voor de te verwachten belastingaanslagen voor de jaren '85 en '86. Zelfs zijn eenma lige uitkering voor KNIL-militairen ging schoon op. Levensbelang. De heer Dils: "Die behandeling is van levensbelang voor mij. Abso luut. Ik heb nog een beroep gedaan op een speciaal fonds van de GGD in Hasselt en in Zwolle. Bij de Ge meentelijke Sociale Dienst heb ik aangeklopt. Overal nul op het re kest." Hij zette de bezwaren van de verzekeraar nogeensopeen rijtje: de huisarts woonde te ver weg 100 km) en de behandeling viel nietonderde standaardvoorwaarden van het ziek tekostenpakket. Voor hem waren dit drogredenen. Immers, in eerste in stantie was men wel akkoord gegaan met verandering van huisarts, daar naast had hij niet de kans gehad om tijdig de polisvoorwaarden door te kunnen kijken. Hijging naar een ad- vokaat, die naar de "Beroepscom missie van de stichting Advies in Ge schillen en Klachtenbehandeling Ziektekostenverzekering" in Hou ten schreef. De advokaat konklu- deerde dat de behandeling veel goedkoper was dan de officiële be handeling met chemotherapie (per (foto: Wim Bos/Utrecht.) behandeling f. 10.000,-) en: "cliënt bezit zelf niet de middelen om de kosten van zijn therapie te betalen zodat uw uitspraak voor cliënt van levensbelang is." Uitspraak De beroepscommissie kwam tot het oordeel dat één en ander toch niet zo netjes wasafgehandeld als veronder steld had mogen worden. Zij liet de verzekeringsmaatschappij wetendat de heer Dils in enigerlei vorm tege moetgekomen moest worden. De verzekeringsmaatschappij van de heer Dils, bood aan vrijwel alle kosten te zullen vergoeden over 1986. Daarnaast zou zij de kosten blijven vergoeden in 1987 tot 1 juli op 'Ik doe het niet alleen voor mijzelf... dezelfde basis. Daarna zou de heer Dils zich moeten bij-verzekeren, hetgeen neerkomt op een behoorl ijk eigen risico (maximaal f. 700,-) en een kostenvergoeding minus de homeopatische en antroposofische geneesmiddelen (in de zeven maan- denover 1986datdeheerDilsdiewèl kreeg: f. 1.226,-). Bovendien wordt zijn premie aanzienlijk hoger. Kort om, met het nieuwe aanbod is de heer Dils slecht uit. Hij schiet er en kele duizenden guldens bij in, het geen hij juist niet kan opbrengen. Vaststaat wel dat de verzekerings maatschappij toegeeft fouten te heb ben gemaakt, al is het aanbod zoals zij dat noemt 'onverplicht' met andere woorden: een mooi gebaar. Gevecht. Voor de heer Dils is het niet een vecht voor alleen zijn leven. "Ik doe het ook voor anderen. Als je zo iets overkomt moetje het recht hebben om te kiezen." En dat recht is er niet in alle gevallen. Veel mensen die de Moermantherapie volgen zitten met een soortgelijk probleem. Zij hebben zich verenigd in de 'Vere niging Amnesty Moermantherapie- Patienten'. Een vereniging van men sen die baat hebben bij die therapie en gezamenlijk druk uitoefenen op politiek Den Haag om die therapie, waar een meerderheid van artsen af wijzend tegenover staat, toch offi cieel erkend te krijgen. Puur juri disch gezien trekken zij aan het kort ste eind: de polisvoorwaarden heb ben het voor het zeggen. En gelukkig zijn die niet bij alle verzekerings maatschappijen gelijk, ook niet bij alle ziekenfondsen. Eindstation. Ten einde raad vroeg Dils hulp bij de Stichting de Ombudsman in Hilver sum. Daar ziet men nog één licht puntje. Nu de verzekeringsmaat schappij, hoewel 'onverplicht', de heer Dils een eind tegemoet wil ko men zal er van alles aan gedaan wor den om die maatschappij zo ver te krijgen dat ze zich nog soepeler op stelt en tenminste naast het eigen ri sico de totale kosten wil vergoeden waar de heer Dils, letterlijk voor zijn leven vechtend, aanspraak op meent te kunnen maken. Zowel voor ziekenfondsverzekerden als voor particulier verzekerden zijn er mo gelijkheden om zelf een klacht in te dienen als u meent dat u niet volgens de polisvoorwaarden behandeld wordt. Ziekenfondsverzekerden kunnen zich wenden tot: Klachten commissie van de Ziekenfondsraad. Postbus 396, 1180 BD Amstelveen, tel. 020-5478911. Voor particulier- verzekerden is het adres: Beroep scommissie van de Stichting Advies in Geschillen en Klachtenbehande ling Ziektekostenverzekeringen, postbus 160, 3990 DD Houten, tel. 03403-92560. Als de Fiat Argenta 1000 Iniezione die op 28 september 1981 in Duitsland op de weg kwam kon praten zou u het vol gende relaas te horen krijgen. "Als je een auto bent als ik dan leer je alle financierings- en verkooptrucs wel kennen. Na mijn 10.000 km beurt op 5 april 1982 werd ik zwaar bescha digd bij een ongeluk. Ik werd naar Nederland gebracht als schade- wagen'Duitse deuk'. InUtrechtwerd ik medio februari 1983 tweede hands verkocht voor f. 22.000,=. De verkoper vertelde dat ik uit 1982 kwam (hij loog er een jaar vanaf). Dhr. F. mijn nieuwe eigenaar had geen geld en financierde mij bij Fiat Credit Nederland BV, een samen- werkingsfirma van Alcredis BV en Fiat Nederland BV. Dat geschiedde op huurkoopbasis, d.w.z. dat dhr. F. wel met mij kon rijden, maar geen eigenaar van mij was. Dat zou hij pas zijnalshijde laatste termijn zou heb ben voldaan. Zo ver kwam het niet. Dhr. F. ging failliet en Alcredis nam mij terug in 1984. Dhr. F. moest nog f. 7.000,= betalen, hij kwam niet in aanmerking voor een bedrag aan meeropbrengst in het geval ik weer verder verkocht zou worden. Op het 'afstandsformulier' van Alcredis kwam te staan dat ik uit 1980 kwam. Elke kenner kan zien dat ik model 1981 ben. Autoplan Amersfoort. Zoals vele van mijn collega-auto's kom ik terecht via Alcredis bij Autoplan Amersfoort, waar ik door verkoper van Norden verkocht word op 23 maart 1985. Hij vertelt dat ik uit 1982 kom (liegt er ook een jaar van af). Ik ben inmiddels in prijs gedaald,: voor f. 9.000,= wordt ik aangeboden. Dhr. S. die mij wil kopen krijgt voor zijn inruil-auto slechts f. 500,=, bovendien blijkt dat hij de verplichte aanbetaling niet kan voldoen (dus 1/4 van de koopsom). De verkoper, die 18% provisie krijgt bij een koop op basis van lening, wil mij toch graag verkopen. Zonder dat dhr. S. iets verteld wordt doet hij het volgende. Truc. Uitgangspunt is dat op papier moet lijken alsof de inruil-auto net zoveel opbrengt als het bedrag voor de aan betaling. Daartoe wordt het aan koopbedrag verhoogt met f. 4.500,=. De auto kost nu, op papier f. 13.500,=. Voor de inruil-auto wordt nu, op pa pier f. 4.500,= betaald, dat dan tevens de wettelijk verplichte aanbetaling van 1/4 van de koopsom is. Dhr. S. kan nudus f. 9.000,=lenen,zonderin werkelijkheid de aanbetaling te doen. Hij verbaasde zich achteraf wel over het contract, waarin stond dat zijn auto veel duurder was. De fi nancieringsmaatschappij heeft toe gegeven deze financieringstruc te kennen, maar kan er niets aan doen als deze wordt toegepast. Gebreken Dhr. S. heeft nogaandeverkoperge- vraagd of er sprake was van een scha de-auto, maar daar was volgens de verkoper geen sprake van. Hoewel dhr. S. prima met mij overweg kon, bleekal spoedig dat ik vele reparaties nodig had. Binnen een jaar had ik dhr. S. f. 5.000,= extra gekost. Hij is met mij teruggegaan naar Autoplan Amersfoort en eist dat de koop onge daan wordt gemaakt, bovendien wil hij een deel van de gemaakte kosten terug. Dan moet ik weer terug naar Autoplan Amersfoort. Daar vinden ze vast wel weer een argeloze koper." Waar gebeurd. Bovenstaand verhaal is waar ge beurd. Gelukkig had de heer S. een goede advocaat, die samen met een expert het volgende hebben vastge steld. Aan het model is te zien dat de auto niet van 1982 was, maar van 1981 moest zijn. Aan het kentekenbewijs deel I kan iedereen zien of de auto voor het eerst al dan niet in Neder land op de weg is gebracht. Er moet dan staan FN (Fiat Nederland) of LL (Leonard Lang). Zo kon aangetoond worden dat de verkoper loog. Onderzoek E.C.D. De Stichting de Ombudsman heeft de Economische Controle Dienst van het ministerie van economische zaken gevraagd een onderzoek te doen naar de verboden financie ringsmethode en de mogelijke betrokkenheid daarbij van de kant van de financieringsmaatschappij, bij dealers in Nederland. Mevr. van B. uit Amsterdam veran derde van werkkring in april vorig jaar. Op dat moment had zij nog 26 va kantiedagen tegoed. Mevr. v. B.: "Ik heb aan myn werkgever gevraagd om die uitbetaald te krijgen, omdat ik daar recht op te hebben. Ik had ze niet eerder kunnen opnemen, dat liet het werk niet toe. Ik hoop dat ik niet te laat ben met zo'n verzoek." Stichting de Ombudsman krijgt re gelmatig dit soort vragen. Veel men sen weten niet hoe ze iets dergelijks moeten aanpakken. Dat is niet zo verwonderlijk want niet iedereen heeft het Burgerlijk Wetboek binnen handbereik of is in staat de ingewik kelde formuleringen te begrijpen. De wet waarin onder meer de zaken rond de arbeidsovereenkomst zijn geregeld bepaalt dat alleen in geval van ontslag de werknemer de nog openstaande vakantiedagen in geld kan opeisen. Zolang je werkt kan dat niet, dan is dat zelfs verboden. In fei te is men verplichtom vakantie te ne men, de werkgever heeft de verpl ich- ting om iemand vakantie te geven. Betalen. Bij het einde van een dienstbetrek king is de werkgever verplicht om de nog openstaande vakantiedagen die iemand in het lopende jaar niet heeft kunnen opnemen, uit te betalen. Dat geldt ook voor de vakantietoe slag die, afhankelijk van CAO 71/2 8 van het jaarloon, aan het einde van de arbeidsovereenkomst moet worden uitbetaald. In het algemeen is het de werkgever die uiteindelijk de vakantieperiode vaststelt. Daar aan vooraf moet wel overleg zijn ge weest met de individuele werkne mer, of in het geval van bedrijfsva- kantie, overleg met de onderne mingsraad of de vakbond. Opzegtermijn. Veel werkgevers stellen de vakantie periode vast binnen deopzegtermijn (bij al of niet gedwongen ontslag). Indat geval hoeftde werkgever de va kantiedagen niet uit te betalen. In het geval van gedwongen ontslag heeft de werkgever het voordeel dat de werknemer eerder op non-aktief gesteld kan worden. De werkgever mag daarin niet te ver gaan. Hij moet zich houden aan een vakantieperio de die in alle redelijkheid vast te stel len is Met andere woorden: drie a vier weken, zo'n 20 vakantiedagen. Het komt vaak voor dat een werkne mer meer vakantiedagen te goed heeft. In dat geval is het heel wel mo gelijk de rest uit te laten betalen. Dat moet dan wel schriftelijk verzocht worden, om geen misverstanden te laten bestaan over het aantal (op die 20 dagen) vakantiedagen waar de werknemer en de werkgever het over eens zijn. Verjaring. Mevr. van B. uit Amsterdam is te laat met haar verzoek. Helaas geldt een termijn van een halfjaar na vaststel ling van het ontslag waarbinnen de werknemer met zo'n verzoek nog naar de rechter kan, aangenomen dat de werkgever onwillig is. Mevr. van B. kan fluiten naar de uitbetaling van de vakantiedagen. Door de onwe tendheid van veel mensen met deze regels komt het nog vaak voor dat men het er maar bij laat zitten. Daar door wordt hierover nog zelden ge procedeerd. Toch kan het in veel ge vallen aan te bevelen zijn. Het finan ciële belang kan aardig oplopen. Hulp bij zo'n procedure kunt u krij gen bij elk Buro voor Rechtshulp in uw regio. Voor veel mensen zijn verzekeringen en alles wat daarbij komt kij- ken moeilijk en onduidelijk. Er wordt een nogal groot beslag op het gezins- budget gelegd voor zaken die men niet hoopt mee te maken. Premie-nota's komen altijd op ongelegen momenten en door de dikwijls grote onbekend heid met rechten en plichten komen teleurstellingen teveel voor. Dat is niet nodig. OHRA Verzekeringen is een verzekeringsmaat schappij die door haar werkwijze deze onbevredigende situatie voorkomt. Dat komt vooral door de manier waarop verzekeringen worden afgesloten. Bij OHRA staat duidelijkheid voorop. Een klant laat weten in een bepaalde verzekering geïnteresseerd te zijn. Kort daarna ontvangt hij schriftelijke volledige informatie. Op duidelijke wijze wordt beschreven wat wel - maar ook wat niet - verzekerd is. Uiteraard wordt uitgelegd welke verzekeringsvormen in welke situatie aan beveling verdienen. Modellen voor premieberekening zijn daar vanzelf sprekend ook bij. Aan de hand van deze informatie vormt de klant zich een beeld, indien gewenst nader (telefonisch) toegelicht door een adviseur van OHRA. Is de keus gemaakt, dan wordt een aanvraagformulier ingestuurd. De klant ontvangt daarna een polis met de verzekeringsvoorwaar- den. Is er iets niet naar wens, dan heeft hij 14 dagen de tijd om de polis te retourneren, zonder verdere verplichtingen. Het is duidelijk dat van de klant bij deze methode een inspanning wordt verlangd. Maar hij krijgt er zeker iets voor terug. Meer inzicht in de voor hem zo belangrijke verzeke ring, maar bovendien een mogelijkheid om te besparen. Door deze recht streekse werkwijze gecombineerd met het onderlinge karakter kan goed koper door OHRA worden gewerkt. En dat resulteert in een lage premie. De besparing die een gezin hiermee kan bereiken kan oplopen tot zo'n fl. 1.000,=. Elk jaar opnieuw. OHRA isbereikbaarondertelefoonnummer: 085-249249. Ze zat schuin tegenover me, de knieënjuf- ferig aaneengesloten. Haar magere han den bewogen nerveus in haar schoot, pulkten aan een onzichtbaar pluisje, schikten de zoom van haarzwartejurk tot ruim over de knie. Ze wilde een nette in druk maken. Afwezig keek ik de kamer rond. Mijn hoofd stond nog niet naar het onderwerp. Het grootbeeld televisietoe stel schitterde geluidloze opdringerige beelden. Haar enige kontakt met de bui tenwereld in zwart-wit. Voor kleur had ze geen geld. Ze volgde mijn blik. "Ja, ik kijk altijd naar de Kon- sumentenman. En vroeger ook nog naar de Ombudsman. Maar u heb ik nog niet gezien. Wel die meneer, Frits Bom. Aardi ge knul. Zo gewoon hè. Heel anders dan hoe heet ie ook weer... Van Minnen. Te mager gezicht denk ik. Dat toont niet. En ze stem vin ik niet zo bie. Ja, ik ken ze allemaal. .."Ze zweeg even in de hoop dat ik ook een duit in het zakje zou doen. Maar ik keek nooit naar de Konsumen- tenman, dus hield ik mijn mond. Ze had een doorgeroeste ouderdom over zich door de ingevallen houding van een omaatje. Ik wilde me net afvragen hoe oud ze was, toen ze besloot de stilte zelf maar op te vullen. "Marcel van Dam, die vond ik de beste. In een woord. Ach, ze zijne alle maal wel goed natuurlijk hoor. Maar ik hou meer van een zware stem en dat had ie. Daarom is ie nou de baas van de Vara. Zo praatte ze de stiltes aan mekaar. Eindelijk iemand om tegenaan te lullen. Ze kende het hele Varaprogramma uit haar hoofd. Gaf er een opsomming van. A Isof ze zich op die manier wilde inkopen. En voor elke uitzending van Vara's Kon- sumentenman of NOS Ombudsman had zij wel een passend probleem. Alszemaar aandacht kreeg. Zolang ik rustig knikte en af en toe naar haar keek, bleef ze wat flets doorbabbelen. Haar ogen onver schillig. Haar mond in een verbitterde trek. Het was haar aan te zien dat ze tot dusver een onderkoelde levensvreugde had gekend en voor de toekomst niet ver wachtte nog in de prijzen te vallen. Terwijl ze in de keuken rommelde voor koffie, liep ik de kamer rond. Het kiekje van een bitse moeder keek me vanaf het buffet wantrouwig aan. Er naast een trouwfoto in kleur. Een knulletje met een overhip meisje voor de uitgang van het stadhuis. Het meisje keek of ze uitver koop hield. Zijn blik stond wat bekocht. "Dat is mijn zoon,zei ze, terwijl ze het blad met koffie binnen bracht. "Hij heb de schuift an me. Zevaderzitd'rachter, met die ander. Die dikke. Ik keek niet begrijpend van het fotootje naar haar. Wat voor dikke bedoelde zij? "Meneer heb nou ze zin. Hij heb nou een dik wijf met hangt iet e. Ik had niks. Geeneens geen erte, zei die altijd. En ik zoop te veel. Maar hij keek te veel. En steeds naar dikke wijf e. Nou, dan ga je toch zeker vanzelf zuipe? Kon ik 't helle pe? Me huisdokter zei: 't Is je bouw. Nou, dus hij heb een dikke genomen en ik zit met me bouwval. Houdt u van dikke vrouwen?" Wat moest ik met zo'n vraag? Daarvoor kwam ik niet. Ik mompelde af werend en rekte me uit, demonstratief op mijn horloge kijkend. Het was over twaalfen. Als dat zo doorging, lag ik niet voor enen in mijn nest. "Die brandstich tingwaar u over schreef...," begon ik. "Oh, gaat het niet over de hartpatiënten? Want daar heb ik Frits Bom ook een brief over gestuurd. Daar stond trouwens wel me geheime nummer in. Ja, ziet u, dat heb ik gedaan voor de vreemde kerels. Ik ben dus een vrouw al leen he. En dan bellen ze me op met vieze praatjes. Nou, daar mot ik niks van heb ben. Maar Frits Bom vertrouw ik wel. Dat hoor je an ze stem. Dus u mag me nummer gerust hebben. Ach, wat praat ik nou toch allemaal. Ik moest u de papieren geven. "Ze schoof me een stapel troep toe. Echtscheidingspapieren, taxibonnen, pillendoosjes, een brief van het GAK en de Sociale Dienst, consumptiebonnen van Zon en Schild, brieven van de brand verzekering, een kladje van de Telefoni sche Hulpdienst, een injectiespuit... "Over die alimentatie wou ik het ook met u hebben. Ik heb een vonnis in naam der koningin gekregen. En dat zij vindt dat mijn ex minder moet betalen. Omdat hij nou die dikke heb. Er nou wou ik de ko ningin terugschrijven alsdat hij pas een gloednieuwe rooie auto heb gekocht en dat me advocaat dat niet heb gezegd tegen de rechter. Dan moet de koningin 'tmaar met die rechter in orde maken. Vin u ook niet?" Het praten monterde haar even op. Wat ik nu wel of niet vond deed er al niet meer toe. En voor welke omroepzuil ik werkte maakte blijkbaar ook weinig uit. Vertwijfeld grabbelde ik in de stapel op mijn schoot, me afvragend voor welk pro bleem ik ook weer gekomen was. Was dat eigenlijk nog wel belangrijk? Uit een smalle envelop peuterde ik de injectie spuit. "Wat is er met die injectiespuit?" informeerde ik verbaasd het apparaat opheffend. "Oh, daar hebben ze me mee platgespoten toen ik... Nou ja, u weet wel...Ik wist het niet en keek haar vra gend aan. "Achnouja... Toenikehd'rmee kappen wou. Gewoon me eige om zeep hellepe... Nou, en daarom heb ik toen de keuken in de fik gestoken."Ze zweeg ge laden en staarde naar haar samengekne pen vingers. "Hadden ze me maar laten kreperen, die klootzakken. Nou zit ik met de sores. Me man mot me niet meer. Paviljoen Drie. Die fik. Me buren zitten te stoken. Niemand mot me meer. De hele straat is tegen me. Ze hebben handteke ningen opgehaald. Om me uit me huissie te laten zetten... Ze huilde onmerkbaar, stiekem. Ik mocht het niet zien. Krampachtig pro beerde ze langs me heen te kijken naar het televisiescherm. Lang niet iedereen heeft voldoende geld achter de hand om de aan schafprijs van een nieuwe of een tweedehands auto volledig te kunnen betalen. Wie voor de aanschaf van een auto geld wil lenen, moet niet meteen op het eerste het beste aanbod ingaan. Rente en voorwaarden moeten zorgvuldig met elkaar vergeleken worden. Kritisch rondspeuren tot het beste produkt voor de aantrekkelijkste prijs is gevonden, kan een behoorlijk bedrag schelen. Bij een lening van f. 20.000,= kan het verschil in kosten tussen de ene en andere lening oplopen tot f. 2.000,=. Nog een advies: kies bij een lening altijd voor een looptijd die korter of hoogstens even lang is als de gebruiksduur van de auto. Als de looptijd langer is dan bent u misschien nog aan het aflossen, terwijl de auto alweer aan vervanging toe is. Is de looptijd van de lening aanzienlijk korter dan de gebruiksduur van de wagen, dan bent u wellicht in de gelegenheid na het aflossen te gaan sparen, zodat u bij vervanging minder of misschien helemaal niet hoeft te lenen. Gunstige tarieven by lenen De rentetarieven voor de leningen b(j de Postbank liggen onder de wettelijke maximum-percentages voor leningen. De rente die wordt betaald, is bovendien fiscaal aftrekbaar. U kunt altijd kosteloos vervroegd aflossen. Het geleende bedrag is zonder extra kosten verzekerd. Dat houdt in dat bij vroegtijdig overlijden van de geldlener de schuldrest in principe wordt kwijtgescholden. In de folders Persoonlijke lening en Doorlopend krediet staan overzichtelijke tabellen die inzicht geven in wat bij een bepaald inkomen in principe maximaal kan worden geleend, en wat die lening bij een bepaalde looptijd voor termijnbedragen geeft. De folders zijn verkrijgbaar op het postkantoor. Voor nadere infor matie kunt u contact opnemen met Klantenservice Consumptief Krediet (058-958001)

De Havenloods | 1987 | | pagina 9