VAKANTIE KRANT Rotterdam, speciaal voor kinderen Verjaardagspartijtjes in Blijdorp scoren hoog Dijken herstellen en koffie branden in Ontdekhoek Leuk in de lucht Mariniers Museum: bezoekje waard Leerzaam, actief en toch rustiger dan anders Plaswijckpark: aantrekkelijk voor elke leefjtiid Kinderen ontdekken spelenderwijs DINSDAG 9 JUNI 1987 met streepje em stipje DOOR ROTTERDAM - T' waar ja wat ROTTERDAM - Over Rotterdam wordt heel verschillend gedacht; sommigen zouden er voor geen goud willen wonen, anderen wonen er met zoveel plezier dat ze er niet aan denken om er weg te gaan. Inwoners en bezoekers, groot óf klein, ze hebben allemaal hun mening klaar: een stad van werkers, de mouwen opgestroopt; Rotterdam is zo dynamisch dat de gezelligheid geen kans krijgt; een bruisende stad met moderne opvattingen; enz. Toeristisch is Rotterdam de werkersstad met de grootste haven, een nieuw hart en slechts weinig historisch erfgoed. Pas de laatste decennia is er aandacht voor kunst en cultuur en heeft de stad er heel wat bezienswaardig heden bijgekregen. Naast de Diergaarde Blijdorp, een Spido-rondvaart en een bezoek aan de Euromast is er thans heel wat meer te zien en te beleven, ook voor kinderen. w Met Streepje en Stipje door Rotterdam is een boekje, dat zowel kinderen die j in Rotterdam wonen of er een bezoek brengen laat zien daat er meer interessants te zien en te beleven valt dan ze denken. Het boekje is te koop bij de kantoren van De Havenloods en het Zuiden, alsmede bij het VW. 0 Met Stipje en Streepje maken kinderen kennis met Rotterdam, een kennismaking waar ze ook nog wat van opsteken. Deze pagina toont alvast wat van deze bijzondere attracties voor kinderen. Het museum geeft De strijd in de mei-dagen van 1940 rond de Maasbruggen is met name bij kinderen weinig bekend. Ze weten niet hoe een handjevol mariniers en solda ten van andere onderdelen de bezetters een snelle doortocht door Rotterdam verhinder den. Hoe en waar die strijd precies heeft plaatsgevonden kunnen we zien in het Mariniersmu seum aan de Maaskade. In het Hulstkamp-gebouw, waar het museums is gevestigd, is een maquette waar alle handelin gen van de 'Zwarte Duivels' (de bijnaam van de mariniers) duidelijk wordt uiteengezet. Alle aandacht krijgt ook de rijke historie van dit door Luitenant-adminraal-gene- raal Michiel Andriaenszoon de Ruyter op 10 december 1665 gestichte legerkrops. Schilderijen, tekeningen, fo to's en veel voorwerpen tonen de betrokkenheid van dit oud ste Nederlandse legeronder deel tijdens diverse oorlogs handelingen, zoals de oorlo gen tegen Engeland, Frank rijk, Spanje, Duitsland, de strafexpedities tegen zeero vers en het verblijf van het korps in West-Afrika, Japan en de Indische Archipel. Het Mariniers-Museum, waar vijf mariniers aanwezig zijn om de bezoekers te informe ren, is dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur, zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Op maandag is het museum ge sloten. De toegangsprijs is voor vol wassenen f.2,50 en voor kin deren en 65-plussers f.1,50. Schoolgroepen, onder leiding van klasseleraren betalen f.1,- per kind. ROTTERDAM Niet direct een vakantie-uitje maar wel iets om in het achterhoofd te houden zijn de georganiseerde verjaardagsfeestjes in Blijdorp. Deze all-in arrangemen ten die gebak, drinken, ijs, een verrassingspak ket en een rondleiding omvatten, vallen uitste kend bij kinderen én volwassenen. Vandaar dat jarigen-in-spe (of hun ouders) zich ruim schoots op tijd moeten aanmelden. Het bijzondere aan een derge lijk georganiseerd bezoek aan de diergaarde is dat je op plaatsen komt die anders óf verboden terrein zijn óf er bij in schieten. Op het verjaardagsfeestje van de vijfjarige op de foto's werd met name veel informatie ge geven over vogels, de anato mie van verschillende beesten en het voedsel van de apen in het nachtdierenverblijf. Ook een heel leuk, vast, on derdeel van de rondleiding is de wandelsafari (ook te bezoe ken door 'gewone' gasten). Absolute klapper van het fes tijn was wel het van dichtbij bezoeken, bekijken en betas ten van een speciale, grote maar niet gevaarlijke slang. De vrijwillige gidsen van Blij dorp leidden de groep feest- neusjes in eerste instantie mee naar de tropische vogelver- blijven. Daar werd met de no dige geheimzinnigheid een kistje te voorschijn gehaald met snavels van diverse vogel soorten. „Bij welke vogel hoort welke snavel?", was het raadzaam dat gezamenlijk moest wor den opgelost. Voorzichtig voe len en goed rondkijken hoorde ook bij de leerzame pret. De tocht over de wandelsafari voerde tussen de hertachtigen en lama's door die wel heel enthousiast op het bezoek rea geerden. De allerkleinsten moesten oppassen niet in een innige omhelzing het even wicht te verliezen. Extra voer wks overduidelijk dé reden voor het dierlijk enthousiasme want de feestvierders moch ten de dieren zelf voeren. Leuk en spannend! 'Olifantesoren' Bij de giraffen kwam de vol gende serieuze opdracht aan bod: het samen leggen van een giraffe-puzzle. „Een makkie", vonden de kleuters. Maar dat viel tegen want er bleek nog een tweede, grotere legkaart te zijn. En die paste van geen kanten. 'Kangaroedstaarten', 'olifan tesoren' en 'varkenspootjes' bleken niet zo best bij de lan ge nek te passen. Maar de rechtmatige eigenaren van de verschillende ledematen wer den wel vol enthousiasme bij elkaar geraden. Na heel wat wandelen, vertel len, vragen en kijken arriveer de het jonge gezelschap bij het veïbjijf van de nachtdieren. Een enkele 'durverik' wilde het apenvoer wel een proeven (geraspte appel met muesli, al zag het er een beetje vies uit). Ook werd daar al snel duide lijk dat niet alle vleermuizen vleermuis heten. „Dat is een vliegende hond, joh", Werd menig argeloze bezoeker dan ook al snel verbeterd. Absolute klapper was het be zoek aan de geheimzinnige slang die in een achterafka- mer gehouden wordt. Wie meer lef had dan alleen een grote mond, mocht het dier ook vasthouden, aaien en be voelen. Gelukkig was geen enkel nieuwsgierig aagje erg vast houdend over de vraag wat de witte muizen in die kamer te 0 Eric is de ware held bij de geheimzinnige slang. Een spannend en leerzaam avontuur op 300 meter hoogte, dat moet een rondvlucht met een Cessna van De Kroonduif voor velen zijn. En voor kin deren moet dat helemaal een onvergetelijke gebeurtenis zijn om het bruisende Rotter dam als een miniatuur plaats je te zien. De sky-line van Rotterdam verandert met de regelmaat van een klok. Oude wijken worden in het kader van de stadsvernieuwing geheel ger- noveerd en nieuwe stadsdelen gerealiseerd. De meest moder ne bouwwerken schieten als paddestoelen uit de grond. Dit fascinerende gebeuren kan vanuit de lucht in één oogopslag worden waargeno- haven Rotterdam vertrekken namelijk dagelijks ranke Ces sna's van De Kroonduif voor vogelvluchten boven 's we relds grootste havenstad. Tijdens de rondvlucht krijgt men een betere kijk op het gebeuren in de haven, waar talrijkre schepen liggen afge meerd, de petrochemische in dustrie (de grootste van de wereld), Nieuwe Maas, Wil lemsbrug, het centrum met het WTC-gebouw de Euro mast, de nieuwe flats in aan bouw aan de Boompjes. Wel licht is ook het eigen huis te Om dit avontuur zelf te bele ven kan bij De Kroonduif op het vliegveld alle informatie worden gekregen. Het tele foonnummer is 010-4157855. 0 Zelf de lama i. (foto's Peter de Kievith). zoeken hadden. Het antwoord had voor minder 'lekkere' ril lingen kunnen zorgen. Op naar het ijsje was de laat ste opdracht. Dat bleek veel en veel belangrijker dan de grote slagroomsoes met vruchten die vooraf was gege ten. Ongeveer even belangrijk als 'nog even' een rondje door de kinderjungle met de touw- glijbanen, de doolhof en de geitjes waar je zomaar bij mag. Attracties die zo in de smaak vallen dat alleen dat al een extra bezoek aan de gaar de meer dan de moeite waard maakt. Blijdorp beschikt over een le gertje vrijwillige rondleiders. In dit geval waren het Corrie en Corine: een uitstekend voor hun taak geschikt duo dat pri ma inspeelde op de beleving wereld van deze leeftijdsgroep (5 en 6 jaar) en over zoveel geduld beschikte dat het feestje aanzienlijk rustiger verliep dan verwacht was. Een prima alternatief voor een drukke spelletjesmiddag dus. Het fraaie Plaswijckpark in Hillegersberg is een van de meest goedkope manie ren om een dagje 'uit' te zijn voor zowel kinderen als de ouderen. Er is heel wat te doen in dit recreatiegebied aan de Bergse Plas. Men kan er bijvoorbeeld windsurfen, roeien, een rondvaart ma ken. Plaswijck is ook een die renpark met vogels, grote en kleine dieren, zoals pa pegaaien, herten en kan goeroes. Apen zijn al vele jaren vaste bewoners van dit park. De kleuters kunnen een educatieve speurtocht ma ken met opdrachten en vragen, spelen in de speel tuin, poffertjes eten en po nyrijden. In het mooi aangelegde doolhof kunnen jong en oud zich geweldig amuse ren. De lachtspiegels in het centrum vormen een at tractie bij uitstek. In combinatie met een be zoek aan het Plaswijc kpark is het mogelijk een voorstélling bij te wonen van het poppentheater. Voor informatie over het programma en aanvangs tijden kan men bellen: 010- 4188214. ROTTERDAM De voormalige gemeente bibliotheek aan de Nieu we Markt herbergt te genwoordig de Ont- denkhoek. Hier kunnen kinderen van 4 tot 12 a 14 jaar zelf ontdekken hoe dingen in z'n werk gaan: met een batterij lampjes laten branden, belletjes laten rinkelen en schakelpanelen, met een echte ploeg een klei ne akker bewerken, dijkdoorbraken repare ren met kleine zakjes zand en keien, alsmede olieboren en ontdekken hoe die uit de grond ge haald wordt. Met andere worden een soort 'jeugd- laboratorium'. Eenvou dige materialen dienen als basis. De Ontdekhoek is een parti culier initiatief van de Stich ting Ontdekhoek. Het thema waar deze stichting zich mee bezighoudt, is: 'kinderen, technieken en de daar achter liggende bedrijfstakken'. Al lerlei 'spannende-dingen-om- te-doen' zijn zo opgezet dat ze kinderen langdurig kunnen boeien. Al doende wordt een eerste indruk gekregen van het werk in een bepaalde be drijfstak. Koffiebonen zijn bijvoorbeeld bruin wanneer ze worden gekocht; kinderen kunnen nu zelf de groene bo nen branden, zodat ze voor consumptie geschikt worden. Chips zitten in een foliezak uit de supermarkt. In de Ontdek hoek kunnen de kinderen zelfs chips bakken. Ontdekhoekmedewerkster Trudy: „Een ander functie van de Ontdekhoek is begrij pelijke voorlichting geven over techniek. In Nederland is daar een gemis aan. Dit on danks het grote economische en maatschappelijk belang van de techniek voor de sa menleving. Op een gegeven moment moeten er belangrij ke beslissingen genomen wor den over de vraag of er wel of geen belangstelling, aanleg en capaciteiten voor de techniek bestaan bij een kind. De Ont dekhoek wil met haar 'piere- badje' voor de techniek' hel pen de kwaliteit van die be slissingen te verbeteren". Zelf doen Onder schooltijden is de Ont dekhoek geopend voor leerlin gen uit het basis- en buitenge woon onderwijs. Op woens dagmiddag, zaterdag en zon dag is het centrum open voor mUi* 0 Zelf chips maken een hele inspannende bezigheid, (foto: Dick Hogerwerf). 0 Melk komt uit de koe en niet uit de fabriek (foto: Dick Hogerwerf). winkelen worden gestuurd kunnen de jeugdige bezoekers zich naar hartelust vermaken. Deskundige begeleiders zijn aanwezig om gasten een hel pende hand te bieden, maar ze moeten het helemaal zelf doen. De Ontdekhoek is ook heel ge schikt om als achtergrond te dienen van een verjaardag spartijtje. Voor het feestvar ken en de gasten een leerzaam en gezellig middagje. Een be zoekje aan de Ontdekhoek is prima te combineren met een etentje daarna bij de poffer tjeskraam Bongers. Sinds een aantal weken is er voor f 9,75 een combinatiekaart te koop: spelen en eten voor één prijs. De normale toegangsprijs be draagt f 6,50, voor volwasse nen f 3,50. Groepsreductie is op aanvraag te krijgen. De Ontdekhoek is van d tot en met zaterdag geopend van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag (onder voorbehoud: bel even op om zeker te zijn) van 12.00 tot 17.00 uur. In de voormalige bibliotheek, Nieu- wemarkt 1, tel. 010-4143103.

De Havenloods | 1987 | | pagina 3