VAKANTIE KRANT DE BESTE REIS VERZEKERING BEGINT ZONNEBRIL MUM Rijden met caravan vergt voortiereiding f60,- BIOSCOOP? EHBO-set voor de auto Eten tijdens lange reis is noodzakelijk Experimenteer nooit met medicamenten Je huis in de krant brengt mensen over de vloer. VAG 2000 MOTORTEST SERVICE 00 Autogarant B.V. gaanbeiorgers vanspreigroep vaker naar de - op uw eigen sterkte DE HAVENLOODS DINSDAG 9 JUNI 1987 24-181 Houd de combinatie in het goede spoor Het rijden met een caravan of aanhangwagen is niet moeilijk, mits tijdig de juiste voorbereidingen worden getroffen. In dit ar tikel hebben we een aantal algemene wenken verzameld. De trekhaak van uw auto moet voorzien zijn van een type-goedkeu- ring. In sommige landen wordt een certificaat van goedkeuring geëist dat wordt afgegeven nadat de aan de auto gemonteerde trekhaak is gekeurd. kogel van de trekhaak wordt uit geoefend, kan worden geregeld door de belasting te verdelen. Deze druk mag nooit meer zijn HEFBOOMEFFECT Door de hefboomwerking van dan de maximum waarde die de de uitstekende trekhaak, wordt fabrikant heeft aangegeven in ongeveer anderhalf maal de be- het instructieboekje van uw lasting die op de kogel drukt, auto. Hetzelfde geldt voor de toegevoegd aan de druk op de aangegeven minimumwaarde. NEUS OMHOOG i de caravan te plaatsen i vering Vi auto een „neus omhoog"-hou- ding inneemt, hetgeen de stuur- plaats van in de auto eigenschappen sterk nadelig be- risico van overbelasting ïnvloedt. Het sturen wordt lich ter en u verliest „grip" op de weg. Bovendien wordt de voor geschreven instelling van de koplampen verstoord. Te weinig gewicht op de trek- der stabiele caravan of aanhang- Vakantiekeuring van uw auto Tijdens de vakantie wordt uw auto doorgaans wat zwaarder en onder andere omstandigheden belast dan bij het dagelijks ge bruik. Het is daarom van belang dat u voor uw vakantie uw auto laat controleren, om te bevorde ren dat u met een betrouwbaar en veilig voertuig op reis gaat. Voorwaarde is dan natuurlijk wel dat u de eventuele reparatie- aHvip7pn nnlt nnwnlot Het rijden met een caravan of aanhangwagen is niet moeilijk, mits tijdig de juiste voorbereidin gen worden aangetroffen. achteras. Deze belasting moet worden afgetrokken van de maximaal toegestane belasting Te veel gewicht op de trek- in de auto. Het is daarom vaak haakkogel heeft tot gevolg dat de beter om een deel van de bagage Het achteruitrijden met een caravan vereist oefening. Maak u hiermee vertrouwd voor u op va kantie gaat. Met een caravan aan de haak vermindert vanzelfspre kend het acceleratievermogen van uw auto. Bovendien is uw remweg langer dan normaal. MEER SCHAKELEN Omdat motor en transmissie zwaarder worden belast moet bij het rijden in een file of bij klim men en dalen een lagere versnel ling worden gebruikt. Denk aan de grotere zijwindgevoeligheid en voorkom krachtig remmen, want alleen dan houdt u de com binatie in het goede spoor. De wettelijke voorschriften betref fende de maximum snelheid kunnen variëren van land tot land. Informeer daarnaar bij de ANWB. Uw auto moet ingereden zijn alvorens hij mag worden ge bruikt om een caravan over lan ge afstanden te trekken. De meeste fabrikanten geven 2000 km als minimale rij-afstand aan. De kogel van de trekhaak moet regelmatig worden ingevet om slijtage te voorkomen. Welke onderdelen nemen we mee op vakantie? Raadzaam zou het zijn als minimaal het volgen de meegenomen zou worden: één liter smeerolie, plankje, blokje hout, sleepkabel, V-snaar, bou gie, lampjes, zekeringen, spons, zeem, ruitesproeier reiniger, ra diator reparatie set, waterslang, noodruit, ruitewisserblad, en een set goedkope sleutels en schroe- vedraaiers. OLIE Neem één liter van uw ver trouwde smeerolie mee, maar wel in een afsluitbare plastic fles. Onderweg kan dan naar be hoefte bijgevuld worden. Langs de Autobaan wordt olie bijvullen altijd een vrij dure grap, omdat men een literblik aanbreekt, en de olie die niet in de motor ver dwijnt, is niet mee te nemen, om dat het blik niet afsluitbaar is. Voor zwaar belaste auto's is het raadzaam om Fin 25 aan de smeerolie toe te voegen. Door deze Teflon toevoeging, wordt de smerende werking extra ver hoogd. Verder zal 'de slijtage door deze toevoeging met zestig procent dalen. Zeer belangrijk voor de vakantietijd, omdat de motoren topprestaties moeten le veren en dat gedurende vele dui zenden kilometers. Tevens zal door verbeterde smering en af dichting het brandstofverbruik tussen de vijf en zes procent da- leT1 RESERVEWIEL Controleer of het reservewiel goed is en uiterlijk letten op pro fieldiepte en beschadigingen. Pomp de band voldoende hard op. Probeer met de wielsleutel de bouten of moeren los te draaien. Niet vergeten ze weer normaal vast te zetten. Plankje hebben we nodig om onder de krik te plaat sen ingeval de bodem te zacht is. Controleer de werking van de krik. Neem twee blokjes hout mee en plaats deze links en rechts van een der wielen die op de grond blijven staan wanneer de wagen wordt opgekrikt. SLEEPKABEL Neem een stevige sleepkabel mee. Controleer ook de gevaren driehoek. Zorg ook voor een re serve V-snaar. Hiermee wordt de dynamo en de waterpomp aange dreven. Ook van pas komt een extra bougie ingeval het porse lein onderweg stuk gaat. LAMPEN EN ZEKERINGEN Neem in ieder geval een set lampjes mee. Vergeet ook niet na te kijken of het setje reserveze keringen nog compleet is. In ge val van pech kan men zelf veel repareren door het raadplegen van het instructieboekje. SPONS EN ZEEM Vooral in de warme landen worden de ramen veel sneiler ^vuil. Regelmatig reinigen voor komt veel problemen. Neem vol doende flesjes schoonmaakmid delen mee, voor het ruitewisser- reservoir. Dit is nodig, omdat vele duizenden vliegen zich te pletter vliegen tegen een auto. Vergeet bij het schoonmaken vooral de koplampen en richtin gaanwijzerlampjes niet. Belang rijk kan ook een reserve ruiten- wisseblad zijn. Een radiator reparatieset voorkomt veel ellende in het ge val van een kleine lekkage in het koelsysteem. Het meenemen van een waterslang is niet nodig. Controleer wel voor de vakantie de toestand van de slangen. d het n de de auto te vermijden. STABILITEIT De stabiliteit van de auto/ca- ravancombinatie zal verbeteren de bagage in de caravan en natuurlijk zo ver deeld dat de juiste druk op de trekhaakkogel wordt verkregen. Wanneer toch zware bagage in de auto wordt meegevoerd, moet deze zoveel mogelijk naar voren in de kofferruimte worden ge plaatst of tussen de voorstoelen en de achterbank. BANDEN EN SPIEGELS De bandenspanning van de achterwielen moet worden ver hoogd in verband met de extra druk die op de trekhaak wordt uitgeoefend. De armen van de buitenspiegels moeten worden verlengd, daar de caravan in de hr.,H,.r ic Hor, Hc ailto Neem nooit, als u achter het stuur van de auto zit medicij nen in! Noch oppeppende mid delen, omdat u moe bent, noch kalmerende middelen, omdat u nerveus bent. Ze hebben alle maal invloed op uw concentra tie en uw reactievermogen. Dat geldt natuurlijk ook en kele uren voordat u aan de reis begint, want het spul werkt niet meteen. Heel vaak lopen vakantie gangers in zwembaden, sau na's, in hotels of in wasgele genheden van kampeerplaat sen schimmelziekten op. Hoe wel er ook heel onschuldige schimmelziekten bestaan, ver dient het aanbeveling in ieder geval een arts te raadplegen teneinde erger te voorkomen. Hygiëne dient natuurlijk in acht genomen te worden en daaronder verstaan we in ieder geval het dagelijks wisselen van de handoeken en washand jes. Infektieziekten die we in ons land niet kennen, komen in tro pische en ook sommige subtro pische landen nog veelvuldig voor. In de eerste plaats moet u voorzorgsmaatregelen nemen. Gaat u naar tropische landen, stel u dan in verbinding met de plaatselijke gemeentelijke ge- zondheidkundige dienst. Daar kan men u informeren welke inentingen er wellicht nodig zijn. Verder geldt ook hier dat hygiëne een vereiste is. Wat betreft het eten dient men zoveel mogelijk gekookt voedsel tot zich te nemen. Het riscio op darmstoornissen ver hoogd men door bijvoorbeeld rauwe groente ook salades schepijs en mayonaise te eten. Vrouwen die de pil gebrui ken, moeten er in de vakantie goed aan denken, dat een ander leefpatroon wordt gevolgd. Misschien moet u daardoor de pil wel op een ander tijdstip innemen en met name bij de minipil luistert het innametijd- stip erg nauw. MEDICIJNEN Wie medicijnen gebruikt, doet er verstandig aan een brief van huisarts of apotheker mee nemen. waarin wordt uitgelegd welke medicijnen men ge bruikt. Is er in het bungalow park, waar u verblijft een arts in dienst, stel hem dan op de hoogte of informeer de reisleid- (st)er, zodat men weet hoe te handelen in een noodgeval. „Met een volle maag kan ik niet autorijden," is een veelgehoorde en ook juiste stelling. Ten onrechte stappen heel wat automobilisten, en dan vooral diegenen die de reis gedurende de nachtelijke uren afleggen, met een vrijwel lege maag in de auto. Ook dat is helemaal fout. Wie met een lege maag achter het stuur zit, verliest sneller zijn concentratie. Het is beter kort voor vertrek een licht verteerbare maaltijd te gebruiken. Ook tijdens de reis moet altijd iets te eten en iets te drinken binnen handbereik staan. Onderzoek heeft uitgewezen, dat suikers behulp zaam kunnen zijn bij het onderdrukken van de eerste vermoeidheids verschijnselen. Gézoete thee, een stukje chocolade, of gezoet vruch tensap zijn enkele voorbeelden. Heel nuttig kan het ook zijn om tijdens een rustpauze een meegenomen koeltas te openen en een picknick in te lassen. U bent even in de frisse buitenlucht en dat is vaak gezonder dan een stop in een druk bezocht wegrestaurant, waar lange wachttijden tot ergernis leiden. In de koeltas stoppen we voor vertrek behalve wat vruchtensappen en melk(produkten) ook enkele sandwiches die we zo mogelijk niet alleen met kaas en vleeswaren, maar ook met radijs, tomaat, sla of komkommer beleggen. Tot slot nog één tip: drink onderweg niet al te veel koffie. Het ver haal, dat koffie je wakker houdt moet echt naar het rijk der fabelen verwezen worden. Het tegendeel is waar. Reserve bril verplicht in Zwitserland In Zwitserland is een brildragende automobilist verplicht een reservebril bij zich te hebben. Ondanks deze verplichting is het natuurlijk ook in andere lan den raadzaam een tweede bril in het dashboardkastje binnen handbereik te hebben. Heeft u nog een tweede bril, controleer tijdig of deze nog wel voldoet aan de eisen die uw ogen aan een bril stellen. Een verbanddoos is niet alleen heel verstandig om mee te nemen, maar ook in heel wat landen ook verplicht. En de makelaar weet van wanten en kranten. Stoelhoes Comfort. Verkrijgbaar V.A.G 2000 Motortest Service. De Motortest Service analyseert haar scherp de functies van uw motor en electrisch systeem. U weet alles voor maar f32,50. Wij controleren accu's, ontsteking, carburateur, koel systeem, uitlaat, koppeling, remmen en schokdempers, ver lichting, ruitewissers en trekhaak/contactdoos. Eventuele afstellingen zijn bij de prijs inbegrepen. Onze extra servi ce: advies over mee te nemen onderdelen en eventueel een dealerlijst van uw vakantieland. Van Deventerstraat 15, Rotterdam-West. Tel. 010-4766644/4766039. VOORDELIG EN VERTROUWD VAKMANSCHAP VOLKSWAGEN Originele Golf uitlaat-einddemper. Voor 1300 of 1600 cc Golf Weet de weg in Nederland. De ge bouwjaar aug. '83 (behalve turbo- detailleerde V.A.G/Falkplankaart diesel). Incl. montage f205, Dat zou best kunnen. Want een bezorger van Spreigroep verdient een aardig centje bij. Het wekelijks huis-aan-huis versprei- den van allerhande drukwerk is een prima p baan als je eens wat extra's wilt doen. 1JW Interlanden/Spreigroep vHt Ik wil bezorger worden bij -■ I haam: adres: plaats: leeftijd: tel.: interlanden spreigroep PRINS HENDRIKKADE 12-16~ ROTTERDAM Tel. 010-4699611 Keuze uit glas of kunststof sterkte tot of - 4. Afwijkende sterkte en uitvoering bijbetaling. VAN HOREN EN ZIEN DE BESTE.. Schiedam, St. Liduinastraat 1, tel. 010-426.76.49. Schiedam, Hof van Spaland 5, tel. 010-470.17.30. Rotterdam, Vierambachtsstraat 73, tel. 010-477.25.45. Maaasluls, Noordvliet 25, tel. 01899-1.22.88. Zevenhuizen, Burg. Boerstraat 2, tel. 01802-3050.

De Havenloods | 1987 | | pagina 8