Vakantie werd drama 7f' Gevolg stelselwijziging Meer mensen onder sociaal minimum Ml Ongevallenverzekering keert soms niet uit POSTBANKJfcL) Een behandeling tegen panniculose 'Wat? Tien jaar vast? Da's lang!' 24-607 HAALTjl RECHT Deze pagina verschijnt onder auspiciën van del Stichting de Ombudsman. De uitgever van dit blad is niet verantwoordelijk voor de inhoud van [deze pagina. Jaargang 1, nummer 4, juni 1987. Mallorca 3 oktober 1985. Mevr. C.J.E. Zant-Kortbeek en haar dochter uit Weesp maken een wandeling op de eerste vakantiedag. Binnen een kwartier merkt mevr. Zant- Kortbeek dat er iets mis is met een van haar schoenen: iets scherps haalt haar voet open. In één van de nieuwe schoenen die zy voor het eerst draagt veroorzaakte een fabrieksfout een verwonding. Bin nen 24 uur wordt een bloedvergiftiging gekonstateerd. Ondanks de voortreffelijke behandeling in Spanje en later in Nederland bljjkt het onvermijdelijke dat mevr. Zant-Kortbeek een been zal moeten laten amputeren. Zü krijgt een kunstbeen vergoed van de verzekeraar van de schoe nenfabrikant ter waarde van f 15.000,-, een redelijke vergoeding gezien de leeftijd van mevr. Zant-Kortbeek, 73 jaar. Het is nu een maal een harde waarheid dat bejaarden kwalitatief gezien minder duurzame prothesen krijgen toebedeeld dan jongeren. Reisverzekering Mevr. Zant-Kortbeek had voor zij op reis ging via een tussenpersoon een reisverzekering afgesloten. Onder deel daarvan is een ongevallendek king. Na doorlezing van de 'kleine lettertjes' en na overleg met haar assurantietussenpersoon dhr. Essenboom uit Amersfoort, besloot zij een beroep te doen op de clausule 'uitkering bij blijvende invaliditeit'. Tot haar verbijstering kreeg zij niets van de verzekering. Samen met de heer Essenboom en met Stichting de Ombudsman be sloot zij dit tot aan de hoogste instan tie toe uit te vechten. Geen geringe opgave voor een dame van die leef tijd. Overleden Dat is helaas ook gebleken. Mevr. Zant-Kortbeek is ditjaar medio april overleden. Volgens haar dochter was de fatale hartaanval een gevolg van de geweldige psychische belasting. "Als je oud van lijf en leden bent, en je hebt alleen maar suikerziekte, en je been is er af, dan gaje prakkizeren. En datje dan nog moet vechten om een invaliditeitsuitkering waarvoor je verzekerd was... ik ben er heilig van overtuigd dat dat haar teveel is geworden. We gaan wel door, want dat heeft voor anderen nog wel nut. Het gaat om genoegdoe ning. Dat ze het nu niet meer mee kan maken vind ik heel erg." Meer wil ze er in dit stadium niet over kwijt. Het verlies van haar moeder, met wie zij altijd op vakantie ging, grijpt haar zeer aan. Assurantie tussenpersoon De tussenpersoon, dhr. Essenboom, heeft zijn uiterste best gedaan om de verzekeraar te laten betalen. Ten einde raad schakelde hij middels een briefde Stichting de Ombudsman in, waarin hij schreef: 'De voet alsmede haar been ging er steeds slechter uit zien. Het been moest uiteindelijk geamputeerd worden omdat het beenmerg als gevolg van het ongeval door een virus was ontstoken, aldus de lezing van de behandelend arts c.q. de specialist. Zowel mevrouw als de behandelend arts c.q. de specia list blijven er bij dat haar suiker ziekte hier niets mee te maken heeft, maar dat dit slechts het gevolg is van de ontsteking in het beenmerg als gevolg van de verwonding.' Op dit moment is de zaak aanhangig unrm,r.rht gemaakt bij de Raad van Toezicht op foto- Wim Bos/Utrecht het Schadeverzekeringsbedrijf in krachtens deze verzekering zou zijn uitgekeerd indien hetzelfde ongeval een geheel valide en gezond persoon zou hebben getroffen.' Bovendien Den Haag. Oorzaak De verzekeringsmaatschappij wil niet betalen omdat zij stelt dat de oorzaak niet een ongeval was, maar dat de suikerziekte waaraan mevr. Zant-Kortbeek leed op zichzelf al voldoende reden was om niet uit te keren en zij verwijst daarbij naar de 'kleine lettertjes' onder het hoofd stuk 'uitsluitingen'. Daarin staat onder meer'Indien de gevolgen van een ongeval worden vergroot door een ziekelijke toestand waarin de verzekerde verkeert wordt nim mer meer uitgekeerd dan hetgeen staat er dat 'geen aanspraak op uitke ring kan worden gemaakt voor onge vallen de verzekerde overkomen als gevolg van of mogelijk gemaakt door een ziekelijke toestand waarin ver zekerde verkeerde'. Vrij vertaald komt het erop neer dat een ieder die aan welke ziekte dan ook lijdt vrijwel zeker is van uitsluiting wanneer hem/haar een ongeval overkomt. Een ongevallenverzekering als onderdeel van een reisverzekering kan natuurlijk best zijn goede kanten hebben. Anders wordt het wanneer u uitsluitend en alleen een ongeval lenverzekering wilt sluiten. Zin en onzin Die ongevallenverzekeringen zijn er te kust en te keur: persoonlijke-, huisvrouwen-, gezins-, scholieren-, inzittenden- en kollektieve ongeval lenverzekering. In principe dekken zij allemaal hetzelfde: uitkering bij overlijden door een ongeluk, bij blij vende invaliditeit door een ongeluk, bij tijdelijke arbeidsongeschiktheid en vergoeding voor kosten van geneeskundige behandeling naar aanleiding van een ongeluk. Voor bovenstande zaken zijn de meesten al verzekerd: begrafenisverzeke ring, uitkering krachtens de Ziekte wet, ziekenfonds of ziektekosten verzekering. Dezinvaneenongeval- lenverzekering zit bij de mogelijk heid tot uitkering ineens bij blij vende invaliditeit door een ongeluk. De wettelijke uitkeringen op dat gebied zijn de laatste jaren afge bouwd tot niet meer dan een bodem voorziening. Wanneer ongeval? De meeste verzekeringsklachten die bij Stichting de Ombudsman bin nenkomen gaan vaak over het beperkte begrip ongeval. Wat is de grens tussen ziekte en ongeluk? Wanneer is er sprake van blijvende invaliditeit in de zin van de polis na een ongeval? Populair gezegd, moet een slachtoffer van een ongeluk bijna dood en begraven zijn, wil hij of zij voor een uitkering wegens blij vende invaliditeit in aanmerking komen. Valkuilen Enkele 'valkuilen' kunnen als volgt omschreven worden: - De invaliditeit moet uitsluitend het gevolg zijn van een ongeluk. Hebt u toevallig ook andere klachten die daarbij een rol kunnen spelen, dan krijgt u geen uitkering. - In de meeste polissen wordt geen rekening gehouden met de handi caps of de invaliditeit die een bepaald beroep met zich mee brengt. - Soms moet over de uitkering belas ting worden betaald. - Bij bepaling van blijvende invalidi teit hanteren partikuliere verzeke raars niet dezelfde maatstaven als de sociale verzekering. - Bijna alle polissen hanteren eenz.g. 'gliedertaxe' dat is een clausule waarin bij verschillende soorten letsel het invaliditeitspercentage "tevoren vaststaat. Deze lijst is met vele nadelige punten aan te vullen. Er is één verzekerings maatschappij die de meeste "valkui len" heeft kunnen voorkomen. Inlichtingen hierover zijn te verkrij gen bij de Stichting de Ombudsman. De Stichting de Ombudsman (tel. 035-722722) heeft een brochure waarin uitgebreid wordt ingegaan op vele verzekeringsvormen, kosten f3,50. De Blauwe Reiskrant 87 tips voor vakantieplezier Vanaf half mei s op elk postkantoor gratis De Blauwe Reiskrant verkrijgbaar. Hierin staan maar liefst 87 suggesties die veel vakantiegangers van pas komen. Tips voor het bezoeken van bezienswaardigheden in vrijwel alle populaire vakantielanden, voor leuke bezigheden met kinderen; en voor een vakantie zonder geldzorgen. I Elk iaar gaan steeds meer mensen op reis: met het vliegtuig, de trein, de boot, met de auto en met de fiets. De belangstelling voor avontuurlijke vakanties groeit. Reizen naar vreemde landen is gemakkelijk geworden. De Postbank, één van de grootste financiële instellingen in ons land, reist met veel vakan- tiegangers mee. Omdat de produkten waarmee de Postbank vakantiegangers van dienst is, populair zijn. Girobetaalkaarten zijn bovendien verzekerd tegen misbruik na verlies of diefstal tot maximaal f7.500,- schade per geval. Alleen als een rekeninghou der ook de giropas kwijt is, wordt een klein eigen risico in rekening gebracht van 10 procent van de schade met een maximum van f 300,-Wie via de Post- bank een reisverzekering afsluit, kan ook dit eigen risico in principe dekkea In De Blauwe Reiskrant wordt uitgebreid op de reisverzekering ingegaan. Want bij elke vakantie, actief of niet, hoort een reisverzekering. Deze is met alleen onmisbaar voor bagage maar juist ook voor de reizigers zelf. Bij de Postbank- reisverzekering is het mogelijk een dekking zonder medische kos ten te nemen als de gewone ziektekostenverzekering alle medische kosten in het buitenland dekt. Dat scheelt premie. Vbor wie alvast in vakantiestemming wil, komen biedt De Blauwe Reiskrant heel wat bijzondere vakantietips en bovendien een leuke prijsvraag waarmee reisgeld te winnen is. Amsterdam. De Reclame Code Commissie heeft onlangs een uit spraak gedaan in een merkwaardige zaak met betrekking tot het Huidver zorgingsinstituut Esté in Bussum. Een consument was het onder meer opgevallen dat dit instituut reclame maakte voor het vermeende succes van haar behandelingsmethode door het afdrukken in advertenties van twee bilpartijen. De ene bilpartij vóór de behandeling, de andere na de behandeling tegen panniculose (sinaasappelhuid) die kan voorko men op bil en bovenbenen. RADIO CONSUMENTEN INFORMATIE NOS-OMBUDSMAN Hetgrootste consumentenprogram ma van de vijf landelijke zenders is NÖS-OMBUDSMAN. Dat wordt elke dinsdag uitgezonden van half vijf tot kwart voor zes op RADIO 5. (1008 Khz/298 meter). NOS-OMBUDSMAN stelt ook uw zaak aan de kaak. Als het gaat om za ken waaraan een overeenkomst ten grondslag ligt, zoals bijvoorbeeld een erfenis, uw telefoonklachten, de verzekering, een scheiding, koop overeenkomst, medische kwesties, de sociale verzekering, de gasprijs,of de pensioenvoorzieningen, dan wor den ze in NOS-OMBUDSMAN be handeld. Uw plaats wordt ingeno men door een deskundige, de tegen partij zal zich moeten verantwoor den. Daar waar in algemene zin de regels éénzijdig en consument- onvriendelijk zijn opgesteld of wor den uitgevoerd tracht NOS- OMBUDSMAN die te veranderen. En vaak met succes! NOS-OMBUDSMAN is er ook voor u als u de weg niet weet in het uit dijend oerwoud van regels. Vanaf 17.00 uur kunt u meepraten in de uitzending. Reageren Komt a er zelf niet Bit, ondanks de In formatie op deze pagina, schrijf dan naar Wegener Hals aan Huisbladen B.V., pagina "Haal uw Recht", Post bus im 3000 BZ ROTTERDAM of bel naar Stichting de Ombudsman, tel. 035-722722: gaarne onder ver melding van uitgave en weeknammer/ datum. Colofon Deze pagina kwam tot stand door een samenwerking tussen Ed Peere boom Media Prodükties BV te Am sterdam e n Van Caem Keeris Con- ceptioneering BV te Eindhoven. Re- daktionele medewerking werd voorts geleverd door Postbank en OHRA. evr. Y. uit Rotterdam schreef naar 'Haal-uw- recht': "Ik ben 57 jaar en getrouwd. Mijn man heeft AOW en een klein pensioen. Ik heb parttime gewerkt en verdiende f 1000 bruto. Nu ben ik al twee en halfjaar werkloos en heb WW en WWV gehad. Heb ik nu ook recht op IAOW?" Helaas niet. Het is vrijwel zeker aan te nemen dat het inkomen van uw man totaal meer is dan f2.100 bruto per maand. Toch kan het gebeuren dat uw netto-inkomen uitkomt beneden het sociaal-mini mum niveau van f 1.490. Dit komt dan door de hoge ziektekostenpremie omdat uw man zich particulier moet verzekeren. Ook u zult nu een parti culiere ziektekostenverzekering moeten afsluiten. Met het inkomen van uw man minus deze premies komt u beneden f 1.490 uit. In dat geval kunt u waarschijnlijk aanspraak maken op aanvullende bijstand. Dien een aan vraag in bij de Sociale Dienst. Z«j zul len u over de verdere voorwaarden informeren. Overgang Sindsapril 1985 gold voor werklozen ouder dan 50 jaar een interimrege ling. Waren zij uitgetrokken van de WWV dan kwamen zij niet in de bij stand terecht (waarop extra-inkom sten in mindering werden gebracht), maar kregen zij een uitkering op sociaal minimum-niveau. Deze interimregeling werd dus ver leend ongeacht de verdere inkomen spositie. Bij toekenning werd dus niet gelet op eigen inkomen, inko men van echtgenoot of partner, of vermogen. Gevolg: mensen gingen in één klap honderden guldens per maand omlaag. staven. Toen daarom gevraagd werd antwoordde de vertegenwoordigster van Esté (namens het merk Gerné- tic-International) dat de foto's waren gemaakt in Amerika. Men kwam de belofte niet na om gegevens te verstrekken die nodig waren om één en ander na te gaan. Reclame mag niet De Reclame Code Commissie heeft na toetsing aan haar reglementen Esté laten weten dat het niet geoor loofd is op deze wijze de behande- foto: Wim Bos/Utrecht I Twee vrouwen? De klaagster uit Bussum stelde vast dat het hier om twee bilpartijen moest gaan van twee verschillende vrouwen. Men suggereerde resultaat van een behandeling die men kenne lijk in de praktijk niet waar kon maken. Esté liet weten dat het ging om de billen van één dame uit Canada. Zij bood aan een schrifte lijke verklaring op verzoek te tonen om de juistheid van haar bewering te lingsmethode aan te prijzen: 'Esté (Gernétic) moet op grond hier van geacht worden een misleidend beeld van de effectiviteit van de Ger- nétic-methode gegeven te hebben'. Ook mag Esté niet meer adverteren met de zin 'afdoende behandelings methode' tegen zwangerschapsstre- pen, verslapte buiken, dito borsten en panniculose. Het adres van de Reclame Code Commissie is: Westermarkt 2, 1016 DK Amster dam, telefoon 020257690 foto: Wim Bos/Utrecht Voorbeelden - Mensen die al een pensioen ont vingen (bijvoorbeeld militair pen sioen, weduwenpensioen, invalidi teitspensioen), kregen vóór 1-1-'87 een minimumuitkering plus pen sioen. Na l-l-'87 wordt het pen sioen aangevuld tot het minimum. - Gehuwden of samenwonenden met iemand die een inkomen boven het sociaal m inimum verdie nen, hadden vóór l-l-'87 zelfstan dig recht op een uitkering. Nu, na 1-1-'87 geldt dat niet meer. Uitvoeringsproblemen Voor alle instanties is de stelselwijzi ging wennen. Nu blijkt dat instanties die minder moetengaanbetalen veel sneller werken dan instanties die meer moeten gaan betalen. De Sociale Diensten waren keurig op tijd met het stoppen en verlagen van de uitkeringen, terwijl de bedrijfsverenigingen maanden nodig hebben om de aanvulling te regelen. Uitkeringsgerechtigden moeten die maanden maar zien te overbruggen. Het komt zelfs voor dat een Sociale Dienst de Stichting de Ombudsman inschakelt om de bedrijfsvereniging bij hen om de hoek tot de orde te roepen. Het begint nu iets beter te worden. Als Stichting de Ombudsman (tel: 035-722722) klaagt reageren bedrijfsverenignigen snel. Meestal met een oplossing, maar jammer genoeg nog niet altijd. Geen angst. Geen moeilijk, juridisch betoog over welke straf nou bij een mis daad past. Geen aanval op rechters of zo. Nee, niets van dat alles. En toch kun je zeggen, dat veel mensen zolang vastzitten. Namelijk aan verzekeringen. Vooral de brand- en aansprakelijkheidsverzekeringen particulieren (AVP). Een contractsduur van 5 of 10 jaar is eerder regel dan uitzondering Veel ver zekerden zijnhiervannietopdehoogteenalsdeverzekeringomwelke reden dan ook - beëindigd moet worden staan ze voor een onaan-gename verras sing. Maar het kan ook anders! Zoals bij OHRA. Wie is OHRA? OHRA is een verzekeringsmaatschappij die door haar werkwijze - recht streeks contact met de cliënt en geen winstoogmerk - lage premies kan vra gen. Als maatschappij moetje dan je cliënten wel juist en duidelijk informe ren Wat is wel en wat niet nodig te verzekeren? Hoe gaat een verzekering in z'n werk? Wanneer wordt er uitgekeerd? Zoiets moet voor de client gesneden koek zijn. Een uitdaging voor OHRA, die ze goed aankan. Klantgerichtheid hoort bij OHRA. Dat is ook te merken aan andere punten: Is een polis niet naar wens, dan kan de cliënt die binnen 14 dagen zonder verdere verplichtingen terugsturen. Sluit je meer verzekeringen bij OHRA in het zogenaamde Verzekerings Pakket voor Particulieren, dan wordje daarvoor beloond. Door een premie korting tot maar liefst 5%. Terwijl de premies al zo laag zijn. In feite komt het erop neer, dat OHRA een zo goede relatie met haar clienten wil opbouwen, dat ze niet meer weg willen. Daarom Een contractsduur van één jaar vindt OHRA dan ook genoeg. Volgt er geen tegenbericht dan wordt die stilzwijgend verlengd. Voorbeeld van een premie? j Een AVP voor het hele gezin kost bij OHRA slechts f 64,= per jaar (exclusief assurantiebelasting) voor een verzekerd bedrag van f l.OOU.OUU,-. Voor meer informatie is OHRA te bereiken onder telefoonnummer: 085-249249. Van maandag tot en met donderdag zelfs tot 21.00 uur.

De Havenloods | 1987 | | pagina 21