'Ouderen blijven bond trouw, jongeren laten het afweten' Voor pompstationhouder Wiegel is de maat vol Verpleegkundige moet meer macht gebruiken Schiedams Nieuwsblad I k I FNV Vrouwenbond bestaat veertig jaar Financiën uitbreiding Visserijmuseum bijna rond 'Situatie op huidige lokatie onveilig' Unieke operatie binnen twee jaar geklaard y'«> ^7^ DE HAVENLOODS 1 111 DINSDAG 16 JUNI 1987 24-503 VLAARDINGEN Het streefbedrag f 500.000,- voor de uitbreiding van het Visse- rijmuseum is bijna bereikt als een te verwachten bijdrage van f 50.000,- van de Provin cie Zuid Holland in het jubi leumfonds wordt gestort. SCHIEDAM/VLAARDIN- GEN „Om samen naast elkaar te staan, te strijden, allen een", is de eerste zin van het strijdlied van de Vrouwenbond NVV het huidige FNV. De Vrouwen bond stond achter de man nen in de vakbeweging en steunde hen in de strijd voor een beter loon en ar beidsvoorwaarden. Dat was 35 jaar geleden zo. Vrouwen van het eerste uur zijn de bond trouw ge bleven maar versterking van de gelederen door jong bloed blijft veelal uit. De strijd lijkt gestreden. Deze week viert de afde ling Schiedam-Vlaardin- gen, die zijn bestaansrecht ontleende, aan het grote aantal laagbetaalden in met name Schiedam, het veertigjarig bestaan. Re den te meer zo vonden de bstuurders om de huidige FNV Vrouwenbond in de schijnwerpers te zetten en de aandacht te schenken aan de toenemende vergrij zing binnen de bond. Actief Aan de hand van foto's kijken penningmeester Nel Gordijn, voorzitter Riet de Kievith en secretaris Luus Kooij terug op veertig jaar vakbeweging. Een van de foto's laat het eerste uitstapje zien van de vrouwen naar het vakantiekamp 'Mor genrood' in Zeist. „Daar kon den ze een weekje bijkomen van alle ellende en zorgen van vijf jaar oorlog", vertelt Nel Gordijn. „Het was toen al een vrij ectieve afdeling en dat is het nu nog. De vrouwen had den gezellige bijeenkomsten maar ook werden maatschap pelijke vraagstukken aan de orde gesteld. Misschien ging het toen toch meer om het ge zellig onder elkaar zijn. Nu is de FNV vrouwenbond meer op de emancipatie gericht, maar we richten ons ook op betere arbeidsvoorwaaden vcy# thuiswerksters, part-timer» en oproepkrachten", aldus de penningmeester. Behalve het streven naar een vrouwvriendelijk vakbonds- beleid heeft de afdeling een uitgebreid activiteitenpro gramma met discussies, films, uitstapjes, lezingen en andere leerzame of gezellige bijeen komsten. Momenteel bereid de FNV Vrouwenbond een protestbijeenkomst voor, te gen de toenemende bezuini gingen in de gezondheidszorg. Vanuit Schiedam zullen bus sen vertrekken naar Den Haag waar de actie wordt gehou den. Verder wordt door de landelijke scholingscommis sie van de Vrouwenbond cur sussen en scholingsdagen ge organiseerd voor leden en be sturen. Weinig animo Toch blijken veel vrouv steeds minder interesse te hebben in het werk van de FNV-Vrouwenbond. Het aan tal leden loopt terug en met name het aantal jonge vrou wen dat zich aanmeldt, wordt kleiner. Aan het eind van de jaren vijftig toen de Schie- damse afdeling een bloei doormaakte, was het aantal leden 405. Nu telt de afdeling Schiedam-Vlaardingen 111 leden. Vlaardingen werd het begin van dit jaar bij de Schiedamse afdeling ingelijfd omdat er hier helemaal weinig animo voor het bondswerk was. Voor die teruggang zijn een aantal factoren te beden ken, vinden de estuurders. „Een praktisch probleem is dat we meestal 's ochtends onze bijeenkomsten hebben", zegt de voorzitter. „Veel vrou wen hebben dan geen tijd om te komen". Bovendien als ze 's ochtends komen kijken dan denken ze wat een tuttenclub is dat", voegt penningmeester Nel Gordijn er aan toe. „We willen graag jonge leden hebben maar ze blijven weg. Dat is bij vele verenigingen zo. Daarbij komt dat onze ouders in de vakbond ergens voor streden. Je merkt nu vaak dat mensen geen meer hebben. Al mopper je of hou je demonstraties alles gaat toch door, het is vechten k Ten de bierkaai. De mensen hebben het opgegeven", aldus de penningmeester. Op de vraag of de FNV Vrou wenbond jonge mensen tracht aan te trekken antwoordt de voorzitter: „We hebben jaren achter elkaar op informatie markten gestaan. Dat werkte niet zoals we graag hadden gezien. We hebben folders be zorgd maar dat schijnt recht streeks in de prullebak te ver dwijnen. Het werk van de bond leeft gewoon niet meer zo bij de mensen. In armoe zoek je elkaar en als het beter gaat dan gat iedereen z'n eigen weg", zegt Luus Kooij. In de 4 Molens aan de Nieuwe Damlaan 766 wordt morgen avond het 40-jarig jubileum gevierd van de Schiedamse en natuurlijk ook Vlaardingse afdeling. Schiedam was des tijds een van de eerste ge meenten die een FNV Vrou wenbond kreeg. „Een echte rooie arbeidersgemeente", zeggen de ebstuursleden. Op de feestavond die om 19.30 uur begint worden de vrou wen die zich vanaf het eerste uur hebben ingezet, gehul digd. Daarbij is ook de op richtster, mevrouw Brand. Negen andere jubilarissen die hun sporen in de vakbeweging hebben verdiend worden eveneens in de bloemetjes ge zet. De avond begint om 19.30 uur en duurt tot 22.00 uur. OVERSCHIE Voor me vrouw Wiegel, de ech'geuote van de pompstationhouder aan de Parallelstraat in Over- schie is de maat vol. Vier roof overvallen, 86 inbraken en re centelijk de roofoverval met dodelijke afloop. Dit laatste was voor haar de druppel die de emmer deed overlopen. „Er moet iets gebeuren aan de on veilige situatie waarin het pompstation verkeert", vindt mevrouw Wiegel. Die onveili ge situatie is mede het gevolg van het feit dat het gebouwtje vanaf de weg nauwelijks zichtbaar is". „Iedereen die kwaad wil kan daar maar rustig zijn gang gaan, want wij worden bijna weggedrukt door het tuincen trum van de heer Van der Lin- gen, die de hele hoek heeft volgebouwd. Ons pompstation is verouderd. Het gebouwtje is van hout en glas en biedt geen enkele veiligheid. Als we een modern, stenen en dus veiliger gebouw willen gaan neerzet ten met alarminstallatie dan betekent dit dat we moeten gaan uitbreiden, en op onze huidige locatie kunnen we niet uitbreiden. We mogen niet op de tanken bouwen", vertelt mevrouw Wiegel. De heer Wiegel is al 58 jaar benzinestationhouder. Eerst samen met zijn vader, later nam hij de zaak over. Op de huidige locatie aan de Paral lelstraat voorziet hij al 30 jaar lang automobilisten van de broodnodige brandstof. Tien jaar geleden vatte hij het plan op om het station uit te breiden met een garage en een wasstraat. De plannen van de gemeente Rotterdam om in de omgeving van het pompsta tion nieuwe wegen te gaan aanleggen gingen echter niet door, zodat het echtpaar Wie gel van die plannen afzagen. Echter met dien verstande dat zij uitbreiding van hun met de hand bediend pompstation wel noodzakelijk achtten in verband met het toenemend aantal zelftankstations, om op die manier een betere concur rentiepositie te krijgen. Vier jaar geleden werd dus bij de diverse betrokken instanties een verzoek tot uitbreiding in gediend. En toen begonnen problemen met buurman Van der Lingen. Problemen Van der Lingen werd over het verzoek tot uitbreiding van Wiegel op de hoogte gesteld en ook hij diende een verzoek tot uitbreiding van zijn tuincen trum in. „Maar", aldus me vrouw Wiegel, „Van der Lin gen heeft daar illegaal ge bouwd. Hij had een tijdelijk contract en wist dus dat hij tezijnertijd eventueel weg zou moeten. En officiéél mocht hij daar helemaal geen gebouw tjes neerzetten. Wij hebben niets anders gedaan dan een verzoek tot uitbreiding indie nen op de manier zoals dat hoort, namelijk bij de betrok ken instanties en wij hebben onze buurman niet gevraagd of hij dat wel goed vond. Van der Lingen is toen met modder naar ons gaan gooien en allerlei dingen over ons in de kranten gaan schrijven. Wij zouden een huurschuld in het Grondbedrijf hebben, in echtscheiding liggen en meer van dat soort dingen, die ge woon helemaal niet waar zijn. Wij zijn pas nog overgegaan naar Esso cn zo'n maatschap pij gaat echt niet zomaar met je in zee. Voordat ze een con- Het pompstation en het tuincentrum liggen pal naast elkaar. tract met je aangaan wordt je hele doopceel gelicht. Je kunt dus wel nagaan dat de verha len die buurman Van der Lin gen over ons heeft rondge strooid helemaal niet waar zijn. Maar het tuincentrum hoeft van ons helemaal niet weg. We hebben nog ons best voor hem gedaan, want de een z'n brood hoeft de ander z'n dood nog niet te zijn. Toen is Van der Lingen aangeboden zijn be drijf te verplaatsen naar een ander stuk grond aan de Zes- tienhovensekade, hoek van der Bosstraat, dus zo'n tien meter naar achteren. Het Grondbedrijf kwam hen ook financieel tegemoet, maar hij ligt gewoon dwars. Hij probeert de zaak telkens op te houden en uit te stellen. Hij houdt zich niet aan af spraken, is een handtekenin genactie gestart onder het motto: Het tuincentrum moet blijven, hij is de school gaan bespelen vanwege het moge lijke gevaar voor de kinderen en allerlei praatjes over ons gaan rondstrooien. En onder tussen bouwt hij de hele stoep vol met allerlei spullen uit het tuincentrum, zodat je over de middenstraat moet lopen. Ik heb tot nu toe steeds geluis terd naar adviezen om daar allemaal niet op in te gaan, maar de moord op de heer Leeflang, die al veertig jaar bij ons werkte is de laatste druppel. Er moet nu iets ge beuren, en snel. Wij moeten hier een veiliger en vanaf de weg goed zichtbaar gebouw krijgen en Van der Lingen moet niet de kans krijgen de zaak nog langer op te hou den", aldus mevrouw Wiegel. Zes man, de heer Wiegel in cluis, werkten bij het benzine station, dat van 's morgens ze ven uur tot 's avonds elf uur open is. Na de moord op Leef lang heeft een medewerker, wiens vrouw bang was gewor den, de dienst opgezegd. „Door het gebeurde zijn er erg veel emoties losgekomen. Leeflang was erg geliefd, niet alleen bij ons maar ook bij de klanten, met wie hij altijd een praatje maakte. Door het ge beurde is de sfeer onder ons zo mogelijk nog hechter gewor den, nog fijner. Maar we wil len niet nog eens zoiets mee maken. En daarom moet alles plat, zodat we een beter ge bouw kunnen gaan neerzit ten", aldus de hevig ontdane mevrouw Wiegel. Het huidige van de FNV Vrouwenbond afdeling Schiedam-Vlaardingen. Van links naar rechts: Penning meester Nel Gordijn, voorzitter Riet de Kievith en secretaris Luus Kooij. Het Visserijmuseum heeft on langs ook een royale gift ge kregen van het CDA afde lingsbestuur van f2.517,28. Het bedrag is ingezameld on der de leden van het CDA dat dit jaar haar tien-jarig jubile um viert. Momenteel is de bouw van de uitbreiding op de binnen plaats van het Visserijmu seum in volle gang. Verwacht wordt dat het nieuwe gedeelte eind december gereed zal zijn. ROTTERDAM De Beroeps groep Verpleegkundigen en Verzorgenden (BW) van de CNV-bond voor Overheid, Gezondheid, Welzijn en Soci ale Werkvoorziening, de CFO, heeft vanaf 1 mei in de per soon van nievrouw Dinie Eer- land-Van Vliet een nieuwe be stuurder gevonden als opvolg ster van bestuurder Henk Hulsebosch. door Nelleke de Jong Mevrouw Eerland kwam in 1969 vanuit Den Haag naar Rotterdam om in het Ikazia Ziekenhuis haar diploma Zie kenverpleging A te behalen. Behalve het diploma behaalde zij het B-diploma en volgde zij de Docentenopleiding. Na .negen jaar les geven aan leerling-verpleegkundigen keerde zij, althans wat haar werkterrein betreft, in 1982 naar Den Haag terug. Daar werd zij beleidsmedewerkster bij de CFO, een functie die uitmondde in die van bestuur der. In die hoedanigheid heeft mevrouw Van Eerland onder meer de taak om voorlichting over verzorgende beroepen te geven op scholen. Beroepson dersteuning vormt ook een be langrijk onderdeel van haar taak. 'De inhoud van de opleiding van verpleegkundigen is sinds 1986 veranderd en is meer toegespitst op persoonsvor- ming', vertelt ze. 'Opkomen voor jezelf betekent ook goed zijn voor jezelf. Als je goed bent voor jezelf kun je ook goed zijn voor de patiënt. Daarin passen ook goede ar beidsvoorwaarden. Overigens is de rechtspositie en de daar bij behorende financiële situ atie van verzorgenden niet haar directe werkterrein. 'Daarvoor zijn anderen in de bond actief'. Mevrouw Eerland vindt dat de zieken- kraam- en bejaar denverzorgenden samen met de verpleegkundigen een machtsblok binnen de ge zondheidszorg moeten gaan vormen. Haar overtuiging is dat men dat zich meer en meer bewust is van de beïnvloe dingsmogelijkheden van de eigen beroepskracht. Schakel Aan de hand van een voor beeld licht ze dit nader toe: Als je als verpleegkundige 24 uur per dag, (uiteraard niet één en dezelfde persoon) in een ziekenhuis alle verant woording draagt, ook als des kundigen afwezig zijn, dan ben je toch een behoorlijke schakel. Je doet al het werk maar toch heb je te weinig macht'. Ze beschrijft een re cent voorval op een zieken zaal: 'Voor een aanstaand art- senbezoek hadden verpleeg kundigen tevoren bekeken wat patiënten moesten weten omtrent hun toestand. Toen de arts naar hun oordeel te snel doorlopen wilde naar de volgende patiënt, terwijl hij de vragen van de vorige pa tiënt niet voldoende beant woord had, bleef de begelei dende verpleegkundige bij dat eerste bed staan en dwong zo de arts eerst de vragen naar tevredenheid van de patiënt te beantwoorden'. 'Macht van artsen zoals die vroeger en vaak nog geldt tegenover macht als krachtbron om een veranderingsproces te be werkstelligen' vat mevrouw Eerland samen. Een vergelijking met de oplei ding van verpleegkundigen zoals die 100 jaar geleden be gon levert het beeld op van de verpleegster als hand voor de dokter; hoe moet je mensen verzorgen, terwijl in deze tijd geleerd moet worden hoe de mensen te helpen en uitleg te geven als er veel apparatuur gebruikt wordt. Onvermijdelijk gesprekson derdeel is het plan van de commissie Dekker. Dit on langs gepresenteerde rapport behelst een basispakket voor zieningen voor iedereen, maar met een eigen risico voor heel veel noodzakelijke medische behandelingen. Mevrouw Eer land: 'De gedachte van een basispakket ondersteun ik. Het rapport verdient een na dere bestudering vanuit ver schillende invalshoeken. Ik vind wel dat abortus, steri lisatie en anticonceptie in het basispakket thuisbehoren. Dat zijn geen luxe zaken, Dinie Eerland-Van Vliet: 'Geld mag niet uitmaken als een patiënt geholpen moet worden'. maar heeft alles te maken met de solidariteitsgedachte. Ze schrikt van het bericht over een vrouw in Engeland, die te horen kreeg dat een knobbel in haar borst over zes maan den behandeld kon worden. De vrouw kreeg het advies geld te lenen om zich particu lier te laten behandelen. 'Geld mag niet uitmaken of je wel of niet geholpen wordt' is haar oordeel. Ze zou dan ook tegen de ontwikkeling zijn van particuliere en dus com merciële medische zorg. Slui- ting van ziekenhuizen ver werpt mevrouw Eerland even eens. 'Dat kan maar niet zon der meer. Alle voorzieningen moeten bereikbaar blijven', vindt ze. Er moet ook heel zorgvuldig bekeken worden wat het voor de werkgelegen heid zou betekenen als zie kenhuizen zomaar dicht gaan'. De gedachte achter de sluiting is om patiënten eerder uit het ziekenhuis te ontslaan. Thuiszorg Automatisch gevolg daarvan is dat thuiszorg dan langer nodig is. 'Het verblijf in het ziekenhuis zou dan beter be nut worden, als het ware de kwaliteit wordt opgevoerd. 'De patiënt zal dan zieker thuiskomen, wat inhoudt dat de thuiszorg langer en meer gespecialiseerd zal moeten zijn'. Als die plannen toch door zouden gaan ziet mevrouw Eerland een taak om middels studiedagen, waarvan er trou wens al één op stapel staat, verplegenden en verzorgen den met elkaar en eikaars pro blemen in aanraking te bren gen, zodat met elkaar oplos singen gezocht kunnen wor den.

De Havenloods | 1987 | | pagina 7