Verzorg de auto tot in de (60) puntjes Negen kleine middenklassers veigeleken Tips voor zuinig rijden Toyota Starlet DE HAVENLOODS DONDERDAG 9 JULI 1987 28-584 Renault 5 Flash Austin Metro De Austin Metro scoort in het gezelschap van onze testwagens zeker geen slechte beurt. De 998 cc motor levert goede prestaties en wat betreft het brandstofgebruik is de Metro in stadsverkeer en bij E 90 km constant mooi zuinig ondanks zijn vrij hoge eigen gewicht. I Dat hoge eigen gewicht overigens geeft de Metro wel iets meer body bij mogelijke aanrijdingen. Bij hogere snelheden neemt het gebruik snel toe, evenals het motorlawaai. Jammer is het dat het windgeruis bij alle snelheden duidelijk waarneembaar is. Het overigens goed handelbare Engelse wagentje behoort wat betreft interieur en spe ciale voorzieningen zoals halogeen koplampen en een gelaagde voor- ruit tot de toppers uit de serie. Hopelijk zet de fabriek binnen niet al te lange tijd een wat betere kachel in de wagen, iets wat beslist geen luxe is in ons en het Engelse klimaat. Alle negen op een rijtje 15.820 14.995 16.600 17.237 15.400 17.250 16.988 16.850 16.895 749 740 700 711 800 600 500 700 300 800 slecht.x: aanwezig; n: niet Citroen AX Fiat Uno Ford Fiesta Nissan Micra De Citroen AX11E is een auto met redelijke rij eigenschappen en goed handelbaar in de stad. De tot goede prestaties komende motor met een top van 158 km vraagt om rëmbekrachtiging, maar deze kon er voor de 11E kennelijk niet van af. Jammer is het dat de wagen een wel heel erg mager stuur heeft, dat niet al te lekker in.de hand ligt. De vering van de wagen is goed, maar niet zoals men van Citroen gewend is. Het interieur is nogal magertjes. Zo beschikt de wagen niet over verstelbare rugleuningen op de voorstoelen, waarop helaas hoofdsteunen ontbreken. Ook biedt de wagen weinig ruimte aan de inzittenden, terwijl de be stuurder zijn linkerbeen in ver band met de ver naar binnen ko mende wielkast niet goed kwijt kan. Prettig is het laag eigen ge wicht van de wagen en het bij zonder lage verbruik, het laagste uit onze serie. Verder beschikt de AX11E over een goed werkende verwarming. Opel Corsa De Opel Corsa 1.0S is een de gelijke auto, die met zijn 993 cc motor redelijke prestaties levert. Wie echter „schoon" wil rijden, zal moeten kiezen voor de 1.2 OHC versie. De Corsa biedt een redelijke mate van comfort al is de vering wel wat aan de stugge kant. De Corsa is goed handelbaar en heeft een prima wegligging. Met het lawaai in de Corsa valt het wel mee. De motor, die een top kan halen van 143 km, blijft tot 120 km binnen een aanvaard baar geluidsniveau. Bij hogere snelheden neemt het lawaai ech ter snel toe. De wagen biedt ta melijk veel ruimte, ook in de kof ferbak. Een mistachterlicht ont breekt, maar de Corsa beschikt wel een gelaagde voorruit en ha logeen koplampen. De Uno met de nieuwe fire- motor, die 30% minder onderde len bevat dan zijn voorganer, is beslist een grote troef vas het Italiaanse automobielconcern. De 999 cc van onze testwagen leverde uitstekende prestaties en was daarbij verrassend geluids arm, ook bij hogere snelheden. Door zijn rechthoekige carros- serievorm beschikt de Uno over veel binnenruimte, terwijl ook de kofferruimte heel behoorlijk is. Heel gunstig is ook het brand stofgebruik. Hoog scoort de Uno ook op het punt uitrusting, waarbij duidelijk de ervaring naar voren komt, die Fiat heeft met kleine auto's. Bijzonder aan genaam is bijvoorbeeld het zoge noemde walk-in mechanisme op beide voorstoelen, dat aan weerszijde van de stoel is te be dienen. Gecombineerd met de royale instap zorgt het er voor dat de passagiers achterin mak kelijk uit de wagen kunnen ko men. Peugeot 205 Zoals te verwachten was, is de vering van de Peugeot 205 veruit het best van de wagens uit onze testserie. Ook de rijeigenschap- pen van de wagen zijn zeer goed te noemen. De 205 heeft een pri ma wegligging. Bij snel genomen bochten echter helt de carrosse rie wat over, maar voor een grote categorie verbruikers zal dat nauwelijks een probleem opleve ren. Motorlawaai is in de 205 niet te horen, ook niet bij hogere snelheden. Jammer is het daar om dat de rolgeluiden van de banden sterk in het interieur doordringen. Een interieur ove rigens dat bij de 205XE1.1 van onze test wel erg pover is. Geen anti-verblindingssRiegel, geen verstelbate voorstoelen, geen hoofdsteunen. Over de ruimt=e in de 205 mag beslist niet worden geklaagd. Ook de kofferruimte is beslist niet klein voor dit type wagen. De Ford Fiesta, het oudste mo del uit onze testserie, is voorin tamelijk ruim. Ruimte, die moet worden ingeleverd door de pas sagiers achterin en door de kof ferruimte, die beslist klein te noemen is. Wel kunnen onder de vloer van de kofferbak nog de nodige kleine spullen worden opgeborgen. De prestaties van het 957 motortje zijn over het algemeen genomen matig. De top blijft onder de 140 km. Wat be treft benzine verbruik behoort de Fiesta beslist niet tot de zui nigste uit het gezelschap. Jam mer, want in de stad is de Fieste een uiterst plezierig handelbare autó. Het comfort van de wagen staat op een heel behoorlijk peil, al is de vering wat stug en zijn kleine hobbels tamelijk goed merkbaar. De 957 cc motor, die geen bij drage levert aan een schoner mil- jeu loopt op normale bezine. Renault 5 De prestaties van de nieuwe, schone 1108 cm3 motor van de Renault 5 zijn niet indrukwek kend, maar het motortje zorgt er wel voor dat u niet al te veel hoeft te tanken. De Renault 5 met een top van 143 km is zowel op de snelweg als in de stad aan genaam zuinig, terwijl de motor zich binnen in de wagen niet al te veel laat horen. Handelbaarheid en wegligging van de Renault 5 zijn goed. Al leen de vering is matig. Kleine oneffenheden worden minder goed opgevangen. Evenals bij zijn twee Franse collega's is er voor de bereiders van de Renault 5L niet veel com fort weggelegd. Wie meer wil, zal hiervoor in de buidel moeten tas ten. De ruimte in zowel het inte rieur als de koffer van de Re nault 5 is zeker niet slecht. De tamelijk lichte en vrij direkte be sturing maakt de Renault 5 tot een goed handelbare wagen. De Micra met zijn 988 cc mo tor de kleinste uit de Nissan-stal zorgt voor alleszins aanvaardba re prestaties voor een wagen uit zijn klasse. Rijdend op normale loodvrije benzine bereikt de schone motor een top van 140 km per uur. Het brandstofverbruik van de zeer lichte wagen blijft tot en met 120 km redelijk zui nig. Het interieur van de wagen is erg compleet en als enige in zijn klasse is hij uitgevoerd met uitzwenkbare achterruiten. Zo als alle Japanse wagen beschikt ook de Micra over een uitsteken de kachel, een belangrijk ele ment in onze koude winters van, de laatste jaren. Met zijn halo geen koplampen, gelaagde voor ruit en twee achteruitrijlampen scoort de Micra hoog tussen zijn collega's uit de test. Jammer dat er geen mistachterlicht meer af kon. De Toyota Starlet uit onze test is een goed handelbare auto, die zich makkelijk door de bochten laat lèiden. De Starlet beschikt over een goed lopende vier cylin der motor met zestien kleppen, die uitstekende prestaties levert en daarvoor met normale lood vrije benzine toekan. Het ver bruik is gunstig, maar bij 120 km/h stijgt het snel, evenals trouwens het geluid van de mo tor. De Starlet biedt voor zijn prijs het nodige comfort en is een ruime wagen in zijn klasse, ook wat betreft de kofferruimte. Ook de Starlet beschikt over een uit stekende verwarming. De stoe len bieden een uitstekende stevi ge zit en geven redelijk steun. Hoewel de goedkoopste uit onze testserie is de Starlet een goed en makkelijk sturende auto met een goed weggedrag, die lekker strak door de bochten gaat. De vakantietijd is weer aangebroken en vele honderdduizenden zullen er de komende weken met de auto op uit trekken. Vakantie voor de inzittenden betekent extra hard werken voor de auto: controleren van de technische staat kan een heleboel narigheid wellicht voorkomen. De meeste controles en hande lingen zijn uit te voeren voor ie dereen die twee linkerhanden beschikt. De punten die in de lijst zijn aangeduid met de letter „G", kunnen alleen door handige doe-het-zelvers worden uitge voerd. Wie dat niet is, moet voor al niet aan de auto gaan knoeien, maar die moeilijke klusjes over laten aan de vakman in de gara ge. Afstelgereedschap is soms duur. Wilt u goed en goedkoop afstelgereedschap kopen dan doet men goed de ANWB gids te I raadplegen. ACCU Controleer het vloeistofni veau. Vul het zo nodig bij. Reinig de bovenkant van de accu. Maak de accu-poolaansluitin- gen schoon en smeer ze in met vaseline. Controleer of de kabels goed vastzitten aan de polen. Controleer vooral de massa aansluiting op corrosie. MOTOROLIE Controleer regelmatig het oliepeil. G Ververs op tijd de olie en ver- vang gelijktijdig het oliefilter. Voeg aan de verse olie Moton M 4 toe. Door deze Teflon toe voeging daalt de slijtage en het verbruik drastisch. LUCHTFILTER Zet de klep van de luchtfilter van winter- op zomersthnd. Controleer of het filter schoon is. Eventueel reinigen of ver vangen. BANDEN Controleer de banden op slechte plekken. Controleer de profieldiepte. Controleer de bandenspan ning. Controleer het reservewiel op dezelfde drie punten. VERLICHTING Controleer of alle lampen goed branden. G Controleer de afstelling van de koplampen. Controleer of de komplampre- flectoren niet verroest of ver vuild zijn. Vervang defecte lampjes. Pas op: het glas van kwartslampen niet met de vingers vastpakken, anders gaat de lamp snel kapot. V-SNAAR Controleer of de V-snaar on der voldoende spanning staat. Stel de spanning volgens in- struktieboekje af. Wanneer de spanning te strak is, dan zal het brandstofverbruik aan merkelijk stijgen tijdens ritten in de stad. Controleer of de zijkanten van de V-snaar in orde zijn. BOUGIE Controleer de elektrodeafstand van de bougie. Stel eventueel bij. Maak de bougies schoon. Als de elektrode te veel is weg gebrand, bougies vervangen. G Aan de kleur kan men de afstel ling van de carburateur vastel- len. BOUGIEKABELS Maak de bougiekabels schoon. Controleer de kabels op be schadiging en vervang ze als dat nodig is. Controleer of de afsluitdopjes goed afsluiten. Druk de bougiekabels stevig vast op de bougies. Bespuit de kabels met isole rende spray. STROOMVERDELER Controleer de puntafstand en stel ze indien nodig af. G Controleer.de rotor. Controleer de verdelerkap op scheurtjes. Stop de bougiekabels stevig in de verdelerkap. Bespuit de verdelerkap en draden met isolerende spray. ONTSTEKING G Controleer het ontstekingsmo ment en stel het indien nodig bij. VERBRANDING Controleer of de verbranding perfect verloopt door montage van Colourtune bougies. Deze bougies zijn doorzichtig. De kleur van de verbranding is een maat voor de afstelling van de carburateur. CARBURATEUR Stel het stationair toerental af. G Stel de hoeveelheid CO af. Reinig met Top Engine Clea ner het gehele inlaatkanaal, de inlaatkleppen, de verbran dingskamer en de carbura teur. KOELSYSTEEM Controleer op lekkage. Kijk of de slangen goed zijn. Controleer of de afdichtings klemmen goed vast zitten. Voeg Bars Leaks aan de koel vloeistof toe. Dat voorkomt lekkage. RUITEWISSERBLADEN Controleer of de ruitewisser- bladen soepel over de ruit be wegen. Controleer of de wisser goed veegt. Is dat niet het geval, vervang dan de bladen. RUITEWISSERRESERVOIR Controleer het niveau in het ruitewisserreservoir. Voeg aan het water een middel toe dat het glas extra schoon maakt. Verwijder tijdig dode insekten van de voorruit. Controleer de afstelling van de sproeier. Stel de spuitmond eventueel bij. AFDICHTING Controleer de afdichtingen van de deuren en ramen. De fecte afdichtingen veroorza ken lekkage, tocht en stank. LAK EN CHROOM Zorg dat lakbeschadigingen zo snel mogelijk worden verzorgd met een beschermende laag. Besteed extra aandacht aan het chroom na de pekel-oorlog. HANDREM Controleer de werking. Stel indien nodig bij. G Smeer de kabel met een dunne olie. SCHOKBREKERS G Controleer de werking van de schokbreker. Vervang ze als dat nodig is. REMVLOEISTOFRESER- VOIR Controleer het niveau van de remvloeistof. Vul het reservoir zonodig bij. Controleer op lekkage. Controleer of het controle lampje gaat branden als het niveau te laag is. G Controleer of de remslangen aan de voorwielen niet te po reus zijn. AFWATERINGSGATEN Maak de afwateringsgaten tij dig open. Controleer op roestvorming. SMEREN Smeer regelmatig de volgende punten: ruitewisserasje, sloten, carburateurasjes en bediening, deurscharnieren, kabels en scharnieren van de kofferdelsel en motorkap. Elke 2e donderdag v.d. maand een hele pagina boordevol autonieuws. Inlichtingen 010-4699911. Credit cards voor Franse tolwegen De zes exploitanten van de grote tolwegen in Frankrijk hebben een credit card geïntro duceerd onder de naam. „Voie Libre". Daarmee is het berij den van de wegen zonder con tante betaling mogelijk gewor den. Bij de kassa wordt het kaartje met de afgelegde af stand tezamen met de credit card verwerkt en men krijgt eens per maand de afrekening thuis. In de eerste instantie zal men zich gaan richten op be drijven en zakelijke wegge bruikers. Ondanks dat de brandstofprijzen laag zijn, is het toch belangrijk om eens te bekijken of het mogelijk is uw brand stofrekening nog lager te maken. Het verbruik van uw auto is afhankelijk van het onderhoud, rijstijl en van de gebruiks- omstandigheden. Laten we eens aan de volgende punten denken. CONTROLE AFSTELLINGEN VAN MOTOR Ontsteking: De juiste kontaktpuntenafstand en goed afgestelde vaste voorontsteking, ook belangrijk voor het starten. Stationairtoerental: Deze moet op de voorgeschreven waarde zijn afgesteld. Een te snel draaiende motor verbruikt te veel brandstof, vooral in stadsverkeer. In uw instructieboekje staat meestal aan welke schroefje u moet draaien om het toerental te regelen. Lichtfilter: Een vervuild luchtfilter verhoogt het verbruik, laat het daarom tijdig vervangen. Imitatiefilters zijn veel goedkoper, maar kunnen het verbruik met vele procenten doen stijgen. Zet in de zomer, zodra de temperatuur dit toelaat, het luchtfilter in de zomerstand. Banden: Door te lage bandenspanning neemt de rolweerstand en dus ook het verbruik toe. Indien banden worden gemonteerd die niet worden aanbevolen, kan het verbruik flink stijgen. Handchoke: Indien uw auto een handchoke heeft moet de cho- keknop tijdig ingedrukt worden, anders slijt de motor hard. Door het te rijke mengsel spoelt de olie van de cilinders en zuigers, waardoor de weerstand vergroot wordt en dat kost veel benzine. RIJSTIJL Rijd kalm tot de motor zijn bedrijfstemperatuur heeft bereikt; dit is beter dan warmdraaien bij stilstand. Sportief rijden kost brandstof: rijd daarom soepel en kijk ver vooruit. Regel de snelheid van de auto met het gaspedaal door voor de bocht tijdig gas terug te nemen. Vermijd hoge toerentallen in de tussenliggende versnellingen. Gebruik altijd de hoogste versnelling zonder de motor te zwaar te belasten. Geef op een helling geen gas bij om de snelheid constant te houden. Houd het gaspedaal in dezelfde stand. SNELHEID KOST GELD Terugschakelen met tussengas en het geven van gas voordat de motor wordt stilgezet, zijn overbodig bij moderne motoren. Gebruik uw auto zo weinig mogelijk op korte afstanden. De motor komt dan niet op temperatuur en de choke blijft werken (vooral bij een automatische choke). Doe al uw boodschappen in één keer. Bij 100 kilometer per uur verhogen open staande ramen het verbruik met vier procent. Niet met een lege imperiaal op uw auto rijden. Dat kost u negen procent extra brandstof. Gebruik een aanhangwagen voor het vervoer van grote voor werpen. Gebruik een spoiler als u met de caravan op vakantie gaat, stel de spoiler in de juiste stand af. Allemaal kleine tips, die u veel geld kunnen besparen. Wat u nu bespaart kan in het vakantiepot gestopt worden. U dient daar mee het gehele gezin en het milieu. UITLAAT G Controleer op lekkage en ver vang indien nodig de gehele Pijp- Spuit verroeste delen in met zinkchromaat. Kleine lekkages dichten met Gum Gun. SLOTEN Toyota Starlet Smeer de sloten eventueel met een dunne olie in. VENTILATIE Controleer of de ventilator goed werkt. Controleer af de kleppen die de koude- of warme lucht- stroomregelen goed werken. Austin Metro 1300 Surf GT Fiat Uno Opel Corsa GLS Peugeot 205 XS

De Havenloods | 1987 | | pagina 12