Accountant heeft afwisselend beroep Verzekeringsconsulent moet sterke ruggegraat hebben GAB start met spoedopleiding tot boekhouder Zakelijke dienstverlening heeft grote behoefte aan MBO- en HBO-ers Job Fair in WTC Tijd van dikke boeken vinken is voorbij Overdag en 's avonds in de weer DONDERDAG 27 De vestiging van Van Dien Co aan de Prinsenlaan. ROTTERDAM Van de 100 jongens en meisjes die na hun VWO-exa- men bij Van Dien Co gaan werken en de ac countant-opleiding gaan volgen, worden uitein delijk slechts elf echt re- gister-accountant. Dit hoge afvalpercentage wordt niet veroorzaakt door de saaiheid van het vak, wat veel mensen nog altijd veronderstel len, maar door de zwaarte en duur van de opleiding. Voor de VWO-er zich kan laten inschrijven in het Ac countants-register zijn minimaal tien jaren van werken, studeren en rei zen verstreken. Accountants heb je in Neder land in twee soorten. Er zijn accountant-administratie consulenten (de AA) en je hebt register-accountants (de RA). Tussen deze vormen zijn na tuurlijk veel overeenkomsten maar in het algemeen kan ge steld worden dat de AA's zich bezighouden met het samen stellen van de jaarrekeningen. Hij is een soort super-boek houder. Een RA staat nog een trapje hoger, want hij contro leert of de jaarrekening juist is. Voor grote bedrijven is het wettelijk verplicht om een verklaring van de RA te heb ben, kleine bedrijven hoeven geen accountantsverklaring te hebben en werken meestal met een AA. Vroeger was het werk van een accountant vaak saai. Met de hand moesten alle inkomsten en uitgaven worden gecontro leerd of zoals men het destijds noemde 'gevinkt'. Bij de cor- De heer J.C. van der Lin den, adjunct-vestigingshoofd bij Van Dien Co. recte bedragen zette men na melijk een v-tje en als je dat heel de dag deed dan was je aan het vinken. Met de op komst van de computer is er veel veranderd. De controle gaat veel sneller en bovendien hoeven niet alle inkomsten en uitgaven te worden gecheckt. Nu neemt de accountant slechts steekproeven, contro leert hij de boekhouding op een analytische wijze en be- Het Gewestelijk Arbeidsbu reau Rotterdam heeft in de af gelopen periode vanuit het be drijfsleven te maken gekregen met een toenemende vraag naar gekwalificeerde en op de praktijk gerichte boekhou ders. Aangezien aan deze vraag niet volledig voldaan kon worden, is in een samen werkingsverband tussen het Gewestelijk Arbeidsbureau Rotterdam en de Stichting IVIO te Lelystad een ver nieuwd opleidingstraject Boekhouden georganiseerd. Doelstelling van dit traject is om een geselecteerde groep cursisten in een betrekkelijk korte periode praktijkgericht op te leiden tot boekhouder. Om tot de opleiding toegela ten te kunnen worden, dienen potentiële kandidaten te be schikken over een leao-diplo- ma op c-niveau met handels kennis in het vakkenpakket, een mavo IV-diploma met handelskennis in het vakken pakket of een havo-diploma met handelswetenschappen in het vakkenpakket. De opleiding duurt zes maan den, waarin de cursisten ge durende 20 uur per week ge- structureerd de lesstof krijgen aangeboden en 20 uur per week zelfstandig de stof moe ten bestuderen en bewerken. Twee delen In het theoretisch gedeelte van het opleidingstraject zijn de vakken boekhouden, han- delsrekenen, statistiek en rechts-, wets- en handelsken nis ondergebracht. In vergelij king met andere boekhoudo- pleidingen dient opgemerkt te worden, dat m.b.t. rechts-, wets- en handelskennis alleen die onderwerpen behandel worden die voor een goed be grip van de stof van handels- rekenen en boekhouden' wen selijk en relevant zijn. Doelstelling van dit gedeelte is de cursisten inzicht te laten verkrijgen in het gebruik van de computer op administra- tief-economisch gebied. Beide delen worden afgeslo ten door een examen en geven bij een positief resultaat recht op het diploma boekhouden. Cursisten die alle delen van de cursus met goed gevolg heb ben afgelegd, zijn inzetbaar op administratieve functies van middelbaar niveau. Zowel potentiële kandidaten als werkgevers die meer over de opleiding willen weten, kun nen contact op nemen met Yvonne Janssen of Henny Breeuwer van het Gewestelijk Arbeidsbureau Rotterdam. oordeelt hij de organisatie. Daardoor is het werk van de accountant heel veelzijdig en belangrijk. Zijn waarde-oor- deel kan van levensbelang zijn voor een bedrijf. In Nederland zijn er vijf grote accountantskantoren en hon derden kleintjes. Van Dien Co behoort met 30 vestigingen in Nederland en drie op de Nederlandse Antillen tot de grootste. Een van de kantoren van het bedrijf staat aan de Prinsenlaan in de Alexander- polder. In de gangen van het kantoor is het opvallend rus tig, het lijkt haast of iedereen nog met vakantie is. „Voor ons is dit inderdaad de rustigste tijd", legt adjunct-vestigings hoofd J.C. van der Linden uit. „Het boekjaar is bij de meeste bedrijven gelijk aan het ka lenderjaar en aangezien ieder een zo snel mogelijk zijn cij fers wil hebben is het voor ons van januari tot mei/juni enorm druk. Dan kan er nie mand op vakantie, is het op nemen van een snipperdag een hoge uitzondering en wordt er veel overgewerkt. In de zo mermaanden is het daarente gen heel rustig en kunnen de mensen wel 6 of 7 weken met vakantie. Overigens is het meestal niet druk op ons kan toor omdat de accountant bij de klant werkt en dus weinig op kantoor aanwezig is". Selectie Bij Van Dien Co in Rotter dam neemt men elk jaar onge veer twaalf mensen aan die de opleiding tot register-accoun tant gaan volgen. Voor VWO- ers is wiskunde en economie in het vakkenpakket verplicht en als ze op school zijn blijven zitten, moeten ze heel goed zijn om nog aangenomen te worden. Je moet immers jong aan de opleiding beginnen, want de weg is lang. Voor een VWO-er duurt het minimaal tien jaar voordat men regis ter-accountant is, voor ie mand die al HEAO heeft of Economie respectievelijk vijf en drie jaar. De instroom van deze drie richtingen (VWO - HEAO - Economie) is onge veer gelijk, in tegenstelling tot vroeger toen het grootste deel van het VWO afkwam. In vo rige jaren waren het ook voor al jongens die aan de opleidin gen begonnen, terwijl in de nieuwe instroom van Van Dien Co de meisjes niet voor de jongens onderdoen. Eenmaal aangenomen bij Van Dien Co volgen jaren waar in naast het werk vooral moet worden gestudeerd. Wanneer dat na een paar jaar niet meer zou lukken, moet men onher roepelijk weg bij Van Dien. Heel erg is dat niet, want bij verschillende bedrijven heeft men graag iemand die al veel praktijkervaring in de boek houding heeft opgedaan. En ervaring heeft een accountant, want elke drie tot vier weken is hij samen met twee of drie collega's weer bezig bij een ander bedrijf om de jaarreke ning te controleren. Het werk is daardoor afwisselend want het ene moment zit de accoun tant in colbert en met strop das in de directiekamer, ter wijl hij een volgende dag in overall door het ruim van een schip klautert om de voorraad te controleren. Reizen moet een accountant ook veel en daardoor worden het vaak lange werkdagen. Bij Van Dien Co is men alweer be gonnen met de selectie van dé aspirant-accountants die nu nog in het VWO zitten. „In de herfstvakantie hebben wij voorlichtingsdagen", zegt de heer Van der Linden. „Als ze kiezen voor de opleiding tot register-accountant en aan onze eisen voldoen bieden wij de VWO-ers al voor hun di ploma een contract aan. Na tuurlijk staat daarin wel de voorwaarde dat ze slagen. Wanneer we dan net begon nen zijn houden we voor alle medewerkers een groot feest zodat iedereen met elkaar kan kennismaken". Bij Van Dien Co hecht men aan goede onderlinge contacten die ook vrij informeel zijn. De net be gonnen VWO-er noemt de af gestudeerde register-accoun tant gewoon bij zijn vooik naam, want 'maar' tien jaar- geleden was hij zelf derde as sistent-accountant. ROTTERDAM De zakelijke dienstverlening, een bran- che waartoe verzekeringen en accountancy behoren, ont- wikkelt zich vanuit het werkgelegenheidsaspect, positief. Vorig jaar steeg de werkgelegenheid met vier procent, terwijl het totale stijgingspercentage slechts één procent bedroeg. In de eerste helft van 1987 is het aantal vacatu res weer fors toegenomen. Bij de Arbeidsbureaus heeft men over het algemeen moei te om vraag en aanbod bij elkaar te krijgen. Dat ligt niet aan het enthousiasme van de mensen om in deze sector werkzaam te zijn maar meer aan de eisen die de werkge- vers stellen aan adspirant- werknemers. Het opleidingsni veau van de geïnteresseerden is veelal te laag en men ontbeert de nodige praktijkervaring. Het bedrijfsleven blijkt vooral behoefte te hebben aan mensen met minimaal MBO-niveau en ook mensen met een hogere beroepsopleiding. Om de kloof die tussen vraag en aanbod gaapt te overbruggen zijn tal van bedrij ven begonnen met interne opleiding. Ook de Arbeidsbu reaus spelen in op deze trend. ROTTERDAM Job Fair, de oudste banenbeurs voor auto matiseringspersoneel, start het seizoen 1987/1988 in het Rotterdamse World Trade Centre op 4 en 5 september aanstaande. In totaal vijftien bedrijven bieden daar func ties in de automatisering aan onder het motto 'Topontmoe tingen tussen bedrijven en Een Job Fair wordt steeds meer geaccepteerd als een ex tra, zeer direct middel, om in het schaarse aanbod van auto matiseringsdeskundige toch met de juiste mensen in ge sprek te komen. Bezoekers, gemiddeld zo'n 2500 per beurs, waarderen de Job Fair als rechtstreeks middel om di rect informatie over loopba nen en bedrijven te verzame len. In toenemende mate ko men vooral ook zij, die réeds langer ervaring in het 'compu tervak' hebben, naar de beur zen toe. Deelnemende bedrijven in Rotterdam zijn: CSC, EDS, Management Share, PTT, CMG, Amsterdam Rotterdam Bank, Dow Chemical, Data Process, Digital Equipment, Holland International, Datex, BSO, Cap Gemini, J B Com puting en Brainforce. Kortom een gevarieerd aanbod van softwarehuizen, leveranciers van hardware en gebruikers van computers. De Job Fair is op vrijdag 4 september geopend van 14.00 tot 20.00 uur en op zaterdag 5 september van 10.00 tot 16.00 uur. De toegang is gratis. Op beide dagen wordt een zoge heten Job Hour gehouden, een kort, indringend seminar over actuele onderwerpen. Spre kers zijn op beide dagen: de heer A.A. van Eek, hoofdre dacteur van het vakblad Com- putabel, de heer W. Hagemari, directeur van CSC, de heer C.F. Alberts, divisie-manager van Cap Gemini Nederland en de heer H.E. Meijer, free lance automatiseringsjournalist. Het Job Hour wordt op 4 sep tember, in een aparte ruimte nabij de Job Fair, van 15.00 tot 16.00 uur gehouden; op 5 september van 11.00 tot 12.00 uur. Er is voor de belangstel lenden gelegenheid om met de inleiders in discussie te gaan. Er worden dit seizoen na Rot terdam nog vijf Job Fairs voor automatiseringspersoneel ge organiseerd en wel in Gronin gen, Den Haag, Utrecht, Am sterdam en Eindhoven. ft Het hoofdkantoor van de AM tv in Utrecht. tot verzekeringsconsulent. Slechts een klein aantal zal later inspecteur worden. Voor de laatste groep is een HAVO- of VWO-diploma vereist een toekomstige verzekeringscon sulenten moeten minimaal in het bezit zijn van een MAVO- of MEAO-diploma. Daarnaast moet men over eni ge werkervaring beschikken en tussen de 23 en 30 jaar zijn. Van der Giessen: „Die eisen stellen we omdat het werk een grote mate van zelfstandig heid vereist. Zo opereren de consulenten van huis uit en staat eigen initiatief en klant gericht denken centraal". Verzekermgs consulenten Verzekeringsconsulenten ad viseren de mensen bij het kie zen van een verzekeringspolis. Daarnaast houdt men zich be zig met de verkoop van hypo- Carrièremogelijkheden ver schillen. Van der Giessen legt uit waarom: „Enerzijds kan je als verzekeringsconsulent ma nager proberen te worden van een groep van zo'n twaalf a twintig man. Anderzijds kan je als verzekeringsconsulent proberen de eigen klanten kring zo veel mogelijk uit te breiden". De salariëring is gebaseerd op een deel vast inkomen en een deel provisie-inkomen, onder het motto 'meer verkoop, meer inkomen'. Gezien de onbe reikbaarheid van veel mensen overdag betekent dit dat men ook 's avonds vaak op pad 'moet'. Inspecteurs theken, financieringen en spa ren. De naar aanleiding van solli: citaties geselecteerde kandi1 daten krijgen in het oplei dingscentrum in Wageningen een vijf weken durende cur sus. Hierbij worden de consu lenten in spé technische ken nis van het verzekeren, con- taetvaardigheid en verkoop technieken bijgebracht. Vide oregistratie zorgt er voor dat de cursisten hun eigen ver richtingen in het verkopen van polissen kunnen gades laan. Na deze periode wordt de op leiding intern voortgezet door intensieve begeleiding van een manager. Regelmatig keert men terug naar Wageningen voor aparte bijscholing. Na een half jaar kan men het di ploma assurantie B-niveau halen. Dan mag men zich ad junct-verzekeringsconsulent noemen en een half jaar later verzekeringsconsulent. De op leiding wordt nog drie jaar voorgezet. Inspecteurs worden opgeleid voor advisering van produk- ten en diensten van AMEV bij banken en assurantiekanto ren. Zij krijgen een basisop leiding van een jaar. Een be langrijk onderscheid hierbij is die tussen levenorgansiatie en schade-organsiatie. Bij het eerste valt te denken aan le vensverzekeringen en hypo theken. Het tweede omvat bij voorbeeld brandverzekerin gen, autoverzekeringen en on roerend gooedverzekeringen. Na de basisopleiding mogen de cursisten zich adjunct-in specteur noemen en na nog een jaar inspecteur. Evenals bij de verzekerings consulenten dient men regel matig bijscholingscursussen te volgen. Als inspecteur is de top binnen AMEV het worden van rayon-directeur. Behalve de vaste opleidingen heeft AMEV nog speciale op leidingsprojecten. „Zo wor den momenteel in het project 'Pion' academici binnen AMEV omgeschoold tot infor- maticadeskundigen, omdat hier een schreeuwende tekort aan is", aldus Van der Gies sen. Of in het kader vaiueen werklozenproject verzorgt men, in samenwerking met het GAB, een cursus type vaardigheid voor langdurig werklozen. ROTTERDAM „Een grote mate van zelfstan digheid, een sterke rugge graat en vertrouwen van het publiek zijn de belang rijkste kenmerken van een goed verzekeringsconsu lent". De heer Van der Giessen, districtsmanager bij AMEV, legt uit waarom iemand wel of niet in aan merking komt voor de op leiding die AMEV verzorgt. AMEV is een internationale onderneming op het gebied van verzekeren en andere vor men van officiële dienstverle ning. Een paar keer per jaar werft men mensen die zich in het verzekeringswezen willen bekwamen. Van der Giessen: „Daarbij moet een onder scheid worden gemaakt tus sen functies in de binnen- en buitendienst. Voor de binnen dienst verschilt de opleiding naar functie. Aan een admini stratief medewerker worden andere eisen gesteld dan aan een bedrijfsjurist". De bin nendienst betreft het kantoor personeel en zit voornamelijk in Utrecht. De centrale opleiding van AMEV in Wageningen is be doeld voorverzekeringscon sulenten en inspecteurs. Zo'n 50 k 60 assuradeurs in de dop per jaar togen naar 'De Wage- ningse Berg', waar de oplei ding plaatsvindt. Het meren deel van hen wordt geschoold

De Havenloods | 1987 | | pagina 15