Gebouwen en schepen voor bezichtiging opengesteld Haring- en bierfeest zette de binnenstad op zijn kop Koopje! j Jjaarimport Open dag in 'De Blauwe Brug' 'Barrika' start seizoen met informatiemarkt en feestavond 6 Zaterdag 12 september: Nationale Monumentendag Gemeente mag meer huizen bouwen Feest Tippelaars Volwassenen op herhaling Olifant gaat er met olie bollen vandoor Zor0Lh0ngsteUel^nMSCh Z0Urdag 12 sePtember vrÜ toegankelijk i Het uit 1782 daterende Schiedamse stadhuis. SMOKERS Smokers tandpoeder parelwitte Vlaardingen, Hoogstraat 159, tel. 434 31 81 Schiedam, Lange Kerkstraat 17, tel. 426 82 8 SCHIEDAMRuim 300 Nederlandse gemeenten bieden belangstellenden zaterdag 12 september de gelegenheid nader kennis te maken met hun monu menten. In Schiedam wordt op deze Nationale Monumentendag tevens de laatste wandeling in het kader van het NCRV-pro- gramma 'Kerkepad '87' ge houden. Ter gelegenheid van beide evenementen zijn onder meer verscheidene monumentale kerken voor bezichtiging opengesteld. Dit zijn: de Sin gelkerk (aan de Singel 106), de Luthersekerk (Lange Nieuw- straat 219), de Havenkerk (Lange Haven 70), de Oud- Katholieke Kerk (Dam 28) en de Grote of St. Janskerk (aan de Lange Kerkstraat). Daarnaast is het mogelijk een kijkje te nemen in het uit 1782 daterende Stadhuis, aan de Grote Markt en het Stedelijk Museum. Het aan de Hoog straat gelegen Stedelijk Mu seum is gevestigd in het voor malige St. Jacobsgasthuis. Dit tehuis voor oude mannen en vrouwen werd in de tweede helft van de achttiende eeuw gebouwd door Guidici. In de kelder van het Stedelijk is sinds enige jaren het natio naal Gedistilleerd Museum ondergebracht. De overige za len worden gevuld met wisse lende exposities. Zo kan men er momenteel, onder andere, een tentoonstelling over het Schiedamse verleden bekij ken. Op het museumplein treft men kramen aan van de His torische Vereniging, met in formatie over het Schiedamse monumentenbezit. Ook Schiedams meest opval lende monumenten, de mo lens, ontbreken niet in de rij van opengestelde objecten. Zowel 'De Vrijheid' (aan de Noordvest), als 'De Walvisch' aan de Westvest) zijn 12 sep tember voor het publiek toe gankelijk. De deuren van de anderen, 'de Drie Koornbloe- men' en 'De Noord', blijven gesloten. Wel zullen ook van deze twee molens de wieken ronddraaien. Stoomslepers Zelfs in de Schiedamse wate ren is tijdens de Open Monu mentendag iets bijzonders te zien. In de Lange Haven zul len namelijk twee, of wellicht drie, oude stoomslepers afme ren. De schepen (de Hercules, de Hugo en de Laauwerszee) van Smit havensleepdienst zijn evenals de andere monu menten vrij toegankelijk. Aan boord bevinden zich vrijwilli gers die belangstellenden van alles over de slepers kunnen vertellen. Pogingen om, naast gemeente lijke, ook particuliere monu mentale panden opengesteld te krijgen voor het publiek zijn jammer genoeg mislukt. Voornaamste reden hiervan is de angst dat privé-voorwer- pen uit de panden worden ontvreemd. Wie wil weten in welke andere steden Open Monumentendag gehouden wordt kan zich voor een, gratis te verkrijgen, fol der wenden tot de VVV, ANWB, bureau Voorlichting van de Gemeente Schiedam en alle vestigingen van de Open bare Bibliotheek. Het wijkcentrum De Blauwe Brug aan het Bachplein SCHIEDAM In het wijk centrum 'De Blauwe Brug" aan het Bachplein in Schie- dam-noord, is het komend sei zoen weer van alles te doen. Teneinde belangstellenden nader te informeren over de te volgen creatieve cursussen en de op het programma staande activiteiten is een open dag georgniseerd. Deze vindt plaats op zaterdag 12 septem ber. Tijdens de open dag treft men in het wijkcentrum talloze standjes aan met informatie materiaal over creatieve cur- susen zoals tekenen, schilde ren, handwerken, bloem schikken en poppen en kle ding maken. Daarnaast wordt inzicht gegeven in andere ont spanningsmogelijkheden waaronder kaarten, dansen, zingen en sportieve activitei ten. Ook verscheidene stichtingen en verenigingen verzorgen presentaties. Zo zal de model spoorbaanvereniging Schies- poor weer aanwezig zijn met een baan waarop door het pu bliek meegebrachte treinen rond kunnen rijden. Deze die nen overigens wel op gelijk stroom te rijden en van de schaal HO te zijn. Verder is het mogelijk bij de Schies- poorstand overtollig mate riaal te kopen en defecte trei nen te laten repareren. Andere in het oog springende activiteiten tijdens de open dag zijn de demonstraties jazz-ballet (van 11.30-12.15 uur) en volksdansen (van 12.30-13.15 uur). Wie tussen de bedrijven door iets wil drinken kan terecht in de bar met gezelige zitjes. De muzi kale omlijsting wordt ver zorgd door Arjan de Koning. De open dag in De Blauwe Brug is georganiseerd door de stichting activiteitencommis sie. Deze commissie bestaat uit zo'n dertig vrijwillige me dewerkers die zich op de een of andere wijze verdienstelijk maken. Aangezien er in het wijkcentrum altijd wel iets te doen is, zou men dit team graag uitbreiden. Belangstel lenden kunnne hierover nade re informatie krijgen aan de balie of bellen naar telefoon nummer 4701049 of 4710352. Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., HOOFDKANTOOR: Prins Hendrikkade 12-16, Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Kantooruren: maandag 09.00-17.00, dinsdag t/m donderdag 08.30-17.00, vrijdag 08.30-16.00 uur. Telefoon (centrale): 010 - 4.699.911 DIRECTIE: V. Doorn/P. Bakker/J. Parser WEGENER-bladen verschijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim een miljoen exem plaren. Hiertoe behoren: Schiedams Nieuwsblad Verschijnt elke dinsdag huis-aan-huis in Schiedam. Groenoord en Kethel. Nwe Vlaardingse Courant Verschijnt elke dinsdag huis-aan- huis in Vlaardingen DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 KANTOOR: Hoogstraat 122, 3110 AH Vlaardingen, Postadres: postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Kantooruren: zie hoofdkantoor. 010 - 4.346.711 DISTRICT-VERKOOPLEIDER: Th.J. Bravenboer (tel. privé 010-4.353.883). ACCOUNTMANAGER: G.H. Adams (tel. privé 01891-13230). ADVERTENTIEVERKOOP: SCHIEDAM: Hans Ivo (tel. privé 010-4.650.272). VLAARDINGEN: Hans Post, Nico v.d. Marei. REDACTIE: Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardingen, Postbus 306, 3130 AH Vlaardingen. CHEF-RED.: J. Deijbel. RED.: M. Ames en L. Visser CORRESPONDENT Schiedam: R. Koppenhagen tel. 010-4.266615. Sportcorrespondent Vlaardingen: KSpek (010- 4.352.615) Schiedam: S. de Ligt. ADMINISTRATIE: Prins Hendrikkade 12-16, Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam, tel. 010-4.699.911. BEZORGING: Interlanden'Spreigroep. Bezorgklachten: 010 - 4.699.201 VLAARDINGEN— De ge meente Vlaardingen mag dit jaar nog 55 meer woningen SCHIEDAM In zaal 'de Wilgenburg' houdt Wandel vereniging De Schiedamse Tippelaars zaterdag 19 sep tember het jaarfeest. Leden van 16 jaar en ouder en dona teurs zijn die avond vanaf 19.30 uur welkom in het pand aan de Laurens Costerstraat. bouwen dan aanvankelijk was vastgesteld, namelijk 339 wo ningen. De huizen zijn onder verdeeld in 17 woningwetwo ningen en 38 premie-wonin gen. Het voordeeltje is een ge volg van het feit dat andere gemeenten in Nederland min der hebben gebouwd dan ze mochten. Het gevolg hiervan zou zijn dat er in totaal min der woningen gebouwd zou den worden. Het Ministerie van (VROM) heeft nu besloten de resterende nog te bouwen woningen te verdelen onder andere gemeenten waaronder Vlaardingen. SCHIEDAMVolwassenen, die hun kennis van de Neder landse taal en hun Tekenvaar digheid wat willen bijspijke ren kunnen in kluphuis Oost terecht voor de cursus 'Vol wassenen op herhaling'. Aan de hand van alledaagse onderwerpen leert men spe lenderwijs omgaan met taal en rekenen. Daarnaast is ei ook de mogelijkheid om ir deze cursus aandacht te beste den aan geschiedenis, aard rijkskunde, biologie en maat schappijleer. Dit is afhanke lijk van de wensen van de groep. De kosten voor de cursus be dragen tien gulden en verder twee gulden per keer (inclu sief koffie of thee). Voor het inschrijfgeld ontvangt men al het lesmateriaal. De cursus wordt wekelijks op de woens dagmorgen van 9.00 tot 11.15 uur gegeven. Voor kinderop vang wordt gezorgd. Aanmel ding dient vooraf te geschie den. Dit kan telefonisch: 47.35.435. SCHIEDAM Het v ontmoetingscentrum 'Barri ka' aan de Lange Kerkstraat 62, start het nieuwe cursus- en activiteitenseizoen op vrijdag 11 september met een feeste- In Barrika is het komend seioen weer van alles te doen. lijke open dag. Speciaal voor vrouwen die het plan hebben opgevat één of andere cursus te gaan volgen wordt 's morgens vanaf 10.00 uur een informatiemarkt ge houden. Hieraan werken mee: de Werkgroep Buitenlandse vrouwen, E.V.A., Werkgroep V.O.S., Politieke Vorming van Vrouwen, Vrouwen in de Bij stand, Vrouw Arbeid en de S.S.V.O. Op de informatie ochtend zijn ook oud-cursis ten aanwezig die bereid zijn iets over hun ervaringen te vertellen. Het door de taakgroep activi teiten georganiseerde avond programma staat in het teken van Bette Midler. Om 20.00 uur start de video van haar show 'Divine Madness'. De koffie staat klaar vanaf 19.30 uur. Alle belanstellende vrou wen zijn welkom. VLAARDINGEN De Vlaardingse binnenstad vormde afgelopen zaterdag het decor voor het vijftien de Haring- en bierfeest. In alle vroegte was de plaat selijke middenstand die dag begonnen met het bou wen van kraampjes. En dat was nodig want nog voor het feest van start was ge gaan, had een groot aantal bezoekers de weg gevon den naar het stadscentrum. Om 11.00 uur gaf commissaris van de Koningin dé heer Pa- tijn het startsein en barstte het feest pas goed los. Op tal van plaatsen zette de muziek in en binnen een mum van tijd zag het zwart van de mensen. Soms had het gebeuren meer weg van een intiem feestje dan een groots opgezet festijn. Zo was het in ieder geval tijdens een van de hoogtepunten van het feest, het optreden van Anita Meijer. Ze stond op klein podium en wist in korte tijd het publiek op haar hand te krijgen. Bij 'It takes two' galmden de enthousiaste toe schouwers mee en gingen de armen spontaan de lucht in. Zowel Anita als het publiek genoot. Terwijl de populaire zangeres op de Westhavenplaats stond te zingen werden aan de over kant van de haven de branbd- spuit-wedstrijden gehouden. In een brandweer-rode ver bouwde mini werden de deel- nemertjes met loeiende sirene naar de brand gebracht die Een van de hoogtepunten van het Haring- en Bierfeest was een ritje maken op de rug van een olifant. Een muls8nJZe viervoeters had toen hij 's ochtends uit zijn wagen wrd gehaald en daarbij langs een lelakken nT plagen. Met zijn slurf had hij in een keer de zorgvuldig gedraaide deegballen te pakken. De horeca-ondernemer achter de kraam was aanvankelijk van plan vreselijk kwaad te worden maar het pubhek proestte het uit. Voor de eigenaar van de oliebollen zat er niets anders op dan meelachen geblust moest worden. Dat was een lust voor het oog. Te meer omdat de kleine brand weermannen en vrouwen voor de gelegenheid in een brand weertenue waren gestoken. Ook de roeiwedstrijden in de haven vormden een boeiend schouwspel. De ploeg van Ge meentewerken die vorig jaar winnaar werd moest de eerste plaats afstaan aan het Vlaar- New Look Hair styling Gel pot a 370 ml. dingse Zeekadetkorps. Het team van Gemeentewerken werd tweede gevolgd door het RET team 1, dat goed was voor een derde plaats. Twaalf jeugdshowkorpsen trokken over het Veerplein en het Weeshuisplein en zorgde voor een show dat het publiek goed wist te waarderen. De ongeveer zeshonderd deelne mers brachten een program ma dat de hele dag duurde. Op tal van plaatsen kon men luisteren naar life-muziek en door het goede weer wisten de bezoekers in de middaguren zich een weg naar de vele ter rasjes te banen. Onder het ge not van een glas bier kon men kijken naar de menigte die voorbij trok. Jan Brouwer voorzitter van de Stichting Haring en bierfeest kijkt terug op een geslaagd gebeuren 'We zijn dik en dik tevreden' zei de organisator na afloop. 'Het feest verliep zonder grote incidenten en het was natuurlijk goed weer', al dus Brouwer die schat dat het aantal bezoekers de 120.009 heeft overschreden. Vlaardingen, Hoogstraat 159, tel. 434 31 81 Schiedam, Lange Kerkstraat 17, tel. 426 82 89 Veel publiek trokken de mini-trikes op het Liesveldviaduct.

De Havenloods | 1987 | | pagina 3