Manusje van alles CW-waarde vertelt halve waarheid VW ontwikkelt een uniek ABS- remsysteem Vier kleine diesels technisch vergeleken Geluidsontwikkeling; zuinigheid en de hoeveelheid uitlaatgassen Veiliger rijden FIAT REGATA; MAZDA 323; PEUGEOT 309; OPEL KADETT DE HAVENLOODS DONDERDAG 8 OKTOBER 1987 De nieuwe Opel Corsa Swing kilometer per uur, daarboven vager. De wagen stuurt gemak kelijk en heeft een goede koers vastheid. Oneffenheden van het- wegdek hebben een geringe in vloed op de koers. De zijwindge voeligheid is minimaal. De ve ring is voldoende soepel en geeft geen reden tot klagen. Voor zijn schijfremmen en De verkoop van de Corsa's loopt uitstekend. Door de compacte vormgeving is het een achter trommelremmen gemon- ongekend handige wagen voor druk stadsverkeer maar hij is ook bijzonder rap op de teerd. Op de achterwielen zit een snelweg. Behalve de nieuwe 1.5 liter dieselmotor en een 1.6 liter in- spuitmotor voor de sportieve Corsa GSi, wordt het gehele Cor sa programma 1988 gekenmerkt door vernieuwde en verbeterde uitvoeringen. De reeds bestaan de GT is leverbaar met naar keu ze een 1.3 S motor of een „scho ne" 1.3 i motor met gesloten driewegkatalysator. Nieuw is ook de Corsa Swing en de Gl. De LS en GLS varianten zijn ver vallen. U kunt zelf, helemaal naar uw tionele Swing, de comfortabele GL, de sportieve GT, of als u heel veeleisend bent, de GSi. U kunt uw Corsa bijna individueel af stemmen op uw smaak. De Swing is leverbaar als twee- en vierdeurs en als drie- deurs. De GL- met drie, vier GT alleen met drie deuren. MOTOR TECHNISCHE GEGEVENS Vermogen :@R0 40 kW bij 5600 om w/min Draaimoment: Brandstof/inhoud tank: Massa van de wagen: Draaicirkel: Topsnelheid: Acceleratie (eigen meting): Verbruik (eigen meting): Importeur: 90 Nm bij 2200 omw/min superbenzine, 42 liter 750 kg IOmeter 145 km/u 0- 80 km/u in 8,7 sec. 0-100 km/u in 14,4 sec. 80-120 km/u in 19,7 sec. 80 km/u: 5,0 liter/100 km. 100 km/u: 5,6 liter/100 km. General Motors, Rotterdam remkrachtbegrenzer. De king van de remmen is voldoen de, ook na herhaaldelijk hard remmen. De Corsa Swing is een vlotte wagen zowel in het stadsverkeer als op de snelweg. Het uitzicht voor de bestuurder is uitstekend. De markering van voor- en ach terkant is goed. De wagen heeft bewezen wat men onder be trouwbaarheid verstaat. Corsa's zijn probleemloze APK wagens. COMFORT Wat hij van buiten belooft, maakt de Corsa Swing ook van binnen waar. De instap voor de bestuurder en passagiers ver loopt bij deze uitvoering pro bleemloos. Zowel voor als ach terin is voldoende hoofd- en beenruimte. De luxueuze uitvoe- een dwars voorin geplaatste heid schommelt rond de hon- ring straalt een sfeer uit, waarin ..J. viercilinder in lijn aangedreven, derdvijf en veertig kilometer, wat je je van het eerste moment af leverbaar De watergekoelde 1.2 S OHC niet slecht is. Het verbruik zal thuis voelt. De comfortabele zit- vijf deuren. De krachtbron heeft een bovenlig- rond de één op zestien schomme- tingen, met extra veerversteking gende nokkenas. De klepspeling len, natuurlijk sterk afhankelijk en bekleed met hoogwaardige wordt hydraulisch geregeld. De van het rechterpedaal. stoffenbekleding zijn naar het li- motor loopt stationair bijzonder Met een pookje op de vloer chaam gevormd en verlenen een Het motorenaanbod bestaat rustig en is over het gehele toe- wordt de volledig gesynchroni- optimaal zitcomfort. Zo wordt n}ak- De duidelijk afleesbare rengebied vrij stil. Decilinderin- seerde vierversnellingsbak be- uw Wervelkolom zelfs tijdens strumenten zijn overzichtelijk Om alle kleinigheden onder weg veilig bij de hand te hebben zijn de voorportieren van op- bergvakken voorzien. De cockpit n nieuwe 1.5 liter dieselmo tor, een standaard 1.2 Euro normmotor, een 1.3 Euronorm motor en een 1.3 motor met Mul- tec centrale inspuiting en drie wegkatalysator. Natuurlijk ont- o breken de 1.0 S OHC, de 1.2- en omdat de motor zelfs bij lage houd is 1196 cc en levert spelen- diend. De versnellingsbak scha- lange ritten niet overbelast. De gerangschikt. Alle schakelaars derwijs 55 Pk's. Het draaimo- kelt soepel en vrij direct en staat Swing heeft in hoogte verstelba- en hendels zijn gemakkelijk te ...j j.i. n„. „i. bereiken en zo geplaatst, dat ver gissen uitgesloten is. Verder vin- ment is 90 Nm bij 2200 omwen- goed onder handbereik. De ach- re gordels. Deze zijn alleen telingen per minuut. Veelvuldig teruit is goed vergrendeld. De krijgbaar bij de vier- en vijf schakelen is absoluut niet nodig koppeling komt soepel pk. Wij kozen voor onze test de Binnen vijftien seconden accele- grijping en de pedaalweg is kort. De benodigde pedaalkracht is gering WEGLIGGING De Corsa Swing heeft een goe de wegligging tot rond de 130 deurs versies. Het geheel staat op den we een scala vah uitrustings- staalgordel sloffen met schoen- J-i—j-1--'- maat 145 SR 13. De kofferdeksel wordt nu door een drukknopslot voering gaat. geopend. Op de zijkanten van de Swing vinden we beschermlij sten. vijfdeurs uitvoering is dat de in- en uitstap zowel voor- als ach terin uitstekend is. Dit gemak is dr.. niet te onderschatten, indien is helemaal ingericht met het oog veelvuldig gebruikt wordt ge- op veiligheid en bedienings- ge- maakt van de achterbank. De Corsa is een compacte wagen en heeft een grote kofferbak, waar door het een ideale wagen is voor het gewone woon- en werkver keer. Hij heeft uitstekende rijei- genschappen en springt zuinig om met zijn brandstof. Zuinig in verbruik, betrouwbaar en waar devast. De keuze in Corsa-uit- voeringen is groot. Probleemloos kan men nu aan alle vragen vol doen, zeker nu de dieseluitvoe ring leverbaar is. CONCLUSIE Het grote voordeel van deze Persoonlijke rijstijl bepaalt grotendeels: MEER RUIMTE IN KLEINE AUTO'S Het verschijnsel ABS is niet nieuw. Het wordt vaak als optie aangeboden en bij sommige dure merken is het zelfs standaard. ABS was bij Volkswagen echter nog niet leverbaar. Deze tijd is nu voorbij want ze hebben samen met ATE een uniek ABS- systeem ontworpen voor de Golf GTi, GTi 16 V en de Syncro. len: Het is de goedkoopste elektro nisch antiblokkeersysteem. Het eerste elektronische ABS- systeerh dat met trommelrem men achteraan gecombineerd kan worden. Het is geheel geïntegreerd Onder invloed van de hoge olieprijzen, de hieraan niet voor de volle honderd procent gerelateerde schaarste van het dure goedje maar vooral ook de onmiskenbaar-primaire eis van de hedendaagse beschaaf de mens om mobiel te blijven ofwel in zijn eigen auto te blij ven rijden op de tijd en onder de omstandigheden die hem passen is elke weldenkende au tofabrikant druk doende zijn vehikeltjes steeds zuiniger te maken. Want zuinigheid is ver koopargument nummer één ge worden bij de overgrote meer derheid van de kopers. Om dit doel te bereiken zijn verschillende ingrepen mogelijk. Je kunt de brandstoftoevoer af sluiten zodra het gaspedaal wordt losgelaten, je kunt de in terne wrijving van dé motor, maar ook die van de transmissie en alles wat loopt en draait in een auto verminderen, je kunt ingenieuze constructies beden ken om motoren bij verkeers lichten af te laten slaan om ver volgens met een trap op het kop pelingspedaal weer te starten. Je kunt de luchtweerstand zoveel mógelijk verminderen alhoewel rende pulseren van het rempe- dat pas bij hogere snelheden zo- daal tijdens de antiblokkeerwer- den aan de dijk zet. En je kunt king. Het is veel gebruikers- nog het een en ander uithalen vriendelijker dan andere syste- met behulp van dé moderne elek tronica die steeds meer op een willige tovenaarsleerling gaat lijken. weinig mogelijk brandstof te verbruiken, het milieu zo weinig mogelijk te belasten en de slijtage van de motor, remmen en banden zo laag mogelijk te houden, dient u op de volgende punten te letten: De motor niet stationair laten als in de vierde versnelling, warmdraaien. Direct na de start Pas dan omlaag schakelen, als wegrijden, hierbij hoge toeren- de motor niet meer onberispelijk tallen vermijden. draait. In de hoogste versnelling Accelereren met volgas ver- kan normaal gesproken op de mijden. vlakke weg, afhankelijk van de Niet met hoge toerentallen rij- versnellingsbakverhouding, ook den. Het gunstige verbruik en de nog bij 40 gereden en geaccele- geringste milieubelasting wordt reerd worden. bij laag toerental in de hoogst De maximum snelheid niet mogelijke versnelling bereikt. In overschrijden. de hoogste versnelling dient zo vaak en zo lang mogelijk te wor- Zo gelijkmatig mogelijk en ver den gereden. Het brandstofver- vooruitziend rijden. Onnodig ac- bruik is bijvoorbeeld in de twee- celereren en remmen moet met de versnelling ongeveer twee een hoog brandstofverbruik en maal en in de derde versnelling verhoogde milieubelasting wor- ongeveer anderhalf maal zo hoog den betaald. het remcircuit en werkt met twee len. waardoor de regeling van de microprocessoren. voorwielen onafhankelijk wordt MAAR... MICROPROCESSOR bepaald terwijl de remdruk op beide achterwielen geljk is. De druk op de achtertrein wordt Het elektronische brein be- door het „select-low" principe staat uit twee van elkaar onaf- reregeld. Volgens het „select- hankelijke microprocessoren die niet alleen het remsysteem door lopend controleren maar ook el- kaars gegevens vergelijken als- vorens instructies te geven, ook wanneer het ABS-systeem in rusttoestand verkeert. Alle functies - voeding, rem- werking, rembekrachtiging en antiblokkeerregeling - werden ii low" principe bepaalt het wiel met de minste grip, dat als eerste de neiging vertoont tot blokke ren, de druk voor de twee wielen. Daardoor kan het tweede ach terwiel een hogere zijwaartse ge leidingskracht overdragen wat vemgneiasKeunng neer een ontimale richtinssstabiliteit kunt klW.n' En zelfs als dat wel De allereffectiefste maatregel ter matiging van de brandstof- dorst van een moderne auto is het verminderen van het rijklaar gewicht. Dat is op zich zelf mak kelijk genoeg. Je bouwt gewoon de Messerschmitt of een ander scootmobiel uit de vijftiger jaren opnieuw. Lichter bouwen kan niet. Het staat echter wel vast dat je zo'n apparaat door geen enkele veiligheidskeuring heer. De Peugeot Vera Profil: een studiemodel, waarbij een lage CW-waarde een grote rol speelt. deze ingreep de hele auto mak- men afmeting van het frontaal Natuurlijk: als je het frontaal kelijk zo'n twintig, dertig centi- oppervlak ofwel luchtweerstand oppervlak gelijk zou kunnen meter korter worden gemaakt, m0et worden gecompenseerd houden en de CW-waarde zou zonder dat de binnenruimte in door betere stroomlijn ofwel kunnen reduceren, zou je bij ho- enigerlei opzicht afneemt. Maar CW-waarde. Immers, de lucht- gere snelheden een zuiniger auto dat zijn wel zware centimeters! weerstand van een auto wordt overhouden, doch dit voordeel Zo'n „mootje auto" weegt niet f^°"?d zou dan teniet worden 8edaan bepaald niets. Deze zware mop £rontale oppervlakte en CW- door het alsnog steeds hoge ge- geamputeerd hebbend, moet de ™de alleen oals e hier en wicht. Netto bezien is het dus constructeur weliswaar een £aatste aUeen- zoa£a le h»er en beter om het frontaal oppervlak laagje hoogte toevoegen, maar weieens gesuggereerd ziet. jets te doen toenemen, omdat dit dat bestaat voornamelijk uit wat We zijn de laatste jaren immers door het lager gewicht meer dan glas en lucht. De aldus toegeno- bijzonder CW-wijs geworden, gecompenseerd wordt. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiii De verlichting en de knipperlichten. De werking van de remmen. De brandstofvoorraad. De afstelling van de spiegels. Of de koplampen en voorruit schoon zijn. Regelmatig dient men te controleren: De toestand van de banden en de bandenspanning. Het oliepeil van de motor. Het koel waterpeil. Het peil in het remvloeistofreservoir. De ruitesproeiers. De rijveiligheid wordt grotendeels door het persoonlijk gedrag en de rijstijl bepaald. Ter wille van de veiligheid dient u: Voor iedere rit, ook in het stadsverkeer, de veilgheidsriemen om te gespen. Erop te letten, dat alle passagiers, ook op de achterbank, de veiligheidsriemen dragen. Gordels op de achterbank zijn wette lijk niet verplicht. De hoofdsteunen bij de lichaamsgrootte aan te passen. De bovenkant van de steun dient ongeveer op oog hoogte te liggen. Erop te letten, dat de bediening van de pedalen niet door voorwerpen wordt belemmerd. Niet te rijden, als u moe bent. Nooit te rijden, als de rijvaardigheid verminderd is. Niet alleen door alcohol, maar ook door verdovende middelen en vele medicijnen kunnen de reacties aanzienlijk worden beperkt. De rijsnelheid altijd aanpassen aan het verkeer. Vooral op gladde, glibberige wegen moet u er steeds aan denken, dat de rij stabiliteit en remvermogen, door de grip van de banden wordt begrensd. Op natte wegen kunnen bij hoge snelheden de voor wielen op een waterfilm gaan zweven, waardoor de wagen onbestuurbaar wordt. optimale richtingsstabiliteit met zich meebrengt. Het resul taat is dat tijdens het remmen één eenheid gegroepeerd. Door het voertuig niet begint te slinge- zijn compacte constructie neemt ren, het voertuig bestuurbaar dit geheel niet meer plaats in dan blijft, de remafstand in het alge een vergelijkbare vacuüm-rem- meen korter is en zelfs bij het mocht lukken, is het onwaar schijnlijk dat je er ook maar een bij zijn gezonde verstand verke rende klant in zou kunnen pra ten. De automobilist van van daag is, alhoewel hij uiterst bekrachtiger met tandem-hoofd- remmen in panieksituaties de prijsbewust isgeworden, op zijn remcilinder. De hydraulische banden niet beschadigd worden, comfort gesteld. Hij of zij wil de druk, nodig voor de rembekrach- benen kwlJl kunnen, accepteert tiging wordt geleverd door een Het systeem in onmiddellijk le- geen onmogelijk korte zittingen elektrische pomp via een dru- verbaar op de Golf GTi, GTi 16V of iele rugleuningen meer, wil kaccumulator en de syncr°- Op het prijskaartje ook achterin ook voldoende van de Golf GTi met ABS staat ruimte. Daarom vond de moder- Bij het ATE-ABS systeem zit- ƒ40.650. Voor de GTi 16 V uit- ne autoconstructeur de rechtop ten de magneetventielen recht- voering betaalt men 5151 meer. zit uit. In tegenstelling tot de streeks in het remcircuit en laat Op het prijskaartje van de Syn- mode uit de voorbije decennia, overbodige remolie drukloos in cro met ABS staat ƒ42.215,00. waarin we lekker onderuit in onze auto's konden zitten, wor- IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIill den we in de moderne kleinere auto in het nekvel gevat en mooi rechtop gezet. Het zitvlak van de stoel komt wat hoger van de De kale auto wordt de toekomst Diverse autofabrikanten maken nu nog een heleboel verschillende vloer, het dak wordt niet meer types om toch een beetje rekening te houden aan de individuele voorzien van de oude, bekende wensen van de klant. In de nabije toekomst zal dat veranderen, loshangende „hemel" maar Binnen een aantal jaren krijgen we kale auto's aangeleverd. Een voorzien van een dunne, geluid soort basiswagen die de klant zelf naar wens kan aankleden. Bepaal- dempende bekledingslaag en de types zijn nu al te duur, omdat ze te royaal zijn uitgevoerd. Voor voor je het weet zit je knap rech- sommige mensen hoeven centrale deurvergrendeling of een open dak top achter je - ook al aangepaste niet. Maar toevallig zitten die dure extra's wel op het door de klant - stuurwiel, gewenste model. Voor de fabrikant is de produktie van een kale auto veel.eenvoudi- ger. Men kan de produktiestroom veel simpeler houden en dat En aangezien ook de koffer- bespaart tijd en dus geld. Een ander voordeel van de kale auto is, dat ruimte best wat korter mag wor de dealer samen met de klant de wagen geheel naar de wens van de den mits de hoogte ervan dieno- koper kan inrichten. Er komen ook complete bouwpakketten men vereenkomstig toeneemt en dus zelf kan inbouwen. De dieselmotor wordt steeds popu lairder, niet alleen omdat hij zo zuinig omspringt met zijn brandstof, maar ook bijzonder weinig onderhoud vraagt. De motor is bijzonder betrouwbaar en start vlot. Zolang de wetgeving geen roetfilter voorschrijft zijn het goedkope jongens. Als de wet deze filters wel gaat voorschrijven kan het misschien ge daan zijn met de gunstige prijzen. Bekijken we alle vier de krachtbron nen dan ontdekken we dat het moderne ontwerpen zijn. Ze zijn behalve zuinig in verbruik bijzonder stil, vooral de Peugeot 309 diesel. Werkelijk een knap stukje dieseltechniek hebben ze daar in huis. Over smaak valt niet te twisten. Zo veel mensen, zoveel wensen. Daarom willen wij u helpen met het aandragen van enige technische gegevens. Diesels zijn de wagens voor de kilo metervreters. Daarom is het behalve verbruik en snelheid heel belangrijk, dat het rij- en veercomfort op hoog peil staat. Vooral de vering is belangrijk. Een nadeel vtfn iedere diesel is-de vraagprijs, maar daar staat tegenover een hoge inruilwaarde. Relatief gezien valt het bijzonder mee. Merk Fiat Mazda Peugeot Opel Kadett Cil. inhoud cc 1697 1728 1906" 1598 Vermogen kW 44 44 48 40 Inhoud tank liters 55 45 55 52 Afmetingen 1 x b cm 126 x 165 420 x 165 405 x 163 422 x 166 Inhoud bagage 1 513 421 296 550 Gewicht kg 931 940 945 950 Servicebeurt km 15000 15000 22500 15000 Acc 0- 80 10,7 12.1 10,3 11,2 0-100 17,5 19,2 16,0 16,8 80-120 15,4 19,7 15,5 14,4 Max. snelheid km/u 158 140 160 151 Verbruik 90 km/u 5,2 4,7 4,8 4,1 120 km/u 7,1 7,2 6,8 5,8 stadsrit 6,7 6,2 6,8 6,6 Gemiddeld in prakt 5,9 6,3 5,6 5,3 Geluid bij 100 km/u 73 73 69 71 Kilometerprijs 27,6 28,2 26,2 28,7 Het vermogen in uitgedrukt in kW; het verbruik in 1/100 km Geluid in dbA. De kilometerprijs volgens opgave van de importeur bij 30.000 km per jaar excl. brandstof, btw. en verzekering IIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1II Aantal verkeers ongelukken daalt Aan de daling van het aantal verkeersongelukken gedurende een reeks van jaren kwam vorig jaar een einde. Toen was er weer een stijging waar te nemen van het aantal verkeersdo den. In de eerste periode van 1987 is er weer van een da ling sprake. Het aantal onge lukken waarbij doden en ge wonden vielen, ging van 8505 naar 8175. Het aantal verkeersdoden daalde van 320 naar 305. Het Nederlandse leger krijgt Scania's Het Nederlandse leger koopt 52 vrachtwagens.

De Havenloods | 1987 | | pagina 15