'Mijn leven is één grote zelfmoordpoging' Stuntschool Holiday begin volgend jaar open Twee wereldrecords binnen een jaar ©DE HAVENLOODS Rotterdamse stuntman Mr. Nick Holiday: DONDERDAG 22 OKTOBER 1987 43-584 „Het was alsof ik in een raket zat". Als de dag van gisteren herinnert Nick Holiday zich zijn geslaagde wereldrecord-poging Ka- mikaze-dive op 14 juli 1984 in Zandvoort. Nick zat, of liever gezegd: lag, in een auto die met een kraan werd opgehesen tot een hoogte van 42,40 me ter. „Toen ik eenmaal bo ven hing, kon ik niet een4 zien waar ik terecht zou komen, zo hoog was het", vertelt hij. Vervolgens werd de auto losgelaten en maakte een vrije val op een stapel autowrakken die zijn val moest breken.. De snelheid waarmee de wa gen naar beneden viel, be droeg meer dan honderd kilometer per uur. Zonder ook maar een schrammetje te hebben opgelopen, stap te de stuntman even later uit de auto. Het enige wat hij had gebroken, was het oude wereldrecord dat op 38 meter stond. De totale kosten van zijn recordpo ging bedroegen 50.000 gul den. „En nou schat ik het aan de lage kant", zegt Nick. „Zonder sponsors is dat niet te doen". Binnen een jaar na het eer ste vestigde de Rotterdam mer zijn tweede wereldre cord met het door hemzelf ontworpen body-ram. Plaats van handeling was wederom het circuit in Zandvoort. Nick stond voor op een auto die met een snelheid van tachtig ki lometer per uur door zeven achter elkaar geplaatste brandende hekken reed. Eigenlijk waaide het die zestiende mei 1985 te hard, waardoor het hout niet goed door wilde branden. De klappen die de stunt man te verduren kreeg toen hij de hekken ramde, wa ren dan ook harder dan hij had gedacht. Toch hield hij er alleen een paar kneuzin gen aan over. „Maar", zegt hij, „zo'n wereldrecord vergt jaren van je leven". Toch zijn Nico Hoogendijk en zijn alter ego Nick Holi day twee verschillende per sonen. „Als ik thuis op een trapleertje sta om een lamp te verwisselen, staat de hele familie om me heen te roepen: Doe je voorzich tig". Na zijn geslaagde record-poging body ram ziet de Rotter damse waaghals er jaren ouder uit. 'Zo'n wereldrecord vergt jaren van je leven'. „Een stunt is pas een stunt als ie gevaarlijk is", zegt de Rotterdamse stuntman Nico Hoogendijk. Onder de naam Mr. Nick Holiday waagt hij al meer dan twintig jaar regelmatig zijn leven met de meest gevaarlijke en spectaculaire stunts. Voor leken lijkt het gekkenwerk, maan voor Nick Holiday is het spelen met z'n leven een bloedserieuze zaak. Eén klein foutje en het is gedaan met de stuntman. „Het is ons vak om ge vaarlijke situaties te overleven", zegt hij. „Er is niemand die dood wil, ook een stuntman niet. Ik denk dat ik meer aan het leven hecht dan an deren". Toch kreeg de Rotterdammer ooit van één van z'n sponsors te horen: „Ik betaal mee aan jouw zelfmoordpogingen". De Rotterdamse stuntman Nick Holiday in volle actie, met achterop zijn assistente Alice van Boltaringen. 'Een meid met veel lef. tor naar de camera en vertelt de kijkers thuis dat het erg onverstandig is om geen auto gordels te dragen. Om een ver gelijking te trekken met een frontale botsing bij een snel heid van vijftig kilometer per uur, zal een vrijwilliger vanaf de hoge duikplank in het lege bad springen. „Ja, toe maar Marcel", roept de presentator vervolgens naar boven. De jongen op de duikplank blijft aarzelend staan. „Toe nou Marcel, dat hadden we toch afgesproken", dringt de pre sentator aan. Marcel neemt een aanloop en springt naar beneden. Als kijker thuis voel je op dat moment je maag sa mentrekken. Je moet er niet aan denken wat er gebeurt als Marcel vanaf die hoogte op de vloer smakt. Beton veert im mers niet mee... Maar wonder boven wonder blijkt het bad ineens toch gevuld te zijn en met een plons duikt Marcel in het water. De kijker thuis slaakt een zucht van verlich ting. In de film kan gelukkig alles. Natuur „Het was een verschrikkelijke dag voor de opname van die spot. Het vroor dat het kraak te, De sneeuw stond zo hoog", zegt Nick Holiday, z'n hand een halve meter van de grond houdend. De stuntman herin nert zich de opnamen van de spot nog goed. Hij was het die als Marcel vanaf de vijftien meter hoge duikplank naar beneden sprong. „Het waaide als een gek. Eigenlijk was het niet te doen", vertelt Nick. Door de harde wind bestond het gevaar dat hij uit de koers zou waaien en naast de stella ge terecht zou komen. Nu draait de stuntman gewoon lijk nergens z'n hand voor om, maar vanf vijftien hoogte op een betonnen vloer terecht ko men, zag zelfs hij niet zitten. Hij eiste dus een grotere stel lage. Na enig tegensputteren dat dit de produktiekosten omhoog zou jagen, kreeg hij tenslotte zijn zin. Toen hij twaalf uur later eindelijk zijn sprong kon maken, landde hij perfect in het midden van de stellage. „Op het moment dat ik moest springen, was het windstil, zegt hij. „Maar ik was nog geen vijf minuten in m'n kleedkamer of het begon weer te waaien. Dat is toeval. Als de natuur zegt dat het niet mag, moet je ook niet sprin gen. Heb nou maar respect voor de natuur, want van wa ter, vuur en wind kun je toch niet winnen", zegt Holiday beslist. Geen risico's De Rotterdamse stuntman zal nooit onnodig risico's nemen. „In geval van twijel doe ik het gewoon niet", laat hij weten. Het is de kunst van m'n vak om het gevaar zo veel moge lijk terug te brengen. Bij iedere stunt gaan we zeer zorgvuldig te werk en probe ren we de kans op ongelukken met negentig procent terug te brengen. Dat is juist de kunst jongen, proberen te overleven in de meest bizarre en gevaar lijke situaties. Het liefst na tuurlijk zonder blessures. Kijk, een breukje of kneu- zinkje calculeer ik in. Daar ben ik niet bang voor". Toch kent ook een stuntman wel degelijk angst. „Ik schijt soms in m'n broek van angst", zegt Nick onomwonden. „Het zijn soms zulke gevaarlijke stunt, dat is werkelijk onvoor stelbaar. Een stuntman die geen angst heeft, is geen stuntman. Dat bestaat niet. Dan ben je een braniemaker of een schreeuwer. Voordat ik een stunt ga doen, heb ik 'm al honderden malen gedaan in m'n slaap en in m'n dromen. Dan ben ik al duizend doden gestorven, echt waar. Ik kom dikwijls zelfverzekerd over, maar dat is omdat ik natuur lijk wel zelfverzekerd moet zijn in mijn vak. Want anders gaan het mis". Uitsmijter Eigenlijk heeft Nico Hoogen dijk nooit goed geweten wat hij wilde worden. Al op der tienjarige leeftijd kiest hij het ruime sop. Nadat hij een tijdje bij de Holland Amerika Lijn (HAL) heeft geyaren, beproeft hij zijn geluk aan wal en vindt emplooi als uitsmijter in de Maasdam-bar, een nachtclub in Crooswijk. „Dat was een knokkerszaak. Hoeren, pooi ers, je moest van goede huize komen om je daar staande te kunnen houden". Op een avond werkte Nick weer eens een paar lastige klanten naar buiten. De Oos terse vechtsporten die hij op de schepen had geleerd, kwa men hierij goed van pas. Een paar Amerikanen waren on der de indruk van zijn optre den en vroegen of hij mis schien in een film wilde spe len. Nick hechtte weinig waarde aan hun woorden. „Je maakte zoveel gekken mee", maar gaf hen toch zijn adres. De volgende dag stopte een grote Amerikaanse wagen voor huize Hoogendijk. Niet veel later speelde Nick zijn eerste filmrol in de James Bond-achtige rolprent 'Derek Flint'. Als gage ontving hij een flinke stapel dollars. „Zo'n pak", vertelt Nick terwijl hij duim en wijsvinger van zijn linker hand een paar centimeter van elkaar houdt. „Ik dacht, dat moet het zijn. Als je zo je eten kan Verdienen". Schietshow Nick had de smaak te pakken en reisde naar Amerika om daar alles te leren wat er op stuntgebied maar te leren viel. Weer terug in Nederland kwam hij in 1970 in contact met stuntman Jan Vos. Ruim zes jaar werkten de twee man nen nauw samen. Ze trokken door het land met een stunt en schietshow en traden onder meer op in 'Voor de vuist weg' van Willem Duys. Ook waren ze te zien in de Engelse tv- serie Jason King. Aan hun samenwerking kwam abrupt een einde toen Jan Vos in 1977 bij een stunt om het leven kwam. Nico Hoogendijk besloot het stunten te laten voor wat het was. Na een pe riode van 'drank, drugs, vrou wen en gokken' ging hij in 1982 toch weer trainen. Het resultaat van zijn inspannin gen was een schietshow die hij presenteerde in een Rotter damse nachtclub. Deze sensa tionele show werd goed ont vangen, maar al na een maand verboden. Hij zou te gevaar lijk zijn. Acht maanden oefe nen waren voor niks geweest en ook naar zijn geïnvesteerde geld kon Nico- fluiten. Het kwam zelfs zo ver dat hij een belastingaanslag niet kon vol doen en zijn inboedel moest verkopen. Maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan. In 1984 krabbelde Nick weer uit het dal tevoorschijn en deed het meteen goed. In dat jaar zette hij het wereldrecord Kamika- ze-dive op zijn naam (zie ka der) en binnen een jaar deed hij hetzelfde met het door hemzelf ontworpen body-ram. Overigens noemt Nick zich zelf liever cascadeur dan stuntman. Volgens het woor denboek betekent cascadeur: 'circusacrobaat die schijnbaar mislukte evènwichtstoeren verricht, die met valpartijen eindigen'. Nick heeft een eigen uitleg voor het woord: „Ik zie mezelf als kunstenaar. Net zoals een schilder met z'n verf schildert, zo. bouw ik m'n stunts op". Als stuntman moet je volgens hem te veel naar de regisseur luisteren. „Maar ik weet met m'n twintig jaar er varing toch het beste hoe ik een stunt moet doen. En bo vendien ben ik het die z'n le ven waagt". Miljonair „Veilig stunten kan alleen als je goed materiaal hebt en dat kost veel geld", zegt Nick. „Daarom zal ik ook nooit rijk worden. Iedere gulden die ik verdien, investeer ik weer in m'n stunts. Omdat ik vaak in smoking gekleed ga, denken veel mensen dat jk miljonair ben. Maar dat is niet zo. Dat hoort bij m'n image. Niet voor niets zijn we een paar keer uitgeroepen tot het best gekle de stuntman", vertelt Nick. „Als ik een vuurstunt moet doen, kan ik natuurlijk een KLM-overall van honderd gulden kopen. Maar ik kan ook een brandvrij overall ko pen, alleen kost die duizend gulden. Maar met die laatste heb ik wel vijftig procent meer kans om te overleven". Trots toont Nick een foto van zijn brandvrije smoking, waarmee hij ook bij Tineke op tv was te zien. „Maar die smo king kost wel een paar rug gen", zegt hij. Ondanks alle gevaren die hij doorstaat, is Nico Hoogendijk niet bang om dood te gaan. „Waarvoor", zegt hij. „Als het m'n tijd is, ga ik toch. Of ik nou ga als ik van een hijs kraan duik, of als ik de straat oversteek en één of andere mafferd rijdt me dood. Eén van m'n sponsors heeft wel 'ns gezegd: „Ik betaal mee aan jouw zelfmoordpogingen". Maar mijn hele leven is één complete aaneenschakeling van zelfmoordpogingen ge weest". Aan het einde van het gesprek stoot Nick Holiday een glas op tafel om. De limonade druipt op de grond. „Zie je wel dat ik een heel onhandig mannetje ben", zegt hij. „Ik ben geen superman. Ik doe gewoon m'n werk". Tekst: Theo de Reus Foto's: Ed Oudenaarden en Team Holiday Ter begroeting steekt de stuntman joviaal zijn linker hand uit. Zijn rechterarm in verband gewikkeld als gevolg van een ongelukje bij de ver bouwing. Nick Holiday is slank en vooral lang. Zijn 1.90 meter lange lichaam is gehuld in een zwarte leren broek en wit hemd met stropdas. Hij heeft een bruine haardos en een sierlijke bril met getinte glazen. Op zijn bovenlip prijkt een dun snorretje. Wanneer hem naar zijn leeftijd wordt gevraagd, antwoordt de stunt man grijnzend: „Veertig". Na een korte stilte voegt hij daar lachend aan toe: „En dat ben ik al jóren! Marcel Een paar maanden geleden maakte de in Crooswijk gebo ren Rotterdammer nog een dodensprong. Hij trad toen op in een spotje van Veilig Ver keer Nederland in het kader van de actie 'Autogordels vast en zeker'. Het filmpje, dat on langs nog in Cannes werd be kroond met de Zilveren Leeuw, is verschillende keren op televisie te zien geweest. Decor van het spotje is een leeg zwembad. Over de bodem van het bad loopt de presenta- Wie een kantoorbaan niet opwindend genoeg vindt en wat actie in z'n leven wil, kan natuurlijk beslui ten om stuntman te wor den. Maar de stuntman of - vrouw in spé komt al gauw voor een probleem te staan: waar kun je het vak leren? Scholen zijn er niet en schriftelijke cursussen al evenmin. Zelfs Teleac, die binnenkort van start gaat met een tv-cursus 'slapen', heeft nog steeds geen cursus 'stunten voor beginners' op het program ma staan. „Niemand weet waar je dit vak kunt leren", zegt Nick Holiday. Vandaar dat hij be gin volgend jaar aan de Qua- rantaineweg de eerste stunt- school in Europa wil openen. Iedereen die serieus het am bachtelijke stuntwerk onder de knie wil krijgen en er zijn beroep van wil maken, kan hier terecht. „Maar ook ie mand die gewoon gevaarlijke dingen wil doen en zich een keertje wil uitleven, is wel kom", zegt Nick. Degenen die serieus van plan zijn om van de waaghalzerij hun beroep te maken, kunnen bij Nick aankloppen voor ad viezen op commercieel gebied, zoals het werven van een sponsor. Ervaring „Ik zie mezelf niet als leraar. Wel hoop ik dat ik mijn kennis en ervaring op anderen kan overbrengen", zegt de stunt man. Over twee jaar wil hij met het actieve stuntwerk stoppen. „Dan gooi ik de handdoek". Maar achter de schermen blijft hij wel actief bezig met het voorbereiden van stunts, zoals het vooraf uittekenen en de keuze van het materiaal. Rotterdammer het terrein en drie gebouwen ter sponsoring van het Gemeentelijk Haven bedrijf tot zijn beschikking gekregen. Het is een uitste kende lokatie om een stunt- school te beginnen, al zijn de sporen van vele jaren van ver waarlozing goed zichtbaar. De hoge vensters zijn dichtge metseld en overal liggen brok ken puin. Het onkruid heeft gretig bezit genomen van de ruimte tussen de drie gebou wen die in een U-vorm staan. „Er zit veel tijd, liefde en ge duld in", zegt Nick terwijl hij enthousiast een rondleiding over het terrein geeft. Hij heeft er èen flinke klus aan om alles op te knappen. Het com plex aan het einde van de Quarantaineweg stamt uit 1933. In de paviljoens werden mensen met besmettelijke ziekten ondergebracht. „In de oorlog zaten de Duitsers hier", weet de stuntman. Aan het einde van de jaren zeven tig namen krakers hun intrek in een aantal panden. Om ver dere kraakpartijen te voorko men, liet de eigenaar, het Ge meentelijk Havenbedrijf, de rest van de gebouwen onklaar maken. Sportwagen In februari volgend jaar hoopt de stuntman zijn school te kunnen openen, maar „als het maart wordt, is het ook niet erg". Met de werkzaamheden in het linkergebouw is Nick al behoorlijk opgeschoten. Hier heeft hij al een grote kamer en een keuken ingericht. Ook de toiletten zijn klaar en aan de douches wordt nog gewerkt. HEIJPLAAT sinds een half jaar zetelt Nick Holiday in een paar ge bouwen aan de Quaran taineweg op Heijplaat, onder de rook van Rot terdam. Hier heeft hij een uitgestrekt terrein tot zijn beschikking waar hij in alle rust zijn stunts kan bedenken en uitproberen. In één van de gebouwen heeft hij een ruime kamer inge richt. Een paar maanden geleden groeiden de bloemen hier nog aan de muren. Nu zijn de wan den netjes geschilderd en hangen er uitvergrote foto's van zijn stunts. In de toekomstige sportzaal zijn twee mannen hard aan het werk. Het geluid van hun hamers weerkaatst tegen de hoge muren van de nog lege ruimte. „Dit wordt de clubzaal", zegt Nick enthousiast in de volgen de zaal aan het andere einde van de lange gang. De witte muren zijn kleurig beschil derd met exotische palmbo men en een sportwagen waar van de koplampen echt kun nen branden. „En in het mid den komt een rijdende barbe cue", wijst de stuntman. Het is de bedoeling dat hier in de weekeinden clubavonden worden gehouden. Want be halve zijn school wil Nick Ho liday hier ook zijn stuntclub onderbrengen. Momenteel be staat zijn stuntteam uit zo'n zestig mannen en vrouweji die helpen de stunt voor te berei den en uit te voeren. Amateur-artiesten en bandjes krijgen van de Rotterdamse stuntman de gelegenheid de clubzaal te gebruiken als oe fenruimte. „Ik weet hoe moei lijk die mensen het hebben. Ze moeten toch ergens kunnen spelen". De stuntman spreekt uit ervaring. Als 'Nick en de Playboys' heeft hij zelf jaren lang muziek gemaakt. Als alles goed gaat, wordt 1988 het jaar van Nick Holi day. Niet alleen wil hij zijn school openen, ook is hij bezig zijn levensverhaal op te teke nen. Eind volgend jaar zal het leven van de stuntman in boekvorm verschijnen. Als ti tel overweegt hij het boek zijn lijfspreuk mee te geven: moed, plicht en eer. „Moed om een stunt te doen, de plicht om je afspraken na te komen en het is je eer te na als je dat niet doet", legt hij uit. Over zijn opvolging als stunt man is hij optimistisch. „Er zitten twee a drie goeie in het team aan te komen", zegt hij. „Die hebben het in hun vin gers. Die hebben het lef dat je als stuntman nodig hebt. Én dat moet je in je hebben. Dat is het enige dat ik je niet kan leren". Stuntman Nick Holiday temidden van zijn assistentes

De Havenloods | 1987 | | pagina 7