M Stoffen zorgen voor allure Klassiek is troef het mdebeeid jn fa herenmode Skikleding: mooi èn funetioneel f Bont bepaalt Engelse sferen Stoere favoriet IRS 87-229 jyr f Elegant in angora-jersey (col lectie Betty Barclay). modebeeld en wordt, naar belie ven, gecombineerd met klassieke kleding. Wat tricot betreft: we zien klassieke polo's, vesten en tuniektruien, gedragen op sluike rokken of maillotachtige broe ken. Kwaliteit is het sleutel woord deze winter. Mooie, hoogwaardige stoffen ver lenen aan de veelal vrij so bere kleding allure. Be langrijk zijn wollen kwali teiten in uni, krijtstreep of ruit en stoffen als cordu roy, leer, suède - vaak ook toegepast als accent - flu weel, cashmere en denim. Denim, stone- of snowwas- hed, neemt wederom een pro minente plaats in het stoffen- beeld in. Vaak wordt denim ge combineerd met leer, teddy of bont. Ook corduroy - soms ver wassen of oudgemaakt - vormt een prima combinatie met de nim. Verder zien we in het pakket winterkatoen, flannel, baby- cord, sweatstof, tricot, lammy, pluizig mohair en harige mate rialen. Fijne jerseys en stretch kwaliteiten staan borg voor voldoende bewegingsvrijheid. Bij dessineringen valt het ac cent op (Schotse) ruiten in fris se of traditionele kleurstellin gen. Strepen en ruiten met een verticaal effect zijn er in vele verschillende variaties. Uni wordt vaak gecombineerd met een dessin, bijvoorbeeld met ruiten als pepita's en pied-de- coq of rustige fantasieprints. Matelassé (een stof met een Wat dit najaar opvalt, is dat er op modegebied geen sprake is van écht nieuwe tendenzen. Men heeft voort geborduurd op de belang rijkste trends van de afgelo pen seizoenen. De kleding voor het najaar valt voorna melijk onder de noemer klassiek. Het ziet er alle maal verzorgd uit en op kwaliteit is extra gelet. Het silhouet is dit wintersei zoen sluik en lang. Taille en heu pen krijgen een extra accent. Dit figuuromspelende beeld wordt echter afgewisseld met ruime, soepelvallende kleding. Comfort staat nog steeds voorop: vrou wen willen niet terug in het keurslijf. De schouders zijn nog steeds ietsjes verbreed. De rok ken zijn recht of klokkend wijd. De lengte varieert van kuit tot enkel. Voor de jeugd zijn er korte strakke-, ballon- en strokenrok jes. De jurk is deze winter zéér actueel. We zien robe-manteaux, jerseyjaponnen en voor jonge meisjes en vrouwen ingetogen, kostschoolachtige jurkjes en folkloristisch aandoende model len, geïnspireerd door het Russi sche en Oostenrijkse platteland. SFEER De nieuwe mode is, evenals in vorige seizoenen, onder te verde len in een aantal sfeerthema's. Er is een héél vrouwelijk modebeeld met een zakelijke inslag. Repre sentatief voor deze lijn zijn man telpakjes met getailleerde jasjes en ceintuuraccent, mooie blouses en tailleurs van 3/4 lengte. Het Russische thema is weer present dit najaar. Als inspira tiebron dienen meerdere perio des uit de Russische geschiede nis. De kleding valt soepel en is eenvoudig, maar ziet er door bontgarneringen en details als borduursels, officiersknopen en brandenburger sluitingen écht Russisch uit. De Engelse college-sfeer ont breekt vrijwel geen enkel sei zoen. De Schotse ruit is weer in beeld; komende winter echter niet alleen in de klassieke combi natie zwart/rood, maar ook in levendiger kleurstellingen. WEER EN WIND llutul_ Weer en wind kunnen we trot- ce®' d*e z'ck uitstekend met jeans laten combineren. Zowel voordelige seren in warme, sportieve kle- Jnd*s,ck ^am' konijn, kalf - als relatief dure bontsoorten ding. Nieuwe parkavormen, kor- - - ,J te, klokkende rokken, matelassé en bont zijn mede bepalend voor deze trend. Tenslotte mogen denim en tri cot niet onvermeld blijven. Zoals het er nu naar uitziet, zal de pantalon niet zo'n belangrijke rol spelen. Dit geldt natuurlijk niet voor de kleding, gemaakt van denim. Dit stevige materiaal loopt als een rode draad door het let zijn de belangrijkste tinten. Engelse stijl (collectie Lady Brax). sterk gewelfde patroonvor- als versiering. ming), borduursels, smockwerk De kleuren zijn vrij donker Verder zien we een serie ijspas- en applicaties laten zich veel- en neutraal. Zwart, antraciet, tels en een reeks primaire felle vuldig signaleren. Een enkele winterwit, grijs, bruin, groen, tinten, die bij sportswear en keer zien we een rubberprint blauw, bordeaux, camel en vio- vaak als accent zijn toegepast. Komende winter staat bont in het middelpunt van de belangstelling. Vrij wel alle couturiers in Parijs en Milaan hebben in hun na jaarscollecties bont verwerkt. Soms als volledig kledingstuk, maar vaker als garnering of accessoire. Het beeld dat de Internationale bontbeurs in Frank furt, waar jaarlijks de grote lijn wordt uitgezet, ons toont, is al even veelzijdig en speels. f.^C?jn-dS Zi?n We f611 ontwikkeling naar de A-lijn oftewel de ma?tels- waarvan de smalle De klassiek/sportieve kle- vallen de klassiek getinte kle- dingstijl van de Engelsman uit dingstukken te combineren met de eerste helft van deze eeuw sportiever ogende garderobe- heeft model gestaan voor de stukken als wintermantels, nieuwe mannenmode. De kle- jacks, parka's, cabans, broeken ding voor komende winter is en bonnetterie. Zo zullen combi- 6. waarvan ae smalle gelukki§ niet al te formeel, naties van parka's over wollen schouders beaccentueerd worden door bij de doIs wiiduitlorvmHp maar door accessoires als das- c°iberts, al dan niet gedessi- mouwen. Anderzijds zien we sterk getailleerde mantels dikwijs sen> Pochettes, manchetknopen "eerd- cashmere vesten, streeps- geïnspireerd op de Russische stijl. De meest voorkomende lengte is en dasspelden ziet het totaal- hlrt® met, das Ten corduroybroek kuitlang, maar dat. is a/t^,„len»!e. ls - - kuitlang, maar dat is geen wet van Meden en Perzen: 3/4, 7/8 eif 9/10 beeld er wel verzorgd uit. blijven ook in beeld. Bij beide trends ligt de nadruk op de kragen die vaak hoogsluitend zijn, zodat men er gerieflijk in weg kan duUcen O Opvallende kleuren, artistieke dessins (collectie C&A). De ski- en langlaufkleding wordt met het jaar mooier. Maar ondanks de vaak opvallende kleuren, de artistieke dessins, de glanzende materialen en de dunnere vullingen ook steeds functio neler. De ontwerpers houden rekening met praktische details en degelijkheid, maar laten zich daar creatief niet door belemmeren. Het silhouet is niet meer zó volumineus als enige jaren geleden. De schouders büjven echter een beetje breed, om de heupen sluit de kleding slank aan. Dit Y-silhouet zien we met name bij de overall, die nog steeds centraal staat in tal van collecties. Actueel blijven natuur lijk ook salopettes, anoraks, bodywarmers, ski-jacks, kort of heu plang en skibroeken, al dan niet gewatteerd. De meeste stoffen zijn gestructureerd: kreuk, krinkel, al dan niet met ingeweven blokjes of noppen, bobbeltjes- of ribbelstructuur. Het spreekt vanzelf dat de materialen wind- en waterdicht of waterafsto tend zijn. De kleuren steken ook dit jaar weer fel af tegen de spierwitte achtergrond: ijspastels als pistache, lila, ijzig blauw, veelal gecombineerd met zachtgrijs, heldere tinten, zilver en van belang voor mannen zijn marine, kobalt, rood, oker en groen. De total-look blijft actueel. Alles past bij elkaar, ook handschoe nen, mutsen, hoedjes met oorkleppen, skitasjes en zelfs schoenen zijn in overeenkomstige tinten voorhanden. Collectie Equip. Qua kleur is het hedendaagse bontbeeld al even veelzijdig. Zwart, wit en herfstige bruin-, beige- en groentinten voeren de boventoon. Verder signaleren we kerserood, smaragdgroen en grijsblauw nuan- worden steeds vaker geverfd, meestal in natuurlijke tinten, hoewel e ook uitschieters zijn naar gewaagde, primaire kleuren. Lak, glans en prints zijn niet langer taboe. Materiaalcombinaties, zoals bont met leer of bont met stof, lenen zich bij uitstek voor een speels lijnenspel waarbij niet voor spannende asymmetrische effecten worden terug gedeinsd. Wie niet direct een heuse bontmantel in de „traditionele zin des woords" wil, kan dit winterseizoen desondanks zijn hart volop aan bont ophalen, want in de collecties vinden we ook blousons, parka's en bodywarmers met bontgarneringen en bont-accessoires als mut sen, sjaals en tas annex mof. Bont komt in vele variaties voor: als voering van mantels en laarzen en zelfs als riem en handschoen. niet misstaan. In plaats van shirt en das mag zelfs een polo of col- De scheiding tussen formeel trui onder het colbert worden ge en informeel is de laatste jaren dragen. De total-look is bij zo'n langzaam aan vervaagd. Het zal outfit veelal opgebouwd uit Veel modellen ziin van de heren dan ook niet moeilijk kleuren, die weinig contrasteren uitvoering en combineren ge- Collectie Von Gils. SjfflFOZ&Z?*# d°°' ïff"* A. een reiie accentKieur. Behalve veel uni-kleunge bon- De vorm van de jasjes wijkt netterie, waarbij lichte kleuren weinig af van vorig seizoen. Het en vergrijsde pastels voor nieu- sportieve één-rij model, soms we impulsen zorgen, signaleren voorzien van een contrastkraag we kleine Ierse, Engelse en Kelti- en/of opvallende knopen, heeft sche patronen nog steeds een ruime uitvoering. Vermeldenswaardig is, dat Bij het elegante kostuum is het Veel stoere, sportieve kleding- colbert, veelal double breasted, stukken zijn geïnspireerd op de slanker en krijgt de taille accent, kleding, die in koude streken De schouders blijven verbreed. wordt gedragen. Deze sfeer Broeken, uni of gedessineerd, WOrdt vooral bepaald door koele zijn ruim en vallen slank. De pij- kleuren en afbeeldingen van ty pen lopen taps toe en zijn soms pische winter- en bergsporttafe- voorzien van omslagen. rejen 0p sweatshirts en truien. SIMPEL Verder is er een - in tal van col lecties beperkte - rol weggelegd Weinig nieuws te melden, is er voor het Russische pak van de op het gebied van bonnetterie, landarbeider en de strijder. Vv 1 1 Collectie McGregor Junior Jongens en meisjes zullen ook dit winterseizoen weer voor denim kiezen. Denim, vaak gecombineerd met een andere stof loopt als een rode draad door de collecties. Favoriet is voorai snowwashed denim, maar we zien ook veel gebleekte, stonewas- hed en bedrukte kwaliteiten. Natuurlijk bestaan de kindercollecties niet aüeen uit denim We signaleren ook een ijzige sfeer, waarbij pastels als mint, bleu lila, zachtroze, zachtgrijs en geel het beeld bepalen. De kleding is warm en verhullend. Applicaties en polaire voorstellingen zoals eskimo's en ijsberen, zorgen voor een vrolijke noot. De klassieke collegestijl lijkt bijna vastgeroest. Deze inmid dels overbekende trend ontbreekt ook komend seizoen niet Opvallend is de terugkeer van de Schotse ruit, die we behalve in zwart/rood ook in nieuwe kleurstellingen zien. Tricot is een belangrijk onderdeel van het kledingpakket. Vooral sweatshirts doen het goed bij kinderen. Deze winter zijn ze er in ijzige pastels met vrolijke, antartica printjes.

De Havenloods | 1987 | | pagina 17