ÉST Provincie start sanering van perceel aan Bettoweg DE HAVENLOODS rVOORDEELACTIE Oplevering wooneenheden vertraagd gouden Vveujlp Jules Croiset speelt 'Niet van gisteren' Frisse Jongens in Passage Orgelspel in museum drJÈmêma Wegomleidingen LfiPJES Cursussen No Problem Tekort aan financiën houdt reinigingswerkzaamheden op Éltei Open dag 'Bewegen voor Ouderen' Sociale vaardigheid voor buitenlanders Lezing Soesja in 'De Tender' 'Vluchtelingenwerk' zoekt vrijwilligers ©s EDITIE 9, DINSDAG 17 NOVEMBER 1987, 36e JAARGANG, Nr. 47 111 >chiedaim Nieuwsblad HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. BIJKANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. ADVERTEER NU BEL VOOR INLICHTINGEN 010-4 699 444 SCHIEDAM Aan het eind van dit jaar zullen, enige maanden later dan gepland, zeven wooneenheden aan de Francois Haverschmidtlaan worden opgeleverd. De, in de voormalige Oranje Nas- sauschool, gerealiseerde tweekamer woningen zijn bestemd voor kleine huis houdens. Het startsein voor de ver bouwing van de school werd in februari '87 gegeven door wethouder H. van Keef. Men verwachtte toen dat het kar wei rond oktober gereed zou zijn. Voornaamste oorzaak van de uitloop tot december is de onbekendheid met der gelijke verbouwingen. De heer Brijs, medewerker van de afdeling Volkshuis- Het is geen alledaags karwei vesting en BouwWhnde: „Het is geen alledaags kar wei, waar men te werk kan gaan zoals in de normale bouw. Bovendien loop je, bij dergelijke kleine maar toch vrij gecompliceerde projec ten, snel de kans dat de werklui elkaar in de weg lo pen. Andere dingen die ex tra tijd kosten zijn het zoe ken naar bijpassende mate rialen (tegels en dergelijke) en het regelmatig moeten wachten op werkmensen. Op het moment dat je, bij voorbeeld, een loodgieter nodig hebt is deze immers niet altijd direct beschik baar want die maakt heel begrijpelijk dan wel èerst het karwei af waar hij aan bezig is". Het ziet er overigens naar uit dat de zeven wooneenhe den, na de oplevering, spoe dig verhuurd zullen zijn. Gegadigden die regelmatig een kijkje bij de bouw ko men nemen reageren name lijk zeer enthousiast op het geen er gerealiseerd is. Brijs: „We hebben al die mensen doorgestuurd naar bureau huisvesting, want daar wordt uitgemaakt wie er voor een wooneenheid in aanmerking komt". i-- - - De wooneenheden aan de Frangois Haverschmidtlaan worden eind van dit jaar opgeleverd. ZUNTHEtSM/MC Goed én... Goedkoop BAS VAN DERHEYDEN SCHIEDAM— Bij het leer- /werkobject voor werkloze meiden van 16 tot en met 23 jaar, 'No Problem', zijn weer enige cursussen gestart. De deelname hieraan is gratis. Er kan worden ingschreven voor drie cursussen: 'Zelf kle ding maken', 'Sieraden ma ken' en 'Uiterlijke verzor ging'. De lessen zijn op, res pectievelijk, dinsdag-, woens dag- en donderdagmiddag van 13.00 tot 15.00 uur. Voor de nodige materialen wordt gezorgd. De gemaakte spullen worden verkocht in de No Problem-winkel. Wie meer over de cursussen wil weten kan bellen naar nummer 4260887 (even vragen naar Marieke Gels). SCHIEDAM Zeven jaar na het vaststellen van een ernstige verontreiniging door chemische afvalstof fen is gestart met de sane ring van een perceel aan de Bettoweg. Opdrachtgever van de sloop en de daarop volgende bodemsanering is de Provincie Zuid-Hol land. Op het thans te reinigen stuk grond in het industriegebied 'Spaanse polder' was voor heen de firma Bijlker geves tigd. Dit galvaniseerbedrijf werd in 1980, na faillisement, gesloten. In het verlaten pand trof menwerscheidene bakken en vaten met chemisch afval aan. Deze zijn enige tijd daar na, op kosten van de overheid, verwijderd. Nader onderzoek wees uit dat, door de gevolgde bedrijfsvoe ring, ook het pand zelf en de onderliggende bodem ernstig veronteinigd waren. Dit leid de tot de conclusie dat sane ring dringend hoofdzakelijk was. Desondanks heeft het, mede door een gebrek aan fi nanciën, tot '86 geduurd voor het karwei een aanvang nam volle gang WÈêêÊSÊËË en is pas enige weken geleden gestart met het slopen van de bebouwing. Aangezien alle van de sloop afkomstige materialen sterk verontreinigd zijn kunnen deze niet langs de gebruikelij ke wegen worden afgevoerd. Een deel wordt dan ook, in speciale ovens, verbrand. Het overige afval en de ,niet te reinigen, grond worden op provinciale depots gestort. De sanering van het perceel aan de Bettoweg 22 zal onge veer dertien weken in beslag nemen. Aansluitend volgt een grondwatersanering. De heer de Koning, van de afdeling bodemsanering van de Pro vincie: „De vervuiling van het grondwater valt gelukkig mee want men voerde chemicaliën meestal af via het betonnen riool". Met de reiniging van het 'Bijl- ker-terrein' zijn de milieu problemen aan de Bettoweg overigens nog niet van de baan. Ook de bodem van het ernaast gelegen garagebedrijf is namelijk sterk vervuild, met olie. Voor men kan zeggen hoe daar de boel wordt aangepakt is echter nog een uitgebreid onderzoek nodig. Wel op korte termijn (begin volgend jaar) zal begonnen worden met het reinigen van een stuk grond aan de Willemskade, waar voorheen het Veveo-pand stond. SCHIEDAM— De Stichting Maatschappelijk Werk Schie dam start een groep 'Sociale vaardigheden voor buitenlan ders'. Deze is bestemd voor buitenlanders die willen leren voor zichzelf op te komen. Tijdens de bijeenkomsten wordt getracht de leden: in zicht te geven in het eigen functioneren, te leren dat ze indien nodig best nee mogen zeggen of kunnen verzoeken eefi vraag te herhalen, erop te wijzen hoe ze duidelijk maken wat ze wel of niet willen, en zovoorts. Een en ander wordt, met behulp van een rollenspel en opdrachten, geoefend. De training is bedoeld voor buitenlandse mannen vanaf 35 jaar. De voertaal is Neder lands. Indien er behoefte aan is wordt er tevens een groep voor vrouwen gevormd. Belangstellenden kunnen voor nadere inlichtingen of aan melding terecht bij de Stich ting Maatschappelijk Werk Schiedam, Broersveld 142, te lefoon 4731033. Het kantoor is voor alle werkdagen geopend van 9.00 tot 17.30 uur. SCHIEDAM Zwembad Zuid biedt belangstellende 50-plussers de gelegenheid, vrijdag 20 november, gratis en vrijblijvend kennis te komen maken met 'Meer Bewegen voor Ouderen'. Tijdens 'Meer Bewegen voor Ouderen' worden, onder des kundige leiding, aangepaste en verantwoorde oefeningen gedaan die de spieren in con ditie houden. Dit gebeurt in heerlijk warm water van 28 a 29 graden Celsius. Wie aan de oefeningen mee wil doen hoeft niet te kunnen zwemmen. De lessen worden gegeven in groepsverband. Er zijn inmid dels vier groepen gevormd die allen les krijgen op vrijdag middag. De deelnemers beta len hiervoor f 3,40 per keer. Dit is inclusief een kopje kof fie of thee. Wie niet in staat is zelf naar het zwembad aan de Westfrankelandsedijk 3 te ko men kan gebruik maken van de ophaal-service. Deze wordt georganiseerd in samenwer king met het dienstencentrum 'De Woudhoek' en het Rode Kruis. Nadere informatie hieromtrent is, verkrijgbaar bij mevrouw S. Meuwese, te lefoon 4709555. De open dag van 'Meer Bewe gen voor Ouderen' op 20 no vember duurt van 13.15 tot 15.30 uur. Belangstellenden hoeven dan geen toegang te betalen. Bovendien krijgt iedereen een gratis kopje kof fie of thee. WATERWEG-NOORD— De heer W. van Geest, arbeids- deskundige van de G.M.D. houdt morgenavond 18 no vember een lezing voor de reumapatiëntenvereniging 'Nieuwe Waterweg-Noord'. Het onderwerp van de lezing is 'Sociale verzekeringen en het Voorzieningenbeleid'. Van Geest zal aangeven wat de mogelijkheden zijn tot het verkrijgen van voorzieningen krachtens de AWW voor men sen, jonger dan 65 jaar. Ook mogelijkheden voor 65-plus- sers en mensen die in over heidsdienst zijn geweest, wor den aan de orde gesteld. Wie meer wil weten over bij voorbeeld de stelselherzie ning, van de sociale zekerheid, kan dat morgenavond even eens te berde brengen. De le zing wordt gegeven in de 4 Molens, Nieuwe Damlaan 766 in Schiedam. De aanvang is 19.30 uur. SCHIEDAM - Jules Croiset verschijnt zaterdag 21 novem ber op de planken van theater 'De Teerstoof' met 'Niet van gisteren'. Het programma is een toneelbewerking (door Jo sephine van Gasteren) van 'De Satiren van Juvenalis'. Sexuele uitspattingen, huwe lijksontrouw, het streven naar macht en roem, uitbuiterij, discriminatie, milieuvervui ling en feminisme zijn volgens velen dingen die vroeger niet voorkwamen. Niets is echter minder waar. Dit blijkt onder meer uit de 1900 jaar geleden geschreven 'Satiren van Juve nalis'. Het literaire werk van deze Romeinse hekeldichter, waarin de 'wantoestanden' uit die tijd op ironische wijze be schreven worden, zou dan ook van gisteren kunnen zijn. De voorstelling in 'De Teer stoof', aan de Nieuwstraat 12, begint om 21.00 uur. De toe gang bedraagt f.12,50. Hou ders van een CJP of Pas 65 krijgen f.2,50 reductie. Telefo nisch reserveren is mogelijk, van dinsdag tot en met vrijdag van 12.00 tot 16.00 en op za terdag van 12.00 tot 14.00 uur,v ia nummer 426.94.55. Jules Croiset in 'Niet van gisteren' 1 H SCHIEDAM De 'Frisse Jongens' (Bavo Galama en Ti tus Tiel Groenestege) spelen zaterdag 21 november de pro ductie 'Ons Lowietje heeft een engel gezien' in het Passage Theater. SCHIEDAM Het theater café van de Passage wordt donderdag 19 november ge vuld met jazzklanken van de band van Soesja Citroen. Het optreden vangt aan om 12.00 uur. De toegang tot 'De Tender' is als gewoonlijk gra- Soesja Citroen. Centrale figuur in dit tweede programma van het duo 'Fris se Jongens' is de schuchtere Lowietje. Deze krijgt op zeker dag bezoek van een engel, die bij nader inzien zijn overleden broer blijkt te zijn. De engel vertelt dat hij Lowietje komt halen, maar die heeft absoluut geen zin zijn aardse leven te verlaten. De doldwaze voorstelling be gint om 20.15 uur. De toe gangskaarten voor het pro gramma kosten f 15,-. Plaats bewijzen kunnen worden ge reserveerd, van dinsdag tot en met vrijdag van 12.00 tot 16.00 en op zaterdag van 12.00 tot 14.00 uur, via telefoon nummer 4269563. A Restauratie-subsi dies voor eigena ren van monumenten A Saunadag in zwembad Zuid A Geslaagde open dag bij Juventus A Excelsior'20 wint Thurlede-ondcr- onsje A DWS-heren zijn W UVG de baas 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 oer week SCHIEDAM De organisten Paul Meerwijk en Raymond Stoop geven zaterdag 21 no vember een concert in de aula van het Stedelijk Museum. Tijdens het om 15.00 uur be ginnende concert wordt zowel solo als vierhandig gespeeld. De toegang tot de museumau la is als gebruikelijk gratis. De museumaula met het Hess orgel. SCHIEDAM De Oranje- brug en de Koemarktbrug zijn de komende nachten, om beurten, afgesloten voor het verkeer. De afsluiting van de Oranje- brug, vindt plaats op dinsdag en woensdagnacht, van 00.30 tot 05.30 uur. Donderdag- en vrijdagnacht is, gedurende dezelfde tijden, de Koemarkt- brug afgesloten. De afsluitin gen zijn noodzaklijk voor het uitvoeren van onderhouds werkzaamheden. Met ingang van maandag 23 november wordt het tussen de St. Liduinastraat en de Vlaar- dingerdijk gelegen deel van de Nieuwe Haven afgesloten voor doorgaand verkeer. De ter plekke gevestigde be drijven blijven via één der zij den bereikbaar. De wegafslui- ting houdt verband met de aanleg van een nieuwe riole ring. Het karwei zal circa acht weken duren. Eveneens vanaf maandag de 23ste wordt, van twee dagen, het tussen de Abel Tasman straat en de Joppelaan gele gen gedeelte van de Kerkweg afgesloten. Aansluitend volgt een 1 2 daagse afsluiting het gevolg van het verwijderen van spuitleidingen. In alle gevallen worden de omleidingsroutes voor het verkeer met behulp van oranje borden a SCHIEDAM De overkoepe lende organisatie 'Vluchtelin genwerk', die zich op ver scheidene plaatsen in Neder land inzet voor vluchtelingen, wil in Schiedam een werk groep van vrijwilligers op richten. Men zoekt hiervoor mensen die over wat vrije tijd, veel inzet en een klein beetje idealisme beschikken. 'Vluchtelingenwerk' is in 1979 ontstaan uit een fusie van een aantal groeperingen die zich met de opvang en begeleiding van vluchtelingen in Neder land bezighield. De organisa tie telt inmiddels zo'n zestig werkgroepen die tesamen al honderden vluchtelingen on der hun hoede genomen heb ben. Een vluchtelingenwerkgroep bestaat meestentijds uit zes tot twaalf personen die samen verscheidene taken op zich nemen zoals: de aanmelding bij plaatselijke instanties (Vreemdelingendienst, Socia le Dienst, het ziekenfonds, en zovoorts), het helpen bij het leren van de Nederlandse taal, assisteren bij het zoeken naar werk- of studiemogelijkhe den, ondersteuning geven bij de asielprocedure en de vluch telingen een beetje vertrouwd maken met de Nederlandse samenleving en de plaatselij ke voorzieningen. Voor diverse andere dingen, waaronder de huisvesting en materiële zaken, zorgt de ge meente. Om de werkgroep zo goed mo gelijk te laten functioneren worden alle vrijwilligers, met behulp van een inwerkpro- gramma, vooral uitgebreid ge ïnformeerd. Schiedammers die zich bij de op te richten werkgroep willen aansluiten kunnen voor nadere inlichtin gen of aanmelding schrijven of bellen naar: het Regiobu reau West-Nederland van vluchtelingenwerk, 3e Hugo de Grootstraat 7,1052 LJ Am sterdam, telefoon 020-881311 (Emöke Halaszi)

De Havenloods | 1987 | | pagina 1