DE BERLUNSE MUUR VAN MÖDLAREUTH KNNV-Cursus 'Natuur dichterbij' met nieuw programma van start van heek Schiedams Nieuwsblad mgm Wintersport in Fichtelgebergte Tegemoetkoming in studiekosten DE HAVENLOODS- DINSDAG 17 NOVEMBER 1987 47-169 Eigenlijk heeft Mödlareuth wel wat weg van Madurodam. Het is klein en lijkt precies op een situatie die elders in het groot bestaat. Dwars door het dorpje, dat gesierd wordt door enkele mooie vakwerkhuizen, loopt een twee meter hoge en zevenhonderd meter lange muur van grijs beton. Mödla reuth bevindt zich in dezelfde situatie als Berlijn, honderden kilometers oostelijk van het onfortuinlijke dorp. Een klei ne gemeenschap die door de loop van de geschiedenis uit eengereten is. Grens Eens was Mödlareuth een idyllisch dorpje, compleet met twee fraaie molens en om ringd door prachtige sparren bossen. Weliswaar liep er ook vroeger al een grens dwars door het dorp heen, maar er was niemand die zich daaraan stoorde. Totdat na de Tweede Wereldoorlog de oude grens tussen Thüringen en Beieren nacht verlicht door felle schijnwerpers. Bezoekjes aan Oost-Duitsland werden steeds lastiger en in 1966 was het helemaal afgelopen. Getergd door het grote aantal vlucht pogingen bouwden de Oost- Duitsers een 700 meter lange betonmuur dwars door het dorp heen. Huizen werden af gebroken en de twee molens moesten wijken voor beton nen torens waarvandaan de grenswachten de muur nauw lettend in de gaten hielden. Mödlareuth was definitief ge deeld, een dorp waarin het ge meenschapsleven sterk ont wikkeld was en waar iedereen elkaar kende. Door de muur raakten families van elkaar gescheiden. Zo wonen twee broers aan verschillende kan ten van de grens en in de ruim twintig verstreken jaren zijn zij nooit bij elkaar op bezoek geweest. Voor de Oost-Duitse bewoners van Mödlareuth is het namelijk onmogelijk om het Westen te bezoeken, ter wijl het voor Westerlingen Zelfs Prins Charles en prinses Diana brachten onlangs een bezoek aan het jubilerende Berlijn. De stad, die 750 jaar be staat, is in heel de we reld beroemd om haar tragische verleden en trekt vooral daarom jaarlijks tienduizenden belangstellenden. Wat eens de trotse hoofdstad was van het Duitse Rijk wordt nu ontsierd door een muur, die het weste lijk deel van de stad her metisch afsluit van het omringende Oost-Duits land. Veel minder be kend is de tragiek die het dorpje Mödlareuth, dat precies op de grens van de beide Duitslanden ligt, heeft doorgemaakt. Berlijn in het Klein en misschien daardoor nog triester. UNO ES'! GRENZE reikte met name Bayreuth een cultureel hoogtepunt. Van de typische barokstijl die in deze tijd ontstond, zijn nog talrijke voorbeelden bewaard geble ven. En natuurlijk is Bayreuth in de eerste plaats bekend ge worden door Wagner, die in het Fichtelgebergte gewoond en gewerkt heeft. Elk jaar ko men honderden Wagner-lief- hebbers uit binnen- en bui tenland naar Bayreuth toe om de zogenaamde Festspiele mee te kunnen maken. Het be machtigen van een kaartje is echter een groot probleem en de bewoners van Bayreuth kijken er dan ook niet vreemd van op als vlak voor het con cert een heer in jacquet via een bord om zijn nek om een toegangsbewijs vraagt. i Mödlareuth: het Maduradam van Berlijn. Langlaufen Voor skiërs en langlaufers biedt het van eind december tot begin maart sneeuwzekere Fichtelgebergte prima voor- niek beheerst wordt kan men geleidelijk overgaan op lange re skies. Met 25 gespoorde loipen met een totale lengte van ruim 300 kiloneter is het Fichtelgeberg te voor langlaufers zeker ide aal te noemen. Bij de Fichtel- berg en bij Warmensteinach is het mogelijk om 's avonds te langlaufen op de verlichte loi pen. De rust fn het gebied en de prachtige, uitgestrekte bossen maken ook wandelin gen op de sneeuwvrij gemaak te paden tot een waar genoe gen. Ingeklemd tussen de grens met Tsjechoslowakije en de DDR bevindt het Fichtelge bergte zich in een wat geïso leerde positie. Ten onrechte laten veel Nederlanders dit gebied daarom links liggen wanneer zij hun keuze maken voor een vakantieland. Zowel in de zomer als in de winter heeft dit onbekende gedeelte van Beieren veel te bieden aan liet plaatsje Fleckl, met op de achtergrond de Ochsenkopf (1024 meter) december tot de scheiding ging vormen tus sen Oost- en West-Duitsland. Aanvankelijk viel het met deze grens nog wel mee. Ge makkelijk kon men in die eer ste jaren een pas krijgen om familieleden in de andere zóne te bezoeken. Dat werd echter in de loop der jaren steeds las tiger. Prikkeldraadversper ringen werden opgericht; la ter kwam er een houten hek met ijzeren punten en werd de verboden is om in Oost-Duits land de grens binnen een af stand van vijf kilometer te na deren. „Mödlareuth was eens een dorp als duizenden ande ren", vertelt de West-Duitse grenspolitie. „Nu is het een voorbeeld van de deling van Duitsland". Vakantiegebied dorpje eigenlijk een beter lot verdiend. Het gedeelde dorp ligt nog net in het Fichtelge- bergte, een stuk van Beieren dat ligt tussen Bayreuth en Hof. Veel Duitsers brengen hier zo mers en 's winters hun vakan tie door en een enkele Neder lander heeft dit ideale vakan tiegebied inmiddels ook al ontdekt. Massatourisme, waardoor Sauerland en Eifel worden beheerst, komt in het Fichtelgebergte niet voor, ter wijl toch alle voorzieningen voor een geslaagde vakantie aartwezig zijn. Het landschap is met zacht glooiende hellin gen en dichte bossen karakte- ristiëk voor een middelge- bergte"7 De bewoners van het Fichtelgebergte zijn aller vriendelijkst. Ze zijn er trots op Franken te zijn en houden van lekker eten en een stevige pot bier. De prijzen van maal tijden en overnachtingen zijn in het Fichtelgebergte verras send laag, waarschijnlijk doordat het massatoerisme hier (nog) niet heeft toegesla gen. Cultureel gezien heeft het Fichtelgebergte, dat deel uit maakt van het Frankenland, heel wat te bieden. Door de deling van Duitsland is het gebied enigszins geïsoleerd geraakt, maar vroeger lag het Fichtelgebergte centraal in Duitsland en Europa. Onder markgraaf Friedrich en zijn gemalin Wilhelmine, de lieve lingszuster van de Pruisische Koning Frederik de Grote, be- zieningen. Er zijn maar liefst 23 liften die ook 's avonds ge bruikt kunnen worden, door dat verschillende afdalingen verlicht zijn. Vooral voor be ginnende skiërs is dit gebied ideaal. De afdalingen zijn niet moeilijk en de leermethode van de 'skiprofessor' Martin Puchtler is zelfs afkomstig uit het Fichtelgebergte. Daarbij wordt het skiën aangeleerd op korte skies en zodra de tech- de tourist die zoekt naar rust en ontspanning. De sneeuwze kerheid in de winter maakt het Fichtelgebergte tot een ideaal wintersportoord. Voor een weekendje langlaufen is dit stuk Duitsland minder ge schikt, want de afstand vanuit Nederland bedraagt zo'n achthonderd kilometer. Wan neer men echter een week de tijd heeft is het Fichtelgeberg te zeker de moeite waard. SCHIEDAM/ROTTER DAM De Koninklijke Nederlandse Natuurhis torische Vereniging (KNNV) organiseert met ingang van donderdag 19 november de cursus 'Natuur Dichterbij'. De cursus bestaat uit zeven avonden, waarbij ook 2 excursies zijn inbegre pen. De lessen vallen tel kens op de tweede don derdag van de maand en plaats van handeling is het sfeervolle natuur- centrum 'De Boshoek' in Schiedam-Noord. De cursus is bedoeld voor mensen uit de regio, die be langstelling hebben voor de levende natuur en daar graag wat meer inzicht in willen krijgen. Enige voorkennis is niet noodzakelijk. Op elke avond wordt een on derwerp over de natuur uit voerig behandeld. De cursus begint met het thema 'Vogels'. Aan de hand van dia's, model len en het cursistenboek krij gen de deelnemers een idee over de vele verschillende vo gelsoorten, die in de directe omgeving voorkomen. Later in de cursus gaat men op ex cursie naar het Voorns Duin waar het geleerde in de prak tijkruimte kan worden ge toetst (mits de de vogels wil len meewerken). Tot de andere onderwerpen behoren een avond over Bloembiologie. Geologie van Zuid-Holland, het Strand, Paddestoelen en Determine ren. Dit laatste betekent dat aan de hand van tabellen be paald wordt tot welke soort iets behoort. De laatste avond is gereserveerd voor lezingen of een excursie. De cursus wordt ieder jaar herhaald en kent veel animo. Nieuw in deze reeks is het the ma Paddestoelen. Deze heb ben veel aantrekkingskracht op mensen, ze hebben iets ge heimzinnigs. De paddestoelen verschijnen plotseling, meest al in de herfst, je kunt ze eten maar sommige soorten zijn vergiftigd en tenslotte zijn er soorten met een hallucineren de werking na inname. Om deze redenen worden padde stoelen in verband gebracht met heksen. Het feit dat de paddestoelen op open plekken van een bos in een kring ver schijnen geeft de relatie aan met heksenkringen. De uiter lijke verschijningsvorm ver toont veel overeenkomst met een exploderende atoombom en sommige lijken veel op het mannelijke voortplantingsor gaan. Verschijnt een honing- zwam op een boom dan bete kent dit meestal de dood voor de boom. Zo kunnen paddestoelen een bos uitroeien. Hun belangrijkste functie ver vullen de paddestoelen als 'opruimers' in de natuur in de goede zin van het woord. Een gezond bos kent een grote va riëteit aan paddestoelensoor ten en daardoor krijgen ook andere levende wezens meer mogelijkheden. Aan het woord is Wout van der Schalie, voorzitter van de KNNV-afdeling Waterweg- Noord. „Het doel van onze vereniging is proberen steeds meer bekendheid te geven aan het omgaan met de natuur. De afdeling is opgesplitst in 5 werkgroepen waarvan de werkgroep Amfibiën er één is. In het voorjaar als de kikkers en padden uit hun overwinte ringsplaatsen komen en naar hun leefmilieu trekken wordt soms een ware slachting aan gericht als toevallig een weg loopt door deze gebieden. De werkgroep probeert dit te voorkomen door maatregelen te treffen. Een andere werkgroep heeft weten te voorkomen dat de Oranjepias in Maassluis werd opgeofferd aan een surfclub en een manege. Behalve het natuurbeheer doen de leden ook het onderhoud van het clubgebouw zelf. Inventieve leden hebben er in het inwen dige een diorama gemaakt wat in mei 1988 onthuld wordt". Wout, die in het dagelijks le ven als klinisch chemisch ana list in een Rotterdams zieken huis werkzaam is, kan boei end vertellen over allerlei as pecten, van zijn afdeling. Zelf is hij als geïnteresseerde leek begonnen met de cursus 'Na tuur Dichterbij' en werd daar na gewoon lid van de KNNV, waarvan hij nu 3 jaar voorzit ter is. Er is nog veel te doen op het gebied van natuurbeheer en natuureducatie. Vandaar dat hij hoopt dat er weer veel be langstelling voor de cursus bestaat bij de (stads)mensen. Tot slot geeft hij nog een tip: „Voer nog niet de vogels met vetballen en zaden want dat mag alleen bij sneeuw en ijs. Nu is er nog volop voedsel te vinden voor onze gevederde vrienden". Een lidmaatschap van de KNNV kost 35 gulden per jaar. Men kan een informatie pakket aanvragen bij hét se cretariaat, telefoon: 4267983, zich aanmelden bij mevrouw van 20.00 tot 22.00 uur en het vragen naar H.Lelieveld. A.Hollander, telefoon: adres: Natuurcentrum 'De Deelnemers voor de cursus 4736876. Boshoek' Churchillweg 52, 'Natuur Dichterbij' kunnen De tijdsduur van de avod is achter het Bachplein in Schie dam-Noord. De kosten voor de cursus bedragen, inclusief het cursusboek en 2 excursies f 17.50. Wout van der Schalie Van Heck is een importeur/grossier van automaterialen, uitlaten en gereed schappen. Tot het assortiment behorèn o.a. produkten als Fram filters Trico ruitewisserbladen NGK bougie's Tudor akku's Doduco ontstekings materiaal Hexo uitlaten Gesipa Ingersoll-Rand perslucht gereedschap Kukko Matchless gelijk- richters Metabo elektr. Seddinghaus hamers Stahlwille hand gereedschap Van Heck en Co. B.V. Postbus 103 3100 AC Schiedam Tel. 010-462 1200 automaterialen uitlaten gereedschappen Voor spoedige indiensttreding vragen wij: LEIDINGGEVEND MAGAZIJNMEDEWERKER voor de afdeling gereedschappen in ons centrale magazijn. Deze zal de werkzaamheden moeten koördineren van een kleine groep magazijnmedewerkers. Ervaring is een vereiste. Voor onze bezorgdienst, die door het gehele land goederen bij onze klanten aflevert, vragen wij een CHAUFFEUR met ervaring op een trekker/opleggerkombinatie. Een groot rijbewijs en ervaring in landelijke distributiewerkzaam heden is vereist. Voor onze expeditie-afdeling vragen wij een EXPEDITIEMEDEWERKER (rijbew.C-D) voor algemene expeditiewerkzaamheden dagelijks tussen 15.00 uur en 22.30 uur. Voor het rangeren van onze vrachtwagens is het grote rijbewijs vereist. Van deze medewerker zal incidenteel ook gevraagd worden bij te springen in onze bezorgdienst in Rotterdam en omgeving. Verder vragen wij voor verschillende plaatsen in ons magazijn MAGAZIJNMEDEWERKERS voor verwerking van binnenkomende goederen en afhandeling van de orderstroom. Binnen deze funktie kan er sprake zijn van normale dagdienst, avonddienst of een afwisselend werkschema. E.e.a. in overleg met gegadigden voor deze funktie. Om pieken in onze magazijnwerkzaamheden op te vangen vragen wij voor verschillende magazijnafdelingen OPROEPKRACHTEN (avonddienst) De werkzaamheden voor deze medewerkers beginnen dagelijks om 17.30 uur en eindigen als regel voor 23.00 uur. Gegadigden voor deze funktie zullen afhankelijk van pieken in onze orderstroom worden opgeroepen. Een goede beschikbaarheid voor deze werkzaamheden is natuurlijk een vereiste. Daar stellen wij een garantie van 2 oproepen per week tegenover. SOLLICITATIES U kunt naar bovengenoemde funkties solliciteren door telefonisch een informatieformulier aan te vragen (tst. 677). EE INSTITUUT SOCIAAL RAADSLIEDEN Broersveld 140 3111 LK Schiedam Telefoon: 010-26.99.57. Elke inwoner van Schiedam kan bij het Instituut Sociaal Raadslieden terecht met vragen of problemen op so ciaal-juridisch terrein. De beide raadslieden geven in formatie en advies over o.a. werk en werkloosheid, ar beidsongeschiktheid, kin derbijslag, echtscheiding, huisvesting en huurprijzen, studiefinanciering, consu mentenzaken, belasting. De geboden hulp is gratis. Nadat we het in vorige afle veringen gehad hebben over tegemoetkoming in de stu diekosten en de Wet Studie financiering 18+ (WSF 18+), zullen we het deze keer hebben over studiefi nanciering voor studeren den aan de Open Universi teit, voor deeltijdstuderen den en personen die niet on der de WSF 18+ vallen (om dat ze bijv. ouder zijn dan 30 jaar). Er is voor al deze studeren den een tegemoetkoming in de studiekosten mogelijk. Daarvoor moet wel aan de volgende voorwaarden vol daan worden: - er mag géén recht bestaan op studiefinanciering via de WSF 18+; - de studerende moet 21 jaar of ouder zijn; - de studerende moet in principe de Nederlandse na tionaliteit bezitten en in Ne derland wonen; ook bepaal de kategorieën buitenlan ders worden hiermee gelijk- Er is tegemoetkoming in de studiekosten mogelijk voor voltijdstudies, mondelinge deeltijdstudies en schrifte lijke kursussen. - Voltijdstudies zijn oplei dingen, waarvoor 19 of meer lesuren per week gevolgd worden en die minimaal 40 lesweken duren. Hier vallen onder: LAVO, MAVO, HAVO, VWO, LBO, MBO, HBO en WO. De opleiding moet door de overheid be kostigd, aangewezen of er kend zijn en in Nederland gevolgd worden. - Mondelinge deeltijdstu dies moeten ten minste drie maanden duren, wil men een tegemoetkoming kunnen krijgen. De opleiding moet bekostigd of aangewezen zijn door de overheid. De te gemoetkoming is mogelijk voor de hierboven genoemde opleidingen én voor het be roepsbegeleidend onderwijs (BBO) en het middenstands- onderwijs. - Voor schriftelijke cursus sen geldt dat de instelling die de kursus verzorgt, er kend moet zijn door de mi nister van Onderwijs en We tenschappen. Tegemoetko ming is mogelijk voor de zelfde opleidingen als hier boven genoemd en voor de cursussen: VEMSA, VMBO, BVB en VHBO. - Voor ólle cursussen aan de Open Universiteit is tege moetkoming mogelijk. Tot 1 september 1988 kan de tegemoetkoming aange vraagd worden voor studies of cursussen in het tijdvak 1 augustus 1987 tot en met 31 juli 1988. De tegemoetko ming is een gift en hoeft dus niet te worden terugbetaald. Er wordt rekening gehouden met het netto-inkomen van de studerende zelf en diens partner. Per studiejaar wordt er nooit meer dan f 700.- voor boeken en leermiddelen en nooit meer dan f 1.470.- als tegemoetkoming in de reis kosten gegeven, ook niet, als er meer dan één studie ge volgd wordt. Als de studie periode korter is dan 7 maanden, wordt de tege moetkoming in één keer uit betaald. Dat is ook het geval als men in januari of nog later in het jaar met de stu die begint. In artöere geval len wordt de tegemoetko ming in twee termijnen uit betaald. Een aanvraagformulier voor de tegemoetkoming is ver krijgbaar bij de instellingen waar het onderwijs gevolgd wordt. Heeft u vragen over dit, of over een ander onderwerp, dan kunt u ons bellen, tel.nr.: 4269957, of u kunt langskomen op de spreeku ren, die gehouden worden op het Broersveld 140, op dins dag, woensdag, donderdag en vrijdag van 9.00-12.00 uur en donderdagavond van 17.00-19.00 uur. DUIZENDEN ZWARTEPIETEN ZOEKEN lEUKEKADO'S VOOR 5 DECEMBER Uw krant. Een onmisbaar medium.

De Havenloods | 1987 | | pagina 7