HUIS EN BEZIT Huren hoger, kwaliteit woningen meer aandacht Anders Wonen In Holland staat een huis Wijziging huursubsidie treft vooral jongeren Gaatu zitten... Gemakkelijke klapstoel Ranke halogeenlampen geven mooi licht 48-613 Langs een handgesmeed sier hek met bladgouden pijlpunten en via een oprijlaan omzoomd door eeuwenoude beuken, berei ken we een in Zuid-Europese stijl gebouwd landhuis. De im posante, gedeeltelijk bomvrije woning ligt in een parkachtig bos van ruim 6 hectare. Het landgoed draagt de naam: „De Groote Zandschulp" en is te vin den aan de voet van de Utrechtse heuvelrug, Bovenhaarweg 1 in Overberg (gemeente Leersum). Het huis werd in 1938 ge bouwd. De entree bestaat uit een royale hal met garderobe. De zit kamer is ongeveer honderd vier kante meter groot en is voorzien van een fraaie schouw. Er is een tuinkamer en een aparte eetka mer met een open haard en open slaande deuren naar een groot teras. Verder vinden we in deze riante villa: een kantoorruimte, drie slaapkamers met complete badkamer, een garderobekamer, woonkeuken, bijkeuken en dien keuken. Er is een aparte dienst- vleugel met twee slaapkamers, een badkamer, een dubbele ga rage en grote kelders (gedeelte lijk bomvrij). De woning is opgebouwd uit exclusieve materialen. De ka mers hebben eiken parketvloe ren, de vloeren in de overige ver trekken zijn belegd met antieke plavuizen. Het gehele pand is uitgerust met centrale verwar ming en bliksem- en inbraakbe veiliging. Op „De groote Zandschulp" vinden we ook een veldschuur, een paaardenwei en hondenken nels. Het landgoed is vrij van pacht en jacht. „De groote Zand schulp" is te koop voor 1.050.000 gulden. Als u misschien nog aparte, mooie, alternatieve of knotsgek ke huizen weet in Nederland of zelf een dergelijk huis bewoont, laat ons dat dan even weten. Wie weet staat uw eigen woning of dat aparte huis dat u heeft gezien dan de volgende keer in: „In Hol land staat een huis". Voor reacties en informatie over „De groote Zandschulp" kunt u contact opnemen met re dactrice Willemien Hoeve, Re dactiebureau ESI, Tuinlaan 62, 3111 AW Schiedam, tel. 010- 4262233. BEGROTING VROM 1988:15 MILJARD door WILLEMIEN HOEVE verplichte jaarlijkse betalingen op i gebouwde of verbeterde woningen' bijdragen voor te plegei woningverbetering, kopkosten, aandachtgroepen incl. in uitvoe ng Op Prinsjesdag stond de grote kofferdrager op: minister Ruding van Financiën, hij opende zijn koffer en toonde de begroting voor 1988. De inhoud van dat koffertje bepaald mede onze huisvestingsmogelijkheden. Uit de begrotingsstukken bleek dat er ook op het gebied van volkshuisvesting bezuinigd moet worden. Hoewel men meer aandacht Overzicht totale begroting volkshuisvesting wil geven aan de kwaliteit woningen. Het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer (VROM) mag in 1988 ongeveer 15 miljard gulden uitgeven. Bijna 1,2 miljard minder dan vorig jaar. Minister Nijpels van VROM en staatssecretaris Heerma, coördi nerend bewindsman van volks huisvesting waren verplicht hun beleid op het gebied van de volkshuisvesting gedeeltelijk om te buigen. De grootste verande ring vond plaats bij de post „le ningen woningwet". Vanaf 1988 worden er geen nieuwe leningen meer gegeven voor de nieuw bouw en de verbetering van wo ningwetwoningen. Dit resulteert in een bezuiniging van 2,5 rpil- jard gulden. Bij de invulling van de begro ting is de voorkeur gegeven aan kwaliteit van de woningen boven de kwantiteit. Dit blijkt onder andere uit een verhoging van de gemiddelde stichtingskosten in de sociale huursector, het verho gen van de maximale stichtings kosten voor premiekoopwonin gen en het op peil houden van de nieuwbouwactiviteiten in stads vernieuwingsgebieden. Voor de stadsvernieuwingsfondsen van gemeenten en provincies is vol gend jaar 1 miljard gulden be schikbaar. HOOFDLIJNEN De belangrijkste uitgangspun ten van het volkshuisvestingsbe leid zijn nog altijd: zorg voor voldoende huisvesting voor de lagere inkomensgroepen en zorg voor de stadsvernieuwing. Een gevoelige wijziging in het beleid is de aanpassing van de individuele huursubsidie. De wijziging komt erop neer dat al leenstaande jongeren van 18 tot 22 jaar, die voor het eerst huur subsidie aanvragen voortaan in een ongunstiger tabel worden in gedeeld. Verder wordt de eigen bijdrage verhoogd van huurders die een woning huren boven de 500 gulden. Deze maatregelen worden ingevoerd om te voorko men dat in 1988 bijna 300 mil joen meer zou worden uitgege ven dan beschikbaar is voor huursubsidies. Hoe akelig het ook is, er moet worden bezuinigd. De noodzake lijke bezuinigingen, kort samen gevat, zijn: Het afschaffen van de rijksle ningen voor nieuwbouw- wo ningwetwoningen. De financie ring van sociale huurwoningen zal voortaan geheel via de kapi taalmarkt moeten gebeuren. Een waarborgfonds zorgt ervoor dat de geprogrammeerde 7.500 wo ningen in ieder geval worden ge bouwd. Het afschaffen van de subsi dieregeling premiekoop-B. Het verlagen van enkele subsi dies voor verbeteringsprogram- mas. Het afschaffen van de verhuis kostenregeling voor ouderen en de regeling voor energiebespa ring. Het aanpassen van het huur beleid (huurverhoging drie pro cent in plaats van twee procent). DECENTRALISATIE Momenteel bezint men zich bij Volkshuisvesting op de vorm en inhoud van het volkshuisves tingsbeleid en de rol van de rijksoverheid daarin. Deze be zinning is één van de hoofdpun ten van het Volkshuisvestingsbe leid zoals die in de Memorie van Toelichting op de begroting 1988 te vinden zijn. Het resultaat van de fundamentele bezinning zal in 1988 in de „Nota Volkshuis vesting in de jaren negentig" aan de Tweede Kamer worden aan geboden. De structuur van het huidige Volkshuisvestingsbeleid wordt gekenmerkt door een centralisti sche verdeling van de verant woordelijkheden. De overheid financiert de wo- een groot deel ningbouw it 1946: de vrije-sectorwoningen met eenmalige bijdrage (premie C) wordt, mede in samenhang met de afschaffing van de premie- koop-B-regeling, verhoogd naar Bouwjaar 21.000 woningen. In verband -woningwetwoningen met de economische ontwikke- - aangekocht bezit ling en de ontwikkeling van de particuliere huurwoningen rentestand wordt de bijdrage Bouwjaar 1946-1968 echter verlaagd van 6.500 gulden - woningwetwoningen' naar 5.000 gulden. De regeling voor vri]e-sectorwomngen m w0njngvvetw0njn en stadsvernieuwingsgebieden met w w n'"9en een bijdrage van 20.000 gulden Domeinwoningen (premie D) vervalt. In plaats ?Auad,!Ln?aw?heder daarvan kan voor ongeveer 4.300 (08,w- L8(VI Het verbeteringsprogramma van huurwoningen 1988-1992 9 000' 10 000 5000 9 000 9 500 9 000 11 000 11 000 11 000 6 500 8 500 10 000 9 000 11 000 10 000 3 000 3 000 4 000 2 400 2 400 2 400 2 400 vrije-sectorwoningen extra sub- Totaal wonlngverbeterings. sidie worden verstrekt in ver- programma band met extra hoge bouw- plaatskosten in stadsvernieu- 1 Inclusief aangekocht bezit g wingsgebieden. 1945. Tegenover de daling van ge subsidieerde woningen zien we een stijging van de ongesubsi dieerde woningbouw. Gezien de verwachte rente-ontwikkeling mag worden aangenomen dat het Staats- aanta' ongesubsidieerde wonin- secretaris gen de komende Jaren zal stijgen. drs E Naar verwachting zullen Heerma. 71 600" 79 100 87 532 92 400 92 400 1 Waarvan 6000 w Het nieuwbouwprogramma 1988 en 1,7 miljard wordt gereser- Verder heeft zij een belangrijke veerd voor individuele huursub- voor de algemene beheerskosten ToZeeT* °ngesubsidieerde Sociale h, sturende rol in het huurbeleid, de verdeling van contingenten en het toetsen van bouwplannen. Volkshuisvesting zal in de toe komst meer worden gedecentra liseerd, dat houdt in: meer sprei ding en een duidelijke verdeling van de verantwoordelijkheden. Daar wordt het Volkshuisves tingsbeleid op gericht. Verder kenmerkt het toekom stige beleid zich door een stren ger financieel management. Ook in financiële zin is een nieuwe verdeling van de verantwoorde lijkheden nodig. De vele oude verplichtingen beperken het aangaan van nieuwe verplichtin gen. Van de totale begroting van Volkshuisvesting (12,8 miljard gulden) wordt bijna zestig pro cent (7,4 miljard gulden) ge bruikt voor het nakomen van oude verplichtingen, dat zijn verplichte jaarlijkse betalingen voor al gebouwde of verbeterde woningen. Verder gaat er een be drag ter grootte van ongeveer 1 miljard gulden naar stadsver nieuwingsfondsen, 0,2 miljard is In de sociale huursector is het f sidies. De 2,5 miljard gulden die programma verlaagd tot 29.500 - Prem,ekoop overblijft, is beschikbaar nieuwe verplichtingen. De enige manier die overblijft ging kan meer aandacht worden Totale gesubsidi de last van de oude verplich- besteed aan de kwaliteit van de ,tingen te beperken, is het extra woningen, verhogen van de huur. Daarom is i ieuwbouwprogramma de jaarlijkse huurverhoging in de meerjarenramingen gestegen yan twee naar drie procent. NIEUWBOUW Het totale nieuwbouwpro gramma is voor de jaren 1988 tot en met 1992 vastgesteld op 94.500 woningen, waarvan 79.500 gesubsidieerd. Dit bete kent een verlaging van het in het Meerjarenplan Woningbouw 1987 -1991 aangekondigde pro gramma met 6.500 gesubsidieer de woningen in 1988 en 5.500 voor de jaren daarna. Deze da ling wordt veroorzaakt door de noodzaak het financieringste kort terug te dringen. In de premiekoop-A-sector kunnen 20.000 woningen worden gebouwd. Het programma voor WONINGNOOD verwacht. Het totale woningte kort aan het begin van deze be grotingsperiode bedraagt 125.000 woningen. Dit tekort van het zoveel mogelijk ontzien. Er is de laatste jaren veel aandacht be steed aan de verbetering van vooroorlogse huurwoningen. Dit STADSVERNIEUWING iaar zijn de na-oorlogse huurwo ningen aan de beurt. Het is de Vooral in de oudere steden is bedoeling dat de financiering voor de verbetering van deze wo ningen wordt verkregen uit de de woningen versterkt de positie rentevoordelen door het ver- houdens. Na 198)1 zagen we een stijging van de stad als woon-, werk- het aantal jongeren tot 35 verblijfsgebied. De stadsver- gen. vroegd aflossen van rijkslenin- jaar dat langer alleen wilde blij- nieuwing verkeert niet in alle ge- Verhoudingsgewijs zal ko ven wonen. Een andere oorzaak meenten in dezelfde fase. Vooral mend regeringsjaar meer nieuw- de grootste gemeenten is de bouw in bestaande steden v achterstand nog zo groot dat al- tieve saldo van de buitenlandse leen de belangrijkste projecten jaar. Er migratie. Verder laten ook de kunnen worden uitgevoerd. Het constateren den gerealiseerd dan afgelopen lichte daling te het budget voor economische ontwikkeling en de rijksbudget voor de stadsver- bodemsanering, geluidhinder e woonlastenontwikkeling hun in- nieuwing is bij de bezuinigingen verkeersvoorziening in steden. Nieuwe Hifi-, TV- en Video-gids Op de pas ontwikkelde digitale televisies kunt u het TV- beeld uit Hilversum stilzetten. Ook is het mogelijk de „beeld in beeld" techniek toe te passen. Deze nieuwtjes lezen we in de nieuwe Hifi, TV en Video-gids van Welke. De modernste technieken op audio en video gebied worden in deze gids aan de orde gesteld. Ook de laatste informatie omtrent de DAT: de digitale Audio Cassetterecorder vindt u in de Welke-gids. Omstreeks december zullen de eerste DAT-modellen in de winkel verkrijgbaar zijn. Naar alle waarschijnlijkheid komen er drie soorten DAT-recor ders: één voor in de huiskamer, één voor in de auto en een „walkman uitvoering". Een ander nieuw produkt is de CDV, de Compact Disc met beeld. Digitaal opgeslagen muziek én beeld op een nieuw, goud kleurig schijfje, dat in twee formaten verkrijgbaar is. De eerste CDV speler die nu te koop is, kan naast de twee CDV-formaten ook de „oudere" laservision beeldplaten afspelen. En natuurlijk is het apparaat ook geschikt voor gewone CD-plaatjes met alleen geluid. De prijs van de CDV is opvallend laag. Volgens 'Welke' zal het niet lang meer duren voor de flinter dunne televisies hun intrede doen. Daarbij wordt gebruik ge maakt van een nieuwe techniek: een beeldbuis uit vloeibare kristallen (LCD-beeldbuis). We lezen in de gids dat er al een aantal zeer kleine televisietjes met LCD-beeldbuizen op de markt zijn. U hoeft uw favoriete programma nooit meer te missen. Zelfs niet in de trein. U kan voortaan uw tv meenemen in uw handbagage. De Welke-gids is in de eerste plaats een handige wegwijzer voor iedereen die audio- of videoapparatuur wil aanschaffen. Met de aanschaf van bijvoorbeeld een video-camera zijn vaak duizenden guldens gemoeid en het groeiende aanbod maakt de keuze er beslist niet eenvoudiger op. „Welke" heeft daarom het totale aanbod in een handige uitneembare bijlage op een rijtje gezet, met daarbij de mogelijkheden en de prijzen. Dankzij de zeer uitgebreide informatie in de gids kan de consument in de hifi/TV zaak de vragen stellen die voor het bepalen van de juiste keuze van belang zijn. De nieuwe Welke-gids Hifi, TV en Video kost 4,95. RAAD VOLKSHUISVESTING TEGEN NIEUW HUURBELEID De Raad voor de Volkshuis vesting is het niet eens met ver der gaande bezuinigingen op de individuele huursubsidie. Vooral de jongeren en de men sen met lage inkomens worden getroffen door de maatregelen die staatssecretaris Heerma heeft aangekondigd. Dit blijkt uit het advies over voorstellen tot wijziging van de Wet indi viduele huursubsidie en huur- gewenningsbijdrage, dat de Raad onlangs aan de staatsse cretaris heeft aangeboden. De maatregelen die de staats secretaris wil invoeren hebben tot doel het tekort op de post huursubsidies te beperken. Heerma wil: de huursubsidie-tabel voor jongeren van 18 tot en met 22 jaar geleidelijk afschaffen. de zogenaamde kwaliteitskor ting verhogen zodat huurders een groter deel van de huur zelf moeten betalen naarmate de wo ning duurder is het subsidiebedrag voor huren boven 700 gulden per maand voorlopig bevriezen de huurgewenningsbijdragen (bij stadsvernieuwingsactivitei ten) beperken tot één jaar. LASTENSTIJGING hebben op de volkshuisvesting zijn totaliteit en omdat ze de i: dividuele huurder zwaar zullen koopkrachtverlies van ongeveer drie procent. De Raad vindt de maatregelen treffen. Door de verlaging van de vanwege deze effecten in strijd duktie komt in gevaar. Om de koord zijn namelijk: handhaving woningen toch te kunnen verhu ren zal misschien gebouwd wor den op een lager prijsniveau, de huisvesting kwaliteit van de woningen komt groepen, dus ook in gevaar. de koopkracht en het geven van speciale aandacht aan de lage inkomens- De gevolgen voor de huurders zijn eenvoudig te berekenen. Jongeren die zich melden voor aanwezigheid een huurwoning zullen gecon- woonruimte fronteerd worden met een las tenstijging van 65 gulden per tief personen met ren JONGERENHUISVESTING De raad vreest dat door de voorgestelde maatregelen de in passende jongeren nog verder zal afnemen. Een alterna- r woninghuur is het hu- slechts één kamer. Er is kwaliteitskorting zal voor huur- tekort wordt mede veroorzaakt ders die huursubsidie ontvangen door de fiscale positie van ka- een lastenstijging opleveren, die merverhuurders. voor minima kan oplopen tot 35 gulden per maand. Door de af- Dit stoeltje heet Lundisit en is het laatste ontwerp van Lundia en blinkt uit door een heel speciale vormge ving en constructie. Hij is gemaakt van 24 millimeter Fins berken multiplex en wordt gele verd in een platte doos. Met één simpele houten pen zijn zitting en leu ning eenvoudig in elkaar te zetten. als bij zetstoel in slaapkamer of Door sleuven in de rugleuning badkamer. De prijs van deze zelf- kan de zitting in elke gewenste bouwstoel is 160.-. Desgewenst hoogte worden versteld. Daardoor kunt u er voor f 720,- een bijpas- ■hoekige tafel bijkopen. is de Lundisit uitstekend geschikt sende als eetkamerstoel, maar ook als kinderstoel, achter de tekentafel of (Tel. 08352-57911 Speels met spiegels Door hun ruimtelijke wer king worden spiegels steeds meer in het moderne interieur toegepast. Naast decoratieve wandversieringen zijn er ook kleinmeubelen waarin spie gels zijn verwerkt, zoals deze spiegelzuilen. Alleen of in groepjes leveren ze een fraaie bijdrage aan het moderne inte rieur. Zet er 's een mooie vaas op of fleurig groen. Resultaat is een andacht trekkende plantenzuil. Ook als 'gewoon' bijzettafel erg geschikt. Trend hopper heeft ze in drie maten: 40, 60 en 80 cm. De prijzen variëren van f 65,- tot f 98,-. Blad en afwerking zijn in wit Een comfortabel zitje Rotan meubelen zijn met verschillende woonstijlen te combineren. Met dit stoeltje creëert u een gemakkelijk zitje in de serre, in de woonkamer of in uw slaapkamer. Cofinad laat de in Nederland ontwor pen meubels vervaardigen in het Verre Oosten. In de fabriek in Culemborg worden de meu bels gespoten in meer dan 16 verschillende kleuren en ge stoffeerd met stoffen uit de collecties van verschillende fabrikanten, o.a. uit de collec tie van Sanderson. Dit room witte fauteuil met een kussen in prachtige pasteltinten is voor een kleine 400 gulden te koop. Verkrijgbaar bij Cofi nad B.V., Industrieweg 18, 4104 AR Culemborg, tel. 03450-18121 Een handige kruk die gemakkelijk is weg te klappen, is deze Bluebell. De kleine kruk is 61 centimeter hoog en kost f 30,-. De grote is door zijn hoogte van 80 centimeter uitstekend bruikbaar 'oij een (eet) bar. Voor kleintjes die al stevig zitten, maar voor wie de tafel nog te hoog is, kan zo'n kruk ook een uitkomst zijn. Op de buizen, die in wit of grijs zijn gelakt, zit een witte kunststof zitting. De prijs van de barkruk is f 36,-. (tel.: 040-444066) De toepassing van halogeen als verlichting wint snel terrein. Begonnen in met name de project-inrichting, zien we deze van de auto-industrie afgekeken zwakstroom-verlichting nu volop in de woonsfeer toegepast. Het meest verrassende is dat halogeen minimale afmetingen nodig heeft en dat de lichtopbrengst desondanks opmerkelijk groot is. Halogeenlampen van Lundia zijn flexibele lichtgevers. Ze passen in ieder interieur en variëren in prijs van 189,- tot ƒ355,-.

De Havenloods | 1987 | | pagina 23