Peper: Het is voor Rotterdam vijf voor twaalf ALLEEN NOG EVEN EEN MOOI PLEKJE VINDEN. GC van der Heiden Kerst concert Orpheus Exportbedrijven leggen problemen voor Stad staat voor tweede wederopbouwfase Laatste? concert in Doelen op zondagochtend P€ NIEUWE NKSAN VANETTE. WERKKLEDING VOLGENS DE LAATSTE MODE. DE HAVENLOODS DONDERDAG 10 DECEMBER 1987 50-380 ROTTERDAM - 'Rotter dam moet z'n tweede we- deropbouw-periode in, daarvan ben ik diep over tuigd. De creativiteit, inzet en betrokkenheid van de Rotterdammers moeten we maximaal tot hun rechten zien laten te komen. Enor me bedreigingen dienen zich aan voor de positie van Nederland en derhalve ook voor de positie van Rotterdam. Maar gelukkig voelt de Rotterdammer zich geweldig verbonden met zijn of haar stad. Daarom heb ik vertrouwen in onze toekomst.' Dit zegi burgemeester Bram Peper in de week, dat bij de be grotingsbehandeling in de gemeenteraad twee nota's over vernieuwing van Rot terdam worden besproken. 'Ik ben hier burgemeester ge worden in eer periode, dat Rotterdam eco omisch gezien diep bleek te zijn weggezakt en er bovendien geen geld meer was. Mijn voorgangers waren er al van overtuigd, dat we moesten groeien naar een meer evenwichtige sociaal- economische structuur. De stedelijke ontwikkeling was met de stadsvernieuwing al op gang gekomen maar de hele zware metaal was gewoon af gelopen. Ik heb me gerealiseerd waar ik aan begon, de moeilijke si tuatie is voor mij en voor de velen om mij heen aanleiding geweest er diep in te duiken. We moesten op ons laten in werken de vraag: wat is nu eigenlijk aan de hand. De haven hebben we steeds gezien als een heel belangrijk onderdeel van het economisch systeem van Rotterdam. Maar er gebeurt meer in Rotterdam, de handelsfunctie bijvoor beeld is ook heel belangrijk. Wat we geprobeerd hebben is de verschillende functies meer op elkaar te betrekken. Dat bleek een heel proces maar er is een gemeenschappelijk in zicht ontstaan en verder ont wikkeld. Ik heb daarbij het idee, dat bestuurders ruimte moeten scheppen voor ambte naren van het genre als in het verleden Tillema en Plante- ma.' Offensief 'Nu liggen er', zo vervolgt burgemeester Peper, 'twee no ta's op tafel waar je niet om heen kunt. Eén nota is tot stand gekomen met medewer king van gemeentelijke diens ten en secretarie-afdelingen, ambtenaren dus waarbij het sub-college Stedelijke ont wikkeling coördineerde. De andere nota is er één van bui tenstaanders, de commissie Albeda. Ik denk, dat wij hier in Rot terdam de eerste in Nederland zijn die in dergelijke nota's zijn ingegaan op alle facetten van vragen als: Hoe staan we ervoor, waar zijn we zwak en wat moeten we doen voor een aanpak van de totale concep tie van de stad. De Commissie Albeda, daarin zitten buitenstaanders en die hebben we een ruime op dracht gegeven. We durfden buitenstaanders de zaken te laten bekijken om ons een spiegel voor te houden.' 't Is zeker waar, dat er een klimaatswijziging heeft plaatsgevonden. Rotterdam gaat weer in het offensief, dat proef ik uit alle mogelijke contacten. Maar het is dan ook vijf voor twaalf. Prof. dr. L.H. Klaassen, oud- president-directeur van het Nederlands Economisch Insti tuut, heeft er al op gewezen wat er allemaal daar rond de Alpen gebeurt. Beieren, Ba- den-Württemberg, Oosten rijk, Zwitserland enz. begin nen zich duidelijk als de toe komstige welvaartsgebieden van Europa af te tekenen. Traditionele industriegebie den als het Rührgebied, zo be langrijk voor Rotterdam, blij ven in hun ontwikkeling we zenlijk achter vergeleken bij regio's, waarin lichte indus trieën op beginnen te komen. Deze industrieën zijn niet ge bonden aan bijvoorbeeld aan- voerplaatsen van zware grondstoffen. Het is vooral de kwaliteit van de woonomge ving en van het wetenschap pelijk niveau van onderwijs instellingen die van essentiële betekenis zijn. Deze prof. Klaassen is een man van in ternationale faam, ik ben blij dat ik hem als economisch ad viseur van Rotterdam heb kunnen aantrekken. Twee miljard Nederland is een transport land, dat geldt voor Rotter dam met zijn haven en dat geldt voor Amsterdam met Schiphol. Waar het op aan komt is, dat we binnen de gro te verkeersstromen blijven waar we nu nog inzitten. Een hele serie belangrijke mensen heeft er al jaren op gewezen, dat de centrale overheid moet investeren in telematica, in wegen, tunnels, openbaar ver voer enz. Als we nu niet inves teren in onze toekomst hebben we gewoon geen toekomst meer. Ik ben het volstrekt met het FNV eens op dit punt, 2 miljard per jaar is wel het mi nimum wat moet worden ge- Mnvesteerd. Het schept werk gelegenheid voor nu maar het schept ook werkgelegenheid voor de toekomst. Als we buiten de grote aders, die zich nu aan het verplaat sen zijn, komen te liggen moe ten we g; We moeten aanhaken, goede rail-verbindingen moeten we hebben maar het hart van WEst-Duitsland, goeie wegen, goed openbaar vervoer en goeie tunnels. En ook de su persnelle trein, de TGV, moe ten we zien te krijgen. Als de TGV Brussel als supersnelle trein aandoet en Rotterdam niet krijg je daar in België de aktiviteiten. Gelukkig komt Rotterdam voor in alle scenario's, die nu rondgaan met plannen voor de TGV. De vraag is: als ie Rot terdam bereikt, wordt de TGV dan ook doorgetrokken naar Amsterdam? Dat lijkt me zeer verstandig. Het zal schade aan Nederland veroorzaken als Amsterdam buiten de Super snelle trein zou vallen. Pro vincialistisch denken moet je bepaald neit doen in dit ge val.' Peper: 'Er lijkt nu een kente ring plaats te gaan vinden, het inzicht begint misschien door te breken. En wat Rotterdam betreft, we zullen op alle fron ten ons best moeten doen en dat betekent, dat je je ook ste delijk moet zien te ontwikke len op zodanig wijze, dat je naar een grote stad met een uitgaansleven groeit, culture le voorzieningen en isntellin- gen van wetenschappelijk ni- Opwindend Bram Peper is nu ruim vijf jaar burgemeester van Rotter dam. 'Een geweldig opwin dende tijd tot dusver', zegt hij. 'Het bevalt me meer dan voor treffelijk en ik vind het een voorrecht om hier te mogen werken. Het is wel een hele klus en soms voel ik me net alsof ik zojuist de Tour de France heb uitgereden. Maar ik doe mijn best. Dat Rotter dam in een uiterst moeilijke situatie zat toen ik aan het burgemeesterschap begon heb ik me gerealiseerd. Maar werken in een moeilijke situatie kan aantrekkelijk zijn als bezigheid op zichzelf. Als alles goed gaat en er geld ge noeg is zou je denk ik mis schien de neiging hebben om luit te gaan besturen. Nu moet ik er heel diep induiken om hier en daar stimulansen te proberen te geven. Als burge meester kan je rol betrekke lijk bescheiden zijn, je werkt met vele toegewijden samen in een gistingsproces.' Het College van B. en W. van Rotterdam bereidt een voor stel aan de gemeenteraad voor, waarin bepaalde gebie den in het centrum worden aangewezen als 'levendig ste- ROTTERDAM Tonny Eyk, de muzikale duizen- poot van radio en televisie, heeft voor het laatste zonda gochtendconcert in deze se rie iets bijzonders bedacht. Producent Martin Hanson engageerde hem, samen met het Symfonieorkest van het Rotterdams Conservatori um. "Teun", zoals heel Hil versum hem noemt, liet on langs weten ook nog enkele solisten mee te brengen. Vijf zeer jeudige pianovirtuozen. Hun leeftijd liggen tussen de tien en vijftien jaar. Ze zijn geselecteerd uit 350 deelne mers aan het Sauter Piano Concours: de finalisten. Tonny Eyk is zeer onder de indruk van hun prestaties. Ze spelen, net als in de finale van het concours, werken van onder andere Bach, Chopin en Lutoslwski. Ton ny Eyk leidt deze ochtend zelf het Symfonie-orkest van het Rotterdams Conser vatorium. Op het repertoire staat een keuze uit de com posities, die hij de laatste jaren voor symfonische be zetting heeft geschreven en gebruikt werd voor befaam- de t.v.-series zoals De Stille Kracht, Hollands Glorie en een keuze uit door hem ge maakte filmmuziek. Dat al les bij elkaar maakt het laat- De foyer gaat weer om kwart over tien open en om elf uur begint het laatste zonda gochtendconcert. Hoewel- laatste De organisatoren hebben een verrassing in petto. Houdt de ochtend van de derde januari maar vrij. Want dan staat er een extra Nieuwjaars- zondagochtendoncert op het programma. Wie gastheer Ge rard Cox dan kan aankondigen leest u binnenkort. ste zondagochtendconcert van dit najaar tot een muzi kale belevenis. En dat dankt Rotterdam dan aan dat in Den Haag gebo ren jongetje, dat al op 7- jarige leeftijd met zijn twee lingzusje Jeanette him ac cordeonduo "Les Deux Jea- teux" (Jeanette en Teun) vormde. Niet zonder succes overi gens, want ze stonden in va- riétéprogrammas met Lou Bandy, Albert de Booy, Heintje Davids, Willy Ver voort en Cees de Lange, om maar eens een paar namen te noemen. Toegangskaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij bijna alle kantoren van de Verenigde Spaarbank, bij het VW en aan de kassa's van de Doelen. Speciaal voor onze lezers zijn entreekaarten f 11.- (normale prijs f 12.50) ver krijgbaar op onze kantoren te Gouda, Lage Gouwe 8, Vlaardingen, Hoogstraat 122 en Schiedamse Vest 47, Dordtselaan 193 en Prins Hendrikkade 12-16 (4e eta- _ge)_te Rotterdam. VLAARDINGEN - In de Gro te Kerk verzorgt het Vlaar- dings Mannenkoor 'Orpheus' maandag 21 demcember een kerstconcert. Behalve het koor dat onder leiding staat van Frans Gort werken nog verschillende andere muzi kanten mee aan deze opvoe ring. De bekende bariton Henry Blackmon en het dameskoor 'Viva Melodia' zorgen voor de vocale inbreng. Hoboïste Ine ke Hardonk en pianist Frans Gort verlenen eveneens him medewerking aan het kerst concert dat om 20.00 uur be gint. Tijdens deze opvoering wor den er onder meer werken van Telemann, Britten en Handel ten gehore gebracht. Bijwo nen van het concert in de Gro te Kerk kost f. 7,50. delijk ontwikkelingsgebied met een wat ruimhartiger re gime voor horeca, o.a. wat be treft sluitingstijden van ter rassen'. 'Als je daar gaat wo nen moet je er rekening mee houden, dat het rumoeriger kan zijn dan wanneer je in Hillegersberg of Ommoord je woning kiest', aldus burge meester Bram Peper. Toerisme Het voorstel is een reactie op bezwaren, die uit de burgerij zijn gerezen tegen evenemen ten en attracties in de stad, die overlast bezorgen. Bekende gevallen zijn die van de omge ving van de Oude Haven, waar de bewoners klagen over laat café-rumoer, Schouwburg plein waart de laatste jaren door het publiek gewaardeer- gt£jj WATERWEG-NOORD Staatssecretaris mevrouw Y.M.C.T. van Rooy van Eco nomische Zaken brengt op woensdag 16 december een werkbezoek aan de provincie Zuid-Holland. Mevrouw van Rooy wil tijdens dit bezoek kennis nemen van de export problemen die het bedrijfsle ven in Zuid-Holland onder vindt. Tijdens het middagpro gramma in het provinciehuis in Den Haag krijgen exporte rende bedrijven de gelegen heid hun specifieke proble men onder de aandacht van de staatssecreatris te brengen. Aansluitend is er een bijeen komst met verschillende orga nisaties die zich bezighouden met exportbevordering. Op deze 'kennisbeurs' kunnen de exporteurs nader op bepaalde zaken ingaan met de staatsse creatris en de instanties die bij export behulpzaam zijn. Exporterende bedrijven kun nen zich nog melden om het middagprogramma bij te wo nen. Zij kunnen hiervoor con tact opnemen met de export consulent van de Kamer van Koophandel of met de afde ling economische zaken van de provincie Zuid-Holland, tel. 070 - 11 70 77. woon-appartementen overlast bezorgden en het boorplat- form aan de kop van het Noordereiland, een toeristi sche trekpleister die door om wonenden wordt gekenschets als een lawaaiige stank-con structie. Burgemeester peper wijst op het belang van toeristische trekpleisters in de stad. In de deze week in de gemeenteraad behandelde nota 'Nieuw Rot terdam' gaat de Commissie Albeda in op het feit, dat Rot terdam niet hoog scoort als toeristische stad: 'Rotterdam zal er goed aan doen het toe risme, dat een belangrijke in vloed heeft opde werkgele genheid, fors te stimuleren ook door het uitbreiden en di- versificeren van de horeca- sector en door café's en andere uitgaansgelegenheden 's nachts aanmerkelijk langer open te stellen.' Ruis gaansleden dan moet jer er re kening mee houden dat daar wat meer ruis. Die overgang moeten wij met elkaar maken, waarbij uiteraard excessen dienen te worden voorkomen. Maar ik vind wel, dat als over heid je jezelf voorspelbaar moet maken en daarom willen we in de stad gebieden aan gaan wijzen, die je kunt be schouwen als stedelijke ont wikkelingsgebieden Als je daar gaat wonen kun je dus weten, dat het er wat ru- mouriger is dan in typische woonbuurten. Vele stedelin gen vinden het ook helemaal geen ramp, ze willen weten in een levendige stad te wonen. Anderen zullen er aan moeten wennen als ze althans in de levendige stadsdelen hun wo ning kiezen. Hoe dan ook, de overgang van het huidige Rot terdam naar een stad met een aantrekkelijk binnenstadsbe leving zullen we gezamenlijk; moeten maken.' Naar verwachting zal het voorstel van het college begin volgend jaar de gemeenteraad bereiken. De nieuwe Nissan Vanette, in Coach- en besteluitvoering, is volstrekt uniek in zijn cate gorie. Het is de luxe wagen onder de bestelwagens, ontworpen voor de jaren negentig. Welke uitvoering u ook kiest, de nieuwe Vanette bewijst dat een puur funktioneel bedrijfsmiddel als een bestelwa gen ook aantrekkelijk en vooruitstrevend van vormgeving kan zijn. Dat chauffeur en lading geen genoegen hoeven te nemen met een te krap zittend jasje. Dat er geen halsbrekende toeren nodig zijn om in- en uit te stappen. Dat ruimvallend comfort en geraffineerde luxe niet alleen aan personenau- to's zijn voorbehouden. En dat een zakelijk vervoermiddel ook perfekt gebouwd kan worden op de privé-verlangens van de vrije weekends. De Vanette is een doorbraak in stijl en 'gebruiksvriendelijk heid'. Gebaseerd op Nissan's voorsprong in duurzaam heid, betrouwbaarheid en economie. Werkkleding volgens de laatste mode is nu dagelijks te bezichtigen in onze showroom. Uiterst scherpe prijs, al vanaf Prijs excl. BTW. excl. afleveringskosten. Bedrijfswagen dealer voor Vlaardingen en Schiedam DIRK DE DERDELAAN 18, 3132 HJ VLAARDINGEN, TELEFOON 010-4600433-4600582 DOE-HET-ZELF PAKKET. Pakket voor het verplaatsen van een toestel (excl. telefoonkabel en beves- Q QC tigingsbeugels).Van JA^fTVoor 7»/J OLYMPUS DICTEERMACHINE. Twee we ten meer dan een. Handig om teksten in te spreken op school, in de auto of thuis. Bijvoorbeeld voor de bood schappen. CHICAGO. Handen-vrij telefoneren. Luid spreker met regelbaar volume. Gespreks- deelname door meer personen QCQ is mogelijk. In grijs. Nu O J MEM0F00N COMFORT. Met een geheu gen voor 12 nummers, nummerherhaling en ingebouwde luidspreker. QQQ In wit en bruin. uil* Losse kappen in 5 kleuren. 14.75 TWINT00N 10. Geheugen voor 10 num mers, nummerherhaling, uitdraaibaar me moplaatje en ultralichte hoorn. 1AQ In wit, grijs, beige en zwart. If #r Bijpassend meeluisterapparaatje. Nu 25r- PRIMAFOON-DEUR- TELEFOON. Compleet met kabel en klem men. Het apparaat werkt op batterijen en is eenvoudig te bedienen en te QQ monteren. Van A&95 Voor ptt telecommunicatie Vlaardingen: Gedempte Biersloot 50. Geopend: ma. 13.00-18.00 u, di. t/m vr. 10.00-18.00 u„ za. 10.00-17.00 u. Koopavond 19.00-21.00 u. Tel. ma. t/m vr. 9.00-17.00 u.: 06-0402 (gratis). Alle prijzen zijn incl. BTW. Alle aanbiedingen zijn geldig t/m 19 december en zolang de voorraad strekt.

De Havenloods | 1987 | | pagina 3