NVM Met een NVM-makelaar koopt u zonder zorgen Goed gereedschap is het halve werk Anders Wonen Strepen in pastel huis en bezit MAKELAAR Studeren met plezier Zitten op kunst Werk altijd met het gereed schap van je af. De Nederlandse Vereniging van Makelaars in onroerende goederen NVM is een landelijke organisatie waarbij 1.800 make laars zijn aangesloten. In dit ar tikel een gesprek met de heer Muller, directeur van het NVM- bureau, over de werkzaamheden van de NVM en over de hulp die NVM-makelaars aan huizenko pers en -verkopers kunnen bie- KENNIS Wat kan een NVM-makelaar precies doen voor iemand die een huis wil kopen? Muller: „De ma kelaar treedt op als adviseur van de koper. Hij gaat het verlang lijstje na en maakt dan een wo ningprofiel. Dat wil zeggen dat de makelaar uitzoekt welke hui zen in aanmerking komen, in welke prijsklasse de koper moet zoeken en hoe hij zijn financie ring kan regelen. De makelaar beschikt over kennis van hypotheek vormen, subsidies, juridische aangele genheden en kent de marktgege vens van de regio waar hij is gevestigd. Door zijn speciale op leiding heeft hij tevens bouw kundig inzicht. Sinds 1983 is er in Nederland één landelijke vereniging voor de georganiseerde makelaardij. Wanneer een makelaar is aange sloten, houdt hij zich aan de NVM-regels. Deze spelregels be palen bijvoorbeeld dat het een makelaar niet is toegestaan om in één transactie voor beide par tijen op te treden. Hij behartigt dus de belangen van óf de koper óf de verkoper. De verkoper wordt niet over vallen door honderden bezoekers die zo maar eens komen kijken. De makelaar van de verkoper zal namelijk alleen met serieus geïn teresseerden een afspraak voor bezichtiging maken", vertelt Muller. „Een ander voordeel van het inschakelen van een NVM-ma- kelastr bij verkoop is dat binnen vierentwintig uur al zijn colle ga's weten dat het huis te koop staat, de woning wordt namelijk in het computersysteem inge- Drs. H.R. Muller, directeur van de Nederlandse Vereniging van Makelaars in onroerende goederen, NVM. betreffende makelaar toegelaten tot de NVM. De titel makelaar is dus be schermd. Het bemiddelen bij koop of verkoop van onroerend goed is dat niet. Iedereen mag- bemiddelen. „Het komt nog steeds voor dat mensen worden opgelicht door een handelaar in onroerend goed", zegt Muller. „Zo'n handelaar koopt een huis, laat de woning in twee dagen „opknappen" en verkoopt dat zelfde huis voor een veel hogere prijs dan de taxatiewaarde. Om deze misstanden te voor komen, maakt de NVM zich sterk voor een wet die bemiddeling door piet gekwalificeerde men sen verbiedt. Wij verwachten dat er dit jaar nog een beslissing wordt genomen door de regering omtrent deze wet. Als u zeker wilt weten dat u een betrouwbare makelaar in huis haalt, kies dan voor een NVM-makelaar. Deze makelaars zijn buiten de wettelijke voor schriften om gebonden aan strenge regels. Zodra zij hun boekje te buiten gaan en zich misdragen, bestaat voor hen het gevaar dat zij hun NVM-lid- maatschap o'f hun makelaarstitel verliezen. De heer Muller: „Als collega's of klanten bij het NVM-bureau een klacht indienen over een ma kelaar dan wordt in eerste in stantie met deze makelaar ge sproken over de klacht. Vaak blijkt het niet om een klacht te gaan en is er sprake van een mis verstand. Is de klacht terecht, dan wordt geprobeerd om in overleg tot een oplossing te ko men, wat gelukkig vaak gebeurt. Houden de klachten aan dan gaat er een waarschuwing uit. Blijft de makelaar de regels overtreden dan krijgt hij een boete en in het uiterste geval mag hij zijn vak niet meer uitoe fenen. Een NVM-makelaar kun je vertrouwen, met een NVM- makelaar koop of verkoop je een huis zonder zorgen. 0 Geheel boven: het NVM-kan- toor in Nieuwegein. Boven: de NVM-makelaars zijn te herken nen aan dit vignet. Rechts: met de hulp van een NVM-makelaar koop je zonder zorgen, neem een eigen makelaar mee bij het kopen van een huis. door FRANS BRUIJNS De computer zorgt voor een landelijk uitwisselingssysteem. De NVM-makelaars zijn ver plicht alle huizen die zij in de verkoop hebben aan te melden. Op het NVM-kantoor in Nieuwe gein staat een computer die alle gegevens verwerkt en direct te rugspeelt naar de makelaars. Hierdoor is het mogelijk dat alle NVM-makelaars een volledig overzicht krijgen van de huizen die bij de collega makelaars in de regio te koop staan. De gegevens hebben betrek king op het type huis, de prijs, de mogelijkheden die het huis biedt (cv, open haard enzovoorts) en uiteraard ook de woonomgeving. Wanneer u op zoek bent naar een bepaalde woning en bij de NVM- makelaar binnenstapt, heeft u binnen korte tijd een volledig overzicht van de huizen die in uw prijsklasse en -type op dat moment te koop staan. U kunt de makelaar ook een zoekopdracht geven. Dat betekent dat uw woonwensen in de computer worden ingevoerd. Wanneer er een huis vrijkomt dat voldoet aan uw eisen, dan rolt de betref fende woning uit de computer. U wordt dan onmiddellijk geïnfor meerd. Sneller kan het niet. OPLEIDING Voordat iemand zich makelaar mag noemen, heeft hij heel wat achter de rug. Allereerst de op leiding. De opleiding van de NVM draagt de naam SOM (Stichting Opleiding Makelaar dij). Met minimaal een mavo-di ploma kan men bij dit instituut terecht voor een makelaarsoplei ding. Men leert daar allerlei za ken die van belang zijn voor een goede uitoefening van het make laarsvak, zoals wetgeving, eco nomie, bouwkunde, enzovoort. Verder wordt er les gegeven in praktische makelaarskennis zo als taxeren, bemiddelen, hypo theken en verzekeringen. De stu die duurt twee jaar. Daarna mag het vak nog niet worden uitgeoefend. Eerst volgt er namelijk nog een vaktest van de Kamer van Koophandel in de betreffende regio. Slaagt de kan didaat dan wordt hij door de rechtbank beëdigd. ZEKERHEID Als een makelaar lid wil wor den van de NVM moet hij na tuurlijk voldoen aan de formele eisen en dus beëdigd zijn door de rechter. Gedurende de eerste twee jaar is de makelaar kandi daat lid. Hij wordt begeleid door een mentor. Aan het einde van deze twee jaar spreekt de Ballo tage Commissie een advies uit. Is dit advies positief, dan wordt de llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Herman en Yvonne Daalmeyer waren een jaar geleden ge trouwd en hadden onlangs een huis gekocht, waarin nogal wat geklust moest worden. Doe-het-zelven daar had Herman zich nooit zo veel mee beziggehouden, hij beschikte dus ook niet over het nodige gereedschap. Maar hij had met Yvonne afgesproken COMPUTER dat hij een mooie set cadeau zou krijgen voor zijn verjaardag. Met goed gereedschap zou Herman toch wel heel wat moeten kunnen doen in het huis. Toen Herman en Yvonne sa men bij de doe-het-zelf-shop gingen kijken wat er allemaal te koop was, duizelde het hen een beetje, zoveel aanbod in gereedT schap was er. Herman en Yvonne waren natuurlijk niet helemaal onnozel en ze wisten best' dat ze in ieder geval een hamer moesten kopen, een schroevendraaier, een zaag, een nijptang, een duimstok enzovoorts, maar er was nog zoveel ander gereed schap. Al rondkijkend zagen ze steeds meer dingen die Herman voor het opknappen en onder houden van het hilis best zou kunnen gebruiken, maar ze moesten natuurlijk ook een beet je op de prijs letten. herkent. Wat moet je in huis ha len als je tijdens allerlei noodza kelijke klussen in huis niet tel kens wilt misgrijpen en aan de andere kant ook niet allerlei ge reedschap wilt kopen dat achter af duurbetaald en ongebruikt in de kast blijft liggen. Om u een handje te helpen, zullen we in dit artikel het een en ander over ge reedschap uiteenzetten. Met die informatie kunt u dan een bruik bare set gereedschap samenstel len waar u jarenlang plezier van hebt. Ook vertellen we iets over het veilig werken met gereed schap. OP MAAT Voordat u de meest moderne apparatuur uit de doe-het-zelf- shop mee naar huis neemt, moet u eerst goed weten voor welke klussen u graag gereedschap wilt hebben en wat uw eigen moge lijkheden zijn. Bent u er zelf van overtuigd dat u niet kunt metse len, en metselen in uw woning voorlopig niet nodig is zodat het er ook niet van zal komen, koop de zekerheid" een i schuurmachine is i fantastisch han- maar als u slechts een enkele deur of één kozijn moet schuren en schilderen, dan kunt u beter met wat gewoon schuurpapier het oude hand werk in ere houden en daarmee uw portemonnee sparen. Een schuurmachine huren is mis schien ook een goed idee. Belangrijk is dat u gereed- 0 Links: een vejligheidsbril is geen overbodige luxe. Onder: kist met een aardige sortering gereedschap. schap op maat koopt. Dat geldt bijvoorbeeld ook voor een water pas. Een waterpas is een zeer bruikbaar stuk gereedschap waarmee u van alles en nog wat „waterpas" kunt stellen - wist u dat veel huishoudelijke appara ten het best functioneren als ze waterpas staan? Denk bijvoor beeld aan de wasmachine of uw platenspeler. Zo'n waterpas kunt u in verschillende maten krijgen, er zijn kleine exempla ren van ongeveer twintig centi meter lengte, maar ook grote jongens van bijvoorbeeld één meter. Heeft u thuis geen groot scheepse verbouwingen op hel oog, probeer dan eerst of u uit de voeten kunt met zo'n kleine wa terpas, dat scheelt een paar gul dens en die kunt u goed gebrui ken als er ook nog een boorma chine op uw verlanglijstje staat. Wilt u echt plezier hebben van uw doe-het-zelf-karweitjes dan is het belangrijk dat u goed dege lijk gereedschap koopt. Om er zeker van te zijn dat u goed spul in handen krijgt, is het verstan dig om merkgereedschap te ko pen. Dat goede gereedschap moet u dan wel gebruiken waar het voor gemaakt is, anders gaat het toch nog mis. Gebruik een nijptang niet eventjes als een hamer en laat een schroevendraaier niet het karwei doen dat door een beitel moet worden opgeknapt. Let er bij het vijlen op dat u ijzer niet met een houtvijl vijlt of hout met ijzervijl te lijf gaat. Want dan komt u met goed gereed schap niet verder dan half werk. Wilt u voor u zelf een basis gereedschapset samenstellen waar de meest elementaire spul len in voorkomen, dan mogen de volgende stukken gereedschap niet ontbreken: hamer; rondbek- tang; klauwhamer; handzaag, schroevendraaiers; kapzaag; kruiskopschroevendraaier; ver- stekbak; ratel- of bolschroeven- draaier; ijzerzaag; priem: duim stok; nijptang; waterpas; water pomptang; steeksleutels of ringsleutels; combinatietang; verstelbare moersleutel; afstrip- tang; steekbeitel; stanley-mes, BOORMACHINE Het bovengenoemde zouden we kunne» omschrijven als handgereedschap, gereedschap dat door handkracht functio neert. Dan is er ook nog het elek trisch gereedschap. Vroeger nog een luxe nu voor de doé-het-zel- ver de gewoonste zaak van de wereld. Het aanbod van elektrisch ge reedschap in de doe-het-zelf-za- ken is enorm groot. Of je als doe- het-zelver ook werkelijk al dat elektrische gereedschap nodig hebt, is nog maar de vraag. Veel elektrisch gereedschap is niet di rect noodzakelijk, maar ja, ge mak dient de mens. Een stuk elektrisch gereed schap dat zeker niet overbodig is en in de gereedschapskist van iedere doe-het-zelver thuishoort, is de boormachine, daar kun je eigenlijk niet meer buiten. Maar welke boormachine is nu het meest geschikt? Om een juiste keuze te kunnen maken, is het belangrijk om goed te weten waarvoor u het apparaat wilt gaan gebruiken. Wilt u alleen in hout en ander zacht materiaal boren óf moet u ook regelmatig door staal, steen en beton heen? Voor het boren in beton zult u een zogenaamde klopboorma chine moeten kopen, anders komt u niet ver. BOORTJES Bij het boren in stevige mate rialen is het belangrijk dat u vol doende „power" hebt, kies daar om liever een boormachine van een hoog wattage (minstens 400 Watt), met een dergelijke machi ne bent u heel wat meer mans dan een apparaat van een minder wattage. Woont u in een nieuw bouwwoning die voornamelijk uit beton is opgetrokken, dan is het zelfs het overwegen waard om een pneumatische boorma chine te kopen. Dan gaat u er dooPheen als koek. Belangrijk is verder dat ook een aantal hout-, metaal- en steenboortjes deel uitmaken van uw gereedschapset. Gebruik voor de verschillende werk zaamheden steeds de juiste boor tjes. Dus niet even gauw met het metaalboortje een gaatje in de muur boren, dan vraagt u om moeilijkheden. VEILIG WERKEN Als u bij het in gebruik nemen van uw basisset gereedschap, de volgende regels van de Stichting Consument en Veiligheid in acht neemt, dan zult u met veel ple- ?ier kunnen klussen: pes; 0 Ruim gereedschap na gebruik zó op, dat niemand zich eraan kan verwonden of bezeren en dat kinderen er niet mee kunnen gaan spelen; 0 Onderhoud gereedschap goed, vervang kapotte onderdelen zo snel mogelijk; 0 Houd de werkstukken waar mee u bezig bent, niet in de hand: Klem ze vast, liefst in een goede werkbank; DE HAVENLOODS DONDERDAG 17 DECEMBER 1987 Klein maar fijn Ook kleine mensen willen hun kamertje gezellig inrich ten. En wat is leuker dan thee te presenteren in je eigen zit hoek. Het kinderkraagstoeltje 'Esther' is gemaakt van pi- triet, net zoals het bijpassende tafeltje met een doorsnede van 45 cm. Beiden te koop voor iets meer dan 50,- per stuk, leverbaar in diverse kleuren. „Het kopen van een huis is voor veel mensen de grootste en moeilijkste investering in hun leven", vertelt de heer Muller, directeur van het bureau van de NVM. „Als je gek bent op een huis is het moeilijk om objectief te zijn. Het gebeurt vaak dat mensen de vraagprijs betalen of trots zijn als ze tweeduizend gulden minder betalen. Zonde want men weet niet hoe de prijzen van woningen in de regio zijn. Geen NVM-makelaar inschakelen, bespaart natuurlijk de makelaarskosten, maar de mensen zouden goedkoper uit zijn, als ze wel van de dienstverlening van een NVM-makelaar gebruik hadden gemaakt." De vakanties zijn voorbij en het nieuwe schooljaar is weer gestart. Voor wie zijn draai nog niet gevonden heeft, is dit misschien een goed idee. Een origineel bureau met een open draaiend extra blad, steunend op een wendbaar rolluikkastje. Bureau 'Hit' is er in grijs of wit (circa 500,-): In deze serie zijn ook nog verschillende boekenkas ten en rolkastjes en -blok ken verkrijgbaar. PELLICANO Hierbij past de 'Pellica- no' bibliotheek, in zwart met antraciet-grijze fron ten of in wit, met planken, rolluikkastje en platenhou- der (circa 500,-). Deze bi bliotheek is ook verkrijg baar met een extra ver schuifbare open voorkast (circa 850,-). De meubels zijn uitste kend te combineren met accessoires in kleuren, zo als turkoois, hardroze en/of mintgroen, maar ook de zachte pasteltinten mis staan zeker niet. En waarom geen design in de tienerkamer? De klap- stoel 'Cricket' is een ontwerp van de Nederlandse ontwer per Andries van Onck. Hij ontwerpt meubelen voor de Italiaanse firma Magis (im porteur: Modular Systems Amsterdam). Deze stoel staat tentoongesteld in het Musée des Arts Décoratifs de Paris en in Amsterdam. Hij lijkt fragiel, maar is robuust en comfortabel met een flexibele rug. Een kunstwerk om op te zitten. Cricket is gemaakt van epoxy-gelakt zwart metaal en de zitting, de rug en het beslag zijn uit gevoerd in kunststof in de kleuren wit, rood, geel, zwart of grijs (prijs circa ƒ220,-). Tijdens de meubelbeurs in Utrecht presenteerde K M Kleirf*neubel uit Maassluis het nieuwe* fauteuil model Fleur voor de woon- of slaapkamer. De zitting is gesingeld en afgedekt met polyeter, evenals de zij- en achterkanten. De stoel is gestoffeerd met een mo derne streep- stof in pas teltinten en naar keuze in meerdere dessins en kleuren le verbaar. Het ontwerp is van Herman van Hazen- donck (prijs circa 795,-

De Havenloods | 1987 | | pagina 21