Cornelis Moerman wil in drie eeuwen geleefd hebben POLY DE HAVENLOODS BffjilM rVOORDEELAKTIE» 'Prik' in een nieuw jasje Feestelijke opening Albertus Magnus Agnes voorzitter CDAVrouwenberaad uttent tand-llV¥T Vlos-voorzitter naar Filippijnen Parkeer tarieven verhoogd Receptie Orpheus Kinderclub Gekke deuren op de foto Vlaardingse huisarts wordt morgen 95 jaar AUTOVERHUUR techniekJ C.D. VERHUUR dagprijs-2,00 Per week2.50 VIDEOFILMS per dag4.50 per week A Na maanden on- derhandelen krijgt Pollux kunstgrasveld. A Strijd om Rijn- mond volleybal trofee. A Station Spaland wordt in ere her steld? A Vlaardinger in de race Parijs-Dakar. 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 J..JV week SENSATIONELE LAMMY-STUNT bij Magic-Mode: zie adv. achterpagina VLAARDINGEN Vlos- voorzitter Kees Clement ver trekt half januari naar de Fi lippijnen. De voorzitter van Vlaardingen voor Ontwikke lingssamenwerking brengt daar een bezoek aan Bacolod, de stad waarmee Vlaardingen een vriendschapsband heeft. Het bezoek duurt vijf weken. Het reisprogramma vermeldt bezoeken aan tal van organi saties die financieel vanuit Vlaardingen worden ge steund. Ook gaat hij kijken hoe het scholenproject en het visserijproject op de Filippij nen worden ingevuld. Clement is de vierde vertegen woordiger van de Vlos die naar de Filippijnen gaat. Eer der bezochten Dirk van Camr penhout, Agnes van Ardenne 9 Kees Clement. en Ria Chin Kon Sung een bezoek aan Bacolod. De Vlos voorzitter betaalt de reis uit eigen portemonnee. EDITIE 9. DINSDAG 5 JANUARI 1988, 37e JAARGANG, Nr. 1 Vil SchiedamsNieuwsblad HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. BIJKANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. VLAARDINGEN 'Prik' het cultureel magazine voor Vlaardingen is in een nieuw jasje gestoken. Het maand blad is moderner vormgege ven en voorzien van een blau we steunkleur. Reeds enige tijd werd naar een nieuwe for mule gezocht omdat men on tevreden was met de oude uit voering van het blad. De nieu we 'Prik' geeft binnenin een maandelijks overzicht van alle culturele programma's op het gebied van theater, film, muziek, musea enzovoort. De oplage bedraagt 1200 exem plaren en het uitgaansblad ligt ter inzage bij de bibliothe ken in wachtkamers van art sen, in musea, in de Stadsge hoorzaal en de Harmonie en in allerlei horeca-gelegenheden. Belangstellenden kunnen het ook ophalen bij de VVV aan het Westnieuwland 6. De eerste 'Prik' verscheen in zwart-wit-uitvoering in 1980. Het blad was een voortzetting van soortgelijke bladen als de 'Culturele Agenda Vlaardin gen' en 'Waarheen in Vlaar dingen'. Beide bladen verdwe nen toen 'Prik' van de stad huis persen rolde. VLAARDINGEN— Het jaar is slechts een paar dagen oud en de burgemeester heeft al weer een bruidspaar bezocht. Ditmaal vierden de heer en mevrouw Weltevreden-Hop man een jubileum. Het paar is gehuwd op 4 janu ari 1928 te Vlaardingen, een feit dat gevierd werd in de woning in het verzorgingste huis Vaartland. Tot de bezoe kers behoorden onder meer burgemeester Van Lier en zijn vrouw. ADVERTEER NU BEL VOOR INLICHTINGEN 010-4 699 444 VLAARDINGEN— De par keertarieven zijn met ingang van 1 januari 1988 verhoogd. Bij parkeermeters en parkeer automaten waar niet langer mag worden geparkeerd dan maximaal een half uur, een uur of twee uur wordt f 1,25 per uur in rekening gebracht. Tot voor kort was dat f 1.-. Bij parkeermeters en automaten waar niet langer mag worden geparkeerd dan maximaal vier uur betaalt de automobi list voortaan f 1.- per uur en waar langer dan vier uur mag worden geparkeerd is de prijs verhoogd tot f 4.- en dat was f3.-. Parkeren door belanghebben den kost niets, maar belang hebbenden die in de binnen stad gebruik maken van een voor hen bestemde parkeer plaats die kan worden afge schermd (waardoor gebruik van derden onmogelijk is), be talen f 200.- per jaar. Dat ta rief is niet verhoogd. SCHIEDAM Na bijna een jaar kunnen de leerlingen van de Albertus Magnusschool het gebouw aan de Parkweg 193 weer gebruiken. Op feestelijke wijze werd het onderkomen gisterenmorgen geopend, zo dat de lessen pas vandaag weer zoals normaal hervat konden worden. De school brandde medio fe bruari '87 volledig uit. De 140 leerlingen moesten tijdelijk worden ondergebracht in twee andere gebouwen. Na de bouwvakvakantie begon de sloper de verwoeste bovenver dieping te verwijderen. Vanaf dat moment verliep de her bouwing in een sneltrein vaart. Op de eerste schooldag in het nieuwe jaar kon men dus weer in het eigen schoolgebouw te recht. Met spandoeken en vlaggen lieten de kinderen weten dat de school weer in gebruik is. Gisterenavond werd behalve een officiële re ceptie ook een open huis ge houden, dat speciaal bedoeld was voor oud-leerlingen van het afgelopen schooljaar. 0 Met spandoeken en vlaggen vierden de leerlingen de heropening van de Albertus Magnusschool. SCHIEDAM Het Konink lijk Schiedams Mannenkoor Orpheus houdt vanavond de traditionele Nieuwjaarsre ceptie. Plaats van handeling in zaal Tivoli aan de Nieuwe Haven. Tijdens de receptie zal de nes tor van het mannenkoor wor den gehuldigd in verband met zijn 25-jarig jubileum. Het ge beuren begint om 20 uur. VLAARDINGEN Wijkcen trum De Heipaal heeft het programma voor de kinder club in januari kant en klaar. De eerste club is op 6 januari en dan worden er allerlei spel letjes gedaan. De week daarop wordt het wat serieuzer aan gepakt, want dan staat zeef drukken op het programma. Voor 20 januari vermeldt het programma kijkdozen maken en de 27e januari gaan de be zoekers van de kinderclub trekpoppen maken. Ieder kind is welkom op woensdagmid dag tussen 14.00 en 16.00 uur in het wijkcentrum aan de Meerkoetstraat. De kosten be dragen f 1.50 per keer. VLAARDINGEN Het foto graferen van deuren is niet een alledaagse hobby maar voor Loeki Hager-Hogerland is het de manier om haar ge boortestad met andere ogen te bekijken. Een flink aantal ja- n geleden heeft zij Vlaardin gen verlaten om in Duitsland te gaan. wonen en werken. Loeki bezoekt regelmatig haar moeder en trekt dan door de straten van de oude haring- stad, op zoek naar gekke, oude en mooie deuren. De amateur fotografe wil graag een expo sitie houden van de riim 150 foto's die ze heeft gemaakt. Ze heeft echter weinig informatie over de onderwerpen. „Hoe oud ze zijn en waarom juist die deuren in die straat zijn aangebracht. Dat zou ik graag willen weten. Er zijn bijvoor beeld deuren met koeiekop- pen in de Landstraat en deu ren met paaijlekoppen in de Arnold Hoogvlietstraat", voegt Loeki er aan toe. Wie haar van informatie kan voor zien, kan terecht bij mevrouw Hogerland, Burgemeester Luijerinksingel 22 in Vlaar dingen VLAARDINGEN Cornelis Moerman wordt mor gen, woensdag 6 januari, 95 jaar. De Vlaardingse huisarts, in de volksmond dokter Moerman, wil als het even kan nog een poosje doorgaan. „Ik wil in drie eeuwen geleefd hebben", zo zegt hij, onderwijl be dachtzaam zuigend aan een sigaar van excellente kwaliteit. Het leven zonder sigaren is voor Moerman, sinds twee jaar huisarts in ruste, vrijwel ondenkbaar. De dag brengt hij door in een grote fauteuil onder het genot van diverse corona's en een enkele keer staat hij 's nachts op om er nog één op te steken. Kortom, hij staat met sigaren op en hij gaat ermee naar bed. Veel anders kan de nog vitaal ogende bewoner van Huis Hooghstat niet meer doen. Het lezen gaat steeds moeilijker evenals het kijken naar de televi sie. Bovendien wordt hij geplaagd door hardhorend heid. Hij ziet er uit als een lieve, oude man, amper getekend door de vaak hoogoplopende strijd tegen de gevestigde medische wetenschap die zijn visie op het ontstaan en genezen van kanker altijd heeft afgedaan met 'kwakzalverij'. Ondanks zijn vriendelijke uit- door PETER BRAAD straling kan Moerman soms fel uitvallen tegen doktoren senteerd zullen worden, en professoren als het gaat om Fel uitvallen kan Moerman de erkenning van het feit dat ook tegen de gemeente Vlaar- hij de oplossing heeft voor de dingen, met name tegen oud- gevreesde ziekte. Momenteel burgemeester Heusdens en legt de Alkmaarse arts Wiese oud-wethouder De Bruijn. Hij de laatste hand aan een on- ziet hen als de kwade geesten derzoek naar de waarde van achter het plan om een ver- de Moerman-methode, dat hij keersweg dwars over zijn in opdracht van de Neder- landgoed aan te leggen om de landse regering heeft uitge- doorstroming van het verkeer voerd. te verbeteren. „Onzin", zegt De heer Wiese gevraagd naar Moerman nu, jaren na de aan- de stand van zaken laat weten leg van de weg. „De huidige dat hij hierover geen medede- wethouder Goudriaan heeft lingen mag doen. Moerman toegegeven dat die weg totaal echter kijkt met grote span- niet nodig was geweest. De ning uit naar de uitkomsten weg had beter kunnen aan- an dit eerste gedegen onder- sluiten op de Marathonweg, zoek, die dit voorjaar gepre- zo zei hij. Het is gewoon een wisseling van 24 duiven over eenkomt met de stofwisseling van één volwassen mens. Voeding Moerman, van jongsaf aan gek op duiven, ging. zijn aandacht richten op de vraag, welke factoren de speciale stofwis seling van de duif kenmerken op grond waarvan geen kan ker ontstaat. Doel werd zijn duiven in een optimale condi tie te brengen. Zo wilde hij de vogels het geheim ontfutselen van de stoffen die daarop van invloed zijn. Het voedsel van duiven vertoont ook een ster ke overeenkomst met hetgeen mensen eten. Duiven eten tar we, gerst, mais, erwten, bo nen, rijst met fijngemalen vlees, levertraan, groenten, melk en water. Als gevolg van een langzame verbranding (oxydatie) blij ken duiven te beschikken over een enorme energie, hetgeen bijvoorbeeld blijkt uit de lan ge vluchten die zij kunnen volbrengen. Uit één en ander maakte Moerman op dat dui ven van nature tegen kanker beschermd zijn, doordat hen stofwisseling gekenmerkt wordt door een enorm hoog oxydatievermogen. In een volgende onderzoeksfa se vroeg Moerman zich af wel ke stoffen verband houden met dat enorme oxydatiever mogen. In zijn experimenten streefde hij ernaar de stofwis seling van de vogels op zoda- nigé wijze te beïnvloeden dat hun gezondheid en prestatie vermogen verbeterd en ver hoogd werden. De stofwisse ling wordt onderhouden door de voeding, waarbij in de eer ste plaats de kwaliteit telt. Voedsel dat verkeerde stoffen bevat of een tekort aan onmis bare stoffen kent, zal tenslotte 0 Een paardekop als ornament op een negentiende eeuwse deur in de Callenburgstraat. pesterijtje van het toenmalige gemeentebestuuur geweest". Duiven Cornelis Moerman werd gebo ren op Driekoningen 1893, tij dens het luiden van de klok ken, zoals zijn vader dikwijls aan hem vertelde. Als oudste zoon uit een boerengezin doorliep hij de Franse School, later de HBS in Schiedam. Vervolgens wilde Cornelis veearts worden en ging hier voor in Utrecht studeren. Deze studie moest hij latepon- derbreken, omdat hij tijdens de mobilisatie van de Eerste Wereldoorlog onder de wape nen werd geroepen. Na afloop van de oorlog wa ren zijn plannen veranderd. Na enige tijd in het bedrijf van zijn vader gewerkt te heb ben, begon hij te Leiden aan de studie geneeskunde. Moer man was al 37 jaar oud toen hij zich uiteindelijk als huis arts kon vestigen in Vlaardin- ger-Ambacht. In 1930 was hij de eerste huisarts van deze voormalige gemeente. Een huisarts met een eigen apo theek. „Ik ging midden in de crisisjaren van start. Mensen leden armoe en hadden vaak geen geld om een dokter te betalen. Als patiënten mijn hulp inriepen, heb ik hen toch altijd geholpen. Dat heb ik trouwens mijn leven lang ge daan", verklaart Moerman. Het was ook in deze jaren dat Moerman begon met zijn proeven op duiven. Door deze proefnemingen ontwikkelde hij uiteindelijk zijn eigen visie op het ontstaan van kanker. Onderzoekers van het Duitse farmaceutische concern Bayer deelden hem desgevraagd mede dat zij bij gezonde dui ven geen kanker hadden kun nen verwekken. Tevens reken den zij hem voor dat de stof- 0 Een leven zonder sigaren is voor Moerman vrijwel ondenkbaar, zo lijkt het. „Die weg is gewoon een pesterijtje van het toenmalige gemeentebe stuur geweest". SCHIEDAM— De Nieuwe Haven is sinds gisteren afge sloten tussen de St. Liduina- straat en de Vlaardingerdijk. Afhankelijk van de weersge steldheid zal de afsluiting zes weken duren. In deze straat zal nieuwe riolering worden aangelegd. Het verkeer wordt omgeleid via de Burg. Knappertlaan, Aleidastraat, Vlaardingerdijk en omgekeerd. De routes wor den met oranje borden aange geven. Bedrijven aan de Nieuwe Ha ven zijn nog bereikbaar, hetzij vanaf de BK-laan, hetzij vanaf de Vlaardingerdijk. Westhavenkade 87 g 4349075 De integratie van het Vlaardingse en het Rotterdamse kantoor van de Kamer van Koophandel is zeer positief ontvangen. Dat zei Voor zitter van de Kamer, Mr. R.P.M. de Bok, vanmiddag in zijn nieuw jaarsrede. Een groot deel van de administratie van het Vlaardingse kantoor is dit jaar overgeheveld naar Rotterdam. VLAARDINGEN - Het CDA Landelijk Vrouwenberaad kent sinds kort een Vlaarding se voorzitter. Op de partijraad in Arnhem van 21 november j.l. is Agnes van Ardenne ge kozen. In het onlangs verschenen CDA Nieuws, het partijblad van de plaatselijk christen democraten, zegt het Vlaar dingse CDA Vrouwenberaad er trots op te zijn dat de nieu we voorzitter uit haar gelede ren is gekomen. Agnes van Ardenne-van der Hoeven geniet ook bekend heid als lid van de plaatselijke werkgroep van Unicef en als medewerkster van de Stich ting Vlaardingen voor Ont wikkelingssamenwerking. Het CDA Nieuws vermeldt dat de nieuwe voorzitter haar speech als volgt besloot: 'De\ toekomstvisie van het CDA over deze verantwoordelijke samenleving kan alleen ge stalte krijgen wanneer man nen en vrouwen elkaar de ge legenheid bieden in evenredi ge mate verantwoordelijkhe den te dragen, in de politiek en daarbuiten, ja overal.' Vol gens haar is er nog steeds be hoefte aan een eigen organisa tie binnen het CDA, ook al is die organisatie geen doel op zichzelf. Het Vrouwenberaad heeft tot taak het politiek bewustzijn bij de vrouwen te vormen en te verhogen voor de christen democratische politiek. Agnes van Ardenne bepaalde processe in de stof wisseling nadelig beïnvloeden en de basis vormen voor het ontstaan van kanker. Acht stoffen In de jaren dertig stelde hij een lijst met acht stoffen sa men die in zijn visie absoluut noodzakelijk zin om de cellen in het menselijk lichaam in gezonde conditie te houden. De lijst bestaat uit ijzer, zwa vel, jodium, citroenzuur, vita mine A, D en E en de vitami nes van het B-complex. Na tien jaar experimenteren kwam Moerman tot de over tuiging dat als deze acht stof fen in onvoldoende mate in eht lichaam aanwezig zijn of door kankerverwekkende stoffen zijn geblokkeerd, de stofwisseling ontspoort en de basis voor kanker is gescha pen. Kanker als een ziekte van het lchamelijk tekort. Moerman: „Kanker krijgt eer der kans in een zoet dan in een zwak zuur milieu. In de oorlog bijvoorbeeld deden zich veel minder gevallen van kanker voor, omdat er eenvoudigweg Zie elders in deze krant

De Havenloods | 1988 | | pagina 1