Rekano biedt mogelijkheden aan 'hopeloze gevallen' FH50 iWE SaS? Informatie GOED BEKEKEN. 0DE HAVENLOODS Bestuursleden treden af Nieuwjaar Nieuwe rekenmethode van onvoorstelbare eenvoud' Plaatsing molenkubus op Koemarkt Muziek in Podium Wie in automatisering verder wil komt op 12 januari naar het Hofplein theater! Broodjes bij PvdA Actie voor De Palm boom succesvol GRATIS KIJKPLEZIER PLUS KANS OP EEN FANTASTISCHE PRIJS MET STADSBEELD DONDERDAG 7 JANUARI 1988 1-580 jyu/ Huispak. Behaaglijk^ pak met vlotte print? Van makkelijk was- bare joggingstof. Kies uit jade groen, aqua, cerise en geel. Maten St/mL. Van 69.95 voor 39.95. zolang voorradig SCHIEDAM Bij de Neder landse Vereniging van Huis vrouwen, afdeling Schiedam, vindt een wisseling van de wacht plaats. Drie bestuursle den waaronder de voorzitter treden dit jaar af. De huidige niging op 11 februari zullen de drie bestuursleden hun af treden officieel bekendmaken. SCHIEDAMHoewel het bekendste gezicht uit het be stuur van de Schiedamse Scheidsrechtersvereniging (voorzitter Leen Schotting) er na zijn aftreden niet lan ger bij zal zijn, wilde het SSV-bestuur de traditionele nieuwjaarsbijeenkomst niet van de agenda afvoeren. Vandaar, dat voetballend Schiedam zich op vrijdag 8 januari weer kan verzame len in gebouw De Rank (Schiedamsewèg 122) om el kaar daar vanaf 20.30 uur weer het beste te wensen. JttO- 4.699.911 010 - 4.346.711 Rekano is de naam van een nieuw re kensysteem, waarmee leerlingen goed kunnen leren rekenen. Deze me thode maakt het ab stract rekenen visueel. Leerlingen kunnen zien hoe bijvoorbeeld het tientaloverschri j den (som 8+7) gedaan moet worden met behulp van het getalsplitsen. Deze basisvaardigheid - het getalsplitsen - vormt de kern van het rekenen met Rekano. De metho de is van een onvoorstel bare eenvoud. Wie leer lingen ermee heeft zien werken ziet de grote mo gelijkheden: rekenen wordt opeens een stuk eenvoudiger. „Als je Rekano ziet, denk je dat hij geboren is op een rege nachtige zondagmiddag", zegt de ontwerper Ed van Amstel. Hij is als psycholoog verbon den aan het Pedalogisch Insti tuut te Rotterdam. Naast hulp aan gezinnen en kinderen met sociaal-emotionele problemen houdt hij zich ook bezig met leerproblemen, want het insti tuut begeleidt scholen voor het buitengewoon onderwijs. „Aan het ontwerpen en ont wikkelen van Rekano zijn vijf jaren vooraf gegaan. Die tijd is nodig geweest om duidelijk inzage te krijgen in de reken problemen en om die leerpsy- chologisch te begrijpen en te verklaren". Ed van Amstel noemt zich een cognitief psycholoog. Het on derwerp van zijn studie is de wijze waarop matie opnemei toepassen. Amstel, ontwerper Rekano. l zegd gaat het om de manier van denken en leren. Bestaan de rekenprogramma's zijn door hem ook bestudeerd. Een evaluatie van tekortkomingen en sterke kanten, noemt hij dit. Speelgoedwinkels In Rekano zijn zijn bevindin gen verwerkt en het resultaat is een systeem, dat door zijn eenvoud ook door ouders ge bruikt kan worden om hun kinderen met het rekenen te helpen. „Er komt een goedko pe versie uit, die in de speel goedwinkels te koop zal zijn", vertelt Van Amstel. „Op dit moment is alleen de school- versie te verb gen in het buitengewoon on derwijs - hebben met leerma terialen voor het basisonder wijs leren rekenen en lezen. Zij zijn daarin ook vastgelo pen. Voor deze kinderen zijn geëigende methodes nodig. Om met dit nieuws te kunnen komen, is het nodig om af te stappen van de manier, waar de mogelijkheden in zich". Hopeloos Leerlingen met elkaar verge lijken en beoordelen is ook een onderwijstraditie die de leerling met rekenproblemen in een hoekje zet, waar hij moeilijk uit kan komen. Een op in het onderwijs traditio- kind, dat niet goed kan lezen neel wordt gekeken naar kin deren met leerproblemen. Allereerst is het ontwerpen van een methode zoals Rekano een kwestie van positief den ken. Dat is nodig om creatief en rekenen, wordt negatief beoordeeld. Dat gaat in de trant van: 'Hij is nu al tien jaar en rekent nog op eerste klas-niveau'. Onbewust wordt de leerling daardoor beschre- te komen tot iets, dat de leer- ven als een hopeloos geval, als ling verder helpt. In het on derwijs is men geneigd om pessimistisch te denken over de leerresultaten van de leer lingen. Vooral als blijkt, dat het kind met rekenen of lezen niet verder komt. „Wij hebben al van alles geprobeerd", pleegt de leraar te zeggen. „Zo'n uitspraak leidt tot de constatering, dat de leerlingen aan zijn leerplafond zit", stelt Van Amstel. „Ik heb er altijd moeite mee. De veronderstel ling, dat er een plafond is aan de leermogelijkheden, sluit alle andere ontwikkelingsmo gelijkheden voor de leerling uit. Ieder mens heeft ongeken- dom. Het zelfvertrouwen van het kind wordt ondermijnd, waardoor lezen en rekenen een lange ellende wordt. Het ervaart dat elke poging tever geefs zal zijn en dat het nooit zal leren rekenen of lezen. „In Rekano is hiermee reke ning gehouden", aldus Van Amstel. „De methode is zoda nig opgebouwd, dat de leer ling direct succes heeft. En dat is iets, dat een kind met leerproblemen heel hard no dig heeft". Het werken met Rekano is zeer eenvoudig. Het laat zich beschrijven als het bezig zijn met blokken. Maar het is meer dan dat. Hoeveel- heidsbegrippen worde baar weergegeven. Ha gen, die leiden tot de sing van een rekenso zichtbaar. Daardoor k de Rekanoblokken g worden van af het voc dend rekenen tot e staartdelingen, breuk procenten. „Ook voor oudere kinc Rekano géén kinder bezigheid, omdat de t heel concreet aangeve het met betrekking tot kenbegrip precies ovei Internat Rekenen is een va< die op de hele wereld cies dezelfde wijze wc leerd. Rekano is daard methode, die niet alle Nederland bestemd ii een internationaal s recht en het rekensyst weldra uitgebracht wc vier Europese lande: jaar zal mijn prograi Duitsland worden uitg De Duitse hoogleraar witsch is er zeer entl over, en heeft zich vo men om Rekano in d sprekende landen te ten". 'Houvast'. Weichelt is de mede-auteur van Rekano. „Ed heeft mij op een gegeven moment gevraagd of ik hem bij de uitwerking wilde hel pen. Omdat ik nog nooit zo'n goede methode ben tegenge komen, was ik direct bereid om hieraan bij te dragen en om Rekano uit te proberen op scholen. Ik heb het met plezier gedaan en ben ook trots op wat wij voor elkaar gekregen hebben. De scholen, die met Rekano kennis hebben ge maakt, hebben allemaal het programma aangeschaft". Rob Weichelt, ooit verbonden aan een school voor Voortge zet Speciaal Onderwijs Moei lijk Lerende Kinderen (VSO- MLK), werkte al eerder mee aan een ontwerp van Van Am stel. Het betrof toen de lees- en spellingsmethode 'Hou vast' die tot op de dag van vandaag het meest gebruikt wordt op alfabetiseringscur sussen en ZMLK-scholen. SCHIEDAM— Op de Koe markt is enkele weken gele den een nieuwe 'molenkubus' geplaatst. Dit is een hardste nen ornament met daarin een De Boom Boom Blues Band zaterdag in Podium. SCHIEDAM In café Podi um aan de Lange Haven is het komend weekend weer origi nele muziek te beluisteren. Zaterdagavond treedt de Boom Boom Blues Band op. De band put haar materiaal voornamelijk uit de Chicago- blues. Deze stroming is, in te genstelling tot de country- blues, geënt op het stadsleven. Er wordt gespeeld in de tradi tionele blues-bezetting waar in de improvisaties een be langrijke rol spelen. Het op treden begint om 22.30 uur en de entree bedraagt vier gul den. Zondag is er in het zelfde cul turele café een optreden te be wonderen van the Magnifi cent Opalino's. Deze groep be staat uit vier neo-romantici die, uit ongenoegen met de harde realiteit van nu, terug grijpen naar de muziek uit zachter dagen. Er wordt ge bruik gemaakt van een groot aantal verschillende instru menten die in een razend tem po worden doorgegeven. De aanvang is om 22.00 uur en "3 is f 2.50. xxl pan Met perfekte pasvorm en ruim tussenstuk 20 Denier Kies uit charmbeige, misty, camel, naturel, perlé donkergrijs of platina Maten 46 t/m 52 Van3s95' voor 2.- zolang voorradig Op dinsdag geeft het RISO (opleidingen v automatiseringsberoepen) een zeer interessante informatie-avond. Jongeren tot 23 jaar die van automatisering hun beroep willen maken, mogen deze avond in het Hofplein theater zeker niet missen. Een avond met twee sprekers, twee zeer boeiende films en in de pauze worden computers gedemonstreerd. Aanvang 20.00 uur en de toegang is gratis. bronzen plaat waarin de naam, functie en jaartallen van bouw- en sloop van de daar ter plekke gestaan heb bende molens zijn gegraveerd. Op de plaats waar de nieuwe molenkubus is gekomen heb ben vanaf 1383 twee molens gestaan. De eerste molen die hier gestaan heeft was de Suytwintcorenmolen. Dit was een bakkersmolen van het type standermolen die in het kader van de uitbreiding van de middeleeuwse stad werd gebouw. In 1683 werd deze molen vervangen door een ste nen baliemolen die simpel ge noeg De Steene Molen werd genoemd. Deze molen was de eerste stenen molen van Schiedam. Op zijn beurt werd De Steene Molen in 1779 afge broken en vervangen door de verderop gebouwde molen de Meyboom. Met de plaatsing van de nieu we molenkubus is weer een stuk molengeschiedenis van vier eeuwen vastgelegd in SCHIEDAMDe jaarlijkse Nieuwjaarsbijeenkomst van de PvdA zal op zaterdag 9 ja nuari gehouden in zaal Irene aan de Nieuwe Haven. Aan de bijeenkomst wordt medewer king verleend door een ensem ble van de Streekmuziek- school Nieuwe Waterweg Noord en het Komitee Zuide lijk Afrika. Geheel in stijl met de veran deringen die gaande zijn bin nen de PvdA is de tradtionele boerenkoolmaaltijd vervan gen door een schaal met broodjes. De bijeenkomst begint om 17.00 uur en zal omstreeks 20.00 uur afgelopen zijn. van 28/12 t/m 3/1'88 3. Streetverbruik vorige week 4. Totaal streetverbruik tot nu toe 500 m3 600 m3 700 m3 800 m3 900 m3 1000 m3 1100 m3 1200 m3 1300 m3 1400 m3 1500 m3 1600 m3 1700 m3 1800 m3 1900 m3 2000 m3 2200 m3 2400 m3 3000 m3 3500 m3 4000 m3 4500 m3 138 m3 163 m3 193 m3 222 m3 248 m3 278 m3 304 m3 332 m3 360 m3 389 m3 414 m3 444 m3 471 m3 500 m3 527 m3 556 m3 613 m3 670 m3 726 m3 782 m3 836 m3 979 m3 1117 m3 1260 m3 1401 m3 1541 m3 1683 m3 SCHIEDAM In de aula van het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat wordt woensdag 13 januari een lezing gehou den door Saska Gras over 17e eeuwse genreschilderkunst SCHIEDAM De actie voor de herbouw van de molen de Palmboom loopt voorspoedig. Aan het eind van het molen jaar was bekend dat de totaal stand van de actie op f 120.000.- kwam. Tevens kon gemeld worden dat een in stantie die anoniem wenst te blijven een bedrag van f 40.000.- beschikbaar zal stellen voor de herbouw van De Palmboom en speciaal voor de vervaardiging van het houten bovenwiel. De actie werd op 6 mei gestart door de oud Schiedammer Mr. Pieter van Vollenhoven. Met de actie wordt gepoogd om binnen drie jaar drie ton uit het Schiedamse bedrijfsleven en burgerij bijeen te brengen. Na zeven maanden actievoe ren stemt het behaalde resul taat tot voldoening en geeft goede hoop voor het volgend jaar. Indien u STADSBEELD ofwel het Rijnmond Video Journaal nog niet eerder heeft bekeken is het goed om te weten dat STADSBEELD een gratis videoband is boordevol met nieuws uit uw woonomgeving. En is iedere maand gratis verkrijgbaar (na het bekijken wel terugbrengen!) bij de betere videotheek. Wanneer u STADSBEELD huurt, ontvangt u daarbij een deelnamekaart voor de Kijk- en Win-wedstrijd. De opdracht van deze Kijk- en Win-wedstrijd vindt u aan het einde van de STADSBEELD-videoband. Het prijzenpakket bestaat uit een 7-daagse reis naar de Canarische eilanden, een videorecorder en een fototoestel. En door het kijken naar STADSBEELD maakt u niet alleen kans op een van die schitterende prijzen, maar bovenal zult u zien dat er heel wat interessante, leuke en aardige gebeurtenissen zijn gefilmd die zich in uw omgeving hebben afgespeeld. STADSBEELD is iedere maand verkrijgbaar bij de onderstaande videotheken in u L HOEK VAN HOLLAND MAASDIJK MAASSLUIS MAASSLUIS MAASSLUIS MAASSLUIS SCHIEDAM SCHIEDAM SCHIEDAM SCHIEDAM SCHIEDAM VLAARDINGEN VLAARDINGEN VLAARDINGEN VLAARDINGEN De Kakatoe Las Palmas Karin Video Palet Video-Vision Walk In Videotheek De Gorze Overdijk Saturnus Video Filmshop Videotfek Ronde Foto Vons Have Videotiek v buurt. Rietdijkstraat 100 Oranjeplein 1a Reigerstraat 18-22 Mesdaglaan 7 Winkelcentrum Koningshoek Boogertstraat 6 Groenelaan 39 Grote Markt 31 Frans Rietveldpad 2 G. Verboonstraat 10 Nieuwlandplein 57 Gedempte Biersloot 72 Reigerlaan 14 Van Hogendorplaan 59a Reigerlaan 34 RIJNMOND VIDEO JOURNAAL

De Havenloods | 1988 | | pagina 3