Tentoonstelling Huysmans mogelijk weer opgebouwd kranr r VOORDEEL AKTIE DE HAVENLOODS Cherie en de herenflikken PvdA- Schiedam herdenkt Joop den Uyl Computer Club bijeen O Weer automobilist te water Jeugd en computer Nieuwe voorzitter Bingo Lentefeest Ruilbeurs Hafkamp: 'Expositie schoot doel voorbij' Verhalen wedstrijd Ruilbeurs Nieuw pand en nieuwe directeur bij bank IN Orgel bespeling Troetel beertjes Afrikaans toneel EDITIE 9, DINSDAG 12 JANUARI 1988, 37e JAARGANG, Nr. 2 C Schiedams Nieuwsblad HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. BIJKANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. ADVERTEER NU BEL VOOR INLICHTINGEN 010-4 699 444 SCHIEDAM Zuidelijk Afrika. Dat was het thema van de nieuwjaarsbijeen komst van de Partij van de Arbeid (PvdA). Afgelopen zaterdag kwamen de Schiedamse socialisten in Zaal Irene bijeen voor de eerste contactavond in het nieuwe jaar. De bijeenkomst was tevens het eerste samenzijn na het overlijden van PvdA-par- tijleider Joop dèn Uyl, de avond begon dan ook met een minuut stilte waarmee Den Uyl werd herdacht. De keuze van het thema Strijdbaar, zo startte de PvdA zaterdag het nieuwe jaar in Zaal Irene. Zuidelijk Afrika hield ver band met de strijdbaarheid van de PvdA-topman die zich sterk maakte tegen de onderdrukking. Ook de Schiedamse afdeling van de progressieve beweging hecht veel belang aan deze strijd. In Zaal Irene sprak Sietse Bosgra namens het Komi- tee Zuidelijk Afrika over de situatie in het door ge weld verscheurde Zuidelijk Afrika. Het Vlaardingse koor 'Vrouwen tegen apartheid' bracht enkele toepasselijke strijdliederen ten gehore, terwijl ook de Streekmu- ziekschool Nieuwe Water weg Noord present was. Gastspreker Sietse SCHIEDAM P. Dries is de nieuwe voorzitter van de Schiedamse Karnavalsvereni- ging De Rietzeilers. Over niet al te lange tijd verandert Schiedam weer even in het Brandersgat door de activitei ten van De Rietzeilers. Dries volgt Luud Snel op als leids man van de carnavalsvereni ging. Stedelijk Museum Saskia Gras houdt morgenmiddag een lezing over de zeventiende eeuwse gen reschilderkunst. Plaats van han deling is de aula van het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat. Deze spreekbeurt die met een diaverto ning wordt omlijst begint om 20.00 uur SCHIEDAM— De Stichting Lente-feest houdt morgen avond een bingo-avond in de Tuinlaan 64 in Schiedam. „Het doel hiervan", zo zegt Mevrouw R. Konings, voorzit ter van de stichting „is het adopteren van een Foster Pa rents Plan - kindje". Het bestuur en medewerkers van de Stichting Lentefeest zullen al het mogelijke doen om het de gasten naar de zin te maken op deze avond". De zaal is open vanaf 18.00 uur. De bingo begint om 20.00 uur. Men kan er leuke prijzen SCHIEDAM— In 'de 4 mo lens' wordt zondagmiddag een ruilbeurs gehouden. Vanaf 13.30 uur kunnen verzame laars van spullen als munten, prenten en stripboeken kijken of er wellicht iets van hun ga ding wordt aangeboden in het pand aan de Nieuwe Dam- laan. SCHIEDAM— Om geen verdere discussie uit te lokken over de discrimine rende ideeën van de schrij ver Huysmans, is de expo sitie 'Huysmans en Schie dam' voortijdig afgebro ken. Het voorstel om de tentoonstelling in het Ste delijk Museum op te bre ken is afkomstig van wet houder Luub Hafkamp, die onder meer cultuur in zijn protefeuille heeft. Als voornaamste beweegreden hiervoor voert de wethou der aan dat in een artikel in het Rotterdams Nieuws- SCHIEDAMDe Computer Club Schiedam houdt van avond een bijeenkomst. Op het programma staan onder meer een demonstratie clec- tronica printjes vervaardigen en reparatie van computer ap paratuur. Bezoekers van deze avond kunnen hun eigen ap paratuur mee brengen. VAnaf 19.00 uur bestaat de mogelijkheid om ideeën en (zelfgeschreven) programma's uit te wisselen. Ook kan er tegen een speciale prijs soft en hardware worden aange schaft. Aanvang van de bijeenkomst in het pand aan de Nieuw- straat 12 is 19.00 uur en de toegang is f 3.50 per persoon. blad van verleden week 'bepaalde kwalijke aspec ten van Huysmans zijn be licht waar ik geen weet van had". Of het besluit van de wethou der om de tentoonstelling over de Franse schrijver en diens betrekkingen met Schiedam, direct te laten opbreken niet overhaast is geweest, is nu de vraag. Ook kan men zich af vragen waarom uitlatingen die Huysmans aan het einde van de vorige eeuw deed, bij na honderd jaar later een rel veroorzaken. „In het eerder genoemde arti kel in het R.N. zijn aspecten belicht, waarop de politiek is aangesproken", legt Hafkamp uit. "Met andere woorden: de politiek is benaderd over de kwalijke kanten van Huys mans. Ik vond dat toen de po litiek erin werd betrokken, de expositie haar doel voorbij schoot". Huysmans Centraal in het Stedelijk Mu seum stonden de betrekkingen die de Franse schrijver J.K, Hans Paalman bij de juist afgebroken tentoonstelling. Huysmans (overleden in 1907) met Schiedam had. Huysmans bracht aan het einde van de vorige eeuw een bezoek aan de stad en hij maakte ook een levensbeschrijving van de stadsheilige van Schiedam: Liduina. Deze relatie met de stad werd in de expositie die oorsporn- kelijk tot 25 januari te zien zou zijn, belicht. Aan de schrijver en zijn ideeën werd geen speciale aandacht ge schonken. „Ik wist ook helemaal niet dat dit speelde", zegt de wethou der daarover. „Hadden we dit van te voren geweten dan hadden we er ons van kunnen distantiëren. Op die manier haal je de angel dan uit het verhaal". Zo ging het dus niet, want de expositie was al een paar weken open en werd goed bezocht. Hans Paalman, directeur van het Stedelijk Museum, vindt het jammer dat het besluit om de tentoonstelling af te breken zo snel is genomen. „Wij had den graag een uitgebreidere studie eraan gewijd", zegt Paalman. „Bovendien betreur ik het dat expositie nu halver wege de rit is gesloten". Hot-item Luub Hafkamp kan zich de reactie van de museum-direc teur voorstellen, maar stelt dat „het niet mogelijk was crm uitvoerige studies en onder zoeken naar het leven van Huysmans te doen. Discrimi natie is een hot-item. Ik wilde voorkomen dat mensen de straat op zouden gaan om ui ting te geven aan hun onge noegen over deze expositie". In het museum aan de Hoog straat voelde men zich door het besluit van de gemeente om de tentoonstelling voortij dig af te breken behoorlijk te gengewerkt. De verantwoor delijke wethouder ontkent echter dat sprake is van een actie in de richting van het Stedelijk Museum. „De expositie was zorgvuldig en met zorg opgebouwd en ook in de toekomst moet het mogelijk blijven om dit soort exposities in te richten: dan wel zo dat er afstand wordt genomen van de kwalijke as pecten". Wederopbouw Omdat er met het afbreken van de tentoonstelling over Huysmans juist het tegeno vergestelde is bereikt van wat men wilde, gaan er nu weer stemmen op om de expositie weer op te bouwen. In de eerstvolgende commissiever gadering van cultuur, komt dit ter sprake. Het is nu nog niet duidelijk of dat op 19 ja nuari is, of dat er een extra commissievergadering wordt ingelast. SCHIEDAM Nog tot en met de eerste week van februari kunnen schrijflustige Schie dammers meedoen aan de ver- halenwedstrijd van de Film club. Er kan dit jaar worden gekozen uit drie thema's om over te schrijven: Schiedam in de toekomst, Schiedam in het verleden en film of video. Om mee te dingen naar een prijs,moeten de inzendingen in ieder geval voldoen aan twee voorwaarden. Zo mag het verhaal een lengte hebben van 2500 woorden en tevens dient de inzending duidelijk leesbaar te zijn. Verhalen over één van de drie eerder genoemde onderwer pen kunnen worden opge stuurd naar de Filmclub, Postbus 4117, 3102 GC Schie dam. De prijsuitreiking is za terdag 27 februari en deelne mers aan de verhalenwed- strijd ontvangen hierover na der bericht VLAARDINGEN— De Ver zamelaar, van oudsher orga nisator van tal van beurzen, houdt donderdag 14 januari weer haar maandelijkse ruil beurs in gebouw de Halte aan de Callenburgstraat 15. De zaal is open om 19.00 uur en een ieder die postzegels, mun ten, stickers, ansichtkaarten verzamelt, is er welkom. 9 Mon Cherie en de herenflikken treden vrijdag en zaterdag in de Teerstoof SCHIEDAM'Ik houd Schiedam mee aandoet, is van zingen', dat is de titel heel afwisselend. Ik 'Ik van het optreden dat Mon houd van zingen' komt het Cherie en de herenflikken lief en leed dat er in de vrijdag en zaterdag verzor- wereld aan de orde is; teks- gen in Theater de Teer- ten heeft het drietal veelal stoof. Mon Cherie en de he- zelf geschreven, op reeds renflikken braken verleden bestaande melodiën. De jaar door toen de groep het voorstellingen op vrijdag Leids Cabaretfestival won. 15 en zaterdag 16 januari beginnen om 21.00 uur. Het programma waar het trio bestaande uit Ruud Kaarten kosten f 9,-, hou- Heerem Raoul Kurstjes en ders van een CJP of Pas 65 Mariette van der Ploeg betalen f 7,50. Bel onze'24-uurs informatielijn voor een actueel overzicht van tijdelijke banen in: Rotterdam e.o. 010 - 4332434 SCHIEDAM Voor de vijfde keer heeft de ondui delijke verkeerssituatie bij de Schie ertoe geleid dat een automobilist een on vrijwillige duik nam. In de nacht van zondag op maandag raakte een me vrouw met haar auto in het water, nadat zij in het don ker het verschil tussen wa ter en weg niet had kunnen zien. Zeker wanneer de weg nat is, is in het donker niet te zien waar de rijbaan pre cies ophoudt. Aan het on geluk hield de geschrokken vrouw niet meer dan een nat pak over. Omwonenden hoorden de auto te water raken en haalden de be stuurster uit haar wagen na eerst een autoraampje te hebben ingegooid. Het is voor de vijfde keer dat er op het donkere stuk Voor de vijfde keer raakte er in de nacht van zondag op maandag een automobilist te water. van en naar de Korenbeurs een auto het water inrijdt, terwijl een simpel hekje de zaak kan oplossen. de Geest en de nieuwe verkoop-directeur voor Schiedam L. Straver presenteerden de plannen voor het nieuwe hoofdkantoor. SCHIEDAM VLAARDIN GEN „De npod is groot. We hadden er eigenlijk al in okto ber in moeten zitten". Dat zegt de heer K. van de Geest, algemeen directeur van de Bondsspaarbank, terwijl hij de in gebruik name van het nieuwe hoofdkantoor van zijn bedrijf toelicht. Volgens ver wachting zal het nieuwe pand aan de 's Gravenlandseweg 557 in ieder geval voor april in gebruik worden genomen. Niet alle werknemers van de bank zullen meeverhuizen. In het nieuwe pand van twee verdiepingen komen 75 van de in totaal 145 personeelsleden te werken op het nieuwe ad ministratieve hoofdkantoor. Met deze uitbreiding gaat de reeds lang gekoesterde wens in vervulling om na de fusie tussen de Bondsspaarbank in Vlaardingen en Schiedam één hoofdkantoor ift gebruik te nemen. Nieuw bij dit bedrijf is ook de heer L.L.J. Straver. Samen met de heer Van de Geest vormt Straver sinds het begin van het nieuwe jaar het direc tie-team. A Bebouwing Bran- dersbuurt start A Rotterdamse hu mor in de Tender. A DWS-dames ten onder. A Nieuwe rubriek: sportprofiel. 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week SCHIEDAM— André Ver woerd verzorgt vrijdagavond de eerste orgelbespeling in de Dorpskerk in Kethel. Vanaf 19.30 uur brengt de organist onder meer composities van onder meer Johann Sebastian Bach, Jan Zwart en Eugene Gigout ten gehore. De eerstvolgende orgelbespe lingen vinden op 5 en 25 fe bruari plaats, wederom in de Dorpskerk. Toegang is gratis. SCHIEDAM Kinderen van 5 jaar en ouder kunnen mor genmiddag in De Teerstoof genieten van de spannende avonturen van de Troetelbeer tjes. In 'De nieuwe avonturen van de Troetelbeertjes' heb ben de knuffeldiertjes heel wat te stellen met de gemene 'Booshart'. De voorstelling begint morgen om 14.00 uur en een kaartje kost f 7,50. SCHIEDAM— In wijkcen trum de Erker kunnen kinde ren vanaf 8 jaar kennis maken met informatieca. Door een speciale cursus te volgen leert de jeugd zelf programmeren terwijk ze direct leren omgaan met de computer. De kennis makingscursus duurt tien les sen (f 42,50) en belangstellen den kunnen zich aanmelden bij het wijkcentrum in de Jan van Avennestraat. Onder invloed Een 42-jarige Schiedamse is afgelopen zaterdagmiddag door de politie aangehouden wegens een vreemd rijgedrag. Ze reed over de stoep en werd door omstanders gedwongen te stoppen. Toen de politie ter plaatse kwam bleek de vrouw niet aanspreekbaar. Ze werd door de GG en GD naar het Holy-ziekenhuis vervoerd waar zij werd opgenomen. Uit een eerste onderzoek bleek dat het in dit geval ging om een combinatie van alcohol en medicijnen. ROTTERDAM Het zes jaar oude toneelstuk 'Woza Al- bert!' wordt op woensdag 20 januari opgevoerd door de Londense acteurs Attie Kuby- ane en Ewen Cummins in het Luxor Theater. De voorstel ling begint om 20.15 uur, toe gang 20,-, CJP en Pas-65 15,-.

De Havenloods | 1988 | | pagina 1