Mitsubishi: Sapporo is mooi en sportief Opel Senator: luxe, heel snel en comfortabel Saab 900 Turbo 16 Cabriolet: het einde Renault gaat het maken Subaru Justy met VDT is in aantocht Suzuki: razend populair op het asfalt en in de modder Rover: 800 serie slaat goed aan bij het publiek Toyota: ijzersterk punt is diversiteit De nieuwe Sapporo is het topmodel van Mitsu bishi in de hogere mid denklasse. Het is een ele gante auto. De Sapporo heeft een gedistingeerd en prestatiegericht uiter lijk dank zij de wigvorm met geïntegreerde front- spoiler en halogeen kop lampen, de gecombineer de achterlichten en een sportieve achterspoiler, alsmede dank zij de licht metalen velgen met brede banden. Er is sprake van strak ke lijnen, die geaccentu eerd worden door de niet gebogen achterruit, de lage grille en de hoge kof- ferbakklep, die opent tot aan de meegespoten bumper. Opvallend is het het ontbreken van raam- stijlen aan de portieren, waardoor deze sedan min of meer het karakter van een hardtop krijgt. De Sapporo is in twee uitvoeringen leverbaar. Men kan kiezen uit een handgeschakelde versie en een automaat. De wa gens zijn voorzien van een 124 pk sterke kracht bron. GALANT Rond, wigvormig en fors van vormgeving is nu in. Dat heeft voor de con sument het voordeel dat het interieur fors uitvalt. Dat valt iedereen direct op als hij instapt in de Galant. Over ruimte heeft men niets te klagen en ook niet over de inrich ting en uitrusting. Het is een comfortabele reiswa gen. De keuze uit moto ren is groot. Voor de kilo metervreters, heeft Mit subishi een perfect draai ende turbodiesel, die snelheid en zuinigheid voortreffelijk combi neert. In de 2000 GLS kunt u zelf vaststellen wat wij onder uitsteken- voortrefielijke comfort van de wagen. De R 25 GTS met vijf- bak is vervallen. De ver vanger is de TX, die le verbaar is met een 2.0 of 2,2 liter inpuitmotor. De GTX is alleen leverbaar met 2.2 uitvoering, die voorzien is van een kata lysator. Verder kan men vele uitvoeringen voor zien van ABS. Het grote succes komt van de nieuwe 21-serie. Technisch is het een ge wone wagen, maar esthe tisch ziet hij er fraai uit. Het interieur is smaakvol uitgevoerd en gezien de gunstige vraagprijs ligt hij goed in de markt. Hij is leverbaar in vele uit voeringen Men kan kie zen uit vijf verschillende motoren, twee verschil lende versnellingsbakken en vier uitrustingsni- Werkelijk mooi is de nieuwe stationcar in de 21-serie. Hij is leverbaar onder de naam Nevada en heeft voortreffelijke rij- eigenschappen. De Espace is een fraai gevormde wagen. Hij is binnen bijzonder ruim en luxueus ingericht en heeft goede rij-eigen schappen. De Espaces zijn leverbaar in allerlei mogelijke interieuruit voeringen. DE HAVENLOODS DONDERDAG 14 JANUARI 1988 Dc Senator is een wa gen, waarin men zich ui terst comfortabel, snel en geheel ontspannen kan verplaatsen. Opel toont hiermee, dat het voor een betaalbare prijs ook een topprodukt kan afleve ren. Het nieuwe model is een kwalitatief hoog ont wikkeld produkt, gecom bineerd met betrouwbaar en service-vriendelijk on derhoud en een lange le vensduur. De Senator is een ele gante wagen met een mo derne lijn. Hij heeft een lage luchtweerstand, gea vanceerde DSA wielop hanging, exacte bestu ring en schijfremmen op alle wielen. Tevens zijn alle Senators standaard uitgerust met zescilinder- motor. OMEGA De keuze uit Omega modellen is groot en on langs is aan deze serie een tweetal uitvoeringen toe gevoegd in de vorm van supersnelle wagens. De Omega 3000i is werkelijk het einde op het gebied van comfort en snelheid. De gebruikte krachtbron is een zescilinder voor zien van elektronische benzine-inspuiting en het geheel staat garant voor snelle charges en veel rij plezier. De 3000i is lever baar met en zonder kata lysator. Zonder levert hij 177 pk en met 156 km per uur. De sterkste uitvoe ring zorgt dat de snel heidsmeter rond de 220 kilometer per uur schom melt. Vanuit stilstand ac celereert hij in 8,8 secon den naar de 100 km per uur streep op de snel heidsmeter. Keuze uit Omega's is groot. De ko per kan uit meer dan veertig uitvoeringen een keuze maken. Onder de normale Omega's vinden we onder de grote motorkap een reeks moderne motoren. Om te beginnen is hij le verbaar met een 1.8 liter motor. Voorzien van een carburateur levert hij 82 pk en met een L Jetronic Opel Senator. inspuiting meer dan 115 pk. De nieuwe 2.0 liter motor is voorzien van een Mo tronie inspuitsysteem. Op zijn sloffen perst hij 122 pk uit zijn cilinders. Zij, die een dieselmotor willen, kunnen kiezen uit een 2.3 liter motor, die al dan niet is voorzien van een turbo. Bijzonder praktisch is de Caravan uitvoering. Behalve fraai van uiterlijk, is hij groot. Het is een luxueuze sta tioncar en biedt uiteraard veel ruimte. De TD uit voering levert 90 pk en heeft een top van 170 km per uur. Het verbruik is, vooral bij hoge snelheden gunstig. KADETT Het grootste verkoop succes blijft de Kadett. De wagen ziet er goed ge- strooomlijnd uit en heeft goede rij-eigenschappen. Het is een auto, waarin iedereen zich snel thuis voelt. Hij laat zich ge makkelijk berijden. De verkoper van de Kadett kan aan alle wen sen van de koper voldoen, zo groot is het modellen- gamma. Voor de sportie- velingen is de GSi ge bouwd. Voor de liefhebbers van zon en wind hebben ze een fraaigevormde ca briolet. De grote meester Bertone heeft het ont werp gemaakt. Behalve dat de wagen er mooi uit ziet, is hij razend snel en heeft zeer goede rij-ei genschappen. Betrouwbaar, maar niet zo mooi zijn de Asco- na en Corsa. Toch moeten we nog enige maanden wachten op de face-lift van de wagens. Spionage foto's laten werkelijk ge slaagde vormgevingen De Corsa is nu ook le verbaar met een zuinige Japanse dieselmotor. Saab gaat heel rustig het nieuwe modeljaar in. Alleen dc remmen van de verschillende modellen werden verbeterd. Van een face-lift is bij de Zweden dit jaar geen sprake. 9000-serie De 9000-serie is een elegante wagens met een gerieflijk interieur, waar in langdurig verblijf geen straf is. Integendeel, de rij-eigenschappen zijn uitstekend en de wagen schiet, wanneer het gas pedaal volledig wordt in gedrukt, als een raket weg. De 9000 i 16 is van benzine-inspuiting en is bijzonder snel. Dit ondanks het ontbreken van een turbo. Gezien zijn uiterlijk en zijn prijs mag hij zich verheugen in lange levertijden. ABS en een ZF-automaat zijn nu ook leverbaar voor de 9000-serie. Tijdens de ontwerpfase van een Saab wordt ont zettend veel aandacht be steed aan actieve- en pas sieve veiligheid, uitste kende wegligging, roest- bestendigheid. grote krachtreserves en het in terieur moet ruim en comfortabel zijn. Voldoet hij aan al deze punten, dan slaagt hij en gaat hij in productie. Daarom zijn Saab-kopers altijd men sen die hoge eisen stellen aan comfort, snelheid en veilgheid. Vooral het laatste vinden ze heel be langrijk. Het vlaggeschip van de super snelle, veilige en comfortabele Saab's is de 9000 Turbo 16. Voorzien van een uitlaatgasturbo compressor en interkoe- ler levert de motor 175 pk en zorgt voor een top ver boven de 210 kilometer per uur. De acceleratie is 2-581 Saab 900 Turbo 16 Cabriolet. zelfs bij hoge snelheden goed merkbaar. De grote klapper zal gezien zijn prijs- en prestatieverhou ding de 9000 i 16 voor Saab worden. Voor begin volgend jaar staat een sedanversie op het programma. De keuze aan 900 mo dellen is groot. Hij is le verbaar van twee- tot en met vijfdeurs en kan voorzien worden van een carburateur- of inspuit- motór. De inspuitmoto- ren kunnen wederom voorzien worden van een uitlaatgasturbocompres sor. Saab was op dat ge bied enorm vooruitstre vend in deze technie^ en had ook als eerste een au tomatische oktaan-aan- passing. Deze sensor past de optimale ontsteking- steeds aan de getankte brandstofkwaliteit. Werkelijk mooi is de 900 Turbo 16 cabriolet. Met zo'n wagen mag en wil je gezien worden. de wegligging verstaan. Vooral de twee liter op LPG is snel en soepel. Verder is hij natuurlijk goedkoop aan brandstof. Door de LPG-tank onder de carrosserie te monte ren -blijft de enorme ba gageruimte behouden. SPACE WAGON De Space Wagon is een handige wagen en de laatste tijd loopt de ver koop van deze wagen pri ma. De keuze aan moto ren is ruim voldoende. Het zijn bijzonder handi- Het zijn bijzonder handige wagens en ze hebben uit stekende rij-eigenschap- pen LANCER Populair zijn de Lan cers. Het zijn handige wagens met goede rij-ei genschappen en de be dragen op de prijskaart jes zijn redelijk. De wa gen is vooral tweede hands populair, omdat het een betrouwbaar aan drijfsysteem heeft en vrij ongevoelig is voor roest- vorming. Vooral de Lancer Wa gon is een grote trekpleis- Subaru Justy 1.2 GL. nen genieten van een per fect werkende Hollandse automaat. Dank zij deze VDT zal de wagen vele vrouwen aanspreken. Een ideale wagen voor druk stadsverkeer, maar ook op de buitenwegen is het een fijne combinatie. JUMBO De kleinste van alle Subaru's is de Mini Jum bo. Hij wordt geleverd in twee uitvoeringen: de driedeurs en de vijfdeurs. Het zijn handige wagens voor druk stadsverkeer en ideaal als tweede wa gen. Bij niet te hoge snel heden zijn ze spaarzaam met de brandstof. Lil Veel groter en ruimer zijn de Sedan en Coupé. De sedan mag zich ver heugen in een toenemen de belangstelling van het publiek. Fraai is de Cou pé. Hij is, leverbaar in vele uitvoeringen, waarbij men kan kiezen uit drie verschillende motoren, voorwiel- of vierwielaan- drijving, vijfversnellings- bak of automaat. Qua techniek verschillen de Coupé's niet van de se dan, terwijl ook onderstel en vrijwel alle gebruikte mechanische componen ten gelijk zijn. Carrosse rie en interieur zijn ech ter volledig nieuw. De ruit met groot glasopper vlak valt strek op. Voor de snelle jongens staat de XT Turbo 4x4 klaar. Uiterlijk ziet hij er snel uit. In werkelijkheid, gezien zijn top van 200 is hij dat ook. De keuze aan stationcars is groot bij Subaru. Onlangs is dc R 5 gron dig veranderd. Gelijktijd heeft men een nieuw in stap model ingevoerd on der de naam Campus. De wijzigingen aan het interieur zijn: nieuwe schildbumpers voor en achter met geïntegreerde spoiler, nieuw wagen front met in de carrosse- riekleur gespoten grille, een uit het midden ge plaatst logo,en nieuwe sierdoppen en lichtmeta len wielen. Aan het inte rieur heeft men onder an dere veranderd de bekle ding, het dashboard van het type Express zit nu op de basisuitvoering, com- pletere uitrusting en er meer keuze in het aantal uitrustingsniveau's. De verkoop van de Vijf-serie loopt, na de face-lift van dit model, nu goed. Kleine verande ringen hebben de wagen mooier gemaakt. Het nieuwe gamma omvat achtien uitvoeringen, waarvan tien als drie deurs, zes als vijfdeurs en twee als bestel. De topper wordt de Baccara. Deze wordt over enige maande geïntroduceerd. Behalve een leuk uiterlijk, is de wagen uiterst handel baar, vooral in druk stadsverkeer. Dat hij het uitstekend doet op de snelweg, blijkt wel uit de introductie van een ui terst zuinige dieselmotor in deze serie. Voor de lief hebbers van snelheid hebben ze de supersnelle GT Turbo. De topsnel heid ligt iets boven de 200 kilometer per uur. R 9 EN 11 Bij de R 9 en Ril is de TXE komen te vervallen en kreeg de GTX een completere standaarduit rusting met zonnewerend glas en mistlampen. Bij de R 21 zijn de TS, TXE en de RX vervangen door de GTX, TI en 21 Turbo. De GTX en TI zijn beide leverbaar met de 2.0 liter injectie-motor of met een 2.2 uitvoering, waarvan de laatste voorzien is van een katalysator. Ze kun nen beiden voorzien wor- Renault 5 Campus. den van een vijfbak en ABS. De GTX is tevens leverbaar met een auto maat. R25 De comfortabele za- kenwagen, we hebben het nu over de 25-serie, kan ook voorzien worden van een pittige V6 turbo, waardoor de eeuwig, ge haaste man zich snel en comfortabel kan ver plaatsen. De verkoop van deze serie is goed. Dat is ook niet verwonderlijk gezien het fraaie uiterlijk, de uitstekende rij-eigen schappen en het meer dan De handelbaarheid van de Swift en het bedie ningsgemak voor dc be stuurder zijn sterke pun ten van Suzuki. Het is dan ook niet verwonder lijk dat deze wagen zich mag verheugen in grote belangstelling van het publick. Klein maar fijn zeggen ze wel eens. On danks de compacte bui tenmaten is de wagen in wendig ruim. Het GLX-model heeft een 1.3 liter motor en biedt dezelfde sportieve eigenschappen als het oude GS-model. De spe ciale luxe uitrusting heeft kuipstoelen voor, elek trisch bedienbare ruiten en buitenspiegels, een verstelbare stuurkolom en grote wieldoppen. De Swift 1.3 GTi is een snelheidsbolide voor het jeugdige publiek. Voor je het weet staat de snel heidsmeter op 180 km/uur. Zelfs bij deze hoge snelheid, blijft de wegligging goed. Zij die rustig over 's heren we gen willen rijden moeten deze uitvoering zeker niet kopen, want langzaam rijden vraagt veel zelfbe heersing. Een fijne wagen voor snelle sprintjes bij stoplichten, inhaalma noeuvres op het nippertje en klimgeitacties in de bergen. ALTO De Alto is een ideale wagen voor stadsverkeer en secundaire wegen. Toch ligt zijn kracht ge zien zijn afmetingen en wendbaarheid in druk stadsverkeer. Hij is ide aal als tweede wagen en is leverbaar als drie- en vijfdeurs wagen. Behalve een handgeschakelde versnellingsbak is hij ook leverbaar met een auto- ft Suzuki Swift 1.3 GLX. maat. Vooral de auto maat slaat goed aan bij de kopers. Steeds meer zie je dat vooral oudere mensen en vrouwen grote liefheb bers zijn van een auto maat. Eigenlijk is dat ook niet zo verwonderlijk, want een automaat vraagt geen ingewikkelde bewegingen van handen en voeten. Gewoon het gaspedaal intrappen en tijdig remmen. De rest re gelt de automaat. Simpe ler kan het niet. Suzuki maakte niet al leen naam met de goed kope Alto en snelle Swift maar ook met zijn ter reinwagens. In deze terreinwagen sector zijn ze op het juiste moment ingesprongen en ze bieden de kopers een comfortabele klimgeit aan voor een betaalbare prijs. Als vrijetijdswagen is het een geslaagde com binatie van een comforta bele auto met goede ter reineigenschappen. Een heerlijke wagen om zo nu en dan de verharde weg te verlat,en en daar te gaan, waar anderenn blijven staan. De terreinwagens moeten voldoen aan twee tegenstrijdige eisen: ze moeten goed zijn in zwaar terrein en snel en comfortabel op de nor male weg. Daarin is Su zuki goed geslaagd, ge zien de grote populariteit van deze wagens. ter, gezien ae noge ver koopcijfers. Hij kan ook van een krachtige en zuinige die selmotor worden voor zien. Ze zijn ook lever baar met vierwielaan- De Colt is een uitste kende keuze voor het ge wone woon- en werkver keer. Gezien zijn afme tingen is ieder plaatsje voldoende voor het stal len. Hij is ideaal in het drukke stadsverkeer. Het zijn handige en zuinige wagens. Permanente vierwie- laandrijving voor alle Turbo- en XT-vcrsics gaat Subaru in het begin van het nieuwe jaar voe ren. Bovendien stelt de Japanse specialist van vierwielaandrijving voor zijn auto's te voorzien van een viertrapsauto- maat. Ook nieuw is de VX- sportcoupé, die is geba seerd op de Subaru XT. De wagen heeft onder de motorkap een 2700 cc zescilinder boxermotor en is standaard uitgerust met katalysator, ABS en vierwielaandrijving. He laas komt hij niet naar Europa. De grote afzet is voor deze uitvoering in Amerika. Subaru heeft veel erva ring met de VDT opge daan en het is dan ook niet verwonderlijk dat de combinatie van Justy en VDT grote successen viert in Japan. De wagen rijdt ongekend soepel en het verbruik is bijzonder laag. Dat houdt automa tisch in, dat de uitlaat gassen superschoon zijn. JUSTY De Justy Il-serie is een fijne, toch ruime wagen. Uiterlijk klein, maar in wendig groot. De rij-ei genschappen zijn prima. De acceleratiecijfers zijn, evenals het verbruik en eindsnelheid, goed. Door het verhoogde dak is het zitcomfort goed. De hoofd- en been ruimte voorin is ruim vol doende. De Justy's zijn leverbaar met 1.0 en 1.2 liter motoren, drie- en vijfdeurs-uitvoeringen en zijn allen voorzien van een handgeschakelde versnellingsbakken. De Justy met een Nederland se VDT automaat komt spoedig. Het voordeel van deze late introductie is dat men op eigen thuis markt kleine probleemjes snel kan oplossen. Dat houdt automatisch in, dat wij dan in Europa kun- Om het vertrouwen te- van de wereld. Gehoorza- rug te winnen komt Ro- me robots verrichten dag ver met een uniek aan- in dag uit trouw hun bod. De kopers van dc werk en leveren altijd de nieuwe Rover 200 en 800 zelfde kwaliteit, modellen krijgen een eer- Door de vergaande au- tificaat, waarbij de Ro- tomatisering en het be ver-dealer een minimale wuster worden van de inruilwaardc garandeert productiemensen bij het conform de afschrijvings- geheel, kan Rover nu con- pcrcentagcs, zoals de stante kwaliteit leveren. ANWB dat hanteert voor ROVER 800 haar kostcnvoorcalcula- tic. Tegelijkertijd wordt £>e nieuwe Rover 800- op alle Rover 200 en 800 serie is een perfect voor- modellen twee jaar ga- beeld hoe het kan De af_ rantic gegeven. Het bc- jeverjng staat nu op een treft hier cén jaar fa- hoQg niveau Het is een bricksgarantic plus één comfortabele reiswagen jaar garantie middels een geworc|en met een ty- verzckcring welke alle piscb Engelse styling, belangrijke facetten om- De g20 sterling heeft vat. Voor beide jaren onder zjjn motorkap een geldt bovendien een rege- 2.5 1 V6-motor liggen, ling voor hulpverlening voorzjen van benzine-in- ondcrwcg. spuiting en 24 kleppen De produktietechnie- De top ligt ver boven de ken die ze bij Rover toe- 200 km/u. Men kan kie- passen. zijn de modernste zen uit handgeschakelde Rover 820 Si. versnellingsbak en vier- traps-automaat. Het goedkoopste model van deze fraaie 800-serie is de 820i. Onder de grote motorkap zit, dwars voorin een bijzonder mooie motor. Het is een 2 liter krachtbron en hij le vert 140 pk af aan de voorwielen. De topsnel heid is 203 kilometer per De 820Si is technisch identiek aan het boven staande. De verschilleen betreffen de uitrusting. Deze uitvoering is van vele accessoires voorzien. Het duurste, comforta belste en luxueuste model is de Sterling. De dieselkrachtbron zal nog een tijd op zich laten wachten. ROVERTJES De Rover 213S en SE, 216 SE en Vitesse zijn de goedkoopste Rovers. Het zijn stijlvolle wagens met goede rij-eigenschappen. Het interieur ziet er sfeervol uit en het geheel is netjes afgewerkt. De 213 S is gezien zijn prijs, uiterlijk en prestaties bij zonder populair. Voor zien van een 1342 cc mo tor loopt hij tegen de 155 kilometer per uur. De snelste is de Vitesse. De Vitesse stuurt haar scherp. waardoor lang durig met hoge snelheden rijden probleemloos ver loopt. Met gepaste trots heeft met drie kleppen per ci- men onlangs de nieuwe linder. Geheel nieuw is de Corrolla geïntroduceerd. 1 6-carburateurmotor Het zijn fraai gevormde met katalysator. Voor de wagens geworden met kilometervretende Corol- uitstckcnde rij-eigen- la-rijders is er weer de schappen. vertrouwde dieselmotor met een vermogen van 64 Een ijzersterk punt is De |rachtigste de grote diversiteit van Prachtbron is de 16V modelvananten en uit- jectlemotor Deze stuwt voeringen In Europa J Corolla als het moet gaat Toyota niet minder de 195 kilometer per dan 89 verschillende Co- eR dendert 5 se_ rolla s verkopen. Om te n it sülstand beginnen zijn er vier car- iandelijke snel- rosseriemodellende heidslimiet hatchback met drie en neidslimiet. vier deuren, een sedan. CAMRY een vierdeursstationcar de Camry 'is een ui en een liftback. Deze terst luxueuze ruime reis- laatste is de mooiste van wagen. Tijdens het ont- de serie en bestaat alleen werpen van de body is met vier portieren plus bijzonder veel aandacht een achterklep. De lift- besteed aan de aerodyna- back is een vlot ogende mische eigenschappen, verschijning, die vooral De sedan heeft een enigs- aan de achterzijde nogal zjns wigvormige carros- eigenzinning is gesti- serie, die met name aan leerd. de voorzijde erg mooi is Het gamma kent verder gemaakt. Door het passa- vier motoren. De lichtste gierscompartiment iets daarvan is de bekende 1.3 ten opzichte van de wiel- Toyota Corolla GT-i. basis naar voren te schui ven, heeft men een goede ruimteverdeling verkre gen. Hierdoor is de baga geruimte extra ruim uit gevallen, zonder dat dit ten koste ging van de ruimte voor de inzitten den. Nog meer ruimte zal men aantreffen in de nieuwe Stationwagon. De Camry heeft een nieuwe tweeliter motor. Het is de eerste Toyota motor met vier kleppen per cilinder, die specifiek werd ontwikkeld voor zo wel rijden met hoge kruissnelheid als voor het rijden van alledag. Deze motor verschilt van de andere vierklepsmotoren, doordat hij is afgestemd op extra koppel in het lage tot midden toerenge- bied ponder daarvoor vermogen bij hoge toe rentallen op te offeren. De nieuwe Camry kan met recht een aanval doen als een zakenauto bij uitstek. Hij wordt ge leverd als sedan en wa gon uitvoeringen. Men kan kiezen uit een 1.8 en 2.0 liter benzinemotor en voor de liefhebbers van 2.0 XLi uitvoering met handgeschakelde ver snellingsbak. STARLET Het instapmodel is de Starlet. Het is een dege lijke wagen met goede rij-eigenschappen. Nu deze wagen voorzien kan worden van een pittige 1.5 liter dieselmotor, wordt auto rijden veel goedkoper. Je merkt nau welijks dat er een diesel motor onder de motorkap zit, zo goed is de geluidsi solatie. CARINA De Carina II is een ge bruiksvriendelijke ge zinswagen, die gezien zijn prijs goed loopt in de verkoop. Een wagen met een uitgesproken grote bagageruimte. Het topmodel, als ma gie van vermogen en standing, is de Celica.

De Havenloods | 1988 | | pagina 19