.aaaaaaa ONDERWIJS Leerlingen Grafische School hebben grote kans op werk PABO Thomas More nu verder als Hogeschool Rijnmond M.T.S. wil graag meisjes-studenten Voorinschrijving 't Bolwerk Bedrijfsleven is er rijp voor Basisschooldirecties terug in de schoolbank Adoptie-overeenkomst tussen LBO-scholen en metaalbedrijven Nauwkeurig werken en creativiteit vereist contacten met het bedrijfsleven worden de nieuwste DONDERDAG 14 JANUARI 1988 2-580 ROTTERDAM De werkge legenheid in het basisonder wijs neemt toe. Prognoses wij zen zelfs op een dreigend te kort aan leraren voor de ba sisscholen. De commissie 'Prognose Primair Onderwijs' verwacht in het westen van het land de tekorten al in 1990. Drie bekende pedagogische akademies voor leraren basis onderwijs (PABO'S) in de randstad hebben daar een antwoord op. Zij bundelden hun krachten en realiseerden onlangs een opvallende hoge school. 'De La Salle' in Heemstede, 'Thomas More' in Rotterdam en de 'Haagse Katholieke Pabo' hebben, na anderhalf jaar van intensief overleg, be sloten een fusie aan te gaan en samen een nieuwe hogeschool te vormen: de 'Katholieke Pe dagogische Hogeschool West- Nederland'. Het is een hoge school die de aandacht trekt, omdat zij zich in meer dan een opzicht van andere hogescho len onderscheidt. Het is niet een hogeschool met, als een soort supermarkt, allerlei heel verschillende stu dierichtingen onder één dak. Er is eerder sprake van een 'hogeschool voor specialisten': een pedagógische hogeschool. Een opleidingsinstituut voor zo'n 6 k 700 studenten, speci fiek gericht op het onderwijs in de basisschool. Drie lokaties Een tweede in het oog sprin gend kenmerk: de 'Katholieke Pedagogische Hogeschool West-Nederland' is niet ge vestigd op één plaats of in één stad, maar op drie lokaties: Heemstede, 's-Gravenhage en Rotterdam (Stationssingel 80, tel. 010-4657066). Daarmee is niet voor de eenvoudigste weg gekozen. Wel voor een struc tuur waaraan grote voordelen verbonden zijn. Om ze puntsgewijs op te noe men: - omdat op elk van de drie genoemde lokaties een vollé- dig opleidingsprogramma wordt aangeboden, krijgen de studenten in West-Nederland die kiezen voor opleidingson- derwijs daartoe gemakkelijk en zonder onnodig gereis de gelegenheid; - door te kiezen voor drie ge spreide lokaties blijven de on miskenbare voordelen van een relatief kleinschalige, stu dentgerichte opzet en aanpak behouden, maar nu gekoppeld aan de voordelen die een wat grotere hogeschool met zich meebrengt; - de regionale spreiding van de hogeschool over drie plaat sen in West-Nederland bete kent, dat de contacten en sa- menwerkings-verbanden met een tiental regionale school advies- en begeleidingsdien sten bewaard zullen blijven: een niet te onderschatten voordeel als het gaat om de opbouw van het nieuwe basis onderwijs; - tenslotte, en misschien wel vooral, waarborgt de sprei ding het behoud van de in het verleden opgebouwde goede relaties met tal van basisscho len en scholen voor speciaal onderwijs én hun leraren. Van onmisbaar belang voor de praktische beroepsvoorberei ding van de studenten (stages en via zo'n stage mogelijk een baan) én voor de permanente nascholing van de leraren die al in het basisonderwijs werk zaam zijn. De Katholieke Pedagogische Hogeschool West-Nederland heeft gekozen voor herken baarheid, voor een herken baar 'eigen gezicht'. Gelet op het aantal aanmeldingen wordt dit opgemerkt. De be langstelling voor de opleiding neemt toe. Langzaam, dat is waar, maar ze groeit. Een goe de zaak, want zij zullen straks hard nodig zijn: vakbekwame leraren en leraressen voor het basisonderwijs: Wie meer wil weten kan bij de lokaties van de hogeschool een informatieve brochure aanvragen of een van de 'open dagen' bezoeken. De open dagen in Rotterdam zijn: 14 januari, 25 februari, 24 maart, 21 april en 13 mei. Aan de Gemeentelijke School voor M.D.G.O. (Middelbaar Dienstverlenings en Gezond heidszorg Onderwijs) "t Bol werk' begint binnenkort de inschrijving voor het nieuwe studiejaar 1988/1989. "t Bol werk' huisvest 2 studie rich tingen die tijdens de 3-jarige opleidingen volledig bezig zijn met het opleiden van jon ge mensen die na de studie zelfstandig gaan functione- De eerste van deze opleidin gen is de A.B. (Aktiviteiten Begeleiding) een vervolg op leiding voor jongensen meisjes die een L.B.O of M.A.V.O. di ploma hebben en die graag mensen in revalidatiecentra, verpleegtehuizen, zwakzinni ge zorg etc. begeleiden met aktiviteiten op met name creatief muzikaal en/of dra matisch terrein. De opleiding is zeer praktisch gericht. 1/3 van de opleiding bestaat uit verschillende sta ges waarbij op school veel plaats wordt ingeruimd voor handvaardigheid textiele werkvormen, audio-visueel etc. Met het diploma A.B. op zak zijn naast een grote kans op een leuke baan ook verder studeermogelijkheden. De op leiding A.B. p/a Teldersweg 80, 3052 TL Rotterdam, tel. 4.22.71.50 geeft.3 februari een open middag van 13.00 tot 16.00 uur. Kom eens bij ons kijken en proef de sfeer. De tweede van deze opleidin gen is de U.V. (Uiterlijke Ver zorging) een opleiding gericht tot het opleiden van jonge vakbekwame zelfstandige on dernemers in het Dames/Her en kappersvak en Schoon heidsverzorging c.q. voetver zorging. Deze opleiding U.V. p/a Benthemstraat 17, 3032 AA Rotterdam, tel. 4.67.19.49 geeft op 4 februari een open middag van 13.00 uur tot 16.00 uur. De inschrijving voor beide oplei dingen start 4 januari 1988 aan de Benthemstraat tel. 010-4.67.19.49. Deze opleiding bedoeld voor jongens en meisjes die in het bezit zijn of komen van het MAVO diploma of L.H.N.O. met 2. vakken op C-niveau waaronder Nederlands en de overige vakken op B-niveau. Dames, dit kunnen uw collega's worden. ROTTERDAM-WEST „Meiden zijn net zo goed in technische vakken als jon gens", zegt de heer Meijer, decaan van de Middelbare Technische school Rijn mond. „Voor wat betreft bepaalde technieken zijn ze zelfs beter want vrou wen kunnen nauwkeuriger en geconcentreerder wer ken dan mannen". Van de in totaal 750 leerlingen op de school, zijn er vijf meis jes. De M.T.S. wil nu gericht meis jes gaan werven op de toeleve- ringsscholen (MAVO en LBO met wis- en natuurkunde in het vakkenpakket). Onder de naam 'techniek, ook voor jou' is de Rijnmond M.T.S. een project toegewezen door het Ministerie van Onderwijs. Ook dit project is speciaal be doeld om meisjes te stimule ren een technische opleiding te gaan volgen. „Het bedrijfsleven is er nu rijp voor om meer vrouwen in dienst te nemen", aldus de heer Meijer. „En ze moeten ook wel want in de jaren 90 zal er waarschijnlijk een ar beidstekort ontstaan in de technische sector". Voorvrouwen De M.T.S. leidt op tot functies in het technische middenka der. Een greep uit de beroeps mogelijkheden: bouwkundig tekenaars, opzichters, uit voerders, monteurs, elektro technische tekenaars, instal lateurs en verkopers van ap paraten en technische con structeurs. Studierichtingen op de M.T.S. zijn bouwkunde, elektrotech niek (onderverdeeld in alge mene werktuigbouw of bestu ringstechniek). De studie duurt vier jaar. De kosten bedragen, behalve de 1030 gulden schoolgeld, 600 tot 700 gulden per jaar voor boeken en gereedschap. Van de afgestudeerden stroomt 20 procent door naar het hoger beroeps onderwijs. De meesten daarvan gaan naar de H.T.S. maar in princi pe behoort iedere vorm van H.B.O.-opleiding tot de moge lijkheden. Het grootste gedeelte van de afgestudeerden gaat direct naar het bedrijfsleven waar zij veelal interne volgcursus- sen zullen volgen. Op donderdag 21 januari houdt 21 januari houdt de Rijnmond M.T.S. haar jaar lijkse open dag. De bezoektij den zijn van 14 tot 16 uur en van 19 tot 21.30 uur. Geïnteresseerden kunnen zich dan op de hoogte stellen van de vele mogelijkheden, die de M.T.S. biedt. Rest nog de vraag hoe we straks al die technische vrou wen moeten gaan noemen. Een vrouwelijke opzichter kan gewoon opzichter blijven. Maar hoezit het met het woord 'voorman'? Wordt dat een voorvrouw? Het adres van de school is Schiedamseweg 245, tel. 010- 4712044. ROTTERDAM— In Rotter dam start eind januari een proef met een management training voor directies van ba sisscholen. Er nemen 20 open bare basisscholen aan deel. Het is de eerste van een serie trainingen, die volgend schooljaar van start gaan. Dan kunnen ook de katholie ke en protestants-christelijke scholen inschrijven. Vroeger kon een onderwijzer met hoofdakte hoofd van een school worden, maar daarmee had hij nog geen opleiding tot schoolleider. De Rotterdamse School Advies Dienst verzorgt daarom al enkele jaren in sa menwerking met de lerareno pleidingen (PABO) schoollei derstrainingen. Op die manier kunnen onervaren schoollei ders zichzelf bekwamen in het leiding geven aan een school team. De basisschool eist echter veel meer dan vroeger manage- mentdeskundigheid. Daarom is er een training 'schoolma- nagement' opgezet. Het is een actie van de Rotterdamse School Advies Dienst in sa menwerking met de pedagogi sche opleidingen van Hoge school Rotterdam, Ichthus Hogeschool en de Katholieke de directeur en adjunct-direc teur zich in een trainingscen trum bekwamen, hoeven de kinderen niet naar huis ge stuurd te worden. De training bestaat uit een driedaagse training, gevolgd door vijf studiemiddagen. Ter afronding volgt dan een twee daagse training met twee stu diemiddagen. Daarin worden plannen opgesteld om de schoolorganisatie te ontwik kelen. Tevens wordt dan na gegaan hoe de schoolbegelei- ders van de School Advies Dienst daarbij behulpzaam kunnen zijn. West-Nederland. De besturen van basisscholen in Rotter dam hebben him medewer king toegezegd. Het Ministerie van Onderwijs verleent volgend jaar mede werking door extra facilitei ten beschikbaar te stellen: als Cursus arbeidshulpverlening Het project Allochtone Vrouw en Werk Rotterdam organi seert een cursus arbeidshulp verlening voor Surinaamse en Antilliaanse vrouwen die een betaalde baan willen of een opleiding willen gaan volgen. In de cursus komen aan bod: - op grond waarvan heb ik vroeger gekozen voor school en werk? Welke banen en op leidingen zijn er? Welke kies ik? Welke stappen kan ik doen om mijn kansen op een baan te vergroten? Hoe solliciteer ik? Hoe hou ik me staande in baan of opleiding? Taalvaar digheid: brieven schrijven, rapporten opstellen, samen vattingen maken. Aan de cursus kunnen maxi maal 15 vrouwen deelnemen. Voor meer informatie kan men bellen: 010-4528818. In het World Trade Center werd woensdag 13 januari een adoptieovereenkomst gete kend tussen vijf LBO-scholen en een aantal metaalbedrij ven. Tijdens deze bijeenkomst spraken wethouder Simons, de heer W.A.J. Kerpel, na mens het Ministerie van Eco nomische Zaken en mevrouw Sabine Tersteeg van het KNOV. Bovendien werd tijdens deze gelegenheid aan de overheid het eindrapport van het leer- planoverleg Mechanische Techniek aangeboden, waarin i^ beschreven op welke wijze 'leerplangesprekken' zijn voorbereid en uitgevoerd tus sen de betrokken scholen en bedrijven, ter voorbereiding van het Adoptieplan-LBO Rotterdam. Eén van de doelstelling van het Adoptieplan-LBO Rotter dam is het betrekken van be drijven (instellingen) bij het afdelingsleerplan van de scholen, waarmee ze een sa menwerkingsverband aan gaan. Dit gedeelte van de doelstellingen is voor het eerst in praktijk gebracht in de me taalsector. Het is vormgege ven met deelneming van vijf projectscholen en vier bedrij ven. Actieve ondersteuning is gegeven door de beide werk geversorganisaties in het Mid den- en Kleinbedrijf, de Con tactgroep Werkgevers Metaal industrie (CWM) en de Me taalunie. Als basis voor het overleg werd gekozen voor het pas ge reedgekomen Modelafde lingswerkplan Mechanische Techniek van de SLO (Stich ting Leerplan Ontwikkeling). Mede met behulp van dit Mo delafdelingswerkplan werden vragen samengesteld voor een onderzoek onder de deelne mers, bedoeld om concrete in formatie te verzamelen over de knelpunten in de LTO-op- leiding MT en om de deelne mers in de gelegenheid te stel len hun standpunten en vra gen hierover naar voren te brengen. Tussen juni en november heb ben drie 'leerplangesprekken' plaatsgevonden, waarbij uit voerig van gedachten is ge wisseld over de resultaten van het vooronderzoek en waarbij in gezamenlijk overleg de be langrijkste knelpunten wer den vastgesteld. Tijdens het laatste gesprek werd overeenstemming be reikt over een vijftal actie punten. Het ondertekenen van adop tie-overeenkomsten gaat ge paard met de vorming van adoptiegroepen, bestaande uit één school en drie bedrijven, waarin een actieplan nader uitgewerkt kan worden. On derdelen van een actieplan kunnen zijn: korte docenten stages in de adoptiebedrijven, arbeids- en beroepsoriënte rende stages voor leerlingen in het 3e en 4e leerjaar en het uitwerken van een positief voorlichtingsplan naar ouders en toekomstige leerlingen ge richt op het beroepsvoorberei dend karakter van het LBO. komt er allemaal kijken bij het hele drukproces? Op de Rotterdamse Grafische School wordt les gegeven in alles wat nodig is voordat een krant kan worden bezorgd. De leerlingen leren grafisch ont werpen, het opstellen van teksten met behulp van com putergestuurde zetappara- tuur en het samenstellen van de pagina's. Van die pagina's wordt in de donkere kamer een film gemaakt en daarmee wordt een metalen plaat be licht. Deze wordt op de druk pers bevestigd en de pagina's komen tot stand. Om van alle losse pagina's een krant te maken moet het papier nog worden afgesneden en gevou wen. Voor al deze onderdelen zijn vakbekwame mensen no dig en die worden door de Rotterdamse Grafische School opgeleid. Leertoren In de 'leertoren" aan de Heer Bokelweg (achter Hofplein) is een groot aantal scholen ge vestigd. Een MTS, de Horeca Vakschool, de Kappersschool, nog een MTS, de Algemene Beroepsschool, de Detailhan delschool, een modevakschool en de Rotterdamse Grafische School. Die laatste leerinstel- ling beslaat vier verdiepingen van het gebouw, heeft 1400 leerlingen, 75 leerkrachten en tal van richtingen. Leerlingen, die uit heel Zuid-west Neder land komen, kunnen er direct na de basisschool terecht maar ook na twee jaar LTS of na een middelbare schoolop leiding. Directeur van de Rotterdamse Grafische School is de heer Troost. "Onze school is in 1950 opgericht op initiatief van de werknemers- en werkgevers organisaties in de grafische sector. Die band bestaat nog steeds, want het schoolbe stuur wordt gevormd door mensen uit deze organisaties. Door dit nauwe contact met het bedrijfsleven sluit onzer opleiding goed aan bij de praktijk en de nieuwste tech nische ontwikkelingen. Ook het aantal leerlingen dat op geleid wordtr, stellen wij in overleg vast, zodat vrijwel iedereen na zijn opleiding uit zicht heeft op werk". Toelating De Rotterdamse Grafische School heeft verschillende op leidingen in huis. Leerlingen die later in een van de fasen van het drukproces willen gaan werken kunnen na de la gere school het LTO (Lager Technisch Onderwijs) gaan volgen. Deze opleiding duurt vier jaar, waarvan de eerste twee jaar gelijk zijn aan de brugperiode van de LTS. De overstap van de LTS naar een hoger leerjaar van het LTO komt vaak voor. De belangstelling voor de RTO (Reproductie Teken-op leiding) is elk jaar groter dan de tachtig beschikbare plaat sen. De RTO kan gevolgd wor den na een afgeronde middel bare schoolopleiding en duurt vier jaar. Op 28 en 29 maart wordt een toelatingsonder zoek gehouden onder de jon gens en meisjes die zich heb ben aangemeld. "Iedereen moet zich dus voor die datum aangemeld hebben", zegt di recteur Troost. "Bij het onder zoek letten we op tekenaan- leg, nauwkeurigheid, motiva tie en het meer willen dan hobbyisme. Het onderzoek be staat uit een aantal tekenop drachten, waarbij we het ge voel voor vormgeving en let ters testen, een gesprek met de tekendocenten en een presen tatie van eigen werk." Eenmaal toegelaten tot de op leiding tot reproductie-teke naar leren de studenten hoe werktekeningen gemaakt moeten worden vo9or de gra fische industrie. In reclame folders of advertenties komen foto's van produkten meestal minder goed over dan teke ningen. Daarom wordt bij voorbeeld een speelgoed tele foon door de reproductie-te kenaar nagetekend, waarbij het heel belangrijk is om de kenmerken van het produkt goed tot uiting te laten komen. Een plastic telefoontje moet in de tekening ook op lastic lij ken en niet op hout, anders ROTTERDAM— Nauwkeurig kunnen werken en een creatieve inslag. Dat zijn twee eigenschappen die nodig zijn voor alle opleidingen die aan de Rotterdamse Grafi sche School worden gegeven. De leerlingen op deze school worden opgeleid voor beroepen die met het doorgeven van informatie te maken hebben. Meest bekend daarbij zijn natuurlijk de krant of het tijdschrift, maar informatie kan ook worden doorgegeven met behulp van moderne, electronische apparatuur. Wanneer de krant in de bus Natuurlijk, de krantenbezor- ploft zullen weinig mensen ger heeft hem gebracht en beseffen hoe dit produkt op de journalisten hebben de artike- deurmat terecht gekomen is. len geschreven. Maar wat komen de klanten misschien voor niets naar de winkel toe. Naast het tekenen van voor werpen voor folders, kranten of tijdschriften wordt de laat ste jaren het visuele werk steeds belangrijker. Daarbij valt te denken aan compute ranimaties, een soort teken film die met behulp van een computer wordt gemaakt. Vooral bij beurzen en bedrijf spresentaties is deze vorm van grafisch werk enorm in op komst. Werken en leren De Rotterdamse Grafische School heeft ook een afdeling voor mensen die na de middel bare school tegelijk willen werken en studeren (Leerlin genwezen). De leerlingen zijn in dienst van een grafisch be drijf, verdienen daar geld mee en komen één dag per week naar school. Dit zogenaamde Beroeps Begeleidend Onder wijs (BBO) sluit nauw aan bij het vak wat mnen op dat mo ment uitoefent. Na twee jaar ontvanden de geslaagde leer lingen een erkend vakdiplo ma, dat noodzakelijk is om in de grafische industrie te mo gen werken. Vergelijkbaar met het BBO is het Kort Middelbaar Beroeps onderwijs dat aan de Rotter damse Grafische School wordt gegeven. De opleidin gen zijn inhoudelijk gelijk maar de leerlingen van het KMBO zijn drie dagen op school en lopen twee dagen stage. Via die stage vinden veel leerlingen werk. Doordat de programma's van KMBO en BBO gelijk zijn, kunnen deze leerlingen makkelijk overstappen naar het BBO. De Rotterdamse Grafische School heeft een groot aan- twal opleidingen, met ver schillende instromen, ni- veau's, duur etc. Wat nog ont breekt is de MTS Grafische Techniek maar daar komt ui terlijk in 1990 verandering in. Dan moeten in ons land name lijk vijf Grafische Lycea ont staan, waarvan Rotterdam er één wordt. Alle grafische op leidingen moeten aan dit ly ceum gegeven worden, zodat optimaal gebruik wordt ge maakt van alle dure appara tuur. Door de concentratie van de opleidingen kunnen de noodzakelijke contacten met het bedrijfsleven bovendien nog soepeler verlopen. Voor nadere informatie over de Rotterdamse Grafische School kan men terecht tij dens de Open Dag, die elk jaar op de laatste zaterdag van ja nuari van 10.00 tot 15.00 ge houden wordt in het gebouw aan de Heer Bokelweg 255. Het werk van een leerling reproductie-tekenaar aan de Rotterdamse Grafische School

De Havenloods | 1988 | | pagina 7