Ideze krant Zomerse wateroverlast houdt gemoederen nog bezig DE HAVENLOODS VOORDEELACTIE *4* De Leede licht sluiting Huysmans-expositie toe Alles over isoleren op'Energie Anders' Nu al veel belangstelling voor carnavalsoptocht van 'De Rietzeilers' Rock and Roll in zaal Beatrix Eggink verlaat na vijf jaar Theater i r; Biljarten voor jeugd KLEURPLAAT Bewoners willen meer openheid Ouderen voortaan met de bus naar zwembad Ook weg MI Happy Generation EDITIE 9, DINSDAG 19 JANUARI 1988, 37e JAARGANG, Nr. 3 Q. Schiedams Nieuwsblad HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. BIJKANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. ADVERTEER NU BEL VOOR INLICHTINGEN 010-4 699 444 SCHIEDAM— Een week voordat in het zuiden des lands het carnavalsgedruis losbarst, wordt in Schiedam Prins F rans II - met een knipoog naar drs. Vijfje 1 maakte zijn opwachting als professor Balletje. de traditionele carnavalsop tocht verreden. Startschot van deze ongetwijfeld weer bonte tocht van mensen en voertuigen door het 'Bran dersgat' klinkt zaterdag 6 februari om 13.00 uur. In vergelijking met voor gaande jaren is er het een en ander veranderd rondom het carnavalsgebeuren. Zo heeft Karnavalsvereniging 'De Rietzeilers' wijkcentrum 'De Blauwe Brug' aan het Bach- plein dit keer voor het eerst tot centrum van de feeste lijkheden gemaakt. Onder meer omdat het pand beter bereikbaar is dan de voor malige residentie van de Raad van Elf in zaal Neue. Nieuw is ook dat de carna valsoptocht vertrekt van een ander gedeelte van de Bur gemeester Honnelage Grete- laan. Het is de bedoeling dat alle deelnemers aan de op tocht zich - tussen 12.00 en 12.30 uur - opstellen op het stuk van de Honnerlage Gretelaan tussen de Nieuwe Damlaan en de Troelstra- laan. De organisatie wijst erop dat het niet mogelijk is om de startplaats te bereiken via de Nieuwe Damlaan. De aanrij-route is via de Vlaar- dingerdi j k/Troelstralaan Beoordeling Vanaf 'de 4 Molens' wordt de carnavalsstoet via de Grote Markt, Rotterdamse Dijk en Piersonstraat terug geleid naar het punt van vertrek. Op de Grote Markt vindt de beoordeling van de deelnemers aan de optocht plaats. Er wordt gekeken naar orginaliteit, carnava leske sfeer, presentatie en uitvoering. Prins Frans II reikt 's avonds tijdens het Bran dersbal van 'De Rietzeilers' de prijzen uit aan de win naars. Het motto van dit jaar is: carnaval steekt van wal, maar ook mensen, bedrijven en groepen die zich op een originele manier presente ren die niets met het motto te maken heeft, mogen aan de optocht meedoen. De optocht en het Branders bal zijn de eerste activiteiten van 'De Rietzeilers'. Op 7 fe bruari is er -weer in de Blauwe Brug - vanaf 14.00 uur kindercarnaval. Op 13 februari staat er 's middags een feestmiddag voor be- Karnavalsvereniging 'De Rielzeilers' presenteerde de plannen vi het feest in het Brandersgat. jaarden op het programma. Ook op zaterdag 13 februari vindt het Prinsenbal plaats. Zondag 14 februari is er in de avonduren een Brazili aans carnaval (Carnaval del Branderios) waarna de festi viteiten op dinsdag 17 fe bruari worden afgerond met een slotbal. Kleurplaat Alles Over de verdere activi teiten van 'De Rietzeilers' staat te lezen in een speciale krant die 2 februari bij u in de bus valt. Om vast in de stemming te komen, staat er deze week al een kleurplaat in deze krant. SCHIEDAM— Jeugdige bil jarters kunnen voortaan in wijkcentrum De Erker les krijgn in hun favoriete tak van sport. Voor de jongste groep (8 tot li-jarigen) is er van 15.45 van 16.45 uur bil- jartles. De onderen (11 tot 14 jaar) krijgen tussen 16.45 en 17.45 uur les. Opgeven voor de biljartlessen kan bij het wijk centrum in de Jan van Aven- nestraat. Deelname kost f 5.- per persoon per maand. MODESHOW—Dames van de naaigroepen in wijkcentrum De Erker presenteren morgen een modeshow. Aanvang van het ge beuren in de Jan van Avenne- straat is 19.00 uur. De zaal is om 18.30 uur open en de toegang is gratis. Naast de modeshow is er een modequiz, een optreden van kinderen die onlangs de kinder play-back-show hebben gewon nen en een demonstratie aerobic- A Goeman Borgcsius gered. Sportfondscnbad snakt naar reno- Bruisende korf- baldcrby. UVG en DWS bei den naar winst. 130 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week Vi r*> /-et In deze krant 'De Rietzeilers' VERVALT De vergadering van de raadscommissie voor volksgezondheid die van avond zou plaatsvinden ver valt. Dit omdat de twee voor naamste agendapunten (werkplan woonwagenaange- Icgenhedcn en notitie oude renbeleid) gezien de korte voorbereidingstijd niet 'zin vol' besproken kunnen wor den. SCHIEDAM— In de ge meente Schiedam wel of niet verantwoordelijk voor de schade en overlast die bewoners van verschillen de delen van de stad tijdens hevige regenbuien in juli en september ondervon den. Dat is de kernvraag in het meningsverschil dat de inmiddels door de bewo ners opgerichte werkgroep heeft met de gemeente. De ongeveer vierhonderd be woners uit Schiedam-Oost, -West, -Zuid en Schutters veld vinden dat zij inmid dels lang genoeg hebben gewacht op antwoorden vanuit het Stadskantoor en zij bereiden ludieke acties voor. Een van belangrijkste verwij ten aan het adres van de ge meente is het gebrek aan openheid. „Wij hebben voor een flexibele opstelling geko zen. JDoor de zaak te vertra gen, ontloopt men de discus sie", aldus Frans Klijzen. Klijzen werkt bij het Instituut Ondersteuning Bewoners in Stadsvernieuwingsgebieden (IOBS} en ondersteunt de ste delijke werkgroep van de be woners. Tijdens de hoosbuien die in juli en september voor veel overlast zorgden in de gehele regio, liepen in de wijken Schuttersveld en Schiedam- Oost, -West en -Zuid ongeveer vierhonderd woningen onder water. In oktober 1987 beslo ten de betrokken bewoners een werkgroep op te richten dié zich zou gaan toeleggen op de rioleringsproblematiek in stadsvernieuwingsgebieden. Inventarisatie Een gesprek tussen gemeente en werkgroep had tot resul taat dat de getroffen bewo- SCHIEDAM - Het sluiten van de expositie over de Franse schrijver J. K. Huysmans houdt de ge moederen nog steeds bezig. Bart de Leede, raadslid voor de PPR/PSP licht zijn motieven om bij wethouder Luub Hafkamp aan te dringen op sluiting van de tentoonstelling, toe in een brief. Dit omdat 'de rede- Bart de Leede (inzet) licht een brief toe waarom hij op sluiting van de Huysmans-expositie in het Stedelijk Museum aandrong nen voor dit verzoek onvol doende en/of onjuist wor den geschetst'. In zijn brief benadrukt De Leede dat sluiting van de Huysmans-expositie we gens anti-semitisme, maar een deel van de waarheid is. 'Naast een beschrijving van het leven van Liduina bevat het boek 'Sainte Li duina de Schiedam' ook de visie van Huysmans op de ontwikkelingen in Europa aan het eind van de vorige eeuw en aan het begin van deze eeuw.' De Leede stelt vast dat 'Huysmans meent dat Eu ropa in groot geestelijk verval is geraakt en dat hij meent te moeten pleiten voor het opnieuw oprich ten van brandstapels om alle andersdenken (allen niet-streng-katholieken) uit de weg te ruimen. Joden en Vrijdenkers voorop'. Omdat dit aspect van Huysmans totaal niet aan de orde kwam bij de verle den week afgebroken ex positie, bracht het PPR/PSP-raadslid dit als nog naar voren. 'Het probleem was niet de expositie, maar het feit dat Huysmans niet werd ge toond als de man die hij was en dat het museum ook geen afstand nam van diens denkbeelden.' SCHIEDAM Liefhebbers van rock and roll kunnen za terdag volop genieten in zaal Beatrix. In het pand aan de Lange Kerkstraat treden on der meer twee bands op die vloer zijn er tevens prijzen te i bij de danswedsrijd. ners bezocht zouden worden, om achter de oorzaak van de overstromingen te komen. De werkgroep laat weten dat de huisbezoeken onlangs onder meer in de Oostersfraat zijn gestart. Namens de gemeente, stelt de heer De Klerk (hoofdafdeling Civiele Werken) dat de huis bezoeken al in september zijn begonnen dat de inventarisa tie van de problemen bijna is afgerond. De Klerk: „We hebben nu een beeld hoe de problemen zijn opgetreden en dat strookt met wat we al dachten. In hoofd zaak is het water via de straat de woningen binnengedron gen. Met het functioneren van de riolering heeft dit op zich weinig te maken". En de ambtenaar vervolgt: „Onder normale omstandig heden is de capaciteit van het rioleringsstelsel voldoende. In dit geval is er sprake van ex treme weersomstandigheden en beroepen we ons op over macht". Om die reden ook zijn de schadeclaims die tot nu toe Voor degenen die goe duit de voeten kunnen op de dans- Volgens de gemeente zijn de huisbezoeken bijna afgerond. De werk groep Rioleringen meldt dat ze alleen vanuit de Oosterstraat bericht heeft ontvangen van huisbezoeken. door gedupeerde bewoners bij de gemeente zijn ingediend, afgewezen. Voortvarend En juist deze opvatting stelt de bewoners teleur. Zij willen juist dat de gemeente haar verantwoordelijkheid op een voortvarende manier oppakt om zo herhaling van de pro blemen te voorkomen. Verder wil de werkgroep graag dat niet alleen de technische staat van het rioleringstelsel nader wordt bekeken, maar ook de invloed van factoren als wate- raanvoer en stadsvernieu wingsactiviteiten worden on derzocht. Na verschillende vergeefse pogingen om informatie te verkrijgen over de huidige stand van zaken, overweegt de stedelijke werkgroep nu acties te ondernemen om zo meer aandacht voor de problema tiek te krijgen. „We zijn serieus met de zaak bezig", zegt De Klerk vanuit het Stadskantoor. Wat de mengen er precies van ver wachten weet ik niet. Ik weet wel dat het een tijdrovende karwei is om de problemen te inventariseren, daarom zijn we ook niet alle adressen af gegaan. Wel hebben we nu zo goed als alle straten waar dit speelde bezocht". Het is verder de bedoeling dat in de wijken die in de natte zomermaanden het zwaarst zijn getroffen (Zuid, Oost en West) informatie aan de be woners wordt verstrekt. In de gehele omgeving zorgden de zi >e hoosbuien voor grote overlast. SCHIEDAM - Energie An ders. Dat is de titel van de tentoonstelling die sinds van daag in het filiaal van de bi bliotheek aan het Bachplein voor bezoekers is opengesteld. Materialen en technieken die bij het (na-)isoleren van mu ren, daken, vloeren en ramen worden gebruikt worden ge toond., Tevens wordt aan de hand van verschillende prak tijkvoorbeelden uitgerekend wdke besparingen bij welke woningtypen het meeste elfect hebben. Behalve aanschouwelijke voorbeelden liggen er ook di verse informatiefolders op de tentoonstelling. De tentoon stelling 'Energie Anders' is tot stand gekomen dankzij de sa menwerking tussen de biblio theek en het bureau voorlich ting van de gemeente. Nog tot en met donderdag 28 januari is 'Energie Anders' te bezoe ken in het pand aan het Bach plein 589. SCHIEDAM - In het Sport- fondsenbad en Zwembad- Zuid zijn sinds enige tijd aparte uren waarop ouderen SCHIEDAM - Met ingang van 1 februari treedt de huidige directrice van het Passage Theater, Conny Eggink, in dienst bij de Culturele Raad van Zuid- Holland. 'Ik ben heel blij met de kans die ik bij de Provincie krijg, en ik hoop dat m'n opvolger het ge makkelijker zal hebben', zegt Conny Eggink. Want zeker toen Eggink vijf jaar geleden werd aan gesteld als directrice van het Passage Theater heeft zij het niet gemakkelijker gehad. 'Ik weet niet of mensen wel of niet blij met ze zijn geweest. Ik heb het hier altijd naar mijn zin ge had.' De aanstelling van Eggink als directrice viel niet bij iedereen in goede aarde, met name omdat andere sollicitanten meer ervaring zouden hebben. Toch kan Eggink terug kijken op een succesvolle tijd bij Passa ge, waar de bezoekersaan tallen duidelijk zijn geste gen. Conny Eggink verwacht dat haar opvolger het in zoverre gemakkelijker zal krijgen, omdat het voort bestaan van het Passage Theater in elk geval niet meer op de tocht staat. 'Het bestaansrecht hoeft niet meer bewezen te worden, en dus kan er meer aan dacht gaan naar het inhou delijke werk.' Ook daar krijgt de nieuwe directeur de handen vol aan. 'De activiteiten zijn de laatste jaren verviervou digd, het aantal bezoekers is duidelijk gestegen, maar het budget is nog altijd hetzelfde als vijf jaar gele den', aldus Eggink. Behalve Conny Eggink ver laten ook Ingrid Reinders (directie-assistent) en Paul Hutscheinaekers (assistent toneelmeesterde Stichting Schiedamse Theaters. Het tweetal wordt opgevolgd door Carel Bake en Marq Oudshoff. In de vacature van directeur is voorlopig nog niet voorzien. 'Vijfjaar is een redelijk lange tijd om een leidinggevende functie te hebben', aldus Eggink die per 1 februari opstapt als directrice van het Passage Theater een baantje kunnen trekken. Omdat niet iedereen van de ouderen die wil gaan zwem men, in staat is op eigen gele genheid bij de zwembaden te komen, is er door diensten centrum De Woudhoek een bus geregeld. In samenwerking met het Rode Kruis vertrekt er voor taan op. maandag (om 9.00 uur) en vrijdag (14.00 uur) vanaf het HeijermanspleLn naar de zwembaden. Kosten voor een retour zijn f.3,- en er zijn nog enkele plaatsen vrij in de bus. Be langstellenden kunnen zich wenden tot Sies Meuwese in dienstencentrum De Woud- hoek, telefoonnummer 470.95.55. Mensen die ver van het dienstencentrum wonen, kunnen naar een andere op stapplaats worden verwezen. AMBULANCE-CENTRUM Aan de Hargalaan wordt vrijdag middag het nieuwe ambulance centrum officieel in gebruik geno men. Luub Hafkamp opent het nieuwe pand voor de afdeling zie ken- en ongevallenvervoer om 15.00 uur. Behalve wethouder is Hafkamp ook voorzitter van de GGD-Nieuwe Waterweg Noord. SCHIEDAM Happy Gene ration nodigt belangstellen den uit om een kijkje te komen nemen tijdens de open repeti tie die morgen in de Reho- both-MAVO aan de Lange Nieuwstraat wordt gehouden. Onder leiding van Renè Fons bereiden de 25 jonge koorle den zich voor op een concert van het 15-jarig bestaan. Er wordt morgenavond van 20.00 tot 22.00 uur gerepeteerd.

De Havenloods | 1988 | | pagina 1