.JiaïJiïJ 'Komst van Ladbroke redde paardesport van ondergang' Weg terug nog mogelijk voor voortijdige schoolverlaters Schippersbonden verdeeld over akkoord met de EVO Eerste paal garage Weena jjgggj Kinderhulp Motivatie blijft het belangrijkste Wegenerdag op drafcentrum Nootdorp 9 ONS en ASV wachten op een afwijzende beschikking van minister ROTTERDAM Jonge ren van 15 tot en met 17 jaar, die voortijdig de school verlaten hebben, krijgen een laatste kans de draad weer op te pak ken. Daartoe werd in 1986 het Jongeren Pro- door Nelleke de Jong ject Rijnmond gestart. Op 7 lokaties wordt een speciaal onderwijspro gramma aangeboden: In Rotterdam-noord en - zuid, in Schiedam, Ro zenburg en Spijkenisse. Op elk van deze lokaties kan men ongeveer 22 jongeren plaatsen, 150 in totaal. Eind 1984 kwam er een voorstel naar de Tweede Kamer vanuit het Ministe rie van Onderwijs en We tenschappen met beleids voornemens over het ont wikkelen van ondcrwijs- en vormingsactiviteiten met betrekking tot zeer vroegtijdige schoolverla ters. Centraal in dit voor heeft zich volgens Deimanook voorgedaan in Noorwegen. Uiteindelijk komt een groter publiek in aanraking met de paardensport, uiteindelijk gaat men toch eens bij de koersen kijken. Al na enkele jaren is het aantal bezoekers in Noorwegen met 70 procent gestegen. 'Kleine banen' Een winterbaan als Nootdorp telt de laatste jaren 800 1000 bezoekers pers dag. Men is sterk afhankelijk van het weer, maar op een topdag als bijvoorbeeld 2 januari, de Stal de Laakdag met een prijzen geld van 90.00(5 gulden, kwa men er 2.00 mensen. „Wanneer je een goed pro gramma brengt, waar men geld kan verdienen, blijkt de belangstelling groot te zijn. Het publiek houdt van aange klede evenementen, zoals bij voorbeeld deze Wegenerdag". Nootdorp -'de toekomst ligt op de kleine banen' - mag dit jaar voor 't eerst in de ge schiedenis twee bijzondere koersen brengen met een prij zengeld van 15.000 gulden, en wel op 10 en 17 februari. ROTTERDAM Zwaar ge wond werd de 41-jarige me vrouw A.L. Haan uit Rotter dam naar het Bergwegzieken huis vervoerd. Zij kwam met haar fiets in aanrijding met een vrachtauto. STOOKWIJZER I 1. Vorig jaarverbruik 1 2. Slreefverbruik van 11-1 t/m 17-1-88 1 I 3 Slreefverbruik vorige wi ;ek 4 Totaal stree(verbruik tot nu toe r 2 3 4 500 m3 13 m3 13 m3 164 m3 600 m3 16 m3 16 m3 195 m3 700 m3 19 m3 19 m3 231 m3 800 m3 21 m3 21 m3 264 m3 900 m3 24 m3 24-m3 296 m3 1000 m3 27 m3 27 m3 332 m3 1100 m3 30 m3 29 m3 363 m3 1200 m3 32 m3 32 m3 396 m3 1300 m3 35 m3! 35 m3 430 m3 1400 m3 38 m3 38 m3 465 m3 1500 m3 41 m3 40 m3 495 m3 1600 mJ 43 m3 43 m3 530 m3 1700 m3 46 m3 46 m3 563 m3 1800 m3 49 m3 48 m3 597 m3 1900 m3 52 m3 51 m3 630 m3 2000 m3 54 m3 54 m3 664 m3 2200 m3 60 m3 59 m3 732 m3 2400 m3 65 m3 65 m3 800 m3 2600 m3 71 m3 70 m3 867 m3 2800 m3 76 m3 76 lil3 934 m3 3000 m3 82 m3 81 m3 999 m3 3500 m3 96 m3 95 m3 1170 m3 4000 m3 110 m3 109 m3 1336 m3 4500 m3 124 m3 123 m3 1507 m3 5000 m3 138 m3 136 m3 1675 m3 5500 m» 152 m3 150 m3 1843 m3 6000 m3 165 m3 164 m3 mm 2012 m3 DINSDAG 19 JANUARI 1988 3-496 Stichtig Europa Kinderhulp (S.E.K.) is op zoek naar gast gezinnen in deze regio die in de zomer bereid zijn voor een periode van circa drie weken een kind in het gezin op te S.E.K. is een vrijwilligersor ganisatie die iedere zomer on geveer 8.500 kinderen uitno digt voor een vakantie in Ne derland. Het gaat om kinde ren tussen Oen 12 jaur oud. uit Nederland, Wcst-Duitsland. Frankrijk, Engeland en ver schillende vluchtclingkam- pcn. De kinderen komen uit zoge naamde kansarme, vaak jfroto gezinnen, die soms in een ach terbuurt of een veel te klein huis wonen. Soms ontbreekt het hen aan materiële dingen, maar vaak komen zij aan dacht, warmte en geborgen heid tekort. De kinderen wor den geselecteerd op »dc nood zaak van een vakantie elders. Dit wordt gedaan door sociaal werkers van andere organisa ties zoas het Rode Kruis, Le ger des Heils on GG en GD. Als er problemen met de jeug dige gast optreden, zoals ziek te, heimwee etc.. worden de gastgezinnen begeleid door de Stichting Europa Kinderhulp. Alle kinderen zijn verzekerd, zowel ziekenfonds als W.A. Gastouders krijgen géén gel delijke vergoeding van de stichting. Wie zich aanmeldt als gastge zin krijgt altijd een gesprek met een vrijwilliger van de stichting. Op geloof, ras, huidskleur zowel bij ouders als kinderen wordt niet gelet. Informatie en aanmelding bij mevrouw A. Dortwegt, tel. 01820-24538 of de heer A. van de Velden, tel. 015-568731. stel stond de gedachte dat er voor die specifieke doel groep, die op dat moment niet of nauwelijks door het onderwijs bereikt werd, alsnog passende onder wijs- en vormingsactivitei ten moesten worden ont wikkeld. Staatssecretaris Ginjaar Maas deed de sug gestie om diverse aanvra gen samen te voegen en zo ontstond het Jongeren Pro ject Rijnmond dat op 1 augustus 1986 in werking trad. De jongeren waarom het gaat in dit project worden rand groepjongeren en dropouts genoemd, die wegens hun ge dragingen niet of moeilijk in het onderwijs te handhaven zijn. „Toch zijn het veelal", zegt algemeen coördinator Fred Loen, 'jongelui met normale begaafdheden'. „Ze hebben concentratiepro blemen, vaak veroorzaakt door problemen in de thuissi tuatie. Ze missen lessen, gaan spijbelen; de dingen die ze doen, kunnen in de klas niet gepikt worden. Uiteindelijk verliezen ze alle contact met de school. Op het moment dat de.jonge ren uit het zicht zijn geraakt van het onderwijs maar wel geheel of partieel leerplichtig zijn kunnen zij soms opge spoord worden door de leer plicht-ambtenaar, die ze dan kan verwijzen naar de laatste mogelijkheid die nog rest om later aansluiting te vinden bij het reguliere onderwijs. Het is dus mogelijk voor een jongere die bijvoorbeeld in-het tweede leerjaar van het voort gezet onderwijs heeft afge haakt terug te keren via het jongerenproject. Keus De zogenoemde drop-outs kunnen dan op wel heel vrij willige basis deelnemen aan onderwijsprogramma's, waarbij ze zelf een keus mo gen maken uit diverse vakken, waardoor ze, misschien, weer gemotiveerd kunnen raken om het verlaten onderwijs weer te vervolgen. Via een overlevingskamp, én die broodnodige motivatie staat zelfs de weg naar door stroming naar het programma sport- en recreatieleider open. Fred Loen: „Wij weten ook niet of wij de oplossing hebben gevonden. Maar in het jongerenwerk heb ik vaak jongelui ontmoet van zo'n 19 jaar, die beseften: o jee, ik heb helemaal niets". De onderwijsprogramma's die op de diverse lokaties worden aangeboden variëren per lo- katie. Op de Scholengemeenschap Charlois bestaat het aanbod uit zo'n twaalf Cakken, waar onder typen, autotechniek, koken, zwemmen, Nederlands en rekenen. Zo'n programma duurt een jaar, waarin 22 uur per week wordt lesgegeven. Óver het bereiken van het doel van dat jaar, dus voldoende motivatie hebben om het verlaten on derwijs weer op te pakken, vertelt leerkracht Frank Rein- hard van Scholengemeen schap Charlois: „De leerlingen die we hier krijgen hebben hun neus ge stoten toen ze merkten, dat ze zonder opleiding niets konden beginnen. Via club- en buurthuizen be landden ze bij ons. Ze onder vinden dat voor het aanleren van praktische vaardigheden ook theoretische kennis nodig is. Zodra er ook maar een vonkje motivatie is kun je ver der. Van de 24 leerlingen die we binnënkregen haakten er ook nu weer 6 voortijdig af: de anderen gingen richting werk en onderwijs. Naar het oor deel van Reinhard zijn Neder landse jongeren vaak onbe- l-red Loen: „Ik heb zo vaak jongeren ontmoet van zo'n 19 jaar. die beseften, ojee, ik heb helemaal niets". toegestaan dat wij deze jonge ren opvangen. Als we dat niet doen belanden ze op CS. Het is vooral preventief bedoeld". Dat enige dwang, of noodzaak zo men wil, niet verkeerd is blijkt uit de'vorderingen die een Joegoslavische leerling maakt; na drie maanden Ne derland en Beukelbrug spreekt htj al een aardig mondje Nederlands. Dat komt omdat, zegt hij er zelf van, niemand in de klas zijn taal spreekt en hij dus wel móet. Wie voor zichzelf of voor ie mand in zijn of haar omgeving iets ziet in het Jongeren Pro ject Rijnmond kan contact op nemen met coördinator Fred Loen, telefoon 010-477.50 16. Het adres is Beukelsdijk 145, 3022 DC Rotterdam. 9 In oktober 1986 bezetten boze schippers het pand van veevoederbedrijf Zijderlaan te Bergambacht omdat dit bedrijf gebruik maakte van 'eigen vervoer'. 9 Buitenlandse jongeren dienen eerst de Nederlandse taal enigszins onder de knie te krijgen reikbaar voor deze .nieuwe kans: „We moeten oppassen dat we niet alleen allochtone jongeren krijgen. We willen dat er evenwicht isJ'. Dwang Uiteraard zijn de opleidings mogelijkheden vóór, buiten landse jongeren, die nog maar pas in Nederland zijn, moei lijk toegankelijk. Zij dienen eerst de Nederlandse taal enigszins onder de knie te krjjgen. Technische School De Beukelbrug -heeft een klas waarin uitsluitend zulke jon geren zitten in het kader van het Jongeren Project Rijn mond. „Het past misschien helemaal in dit project", geeft Loen toe, „maar het wordt oogluikend De leden van Federatie van Schippersbonden zijn ak koord gegaan met de princi pe-overeenkomst die de schippersbonden onlangs hebben bereikt met de verla dersorganisatie EVO. De bonden ONS en ASV en de schippers die op het buiten land varen, vinden het bereik te akkoord evenwel te mager en hebben het bestuur van ONS en ASV opgeroepen om opnieuw met de verladers om tafel te gaan zitten. De conclusies zoals die in het Van der Doef-akoord waren neergelegd, werden door deze schippers niet onderschreven. Dit akkoord is tot stand geko men na bemiddeling van het oud-PVDA kamerlid en huidi ge burgemeester van Vlissin- gen, de heer Van der Doef. In een serie besprekingen zijn onder zijn leiding vertegen woordigers van de schippers bonden en de Verladersorga- nisatie EVO tot een aantal ge zamenlijke conclusies geko men. Zo erkennen de afzonderlijke partijen dat het 'verladend bedrijfsleven de mogelijkheid heeft en dient te houden om in vrijheid te kunnen kiezen en gebruik te maken van zowel ongeregeld beroepsvervoer, geregeld beroepsvervoer, als van eigen vervoer of een com binatie daarvan". De verladers hebben de toe zegging gedaan „dat het ni veau van het gebruikv an eigen vervoer cil beurtvaart zal worden bevroren". Granaria Tot en met 31 december 1988 zal deze situatie worden ge handhaafd. In die periode zal het overleg over het beter functioneren van de Evenre dige Vrachtverdeling (EV) „tot een voor alle partijen be vredigende situatie moeten hebben geleid". De leden van ONS en ASV kunnen hiermee niet akoord gaan. Zij eisen dat de verladers alle eigen vervoer afschaffen. „Voordat wij onze acties op schorten-, zal het ministerie afwijzend beschikt moeten Op het Drafcen- trum Nootdorp werd woensdag een Wegener dag gehoudenvoor rela ties, lezers en andere be langstellenden. Victor Doorn, directeur Wege ner Huis-aan-huisbla- den B.V reikte de be langrijkste prijzen uit, de Havenloodsprijs en Het Zuidenprijs van elk drieduizend gulden, met een grote fles champag ne en een deken. Deze werden respectievelijk gewonnen doo£ Ypco Oostland met berijder A. de Wrede en Zmanza Princess met J.P.C. Oor- thuijzen, Ronald Leng- keek, spits van voetbal vereniging Sparta over handigde bij de Het Zui denprijs bovendien zes tig rode rozen omdat dit blad binnenkort het zes tigjarig bestaan viert. Maar er werden uiteraard meer prijzen verreden die al lemaal genoemd waren naar Wegenerbladen. D'it waren de Merwepostprijs, gewonnen door Boy B. met H.W. Lange- weg, de Aspectprijs, gewon nen door Adonis Sypesteyn hebben inzake de aanvraag van Granaria". Het Rotterdamse bedrijf Gra naria wil met eigen schepen gaan varen maar de inschrij ving voor deze schepen werd vorig jaar door het college van beroep teniet gedaan. Wel overweegt Granaria opnieuw een aanvraag te doen. Een hernieuwde aanvraag van het bedrijf „zal door ons worden beschouwd als een aanslag op ons systeem van Evenredige Vrachtverdeling en we zullen daar naar handelen, zo drei gen de leden van de bonden ASV en ONS. Alleen als het ministerie afwijzend beschikt inzake de aanvraag van Gra naria zijn de actievoerende schippers bereid voor alle ver laders die hun lading op de E.V. aanbieden wederom te vervoeren. Acties Nu de bonden ASV en ONS hun besturen weer naar de on derhandelingstafel hebben gestuurd, willen de leden dat er rond 1 mei 1988 eeri grote schippersvergadering wordt belegd waarin verslag wordt gedaan „om de voortgang van de besprekingen en de tot dan toe bereikte resultaten te be spreken". Tot die tijd achten de leden -van ASV en ONS zich niet verplicht om zich aan de af spraken die door de organisa ties zijn gemaakt te houden. Ook worden de acties niet op geschort. Nu het akkoord van Van der Doef door een deel van de schippersbonden is verworpen, ontstaat er in de binnenscheepvaart .weer een geheel nieuwe sitautie. Zowel de Verladersorganisatie (EVO) als Van der Doef heb ben al laten weten dat over het bereikte akkoord niet meer kan worden onderhan deld. De Federatie van Schippers bonden is 'teleurgesteld' in de houding van de achterban van ONS en ASV. „Het bestuur van deze bonden is volledig in zijn hemd gezet door de ach terban. Het heeft er dan ook alle schijn van dat ze geen vertrouwen meer hebben van de leden". De Federatie van Schippers bonden zag in het akkoord van Van der Doef een eerste aanzet tot een beter klimaat „in de binnenvaart waarbin nen met succes gewerkt kan worden aan de uitwerking van deze conclusies en aan de vele andere problemen o.a. het probleem van de overcapaci teit waarmee de binnenvaart worstelt". Smit Kroes inzake de nieuwe aanvraag van Granaria om met eigen schepen te gaan varen. met B. Lugies, de Rotterdam Stadsbladprijs, gewonnen door Bailly Marco met G.W. van Eykelenborg, de Capelle's Nieuwsbladprijs: Zenon mwt L. Dooper, de Nieuwe Vlaar- dingse Courantprijs: Bardana met T.H. Kooyman jr., de Groot Hoogvlietprijs: Ajax Buitenzorg met G.W. van ey- kelenburg, de Krimpens Stadsbladprijs: Zoot Zuiter met R.L. Pools, de Schiedams Nieuwsbladprijs: Yankee Master met B. Schwarz. De- Holland Silhouetprijs tenslot te werd door Frans R'ahms uit Gouda overhandigd aan C.D. Imming die won met Zerline Ladbroke een extra fles champagne was er voor Frits Deiman, voorzit ter van de Stichting Neder landse Draf- en Rensport ge zien zijn grote enthousiasme en gastvrijheid bij dit soort evenementen. Maandelijks wordt op alle acht professionele banen vast gesteld dat de omzet van de tot stijgt. AVel is er een terug gang in het aantal bezoekers, dat is te wijten aan de komst van de wedkantoren. Aan de andere kant is het zo - stelt Deima'n - dat wanneer ROTTERDAM De eerste paal voor de parkeergarage aan het Weena is vorige week geslagen door de wethouder van Ruimtelijke Ordening, Verkeer en Vervoer drs. J. Laan. Bij deze gelegenheid hield hij een korte toespraak, waarin hij zei dat deze eerste paal het begin inluidt van een hele reeks bouwactiviteiten aan het Weena. De 'boulevard in opkomst' zal worden volgebouwd met win kels, kantoren en woningen. Binnenkort wordt begonnen met de bouw van het nieuwe kantoor van de Stad Rotter dam en vna het 165 meter hoge hoofdkantoor van Natio nale Nederlanden. In 1988 zal ook gestart wor den met de bouw van de woon- en kantoortoren van het Algemeen Burgelijk Pen sionfonds (ABP), naast het Centraal Station. De wethouder zei de vormge ving van de parkeergarage» ontwerp van architect P. de Bruin, te bewonderen. Hij meent dat de parkeergelegen heid, waarvan een gedeelte van de 320 plaatsen gereser- veed is voor het Hilton, een bijdrage zal leveren aan de imago-verbetering van de Lijnbaan. Op de begane grond van de garage komen winkels. DE 'bouwstroom' die nu is in gezet, aldus de wethouder, zal in 1989 vervolgd worden met het bouwproject van architect Jan Hoogstad tussen het Na tionale Nederlandengebouw en de A.B.P.torën. Daarna volgt het Plazaproject in opdracht van de P.G.G.M. OOk het Centraal Station zal ingrijpend uitgebreid en ver nieuwd worden. Volgend jaar wil men beginnen aan weers zijden van de stationshal tvyee 60-meer hoge kantoortorens te bouwen. Wethouder Laan is blij met deze nieuwbouw van beleg gers en bedrijfsleven. Het zorgt voor nieuwe dynamiek, waardoor Rotterdam niet al leen een wereldhaven is, maar ook een wereldstad zal wor den. Ladbroke niet naar Neder land was gekomen, de paar densport naar de knoppen was gegaan. Ladbroke is van plan in de naaste toekomst 200 wedkantoren in ons land te situeren. Op dit moment zijn er al een vijftig in wer king en dat is goed te merken. Èen dergelijke ontwikkeling De Havenloods-prijs ging naar nummer 6, Ypco Oostland.

De Havenloods | 1988 | | pagina 7