Politie geeft slachtoffer misdrijf meer aandacht ,Ndeze mm- GRIFFIJN DE HAVENLOODS VOORDEEL üRTIEn Jongeren uit Oost willen een eigen onderkomen Yvonne zoekt stukje weiland voor pony uit kinderboerderij Sanering vroegere Veveo-terrein gaat deze week van start 11 Vrienden van vogelasiel Darttoernooi bij Filmclub Cornelis Jan Hollaar onderscheiden Project start 1 februari Verberne Brillenmode CENTRALE VERWARMINGS/ AIRCONDITIONING Simultaan B. Hakkert Anders koken EDITIE 9, DINSDAG 26 JANUARI 1988, 37e JAARGANG, Nr. 4 Q Schiedams Nieuwsblad HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. BIJKANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. ADVERTEER NU BEL VOOR INLICHTINGEN Q1Q - 4 699 444 SCHIEDAM Er wordt deze week een begin ge maakt met de sanering van het voormalige Veveo-ter rein in Schiedam-Zuid. In de bodem van het braaklig gende terrein tussen de Ha- gastraat en de Willemskade zitten aromaten, olie en zware metalen. De vervuilde grond wordt afgegraven en er wordt een drainagesys teem aangelegd om het met olie en aromaten verontrei- J nigde grondwater te zuive ren. De provincie Zuid-Hol land heeft een bedrag van 2,2 miljoen gulden voor het karwei gereserveerd. r Bewoners van de Hagastraat en de Willemskade ontvin gen verleden week een brief van de provincie waarin de gang van zaken rondom het schoonmaken vanhet ter rein werd beschreven. In de brief schrijft de pro vincie onder meer te ver wachten dat het karwei on geveer tien weken zal duren. De reiniging van het vieze grondwater daarentegen duurt beduidend langer, want dat kan wel enkele ja ren in beslag nemen. Omdat er onder de grond een drai nagesysteem komt, zullen de omwonenden hier echter niets van merken. Een vergelijking met het sa neren van het vroegere GTB-terrein gaat volgens de afdeling Voorlichting van de provincie Zuid-Holland mank. „Iedere sanering staat op zichzelf. We ver wachten dat omwonenden nu minder overlast krijgen, omdat de sanering minder gecompliceerd is dan bij het GTB-terrein". De vervuiling van de grond onder en bij de vroegere gas fabriek was veel ernstiger. In de grond werden daar on der andere cyaniden en fe nolen aangetroffen die zich dieper in de bodem en bo vendien over een groter op pervlak hadden verspreid. Naar verwachting wordt er de komende weken ongeveer achtduizend kubieke meter vervuilde grond afgegraven. Bij het GTB-terrein ging het om tachtigduizend kubieke meter verontreinigde grond. Behalve een vast bedrag dat de gemeente Schiedam voor Deze week beginnen de voorbereidingen voor de sanering het vroegere Veveo-terrein de sanering moet betalen, draait het Stadskantoor op voor tien procent van de to tale saneringskosten die dus SCHIEDAM „Een olie lozing waar de honden geen brood van lusten". Zo noemt de Stichting Vrien den van het Vogelasiel Schiedam de laatste olielo zing voor de Nederlandse kust. Ook nu de waarschijnlijke dader is opgespoord, blij ven vrijwilligers alles in het werk stellen om vogels die door de olie besmeurd zijn geraakt, te redden. Omdat het geld kost om de dieren een goed (tijdelijk) onderkomen te geven en te verzorgen, doen de 'Vrien den van het vogelasiel' een beroep op hun donateurs. DOOPDIENST In de kerk aan de Lange Haven wordt aanstaan de zondag een doopdienst gehou den door de Johan Maasbach we reldzending. Mensen die 'hun oude lewn willen begraven en een nieuw leven met God willen be ginnen', worden door onderdom peling gedoopt. Deze doopdienst begint zondagmiddag om 15.00 SCHIEDAM In de Filmclub wordt zaterdagavond een open darttoernooi gehouden. Vanaf 20.00 uur spelen kop pels tegen elkaar in het pand aan de Nieuwstraat. Zowel in de winnaarsronde als in de verliezersronde zijn bekers te winnen. De spelsoort van het toernooi is niet zo gebruike lijk want er wordt Tactic ge speeld. Deelname kost een tientje per koppel, en inschrijven kan vanaf 19.30 uur aan de zaal. SCHIEDAM Cornelis Jan Hollaar ontving afge lopen donderdag een ko ninklijke onderscheiding. Uit handen van wethouder Chris Zijdeveld kreeg de heer Hollaar de ere-me- daille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in zilver. C.J.Hollaar maakt na een dienstverband van 40 jaar gebruik van de mogelijk heid om vervroegd uit te treden en kreeg verleden week een afscheidsreceptie aangeboden in het Prove niershuis aan het Emma- plein. Na eerst bij de Raad van Arbeid (1947-1967) te heb ben gewerkt, trad C.J.Hol laar in 1976 in dienst van de gemeente Schiedam, bij de dienst sociale zaken. Bij de huidige Gemeentelijke Sociale Dienst is Hollaar op dit moment beslissings adviseur bij de afdeling wetstechnische zaken. SCHIEDAM Om de wijkagenten bekend te ma ken met een nieuwe vorm van hulpverlening aan slachtoffers van misdrij ven, zijn er deze week ver schillende voorlichtings ochtenden op het politie bureau. Vertegenwoordig sters van de Stichting Maatschappelijk Werk en wijkagenten gaan vanaf 1 februari nauw samenwer ken en dat betekent dat de politie een andere richting inslaat. „In het verleden waren we dadergericht be zig. Nu krijgen de slachtof fers structureel meer aan dacht", vat inspecteur Van Hof de plannen samen. Aan de hand van ervaringen met proefprojecten uit de om geving, verwachten de initia tiefneemsters dat er veel vraag naar deze nieuwe vorm van hulpverlening zal zijn. Jo- landa Goumerie en Mieke van Gorcom maakten de plannen voor het project slachtoffer hulpverlening maandagoch tend bekend. „In Schiedam worden er per jaar bijna vijfduizend aangif ten gedaan, variërend van diefstal, inbraak, mishande ling tot bijvoorbeeld verkeers ongevallen. We verwachten dat tussen de twee- en drie honderd daarvan bij ons hulp komen zoeken", aldus Mieke van Gorcom. Mankracht Bij de Stichting Maatschap pelijk Werk aan het Broesveld werken tien mensen. In ver band met de te verwachte toe name van de werkzaamheden die de hulpverlening aan slachtoffers met zich mee brengt is er ook een extra Een nieuwe vorm van hulpverlening aan slachtoffers van misdrijven gaat in februari va, taak van de politie de laatste tijd steeds meer op het maatschappelijk vlak is gekomen, staai in de kou. Van links naar rechts: Jolanda Goumerie, inspecteur Van Hof en Mieke i start. Want hoewel de slachtoffers toch vaak an Gorcom. maatschappelijk werker in dienst genomen. Het project is overigens tot stand gekomen in samenwer king met de politie van Schie dam. Het is de bedoeling dat iedereen die (vanaf 1 februari) aangifte komt doen van een misdrijf, een duidelijke folder mee naar huis krijgt waarin staat aangegeven welke vor men van hulp er worden gebo den. „We kunnen op twee manie ren helpen", zegt Jolanda Goumerie. „Door informatie te geven over schadevergoe ding en het helpen bij de ver werking van het gebeuren". Namens het politiecorps iaat inspecteur Van Hof weten blij te zijn met het nieuwe project. „Nu is de politie vaak nog het eindstation in de hulpverle ning en is dat aan de agenten zelf om te beoordelen of ie mand wel of niet hulp nodig heeft". Behoefte Omdat het ondoenlijk is bij iedereen die aangifte doet een juiste inschatting te maken („sommigen hebben pas veel later behoefte aan hulp") moeten de folders die de poltie mee gaat geven, degenen die anders buiten de boot vallen nu op het juiste spoor zetten. „Niet iedereen zal er behoefte aan hebben. Maar het kan ook zijn dat iemand zich na een inbraak niet meer veilig voelt in zijn eigen huis; of dat ie mand na een verkeersongeval met een groot schuldgevoel rondloopt. Daarvoor hebben wij het project hulpverlening aan slachtoffers opgezet", licht Mieke van Gorcom toe. Het project wordt bekostigd uit het budget van het maat schappelijk werk. Extra geld is er niet voor vrijgekomen. „We hopen het ook met het huidige personeelsbestand te kunnen redden". Alle monturen 59.95 bij Zie adv. elders in dit blad A Bart Chabot op W dreef. DWS stelt op nieuw teleur. Harga niet meer alleen aan de lei- Iding. A Voortgezet onder in wijs bundelt ^krachten. 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week SCHMINKFESTIJN Kinderen kunnen zich zaterdag naar harte lust uitleven in theater De Teer- stoof. Vanaf 13.30 uur begint er in het theater een schminkfestijn dat om 14.00 uur wordt gevolgd door een clownsprogramma. Toegang is f 3,50 (inclusief schminken en drinken). SCHIEDAMJongeren uit Schicdam-Oost willen een eigen onderkomen. Omdat eerder naar het Stadskantoor verstuurde brieven geen reac tie opleverden, vestigde een grote groep jongeren verleden week de aandacht op hun wens door wethouder Haf kamp een verzoekschrift aan te bieden. „Waar een wil is, is een weg. De beurt is nu aan de gemeente om structureel iets op te lossen", stelt Rob Berre- voets, jeugdwerker in Oost. Sinds de Sint Joris Doele een half jaar geleden door brand werd verwoest, is de groep jongeren tussen de 15 en 24 eigenlijk nergens meer wel kom. „In de bestaande club huizen kunnen ze niet terecht. Wij zijn een jaar geleden ook gestopt omdat we de grote groep niets te bieden hadden in de te kleine ruimte", aldus Berrevoets die zich samen met John Jansen (van de vroegere Joris Doele) sterk maakt voor de ongeveer achttienhonderd jongeren uit de buurt. Met het aanbieden van het verzoekschrift hoopt de jeugdwerker te bereiken dat de politiek ervan overtuigd Jongeren uit Oost vroegen wethouder Hafkamp verleden week om ei eigen onderkomen. raakt dat het vragen om een eigen honk voor jongeren, niet iets is dat uit de lucht komt vallen. „Er waren verleden week rond de zeventig jongeren aanwezig. Dit is echt niet iets dat wij achter het bureau heb ben verzonnen. Ze vragen er zelf om". Verantwoordelijk wethouder Hafkamp liet we ten „Zo spoedig mogelijk dui delijkheid te kunnen schep pen". „Het is nu afwachten", ver volgt de jeugdwerker uit Oost. „Zolang ze geen eigen onder komen hebben, zullen de jon geren uit Oost waarschijnlijk op dezelfde voet verder gaan als ze hangen bij bushaltes, in de wijk zijn verschillende panden gekraakt en ook wor den er veel ramen ingegooid". ir de centrale verwarmings- en lucntDenanaeiings-inaubuieM IMERCURIUSSTRAAT 41, VLAARDINGEN, TFL- 010-4342211 SCHIEDAM Piet Bastiaan- se neemt het zondagmiddag tijdens een simultaanwed- strijd dammen öp tegen meer dere tegenstanders tegelijk. Belangstellenden kunnen vanaf 12.30 uur terecht in dienstencentrum De Woud- hoek. De wedstrijd simultaan dam men begint om 13.00 uur. De goedkoopste Platen- en CD-zaak van Nederland: Ongelooflijke lage prijzen wegens OPHEFFING en alles eerste kwaliteit. Muziekhandel Hoogstraat 163 Schiedam SCHIEDAM— Wie eens een keertje anders dan anders wil eten, hoeft niet direct uit eten te gaan. Sinds verleden week is in Trefpunt-Oost weer een serie kooklessen begonnen. In de maanden januari en fe bruari wordt er aandacht be steed aan Surinaamse, Ma rokkaanse en Turkse recept en aan de Franse keuken. Een stencil van het recept dat elke donderdagmiddag vanaf 13.30 uur wordt bereid, wordt aan de deelnemers uitgereikt. In het Trefpunt aan de Celci- usstraat wordt de komende tijd elke donderdagmiddag vanaf 13.30 uur aandacht be steed aan 'Buitenlands ko ken'. SCHIEDAM— Al sinds augustus verzorgt de 11-ja rige Yvonne Etman de klei ne Shetland pony 'Jopie'. Het dier staat in de kinder boerderij in het Beatrix- park, maar de pony geniet lang niet zoveel vrijheid als de andere dieren in het parkje. 'Jopie' staat al sinds augustus op stal en mag niet buiten bij de an dere dieren lopen. „Hij mag niet meer tussen de andere dieren, omdat hij ze trapt", zegt mevrouw Etman, moeder van Yvon ne. Toen hij nog wel buiten liep, pikten de geiten het eten uit z'n bek. Pas na lan ge tijd ging hij zich daar tegen verweren, en juist door dat verweer het trappen naar de andere dierenkomt hij nu niet meer buiten". Dochter Yvonne trok zich het leed van de Shetland pony erg aan en heeft sinds de zomer geen dag overge slagen om 'Jopie' (zoals zij hem noemt, want officieel heeft hij geen naam) te ver zorgen. Samen met haar moeder probeert Yvonne Etman nu voor elkaar te krijgen dat 'Jopie' een klein stukje weiland en een schuilhut voor zichzelf krijgt. „Er schijnt geen hek om een stukje grond te kunnen worden gezet, hoewel op die manier alle problemen opgelost zouden zijn. Waarom neemt de gemeen te een dier in de kinder boerderij op terwijl ze dui delijk niet weet wat ze 'er mee moet doen". Om het dagelijks leven van de Shetland pony draaglij ker te maken, heeft me vrouw Etman geïnfor meerd bij de gemeente. Daar vertelden ze dat het dier waarschijnlijk afge maakt zou worden, maar daar is inmiddels geen sprake meer van. Er wordt nu gezocht naar een koper. In afwachting van een re actie van de gemeente, is mevrouw Etman alvast zelf aan de slag gegaan. Ze zocht in de omgeving naar een mogelijkheid om de pony vrij rond te laten lo pen. „Stallen bij de Flar- dinga Ruiters kost me f 250,- en dat is me te duur. Maar er moet toch wel er gens een stuk weiland te vinden zijn waar de ge meente 'Jopie' achter een omheining vrij buiten kan laten lopen?" Yvonne Etman slaat geen dag over. Elke dag verzorgt ze Shetland pony 'Jopie' die niet naar buiten mag en al sinds augustus op stal staat.

De Havenloods | 1988 | | pagina 1