UITERSTEN VERENIGD IN BADMODE EE0B Mode-ontwerper Frans Molenaar: 1988: BASICS. PASTELS. OLYMPICS Beenmode siert vrouw Garderobe voor kleine maatjes Mannen moeten meer durven Back to True Blue Size-up biedt grote maten modieuze perspectieven j kostuum I in linnen met katoen Klein, klein peutertje, wat zie je er snoezig uit vandaag. Of: eigenwijs of: ondeugend. Misschien zie je er die ene dag schat tig uit in een pastelblauw jackje en de volgende dag heel stout in felrood. Voor het voorjaar heeft Marca leuke chintz-jack- jes in zachtblauw, roze, turqoise, appel of rood. Modebewuste dametjes dragen hieronder natuur lijk een jurkje. Bijvoor beeld in de marine-look. Met of zonder matrozen kraag en verlaagde taille, in wit, marineblauw of rood. Heel lief zijn ook de jurkjes in snoezige pas teltinten, afgewerkt met strikjes en satijn. Haar lievelingsjurk zit er dit seizoen zeker bij. Dit voorjaar breekt de korte rok definitief door. De benen mogen gezien worden, dus voor dag dag ermee! Zeker wanneer ze zijn gehuld in het superfijne, fraai getinte en sierlijke type beenmode dat met het lengen der dagen aktueel wordt. Dat de beenmode een kom pleet geïntegreerd onderdeel is van de bovenmode, spreekt vanzelf. Er is een enorme keus uit kousen, panties en hold ups of bas-jarretières (met elastische, ingebreide kouse band). De kleuren zijn globaal te verdelen in drie groepen. Allereerst zijn er de lente achtige pastels zoals o.a. lin degroen, lila, perzik, mint en bleu. Daarnaast een aantal sterke, sprekende tinten, waaronder het zéér aktuele marineblauw, indigo blauw (spijkerstofblauw), smaragd groen en zwart. Maar min stens zo'n belangrijke rol spe len neutrale, natuurlijk aan doende kleuren als transpa rant wit, zandkleurenk, kha ki, stro-geel en taupe. De laatstgenoemde is een bijzon der bruikbare, zachte tint grijs met een vleugje bruin. De beenmode is dit seizoen uiter mate verfijnd. Een zijde-ach- tige glans is een must. Subtie le, plaatselijk aangebrachte dessins hebben een opvallen de plaats veroverd naast de 'all-over' dessinering. Aktueel zijn kleine beetjes glitter, stippen, hartjes, fijne streep jes en bloempjes, ingebreid of als flock-print. Hot item is de naad, maar dan anders dan anders en niet noodzakelijk aan de achterkant van het been. Een naad in de vorm van een kabel die op hielhoogte in een knoop is gelegd, past per- fekt in de heersende marine- De ware kleur van de jeans - True Blue - is weer te rug. Bij de True Blue jeans wordt de demin niet zes of acht keer ge verfd, maar wel 12 keer. Toch blijft hij soepel en heeft een prachtige diep blauwe kleur. Als tegen hanger van de True Blue komt Levi's met een su per nieuwtje: de Antique Look. De jeans ziet eruit als een gedragen jeans met als voordeel dat hij nog gloednieuw is en dus nog lang mee gaat. Zijn stoere uiterlijk krijgt hij door de zogenaamde ro- pestitching extra dik ke schoenstikselseen nieuwe leather patch en een nieuw ontworpen knoop. Deze 'aged denim' is er overigens met knoopsluiting en met ritssluiting, beide onder het Silver Tab label. Nieuw in de Red Tab sé rie, herkenbaar aan het rode lipje op de achter zak, is de extra wijde (su per loose antifit) 508 jeans for boys and girls. Topper blijft natuurlijk de 501, de koploper van de Red Tabs, de enige echte. En voor de jeans- liefhebber die op de prijs moet letten is er de Oran ge Tab jeans. Ze zijn er in vele nieuwe wassingen, en variëren van strak tot midwijd. Alle jeans of het nu gaat om de Red Tab, de Silver Tab of de Oran- he Tab, kunnen gedragen worden met bijpassende Levi's shirts of jacks. En voor wie blauw toch iets te blauw is kan kiezen uit zwarte, grijze, naturel, bruine en zelfs witte spij kerbroeken. Korte, rechte trenchcoat die boven de knie korte rok (zowel strak als wijd). Het been moet gezien worden. De blazer blijft onmisbaar in een modieuze garderobe en is in allerlei variaties te rug te vinden in de collectie. De jurk is gepromoveerd tot 'robe'! Door een fraaie snit, met het nadrukkelijke ac cent op de taille, op en top vrouwelijk, 't Nieuwste van het nieuwste bij de jassen is de korte trenchcoat. Van zelfsprekend wordt de taille geaccentueerd doof een nonchalant omgeknoopte ceintuur. De soepel linnen kwaliteiten sluiten helemaal aan bij de nonchalante sfeer. Naast strepen zijn er allerlei ruit jes, met name het B.B. ruitje is zeer aktueel. Kontrast- stiksels en badges geven speelse accenten aan de col lectie. De belangrijkste basiskleu- 'ren van dit voorjaar zijn wit, vlas, taupe en marine (de nim). Daarnaast wordt als accentkleur een vergrijsde lila en mint gebruikt. Het bekende zwart/wit thema blijft belangrijk in de voor jaarscollectie van Peek Cloppenburg. Heren Het kostuum is er dit voor jaar niet alleen meer voor de formele situaties. Peek Cloppenburg brengt voor de moderne man het informele pak dat niet alleen naar het werk maar ook rustig in de vrije uurtjes gedragen kan worden. Pakken die een beetje oversized zijn en ge maakt van soepele stoffen als linnen, viscose en katoen. Het zgn. binnenwerk, dat vroeger aan een keurslijf deed denken, is vervangen door materialen die soepel zijn en comfortabel rond het lichaam zitten. De kleuren zijn voornamelijk natuur- tinten als zand, beige en khaki, naast navy. Smalle l strepen als de krijtstrepen komen in dit thema ook aan de orde. Ook de stoffen van tend. Trossen, koorden en touwknopen zijn op uiteenlo pende manieren uitgewerkt als dessin. Er zijn heel aparte lengte-dessins als variant op de naad, bijvoorbeeld een lijn van kleine penseelstreken. vooorgevormd model). Veel modieuze badmode-details zijn ontleend aande corsette- rie en lingerie, zoals vetertjes, strikjes, ruches, pastelstreep jes en bloemmotiefjes, kant, drukknoopjes, haakjes en oogjes, beugels en baleinen. Los van het algemene badmo- debeeld, volgen hierna enkele thema's die erin voorkomen. Jungle Een gerafeld namaak-tijger- velletje als badpak ('Me Tar- zan, you Jane'), een kudde oli fanten, palmblad, papegaaien, zebra's, een grommende pan ter of een kronkelende python als dessin, sommige badmode is echt bij de wilde beesten af... De Afrikaanse flora en fauna blijkt, veel meer nog dan vorig jaar, een onuitput telijke bron te zijn voor aller lei 'levensechte' en ontelbaar veel abstrakte dessins. High-tech Sportieve badmode is er dit jaar in vele varianten. Nieuw is eenvorm van high-tech in de sportieve badmode. Meta len haakjes, plastic clips, rit sen, rubberknopen en kunst stof riempjes vormen opval lende accenten bij badmode die vaak duidelijk kenmerken heeft van een duikers-outfit, inclusief de z.g. rubber-look. Zwart-wit is deze zomer zo'n belangrijk thema in de bad-en strandmode, dat bijna iedere fabrikant wel iets van deze tend in zijn kollektie heeft. Zwart en wit verwerkt in stre pen en streepjes, blokken en ruitjes, noppen en stippeltjes, witte strikken op een zwarte ondergrond of andersom, vele fantasiedessins in zwart-wit uitvoeringen of zelfs een zwart-wit badpak dat een smoking suggereert... Nooit geweten dat zwart-wit tot zo veel verschillende originele resultaten kan leiden. Vooral voor de jonge garde is er heel veel leuks, dat zich eigenlijk alleen laat rang schikken onder het uiterst rekbare begrip fantasie. Bad pakken met levensgrote strip figuren, tropische fruit- en bloemmotieven, pakken die doen denken aan de gebreide exemplaren van vijftig jaar geleden, hoogglanzende bad pakken en bikini's in plastic- of wet-look, met of zonder ba leinen, gekke ruches, vlinder-rokjes, grappige knoopjes en strikjes, brutale vetersluitingen, off-shoulder mouwtjes en nog veel meer 0 Een geruit kostuum met opgesneden reven Sijjj klepzakken, zij splitten en dubbele sluiting. Si: M 'V p het eerste gezicht Slj fl B lijkt de voorjaars/zo- ijS merkleding die mode- S>: ontwerper Frans Molenaar :S: voor de Nederlandse man Si;: heeft ontworpen, vrij eenvou- ;S: dig van dessin, kleur en stijl. :S: Maar wie goed kijkt zal ont- ':S dekken dat het modieuze en iS verfijnde van de kollektie Si juist in de details zit. Boven- iS dien is eenvoud het kenmerk jiS van het ware vakmanschap. Siji En dat heeft Frans Molenaar Sij voldoende in huis. Want hoe- Sij wel velen hem vooral kennen ijiSj als ontwerper van damesmo- iSij de, specialiseerde hij zich tij- ijiS dens zijn opleiding aan de SS Amsterdamse Kleermakers- SS school al in mannenkleding. SS Frans Molenaar ziet de man SS de komende maanden voorna- s*:: melijk in een pak of kombina- Si;i tie-pak gekleed gaan. Meneer Sij wordt weer helemaal heer! jiS Waarmee niet gezegd is dat SS alle mannen, jong en oud, zich SS de komende tijd in een stijf en SS oncomfortabel pak moeten SS hullen. Niets is minder waar. SS Het moderne Frans Molenaar pak is juist heel soepel, licht van gewicht, comfortabel om te dragen, mooi afgewerkt en... een lust voor het oog én voor de drager. Kollektie In de kollektie van Frans Mo lenaar, vindt de moderne man ruime keus: kostuums zijn er zowel met een enkele (1-rij) als met een dubbele sluiting (2-rij); kolberts zijn er in soe pele zomer-wol (Cool Wool) maar ook in katoen; pantalons hebben vrijwel allemaal één of meer bandplooien en meestal ook een omslag. Wat de dessins betreft zien we bij de kostuums ruiten, strepen, schaduwruitén en gestreepte ruiten. Opvallend nieuw zijn fantasie-strepen, natuurlijk met één of meer accentkleu- ren. De kolberts zijn voorna melijk geruit terwijl de panta lons in hoofdzaak effen zijn maar wel een struktuureffekt hebben. De belangrijkste kleuren zijn grijs, zand/kaki en blauw plus één of meer ac- centkleuren. De Frans Molenaar-blazer is er dit voorjaar niet alleen in het traditionele blauw, maar ook in nieuwe kleuren als ca mel en groen. Behalve effen blazers zijn er ook gestreepte versies in de kollektie opgeno men, en natuurlijk zijn alle blazers ook dit seizoen weer voorzien van de goudkleurige knopen met FM initialen. Nieuw in de kollektie zijn jeans van voorgewassen de- min mét een omslag aan de pijpen, dubbele bandplooien en een ticket-pocket. Accessoires Met een Frans Molenaar pak, jasje en pantalon heeft de mo derne man een basisgardero be. Maar de daarbij gekozen accessoires maken pas zijn persoonlijkheid. Frans Mole naar vindt het dan ook uit den boze dat meneer bij een be paald pak of jasje 'altijd' het zelfde overhemd, dezelfde das en dito pochet draagt. Daar moet veel meer variatie in ko men. Frans Molenaar advi seert dan ook om eens wat speelser en gedurfder met ac cessoires om te gaan. Bijvoor beeld door bij een blazer een gestreept overhemd met een genopte das te dragen en dat weer in kombinatie met een gestreept pochet. Wie jong is, of zich nog jong voelt, doet dat met uitbundige brede strepen en grote nop pen, maar ook in minder op vallende vormen kun je zo heel goed onderstrepen wie je bent. Heel apart en wat min der brutaal zijn stropdassen en pochets in een modieus bloemdessin, en er hoeven echt niet altijd en overal de zelfde bloemen te bloeien! De dessins van overhemd, stropdas en pochet hoeven dus niet altijd hetzelfde te zijn, ze moeten echter wel binnen de zelfde sfeer blijven. Trou wens, het is dit seizoen ook zeer modieus om onder een kolbert een soepel col-trui of een zomers t-shirt te dragen. Voor de grote maten kan het modebeeld genadeloos zijn: getail leerde jasjes, strakke of wijdvallende minirokjes en nauw-, aansluitende blouses. Allemaal heel leuk voor superslanke vrouwen en jonge meisjes. Maar niet voor vrouwen die in het kledingrek bij maat 46 en groter staan te zoeken. Met de 'Size-Up' collectie van Marca kan ieder naar hartelust eigen combinaties samenstellen. De collectie omvat zowel strakke als wijde rokken, blazers en jasjes, overhemden en blouses in uni of in een vrolijk dessin. En wat dacht u van een robe-manteau met opgestikte zakken en contrasterende schild padknoopjes? deze pakken zijn nieuw. Dit Sij voorjaar worden dubbel- weefsels en kreuk-finishings toegepast. Door deze tech niek krijgen de stoffen een interessant reliëf. Dit sa- menspel van make, kleur en 5Si; stofgebruik geven het pak S:;: anno 1988 een heel apart gig 'look'. gg Haute Nonchalance De voorjaarscollectie bij Peek Cloppen burg straalt een stijl volle, nonchalante sfeer uit. De vrouw ie weer vrouw zijn! In het silhouet komtj dit terug in de ronde schouderlijn, de slanke taille en c Met de nieuwste badmode is deze zomer van alles mogelijk: heugwiegend flaneren als BB in St. Tropez, van de zon genieten als Jane uit de jungle, of een koele duik nemen in een pak dat Grace Jones niet zou hebben misstaan. Tenzij u natuurlijk 't liefst, gewoon, uzelf wilt zijn. Wij willen er alleen geen onduidelijk heid over laten bestaan dat qua stijl uitersten zijn verenigd in het bad- en strandmodebeeld van 1988. Verrassend it eendelige badpak beheerst, evenals vorig jaar, het badmodebeeld, zij het dat er nog meer variatie in modellen en stijlen is gekomen. De badpakken kenmerken zich over het algemeen door bredere schou derbanden (sons schouderbreed), een iets minder hoge of een nög hogere beenuitsnijding dan vorig jaar, het gebruik van nieuwe materi alen en, vooral, door originaliteit. Vele aparte, nieuwe ontwerpen maken dat er voor jonge vrouwen en meisjes een zee van leuke, aparte en soms dwaze mogelijkheden is: voor de wat rijpere vrouw die iets flatteus zoekt, betekent het dat zij een enorm ruime keuze heeft uit bijzonder mooi vormgegeven en gedessineerde badpakken. Dat badpakken de toon aangeven maakt de bikini, gek genoeg, niet minder populair. Bij bikini's is het bovenstukje, zo niet ingeruild voor een bustier, dan toch meestal aanzienlijk ruimer bemeten dan voor heen bijvoorbeeld een brassière-achtig topje of een nostalgisch, ecru, lever, zand, lichtgrijs en grijsblauw de boventoon. Echter ook pasteltinten als geel, lila, lavendel, roze en mint vertonen zich veelvuldig. De derde kleurgroep is: Olym pisch rood, hardgeel, kobalt en jade. Het nieuwe mode beeld wordt voor een groot deel bepaald door combina ties van al deze kleuren. De stoffen Frisse, soepel vallende mate rialen als katoen, linnen, vis cose, polyamide, nylon en tri cot staan deze zomer centraal. Glad, gekreukt en eventueel voorzien van een coating. Ge wassen denim, broderie, seer sucker en romantische voile geven dit zomerse stoffen- beeld een eigen karakter. Bloemen en noppen, groot of klein, zijn helemaal terug van weggeweest. Zij geven de soe- pelvallende stoffen precies de nostalgische uitstraling die deze zomer zo actueel wordt. Strepen en ruiten in vichy en prince-de-galles zijn inmid dels niet meer weg te denken uit het modebeeld, en spelen ook het komende seizoen de eerste viool. Die rol lijkt ook weggelegd voor de wat wildere dessins als stripfiguren, vlekpatronen en pin-up-girls. Combinaties van bijvoorbeeld ruiten en bloemen geven de zomerse outfit een speels en gedurfd karakter. Maar ook het ge bruik van verschillende nop pen door elkaar is goed voor een heel verrassend effect. Krijtstreep Met voorjaar en zomer kondigen zich ge woontegetrouw ook nieuwe modethema's en -trends aan. Iedereen kijkt er reikhalzend naar uit: een nieuwe mode is een nieuw begin. Evenals het vorige jaar staat ook 1988 in het te ken van de veelzijdig heid. En dat betekent: een groot en divers aan bod van kleuren, stijlen en trends, die zich on derling prima laten combineren. M&S Mode biedt zomerse veelzij digheid. 0 M&S Mode biedt u deze zomer een groot en divers aanbod van kleuren, stijlen en trends, die zich onderling prima laten combineren. Eenvoud en klassiek trekken nog steeds volop de aandacht. Geen wonder: dit modebeeld is verre van eenduidig enkent dan ook geraffineerde uiting svormen. Zo blijft het getail leerde silhouet erg belangrijk, met het accent op taille en schouder. Maar ook de rechte lijn is actueel. Dat is bijvoor beeld te zien aan de nieuwe rokken, kittig tot op de knie of kuitlang. Voor wie durft is er tenslotte het wijde silhouet, een nieuwtje dat M&S Mode regelrecht uit Parijs heeft ge haald. De kleuren De nieuwe kleuren zijn geïn spireerd op de safarilook en de tropenkolder. De basic- kleuren zwart, wit en marine voeren dan ook tezamen met

De Havenloods | 1988 | | pagina 7