Docenten schrijven zelf boek bewegingsonderwijs Sluiting hotels dreigt bij overcapaciteit Live (tango)muziek in Café Rijnmond Inspeelvoorstelling 'Gymnastiekles' moet spannend blijven Sparta wint in slotfase SchiedamsNieuwsblad Fenomenale Joe Cocker a j ROTTERDAM Je geeft, als leerkracht Pabo, bewegingsonder wijs aan toekomstige basisschoolleerkrach ten. Je ideeën over dat onderwijs staan niet be schreven in de leerboe- door Nelleke de Jong ken die je tot je beschik king hebt. Je ontdekt dat je niet alleen staat met die constatering. Voor Anne Kuipers, docent bewegingsonderwijs aan de Ichthus Hogeschool aan de Binnenrotte, re sulteerde dat in een sa menwerking met vier vakgenoten uit Dor drecht en Amsterdam. Samen hadden ze drie jaar nodig om op papier te zetten wat naar hun mening bewegingson derwijs voor kinderen van vier tot twaalf in houdt. Onlangs presen teerden ze hun 249 pagi na's tellende 'Werkboek be wegingsonderwi j s voor de basisschool'. De oude omschrijving 'licha melijke oefening', zoals die op menig rapport van oud-leer lingen voorkomt, maakt plaats voor de term 'bewe gingsonderwijs'. Volgens Anne Kuipers komt die bena ming uit Arnhem, waar hij op de academie daar zijn oplei ding kreeg. De oude term is gekoppeld aan de oude methode, die, zegt Dronken bestuurder rijdt door VLAARDINGEN— De poli tie kwam afgelopen zondag de veroorzaker van de aanrijding tegen waarnaar de surveillan ce-auto onderweg was. De au tomobilist trok de aandacht van de politie doordat hij slin gerend over de Marathonweg reed. Na de aanrijding was de bestuurder van de auto door gereden. De man, de 32-jarige Vlaardinger A.v.T. werd aan gehouden. Hij bleek behoor lijk gedronken te hebben en was in het geheel niet aan spreekbaar. Hij mocht zijn roes uitslapen op het politie bureau. Anne Kuipers, gericht is op het behalen van vaardighe den: „Het is een weerspiege ling van de sportcultuur. Alle kinderen maken eenzelf de oefening met als doel: wie kan het 't beste. Klassikaal onderwijs - met als gevolg dat de hele klas een vast omschreven kunstje doet, zoals een vogelnestje of de schippersslag - bestaat in de oude methode uit veel zitten, voor de kinderen die een beurt gehad hebben". Groepjes Hoewel zo'n voorbeeld wel licht niet geheel representa tief is voor het gymnstiekon- derwijs, wordt het kennelijk nog veel gehanteerd. In het boek dat de vijf leerkrachten samengesteld hebben komt het in elk geval niet voor. De oefeningen die ze beschre ven hebben gaan uit van groepjes van 6 of 8 kinderen. Elk groepje doet iets anders, zodat de kinderen veel beur ten krijgen. De situaties zijn wel voorgestructureerd, maar het bijzondere eraan is dat de kinderen ze zelf kunnen in vullen. De leerkracht houdt zich met één groepje bezig, de andere groepjes zijn met elkaar bezig. Op de vraag of dat niet chao tisch wordt antwoordt een van de andere samenstellers, Tejo van den Berg: „Het is mijn ervaring dat kinderen zich heel goed houden aan dat bezig zijn". Als leerkracht bij het speciaal on derwijs ervaart hij dat kinde ren, óls ze al weglopen, ze toch weer bij hun eigen groepje te rugkeren. Tejo van den Berg: „We moeten onszelf overbodig maken". Het systeem van in groepjes werken is overigens niet nieuw. Op de basisschool kun nen de kleintjes bijvoorbeeld ook kiezen of ze in de poppen- hoek mogen spelen of met de blokken. „Waarom zou dat dan bij ons niet lukken", me nen Anne en Tejo. Bij de manier waarop in groepjes gewerkt wordt gaat het om het bewegen zelf. Een voorbeeld van die nadruk op het bewegen en dus niet op de uitkomst daarvan, wordt in het boek gegeven bij het on derwerp springen. De landing zo lang mogelijk uitstellen is belangrijker dan het feit hoe hoog de stand van de bok wel is. In plaats van die bok steeds hoger te stellen zijn er allerlei mogelijkheden om over de bok heen te springen. De landing kim je uitstellen door met je handen te steunen, je kunt rechtstandig springen zonder de bok aan te raken of je kunt de plank iets verleg gen, waardoor de aanloop lan ger wordt. De kinderen kunnen hierin zelf initiatief ontplooien. Bo vendien hoeft geen kind af te vallen omdat het niet hoger kan springen dan de bok staat Nog een voorbeeld: springen met rollend landen, ofwel DE HAVENLOODS- DINSDAG 8 MAART 1988 10-498 ROTTERDAM In het Radio Café Rijnmond, Delftsestraat 23, brengt de formatie Zam- pano woensdagavond 9 maart de sfeer van Berlijn jaren der tig en van een broeierige maar warmbloedige Cantina in Zuid-Amerika. De avond statat in het teken van de moderne tango, met vrije interpretaties van wals, cha cha cha en samba. Af en toe klonk een vleugje klassiek door. De groep Zampano is ge vormd tijdens het maken van filmmuziek voor onder meer 'Terug naar Oegstgeest' en speelde eind vorig jaar een maand in Japan. Het optreden begint om 22.00 uur. De toegang is gratis. zelf mee aan de slag kunnen, want niemand doet er nu iets mee". Behalve door Anne Kuipers en Tejo van den Berg werd het 'Werkboek bewegingsonder wijs voor de basisschool' ge schreven door Chris Hazele- bach, Olga Keur en Marco van Berkel. Het werd uitgegeven bij Bekadidact in Baarn. Koppeltje duikelen kan spannen koppeltje duikelen op een schuin landingsvlak, en naast elkaar verschillende rotsitua ties. Daardoor moet het dui kelen zelf spannend worden. Door het werken met groepjes is de wachttijd veel korter. Anne: „Van aan de kant zitten leer je niets". Jongleren In het boek worden allerlei ideeën aan de hand gedaan om een voorwerp langdurig op gang te houden, met een knip oog naar het circus. Dat wordt dan nog uitgediept met ter men als 'werpend jongleren, tikkend jongleren of slaand jongleren'. Bij het hoofdstuk mikken wordt dat dan 'werpend mik ken, schoppend mikken of slaand mikken'. Allemaal om schrijvingen met het doel het bewegingsonderwijs functio neel en spannend te maken. Van alles hebben de samen stellers bedacht om dat doel te bereiken. En hoe eenvoudig lijkt dan het gebruik van een doek, gespannen tussen twee touwen, waarop een poppetje met aan weerszijden gaten, waardoor de bal 'gemikt' moet worden, in plaats van in het traditionele mandje. In het werken met attributen komt tot uitdrukking, dat die ook aangepast moeten worden aan de belevingswereld van het kind. Dat betekent, dat skateboards en rollerskates en zelfs een supermarktkarretje tot de normale inventaris van de gymnastiekzaal gaan beho ren. zijn. Op de Pabo aan de Binnen rotte werkt Anne Kuipers (rechts) met zijn eigen lesboek. Naast hem Tejo van den Berg. Voor geen gat te vangen, heb ben Anne en Tejo meteen het antwoord klaar op de veron derstelling, dat aanschaffing van zulke attributen niet makkelijk zal zijn met het oog op bezuinigingen: „Door het werken met groepjes hebben we van alles maar enkele stuks nodig! De drie jaren dat het de 'jon gelui' heeft gekost om het boek te schrijven en uit te werken heeft hen niet afge schrikt. Integendeel: Anne Kuipers zou in een vervolg aandacht willen besteden aan het bewegen op muziek. Tejo van den Berg zou het over zwemmen willen hebben en dan speciaal over waterge- wenning. „Maar eerst zou ik al die kas ten open willen trekken met al dat materiaal dat daarover al bestaat. Dat zou ik met de kinderen in 't water gooien, zodat die er ROTTERDAM Hij is oud geworden, Joe Cocker. Ge deeltelijk kaal en behoorlijk aan de stevige kant. En hij loopt twéé op één: twee pils per nummer werden steeds razendsnel voor hem aange dragen. Hoe hij het doet is onbegrijpelijk, maar hij maakt het nog steeds. Zij rauwe stem brengt een volu me en bijpassende rillingen teweeg dat bijna te veel is- voor zelfs een ruimte als Ahoy. Ontroerend, emotioneel ïen bijna bezeten zet hij oude en nieuwe nummers neer op een manier waar je wel plat van moet gaan. En dat ging heel Ahoy dan ook. Zijn splinternieuwe band doet het niet minder. Schit terend gitaarwerk en twee zangeressen die absoluut niet de benaming back- ground-vocals verdienen, voegen aan het muzikale ge weld nog een dimensie toe die welliswaar niet nodig, maar wel uiterst aangenaam is. Joe Cocker is duidelijk ie mand die onverminderd kwaliteit zal blijven leveren tot hij er bij neer valt. En dat is waar je als fan bij een concert van deze on voorstelbare gigant af en toe bang voor bent: Dat hij ter aarde zal storten om nooit meer op te staan En dat zou een onoverkome lijk gemis betekenen. hotels versleten zijn en dat soort dingen. Non, het is abso luut niet waar en daarom gaan we tegengas geven. Er is enorm geïnvesteerd en dat in een periode, waarin het aantal overnachtingen terugloopt. In 1986 was het percentage 10% minder hotelovernachtingen en in 1987 komt het op rond 11%. Bij de ontwikkeling van nieuwe plannen kun je daar voor je ogen niet sluiten". Het aantal plannen voor nieu we hotels in Rotterdam en omstreken is inderdaad niet gering. 'Golden Tulip', een spiksplinternieuw hotel in Capelle aan den IJssel aan de grens van Rotterdam, is deze maand geopend, Carlton Oa sis in Spijkenisse opent in het vroege voorjaar, Inntel-hotel aan de Leuvehaven in Rotter dam hoopt volgend jaar haar poorten te openen. Het Park hotel in het centrum van de stad en het Zuiderparkhotel aan de Linker Maasoever heb ben forse uitbreidingen on dergaan, het Rijnhotel aan het Schouwburgplein ondergaat een totale modernisering h raison van 13 miljoen en er zijn plannen voor twee hotels aan de uitvalswegen bij de Van Brienenoordbrug nabij het Brain-parc: Holiday inn op het Rotterdamse gedeelte en een nieuw hotel van de Noorse rederij Scanvic op het Capelse grondgebied. Voorts zijn er plannen voor de bouw van hotels in Vlaardingen, Schiedam, Delft, Nieuwer- kerk aan den IJssel, Dor drecht en Gouda. Al eerder heeft de landelijke voorzitter van de Horecaf, de heer G. v.d. Veen, gewaar schuwd voor een dreigende overcapaciteit in de hotelwe reld. Hij wees er daarbij op, dat de kans bestaat dat hotels daardoor ten gronde zullen gaan. „Kapitaalvernietiging en dreigende werkloosheid voor werknemers in de hore ca", merkt de heer Philipsen op. „Ik gun ze allemaal een boterham, maar dan wel op een gezonde manier. En ver geet ni§t, dat 50% van de bru- to-omzet in de hotellerie uit personeelskosten bestaat, het is een zeer arbeidsintensief bedrijf. Ik heb nog nooit een machine kunnen ontdekken, die het bed mooi kan opmaken of het bad vol kan laten lo pen". Uit een onderzoek van Vast- GoedMarkt gehouden onder zoek is gebleken, dat er 185 hotelplannen in Nederland in voorbereiding zijn, die een ca paciteitsvergroting van 80% inhouden. Voor Rotterdam zou de capaciteitsvergroting bij uitvoering van de bestaan de plannen volgens de heer Philipsen op 40% komen. Dief komt terug VLAARDINGEN— Een 20- jarige Schiedammer is afgelo pen zondagmiddag betrapt toen hij in het bejaardencen trum 'Uitzicht' aan de Chur- chillsingel een poging onder nam geld weg te nemen uit een tas in een kantoortje. De man was afgelopen zaterdag even eens in het bejaardencentrum geweest waar hij een porte monnee met f 25,- had gesto len. CION-trainerCION gaat ook volgend seizoen weer door met trainer Cees Goudswaard. Een aantal verenigingen hadden be langstelling voor de succesvolle CION-trainer, maar konden nog geen beslissing nemen. Vlaardin gen trok Willem Koppelaar aan als trainer voor het nieuwe sei zoen. Hij volgt Koos de Gooier op. Pandora in een try out op 9 maart. VLAARDINGEN— In de Stadsgehoorzaal vindt woens dag 9 maart een inspeelvoor stelling plaats van Pandora's Restless Skies. De choreografe Lidy Mouw heeft een dans ge maakt op muziek waarin de gitaarsynthesizerssolo zich door vier verschillende sferen beweegt. Deze produktie zal op 17 maart a.s. in het Koninklijk Conservatorium in première gaan. Toegangsprijs is tien gulden. Een rijksdaalder kor ting voor CJP-houders of 65- plussers. Aanvang is 20.15 uur. Op 10 maart krijgt het toneel stuk van Hendrik Ibsen 'De vrouw van de zee' gestalte in de Harmonie. De handeling speelt zich ditmaal niet af in sombere interieurs, zoals men van Ibsen gewend is, maar in de idyllische sfeer van een fjordenlandschap. Spelers zijn o.a. Josée de Ruiter, Jan van Roijen, Jeroen Willems. Aanvang is 20.30 uur. Toe gangsprijs is tien gulden (f 7,50 met korting). Kaarten zijn tussen 10 en 14 uur verkrijgbaar bij het Stadsgehoorzaalcomplex (van dinsdag tot en met vrijdag) aan de Schiedamseweg 51. ROTTERDAM —Het kan raar lopen in voetbal, Hughes weg, Baan komt als nieuwe man en in no time worden Martin Haar en Mike Snoei op Spangen ingehaald. Resultaat een 2-1 overwinning van de Kasteelbewoners. De eerste sinds 7 weken. Willem 11 was het slachtoffer. Men zal zich deze week in Tilburg nog wel de nodige verwijten maken. De ploeg was namelijk met name in het begin beter dan Sparta. En had toen afstand moeten nemen. Willem 11 bleef echter steken op 0-1 en stelde daardoor Sparta in staat in de slotfase langszij te komen en zelfs vijf minuten voor de tijd de overwinning veilig te stellen. De twee stadgenoten Excelsior en Feyenoord kwamen niet verder dan een gelijkspel (1-1). Tegen respectievelijk Vitesse en DS'79. Feyenoord verzuimde door dit resultaat echt los te komen van de concurrentie. Men bezet nu wel weer de derde plaats, maar FC Twente heeft met een wedstrijd meer gespeeld hetzelfde aantal punten. ROTTERDAM Tien van de grotere hotels in Rotter dam, Schiedam en Vlaar dingen hebben een renta- biliteitsbureau van de Ho recaf opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de hotelsituatie in Rotterdam en verre om trek. De gemeente Rotter dam wordt bij het onder zoek betrokken. Aanlei ding tot het onderzoek is de dreigende overcapaciteit aan hotelbedden in het ge bied. Tot het houden van het onderzoek werd besloten tijdens een bijeenkomst van veront ruste hoteldirecteuren. Het onderzoek zal maximaal drie maanden mogen duren. Het zal daarna worden toege zonden aan alle college van B. en W. van gemeenten in het gebied. Veel gemeentebestu ren in de omtrek van Rotter dam willen graag een hotel van enig formaat in hun plaats. Voorts zullen de resul taten van het onderzoek ter beschikking worden gesteld van projectontwikkelaars, die voor hun objecten haalbaar heidsstudies opzetten. „Het wordt een totaalrap port", aldus de heer A. Philip sen, voorzitter van de afdeling Rotterdam en omstreken van de Horecaf, de werkgeversor ganisatie in het hotel- en res taurantbedrijf. „Na de eerste fase zullen we andere hotels, Tal van verbeteringen in besta die aangesloten zijn bij de Ho recaf, in het onderzoek be trekken. Het onderzoek strekt zich uit tot Dordrecht en Gou da". Het onderzoek wordt gefinan- ciëerd door de tien hotels. Het zal zich richten op het rende ment van investeringen, de bezettingsgraad van hotel en voorts een inventarisatie ge ven van de reeks op stapel staande hotelbouwplannen in het gebied en tenslotte een toekomstvisie geven. „Aan de hand van onze rapportage kunnen projectontwikkelaars die hotels in hun plannen heb ben dan een goede inschatting maken van hun kansen in de hotellerie", aldus de heer Phi lipsen. Rendement Hij merkt op: „De bestaande ide hotels. hotellerie in Rotterdam heeft op een gigantische wijze geïn vesteerd gedurende een reeks van jaren. Ik ken in Rotter dam geen hotel, dat niet heeft meegedaan aan die herinves teringen met het doel zich aan te passen aan de moderne eisen. Daarbij moet ik opmer ken, dat het beoogde rende ment er onvoldoende uitkomt. In principe", zo vervolgt de hotoleigenaar, „is iedereen, die denkt met voldoende suc ces een hotel in dit gebied te kunnen exploiteren, wat ons betreft van harte welkom. Maar op het ogenblik kijk je je ogen uit maar wat er allemaal gebeurt op het gebied van de hotellerie. Je wordt gecon fronteerd met allerlei kretolo- tie zoals dat er een beddente kort is in Rotterdam in drukke perioden, dat de bestaande

De Havenloods | 1988 | | pagina 7