VOORDEEL fiüïiE- Bureau Halt van start na stroeve aanloopperiode DE HAVENLOODS Van 't Hoffplein anders Gemeente op hoogte van wensen bewoners NIEUW IN SCHIEDAM NIEUWS VAN UW KRANT G Schiedams Nieuwsblad Alternatieve straf voor jonge vandalen Grafische kunst over oud Japan Ontslagen Riet Goedhart verlaat ONS Uitgifte grond volkstuinen Feest bij filatelisten 426 4455 Paddentrek legt verkeer 's avonds stil Leiding even weg Weer televisie-opnamen in Schiedam EDITIE 9, DINSDAG 15 MAART 1988, 37e JAARGANG, Nr. 11 QIp Schiedams NieuvvsWad HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. BIJKANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. ADVERTEER NU BEL VOOR INLICHTINGEN 010-4 699 444 Op dinsdag 22 maart a.s. verschijnt de 'Voorjaarsbijlage' in deze krant, met o.m. aandacht voor mode en wonen. Adverteerders kunnen kontakt opnemen met de afdeling verkoop telefoon 010-4.346.711 DE HAVENLOODS Paardenmarkt slaat goed aan Orgelconcert De Rotterdamse organist Aad van der Hoeven ver zorgt een concert in Schiedam. Aanstaande zaterdag is Van der Hoeven te beluisteren en te zien in de aula van het Stedelijk Mu- eum. De orgelbespeling begint >m 15.00 uur, de toegang is gratis, n de organisatie is in handen v de Vereniging Vrienden van 1 Stedelijk Museum. A DWS-dames wendt degradatie af A Asvion-heren win- nen wel, maar overtuigen niet 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week S 9 Vertegenwoordigers van de gemeente bezochten afgelopen donderdag de door wijk- en bewonersvereniging 'Wonen en Leven Nieuwland' gespreksavond. SCHIEDAM— Vijf ver tegenwoordigers van de gemeente waren verleden week aanwezig op de ge- spreksavonden van wijk en bewonersvereniging Nieuwland. De gemeente heeft plannen om de wijk een ingrijpende verande ring te laten ondergaan, maar ook de direct be trokkenen hebben nage dacht over zaken die vol gens hen bij de voorgeno men 'facelift' vooral niet vergeten moeten worden. De afgelopen weken heeft wijk- en bewonersvereni- ging 'Wonen en Leven Nieuwland' drie keer i bijeenkomst gehouden, waar telkens de plannen van de gemeente ter sprake zijn gekomen. Donderdag vond de vierde gespreksavond plaats met wijkbewoners, middenstanders en directies van scholen uit de buurt enerzijds en de heren Grif fioen, Verbakei, Mol, Van der Noll en Peppelaar an derzijds. „Het is een groot aftasten geweest", weet de secretaris van de bewonersvereniging, de heer W.L. Elgers. „Cen traal stond voor ons de vraag: wat is de opzet van het zogenaamde groene boekjes met de nieuwe plan- nen voor Nieuwland. Om een onderhandelingsbasis te krijgen, hebben we de ge meente uitgenodigd voor een gespreksavond. Ze we ten nu tenminste wat er hier in de buurt speelt". Aandacht Punten die door betrokke nen tijdens de eerder gehou den informatie-avonden naar voren werden ge bracht, zijn bijvoorbeeld de onveiligheid in de buurt, de nieuwbouw aan de Burge meester Van Haarenlaan, vandalisme, bouw van liften in enkele flats, het verkeerd uitgeven van de gedeelten openbaar groen en de ach teruitgang in inkomsten waar veel winkeliers mee te kampen hebben. „We hebben alles goed op een rijtje gezet. De gemeente neemt dit mee en over een wijk of vijf proberen ze met een antwoord te komen", al dus Elgers. „Belangrijk is dat er nu eindelijk eens con tact met de gemeente is ge weest. In andere oudere wij ken zijn er projectteams die zich met dit soort zaken be zighouden. Wij proberen het op onze manier. De voorzet ten aan de gemeente zijn ge geven; het is nu even af wachten hoe die ze afrondt. SCHIEDAM Jongeren die hun eerste stappen op het verkeerde pad hebben gezet, komen niet meer au tomatisch in het zoge naamde strafrechtelijke circuit terecht. Sinds janu ari bestaat het Bureau Halt, waar men zich bezig houdt met het opleggen van alternatieve straffen aan jongeren die met de politie in aanraking zijn gekomen. Na een wat '"■"«"vc aanloopperiode is Halt (afkorting v ooi- ïfet Alternatief) nu echt" van start gegaan. Onlangs wer den afspraken gemaakt met de vier eerste jonge vandalen die door de poli tie naar Halt waren door verwezen. is mentaliteits-beïnvloeding. „Juist bij jongeren in de leef tijd van 12 tot 18 jaar blijkt het goed om ze te confronte ren met de gevolgen van wat ze hebben aangericht", weet Wil Boonstra, de coördinator bestrijding veel voorkomende criminalitièt van de gemeente. Belangrijk is verder dat jon geren die door de politie in de kraag zijn gevat wegens van dalisme, geen boete en straf blad krijgen wanneer ze kie zen voor een alternai ieve straf die ze bij Bureau Halt opleg- )asis van vrijwilligheid bij Halt terecht. „Het is echt al ternatief. Dwingen kunnen we ze niet, maar deze manier van straffen heeft ook voor hen veel voordelen". Uit gegevens van onder ande re de werkwijze van het lan ger draaiende Bureau Halt in Rotterdam blijkt dat het op- SCHIEDAM Bij de Schie- damse vestiging van Stork Werkspoor Diesel worden drie mensen ontslagen. In totaal verdwijnen er als gevolg van de terug gelopen produktie 175 banen bij het bedrijf; er zijn 82 gedwongen ontslagen, waarvan drie in Schiedam. Bij de vestigingen in Amsterdam en Zwolle worden respectie velijk 13 en 66 werknemers ontslagen. SCHIEDAM Het oude Ja pan heeft de belangstelling van Jan van Dorp en dat is goed te merken in de expositie die zaterdag geopend wordt met werken van de grafische kunstenaar. De in Vlaardingen geboren Van Dorp geeft met droge naald etsen, gemengde tech nieken en softpasteltekenin- gen zijn mening weer over een gedeelte van de geschiedenis van Japan. Vanaf zaterdag is het werk van Jan van Dorp nog tot en met 30 april te bezichtigen in de foyer van Theater de Teer- stoof, op de tijden dat dit pand voor publiek is geopend. 9 De gemeente is vorige week begonnen met de herinrichting van het Van 't H off plein. 9 De hoogte van de schade is van belang bij doorverwijzing r Halt. legg'efTVan alternatieve straf fen jongeren er vaak van weerhoudt om nogmaals in de fout te gaan. „We moeten op passen voor een te groot opti misme, maar er zijn signalen dat jongeren die een alterna tieve straf hebben gekregen, later ook anderen proberen te weerhouden". Passend Centraal in de manier van werken van Halt staat het op leggen van een passende straf. „Je moet ze altijd dingen laten doen die dicht liggen bij wat ze hebben uitgevoerd. Te den ken valt aan het schoonmaken van volgeschilderde muren, voor degenen die graffiti heb ben gepleegd. Of het oprui men van zwerfvuil voor hen die uit ballorigheid de inhoud van vuilnisbakken op strat hebben gegooid", legt Wil Boonstra uit. Gezien de korte tijd dat Halt in Schiedam actief is, is het voor de gemeente-ambtenaar moeilijk in te schatten hoeveel cliënten hij per jaar krijgt. „Ik reken op tussen de 75 en 100 jongeren met het oog op pas gestarte Halt-bureaus in Gou da en Dordrecht. Een tijdro vende zaak dus, want het op leggen van straf gebeurt al leen na overleg met onder meer de ouders van de jonge ren. Het is dan ook de bedoe- komt". Hoewel de jeugdige vandalen dus ontsnappen aan een straf blad en boetes bij bestraffing door Halt, worden de belan gen van de slachtoffers niet vergeten: de schade wordt door de daders vergoed. De hoogte van de schade is trou wens één van de dingen waar naar wordt gekeken of iemand in aanmerking komt voor ver wijzing naar Halt. Alleen jongeren tussen 12 en 18 jaar, die wegens vandalis me zijn aangehouden en die geen enorm grote schade heb ben aangericht, komen voor SCHIEDAM Riet Goedhart is vandaag voor het laatst naar haar werk gegaan. In de kantine van de Openbare Nutsbedrijven zette ze van daag de laatste potten koffie en thee, want Riet Goedhart gaat met de VUT. In de kantine aan de Van Heekstraat krijgt zij morgen middag een receptie aangebo den tussen 15.45 en 17.00 uur. Meer dan vijfentwintig jaar was Riet Goedhart in dienst van de gemeente. In 1950 begon ze als "koffie- en theejuf" op de oude secre tarie in de Nieuwstraat, en via de keuken van het stadskan toor kwam ze na acht jaar bij de Nutsbedrijven. SCHIEDAM Tuinieren is voor veel mensen een grote hobby. Lang niet iedereen heeft de kans om in zijn eigen tuintje aan de gang te gaan, en daar kunnen liefhebbers vanaf 1 april terecht vlakbij het volkstuinencomplex Vijf sluizen. Daar gaat dan "Anders tui nieren" van start. Ongeveer dertig stukjes grond op het ge dempte gedeelte van de Pol dervaart bij het volkstuinen complex Vijfsluizen kunnen bewerkt worden. Om niet geheel onvoorbereid aan de slag te gaan, wordt er eind maart (26 maart om 13.00 uur) een voorlichtingsmiddag gehouden. Plaats van handeling is het verenigingsgebouw op het volkstuinencomplex. Na de bijeenkomst wordt ook be gonnen met de uitgifte van de percelen grond. Belangstel lenden zijn 26 maart welkom op Vijfsluizen. SCHIEDAM In Schiedam- oost is verleden week een be gin gemaakt met de herinrich ting van het Van 't Hoffplein. Om aan de wensen van de be woners tegemoet te komen en het plein "een lichter aan zien" te geven, zijn de afgelo pen week verschillende oude, grote populieren gerooid. Het is de bedoeling om in een later stadium zes jonge bomen op de vrijgekomen plaatsen te planten. Omwonenden en andere be trokkenen hebben samen met de dienst gemeentewerken verleden jaar een plan opge steld over de herinrichting van het Van 't Hoffplein. Jeugdige vandalen kunnen sinds een alternatieve straf in aan merking. Recidivisten verspe len ook hun kans, want 'Ze mogen maar één keer terugko- Aandacht Waar precies de grootste pro blemen liggen in Schiedam is nog niet bekend. Uit onder zoeken van de politie van twee jaar geleden bleek dat vanda lisme en bijvoorbeeld fietsen diefstallen veel aandacht vroegen. „Soms echter zijn er ook situ aties waarbij geen echte over tredingen worden gepleegd, maar waarin mensen zich wel onveilig voelen. We willen ook graag boren op welke plekken dat het geval is. Want voordat je vandalen aan het werk kunt zetten, moet je ze eerst oppak ken. En de politie ziet nu een maal niet alles". In de gemeenteraad kwam kort worden bestraft door het Bureau Halt. gisteravond het voorstel aan toe te kennen, naast een evèrf de orde om het Bureau Halt hoge subsidie die van rijksw'e- tweehonderdduizend gulden ge inmiddels is toegezegd. SCHIEDAM/VLAARDIN - GEN Het is vanavond feest bij de leden van Filatelisten vereniging Vlaardingen en Omstreken. Om 20.00 uur wordt er een begin gemaakt met een jubileum-veiling, want voor de honderdvijftig- ste keer is er dan een veiling voor filatelisten. Verzamelaars van postzegels en andere poststukken hebben grote kans vanavond iets van hun gading te vinden. Er wor den andere honderdvijftig ka vels postzegels geveild van Nederlandse en Europese ver zamelingen. Ook worden er bijzondere poststukken en uitgaven geveild van na het jaar 1850. Schiedamse en Vlaardingse leden van de filatelistenvere niging zijn vanavond welkom in zaal Triangel aan de Fran senstraat in Vlaardingen. Toe gang voor hen is gratis en de zaal is vanaf 19.00 uur open. 21 soorten pizza's GRATIS THUISBEZORGD En In ongeveer 30 minuten wordt uw pizza dampend warm bij u thuisbezorgd. Bij zelf afhalen: ovenven in speci ale doos (in 10 minuten). SCHIEDAMSchiedamse basisscholen moesten het ver leden week donderdag en vrij dag even zonder directeuren en adjunct-directeuren stel len. De schoolleiding was er twee dagen tussenuit gegaan naar een cursus die elk jaar wordt gegeven. Organisatie daarvan is in han den van de onderwijsbegelei dingsdienst, pedagogische akademie en de gemeente Schiedam. Doel van de twee dagen durende 'opfrissings cursus' is om de schoolleiding de kans te geven zich verder te bekwamen in het leiding ge ven, juist in een periode waar in de veranderingen zo snel op elkaar volgen. SCHIEDAM— Het voorjaar zit weer in de lucht. Op veel plaatsen staan de eerste kro kussen en narcissen al in bloei en minder opvallend maakt ook het dierenrijk zich op voor het voorjaar. Half maart begint doorgaans de "padden- trek", en voor weggebruikers in Schiedam heeft dit gevol gen. Voor het eerst dit jaar worden gedeelten van de Harreweg en de Kerkweg in de avonduren afgesloten, om de padden zo de kans te geven veilig de overkant te bereiken met hun jongen. Het gaat op de Harreweg om het stuk tussen de Scheep vaartweg en de Woudweg, ter wijl de Kerkweg tussen de Joppelaan en de grens van de bebouwde kom tussen 19.30 en 1.00 uur dicht is tijdens de zogenaamde "hoofdtrek". Wanneer begin april de mees te padden zijn overgestoken, zijn er nog enige tijd wat maatregelen van kracht die het verkeer minder zullen ont regelen. Aan de hand van waarschuwingsborden wordf weggebruikers meegedeeld dat er ook dan nog padden met jongen op hun rug kunnen oversteken. De afsluiting van de Harre weg en de Kerkweg geldt voor alle gemotoriseerd verkeer, maar niet voor langzaam ver keer als bijvoorbeeld land bouwvoertuigen. SCHIEDAM Op verschil lende plaatsen in de stad zijn er de afgelopen week opna men gemaakt voor een televi sie-programma. Twee maal werden er cameraploegen in de stad gesignaleerd. Gisteren ging het in de Lange Haven om opnamen voor het pro gramma Childrens Channel, en verleden week betrof het een documentaire over 25 jaar aardgas. Aan de orde in dit programma dat op 20 april om 20.30 uur wordt uitgezonden, komt on der meer de functie van het gasbedrijf (vroeger en nu), energiebesparende toepassin gen en de ombouw van stads- gas naar aardgas. Op een boot van de Haven dienst maakten Schiedamse kinderen gisteren een tocht door de Lange Haven, terwijl zij ondertussen voor de came ra het een en ander vertellen over de historie van de stad en de gebouwen die de boot on derweg passeert. Eerder al kwam J. van Willi gen, directeur van de ONS (Openbare Nutsbedrijven Schiedam) aan het woord in de documentaire die de Evan gelische Omroep maakt over het gasbedrijf. 9 Twee maal werden er de afgelopen week cameraploegen in de sta gesignaleerd. Het gaat hier om opnamen voor de E.O.-documentau, over een kwart eeuw aardgas

De Havenloods | 1988 | | pagina 1