Stadserf met nieuwbouw wordt visitekaartje van Schiedam DE HAVENLOODS VOORDEEL AKTIE- Deel Nieuwland krijgt ander bestemmingsplan Leiderdorps koor wint festival ASBOP-leden vergaderen Minister heeft geen geld om aan wensen bewoners te voldoen Foutje PvdA brengt notitie uit over veranderingen in binnenstad Scholieren en godsdienst Cursus tekstverwerken Nieuw CDJA- bestuur Lezing paragnoste Meer inwoners versche- EDITIE 9. DINSDAG 29 MAART 1988, 37e JAARGANG, Nr. 13 Schiedams Nieuwsblad HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. BIJKANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. ADVERTEER NU BEL VOOR INLICHTINGEN 010-4 699 444 Geen luifels over rijksweg 19 De minister wil niet meer dan 51 miljoen gulden uitgeven v het doortrekken van rijksweg 19 met zich meebrengt. r maatregelen* tegen de geluidsoverlast die SCHIEDAM/VLAARDIN - GEN Volgens minister Smit-Kroes is het niet moge lijk om aan de eisen van ge meenten die betrokken zijn bij de aanleg van Rijksweg 19 tegemoet te komen. In een brief die verleden week don derdag is verstuurd naar de Tweede Kamer stelt de mi nister van Verkeer en Water staat dat het niet haalbaar is om de geluidsoverlast die de rijksweg tussen Schiedam en Rijswijk met zich meebrengt tot 40 decibel te beperken. De minister wil niet meer dan 51 miljoen gulden vrij maken voor maatregelen te gen de te verwachten ver keersoverlast. Dat betékent dat met de aanleg van aar den wallen, het instellen van een maximumsnelheid van 100 kilometer per uur en het aanleggen van een wegdek van geluiddempend beton het verkeersvolume kan worden teruggebracht tot 43 decibel. Aan de wensen van flatbe woners in Schiedam en Vlaardingen om geluidswe- rende luifels over het nieuwe deel van de rijksweg aan te leggen, wordt dus niet tege moet gekomen. Alle dit ge deelte van de maatregelen tegen de geluidshinder kost al 50 miljoen gulden en dat is de minister dus te duur Bij de gemeente Schiedam kon men nog geen reactie ge ven op de brief van minister Smit-Kroes, omdat er offi cieel nog niets was vernomen uit Den Haag. Eerder al stapte de vertegenwoordiger van Schiedam uit het over leg, omdat men de bui al zag aankomen. SCGHIEDAM— Belangstel lendendie afgelopen zater- daghtend het CW-gebouw aan de Ringerstfaat wilden betreden voor de open och tend die in deze krant was aangekondigd, keken vreemd op. De deuren van het pand waren gesloten. Door een foutje onzerzijds was in het bericht waarin de open och tend voor vrouwen die meer informatie wilden hebben over technische beroepen een sto rende fout geslopen niet op zaterdagochtend, maar op vrijdagochtend was de open ochtend gehouden. Vrouwen die nog steeds infor matie willen hebben over de mogelijkheden die de techni sche sector wellicht voor hen biedt, kunnen inlichtingen krijgen bij Ina ten Wolde, 4370411. SCHIEDAM De verdere ontwikkeling van de bin nenstad. Over dat onder werp heeft de fractie van de Partij van de Arbeid (PvdA) gisteren een notitie naar buiten gebracht. Aan leiding voor het opstellen van de plannen is het feit dat de hele discussie over de toekomstige invulling van het centrum in een stroomversnelling is ge raakt door de komst van het veelbesproken ABC- complex. „De tijd is rijp om inzichten over de vol tooiing van het centrum opnieuw op een rij te zetten en de koers en het tempo van het beleid onder de loep te nemen", zo staat in de visie die de titel 'Een sterke stad' draagt. Grote verrassingen bevat de PvdA-notitie niet. De opstel lers ervan constateren zelf ook: „Er bestaat in Schiedam een vrij brede overeenstem ming over de beleidskoers met betrekking tot het stadscen trum. Belangrijkste richting gevende beslissingen zijn in het verleden al genomen en er is geen reden daarop terug te komen. Het is goed dat er geen scherpe politieke meningsver schillen zijn over de inrichting van de binnenstad". Wel pleitte de socialisten er voor om het tempo - waar dit mogelijk is - op te voeren en zo de eerder gemaakte plan nen uit te voeren. Sleutelrol „De ontwikkeling van de bin nenstad speelt een sleutelrol in het streven naar een sterke stad. Het centrum is het hart, het hoofd, de ruggegraat van de stad. De rest van de stad ontleent er in belangrijke mate zijn aantrekkingskracht Eén van de uitgangspunten in de notitie is dat 'Schiedam ge bruik moet maken van het feit dat het belang en de aantrek kelijkheid van de stadscentra worden ontdekt'. Mensen gaan om verschillende rede nen naar het centrum (wonen, werken, gemeentebestuur en ontspanning). Het is de bedoe ling van de PvdA om deze vier voornaamste functies een ei gengedeelte in het centrum te geven. Zo is het de bedoeling om alle gemeentelijke en bestuurlijke diensten te bundelen rondom het Stadserf. Bij de ruïne, op de Koemarkten bij het stad huis zou ruimte moeten wor den gevonden voor plekken waar mensen elkaar ontmoe ten als zij bijvoorbeeld uit gaan. Eenzelfde tweedeling is er al eerder gemaakt in de binnen stad, maar toen gebeurde het om de twee andere functies (wonen en winkelen) van el kaar te scheiden. Versterken De woonfunctie van de bin nenstad kan volgens de PvdA nog worden versterkt door woningbouw te plegen op de kaaslag, de 'gaten' langs de havens en bijvoorbeeld ook bij het Stadserf en het Broers- vest. Om de zogeheten 'Grote Om loop' (winkelend publiek over Broersvest, Hoogstraat en Lange Kerkstraat) te verster ken, dienen er meer winkels te komen op plekken waar nu nog veel ruimte is tussen de panden van de ondernemers. Gedacht wordt uiteraard aan de Lange Kerkstraat waar de komst van het veelbesproken ABC-complex voor een goede verbinding tussen de Hoog straat en het Broersvest zou zorgen. Aan de komst van het ABC- complex op het Hemaplein zitten wel twee voorwaarden vast. Allereerst moet voor het grootwinkelbedrijf een ge schikte nieuwbouwlocatie worden gevonden en daar naast moet het nieuwe ABC- complex passen in de histori sche bebouwing. Kansen „Het Stadserf moet het eigen lijk hart van de stad worden. Er liggen hier kansen die maar één keer gegrepen kun nen worden. Investeren in een dergelijke combinatie van voorzieningen is een enorme impuls voor de stad en een signaal aan de burgers dat Schiedam met vertrouwen de volgende eeuw binnen stapt". Het is de bedoeling om onder meer een nieuwe bibliotheek, een nieuw gemeente-archief en een bestuursgebouw en ook nieuw theater op dit plekje neer te zetten, de keus voor een nieuw theater komt voort uit het idee dat 'het oude nooit optimaal zal kunnen worden'. De plaats waar het Passage Theater nu nog staat zou be nut worden om een groot win-, kelbedrijf te huisvesten. „Om de samenhang in vorm geving te kunnen bewaken is het gewenst dat de bebouwing van het Stadserf en die op het Hemaplein in harmonie met elkaar worden ontworpen. Het beoogde Stadserf moet een visitiekaartje van Schie dam worden". De notitie van de PvdA is op gesteld ter voorbereiding van een vergadering van de com missie voor Stadsontwikke ling die op 13 april wordt ge houden. MEDEDELING Voor onze dinsdagkranten van volgende week (5 april) gelden i.v.m. de voorafgaande Paasda gen vroegere sluittijden. Sluittijd voor de DUO's is vrijdag 1 april 12.00 uur, advertenties: vrijdag 1 april 9.00 uur. Goede Vrijdag zijn al onze kantoren geopend tot 16.00 uur. Op 2e Paasdag zijn onze kantoren GESLOTEN. WEGENER HUIS-AAN-HUISBLADEN B.V. SCHIEDAM Wereldgods diensten. Dat is, het onder werp waar leerlingen van groep acht van basisschool Groenoord zich intensief mee bezig hebben gehouden. Mor genmiddag wordt dit project afgerond. Belangstellenden kunnen dan in het schoolgebouw aan de Peter van Anroylaan komen kijken op welke wijze de oud ste leerlingen zrch met dit on derwerp hebben bezig gehou den, want van alle werkstuk ken is een tentoonstelling ge maakt. Informatie over bijvoorbeeld hindoïsme, jodendom, boed dhisme, islan en christendom is in het documentatielokaal te vinden. Tussen 13.00 en 14.00 uur kan het resultaat van de inspanningen van de scholieren mogenmiddag wor den bekeken. SCHIEDAM Een nieuwe cyclus tekstverwerken en om gaan met de computer gaat binnenkort van start in wijk centrum De Erker. In acht les sen van anderhalf uur kunnen belangstellenden op woens dagochtend en donderdag avond de cursus volgen. Er is voor elke twee deelne- COLLECTE De jaarlijkse col- lectante voor het Reumafonds heeft Schiedamse afdeling ruim zesduizend gulden opgelevers. De collectanten die in de tweede week van deze maand de straat opgingen, haalden om precies te zijn f 6.389,05 op. mers één personal computer aanwezig en de kosten van deze serie lessen bedragen f 275.-. Ook mensen die al eer der de cursus Basic voor be ginners in het centrum aan de Jan van Avennestraat 32 heb ben gevolgd, kunnen verder leren. Voor hen start er name lijk een vervolgcursus (kosten f 150.-). Verdere inlichtingen zijn te verkrijgen bij het wijkcen trum en via telefoonnummer 4267767/4263161. IA Industriebond richt zich tot leden J met uitkering. A Asvion vechtend ten onder. Hennes DVS blijft in degradaticge- 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage .an 1.300.000 per week SCHIEDAM Peter Seis wordt de nieuwe voorzitter van de jongeren van het CDA. Dat werd op de laatste leden vergadering beslist. Ook kwam toen vast te staan dat Freek Rosman de nieuwe vice- voorzitter wordt en dat Moni que Westhuis het secretariaat voor haar rekening gaat ne men. Het bestuur van het CDJA wordt het komend jaar dus gevormd door Peter Seis, Freek Rosman, Monique Westhuis, Paul Gerringa en Irma Meyboom. SCHIEDAM Paragnoste Marjo van der Windt houdt donderdagavond een lezing bij de spiritistenvereniging. Helderziende waarnemingen is het onderwerp dat tijdens de bijeenkomst in wijkcen trum De Blauwe Brug ter sprake komt. De lezing begint om 20.00 uur, de zaal is vanaf 19.30 uur open en de entree voor niet-leden van de Reli gieus Spiritistische Vereni ging 'Harmonie' is f 6.-. SCHIEDAM In de kantine van het stadskantoor werd gisteravond het ontwerp-be- stemmingsplan voor het zuid oostelijk deel van de wijk Nieuwland besproken. De gemeente streeft ernaar om het woon- en leefklimaat in Nieuwland te verbeteren door bijvoorbeeld meer soor ten woningen en winkels aan SCHIEDAM— In vergelij king met de eerste maand van dit jaar, heeft Schiedam er 54 inwoners bij gekregen. De kleine stijging is voornamelijk te verklaren uit het grote aan tal mensen dat zich nieuw vestigde in de Jeneverstad. Opmerkelijk is verder het lage aantal echtscheidingen in de maand februari (acht) en het grote aantal meisjes dat deze maand is geboren. Van de vijf tig keer dat cr aangifte van een geboorte is gedaan, werd er 32 keer een meisje inge schreven. het exacte aantal inwoners van Schiedam was begin maart 69303. Het Leiderdorps kamerkoor legde beslag op de eerste prijs, en de wisselprijs van de gemeente Schiedam. SCHIEDAM Dit weekeinde werd het eerste Schiedamse koorfestival afgesloten. Wet houder Luub Ilafkmap over handigde de door het gemeen tebestuur beschikbaar gestel de wisselprijs aan de win naars van het geslaagde festi val: het Leiderdorps kamerkoor. De tweede prijs ging naar het Gouds kamer koor dat vijf punten achter de nummer één eindigde. Lang niet alle categoriën ken den twee winnaars, want in de groepen gemengd B en C als mede bij de vrouwen B werd het vereiste aantal punten voor de eerste plaats niét ge haald. „De eisen waren streng, want we hanteerden de landelijke normen. Dit wil overigens niet zeggen dat het niveau van de deelnemende koren laag was", laat Corine Sey weten namens de organi saties. Bij de bejaardenkoren vielen twee UVV-koren in de prijzen. Eerste werd het' bejaarden koor West uit Rotterdam en het vrouwenkoor uit Over- schie behaalde de tweede plaats. Overigens hebben deze twee koren dezelfde dirigente, namelijk mevrouw M. van Asch-Faas. te bieden, waarvoor in het nieuwe bestemmingsplan grond moet worden gevonden. De twee bedrijfsterreinen in zuid-oost Nieuwland (aan de Noordvestsingel en de Delf- landseweg) verliezen hun be stemming bedrijvigheid. Er voor in de plaats komt een meer flexibel plan dat in de toekomst ruimte voor woning bouw en bedrijvigheid kan bieden. Een ander probleem in Nieuwland is dat er door een terugloop in het aantal buurt bewoners teveel winkels zijn. Om leegstand te voorkomen en tevens een goed winkelaan bod te houden, wordt er bij de gemeente aan gedacht om op verschillende plekken in Nieuwland zogenaamde con centraties van winkels te vor men. Gedacht wordt hierbij aan de Parkweg. De bestemming van de bedrijfsterreinen aan de Noordvestsingel en de Delflandseweg worden veranderd. SCHIEDAM „Zwarte scho len en witte scholen' en de problematiek daar mheen. Dat kwam gisteravond aan de orde tijdens de ledenvergade ring van de ABOP, de Algeme ne Bond voor Onderwijzend Personeel. Önderwijsconsulent Tigges bracht de situatie in Schie dam ter sprake, maar van vor ming van duidelijk 'zwarte scholen' is hem niets bekend. „Wë hebben net als andere ge meenten in de Randstad wel veel meertalige leerlingen en leerlingen die nog niet neder- landstalig zijn. De term zwar te scholen dekt de lading ech ter niet en ik gebruik die uit drukking dus ook niet". Over de situatie op de scholen in Gouda gaf een andere spreekster, mevrouw Vervo ren, uitleg. Overigens verlieten M. de wijs en G.J. van Praag tijdens de zelfde ledenvergadering in scholengemeenschap Ter Schie aan de Monseigneur Nolenslaan, het ABOP-be- stuur: zij stelden zich niet herkiesbaar. J. Kuiper, A. Ook in Schiedam zijn veel kinderen die niet nederlandstalig zijn, maar de term 'zwarte school' is volgens önderwijsconsulent niet passend. Geilvoet en J. de Haan waren vor een nieuwe bestuursperio- gisteravond wel herkiesbaar de

De Havenloods | 1988 | | pagina 1