Verzorgingstehuizen werken samen met Driemaasstede DE HAVENLOODS VOORDEEL AKTIE-i Uit paspoort ouders Werkgroep Rioleringen niet achter rapportage gemeente Vrijwilligers Ziekenomroep Lunchconcert Jeugdland in Paasvakantie Betere ouderenzorg Jeugd en computers Respect voor overtuiging van anderen Onderscheiding 'Heeren van Ruysdael' Toch nog 'Julia's geheim' Praten over suikerziekte Speciale attracties in Zwembad Zuid EDITIE 9, DINSDAG 5 APRIL 1988, 37e JAARGANG, Nr. 14 Schiedams Nieuwsblad PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. BIJKANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. ADVERTEER NU BEL VOOR INLICHTINGEN 010-4 699 444 HOOFDKANTOOR: SCHIEDAM— Er is voor het eerst overleg geweest tussen de gemeente Schie dam en de Werkgroep Riole ringen. Besproken werden verleden week dinsdag on der meer de voorstellen van gemeente-zijde om te voor komen dat de laaggelegen buurten in de stad bij de volgende forse regenbui on der water komen te staan. „De Werkgroep Rioleringen is niet tegen de maatregelen die worden voorgesteld, want elke maatregel die bij draagt aan verbetering van de waterafvoer moet positief beoordeeld worden". Tóch zijn de bewoners die zich in de werkgroep hebben verenigd niet helemaal posi tief. Dat komt onder andere door het feit dat het rapport dat de gemeente heeft opge steld 'af is'. Dat zou beteke nen dat het onlangs gehou den overleg met de bewoners geen effect heeft. Immers: „Het rioolbemalingsplan is grondig doordacht en daar om is er geen noodzaak dit plan aan te passen of aan te vullen". Doorn in het oog van de be- wonersgroep is ook dat de 'Laaggelegen delen volgens het rapport van de gemeente altijd risicovpl blijven". Volgens de werkgroep wor den de veelal oudere wonin gen door de gemeente over het algemeen slechts gezien als obstakels voor nieuw bouw. Wanneer de gemeente de la ger gelegen woningen in principe als verloren be schouwd, behoeft ze zich ook niet in te spannen voor maatregelen tot behoud er van", stellen zij in het laat ste persbericht. De bewoners beschouwen hun huizen echter niet als verloren en hebben de verte genwoordigers van civiele werken een plan meegege ven waarin hun wensen staan. Belangrijk is dat het overleg een vervolg krijgt in vijf fasen waarin de rand voorwaarden worden be sproken en door alle betrok kenen wordt gereageerd op het opgestelde plan om de rioleringen in de tijdens re genbuien bedreigde delen van de stad te verbeteren. Het eerste overleg tussen be woners en gemeente over de wa teroverlast die stortbuiten in de zomer veroorzaakten is inmid dels achter de rug. SCHIEDAM De Ziekenom roep Schiedam zoekt vrijwilli gers die willen meehelpen bij het voorbereiden van de pro gramma's. Het is de bedoeling dat de enthousiaste nieuwko mers in roosterbeurten op maandagavond helpen bij het uitzoeken van platen en het beslissen welke muziek er ge kocht gaat worden. Ook het bijhouden van het discotheekbestand maakt deel uit van het takenpakket van de vrijwilligers. Ervaring is niet vereist, want de opleiding wordt intern gegeven. Interes se voor verschillende soorten muziek is wel een 'must'. Be langstellenden kunnen zich wenden tot Jos Akkerman, 01899-20756. A Nederland maakt zich op voor de Gouden Eeuw. k Schiedams kam- pioenschap in de I startblokken. I 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week SCHIEDAM Muzieklief hebbers hebben morgenmid dag gelegenheid om een gratis lunchconcert bij te wonen. In de aula van het Stedelijk Mu seum vertolken sopraan Ada Waalboer en pianist Walter Wolvekamp vanaf 12.30 uur werken van W.A. Mozart, A.C. Pak en Fr. Schubert. De in Schiedam geboren Ada Waalboer is haar zangcarrière ooit begonnen bij het kinder koor 'Lenteklanken'. Later zong zij onder meer in het schoolkoor 'De Mathenesser- kring' en het Schiedams Vrou wenkoor. Toegang en entree zijn gratis. Het lunchconcert begint mor gen om 12.30 uur in het Stede lijk Museum aan de Hoog straat. Het concert is een initi atief van de Vereniging Vrien den van het Stedelijk Mu- Het Limburgs Jeugdtoneel sluit Jeugdland af m 'Assepoester'. SCHIEDAM Een puzzel- tocht, spelcircuits, kinder voorstellingen van het kinder theater en jeugdtoneel vormen de voornaamste onderdelen van de Jeugdlandactiviteiten die deze week in verschillende buurten plaatsvinden. in de Hof van Spaland begint de dag om 10.00 uur met crea tieve bezigheden waarna om 10.15 uur op het Edisonplein een spelcircuit begint en om 14.00 uur start in 'de 4 molens' een voorstelling van kinder theater Johnny Mendola. Ook om 14.00 uur begint op het Hemaplein een creatieve mid dag terwijl op het schoolplein van 'De Klinker' een spelcir cuit is uitgezet. Donderdag begint het dagpro gramma weer met het creatie ve gedeelte (10.00 uur op het Wibautplein). Een kwartier later start op het Frans Hals plein een spelcircuit en om 11.30 uur geeft het Neder lands Marionettentheater een voorstelling met de titel 'Ta feltje dek je, ezeltje strek je'. Wederom op het Wibautplein eindigt het programma met een spelcircuit. De laatste dag van de Jeugd landactiviteiten is vrijdag. Een wandelpuzzeltocht die in het Beatrixpark start om 10.30 uur vormt de hoofdmoot van het programma. Vanaf 10.00 uur kan er worden inge schreven in de kantine van Excelsior '20. De afsluiting van Jeugdland wordt ver zorgd door het Limburgs Jeugdtoneel, dat om 14.00 uur in de zaal Irene aan de Nieuw Haven 'Assepoester' opvoert. Aan alle activiteiten die hier boven zijn genoemd kunnen kinderen gratis deelnemen. Alleen het bijwonen van de drie toneelvoorstellingen kost f 1,00 per keer. VI. AARDINGEN/SCHIE DAM De zes Vlaarding- se verzorgingstehuizen hebben een zogenaamde raamovereenkomst met het Schiedamse verpleeghuis Driemaasstede gesloten. „Stap voor stap willen we de knelpunten waar we in de verzorgingstehuizen da gelijks mee te maken heb ben, zichtbaar maken. De samenwerking met Drie maasstede is nu officieel en we hopen daardoor met weinig extra middelen toch een zogenaamd plus-pak- ket te kunnen bieden: zorg op maat, daar waar het no dig is", stelt de directeur van bejaardencentrum Uitzicht, de heer H. Kazen. Behalve directeur van het centrum aan de Churchillsin- gel is Kazen ook voorzitter van de projectgroep Zware Meerzorg, de groep die het initiatief tot de samenwerking heeft genomen. Uitgangspunt van de project groep is om de zorg aan bewo ners van de verzorgingstehui zen te verbeteren. Dat geldt met name voor de verpleging van ouderen met geriatrische problemen, de groep ouderen dus waar verpleeghuis Drie maasstede veel ervaring mee heeft. moeten wonen, hier te kunnen houden. Onze manier van werken moet er alleen op wor den afgestemd", aldus de heer Kazen. Provincie SCHIEDAM Kinderen van 12 jaar en ouder hebben sinds vandaag een eigen reisdocu ment nodig als ze naar het buitenland willen reizen. Ouders die vanaf vandaag een paspoort of toeristenkaart aanvragen mogen nog maar cén kind (tot 11 jaar) laten bijschrijven. Dat zijn de twee belangrijkste veranderingen die vandaag zijn ingevoerd. Volwassenen die nu dus hun pas laten verlengen, moeten er rekening mee houden dat kin deren in de leeftijdsgroep van Na de vele bezuinigingen die er de afgelopen jaren in deze sector zijn uitgevoerd, hoefde er bij de koerswijziging van de zes Vlaardingse verzorgings- tehuizen (De Wetering, Vaart- pleeghuis nihil is, waardoor land, Dneen-Huysen, Billi- de druk op de afdeling geria- tonflat, Uitzicht en De Meer- trie toeneemt. Toch hopen we paal) niet op financiële steun voortaan mensen die eigenlijk van de overheid te worden ge in Driemaasstede hadden rekend. „In de praktijk blijkt dat de doorstroming van verzor gingstehuizen naar een Bewoners en personeel van de verzorgingstehuizen kunnen nu profite ren van de kennis en ervaringen dat personeel van Driemaasstede heeft met het verzorgen van ouderen met geriatrische problemen. Wel stelde de Provincie Zuid- Holland een bedrag van ne gentigduizend gulden be schikbaar om mogelijk te ma ken dat artsen uit het Schie damse verpleeghuis vier uur per week inzetbaar zijn in de verzorgingstehuizen. Tot voor kort waren alleen de huisart sen verantwoordelijk voor de gezondheidszorg in de verzor gingstehuizen. In de projectgroep Zware Meerzorg - die een half jaar geleden is opgericht - zitten naast vertegenwoordigers van de betrokken tehuizen ook mensen van de Provincie. Vergrijzing Centraal in de verleden week definitief geworden samen werking staat het opvangen van de invloed van de toene mende vergrijzing van de be volking. „In de jaren '90 en later wordt dat echt een pro bleem. De zorg die we aan de 650 bewoners van de tehuizen bieden is nu nog passend. Om dat alle voorzieningen de af gelopen periode door bezuini gingen bevroren zijn, moeten we echter wel met minder middelen een relatief grotere groep verzorgen". De samenwerking tussen de zes Vlaardingse verzorgingstehuizen en het Schiedamse verpleeghuis Driemaasstede werd verleden week offi cieel; reden genoeg voor een klein feestje. reet baat bij de inzet van de artsen uit het verpleeghuis. Mensen van tussen de 85 en 95 jaar". Niet alleen de bezoeken van de artsen aan de zes tehuizen zijn nuttig. Ook kan er door het samenwerkingsverband beter gebruik worden ge maakt van reeds bestaande voorzieningen, terwijl het personeel van de zes centra beter begeleid wordt door de „Want het gaat niet alleen om de behandeling door een arts of een fysiotherapeut. Het is van groot belang hoe de tus senliggende periode wordt doorgebracht en dat is een taak voor het personeel". Alert ouderen worden verzorgd, vindt regelmatig plaats, blijkt uit de woorden van de direc teur van Uitzicht. „Juist om dat het aantal mensen waar voor we hulp van een deskun dige arts moeten inroepen, de komende jaren alleen maar toeneemt, was het zaak om die samenwerking legaal te ma ken", vindt Kazen die verder hoopt dat de ingezette koers tot een alertere houding van de politiek leidt. „Eigenlijk zou wat wij nu doen, moeten passen in een totaal ouderenbeleid. Dat vraagt ook dat degenen, die politiek verantwoordelijk zijn, duidelijke keuzes maken. Er is op dit vlak een helder beleid nodig. Als we niet op passen, verschuiven we het probleem alleen maar naar de grootste groep ouderen die ge woon thuis woont. Ook voor hen zijn er veel meer voorzie ningen nodig". 12 tot en met 15 jaar uit het document worden geschrapt. Een jeugdpaspoort (voor kin deren tot en met 15 jaar kost f 46,45) of een toeristenkaart (voor minderjarigen tot en met 17 jaar kost f 12,-) zijn de twee belangrijkste reisdocu menten waaruit de jeugd kan kiezen. Overigens is het wel zo dat kinderen van 12 jaar en ouder op het reisdocument van hun ouders mogen blijven staan zolang dit nog geldig is en zo lang de kinderen nog geen 16 jaar zijn. SCHIEDAM Zelf program ma's voor computers maken. Dat leren de jeugdige deelne mers die zich aanmelden voor de laatste cursus Basic. Elke woensdagmiddag tussen 17.00 en 18.00 uur en van 16.00 tot 17.00 uur wordt de computercursus voor kinde ren gegeven. De eerste les be gint na de paasvakantie en de kosten bedragen f 42.50 voor achtlessen. Het geheel vindt plaats in wijkcentrum De Er ker. Maatschappelijk werk - Mensen met problemen op het gebied van echtscheiding, scholing, werk, geld of relaties konden tot voor kort elke maandagochtend te recht in De Erker. Sinds 1 april echter is het spreekuur van maat schappelijk werker Hans Yper- laan verschoven naar de woens dagochtend. Tussen 10.00 en 11.00 uur is het mogelijk om naar het spreekuur in het wijkcentrum aan de Jan van Avennestraat te komen. SCHIEDAM De 22 leer lingen van groep 8 van ba sisschool Groenoord heb ben zich de afgelopen we ken verdiept in de 5 groot ste godsdiensten ter we reld. Het resultaat van hun inspanningen was woens dagmiddag te zien in het schoolgebouw aan de Peter van Anrooylaan, want de enthousiaste scholieren hadden niet nagelaten om uit alle hoeken en gaten materiaal te halen. Op de openbare school kwamen achtereenvolgens: jodendom, christendom, is lam, boeddhisme en hin doeïsme ter sprake. Hoofd doel van deze lessen voor het vak geestelijke stro mingen was om de leerlin gen respect bij te brengen voor de overtuiging van tentoonstelling geleend. „We werkten met dia's en uiteraard kwamen ook ac tuele voorbeelden als de si tuatie in Israël, de strijd tussen protestanten en ka tholieken in Noord-Ierland en de problemen van gelo vige gastarbeiders aan de orde", vertelt meester Brinkman van groep 8. Het materiaal dat de scho- Over de vijf grootste godsdiensten va van groep 8 van meester Brinkman n lieren uit Groenoord en Kethel mee naar school na men, bleek samen met de werkstukken en tekenin gen zoveel informatie te geven over de godsdien sten, dat besloten werd om er een tentoonstelling van te maken. Ongeveer hon derd mensen maakten van de gelegenheid gebruik om tussen 13.00 en 14.00 urn- een kijkje in de basisschool te komen nemen. SCHIEDAM Tijdens de af scheidsreceptie kreeg E.A. van Grondelle afgelopen don derdag de ere-medaiÜe in zil ver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De koninklijke onderschei ding werd de vertrekkende chef controle- en afwerkafde- ling van Boers en Co Graveer- industrie overhandigd door wethouder Ch. Zijdeveld. E.A. van Grondelle heeft vorige week na veertig jaar het be drijf verlaten. SCHIEDAM Er is een nieu we sigaar in de handel en de Schiedamse sigarenconnais- seur Janse heeft meegewerkt aan het maken ervan. Samen met collega's uit het hele land heeft de plaatselijke sigaren- specialist jarenlang gewerkt aan de smaak en het melange van de 'Heeren van Ruysdael', zoals de nieuwe rookwaar heet. Prins Bernhard nam ver leden week de eerste doos in ontvangst. SCHIEDAM Onvoorziene omstandigheden verhinder den eerder deze maand de ver toning van de film 'Julia's ge heim'. De Stichting Schie damse Vrouwenemancipatie Organisatie wil daarom de film vanavond alsnog draaien. In de zaal van de Filmclub begint vanavond om 20.30 uur 'Julia's Geheim. De deuren gaan om 20.00 uur open en de entree is gratis. 'Julia's Geheim is een produk- tie waarin op een indringende manier de problemen van een Turks meisje in beeld worden gebracht. Het speciale van de nieuwe si gaar is dat hij slechts uit vier herkenbare tabakken van de beste plantages in de wereld bestaat. Prins Bernhard kreeg vorige week de eerste door 'Heeren van Ruys dael'. SCHIEDAMIn diensten centrum De Woudhoek wordt morgenmiddag een voorlich tingsmiddag gehouden over suikerziekte. In samenwer king met de Diabetes Vereni ging Nederland wordt vanaf 14.00 uur ingegaan op vragen als: „Wat is suikerziekte" en „Hoe kan deze ziekte het beste worden behandeld". Ook is er aandacht voor een nieuw dieet, waardoor sommige dia betici weer suiker kunnen ge bruiken. De voorlichtings- en informa tiemiddag begint morgen om 14.00 uur in het dienstencen trum aan het Heijermansplein 35. De entree is een gulden en de zaal is vanaf 13.30 uur open. SCHIEDAM Of ze nu jong of al wat ouder zijn, de echte zwemliefhebbers kunnen in de Paasvakantie hun. slag slaan in Zwembad Zuid. Het bad aan de Westfrankelandse- dijk was weliswaar op 3 en 4 april voor het publiek geslo ten, maar speciale attracties moeten de sluiting weer doen vergeten. Zo is er vanmorgen een activi teit voor kinderen van 4 tot 8 jaar. In het bad mogen zij tus sen 9.30 en 10.30 uur zoeken naar eieren die de paashaas daar heeft verstopt. Woensdag, donderdag en vrij dag is het griezelen geblazen, want dan liggen er twee grote, opblaasbare speelmonsters in het water. Morgenmiddag is het ook feest voor de muzikale zwemmers. Martin Green pre senteert in Zwembad Zuid een disco-festijn tussen 13.00 en 15.40 uur.

De Havenloods | 1988 | | pagina 1