Historische schepen moeten aanzien Lange Haven vergroten DE HAVENLOODS Woudhoekschool doet mee aan Boomfeestdag PRESTATIELOOP Plaats bij No Problem 'De Schil' beschermen met verordening Wijziging postbus Omleiding Excursie Klassieker van Fellini Jongeren helpen overheid Eveline Herfkens over politiek a la carte Vaste ligplaatsen in binnenhavens Bescherming spoorwegviaduct Onthulling EDITIE 9, DINSDAG 12 APRIL 1988, 37e JAARGANG, Nr. 15 Schiedams Nieuwsblad HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. BIJKANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. ZATERDAG 7 MEI 1988K5BKS 21e DE HAVENLOODS HET ZUIDEN INLICHTINGEN: Wegener promotie 010-4.699.911 of T. van Spronsen 010-4.677.986 of W. Witvliet 010-4 225.439 of W. KIOOS 010-4.181.663 Scouts leverden twee k het Jaar van het Mileu. V jonge aanplant bij. SCHIEDAMRuim twee weken nadat scouts 140 bo men en struiken hebben ge plant aan de Warmoezenier- straat, krijgt de Woudhoek er morgen wederom een aantal groene struiken bij. In het kader van de Nationa le Boomfeestdag planten kinderen van de Woudhoek school morgenochtend bo men en stuiken langs het voet/fietspad aan de Kas- teelweg. De eerste spade gaat omstreeks 9.30 uur de grond in. Voor die tijd krijgen de leer lingen van de Woudhoek school een diaserie te zien en ook vertelt Arie Vos (dienst gemeentewerken) het een en ander over het planten van bomen en struiken. Het thema van de jaarlijkse Boomfeestdag is 'Een we- relde vol bomen'. Dit keer wordt namelijk de nadruk gelegd op de functies en het belang van bomen in andere, en dan vooral Derde We reld-landen. "Waar bomen en struiken verdwijnen, kan de vruchtbare grond weg spoelen. Dan heeft de erosie vrij spel en blijft er na korte tijd een woestijn over of kale rotsen waar niets meer kan groeien", verduidelijkt het Landelijk Comité Boom feestdag. Er wordt derhalve geld inge zameld om bomen te kunnen planten in Derde Wereld landen, en om voorlichting te kunnen geven over een Herinnering De 300 bomen en struiken die morgen tijdens de Natio nale Boomfeestdag worden geplant onder meer uit de volgende soorten: els, wilg, populier, sleedoorn, cor- noelje en krenteboompje. Scholieren van de Woud hoekschool ontvangen een poster van een boom om in de klas op te hangen. Ook krijgen ze een doos met les materiaal over inheemse bo men terwijl ze verder ook nog een vaantje en een certi ficaat ontvangen als herin nering aan de Boomfeestdag SCHIEDAM Omdat twee deelneemsters van het lecr- /wcrk-project van No Pro blem een baan hebben gevon den, kunnen er nieuwe werk loze meiden terecht aan de Havendijk. Op dit moment werken de meiden (16 tot en met 23 jaar) aan een nieuwe collectie zo merkleren. De kleding die wordt gemaakt, wordt in de winkel van No Problem ver kocht. Elke dinsdag wordt de cursus zelf kleding maken (voor be ginners en gevorderden) gege ven door Marleen Broekhuis. Aanmelden kan bij Marieke Gels, Havendijk 174b, tel. 426.08.87. f HBSS pakt kost- baar punt Beddenreductie in Rijnmond nog steeds ter discussie A PPSC en Hermes DVS delen punten bij Schiedams voetbal kampioenschap 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week SCHIEDAM— Vooruitlo pend op het stadsvernieu wingsplan voor de West molenstraat en omgeving, is de gemeente van plan om voor het gebied dat wordt omsloten door Lange Ha ven, Korte Haven, Nieuwe Haven en Gerrit Verboon- straat een zogenaamde leefmilieu-verordening in te stellen. Met deze verordening wil het stadsbestuur verdere achteruitgang van het leef klimaat in het als 'De Schil' aangeduide gebied tegengaan. Het is de bedoeling dat de leefmilieu-verordening 'ongewenste ontwikkelin gen' tegenhoudt, waardoor de gemeente gelegenheid heeft om de - achterhaal de - planologische regelin gen aan te passen. Onbe-' perkt de tijd heeft het col lege hier niet voor, want een leefmilieu-verordening is vijf jaar geldig en kan maar één keer worden ver lengd. Evenals het plan om in de Lange Haven ligplaatsen te maken voor historische schepen, wordt ook dit plan vanavond besproken tijdens de informatie avond in het Stadskantoor. Aanvang van de bijeen komst in de kantine is 20.00 uur. SCHIEDAM— Het Schie dams Nieuwsblad heeft al sinds 1 maart een nieuw postbusnummer, maar nog steeds ontvangen we post op het niet meer bestaande postadres. Berichten, club bladen, wijkbrieven of an dere reacties moeten wor den gestuurd naar Postbus 306, 3130 AH Vlaardingen. Het andere postbusnum mer (Postbus 195) is niet meer in gebruik. De redac tie blijft wel gewoon telefo nisch bereikbaar via num mer 4352911. SCHIEDAM Weggebrui kers doen er goed aan om de komende maanden extra goed op te letten bij de Kasteelweg." Tussen de Waterstokerstraat en de Muiderslotstraat zijn deze week de eerste asfalte- venactiviteiten. Nu niet be drijfsmatig, maar in toeris tisch opzicht", stelt de dienst gemeentewerken de koerswij ziging vast in de nieuwsbrief waarin de plannen uiteen worden gezet. Vertegenwoordigers van de gemeente hebben inmiddels contact gehad met meerdere schippers van een "historisch zeilend bedrijfsvaartuig". Daaruit bleek onder meer dat de schepen (met een casco van vóór 1930) niet puur decora tief in de Lange Haven zullen liggen. Behalve de haven "op sieren" met hun aanwezig heid, varen de schepen tijdens het seizoen uit voor zoge naamde chartervaarten. Beperking Wanneer de oude tjalken en klippers wel liggen afge meerd, wil de gemeente zoveel mogelijk voorkomen dat om wonenden hiervan hinder on dervinden. Daarom wordt er een jaarcon tract met de schippers geslo ten, waarin onder andere staat dat grote onderhouds werkzaamheden, die nu een maal na verloop van tijd ver richt moeten worden, niet op de ligplaats tussen de Appel- marktbrug en de Koemarkt- brug mogen worden uitge voerd. SCHIEDAM Leden van de Historische Vereniging Schie dam maken zaterdag een uit stapje naar Rotterdam. Nadat eerder al een lezing werd ge-' houden over het Rotterdamse Schielandhuis, gaan de leden van de Historische Vereniging In het museum zijn naast zo genaamde Rotterdamse gilde- stukken, ook veel verzamelin gen speelgoed, kunstnijver heid en kostuums te zien. SCHIEDAM— De Filmclub draait vrijdagavond een echte Italiaanse klassieker van Fe- derico Fellini. "Otto e mezzo" is vijfentwintig jaar geleden gemaakt en onlangs werd de film gekozen tot de beste Eu ropese film van de laatste der tig jaar. "Otto e mezzo" (achtenhalf) brengt de twijfels en frustra ties van een succesvol regis seur in beeld. Terwijl het pu bliek hem als een genie be schouwd en ongeduldig wacht op zijn volgende meesterwerk, beleeft de regisseur opnieuw zijn jeugd, de relatie met zijn vader en de verhoudingen die hij later heeft gehad met vr De film draait vrijdagavond om 21.30 uur, de deuren zijn vanaf 20.30 uur open en het kost f 5,- om donateur te wor den. Het adres van de Film club is Nieuwstraat 12. Om aan te tonen dat de gemeente en jongeren ook kunnen samenwerken staken vertegenwoordigers 'i beide groepen donderdag eensgezind de handen uit de mouwen. SCHIEDAM Dat jonge ren en de (plaatselijke) overheid niet altijd met el kaar in de clinch liggen, werd donderdag bewezen in Schiedam-Noord. Een groep jongeren uit de Woudhoek en Groenoord hielp die dag de werkne mers van de gemeente bij het graven van een sluis voor de CAI-kabel. Van 10.00 tot 17.00 uur wa ren de jongeren (in de leef tijd van 14 tot 19 jaar) te vinden bij de barakken aan de Churchillweg waar de werkzaamheden plaats vonden. De positieve actie was een initiatief van de SSSN (Stichting Samenle vingsopbouw Schiedam Noord), waar sinds kort twee nieuwe jongerenwer kers werken. SCHIEDAM— Het Tweede Kamerlid Eveline Herfkens sprak gisteren over de organi satiestructuur binnen de par tij van de Arbeid. In zaal Irene aan de Nieuwe Haven gaf Eveline Herfkens een toelich ting op het rapport 'Politiek a la carte in plaats van politiek als dagschotel'. Als lid van de commissie die opdracht had om na te gaan op welke wijze meer leden en deskindigen bij de discussie binnen de politieke partij be trokken konden worden, is Eveline Herfkens vanaf het begin bij dit onderwerp be trokken geweest. Herfkens is sinds 1981 eerste woordvoer der voor ontwikkelingssa menwerking en voor de bui tenlandse financiële en econo mische betrekkingen. Politiek Café - Volksgezondheid en vergrijzing. Dat is het thema waar gisteravond over werd ge sproken in het politiek café van de WD. Het Tweede Kamerlid Nij- huis leidde het gespreksonder werp in, waarmee het startsein voor een discussie in Zaal Irene aan de Nieuwe Haven was gege- SCHIEDAM Het spoorwegviaduct aan de Nieuwe Damlaan wordt de komende weken on der handen genomen door de dienst gemeen tewerken. Een groot ge deelte van het betonop- pervlak van het viaduct wordt voorzien van twee beschermende lagen. De ene "coating" moet het beton beschermen tegen agressieve zouten die bij voorbeeld worden gebruikt wanneer er 's winters wordt gestrooid. Tegelij kertijd moet een andere deklaag het beton in de na bije toekomst vrijwaren van graffiti. Nadat de betonnen wanden van het viaduct zijn voor zien van een anti-graffiti- laag wordt het een stuk eenvoudiger om teksten en tekeningen te verwijderen. Voordat de anti-graffiti- laag kan worden aange bracht, dienen de wanden echter eerst grondig te ringswerkzaamheden begon nen. Het hele karwei aan deze straat gaat naar verwachting van de dienst gemeentewer ken ongeveer vier maanden duren. Omleidingsroutes wor den met oranje borden aange geven. SCHIEDAM Enthou siaste reacties na afloop van de laatste Branders- feesten en Molendagen hebben de gemeente ge sterkt in haar opvatting dat de Lange Haven op meer manieren gebruikt kan worden dan tot nu toe gebeurt. In het zogeheten actie-plan dat vanavond tijdens een informatie avond in het Stadskantoor ter sprake komt, staat cen traal dat er dit jaar nog ligplaatsen voor verschil lende historische schepen worden gerealiseerd. Het is de bedoeling dat er tussen de Appelmarktbrug en de Koemarktbrug - ter hoogte van de Havenkerk - vier plekken komen waar tjal ken en klippers het gehele jaar door kunnen aanleg gen. Samen met de verleden jaar verruimde openingstijden van de bruggen moet dit ertoe lei den dat de watersporters meer gebruik gaan maken van de binnenhavens. Daarom ook komen er naast de vier lig plaatsen voor de historische schepen, vijf afmeerplaatsen bij. In het begin moeten de water- Vroeger was bedrijvigheid de belangrijkste reden om naar de haven te gaan, nu is dat toerisme. ORGELCONCERT Voor de tweede keer deze maand is de aula van het Stedelijk Mu seum de plaats waar een gra tis concert kan worden bijge woond. De Rotterdamse orga nist Addie de Jong maakt za terdagmiddag om 15.00 uur zijn opwachting in het mu seum aan de Hoogstraat. SCHIEDAM— Het is mor genmiddag feest in de Celci- usstraat. In de middaguren wordt daar in aanwezigheid van in ieder geval de wethou ders Van Kleef en Hafkamp het woningbouwproject Sta tionsstraat en omgeving opge leverd. Dit gebeurt door een kunst werk van de Schiedamse kun stenares Inge van Haastert te onthullen. Inge van Haastert vervaardigde aan de kopgevel van de nieuwbouw van de Celciusstraat in Schiedam- oost een kunstwerk, dat mor genmiddag om 15.30 uur offi cieel gepresenteerd wordt. De plannen van de gemeente om in de Lange Haven vier historische zeilschepen te laten liggen worden vanavond in het Stadskantoor bespro ken. sporters zich zoals het er nu uitziet tevreden stellen met een drijvende stijger ter hoog te van de Taansteeg, daar waar reeds een trap in de kade is. Aansluitingen op het elec- triciteitsnet staan er niet op het programma; de water sporters kunnen bij een tap punt dat voor de opvarenden van de historische schepen wordt aangelegd, water halen. Zoals in veel andere steden met een haven vielen ook in Schiedam de activiteiten rond het water stil, zodra de bevol king van de stad op andere plekken in de stad werk vond. "Na eeuwenlang bedrijfsma tig intensief gebruikt te zijn, zijn de binnenhavens de laat ste deceimia stil geworden. Tijdens de in 1987 gehouden Molendagen en Brandersfees ten heeft Schiedam opnieuw kennis kunnen maken met ha- worden gereinigd en opge knapt. Afhankelijk van de weers gesteldheid zal het aan brengen van de twee be schermende lagen twee of drie maanden gaan duren. Het verkeer zal overigens weinig hinder van de werk- zaamheden die deze week zijn begonnen, ondervin den. Het viaduct aan de Nieuwe Damlaan wordt de komende tijd voorzien van twee soorten beschermende lagen om onder meer graffiti makkelijker te kunnen verwijderen.

De Havenloods | 1988 | | pagina 1