Bewoners 'De Blijhof' willen een eigen busje Veel 'Artistieke Handen' bijeen in Margriethal r VOORDEELACTIE- DE HAVENLOODS Morgen op televisie Lezing over trainingen Laatste theatercafé met Big Band Spreekuur CNV Kallos-Trio speelt klassiek Kleikorrels nader onderzocht Schiedam wacht nog met uitkeren WWV aan vrouwen Geen vergunning fancy-fair Spiritisme in Blauwe Brug Frits Hardon is zondag één van de vele amateur-kunstenaars uit deze regio die tijdens 'Artistieke Han den' zijn werk aan een groter publiek dan familie laat zien. VLAARDINGEN— Waar om kan een schaatser, een wielrenner en een zwemmer per dag meer trainingsuren maken dan een hardloper. 3 het thema van een le door Jos Geijsel op maandagavond 25 april in het Holy-ziekenhuis. Deze thema-avond wordt janiseerd door de Stichting Sport Medische Adviescentrum. Jos Geijsel is inspanningsfysioloog en docent aan de Haagse Aca- 'e voor lichamelijke op- voéding en tevens begeleider van marathonlopers en tri atleten. De avond begint om 20.00 uur en is gratis bij te wonen. \ng on to your hat' sluit donderdag het theatercafé-seizoen af. SCHIEDAM Niet in thea tercafé De Tender, maar in de Roosenzaal van het Passage theater wordt deze week het seizoen afgesloten. De Big Band 'Hang on to your hat' speelt donderdagavond rock muziek uit de jaren veertig en Dat oude nummers ook nu nog weinig aan kracht hebben in geboet, bewijst de Big Band met een swingend optreden dat om 21.00 uur begint. Toe gang is gratis. SCHIEDAM De sche Omroep (EO) zendt mor gen een documentaire uit over het 25-jarige bestaan van de Nederlandse Gasunie. Tijdens de opnames voor het pro gramma, dat om 20.30 uur op de buis komt, was de EO- ploeg onder meer in Schiedam te gast. In de documentaire komen onder meer F. Duut, de heer Payens en de heer Van Willi gen aan het woord. Van Willi gen is directeur van het Ener- giesbedrijf Schiedam, Payens was vroeger directeur van de gasfabriek en Duut is als voorlichter actief bij de Ne derlandse Aardolie Maat schappij. SCHIEDAM— De afdeling Schiedam van het CNV (het Christelijk Nationaal Vakver bond) houdt vanavond weer spreekuur. Zoals elke maand kunnen leden van de bond ook vanavond weer de hulp inroe pen van deskundigen. Het spreekuur wordt gehouden in het CSB-gebouw, Lange Ha ven 73 tussen 19.00 en 20.00 uur. Telefonisch zijn de CNV'ers op dat tijdstop be reikbaar onder nummer 4267486. Typecursus SCHIEDAM Als voorberei ding op het officiële type-exa men gaat in wijkcentrum De Erker weer een cursus typen van start. Twintig lessen lang krijgen de cursisten les op maandagmiddag van 16.00 tot 17.00 uur en maandagavond van 19.00 tpt 20.00 en 20.00 tot 21.00 uur. Iedereen die wil leren typen kan zich hiervoor aanmelden, ook kinderen die in groep 7 of acht van de basisschool zitten. Kosten bedragen f 75.- voor de twintig lessen. Schiedam heeft Natuurcentrum. A Dammer Ron Heusdens kijkt te rug op NK. gfe Rijnmond 1 en 2 gedegradeerd uit eerste divisie. 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage >1.300.000 SCHIEDAM— Liefhebbers van klassieke muziek kunnen zondagmiddag terecht in het Stedelijk Museum. Het Kal los-Trio begint daar om 14.30 uur aan hun optreden. Het Kallos-Trio wordt ge vormd door de volgende drie musici: Monique Visser (pia no), Juliaan van der Linden (viool) en Arthur de Groodt (cello). Kaarten voor dit optreden kosten f 5.- maar houders van een CJP alsmede leden van de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum betalen f3.-. Schiedam UW BESTE MAA T IN DOE HET ZELF L Heel veel hout voor splinterprijzenü! Zie adv. elders in dit blad. Zondag manifestatie amateur-kunstenaars SCHIEDAM/VLAARDIN GEN De Vlaardinger Frits Hardon is één van de vele deelnemers aan 'Artis tieke Handen', de beurs voor amateur-kunstnaars die zondag in Sporthal Margriet wordt gehouden. Bijna tweehonderd hobbyisten maken van deze gelegenheid gebruik om hun werk eens aan een groter publiek dan de kleine familiekring te la ten zien. „Het is leuk om reacties te horen uit de buitenwereld. Hoe je familie het vindt weet je wel en ook geef je af en toe weieens iets weg. Het gevoel dat je echt mooie dingen maakt, krijg je als buiten staanders spullen van je ko pen", zegt Hardon. De Vlaardinger houdt zich al twaalf jaar bezig met Tiffa ny, een kunstvorm waarbij met glas en lood wordt ge werkt. Hardon doet regelmatig mee aan de manifestaties van 'Artistieke Handen'. „De voorbereiding op een gebeu ren zoals dat zondag ook weer in de Margriethal plaatsvindt, is erg arbeids intensief. Je moet de zaken goed voor elkaar hebben, en dus besteedt je extra veel tijd aan het afwerken". „Uitkijken dat het geen kitsch wordt", is het belang rijkste parool van Hardon, die een studie volgt aan de Rotterdamse Academie voor Beeldende Kunst. „Je kunt op twee manieren met Tiffa ny bezig zijn: dingen nama ken uit boeken of zoveel mo gelijk proberen je eigen creativiteit in je werk kwijt te raken. Ik heb voor dat laatste gekozen". Vijf jaar geleden begonnen Anneke en Ger Claassen met het organiseren van mani festaties voor amateur kunstenaars, om zo mensen die doorgaans niet in de ge legenheid zijn him werk aan een publiek te tonen, nu wel die kans te geven. Omdat de woningen van veel hobbyisten in de loop der tijd langzaam maar zeker vol zijn komen te staan met spullen, is de beurs die aan staande zondag in Schiedam wordt gehouden een leuke manier om werk kwijt te ra ken. Met het geld dat de ver koop opbrengt, kunnen de amateurs de aanschaf van nieuw materiaal betalen. 'Artistieke Handen' vindt zondag (11.00 tot 18.00 uur) plaats in de Schiedamse sporthal Margriet aan de Nieuwe Damlaan. Toe gangsbewijzen kosten voor volwassenen f 5,-. Kinderen tot 16 jaar betalen een rijks daalder, houders van een pas-65 f 3,50 en een gezins- kaart (geldig voor 2 volwas senen en 2 kinderen) kost f 12,50. EDITIE 9, DINSDAG 19 APRIL 1988, 37e JAARGANG, Nr. 16 G) Schiedanis Nieuwsblad HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. BIJKANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. ADVERTEER NU BEL VOOR INLICHTINGEN 010-4 699 444 SCHIEDAM Aanleiding tot ongerustheid is er niet, maar een nader onderzoek naar de samenstelling van de Argex- Schiespoor SCHIEDAM Schiespoor, de modelspoorwegvereniging heeft een nieuw onderkomen. Het pand aan de Westerkade wordt aanstaande zaterdag officieel geopend door wet houder Luub Hafkamp. Om 14.00 uur laat de wethouder de eerste trein vertrekken op een speciaal daarvoor opge steld baanvak in het nieuwe clubhuis. NTVON In het FNV-ge- nouw aan de Stadhouderslaan komen zondagochtend leden van de Nivon bijeen. Vanaf 11.00 uur is tevens de Vlaar- dingse mevrouw Meerman present met klederdrachten en poppen. korrels waarmee verleden jaar woningen in Schiedam-oost zijn opgehoogd, is wel nodig. Dat schrijft het gemeentelijk woningbeheer in een brief aan de betrokken bewoners. Eerder dit jaar bleek dat klei korrels waarmee ook in Am sterdam huizen zijn opge hoogd, grote hoeveelheden ar seen, cadmium, chroom en zink bevatten. In Schiedam is inmiddels één monster onder zocht en daaruit blijkt dat bij voorbeeld de aangetroffen hoeveelheid arseen niet hoger is dan "gewoon". Verschillen de zware metalen worden on der meer in natuurgebieden vaak in de bodem aangetrof fen, en zijn dus in het milieu al aanwezig. Omdat de onderzoeken in Amsterdam verontrustend waren en er naar aanleiding daarvan veel reacties kwamen van buurtbewoners uit oost, is het eerste monster kleikorrels onderzocht. Om zeker te zijn van de samenstelling van het ophogingsmateriaal, zullen meerdere onderzoeken volgen. SCHIEDAM Voor de be woners van gezinsvervan gend tehuis "De Blijhof" kan deze week niet snel ge noeg voorbij gaan. Samen met het personeel van het tehuis aan de Burgemees ter Honnerlage Gretelaan verheugen de 25 bewoners zich al geruime tijd op de fancy-fair die aanstaande zaterdag gehouden zal worden. Met de grote rom melmarkt gaat een actie van start om geld in te za melen voor de aanschaf van een busje; niet echt een overbodige luxe in een huis waar meer dan de helft van de bewoners ouder dan 50 jaar is. Zoals bijna overal in de ge zondheidszorg, zag ook "De Blijhof" de geldelijke bijdrage van het rijk de laatste jaren niet stijgen. "De onkostenfactor is de laat ste jaren steeds groter gewor den, maar de bijdragen van de regering zijn niet evenredig meegegroeid. Ontspanning en recreatie zijn eigenlijk de eni ge "poten" waar je wat vanaf kunt knabbelen en dus gaan de bewoners nu bijvoorbeeld nog maar één keer per jaar een weekje op vakantie", haalt Leo Seelen, hoofd van het ge- r Ouderdom komt ook hier met gebreken zinsvervangend tehuis aan. In Schiedam zijn twee tehui zen waar verstandelijk gehan dicapten kunnen wonen: "De Blijhof" en "De Vleugel". "Dit is hun thuis", stelt Seelen. "Familie kan vaak niet meer voor hen zorgen, als gevolg van onder meer ouderdom- sproblemen. Net als in de rest van de samenleving hebben we hier dus te maken met het probleem van de vergrijzing: ook de leeftijd van de mensen die hier wonen, is de laatste jaren sterk gestegen". Een logisch gevolg daarvan is dat bewoners van "De Blij hof", evenals andere mensen die een dagje ouder worden, meer begeleiding nodig heb ben wanneer ze "er opuit wil len". Behalve dat een aantal van onze bewoners slecht ter been is en dus zowiezo al on dersteuning nodig heeft, voe len anderen zich vaak onzeker wanneer ze buiten "De Blij hof" in grote, vreemde groe pen terecht komen. Ook dat vraagt begeleiding". Met de komst van een busje SCHIEDAM— Op het laatste moment blijkt de fancy-fair die bewoners en personeel van 'De Blijhof zaterdag wilden gaan hou den, niet door te kunnen gaan. De gemeente geeft vooralsnog geen vergun ning af. „Het is ons niet duidelijk waarom. Normaal gespro ken is zo'n aanvraag in een paar dgen rond, maar ons verzoek ketst steeds af. Pas waren we bij de afdeling Bijzondere Wetten en daar verzekerde men ons dat we een gewone ééndags-ver- gunning moesten aanvra gen. De gemeente schermt nu met een artikel, waar door we toch een bijzonde re vergunning nodig zou den moeten hebben. De fancy-fair moeten we in ieder geval voorlopig aflos ten", aldus een personeels lid van het gezinsvervan gend tehuis. Vanmiddag bespraken teamleden van 'De Blijhof de vraag wan neer de fancy-fair wel ge houden zal worden. SCHIEDAMIedereen die vindt dat er rondom spiritis me nog een waas van geheim zinnigheid hangt, kan van avond de discussie-avond in De Blauwe Brug bezoeken. Harmonia (de religieus spiri tistische vereniging) houdt vanavond in het wijkcentrum aan het Bachplein een forum avond, waar zowel mondeling als schriftelijk vragen gesteld kunnen worden. Tevens zullen er magnetiseurs aanwezig zijn. De discussie-avond is voor iedereen gratis toegankelijk en het geheel begint om 20.00 uur. De zaal is al om 19.30 uur open. SCHIEDAM— Het college van burgemeester en wethou ders vindt de uitbetaling van WWV aan vrouwen die hier volgens een EEG-richtlijn recht op hebben, een nodeloze provocatie van de staatssecre taris van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Er vanuit gaande dat het Mi nisterie van Sociale Zaken - daartoe aangezet door de uit spraak van het Europese Hof van Justitie - binnenkort het beleid wijzigt, volgt Schiedam niet het voorbeeld van de ge meenten Den Haag en Rotter dam waar men eerder al is overgegaan tot uitbetaling van de WWV-uitkering aan getrouwde vrouwen die voor 1984 werkloos zijn geworden. Wel stelt het college: „Het zou inderdaad onze voorkeur ver dienen de colleges van Den Haag en Rotterdam in hun be leid op dit gebied te volgen. Immers ook wij zijn van me ning dat het tijd wordt dat vrouwen niet meer worden behandeld als tweede-rangs burgers". Nu tot uitbetaling overgaan van WWV aan getrouwde vrouwen die voor december '84 werkloos zijn geworden, is volgens het college een provo voor 9 personen zouden vol gens Leo Seelen veel activitei ten veel soepeler kunnen ver lopen. "We hebben eens een busje geleend van het Dagver blijf voor Ouderen. De week dat dat hier voor de deur heeft gestaan, is het bijna dag en nacht gebruikt. Ik denk dat hieruit wel blijkt dat het niet alleen een idee is van het per soneel, maar dat de bewoners er duidelijk behoefte aan heb ben". Naast een klein beetje finan cieel voordeel - nu wordt er met grote regelmaat een busje gehuurd of een taxi opgeroe pen - zou de aanschaf van de bus ook de taak van de tien mensen personeel wat verlich ten. Overuren Het hoofd van het gezinsver vangend tehuis daarover: "Met een eigen bus bespaar je een hoop tijd. Voorlopig maakt het personeel tijdens een dagje uit nog overuren. In wezen gaan de zogenaamde ook voor onze bewoners", zegt Leo Seelen. De aanschaf van een busje is "Ouderdom komt met gebreken, daarom geen overbodige luxe. extraatjes voor de bewoners dus eigenlijk ten koste van de gewone zorg: die overuren moeten toch een keer worden ingehaald". De fancy-fair die aanstaande zaterdag bij dienstencentrum "De 4 molens" wordt gehou den, is een eerste aanzet voor de aanschaf van het busje, la ter dit jaar staat er bijvoor beeld ook nog een grote spon sorloop op het programma, een onderdeel waarvoor Leo Seelen en zijn collega Cock van de Blom al volop aan het trainen zijn. Daarnaast zetten ook familieleden en verschil lende verenigingen zich in om zo snel mogelijk het benodig de geld bijeen te brengen. Fancy-fair "We hebben wel een subsidie aanvraag bij het Ministerie ingediend, maar ervaring heeft ons geleerd dat, als het verzoek al wordt ingewilligd, er toch enige jaren overheen gaan voordat de subsidie wordt toegekend. We begin nen zaterdag dus maar en we hopen dat het busje er komt". De fancy-fair begint zaterdag in het dienstencentrum aan de Nieuwe Damlaan om 11.00 uur. Tot 17.00 uur is er van alles - "Maar vooral ver schrikkelijk veel goede kle ding" - te koop. catie van de verantwoordelij ke staatssecretaris. Het Schiedamse college gaat ervan uit dat de uitspraak van het Europese Hof van Justitie ('Overgangsbepalingen in de WW sluiten gehuwde vrouwen ten onrechte uit') het Ministe rie tot een ander beleid dwin gen. „Wij verwachten binnen kort een circulaire van de staatssecretaris waarin hij zijn gewijzigde standpunt zal uiteenzetten". Zodra die brief er is, kan Schiedam tot uitbe taling overgaan zonder de verstandhouding met het Mi nisterie in gevaar te brengen. Het college verwacht binnekort een nieuwe circulaire van het Ministe rie van Sociale Zaken, waarna ook in Schiedam risicoloos kan worden overgegaan tot uitbetaling van WWV aan getrouwde vrouwen die voor 1984 werkloos zijn geworden.

De Havenloods | 1988 | | pagina 1