Bewoner tekent origineel en duidelijk bezwaar aan Theatermensen geven lessen in 'Vertoning' Aandacht voor migranten Schiedams Nieuwsblad Gemeenteraad akkoord met watersport in Lange Haven Organist samen met koor in Grote Kerk Live optreden Vrijdansen Sprookje in Passage Hond opvoeden en niet agressief maken 'We willen zelf zo graag, daarom doen we het' DE HAVENLOODS- DINSDAG 26 APRIL 19.88 17-493 SCHIEDAM De ge meenteraad ging verleden week maandag zonder meer accoord met het col- lege-voorstel om iets min der dan tweehonderddui zend gulden beschikbaar te stellen voor de Lange Ha ven. Ondanks de eenge zindheid op het Stadskan toor blijft het plan om de Lange Haven aantrekkelij ker en beter bereikbaar te maken voor watersporters de bewoners van het histo risch stadsdeel bezighou den. Tijdens de onlangs ge houden informatie-avond lieten verschillende omwo nenden al weten niet blij te zijn met het gemeente voornemen, een Chris Mar cus vestigde tijdens de laatste raadsvergadering nogmaals de aandacht op zich. Marcus, bewoner van een pand aan de Lange Haven, maakte zijn bedenkingen te gen het voornemen van de ge meente om aan de Lange Ha ven afmeermogelijkheden voor vier historische zeilsche pen en ook voor de zogenaam de kleine watersport te reali seren, op originele wijze dui delijk. Het college en de leden van de gemeenteraad ontvingen van de ingenieur een kort be zwaarschrift, met ter verdui delijking een tekening. „Ik heb geprobeerd de rede nen waarom ik bezwaar aan teken op schrift te stellen, maar was over mijn geschrijf niet tevreden. Daarom heb ik één en ander in beeld laten brengen. De bijgevoegde teke ning is een onderdeel van dit bezwaarschrift", aldus Chris Marcus in de brief. Onduidelijk En hij schrijft verder: „Mocht dit onvoldoende duidelijk blijken dan nodig ik u en de overige gemeenteraadsleden uit voor een, geheel door mijn te organiseren, excursie op een - in nader overleg met u te bepalen - datum". Navraag bij Marcus leert dat het bezwaarschrift en met name de tekening niets aan duidelikheid te wensen over lieten, want voor de excursie heeft nog niemand contact met hem opgenomen. De tekening die onderdeel is van het bezwaarschrift, maakt de gevoelens van Mar cus omtrent de toekomst van de Lange Haven kenbaar. Ne- tals andere bewoners denkt de ingenieur dat de vakantievie rende watersporters voor flink wat overlast zullen zor gen. Naast herrie en vervuiling, vreest deze bewoner van de Lange Haven dat het realise ren van afmeerplaatsen voor watersporters tevens ten koste gaat van het uitzicht en de rust in deze historische omge ving. Noord-Zuid De gemeente hoopt dat de maatregelen die nog getroffen zullen gaan worden hun aan trekkingskracht op de kleine watersporters niet zullen mis sen. In het raadsvoorstel is bijvoorbeeld te lezen dat de route door Schiedam in de richting van Delft een noord zuid route kan worden. Het zou een goed alternatief zijn voor de drukke route door de Rotterdamse Parksluizen. Het is de bedoeling ai op korte termijn te beginnen met het aanleggen van vier ligplaat sten voor grote historische schepen. Deze schepen komen te liggen tussen de Koemarkt- brug en de Appelmarktbrug. Ook bij de Proveniersbrug wordt al snel gestart met de eerste afmeerplaatsen voor de c«fMs&ks Op originele en ook duidelijke wijze laat een bewoner van de Lange Haven zijn mening weten over plannen van de gemeente om de Lange Haven aantrekkelijker te maken voor de watersport. voor de eventuele uitbreiding om te komen tot een ruimte van de amfeermogelijkheden met douches, toiletten en der- te bezien. Op dat moment kan gelijke", aldus het voorstel tevens worden beoordeeld in waarmee de gemeenteraad hoeverre het noodzakelijk is mee instemde. de kant van de watersporters stijgt en de ervaringen positief blijken te zijn, stellen wij ons Bewoners zijn bang dat 'rustig wonen in een historische omgeving' tot de verleden tijd behoort. SCHIEDAM— Naast wijk centrum de Erker is zaterdag de gehele middag live-muziek te horen. Maar liefst zes bands treden op Koninginnedag op in de open lucht. Vanaf 12.00 uur zijn achter eenvolgens te zien en te horen: The Limit, Narcissus Rex, Hands, The Radios, Kings Cross en de Jong Bejaarden Band. Iedere groep treedt bij na een uur op, en de organisa tie van dit gebeuren is in han den van de medewerkers van Underground. Het open lucht concert kan gratis worden bij gewoond. STOOKWIJZER Vorig jaarverbruik 2. Streetvertx. v. 18-4-88 t/m 244-88 3. Streefverbruik vorige week 4. Totaal streefverbruik tot nu toe SCHIEDAM— André Ver woerd geeft vrijdagavond sa men met het Kerkkoor van de Grote Kerk een concert. De muzikale bijeenkomst in de kerk aan de Lange Kerkstraat begint om 20.15 uur en een toegangsbewijs kost f 5.-. Het Grote Kerkkoor staat on der leiding van Jacques Hor de. Horde was tot verleden jaar aan de Lutherse kerk ver bonden als cantor-organist, maar vervult tegenwoordig dezelfde functie in Dordrecht. Het is de bedoeling dat het koor vrijdagavond begeleidt door Anke van Bree onder meer werken van Purcell, Mendelssohn en Scheidt zingt. Organist André Verwoerd zal composities van Bach, Swee- linck en Stanley spelen. SCHIEDAM— Dansliefheb bers van 35 jaar en ouder kun nen morgenavond weer te recht in "De 4 Molens". In de grote zaal van het diensten centrum aan de Nieuwe Dam- laan kan iedereen tegen beta ling van één gulden van 19.00 tot 22.30 uur vrijdansen. SCHIEDAM Mimegroep Oceaan voert morgen in de grote zaal van het Passage Theater het sprookje "Elflog en de Toverberg" op. De span nende belevenissen van het elfje Elflog worden op een bij zonder beeldende manier uit gevoerd door de leden van "Oceaan", want bewegingen zijn erg belangrijk in dit stuk waarin geen woord wordt ge sproken. De voorstelling "Elflog en de Toverberg" begint om 14.00 uur, een kaartje kost f 3.75. GeslotenHet Gewestelijk Ar beidsbureau Nieuwe Waterweg- Noord en de Stichting Start zijn op 5, 6, 12 en 13 mei gesloten. Cliënten van Start kunnen op deze dagen eventuele ziekmeldin gen doorgeven aan het hoofdkan toor van de stichting in Gouda (01820 - 63911). WAARDEBON Tegen inlevering van deze bon ontvangt u: 4 Gevulde koeken 4.90 Geldig t/m 30 april 1988 SCHIEDAM— Er is al veel gezegd en geschreven over Pit-Bull-Terrier. Jan Gordijn, hoofdinstructeur van de Kringgroep Schiedam van de Nederlandse Boxer Club, wijst erop dat er ook nog heel andere manieren zijn om met honden om te gaan. „Ik ben het volkomen eens waar men vindt dat minister Korthals-Altes de ernst en omvang van deze problema tiek erg onderschat", schrijft Gordijn in een brief aan deze krant. „Er zijn veel manieren om een hond op te voeden en om het een goed sociaal gedrag bij te brengen in plaats van hem agressief te maken". Gordijn verwijst in zijn brief naar cur sussen die onder meer elke zondagochtend in het Harga- parkt worden gegeven. Tussen 9.00 en 14.00 uur ver zamelen leden en niet-leden van de Kringgroep zich met him honden op het terrein van de Wielerbaan aan de Olympi- aweg, waar mens en dier zich bekwamen in verschillende onderdelen. 9 Er zijn veel manieren om een hond op te voeden en hem sociaal gedrag bij te brengen. Agressief maken zoals bij veel Pit-BuU-Terriers gebeurt is onnodig. De tentoonstelling 'Met eigen ogen' laar Turkse vrouwen leven: hier en in Turkije. SCHIEDAM'Met eigen ogen', zo heet de tentoon stelling die dit weekeinde in bibliotheek-filiaal Nieuwland door wethou der Hafkamp werd ge opend. Tegelijk met de opening van die nieuwe ex positie werd er een nieuwe - tweetalige - folder ver spreid. Tijdens de landelijke bi bliotheekdag was er in fili aal Nieuwland extra aan dacht voor migranten. In de nieuwe folder wordt in het Turks en Marokkaans een overzicht gegeven van de mogelijkheden en de huisregels van de biblio theek. Nadat eerder al een exposi tie is gehouden over het le ven van Marokkaanse vrouwen in Nederland, komt nu het leven van Turkse vrouwen aan bod in de tentoonstelling 'Met eigen ogen'. De foto's en teksten in de biep van Nieuwland geven een beeld van de levenswijze in Tur kije en Nederland. COMPUTERCURSUS De Stichting Samenlevingsopbouw Schiedam-Noord is op zoek naar iemand die een oriënterende com puter-cursus kan geven aan kin deren van 11, 12 en 13 jaar. Elke vrijdagmiddag tussen 16.00 en 17.30 uur wordt in de Blauwe Brug deze cursus gegeven. Hob byisten kunnen zich ook nog aan melden als begeleider i Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., HOOFDKANTOOR: Prins Hendrikkade 12-16, Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Kantooruren: maandag t/m donder dag 08.30-17.00, vrijdag 08.30- 16.00 uur. Telefoon (centrale): 010 - 4.699.911 DIRECTIE: V. Doom/P. Bakker/J. Parser WEGENER-bladen verschijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim een miljoen exem plaren. Hiertoe behoren: Schiedams Nieuwsblad Verschijnt elke dinsdag huis-aan-huis in Schiedam, Groenoord en Kethel. Nwe Vlaardingse Courant Verschijnt elke dinsdag huis-aan- huis in Vlaardirtgen DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 KANTOOR: Hoogstraat 122, 3110 AH Vlaardingen, Postadres: postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Kantooruren: zie hoofdkantoor. 010 - 4.346.711 DISTRICT-VERKOOPLEIDER: Th.J. Bravenboer (tel. privé 010-4.353.883). ACCOUNTMANAGER: G.H. Adams (tel. privé 01891-13230). ADVERTENTIEVERKOOP: SCHIEDAM: Hans Ivo (tel. privé 010-4.650.272). VLAARDINGEN: Hans Post, Nico Heynen, tel. privé 4.101.215. REDACTIE: Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardingen, Postbus 306, 3130 M. Ames en L. Visser CORRESPONDENT Schiedam: Susan de Ligt. Sportcorrespondent Schiedam: Bram Wesdorp. Sportcorrespondent Vlaardingen: P.Spek (010- 4.352.615) ADMINISTRATIE: Prins Hendrikkade 12-16, Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam, tel. 010-4.699.911. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010 - 4.699.201 ROTTERDAM Drie vrouwen uit de theater wereld zochten een plek waar ze anderen kunnen tegenkomen die met het- door Nelleke de Jong zelfde vak bezig zijn. De plek is gevonden, de 'an deren' ook. Met elkaar willen ze bij-blijven, ook als ze niet met een pro- duktie bezig zijn, of juist dén. Een werkplaats voor mensen met profes sionele belangstelling voor acteren-theater maken, was de opzet van Bertine Hobbelman, Lenny Langerveld en Dorine Wip, die ze in middels gerealiseerd hebben onder de naam 'Stichting Vertoning'. Het idee voor de werkplaats ontstond door de omstandig heden dat je als acteur, vol gens de oprichters van de stichting, veelal tot werkloos heid gedoemd bent of maar af en toe kunt meewerken aan projecten. Het gevaar dat je dan blijft stilstaan is niet denkbeeldig. Stilzitten is er meestal niet bij voor de drie. Dorine werkte de afgelopen tijd in verschillende produkties mee. Ze speelde onder meer bij de semi-professionele theater groep MEZIK en werkte mee aan een video-film van de stichting ROTS. De film werd gemaakt ter ge legenheid van het internatio nale jaar van de jongeren en draait in heel Nederland. Dorine volgde twee jaar de to neelschool in Maastricht. De Acter Studio in Amsterdam, die tot voorbeeld diende van 'Vertoning' kost, zegt Dorine, „sloten geld aan reiskosten". De eigen werkplaats is dan ook zeker voor haarzelf be doeld. Dienstbode in Pol Als dienstbode in Pol leert ze veel van hoe het in grote pro dukties toegaat. „De techniek draait perfect, allemaal pro fessionele mensen. Sinds ik van school kwam werkte ik in allemaal kleine produkties en had nog steeds mijn droom van aan het grote toneel te komen. Wat ik daarvan merk is dat daarbij de voor 't zeggen heeft". Bertine beweert stellig nooit ambities te hebben gehad voor het grote toneel. Zelf theater maken, eigen produkties, is haar ideaal, waarvan ze al veel verwezenlijkte. Haar conservatorium-opleiding, met richting klank en bewe ging, was eigenlijk niet be doeld om zelf acterend bezig te zijn, maar haar muzikale medewerking aan theater groepen leidde ertoe, dat ze zin kreeg in het zelf uitbeel den. Via een oproep in 'Magazijn' leerde ze Lenny (bibliotheca resse en vier jaar theater Kratz) en Dorine kennen. Met z'n drieën gingen ze'do centen zoeken en een werk ruimte. De eerste docente, Jes Vriens, sloot afgelopen vrijdag de eer ste serie van tien lessen af. De kop is eraf dus. Een tweede serie van vier vrijdagochten den start op 6 mei. Docent is dan de Franse regisseur Jean- René Toussaint van het Natio nale Toneel Den Haag. Verder werken nog mee Anne- marie Heyligers, Arda Brok en Josee Ruiter. Bertine over de lessen van Jes Vriens: „Ze werkte vooral aan je eigen in stelling, niet het aanpassen aan je tegenspeler is belang rijk; al wil die dat je op je kop gaat staan, je eigen instelling gaat voor". Vriens wilde niet meer dan acht personen. Per ochtend werden vier scènes f twee aan twee. 9 De drie vrouwen die de theaterbijspijkercursus startten. Van links naar rechts: Dorine, Bertine en Lenny, leheel rechts docente Jes Vriens. (foto: Dick Hogerwerf) werken, vandaar dat er nog cursisten bij kunnen. Een hele organisatie, van een andere orde dan zelf creatief zijn, lijkt het beheer van Stichting Vertoning. Dat bea men de vrouwen volmondig, maar, „we willen het (theater maken) zelf zo graag, en daar om doen we het". Scholenproject De kennismaking via 'Verto ning' leverde voor Bertine en Dorine nog een samenwerking op ander gebied op. Ze wer ken aan een project dat ze scholen willen aanbieden en zelf uitvoeren, met het doel de jeugd op een aanspreekbare manier vertrouwd te maken met klassieke toneelstukken. De vorm waarin ze dat willen doen stellen ze zich voor met een verteller en een speler, waarbij ze dan uit willen laten komen dat een stuk oud kan zijn maar dat er dingen inzit ten die ook nu nog spelen. Als voorbeeld geven ze Anti gone en Helena van Troje. Een stap in de richting dus naar het kindertheater De Zwarte Hand, dat al naar de hand van de kinderen dong met de op voering van Antigone. Wat vinden intussen de RO- theatermakers van het initia tief van de drie vrouwen. De len zij him optimisme en hun heimelijke wens dat in de toe komst een theateropleiding het vervolg wordt? Antoine Uitdehaag, voorzich tig: „Dat moet blijken. Als je echt in de stad het klimaat hiervoor kunt verbeteren, is de kans groter". Hij 'promoot' maar meteen: „onze eerste stap is dat wat we doen zo'n uitstraling krijgt, dat het naar een volgende stap leidt". Pas dan wordt de kans groter aan het werk te kunnen blij ven. Dat er weer een instituut zich aandient om daadwerke lijk mee te werken is alleen maar tóe te juichen". De Stichting Vertoning is ge vestigd in de Kapel van het Klooster in het Oude Noor den, Hammerstraat 61. Voor de tweede serie lessen, aan vang 6 mei, kan men inschrij ven tot en met zaterdag 30 april bij Bertine Hobbelman, Rodenrijselaan 43b, telefoon 4675525. De kosten bedragen f 70,-.

De Havenloods | 1988 | | pagina 3