Ideze krant Bewoners Woudhoek denken goede kans te hebben Schiedam gecharmeerd van openluchttheater DE HAVENLOODS Veel live-muziek tijdens eerste Molennacht ais» MÊmm SHOWMUZIEKFESTIVAL 'UNICAPELLE' KICI zamelt kleding in Gesloten 0 0 RW 19 moet afdoende werende middelen krijgen Burgemeester zet zich in voor 'De Palmboom' VOLTA in voorprogramma Trein gaat 's avonds minder rijden 'N HUURAUTO OP «IAAT? 'Het Spul' slaat aan EDITIE 9, DINSDAG 10 MEI 1988, 37e JAARGANG, Nr. 19 (JH, SdnedamsMaiwsMad HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. BIJKANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. te Capelle a.d. IJssel 12.00 défilé, 12.30 marswedstrijd, 14.00- 17.00 showwedstrijd in het sportpark 't Slot a.d. P.C. Boutenssingel. Informatie gemeentelijke voorlichtingswinkel 010-4 58 92 01. SCHIEDAM Bijgelovig zijn de organisatoren van de eerste Schiedamse Molen tocht niet te noemen. Voor dat in het weekeinde de Mo lendagen in al hun hevigheid losbarsten, zijn er in twintig horecabedrijven in het cen trum al heel wat festivitei ten achter de rug. Vrijdaga vond kunnen muzieklief hebbers en andere 'stappers' met volle teugen genieten van de vele live-optredens die tijdens deze eerste Mo lennacht plaatsvinden. De Molennacht is een initia tief van de Schiedamse ho- recabonzen die op deze ma nier willen proberen om het Schiedamse uitgaansleven 'weder op te bouwen'. Dui delijk geïnspireerd door de wederopbouw van 'De Palmboom' hopen de eige- 0 De West Coast Jazz Band laat zich zien in Het Weeshuis. naars van de twintig gele genheden 'Het uitgaansle ven vleugels te geven'. In feite is deze Molennacht het vervolg op de eerder ge houden jazznachten. Toen kregen de initiatiefnemers van verschillende kanten te horen dat er te weinig echte jazz-groepen optraden; wel licht dat daarom nu een groot aantal formaties met uiteenlopende repertoire van de partij zijn. "Van kroegie naar kroegie" kunnen de bezoekers van de Molennacht zich laten ver voeren in een ouderwetse paardetram die in de avond uren met grote regelmaat over Hoogstraat, Kerkstraat en Tuinlaan zal rijden. Meerijden is gratis. Future Schock, Down an Out, West Coast Jazz Band, Robert Berger, Paul en Dave en Solid Soul zijn enkele muziekgroepen die vrijdag de dertiende tijdens de Mo lennacht optreden in en bij de horecagelegenheden als De Tender, Het Weeshuis, De Unie, Het Heklicht en 't Sterretje. De Molennacht begint om 22.00 uur en duurt tot 2.00 uur. SCHIEDAMIedere inwo ner van Schiedam kan bin nenkort een plastic zak in de bus verwachten. De Stichting KICI zamelt al verschillende jaren kleding en geld in om gezinnen in Indonesië en Le sotho daadwerkelijk te hel pen. Het is de bedoeling dat op woensdag 18 mei en op woensdag 25 mei de plastic zakken met nog draagbare kleding worden opgehaald in Schiedam. Behalve kleding, zijn ook andere textielvormen en schoenen welkom. De be woners worden verzocht de zakken vóór 9.00 uur buiten te zetten. Uit de opbrengst worden de stichting 'Nederland-Lesotho' en de stichting 'Hulp aan langdgenoten in Indonesië' gesteund, en zij helpen op hun beurt weer ongeveer vierdui zend mensen met een maande lijkse bijlage. De inzameling van kleren is een initiatief van de stichting KICI, Kleding In zameling Charitatieve Instel lingen. SCHIEDAMOok deze week is het Instituut Sociale Raadslieden op donderdag en vrijdag gesloten. In verband met Hemelvaartdag vervallen de spreekuren op 12 en 13 mei. De spreekuren hierna zijn als volgt: dinsdag tot en met vrij dag van 9.00 tot 12.00 uur en donderdag ook nog van 17.00 tot 19.00 uur. De sociale Raadslieden Schiedam zijn dan bereikbaar in het pand aan het Broersveld 140. Aleidafeesten druk bezocht Hermes DVS moet wennen aan cric- ket in hoofdklasse PPSC veilig 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week SCHIEDAM/VLAARDIN - GEN Bewoners van de Woudhoek hebben goede hoop dat rijksweg 19 niet wordt aangelegd zonder dat er goede geluidsweren- de voorzieningen voor de woningen die direct bij de weg staan, zijn aange bracht. „We vinden nog steeds dat er een kans is dat wij onze zin krijgen. De minister is al heel wat ke ren over het budget heen gegaan", stelt Martin Swart, één van de leden van het comité Verontruste bewoners Schiedam-noord inzake RW 19. Nadat ver antwoordelijke minister Smit-Kroes onlangs liet weten niet meer dan 51 miljoen gulden te willen uitgeven voor geluidswe- rende maatregelen, pro beerde het comité zoveel mgelijk betrokken bewo ners op één lijn te krijgen. Ongeveer vijftig mensen uit Schiedam-noord bezochten een bijeenkomst die het comi té van Verontruste bewoners had uitgeschreven. In april gingen bovendien twee brie ven naar Den Haag de deur uit: één naar de fracties van de politieke partijen. De ont vangst van de brief naar de PvdA is inmiddels al beves tigd. Op deze wijze probeert het co mité Haagse politici erop té wijzen dat minister Smit- Kroes eigenlijk de meeste be zwaren tegen de aanleg van rijksweg 19 naast zich neer legt. „Bezwaren van de gemeenten Schiedam, Vlaardingen, Delft en Schipluiden werden niet serieus genomen. En zelfs de kanttekeningen van een ander ministerie - dat van volks huisvesting, ruimtelijke orde ningen milieu (VROM) - zijnj niet gehoord. Allen de opmer- 0 Het comité van verontruste bewoners heeft brieven Den Haag gestuurd kingen van de reconstructie commissie Midden-Delfland vond de minister het vermel den waard". Brieven En Martin Swart vervolgt: „In de onlangs verstuurde brieven wijzen wij erop dat de proce dure niet goed wordt uitge voerd. Bezwaren worden ge woon van tafel geveegd, ook als ze afkomstig zijn van ge meenten of de provincie. Daanaast vinden we de ge- luidswerende middelen vol strekt onvoldoende". Uit reakties van bewoners uit de Woudhoek bleek dat vooral de mensen die aan de Smeta- nalaan en de De La Marplein wonen zich ongerust maken. vrijdag het startsein voor de De Palmboom 0 Burgemeester Scheeres de fase voor de wederopbouw SCHIEDAMDe naam van John Verpaalen, een molen liefhebber uit Brabant; is vrij dagmiddag als eerste inge metseld in 'De Palmboom'. Burgemeester Scheeres gaf met het inmetselen van de naamsteen het startsein voor de tweede fase van de restau ratie van de vijfde Schiedam se molen. Het is de bedoeling dat 'De Palmboom' nu nog geen stomp straks het para depaardje onder de molens wordt. Tijdens de Molendagen die dit weekeinde worden gehouden, krijgt iedereen die de weder opbouw van de molen wil steunen gelegenheid om daad werkelijk een 'steentje bij te dragen'. Zo probeert de bur gemeester aanstaande zater dag namens de Stichting de Schiedamse Molens persoon lijk steentjes aan de ipan te brengen. Tegen betaling van honderd gulden kan iedereen die dat wil zijn naam of de naam van een geliefde laten inmetselen in 'De Palmboom'. Het is ook mogelijk om via een bestelfor mulier een naamsteen te be stellen. De stenen zullen, voorzien van namen, in de na zomer van 1989 worden inge metseld, in de toren die waar schijnlijk iets meer dan 31 meter hoog wordt. SCHIEDAM Het Historisch Dansensemble VOLTA ver zorgde afgelopen zaterdag het voorprogramma van het his torisch openlucht theater. Omdat het Toonkunstkoor en het Toonkunst kinderkoor de eerder gemaakte afspraak om het voorprogramma te verzor gen niet na konden komen, viel VOLTA in. Het middel eeuwse instrumenten (als luit en kromhoorn) voerden zij za terdagmiddag dansen uit de middeleeuwen uit terwijl ui teraard ook kleding uit die tijd aanhadden. SCHIEDAM/VL AARDIN GEN De nachttrein van en naar Amsterdam stopt Schiedam. Dat is één van de wijzigingen die op 29 mei wordt ingevoerd, de dag waarop bij de Neder landse Spoorwegen de nieuwe dienstregeling in gaat. Nieuw is ook dat stoptrei nen vanaf dat moment niet meer "Enige minuten" wachten op een vertraagde trein. Dit om aansluitingen elders in het land niet in gevaar te brengen. Omdat de treinen die in de late avonduren tussen Rot terdam en Maassluis rij den, maar "Matig bezet" zijn, wordt de zogenaamde kwartiersdienst na20.00 uur vervangen door een halfuursdienst. Verder slaan alle nachttreinen die tot nu toe nog op Schie- dam-Rotterdam-West stoppen, die station vanaf 29 mei over. Ook hier stap pen volgens de spoorwegen te weinig mensen op. Wegens werkzaamheden aan de spoortunnel en de bruggen over de Delfsha- vense Schie (het water vlak voor station Rotterdam Centraal) kunnen de trei nen die moeten passeren de komende periode af en toe met vertraging rijden. Tot 28 mei is nog altijd de aangepaste dienstregelig van kracht op het traject Rotterdam en Hoek van Holland, want de werk zaamheden aan de boven leiding zijn nog niet afge rond. 0 Vanaf 29 mei rijden er tussen Rotterdam en Hoek n Holland na 20.00 uur nog maar twee treinen per uur. „Bewoners van de zognaamde Z-flats zijn niet echt geïnte resseerd: zij wonen daar door gaans niet lang en zijn er niet echt bij betrokken". Het doortrekken van de A4 heeft met name voor de dicht bevolkte gebieden van Schie dam en Vlaardingen gevolgen. De minister wil niet meer dan 51 miljoen gulden uitgeven aan maatregelen die de ge luidsoverlast kunnen beper ken. Dit térwijl alleen al het zogenaamde 'overhuiven' ter hoogte van de flats meer dan 100 miljoen kost. In een brief aan Rijkswaterstaat maakt de Directeur-Generaal Milieube heer zich sterk voor een luifel- constructie. Alleen gevelisolatie is volgens hem in strijd met de wet ge luidhinder waardoor de mo gelijkheid overblijft om hoge schermen of luifels te plaat- Varianten „Bij het toepassen van de schermenvariant wordt voor ruim 400 woningen niet aan de voorkeurs-grenswaarden voldaan. Alleen door het toe passen van een luifelconstruc- tie kan voor alle woningen aan de eerder afgesproken sa- nerings-grenswaarden wor den voldaan" is in de brief van maart '88 te lezen. Per woning zou dit 23 duizend gulden per woning kosten; ongeveer vijf duizend woningen moeten worden voorzien van een lui fel. Door de jaren heen houdt de aanleg van rijksweg 19 de ge moederen al bezig. De leden van de actiegroep 'Stop RW 19' doen vooral in Delft en Schipluiden van zich spreken. „Ze zijn een goede bron van informatie voor ons, bijvoor beeld door him goede contac ten met 'natuur en Milieu', al dus Martin Swart. Juist vanwege liet belang dat minister Smit-Kroes hecht aan de aanleg van RW 19, denken de bewoners nog een goede kans te maken op af doende geluidswerende maat regelen. „Rijksweg 19 staat bovenaan het verlanglijstje van de minister. Ik denk dat ze er flink wat voor over heeft om dit door te laten gaan. Ze is bovendien al heel wat keren over het budget van de rijks weg heen gegaan, dus waarom zou het dit keer niet kunnen". Bij de dus voorlopig nog voortdurende onzekerheid over welke maatregelen nu uiteindelijk tegen de te ver wachten geluidshinder wor den getroffen, weten de bewo ners ook nog niet wat hen te wachten staat wat betreft de verkeersdrukte op de afvoer- wegen. Afvoer Martin Swart vindt dat niet vergeten mag worden dat het dadelijk op de afvoerwegen ook een drukte van belang wordt. „We willen graag weten hoe het verkeer dadelijk in Holy- Noord en de Woudhoek te recht komt. In Schiedam lijkt sprake te zijn van het door trekken van de 's Graveland- seweg. Vlaardingen voert een wat halfslachtiger beleid. In de plannen is sprake van een afslag op de busbaan, mar waar het verkeer dan naar toe moet, blijft de vraag". CITY RENT NATUURLIJK... Couwenburg 58 3032 AG R'dom (onder 't Shell gebouw, Hofplein) City Rent MEER INFORMATIE TEL. 010-4126166 autoverhuur SCHIEDAM De inzet en het enthousiasme van de medewerkers aan het openluchttheater 'Het Spul' is beloond. Vier (in clusief de try-out vijf) avonden lang zaten hon derden Schiedammers ge boeid te kijken naar dit spektakel. De vrijmarkt en Aleidafeesten mochten dan overdag vele bezoekers trekken, 's avonds was het op de tribunes nabij de ruï ne opschuiven geblazen om nog een plaatsje te be machtigen. In een on- Schiedams sfeertje - onder een sterrenhemel met zo merse temperatuur - werd een stukje typisch plaatse lijke historie op professio nele wijze neergezet. Schiedam stond deze week zondermeer in het teken van het toneelstuk over een drei gende inname van de stad ten tijde van de Hoekse en Kabel jauwse twisten (1489). De ruim zeventig amateurtoneel spelers toonden hiermee aan dat geschiedenis geen droge opsomming hoeft te zijn. Ovaties De bezoekers van 'Het Spul van Joncker Franssen Oor- loch' zagen deze week het re sultaat van maanden intensief repeteren. Hoewel een scepti cus wellicht enkele minpun tjes zou hebben, gaf het pu bliek duidelijk z'n waardering blijk door elke avond staande ovaties te geven. 'Dit is beter dan sommige voorstellingen in het Luxortheater', compli menteerde iemand achteraf. Maar het was dan ook een er varing om in de buitenlucht, waarbij de ruïne het histo risch decor vormde, een thea terstuk bij te wonen. Gelukkig waren de weersomstandighe den alle avonden - op een felle wind uitgezonderd - gunstig en kon het toneelstuk zonder onderbrekingen doorgang vinden. Weliswaar was de try-out vo- 0 Onder een sterrenhemel zat het publiek geboeid te kijken naar de ervaringen van stadgenoten vijf eeuwen geleden. rige week dinsdag al vlekke loos verlopen, maar naarmate de reeks voorstellingen vor derde, werden de spelers zichtbaar professioneler. Za terdag veroorloofde het mee werkende stuntteam zich zelf een kleine aanpassing van het scenario. Ter gelegenheid van de verjaardag van schrijver- /regisseur Bernard Bredero kwam ditmaal confetti in plaats van rook uit het kanon! In het programmaboekje heeft Bredero zijn visie op 'Het Spul' toegedicht: 'Wat ik heb nagestreefd is een stuk dat spreekt en Oogt in woorden en beelden van nu'. De in totaal bijna drieduizend bezoekers toonden zich zonder uitzonde ring gecharmeerd van deze aanpak, waarbij op ludieke wijze een knipoog naar het heden werd gegeven. Schiedammers die 'Het Spul' niet hebben gezien, kunnen alleen maar hopen dat dit ini tiatief van het Schiedams Cul tureel Historisch Amateur Theater navolging zal krijgen.

De Havenloods | 1988 | | pagina 1