DE HAVENLOODS Schiedam treft maatregelen tegen gevaarlijke honden tea- Schiedams Nieuwsblad Huidige molens zijn een schamel restant van Schiedams molenbezit 1 dcZMitWSter Aantal werknemers Oranjeboom kan in Schiedam aan de slag FNV- middag Loterij ZOS Expositie Apollotoneel brengt Hollands soapstuk Lezing over reïncarnatie 'Het loopt de spuigaten uit' Overlast voor verkeer EDITIE P, VRIJDAG 13 MEI 1988, 37e JAARGANG Nr. 19 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. BIJKANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. BINNENKORT GEBEURT HET!!! meubelen en tapijten Let de komende weken op de advertenties SCHIEDAM Het doek is nu definitief gevallen voor de Rotterdamse Oranje boombrouwerij. De eigena res van dat bedrijf, Allied Breweries, heeft dat vorige week bekend gemaakt. Door de sluiting gaat een groot aantal arbeidsplaat sen verloren. Een gedeelte van het personeel van Oran jeboom kan echter in Schie dam bij Bottelo bv. aan de slag. „We zijn vorig jaar bena derd om mensen die bij de Rotterdam bierproducent moeten afvloeien, in ons be drijf op te nemen", aldus Meyer van het frisdranken concern. Dat is op beperkte schaal mogelijk omdat het bedrijf, dat onder andere Coca Cola op de markt brengt, nog steeds groeit. In tussen zijn al werknemers van Oranjeboom in dienst getreden bij Bottelo b.v. dat gedwongen ontslagen in Rotterdam kunnen worden voorkomen. „We hebben be grepen dat de directie van Bottelo niet onwelwillend staat tegenover het idee om werknemers van Oranje boom naar Schiedam te ha len. We gaan nu kijken in hoeverre dat mogelijk is". Meyer ontkent dat de Schie- damse frisdrankenfabriek alle werknemers van Oran jeboom overneemt. „Daar kan geen sprake van zijn. Op kleine schaal zijn er mo gelijkheden want er bestaan in deze omgeving maar twee bottelfabrieken en het is dus logisch dat éls wij uitbrei den we dan gébruik zullen maken van de werknemers uit Rotterdam met hun vak kennis". Vrouw en milieu SCHIEDAM In vrouwe- nontmoetingcentrum Barrika start op 18 mei een cursus vrouw en milieu. De cursus wordt gedurende 7 woensda gochtenden gegeven van 9.00 tot 11.00 uur. De kosten zijn vijftien gulden per persoon. Voor kinderopvang kan wor den gezorgd. Opgeven voor de cursus kan bij Maja Nieuwenhuis, tele foon 4260756, of Anneke van Velzen, telefoon 4706237. Barrika is te vinden in de Lange Kerkstraat 62. SCHIEDAM De werkgroep uitkeringsgerechtigen van de FNV organiseert op dinsdag 17 mei een themamiddag in het dienstencentrum de Vier Molenbs aan de Nieuwe Dam- laan. Bestuurslid Lodewijk de Waal van de Dienstenbond FNV zal een inleiding houden over de plannen van de regering in verband met de gezondheids zorg, de werkgelegenheid en de vergrijzing van Nederland. Deze plannen staan de FNV werkgroep helemaal niet aan. Daarom wil de werkgroep met Schiedamse uitkeringsge rechtigen en belangstellenden praten. Aanvang is 13.30 uur. Toe gang is gratis. VLAARDINGEN De orga nisatie 'Open Lotus Rijn mond' verzorgt op 16 mei een lezing in de Lijndraaier, Baanstraat 4. Ditmaal zal het gaan over reïncarnatie. Na de pauze wordt ruimte geboden voor het stellen van vragen. De toegangsprijs is f 7.50. Aanvang 20.00 uur. SCHIEDAM Het inci dent van een paar weken geleden met een kind dat in het Beatrixpark door een pit-bullterriër werd aange vallen, is voor de gemeente aanleiding geweest om het probleem van agresieve honden aan te pakken. De gemeente komt met maat regelen in afwachtig van wat de landelijke overheid tegen dit probleem gaat doen. R. van der Noll, van de gemeente Schiedam, verwacht dat het al binnen een week mogelijk is om de bestaande verorderingen, betreffende honden, stren ger uit te voeren. Op iets langere termijn denkt hij aan verdergaande maatre gelen zoals een algemeen muilkorfgebod voor be paalde rassen of zelfs een verbod om met deze hon den op de openbare weg te komen. Schiedam volgt met deze maatregelen het voorbeeld van onder andere Gouda. Deze stad bestudeert al enkele weken hoe een algemeen ver bod voor gevaarlijke honden mogelijk is. Deze aanpak is selectief gericht op gevaarlijk geachte rassen. Op het mo ment is een dergelijke aanpak nog moeilijk te realiseren on der meer door juridische pro blemen. Muilkorf De maatregelen die Schiedam wil treffen worden in twee termijnen uitgevoerd. In eer ste instantie wil de gemeente enkele reeds bestaande bepa lingen in de Algemene Politie Verordening (APV) strenger gaan uitvoeren. De bepalingen waar het om gaat zijn het aanlijngebod, een muilkorfgebod voor inci dentele gevallen en een ver bod om met honden op be paalde plaatsen als speel plaatsen en gazons te komen. „Deze bepalingen willen we strenger gaan handhaven", licht Van der Noll toe. Het probleem met de huidige regels is dat het muilkorfge bod alleen voor incidentele gevallen geldt. De politie kan op het moment nog niet eisen dat bijvoorbeeld alle pit-bull terriër s gemuilkorfd worden. Om tot een algemeen muil korfgebod te komen moet eerst een aantal juridische problemen overwonnen wor den. „Er wordt op het moment hard aan gewerkt om te kijken of dat inderdaad ook kan. Lastig hierbij is dat de pit bullterriër juridisch gezien geen ras is, maar een kruising van een aantal rassen", aldus Van der Noll. Straatverbod Nog verder gaat het idee om te komen tot een verbod om met bepaalde hondenrassen op de openbare weg te komen. „Het beste zou zijn om de proble men op deze wijze helemaal in te drukken. Het loopt nu de spuigaten uit". Zolang de selectieve aanpak nog niet mogelijk is, Van der Noll verwacht dat het binnen een paar maanden gereali seerd kan zijn, zal de politie er op toezien dat alle hondenei genaren zich aan de regels houden. Hondenliefhebbers moeten er dan ook rekening mee houden dat de honden op de openbare weg niet meer los mogen lopen. Ook het verbod om met de honden bijvoor beeld in de parken en op schoolplaatsen te komen moet beter worden nageleefd. Ondertussen studeert de ge meente op verdere uitbreiding van de maatregelen. „De beste oplossing zou zijn als de lan delijke overheid met maatre gelen zou komen want dit is een landelijk probleem. Zo lang dat niet het geval is, moe ten we- als lokale overheid naar mogelijkheden moeten zoeken om dit probleem te lijf te gaan". SCHIEDAM Iedereen die wil weten of hij/zij een prijs gewonnen heeft in de loterij van de Ziekenomroep Schie dam kan dat telefonisch na vragen op maandag- tot en met donderdagavond en op zaterdagmorgen Via de telefoon wordt het lot nummer dan vergeleken met de trekkingslij st. De studie is bereikbaar onder nummer 4260000. SCHIEDAM Ook dit jaar is er in de Erker weer een expo sitie van zelfgemaakte teke ningen en schilderijen. De kunstwerken zijn gemaakt door cursisten van de teken en schildergroep. Deze groep komt iedere maandagavond bijeen onder leiding van Jan Pieters om hun creativiteit te uiten. De mensen worden deskundig be geleid in de diverse technie ken die er op het terrein van tekenen en schilderijen be staan. De werken zijn dit seizoen van een dusdanige kwaliteit dat besloten is er een tentoonstel ling mee in te richten. De ex positie bestaat uit 21 werken van diverse cursisten. Het werk varieert van stillevens tot landschapsinpressies. De officiële opening van de expositie is maandag om 20.00 uur. De tentoonstelling is te zien in wijkcentrum De Erkei van 9.00 tot 22.00 uur. Hel wijkcentrum is te vinden in de Jan van Avennestraat in Schiedam West. A Schiedamse cric ketclubs slaan handen ineen. Landelijk onder zoek naar baar moederhalskanker start in het Waterweg gebied. k Oude tijden herle ven in binnenstad. k Van 25 molens zijn 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week SCHIEDAM Dat er in Schiedam op toneelgebied wel wat is te beleven staat nu wel vast na het overweldigende succes van het openluchtthea ter bij de ruïne. Maar ook in verenigingsverband gebeurt het één en ander op dit gebied. Dit bewijst het Apollo Toneel vanavond en morgenavond in theater De Teerstoof., Deze Schiedamse toneelvereniging speelt dan 'De miraculeuze come-back van Mea L. Lo- De schrijvers hebben het stuk een satirisch melodrama ge noemd maar regisseur Bruin Otten betitelt het als een Hol landse soap. Drama is er ge noeg in het stuk. Hoofdpersoon is Mea L. Lo- man die na vijf en een half jaar van afwezigheid onver wacht weer opduikt in de kleedkamer van een vereni ging die ontspanning voor be jaarden en gehandicapten brengt. Voordat ze stopte was ze de ster van de voorstelling. Na haar terugkomst staan de leden van de vereniging el kaar naar het leven om de eer ste viool te kunnen spelen in het clubje. De come-back van Mea L. Loman lukt, maar te gen welke prijs dat gebeurt kan worden gezien in het theater De Teerstoof. De voorstelling begint beide avonden om 20.15 uur. Toe gangsprijs bedraagt tien gul den. mÊÊÈÈÊÊMMÈm 9 Niet aleen tijdens trainingen moeten de honden worden aangelijnd, maar ook op de openbare weg. SCHIEDAM— Het verkeer dat gebruik maakt van de Nieuwe Traven, tussen de Bur gemeester Knappertlaan en de Vlaardingerdijk, moet de ko mende maanden nog rekening houden met overlast. Hoewel inmiddels een noodbestrating is aangelegd kan door verzak king het wegdek plaatselijk worden vervormd. Pas in september kan de defi nitieve afwerking van het wegdek plaatsvinden. Dit komt omdat pas met asfalte ren kan worden begonnen als de ergste nazakkingen voorbij zijn. In de afgelopen paar maanden zijn in de Nieuwe Haven di verse werkzaamheden aan de riolering, kabels en leidingen verricht. SCHIEDAM De molens die nu nog rond de binnenstad zijn te vinden vormen de scha mele restanten van 'n eens nog grotere rijkdom aan molens. Van de circa 25 molens die in vroeger tijden de horizon van de stad bepaalden, zijn er nog maar vier en een half over. De laatste tijd is er weer veel be langstelling voor de enkele exemplaren die de slechte tijd voor de molenindustrie heb ben overleefd. Zo veel belang stelling zelfs dat er een com pleet feest omheen wordt ge bouwd. De oudste vermelding van een molen in Schiedam is uit 1272. Deze molen stond in de buurt van de nieuwe dam, aan de overzijde van de Schie. Het is niet met zekerheid te zeggen welk type molen dit geweest is maar naar alle waarschijn lijkheid is hier sprake van een windmolen. Ook in latere ja ren wordt zo nu en dan ge sproken van een enkele molen binnen de stadsgrenzen. Uit de kaart die Jacques de Gheyn in 1598 maakte, blijkt dat er in die tijd drie windmolens op de stadswallen stonden en dat Schiedam tevens beschikte over een watermolen. De bloeitijd van de molens be gon toen de haringvisserij plaats ging maken voor de branderijen. Die overschake ling vond plaats in de acht tiende eeuw. De molens die tot dan toe vooral voor de bak kers maalden gingen nu voor de branderijen werken. In de jaren 1706-1711 werden drie van de vier op dat moment aanwezige windmolens omge bouwd tot moutmolens. Maar de verbouwingen van de be staande molens bleek niet toe reikend te zijn om aan de groeiende vraag aan gemalen mout te voldoen. Daarom werden er tot 1727 nog zes nieuwe moutmolens bijge bouwd. Met dit aantal kon voorlopig aan de behoefte van de branders worden voldaan. Pas in 1770 werd weer begon nen met de bouw van een nieuwe moutmolen. Tijdens de tweede groeifase van de brandersindustrie verrezen tussen 1778 en 1797 nog eens zeven nieuwe molens. Het to taal aantal voor de jeneversto kers malende molens was hiermee gestegen tot zeven tien. Maar de moutmolens waren niet de enige want ook voor de broodbakkers moest worden gemalen. Verder was er onder meer een molen voor het pel len van rijst en stonden in Schiedam ook nog twee hout zaagmolens. Het totaal aantal molens aan het begin van de negentiende eeuw lag dan ook in de buurt van de vier en twintig. Met de kömst van nieuwe energiebronnen, stoom en electriciteit, kwam er in de negentiende eeuw een eind aan het tijdperk van de mo lenreuzen. Vele werden alleen nog maar gebruikt als opslag ruimte en vielen ten prooi aan de elementen. Het overgrote deel van de molens is in de loop der jaren gesloopt. Vier molens hebben de veran deringen overleefd en van een vijfde is alleen de stomp nog maar over. Het is echter de bedoeling dat deze stomp van de voormalige De Palmboom in 1991 weer zal verrijzen. Maar het plaatje van Schie dam omringd door boven de bebouwing uittorende molens behoort tot een ver verleden. Waanzinnig lage prijzen, uitsluitend geldig van donderdag tot donderdag DE REGENBAND UNIR0YAL (getest tc 190 km t RALLYE280 145-13 TL 79.-1175-14 TL 109.- 155-13 TL 89.- 185-70-13 TL 119.- 165-13 TL 99.-1 RALLYE 340 {^TX) 185-70-13 TL 159.-118560-14 TL 159.- 185-70-14 TL 159.-119560-14 TL 169. 19570-14 TL 205-70-14 TL 199.-1195-50-15 TL 169.- REMBLOKKEN Inklusief montage en BTW. Ford Sierra 1600 ZE 2341 69.- Opel Kadett D 1300 ZE 2274 49.- Opel Kadett E 1200 ZE 2415 49.- Opel Corsa ZE 2269 49.- Fiat Panda 30/34 ZE 2209 39.- Peugeot 205 ZE 2400 49.- VW Golf v.a. '84 ZE 2410 69.- Datsun Cherry N10 ZE 2215 49.- Citroen BX Door gespecialiseerd per soneel ingebouwd OPEN DAKEN in vele modellen nu variai RIJKSGOEDGEKEURD |BMW 3-serie 1280 369.- Opel Kadett E 1330/1550 1611 325.- 329.- 1296^395.-Opel Omega 1440 370.- Peugeot 405 1686 329.- VW Golf 951/1324 250.- Volvo 340/360 1540 TRAPLOOS VERSTELBAAR. S 211 TL per stuk per 4 stuks EXTRA BREED-EXTRA I FIRESTONE 195-70-14 -KRIMPEN A/D IJSSEL: Van der Giessenweg 13, tel. 01807-10555. 1CAPELLE A/D IJSSEL: Kanaalweg 2. tel. 010-4513244

De Havenloods | 1988 | | pagina 1