Tanken en olie verversen in de vakantie Verkeerde belading vaak hoofdoorzaak van vele ongevallen Een hulpveer maakt vakantie aangenamer Goedkope autoreis naar Italië Benzine in zuidelijke landen PLANNEN VAN REGERING HEBBEN OOK INVLOED OP ROTTERDAM 'Het Nieuwe Rotterdam' in hal van stadhuis Computer geeft informatie over Vierde Nota R.O. Uw mening graag DE HAVENLOODS DINSDAG 24 MEI 1988 Hoewel het aantal klachten over het optreden van het perso neel van de benzinestations langs autosnelwegen is teruggelopen, moet men toch op zijn hoede blijven. Loodvrij is beperkt te koop Bij dc ANWB is een kaart verkrijgbaar die een beeld geeft van dc tankmogclijk- heden in het buitenland. Deze kaart wordt regelma tig herzien. Vanaf de Belgi sche grens tot Parijs staan op het ogenblik vier tank stations langs dc snelweg waar u ongelode benzine kunt tanken. Weliswaar zijn er over Frankrijk verspreid minder tankstations dan bij ons. maar met genoemde kaart moet het mogelijk zijn zon der veel problemen langs de doorgaande routes door dat land te rijden. Het vereist helaas wel meer planning vooraf en een gevuld reser veblik is ook geen luxe. Het octaangetal van on gelode benzine in Frankrijk is 95, hetgeen overeenkomt met de octaanwaarde van onze Eurosuper. Het is tech nisch geen probleem om in plaats van normale ongelo de benzine met een octaan getal van 91 Eurosuper met een octaangetal van 95 te tanken. Voorwaarde is dat de motor benzine krijgt met een minimaal octaangetal Zij die altijd Eurosuper moeten tanken, kunnen in noodgevallen ook normale loodvrije brandstof tanken, doch doe dat met minimale hoeveelheden tegelijk en pas de rijstijl aan het lage octaangetal aan. Om problemen zoveel moge lijk te voorkomen, dient men zich aan onderstaande adviezen te houden. De adviezen zijn tot stand gekomen in overleg met enkele benzinemaatschappijen. die vestigingen hebben in het buitenland en in Nederland. OLIEPEIL Controleer het oliepeil in Ne derland voordat u vertrekt en daarna elke ochtend, voordat u instapt. Zorg er wel voor dat uw auto op een vlak weggedeelte staat. U krijgt dan bij een koude motor een juist beeld van het oliepeil. Een slecht moment om het oliepeil te controleren is di rect na het afzetten van de mo tor. De olie heeft minstens vijf minuten nodig om uit de motor in het carter (olie-reservoir) te lekken. Wanneer u daar niet op wacht wordt onnodig bijgevuld, waardoor een te hoog oliepeil ontstaat met mogelijke nare ge volgen. Olie verversen is alleen nodig na de voorgeschreven termijn. De moderne smeermiddelen kunnen hun taak gedurende die termijn uitstekend aan. Tussen tijds verversen heeft dan ook geen zin, ook niet tijdens een vakantierit. In het buitenland wordt de olie niet los maar in blikken (in houd van 0,5 tot 4 liter) verkocht. U moet dus altijd een heel blik betalen ook als u maar een ge deelte heeft gebruikt. Zelf de olie meenemen, die u altijd gebruikt, is het beste voor uw motor en voorkomt verrassingen bij een mogelijk hoger prijsniveau in het buitenland. Van een aantal be kende oliemerken zijn handige verpakkingen met een schroef- dop (dus afsluitbaar na gebruik) in de verkoop. Het zal niet lang meer duren, of de akantic-uittocht gaat weer beginnen. Duizenden Nederlanders pakken dan hun auto vol met al dan niet nuttige dingen. Velen ontdekken dan snel, dat men eigenlijk een auto nodig heeft, die voorzien is van een grote laadruimte. Men kan de ruimte enigszins vergroten door de montage van een imperiaal, door montage van een allesdrager op de trekhaak of door achter de trekhaak een aanhanger te koppc- Laatdeauto voorde vakantie controleren Een personenwagen met een aanhanger is en blijft gevaarlijk. Cijfers bewijzen dat tijdens het Problemen met belading heb ben enerzijds te maken met het vaak sterk veranderde voertuig- De vakantieperiode is voor de meeste mensen de mooiste tijd van het jaar. Voor dc auto is het de zwaarste tijd van het jaar, zeker als de wagen ook nog een caravan moet trekken. Wie vaker met een caravan of aanhangwagen op pad zij ge weest weten dat de vering van een auto een zwak punt is. De auto hangt vaak gevaarlijk ach terover, soms klapt de trekhaak hard op de grond. Ook klapt de vering Hard tegen de onderkant van de wagen, vooral wanneer we over een hobbel rijden en 's avonds verblindt u do tegen liggers door de ontregelde kop lampafstelling. Toch kan men de stabiliteit enorm verbeteren door montage van twee hulpveren. Ze werken uiterst functioneel, omdat deze hulpveren pas in werking treden bij overbelasting. Daardoor be ïnvloeden ze het normale veer- betrokken zijn als solo-voortui- incidentele karakter ervan leidt gen. Ook in bochten kwamen ertoe dat er weinig aanvullende meer ongevallen met een aan- rij-ervaring wordt opgebouwd, hanger voor. Dit wordt geweten aan het. voor de bestuurder, on- Bovendien bestaat de indruk dat verwachte gedrag van de gehele de betrokkenen, juist door het comfort niet. Pas wanneer de normale vering het niet meer aankan komen ze sterk progres sief inwerking. Hierdoor zal de carrosserie minder zakken. Het deinèn en doorslaan van het on derstel zal aanzienlijk minder worden. Door montage van deze hulp veren kan men vaak honderd ki logram extra .bagage meenemen zonder dat de rij- en veereigen- schappen beïnvloed worden. Na tuurlijk moet u er wel aan dep- ken, dat het maximaal toegesta- combinatie. Een analys gevallen met aanhangers laat zien dat de stabiliteit van een combinatie een belangrijke rol speelt bij ongevallen. Bijna de helft van alle ongevallen met aanhanger wordt veroorzaakt den. Een belangrijk aspect bij dit incidentele karakter voer van lading er niet toe neigd zijn veel moeite te doen. kosten en voorbereidingstijd, c het vervoer op een zo veilig m gelijke wijze te laten plaatsvin- ne laadvermogen nimmer mag worden overschreden. Is uw auto van een hulpveer voorzien, dan ligt de caravan veel stabiler achter de wagen. De gehele combinatie is dan goed geveerd en daardoor laat het ge heel zich gemakkelijk besturen. Het kost u een paar tientjes, maar het maakt uw vakantie veel aangenamer, omdat u ontspan nen op de plaats van bestemming aankomt. U hoeft zich niet meer druk te maken over de terugreis, omdat het geheel goed geveerd is en de rijstabiliteit voldoende is. dc wagen, geheel is het door het omslaan door het slingeren van de gehele verre combinatie, het van dc weg af voertuigen raken of het gaan schai combinatie. niet geheel uit geruste bestuurder scheppen een geheel eigen problematiek. Autodealers zijn bezorgde mensen. Natuurlijk willen ze geld verdienen, maar een goede dealer zal ook aan dc veiligheid van zijn klanten denken. De vakantie-controle-acties zijn belangrijk voor de eigenaar van een auto. De dealer kijkt uw auto voor een bijzonder laag be drag na. Daarbij wordt gelet op de deugdelijkheid van het rem- svsteem. dc stuurinrichting, het koelsysteem, de ruitensproeier, de ruitewissers. de verlichting en de uitlaatpijp. De kosten van een eventueel noodzakelijke repara tie. als er een afwijking wordt geconstateerd, moet u natuur lijk. net als anders, normaal be talen. Maar ook daarin denkt de dealer vaak mee. Vaak geeft hij een extra korting op remblokken en op de uitlaatpijp, als deze tij dens een actie worden vervan gen. U moet goed bedenken dat de ervaring leert, dat een dergelijke reparatie onderweg naar uw vakantiebestemming zeker veel duurder is - nog afgezien van de nodige ellende op de meest onge legen moment dan indien u deze reparatie nu laat uitvoeren. Het klinkt misschien een beetje afgezaagd, maar ..voorkomen is beter dan genezen Tank altijd benzine van een bekend merk. Er zijn gevallen bekend waarbij de motor na verloop van tijd veel minder trekkracht leverde door infe rieure benzine. In sommige landen, zoals bijvoorbeeld Italiq, is het oc taangetal van normale benzine beduidend lager dan in Neder land. U moei dan super tan ken. Voor ANWB-leden is het inlichtingenblad „Octaange- tallen in Europa" gratis bij alle ANWB-kantoren verkrijg- Controleer voor het (laten) tanken of de meter van de pojjfip op NUL staat. Het is de geijkte truc om een toerist meer te laten betalen dan hem geleverd is, doordat de pomp reeds vóór het tanken een ze ker litrage met het daarbij be horende bedrag aangeeft. Let er op, dat u het bedrag van de juiste pomp afrekent. Voorkom dat men u het bedrag van de ene pomp in rekening brengt, terwijl met de andere pomp getankt is. Wanneer u met dc auto naar Italië reist, is het wellicht raadzaam om in Nederland bij een van de zeventig vestigingen van Dc Grenswisselkantoren N.V. een boekje met voordeelbonnen voor benzine en tolwegen te kopen. Als u naar Noord-Italic gaat, scheelt u dat ongeveer 67 gulden, terwijl dc reis naar Zuid-Italië bijna 268 gulden goedkoper kan worden. De aanschaf van Italiaanse benzinebonnen be tekent dat u in Nederland, tegen een gereduceerde prijs, bonnen uitgedrukt in Italiaanse lire koopt, die u bij het tanken in Italië aan de Italiaanse pompbediende afgeeft. Voor diesel en autogas kan niet met deze bonnen woiden betaald. Bezoekers van Noord-Italië kunnen in Nederland bonnen met een waarde van 180.000 Italiaanse lire kopen, reizigers naar Midden-Italië kunnen bonnen met een waarde van 300.000 Italiaanse lire kopen en reizigers met bestemming Zuid-Italië kunnen kie zen uit twee'soorten boekjes: een ter waarde van 420.000 Italiaanse lire of een ter waarde van 540.000 Italiaanse lire. Als u benzinebonnen koopt, ontvangt u daarbij gratis een aantal bonnen voor betaling van tolgeld op de Italiaanse auto strada's. Deze tolwegbonncn kosten u dus niets, maar zijn alleen verkrijgbaar als u de benzinebon nen koopt. De benzinebonnen geven u ook het recht om gratis en onbeperkt Wcgcnwachthulp op het totale wegennet van Italië en in geval van schade aan de auto die niet binnen 12 uur te repareren is, gratis vervanging van de auto voor dc maximale duur van 10 dagen. Deze uiterst handige benzinebonnen zijn uit voorraad leverbaar bij dc Grenswisselkantoren. Een geldig paspoort of toeristenkaart plus een kentekenbewijs zijn nodig om de bonnen te ver krijgen. De persoonsgegevens van paspoort/toeris- tenkaart en kentekenbewijs hoeven niet dezelfde te zijn. Als u met de auto van een familielid naar Italië gaat kunt u voordeelbonnen kopen op ver toon van uw eigen paspoort en met het kenteken bewijs van de auto van uw kennis/familielid. Be denk dan wel dat in het jaar van koop, uw familie lid met zijn kentekenbewijs dan geen voordeel bonnen meer kan kopen. De bonnen die u na de vakantie overhoudt kunt u bij elke GWK kantoor in Nederland weer terugwisselen. Vierde Nota Ruimtelijke Ordening: nu werken aan Nederland van 2015 Dit is een publicatie van Bureau Voorlichting Gemeente Rotterdam Postbus 70016 3000 KV ROTTERDAM Hoe zal Nederland (en Rotterdam) er over 25 jaar uitzien? Wat moeten we doen om te zorgen dat we hier dan prettig kunnen leven? Op die vragen moet snel een antwoord komen. Want sommige dingen moeten nu al geregeld worden voor de Nederlanders van het jaar 2015 en later. De regering heeft onlangs een rapport gemaakt over de 'in richting' van Nederland tot het jaar 2015. Dat stuk heet officieel "Vierde Nota over de Ruimtelijke Ordening". En de ondertitel is: "Nederland in 2015. Daar wordt nu aan ge werkt". In dat stuk wordt duidelijk dat vooral het 'economisch herstel' van Nederland be langrijk is. Meer bedrijvigheid en meer werkgelegenheid zijn daar o.a. voor nodig. Vooral de Randstad moet een belangrijke rol gaan spelen. Dit brandpunt van economi sche activiteit heeft allerlei kenmerken die het geschikt maken te worden uitgebouwd en ingericht tot een metropool met een uitstekend leefmilieu, tot een vestigingsplaats die de internationale concurrentie aan kan. Stedenring Het economisch kernpunt van Nederland blijft niet tot de Randstad beperkt. Het be staat uit een ruitvormige ste denring met Amsterdam, Arn hem, Einhoven en Rotterdam op de hoekpunten. Snelle verbindingen, goede huizen, een fijne woonomge ving: dat alles is nodig omdat ons land (met de Randstad als kerngebied) in de jaren negen tig moet kunnen concurreren met stedelijke gebieden als Brussel, Frankfurt, Düssel- dorf, München en Genève. Een hoog kwaliteitsniveau naar internationale maatsta ven kan worden bereikt met de stedebouwkundige plan nen voor o.a. de verouderde havengebieden, die in Am sterdam (aan het IJ) en Rot terdam (aan de Nieuwe Maas: de Kop van Zuid) tegen de stadskern aanliggen. Distributiefuncties Verder is een betere afwikke ling van de verkeersstromen TOT WOENSDAG 1 JUNI a.s. is in de hal van het Stadhuis aan de Coolsingel 40 'Het Nieuwe Rotterdam' te zien. Met de plannen voor Waterstad, de Kop van Zuid en de Noordrand. Dat gebeurt in het kader van de voorlichting over de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening. De tentoonstelling 'Het Nieu we Rotterdam' is van maan dag t/m vrijdag van 9 tot 17 uur te bezichtigen. Toegang gratis. krijgt in die nota een belang rijke plaats. Rotterdam werkt zelf al een tijdje op de manier zoals die in die Vierde Nota staat. In de onlangs door de gemeenteraad behandelde uitwerking van de nota's 'Ver nieuwing van Rotterdam' (van het gemeentebestuur en 'Nieuw Rotterdam' (van de commissie Albeda) staat het vergroten van de aantrek kingskracht van de stad voor bewoners, bedrijven en bezoe kers centraal. In de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening zet de regering de koers uit voor de ruimtelijke ontwikkeling van ons land tot het jaar 2015. Rotterdam (en in het algemeen de Randstad) Wat is er te zien op de ten toonstelling over 'Het Nieuwe Rotterdam'? In de plannen voor WATERSTAD gaat het vooral om de ontwikkeling van recreatie en toerisme in de binnenstad. Het nieuwe Rotterdam In het plan voor de KOP VAN ZUID maakt de binnenstad de sprong over de rivier (ook let terlijk in de vorm van een nieuwe brug). Een fors aantal (4500) nieuwe woningen plus kantoren en andere voorzie ningen op de Wilhelminapier (een unieke internationale to- plokatie) zullen hier op ter mijn zorgen voor een woon- en werkgebied met veel afwis seling. Het plan voor de NOORD RAND geeft een nieuwe (naar de polder Schieveen verplaat ste) luchthaven een centrale functie voor Rottedam en re gio. Daarbij is plaats voor op de luchthaven georiënteerde bedrijvigheid, plus ruimte voor een nieuwe wijk (Reysen- dael) met duizenden nieuwe woningen. Een nieuwe rijks weg is nodig om dit nieuwe stedelijk gebied bereikbaar te maken en tegelijkertijd het vele verkeer op de bestaande noordelijke randweg te ver minderen. van en naar de Randstad, maar ook binnen de Randstad zelf, van het grootste belang voor het behoud van de inter nationale distributiefuncties van Rotterdam (zeehaven) en Amsterdam (luchthaven). Op meerdere manieren zal ge probeerd moeten worden te voorkomen dat ons wegenstel sel wordt verstikt: door het aanbieden van nieuwe open baar vervoervoorzieningen; door aanleg van nieuwe tun nels, bruggen en rijkswegen en door aansluiting van ons spoorwegnet op het groeiende Europese net van supersnelle spoorwegen. Een goede bereikbaarheid van de grote economische brand punten voor het goederenver voer en het zakelijk personen vervoer is uitgangspunt. Nog een paaT punten uit de Vierde Nota: Nederland zal in 2015 waarschijnlijk 16 mil joen inwoners hebben, een paar miljoen meer dan nu. Een op de drie mensen zal ou der zijn dan 55 jaar. het aantal kleine gezinnen is toegeno men'. Buitenlandse gezinnen wonen vooral in de steden. Dat maakt een accentver schuiving in de nationale bouwinspanning noodzake lijk. De zorg voor een goede volkshuisvesting komt rond de eeuwwisseling vooral neer op kwaliteitsverbetering van woningen en woonomgeving. Interessant voor Rotterdam Voor Rotterdam zijn vooral de volgende punten uit de Vierde Nota interessant: De verbindingen met het achterland moeten beter worden. Zakelijk verkeer moet op hoofdverkeerswe gen zoveel mogelijk kunnen doorrijden. Betere verbindingen tussen Rotterdam (zeehaven) en Amsterdam (luchthaven) zijn nodig. Op de autobanen tussen Rotterdam, Amsterdam, Den Haag en Utrecht moet een 'doorstroomroute' ko men voor het snelle lange- afstandsverkeer (met een electronisch tol-systeem). Knelpunten in het wegen net langs de Rotterdamse havens moeten weg. Zesbaksduwvaart op de Waal is belangrijk voor de Breda-Eindhoven-Roerge- bied, die veel worden ge bruikt voor goederen uit de haven, moet meer kunnen verwerken. 'Waterstad' en de 'Kop van Zuid' moeten Rotterdam ook internationaal aantrek kelijk maken. De stadsvernieuwing moet doorgaan, want die maakt de stad ook aantrekkelijk om in te wonen. Nieuwe plannen moeten de waarde van het 'groene hart van Holland' en het rivie rengebied voor de recreatie vergroten. Vervuiling van de natuur moet worden te gengegaan. 'de Kop van Zuid' gt de negentiger jaren. In de hal van het stadhuis is de expositie over 'Het Nieuwe Rotterdam' te zien. Op panelen en maquettes worden de plannen voor Waterstad, de Kop van Zuid en de Noordrand getoond. Er moet een binnenlands "Intercity-Plus" treinennet komen waarop treinen 160 tot 200 kilometer per uur kunnen rijden. Aansluiting van Nederlandse treinen op de Franse en Duitse hoge snelheidslijnen is nodig. De spoorlijn Rotterdam- Bij de voorlichting over de Vierde Nota Ruimtelijke Orde ning wordt ook de computer gebruikt. Daarmee is de informatie uit de nota op een leuke manier toegankelijk gemaakt. Bij de balie Bouwen en Wonen van het Hulp- en Informatiecen trum, Hoogstraat 110, staat zo'n compleet computersysteem. Daarvoor is een voor Nederland uniek computerprogramma gemaakt, met duizenden kaarten, grafieken en tabellen. Het RIA-systeem (Ruimtelijke Informatie via Automatisering) geeft informatie over de ontwikkelingen in de afgelopen dertig jaar en in de toekomstige dergi jaar. Het gaat dan over onderwerpen die de basis vormen voor de ruimtelijke ordening en inrichting van ons land: bevolkingsop bouw, wonen, economie en werkgelegenheid, landbouw, milieu, ruimtegebruik en verkeer en vervoer. Verschillende niveau's Alle onderwerpen kunnen op veschillende schaalniveau's wor den gepresenteerd: West-Europa, nederland, provincies, stads gewesten, gemeenten of per km2. Via de computer in het H.I.C. kan iedereen informatie krijgen voer ontwikkelingen in het verleden en toekomst van z'n eigen omgeving. Bovendien geeft dit systeem antwoord op veel vra gen. De computer staat TOT EIND JULI bij de balie Bouwen en Wonen in het Hulp- en Informatiecentrum, Hoogstraat 110. De balie is open van maandag t/m vrijdag van 9 tot 16 uur. Daar ligt ook de Vierde Nota Ruimtelijke ordening voor een ieder ter inzage. Wilt u zelf reageren op de Vierde nota? DAT KAN NOG TOT 17 juli 1988. Uw schriftelijke reactie kunt u tot die datum sturen naar het: Centraal Punt Inspraak, Postbus 97611, 2509 GA DEN HAAG. Meer informatie? Er is een grote landelijke informatiecampagne tijdens de in spraakprocedure voor de Vierde Nota. De brochure 'Op weg naar 2015' en samenvattingen van de Vierde Nota zijn naar onderwerp gerangschikt verkrijgbaar in het H.I.C. (balie Bou wen en Wonen), Hoogstraat 110; bij het Bureau Voorlichting op het stadhuis en bij de deelgemeenten. De officiële versie van de Vierde Nota is a f 39.- (incl. BTW) verkrijgbaar bij de Staatsuitgeverij (telefoon 070- 789880). Het boek 'Tot in 2015', een rijk geillustreerde populaire versie van de nota, geschreven door bekende journalisten kost f 17.95 en is te koop in de boekhandel. De Vierde Nota over de Ruimtelijke Ordening is tot HALF JULI a.s. onderwerp van discussie en inspraak. Rotterdam (en meer in het algemeen aan de Randstad) krijgt een belangrijke plaats in dit regeringsstuk, dat gaat over de ruimtelijke ontwik keling van ons land tot 2015. De Vierde Nota zal zeker di verse instanties en groepe ringen in stad en regio aan leiding geven tot een schrif telijke reactie bij het Cen traal Punt Inspraak (Postbus 97611, 2509 GA DEN HAAG). Speciale vergadering Maar ook de gemeente Rot terdam besteedt er aandacht aan. Op DINSDAG 31 MEI a.s. (aanvang 9.30 uur) is èr in de Raadzaal van het Stad huis een speciale vergade ring van de raadscommissie voor Ruimtelijke ordening, Verkeer en Vervoer (ROW). Deskundigen van de Rijks Planologische Dienst en de gemeent geven daar toelich ting, nadere informatie en commentaar op de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening. De reacties die op tafel ko men, kunnen door de ge meenteraadsleden en het college van B W gebruikt worden bij het bepalen van het Rotterdamse standpunt over de Vierde Nota. ledereen welkom Voor deze speciale vergade ring van de raadscommissie ROW op 31 mei a.s. zijn di verse instanties en groepe ringen uitgenodigd. Maar ook de mening van anderen (ook individuele Rotterdam mers) over de Vierde Nota is natuurlijk welkom. Als u van plan bent op dins dag 31 mei in de Raadzaal van het stadhuis aan de com missie ROW uw reactie op de Vierde Nota te geven, moet u bijgaande bon uit knippen en in een enveloppe (zonderpostzegel) voor 28 mei a.s. sturen naar: Bureau Voorlichting, Gemeente Rot terdam, Antwoordnummer 1790, 3000 VB Rotterdam. '15 Nederland in 2015. Daar wordt nu aan gewerkt. -K- ANTWOORDBON Ondergetekende Adres Postcode komt op 31 mei naar de bijeenkomst in het Stadhuis over de Vierde Nota Ruimtelijke ordening. Wenst wel/geen spreektijd. handtekening In dichte enveloppe (zonder psotzegel) sturen naar: Bu reau Voorlichting, Gemeente Rotterdam, Antwoordnum mer 1790, 3000 VB Rotterdam.

De Havenloods | 1988 | | pagina 8