Bewoners geven verzet tegen gemeente niet op DE NLOODS r VOORDEEL ACTIE Hulp bij remigratie Nieuwe theaterseizoen vol afwisseling Het Lage Land Ensemble Begroting GGD 'We laten niet zomaar de kachel met ons aanmaken' Sponsorloop Het Startblok Wandelaars maken zich op voor avondvierdaagse 'Oei Ciorne', naar een verhaal van Tsjechov EDITIE 9, DINSDAG 31 MEI 1988, 37e JAARGANG, Nr. 21 Schiedams Nieuwsblad HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. BIJKANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. ADVERTEER NU BEL VOOR INLICHTINGEN 010-4 699 444 SCHIEDAM— „Het is ons gelukt om voor het komend seizoen meer voorstellingen te boeken, waardoor het aanbod nog gevarieerder is geworden. Ik denk daarom dat de stijgende lijn in het bezoekersaantal zich voort zet". Dat zegt Carel Beke, waarnemend directeur van de Stichting Schiedamse Theaters bij de presentatie van het nieuwe theaterpro gramma dat deze week bij iedereen in de bus valt. Gevarieerd belooft het nieu we theaterseizoen zeker te worden. Veel aandacht is er dit jaar voor dansvoorstel lingen, onder meer omdat de Rotterdamse Dansgroep het Passage Theater zo ongeveer als thuisbasis heeft uitgeko zen. Alle repetities voor nieuwe produkties vinden in het theater plaats, terwijl elke oefenperiode tevens wordt afgerond met een voorpremière. Opmerkelijk is dat er in de programmering enkele lege plekken zijn te vinden. „Be wust", weet Carel Beke. „We hebben de ruimte om wat extra's te doen. Bovendien hebben we nu de mogelijk heid om leuke, nieuwe voor stellingen die later uitko men alsnog te boeken. Zo hebben we toch vast Drs. P. bij geboekt, terwijl er in fe bruari een operette van Ro bert Stolz wordt opge voerd". Verder worden de verrichtingen van bijvoor beeld Joke Bruys nauwlet tend gade geslagen. Voor de jeugd Na een wat aarzelende start is er het afgelopen jaar ge leidelijk aan meer belang stelling gekomen voor de speciale jeugdprogramma's. „Het komend jaar blijven we ook hier mee doorgaan. Wel willen we proberen om niet alleen de zogenaamde voor- de-hand-liggende produk ties te brengen. Het jeugd theater is per slot van reke ning volwassen geworden". De inmiddels traditionele poppenvoorstellingen wor den ook volgend jaar weer elke zaterdag in De Teer- stoof gegeven. Daarnaast is er iedere woensdagmiddag of een film in De Teerstoof of een jeugdvoorstelling in Omdat de medewerkers van de Schiedamse Theaters er naar streven om 'Een aan bod te verzorgen waarin iedere Schiedammer zich kan vinden", ontbreken ook de optredens van de bekende artiesten niet. Zeker is de komst van bijvoorbeeld Youp van 't Hek, Robert Paul, Karin Bloemen, Pur per, Willem Nijholt en Mar- tine Bijl. Opvallend is ook de komst van Jos Brink. „Met Tekstpierement keert hij te rug naar de Teerstoof. In het theater waar hij ooit begon geeft hij het komend seizoen twee 'try-outs'. Evenals dit seizoen komen ook de amateurs aari hun trekken in het Passage. Zo is er sprake van een vervolg op "t Spul', terwijl er tevens een groot muziek festival, een drumfanfarefestival en verschillende opera- en ope rettevoorstellingen plaats vinden. Ook is er sprake van een tweecle Podiumgala; ze ker is dat niet omdat de fi nanciering moeilijk rond is te krijgen. Kunstzinnig Onder impuls van Karin Heuvelman, de nieuwe edu catief medewerkster, vinden er dit keer ook op het gebied van de Kunstzinnige Vor ming in het onderwijs veel activiteiten plaats. Omdat bijna geen enkele school over een podium beschikt, wordt er uitgeweken naar de theaters, terwijl scholieren ook worden begeleid bij bij voorbeeld het maken van musicals. Vast staat nu al Martine Bijl is één van de bekende artiesten die volgend seizoen in ieder geval in Schiedam optreedt. dat de viering van de kin- boekenbal en het Passage- derboekenweek een hoogte- theater dat wordt omgeto- punt wordt, met het kinder- verd tot fantasieland. SCHIEDAM - 'De bestem ming', zo heet het programma dat Het Lage Land Ensemble morgenmiddag ten gehore brengt in het Stedelijk Mu seum. Het uit vier musici bestaande ensemble neemt de bezoekers van het lunchconcert mee te rug naar de tijd dat reizigers nog te voet door de land schappen trokken. Nanjo Bogdanowicz, Laura van Dijcke, Koen Groenenboom en Koert Dekker proberen op deze wijze met de toehoorders stap voor stap bij 'De bestem ming' te komen. Het lunchconcert in de aula van het museum aan de Hoog straat begint morgenmiddag om 12.30 uur, de toegang en de koffie zijn gratis en het concert is een initiatief van de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum. Illltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Muzikale Schie- dammertjes spelen 'Oliver' finale Schiedams Kampioenschap A Voetballers Her- mes DVS ook vol gend seizoen in eerste klasse 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week PRIJS - Mevrouw De Koning is sinds donderdagochtend de eigenaresse van een nieuwe fiets. In de Hof van Spaland ontving de inwoonster van Schiedam donderdag uit han den van de heer W. Klinkha mer een nieuw rijwiel, omdat zij een prijs had gewonnen in de consumentenwedstrijd van koekfabrikant Peijnenburg. Bij deze wedstrijd is twintig weken achtereen een fiets te winnen. SCHIEDAM/VLAARDIN - GEN - De begroting voor 1989 van de GGD Nieuwe Water weg-Noord wordt woensdag 8 juni besproken tijdens de ver gadering van het algemeen bestuur. Onlangs nog zette de gemeen te Schiedam vraagtekens bij de ontwerp-begroting van de GGD voor 1989. Schiedam ging alleen akkoord met het ontwerp mits er in 1990 een begin wordt gemaakt met het structureel bezuinigen van honderdduizend gulden per jaar. De vergadering begint om 16.30 uur in de raadszaal van het stadhuis in Vlaardingen, aan de orde komt verder de jaarrekening van de GGD over 1987. SCHIEDAM De ge meenteraad mag de plan nen van Wethouder van Kleef voor de bouw van een drietal flats aan de Burge meester van Haarenlaan dan wel geen strobreed meer in de weg leggen, de bewonersverenigingen van Schiedam-West en Nieuw- land zijn niet van plan het erbij te laten zitten. De bei de bewonersverenigingen willen alle juridische mo gelijkheden aangrijpen om de bouw van de luxe flats in het parkje te voorko men. Ze worden daarbij gesteund door twee advo caten. Eén van de acties waaraan wordt gedacht is het'massaal indienen van bezwaarschriften. De hele kwestie rond de be bouwing van het park aan de Van Haarenlaan speelt al sinds vorig jaar zomer. Maar ook al eerder zijn er plannen geweest voor het bouwen op de speelweide. Deze plannen verdwenen echter in de la. Dat deze plannen weer tevoor schijn werden gehaald kwam voor velen dan ook als een verrassing. Vooral de omwonenden van het park reageerden ge schrokken op de plannen. „Door de bouw wordt er on noemelijke schade aan de om geving toegebracht", aldus John de Kievith van bewo nersvereniging Schiedam- West. ;,Het is een pupulair park waarvan veel gebruik wordt gemaakt, je kan dat niet gaan verkopen". Direct nadat de plannen uit gelekt waren stuurden de be wonersverenigingen een brief naar het gemeentebestuur waarin ze duidelijk maakten hier tegen te zijn. „De reactie van Van Kleef hierop was 'ze Wethouder Zijdeveld ontving donderdagavond twee burgemeesters uit Somoto. De wens van de Nicaragua- vereniging dat Schiedam een stedeband zou aangaan met Somoto ging niet in vervulling. SCHIEDAM— Ondanks de inspanningen van het comité gaat de gemeente Schiedam voorlopig nog geen officiële stedeband aan met de Nicara guaanse stad Somoto. Leden van het comité Schiedam-Ni- caragua hadden gehoopt dat burgemeester Scheeres afge lopen donderdag tijdens de ontvangst van twee ambtge noten uit Somoto het aangaan van de stedeband bekend zou maken. Dat gebeurde niet. De burge meester was verhinderd en zijn plaatsvervanger Zijde veld kon hierover geen uit spraak doen. „We hopen dat het er nog een keer van komt. De gunstige voortekenen ten spijt, is de gemeente blijkbaar nog niet zo ver", zegt Hannie Samen met haar ambtgenote de Lovo was De Armijo in Ne derland voor een internatio naal congres' over stedeban den. Tijdens de ontvangst in het oude gemeentehuis op de Grote Markt vertelde de bur gemeester van Somoto erg blij te zijn met de hulp uit Schie dam. „Morele steun is erg be langrijk", zei zij. Rennen, namens de Nicara- gua-vereniging. „Er is al jaren sprake van dat Schiedam een ontwikkelings land wil uitkiezen om mee sa men te werken. De definitieve keuzen is wederom uitge steld". De Schiedamse Nicaragua- vereniging had graag gezien dat de keuze op Somoto was gevallen. „We willen Nicara gua steunen zodat het onaf hankelijk en vrij verder kan", licht Hennie Rennen die keuze toe. Hoewel Somoto al een stedeband is aangegaan met een Franse gemeente, denkt de secretaresse van de vereni ging niet dat het 'dubbelop' is, wanneer ook Schiedam een stedeband zou aangaan. Samenwerken „Er is juist betere hulp moge lijk als je het samen doet. We hebben donderdag dan ook van de gelegenheid gebruik gemaakt om goede contacten te leggen met de twee verte genwoordigsters van de Fran se zusterstad van Somoto. Ook hebben we burgemeester Isabel Moralez de Armijo dui zend gulden overhandigd". zijn toch tegen, dan is geen overleg nodig'. Het CDA heeft de wethouder uiteindelijk toch zo ver gekregen om een overleg aan te gaan". Geldkwestie Het overleg tussen de gemeen te en de bewonersverenigin gen heeft twee maanden ge duurd zonder dat beide partij en nader tot elkaar zijn geko men. „We hebben juist door het overleg meer argumenten tegen de bouw gekregen", ver telt Cor Putters van wijk- en bewonersvereniging Wonen en Leven in Nieuwland. „Het is eigenlijk puur een kwestie van geld. Als de gemeente er geen geld aan zou verdienen werd er ook niet gebouwd". Voor de bewonersverenigin gen is deze winst de schade die toegebracht gaat worden niet waard. Ze vrezen voor een grote aantasting van het park. Het park is bij de omwo nenden zeer populair. „Iedere dag zitten er moeders met kin deren, veel buitenlandse ge zinnen en ook hele scholen maken gebruik van de speel weide. Het zou toch zonde zijn als dat moet verdwijnen". De bewonersverenigingen zijn teleurgesteld in de wijze waarop de beslissing tot stapd is gekomen. „Wat ons ver baasde was dat vóórdat de discussie over de gespreksno- titie 'Nieuwland in persperc- tief' was afgelopen, er al ge bouwd gaat worden. En dat zonder de bewoners er bewust bij te betrekken. Het gaat dwars tegen het overleg in", aldus een verontwaardigde John de Kievith. Hij heeft ook heel wat moeite met het gebruik van de zoge naamde artikel 19 procedure die door de gemeente in dit soort gevallen wordt gebruikt. „Het is nog wel liefst een CDA-maatregel waartegen door de PvdA flink werd gea geerd. Maar in Schiedam maakt de PvdA veelvuldig ge bruik van deze noodmaatre gel". De bewonersverenigingen zijn dan ook teleurgesteld in de houding van deze partij. „De PvdA-fractie heeft niet gerea geerd op een uitnodiging van ons. We hebben toen een gepe- SCHIEDAM Leerlingen van basisschool Het Startblok spannen zich volgende week dinsdag in om de aktiviteiten- kas van de school te spekken. Op een bij de school aan de Burgemeester van Haarenlaan is dan een parcours uitgezet dat scholieren uit de hoogste klassen zo vaak mogelijk zul len proberen af te leggen. Per ronde die zij lopen krijgen ze een bedrag sponsors die ze vooraf hebben gezocht. De sponsorloop duurt van 15.30 tot 16.30 uur. perde brief naar het bestuur van de partij gestuurd. Maar we hebben nog steeds niets van de fractie gehoord". Ook de houding van de ge meente noemt De Kievith ar rogant. „We zullen geen mo gelijkheid onbenut laten om de bouw van de flats tegen te gaan. De houding van de ge meente moet veranderen en dat kan alleen als je zo nu en dan je tanden laat zien. We zullen laten zien dat we een factor zijn waar wel degelijk rekening mee gehouden dient te worden". De maatregelen waar de be wonersverenigingen aan den ken zijn ondermeer het mas saal indienen van bezwaar schriften. Ze willen deze in de omgeving van het park huis aan huis gaan ophalen. Maar als dit niet helpt sluit Cor Put ters een AROB-procedure echter niet uit. Ook het infor meren van de politiek hoort bij het actieprogramma. „Kennelijk doet Van Kleef dat niet, dus dan moeten wij dat maar doen". De politici kun nen dan ook binnenkort een uitnodiging verwachten om in het gebied te komen kijken. „Dan druk je ze meteen met de neus op de feiten". John de Kievith vindt het be langrijk dat de bewonersvere- nigingen hun verzet niet opge ven. „Je merkt een radikalise- ring bij de bewoners, het ge loof in de politiek wordt nog minder. Ik heb al kreten ge hoord van 'we slopen de John de Kievith en Cor Putters zijn niet vi Haarenlaan op te geven. bouwketen'. We hebben ons ook al voorgenomen dat als de bouw toch doorgaat, de men sen er tot in lengte van dagen aan te herinnneren wie ver antwoordelijk is voor de bouw, tot de komende ge meenteraadsverkiezingen toe", aldus een strijdvaardige John de Kievith. „We zullen Van Kleef duidelijk maken dat hij niet zomaar de kachel kan aanmaken met de bewo- nersverenigingen", vult Cor Putters aan. i plan hun verzet tegen de bouw van de flats in de Van Op bezoek- Het college van bur gemeester en wethouders is van middag bij drie bedrijven in de 's Gravelandsepolder op bezoek geweest. Achtereenvolgens nam het stadsbestuur een kijkje achter de schermen bij Interpharm BV, Leendert Meeder/Zoutewelle de Bie en Co en Free Record Shop. SCHIEDAM Wel of niet teruggaan naar het vader land is een vraag die in veel buitenlandse gezinnen ter sprake komt. Om niet-Ne- derlanders wegwijs te ma ken in de verschillende re migratie-regelingen die er in ons land zijn én om op andere manieren te helpen, gaat de Stichting Maat schappelijk Werk Schie dam extra aandacht hier aan besteden. Afhankelijk van de vragen, zullen de maatschappelijk werkers samenwerken met het SCHIEDAM Precies over een week gaat de avondvierdaagse weer van start. De traditionele wan delmars heeft dit jaar het startburo bij sportclub Harga staan èn lopers die pas op het laatste moment besluiten om mee te doen, kunnen zich hier tot en met dinsdagavond vlak voor de start inschrijven. De deel name is op deze manier wel een gulden duurder. Vooraf inschrijven kan ook bij de VW aan de Buitenhaven weg (4733000) en bij G.van Dongen, Numansdorpsestraat 5b, telefoonnummer 4268159. Deze hele week is het ook nog mogelijk om, in wijkcentrum De Blauwe Brug aan het Bachplein een deelnamefor mulier in te vullen. Het inschrijfgeld bedraagt vier gulden per persoon, maar voor verenigingen en scholen is de deelname twee kwartjes goedkoper. De avondvier daagse wordt dinsdag 7, woensdag 8, donderdag 9 en vrijdag 10 juni gelopen. Dege nen die op één van deze avon den niet kunnen, kunnen op maandag 6 juni de afstand af- De avondvierdaagse start over precies een week, en op verschillende plaatsen kunnen w&ndelaars zich alvast opgeven. Instituut Sociale Raadslieden of het Buro voor Rechtshulp. Te denken valt hierbij aan het financiële gedeelte van de te rugkeer naar het geboorte land, of aan eventuele regelin gen die voor de kinderen ge troffen kunnen worden. Naast informatie over de pro cedure, helpt de Stichting Maatschappelijk Werk ook bij het invullen van de benodigde papieren terwijl het ook mo gelijk is om te praten voordat de definitieve beslissing wordt genomen. Iedereen die behoefte heeft aan deze vorm van hulp, kan zich richten tot de medewer kers van de stichting aan het Broersveld 142. Dagelijks kan er een afspraak worden ge maakt tijdens werkuren (09.00 - 17.30 uur); ook telefo nisch (4731033). Elke donder dagmiddag is er bovendien nog een apart spreekuur van 12.00 tot 14.00 uur in migraü- tencentrum 't Parkweg. SCHIEDAM— Bij de Film club draait vrijdag de Ita liaans-Russische speelfilm 'Oei Ciorne', zwarte ogen. In de belangrijkste rollen zijn Marcello Mastroianni en Sil- vana Manganp te zien, de film is gebaseerd op 'De dame met het hondje', een verhaal van Sjechov. 'Oei Ciorne' brengt het levens verhaal in beeld van Romano, een man die door zijn angst voor de realiteit in een kuur oord belandt, daar vervolgens een dame ontmoet die hij di rect uit het oog verliest waar na hij naar haar op zoek gaat in een klein Russisch stadje. De voorstelling begint om 21.30 uur, de deuren van het pand aan de Nieuwstraat zijn vanaf 20.30 uur open. De toe gang is f 4,-, voor donateurs en het kost f5,- om donateur te worden voor een heel sei zoen.

De Havenloods | 1988 | | pagina 1