Subaru Mini Jumbo van top tot teen nieuw mobiel Een sensatie het Temporary Flexible Support systeem Michelin introduceert Het is nu mogelijk in de auto veilig te telefoneren DONDERDAG 9 JUNI 1988 23-580 RIJIMPRESSIE VAN DE NIEUWE FIAT TIPO TECHNISCHE GEGEVENS TECHNISCHE GEGEVENS De rally van Portugal die op asfalt en op losse ondergrond gereden werd. plaats iedere fabrikant voor heel specifieke problemen. Dat geldt met name voor wat betreft de aanpasssing van de ophanging in verband met de sterk wisselende omstandigheden van het terrein. Hetzelfde geldt voor de banden, omdat asfalt en losse grond eisen stellen die met elkaar in strijd zijn. uit als rondom is goed. waardoor het rijden in druk stadsverkeer geen problemen geeft. De beno digde ruimte voor een parkeer plaats is minimaal. Dat komt niet alleen door zijn afmetingen, maar ook door zijn draaicirkel en overzichtelijkheid van de wa gen. De toegankelijkheid van de bagageruimte is door de vijfde deur uitstekend, probleemloos kan men de nodige koffers of boodschappen opbergen. Door de achterbank geheel naar voren te klappen, veranderen we deze wagen in een mum van tijd in een kleine bestelwagen. De Fiat Tipo is de eerste auto in zijn klasse, waarvoor de roest- duivel veel respect zal hebben. Men gebruikt onder andere ge galvaniseerd staal voor alle ex terne delen die bloot staan aan roestinwerking. Meer dan zeven tig procent van het plaatwerk is gegalvaniseerd. Het plaatstaal van de motorkap, de portieren en de wielkasten, het merendeel van de carrosserie is derhalve aan twee kanten gegalvaniseerd. De vijfde deur is gemaakt van kunststof. Verder werd gebruik gemaakt van kunststoflaag op de voorste wielkasten, om het on- derlingende staal te beschermen, ook al is dat gegalvaniseerd. Aan de buitenkant lijkt de Tipo op een standaard auto in de compacte klasse. Van binnen is hij echter ruim genoeg om te concurreren met veel grotere au to's. In alle richtingen is er ge noeg ruimte, zoals hoofd-, been- en elleboogruimte. De hoge en zijwaartse plaat sing van de stoelrails voorin draagt veel bij tot het comfort, de achterpassagiers hebben daardoor meer beenruimte. De vier portieren gaan open onder een hoek van tachtig graden, waardoor het in- en uitstappen zonder problemen verloopt De centrale portiervergrendeling, standaard op de Tipo Digit, sluit ook de vijfde deur af. Voor elk soort bagage groot of klein, is in de Tipo voldoende ruimte zoals een lange afleg- plank op het dashboard, een ba gagerek onder het dashboard aan de zijde vhn'de bestuurder, een afsluitbaar verlicht dash- boardkasten, dat open is op het standaard model, een console naast de handrem en grote stevi ge portiervakken voorin. De stoelen in de Tipo geven een uitstekende zijdelingse Wij waren één van de gelukkigen, die onlangs met de nieuwe Fiat Tipo een testrit mochten maken over slinge rende landwegen. Tijdens zo'n rit merk dat, zoals dat tegenwoordig in het moderne Nederlands heet, dat de „drive-ability" van de jongste Fiat-telg goed is en dat de motor bijzonder soepel is. Na deze rustige rit hebben we de wagen bij hoge snelhe den uitgebreid getest op de Duitse autobahn en daar ontdekt men snel dat de rij-eigenschappen voorstreffelijk zijn en dat de motor bijzonder stil zijn rondjes draait. Fiat heeft de Tipo eigenlijk ge creëerd als de Europese wagen voor de jaren negentig. Een auto die is ontworpen en tot stand gebracht om het best denkbare antwooord te geven op de vragen van de automobilist in ons we relddeel. Maar hoe belangrijk dat doel ook was, de Tipo heeft niets van zijn eigen identiteit of de wezen lijke aspecten van zijn Italiaanse afkomst verloren. Hij biedt alle uitzonderlijke kwaliteitsaspec ten op het gebied van prestaties, wegligging en rijplezier van de recente Fiat modellen op een nog indrukwekkender manier. Als meest geavanceerde model van zijn klasse biedt de Tipo een tot nu ondenkbaar kwaliteitsniveau als het gaat om ruimte, comfort, stevigheid, betrouwbaarheid en onderhoudskosten. Het resultaat van dit alles is dat de Tipo buiten alle bestaande segmenten valt en de concurrentie van veel duurde re modellen aan kan. MOTOR De motoren in de Tipo-reeks worden gekenmerkt door con structies, die geheel in de lijn liggen met de laatste stand van de techniek. Ze laten niets te wensen over als het gaat om ver mogen en prestaties of qua zui nigheid en respect voor het mi lieu. Men kan kiezen uit twee benzine- en twee dieselmotoren. De benzinemotoren leveren 72 en 83 pk. De diesels met normale ademhaling produceren 83 pk en met een turbo negen pk meer. Onze Fiat Tipo was voorzien van een 1582 cc benzinemotor. De motor staat dwars voorin en drijft de voorwielen aan. Hij levert 83 paardekrachten, die via een handgeschakelde ver snellingsbak afvloeien naar de voorwielen. Het maximum draaimoment wordt al bij zo'n 2900 omwentelingen per minuut geleverd, waardoor veelvuldig schakelen niet nodig is. Bekijken we het verloop van de koppel- kromme, dan kan men snel vast-; Stellen dat meer dan negentig procent van het maximale kop- pel al geleverd wordt vanaf acht tienhonderd omwentelingen per minuut. Knap werk van de Fiat- ingenieurs. Achter onze krachtbron zit een vijfbak. De overbrengver- houdingen zijn goed aangepast aan het karakter van de motor. moeten veelvuldig in de versnel lingen klimmen en hoog in de toeren doortrekken. Het brandstofverbruik is laag tot zo'n 130 kilometer per uur. Gemiddeld zal het verbruik rond de 1 op 14 schommelen, en dat is niet gek. De topsnelheid is exact 172 kilometer per uur. Vanuit stilstand accelereert hij binnen de twaalf seconden naar hon derd kilometer per uur. WEGLIGGING Rijden met de Fiat Tipo is puur rijplezier. Voorwielaan drijving, een pittige zuinige en stille motor, soepel en nauwkeu rige schakeling, lichte besturing, met deze pluspunten kan men de eigenschappen van deze Tipo het beste omschrijven. De wagen laat zich haarscherp sturen en heeft een uitstekende koersvast heid die minimaal wordt beïn vloed door zijwind en oneffenhe den van het wegdek. De vering is over het gehele snelheidsgebied soepel. Hij helt minimaal over in snel genomen bochten. Echt een wagen voor vele doeleinden. On danks zijn geringe afmetingen voelt hij zich goed thuis op de snelweg en blaast zonder proble men 172 kilometer per uur, wat knap is van deze krachtbron, vooral, omdat hij bij die hoge snelheden vrij stil is. Het gemop per van de paardekrachten is mi nimaal. Dat geldt ook voor het windgeruis. Om het geheel op tijd tot stil stand te brengen is een simpele druk op het rempedaal voldoen de. De rembekrachtiger zorgt er voor dat de benodigde pedaal kracht gering is. Ondanks her haaldelijk hard remmen blijft hij recht in het spoor. De Tipo is uitgevoerd met een volledig nieuw ontworpen vijf versnellingsbak. Innovatieve technieken werden toegepast om een soepel, exact schakelen en een korte pookbeweging moge lijk te maken. Deze tranmissie schakelt soepel en is uitzonder lijk stil. De rondom onafhankelijke wielophanging is eveneens nieuw ontworpen en garandeert een uitstekende wegligging, prettig rijgedrag en uitzonder lijk comfort. Bovendien is de ge ometrie van de wielophanging zo ontworpen, dat de duikneiging bij remmen wordt tegengegaan. De voorwielophanging heeft veerpoten met triangels aan de onderzijde, scheef geplaatste ve ren, een stabilisatorstang en een negatieve schuurstraal, en is ge monteerd aan een stevig gecon strueerd subframe. Deze opstel ling verzekert een constante wiel vlucht onder alle rij-om standigheden en een grote bochtvastheid, zonder verlies aan comfort. De geheel onafhankelijke ach terwielophanging heeft twee langsarmen, die scharnieren in een solide subframe van geperste staalplaat. COMFORT De nieuwe Tipo is een perfecte combinatie van originaliteit en een glashelder functioneel ont werp. Het straalt een echt ver nieuwde interpretatie van de luxe hatchback-formule uit. Hij heeft een uitstekende inde ling, is buitengewooon compact en bijzonder aërodynamisch. De zijkanten met drie ramen, geen enkele scherpe hoek en de verrassend vormgegeven achter zijde, zorgen voor. een zeer actu eel uiterlijk. De compacte afme tingen van de Tipo wordt bena drukt door de korte achterkant die nauwelijks overhangt. Hij is alleen leverbaar als vijf deurs versie. Dat is enerzijds gedaan om een maximale toegankelijk heid te verkrijgen en gemakke lijk te kunnen parkeren, ander zijds past het beter bij de afme tingen van de wagen. De voorkant van de Tipo wordt gekenmerkt door een nieuwe uitvoering van het klas sieke Fiat beeldmerk. De vijf schuine, smallere strepen zijn opgenomen in de gestroomlijnde grille, die dezelfde kleur van de carrosserie heeft. De neus van de Tipo helt slechts weinig om de totale lengte van de auto zo klein mogelijk te houden. De bifocale rechthoekige koplampen vormen een harmonieus geheel met de gehele lijn van de auto, ze heb ben een opvallende vooruitstre vend gestroomlijnde vorm. De voornaamste kenmerken van de Tipo zijn de lage motor kap die om de hoeken vloeiend doorloopt in de taille-lijn, de grote hellende voorruit, grote ra men, de derde zijruit, het meest originele karakter van het ont werp, dat de wigvorm onder streept en het uitzicht vergroot. Ook mooi zijn de twee achter licht-units. Hoekig, iets asyme- trisch en groot. Kenmerkend in dit ontwerp is de doorlopende lijn tussen de vijfde deur en de zijkanten. Direct na het instappen valt op dat het dashboard praktisch is uitgevoerd. Het overzichtelij ke intrumentenpaneel bevindt zich binnen het directe zicht van de bestuurder. Aan weerszijde van het stuurwiel vindt u alle bedieningsorganen binnen on middellijk handbereik. Alle schakelaars zijn voorzien van duidelijke symbolen die in één oogopslag de functie aangeven. Opvallend groot is ook de berg ruimte op het dashboard. De ventilatie en verwarming zijn simpel regelbaar en voldoen on der normale omstandigheden goed. Het interieur ziet er fraai uit en het geheel is netjes afgewerkt. De beschikbare hoofd- en been ruimte is zowel voor- als achter in voldoende. De voorstoelen zijn goed verstelbaar. De zit ach ter het stuurwiel is perfect. Het stuurwiel ligt lekker in de hand. De Tipo heeft twee schake laars aan het stuurkolom, die niet alleen de normale hendels vervangen, maar ook de schake laars die gewoonlijk op het dash board zitten. De bestuurder kan ze bedienen met de handen aan het stuurwiel. De linker hendel is voor: rich tingaanwijzers, hoofdverlich ting, signaallicht, dimlicht en grootlicht en voor het bedienen van de mistlampen achter. Dé rechter hendel voor de ruitewis- ser, achterruitwisser, ruite- sproeiers voor en achter en ach terruitverwarming. De drukk nop voor de alarmlichten zit bo ven op de stuurkolom. Het uitzicht zowel recht voor- De succesvolle Subaru Mini Jumbo is grondig ver nieuwd. Deze pittige, compacte en toch ruime wagen kreeg onder meer een geheel nieuwe carrosserie, die de auto een uitstekende stroomlijn verschaft. De Mini Jumbo heeft nu rondere vormen en bovendien een groter glasoppervlak, waardoor het zicht rondom sterk verbeterd. Dank zij een grotere wielbasis en een compacter motorcompartiment nam de binnenruimte nog verder toe. De aërodynamica van de Su- opslag kan de bestuurder alle vi- baru Mini Jumbo werd sterk ver beterd. Door toepassing van een motorkap die ronder van vorm is en die vloeiend over gaat in een brede, kunststof bumper. Beide bumpers zijn van kunststof en versterken door hun functionele vorm het zogenaamde „spoiler effect". Het dak van de Mini Jumbo loopt over in een spoiler, die vervuiling van de achterkant en achterpaneel tegengaat. Ver der is het windgeruis terugge bracht door het verdwijnen van de dakgoot, die in één vlak lig gende ruiten en portierstijlen, de aërodynamisch gevormde bui tenspiegel en de bij het type SDX in de voorruitstijl opgenomen antenne. Aan de buitenzijde van de nieuwe Mini Jumbo vallen de in het voorpaneel opgenomen halo geen koplampen en de breed om sluitende voorbumper op, die te- yens bescherming bieden tegen steenslag. De twee ruitewissers hebben verschillende afmetin gen, zodat de bestuurder altijd een maximaal zicht wordt gega randeerd. INTERIEUR Het interieur van de Jumbo kan, zonder overdrijving, de ver gelijking met veel duurdere au to's doorstaan. Het dashboard kreeg een nieuwe vormgeving en is zeer overzichtelijk. In één oog- tale informatie opnemen. De hendels en schakelaars zijn lo gisch gegroepeerd: zonder de handen van het stuur te nemen kunnen ruitewissers en verlich ting worden in- of uitgescha keld. Talrijk is bovendien het aantal opbergvakken. Verwarming en ventilatie kunnen worden geregeld via een centraal in het dashboard ge plaatst rooster, terwijl extra luchtopeningen in de hoeken bij de voorruit en zijruiten voor een snelle ontwasseming zorgen. Het interieur werd beduidend ruimer. Er ontstond, in vergelij king met het vorige model, aan zienlijk meer hoofdruimte. De instap, via twee of vier portieren, is opmerkelijk gemakkelijk en de zit op de stoelen en de achter bank van de Mini Jumbo is com fortabel. De stoelen zijn voorzien van verstelbare rugleuningen. In de vijfdeurs Jumbo SDX is te vens de achterrugleuning in drie standen verstelbaar. Natuurlijk kan de achterbank in alle uitvoeringen worden neergeklapt, waardoor de kof ferruimte van de Jumbo sterk wordt vergroot. Bij de vijfdeurs SDX-versie is de rugleuning standaard in twee delen neer klapbaar. Dat maakt het vervoe ren van lange bagagestukken en een extra passagier mogelijk. De vloer van de kofferruimte steun. Ze zijn goed afgeveerd voor optimaal rijplezier en zijn gemakkelijk te verstellen. De voorstoelen van de Tipo hebben standaard open hoofdsteunen van schuimrubber. Op alle modellen kan de ach terbank worden neergeklapt door de zitting naar voren te trekken en door de rugleuning te kantelen. De bagageruimte wordt daardoor vergroot van 350 liter naar 1100 liter. De vijfde deur zwaai.t heel ver open en de laadvloer is ook heel breed, waardoor het in- en uitladen heel gemakkelijk gaat. CONCLUSIE Na een korte testrit kan men natuurlijk niet alles van zo'n wa gen zeggen. De Tipo is een per fect geconstrueerde wagen, die een grote toekomst tegemoet gaat. De wagen laat zich gemakke lijk sturen door «jlrukke steden en voelt zich ook goed' thuis op de snelweg. Hij is voor vele doelein den inzetbaar. Het is een ideale wagen voor het gewone woon werkverkeer. Op de resterende dagen is het een ruime wagen voor het gehele gezin. In losse grond moet de band zo goed mogelijk lossen en tevens optimaal bestand zijn tegen klei ne inrijdingen. Al gebeurt het niet vaak. toch komen lekke ban den voor. Ze zijn er de hoofdzaak van dat de rijders uitvallen. Daarom hebben de technici van het Michelin testcentrum in La- doux het Temporary Flexible Support Systeem ontwikkeld. Dit heeft tot doel: de gevolgen van een lekke band tot een mini mum terug te brengen. Dit sy steem is voor het eerst getest in de Acropolis Rally 1987 en daar na van tijd tot tijd in andere rally's. Het is inmiddels aanzienlijk geëvolueerd en is door de officië le teams van Lancia en Mazda getest tijdens tde rally van Portu gal in de speciale proeven in los se grond, waarbij de kans op lek- rijden groot is. Van de buitenkant onder- scheidteen band die uitgerust is met het Temporary Flexible Support Systeem zich niet van elk andere band. Het TFS-sy- steem is in Portugal gebruikt in de maatvoering 16/62-15 met het L90 profiel. Het gaat bij het TFS-systeem in feite om een schuimrubberen ring, waarvan de cellen worden ingedrukt og uitzetten al naar gelang de druk en de temperatuur in de band. Wanneer het systeem uitge breid getest is, kan het toegepast worden voor terreinwagens. In losse grond moet de band zo goed mogelijk lossen en tevens optimaal bestand zijn tegen klei ne inrijdingen. Al gebeurt het niet vaak. toch komen lekke ban den voor. Ze zijn oy de hoofdzaak van dat de rijders uitvallen. Daarom hebben de technici van het Michelin testcentrum in La- doux het Temporary Flexible Support Systeem ontwikkeld. Dit heeft tot doel: de gevolgen van een lekke band tot een mini mum terug te brengen. Dit sy steem is voor het eerst getest in de Acropolis Rally 1987 en daar na van tijd tot tijd in andere rally's. Het is inmiddels aanzienlijk geëvolueerd en is door de officië le teams van Lancia en Mazda getest tijdens de rally van Portu gal in de speciale proeven in los-_ se grond, waarbij de kans op lek- rijden groot is. Van de buitenkant onder scheidt een band die uitgerust is met het Temporary Flexible Support Systeem zich niet van elk andere band. Het TFS-sv- steem is in Portugal gebruikt in de maatvoering 16/62-15 met het L90 profiel. HeL gaat bij het TFS-systeem in feite om een schuimrubberen ring, waarvan de cellen worden ingedrukt og uitzetten al naar gelang de druk en de temperatuur in de band. Wanneer het systeem uitge breid getest is, kan het toegepast worden voor terreinwagens. Soms wordt de autotelefoon bekritiseerd. Hij leidt de aandacht van de bestuurder af. Zou men ergens op een veilige plaats stoppen en dan de telefoon gebruiken, dan is alles in orde. Maar dan gaat het grote voordeel van een autotelefoon, om je snel te verplaatsen en tijdens het rijden vele dingen te regelen, niet meer op. Mitsubishi heeft daarop iets gevonden. De maatschappij heeft een autotelefoon ontwik keld, die kan worden gebruikt waar deze zich in de auto be- zonder dat de bestuurder de vindt. De microfoon reageert hoorn opneemt. De microfoon eerder op menselijke stemmen in bevindt zich onderaan de voor- de auto dan op geluiden buiten ruit. Hij neemt het geluid gelijk- de wagen en compenseert boven matig op van degene die spreekt, dien stijgingen en dalingen van ook van de passagiers, ongeacht de geluidssterkte. Autotype: Cilinderinhoud: Boring x slag: Vermogen: Draaimoment: Brandstof/inhoud tank: I x b x h: Draaicirkel: Topsnelheid: Acceleratie: Verbruik volgens ECE: importeur: Subaru Mini Jumbo. 665 cc. 78 x 70 27 kW bij 6000 omw/min 54 Nm bij 3000 omw/min loodvrij/ 32 liter. 319 x 139 x 142 cm. 9,6 m. 125 km/u 0- 100 km/u in 20,3 sec. 90 km/u: 5,1 liter/100 km. stad: 6,1 liter/100 km. Subaru Nederland,Aalsmeer. ging verbeterde verder de stabi liteit in bochten. De Jumbo heeft een dubbel, diagonaal geschei den remcircuit met schijfrem men voor en trommels achter. Het remsysteem is bekrachtigd en heeft een remdrukbegrenzer die het blokkeren van de achter wielen tegen gaat. De driedeurs weegt 572 kilogram en de vijf deurs veertig kilogram meer. KEUZE Er zijn twee carrosserie-uit voeringen van de nieuwe Mini Jumbo leverbaar: een met drie- en één met vijf deuren. De drie deurs Mini Jumbo wordt gele verd met twee uitrustingsni- veau's: DL en SDX, terwijl de vijfdeurs er alleen in de SDX- uitvoering is. De DL-versie heeft alles wat nodig is; de SDX-versie biedt de rijder echter nog meer luxe aan binnenbekleding en uitrusting. Deze auto heeft stan daard bijvoorbeeld een aanste ker, stoffen bekleding, ruitewis sers met interval, een radio en getint glas. Op de vijfdeurs ver sie zijn kindersloten standaard. werd zo laag mogelijk gehouden: in combinatie met de breed openslaande achterklep. die doorloopt tot de achterbumper, wordt zodoende een optimale bereikbaarheid geboden. De ba gageruimte wordt bij de vijf deurs SDX afgedekt met een kunststof hoedenplank. die au tomatisch meebeweegt bij het openen van de achterklep. De hoedenplak is bovendien voor- zien van isolatiemateriaal. Dat vermindert niet alleen het ge luidsniveau, maar verhindert ook het wegglijden en kreuken van het tapijt. MOTOR De tweecilinder motor van de Subaru Mini Jumbo heeft een bovenliggende nokkenas en twee balansassen. Hij staat dwars voorin en drijft via een prettig schakelende vierversnellingsbak de voorwielen aan. De motor heeft een cilinderinhoud van 665 cc en levert zevenendertig pk. Door deze krachtsexplosie zal de topsnelheid rond de honderdvij fentwintig kilometer per uur schommelen, zodat we zonder meer kunnen zeggen dat de Jum bo zich het best thuis voelt in drukke steden en op de landwe gen. Hij voelt zich minder goed thuis op de snelwegen. Dat komt vooral, omdat maxiumsnelheid rond de honderdtwintig komt te liggen'. Het gemiddeld verbruik zal rond de één op achttien schommelen. Dat is sterk afhan kelijk van zijn topsnelheid. Het is algemeen bekend dat kleine wagens, veel brandstof verbrui ken, naarmate ze langdurig te gen de topsnelheid rijden. WEGLIGGING De nieuwe Mini Jumbo heeft rondom onafhankelijke wielop hanging. Voor McPherson veer poten met stabilisator toegepast, terwijl de achterwielophanging werkt met semi-getrokken ar men, telescoopveren en lage druk-schokdempers. Door mo derniseringen aan de wielophan-

De Havenloods | 1988 | | pagina 17