J Scheepsbouw houdt zich niet aan milieuwet DE HAVENLOODS r VOORDEEL AKTIE iJÉShpv 'Vrijheid van leraren beperken' Fietstocht voor goed doel eindigt in een anti-climax Laatste orgelconcert in Stedelijk Museum Bouwspeelplaats vier dagen per week open Afscheid Slotfeest Schiedamse bedrijven geen uitzondering Tentoonstelling over pleegzorg Nico Haasbroek bij PvdA Begeleiding zelfverdediging Avondvierdaagse zit er weer op Studiedag Emancipatie belicht rol van onderwijs Is Schiedam al schoon? Helderziende waarnemingen EDITIE 9, DINSDAG 14 JUNI 1988, 37e JAARGANG, Nr. 23 Schiedanis Nieuwsblad HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. BIJKANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. ADVERTEER NU BEL VOOR INLICHTINGEN 010-4 699 444 SCHIEDAM— Wat de feestelijke afsluiting van een unieke inzamelingsac tie had moeten worden, eindigde zaterdag in een trieste anti-climax. De fietstocht Genève-Schie- dam die Rotterdamse poli- tie-agenten samen met le den van Toerclub Rijn mond maakten om geld in te zamelen voor de Stich ting ORION, eindigde voortijdig. Tijdens de laat ste overnachting in Chaam overleed de masseur van het gezelschap, waardoor de intocht in Rotterdam en het geplande onthaal in Schiedam niet doorgingen. Van de groep van 30 fiet sers die verleden week dinsdag uit Genève ver trok, legden er slechts een paar de étappe Chaam- Schiedam op de fiets af. Gezien de trieste omstan digheden waarin de tocht werd afgesloten, werd ui teraard ook afgezien van het feestelijk onthaal dat in Schiedam was voorbe reid. De ontvangst door Burgemeester Scheeres, de consul van Ghana en spon sors, alsmede het feestelijk onthaal door leden van Toerclub Rijnmond wer den van het programma geschrapt. Voorlopig uitgesteld is ook de bekendmaking van de uitslag van de prijsvraag die aan deze rit was ver bonden. Mensen konden de actie steunen door -tegen betaling- te raden naar het aantal kilometers dat de politie-agenten zouden af leggen. Evenmin is nu be kend hoeveel de actie voor ORION, Ontwikkelings hulp op Orthopedisch- en Revalidatiegebied in Gha na, heeft opgebracht. Wel staat vast dat de poli tie-agenten en rijders van Rijnmond, waaronder de Schiedamse broers Jan en Theo van Leeuwen, onder weg veel steun kregen van ambtgenoten uit de landen waar zij doorheen trokken. In verschillende steden kregen zij van politie agenten enveloppen over handigd met geld dat zij in hun corpsen hadden opge haald. Vanwege de droevi ge afloop van het initiatief H-k van de Rotterdamse Her mandad, is nu nog niet be kend hoeveel de actie voor ORION voor hulp aan ge handicapten in Ghana heeft opgebracht. SCHIEDAM— Tinka Wech- tenbruch, organiste in Mün- chen, verzorgt zaterdagmid dag een orgelconcert in de aula van het Stedelijk Mu seum. Dit laatste concert vóór de zomervakantie begint om 15.00 uur en de toegang is gra tis. Behalve Tinka Wechtenbruch treedt ook de fluitiste Brigit de Klerk op in het museum aan de Hoogstraat, want sa men met Wechtenbruch vormt De Klerk het duo 'Aeolus'. Tinka Wechtenbruch behaal de aan de Hochschule für Mu- sik haar diploma, waarna ze haar orgelstudie voortzette in Nederland aan het Sweelinck conservatorium in Nederland. Brigit de Klerk deed bij het zelfde conservatorium eind examen blokfluit. Op het programma staan za terdagmiddag onder andere werken van Notaris, Stanley, Böhm en Frescobaldi. Het concert begint om 15.00 uur. SCHIEDAM De huidige werkleider van de groentech- nische groep van de Dienst Gemeentelijke Werkvoorzie-. ning, de heer G.H. Boensma, verlaat de gemeentelijke dienst. Na 34 jaar bij de plaat- selike overheid te hebben ge werkt, maakt Boensma per 1 augustus gebruik van de VUT-regeling. De heer Boens ma krijgt vrijdag 24 juni in het bedrijfsrestaurant aan de Van Berckenrodestraat een afscheidsreceptie den. A Meedoen in Rot- terdam op rustdag EK voetbal i SFC prolongeert titel A Vriendschapstoer slaat aan 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week DORPSKERKCONCERT— Het Haags Kleinkoor en het Kleinkoor Adventkerk waren afgelopen za terdag te horen tijdens het concert in de Dorpskerk van Kethel. Ook de sopraan Maria van 't Hekke en de vaste organist van de Dorps kerk, Wim Veldhuyzen verleen den hun medewerking aan dit concert. Er werden onder meer composities van Mendelssohn, Britten en J.S. Bach uitgevoerd. Zaterdag 18 juni wordt het pro gramma nogi Natuurkunde in praktijk SCHIEDAMOm eens van dichtbij te kijken hoe wind turbines nu precies werken, bezochten lerlingen van het Rotterdamse City College af gelopen vrijdag de Openbare Nutsbedrijven. Het bezoek van de scholieren aan Schie dam was een onderdeel van de lessen natuur- en scheikunde, want uiteraard werd er in de 's Gravenlandse polder ge sproken over de toepassing van warmtekracht en wind turbines. SCHIEDAM— Cabaret Ka mizool en vrouwenband Ema nuel treden vrijdagavond op tijdens een feestavond in het pand van De Filmclub. Vanaf 19.30 uur is het feest in het onderkomen aan de Nieuw- straat, waar de Stichting Schiedamse Vrouwenemanci patie Organisatie (SSVO) dan afsluit. Cabaret Kamizool treedt op met een gedeelte uit het nieuwste theaterprogramma, terwijl Emanuel muzikaal van zich doet spreken. Op de slot- avond wordt ook afscheid ge nomen van enkele vrouwen die volgend jaar geen deel meer uitmaken van de SSVO. Alle vrouwen uit Schiedam worden uitgenodigd om vrij dag 17 juni naar het slotfeest in het pand van De Filmclub te komen. De deuren zijn vanaf 19.30 uur open. SCHIEDAM —Van de scheepsbouw/reparatie bedrijven in het Rijn mondgebied die che misch afval produceren, voldoet geen enkel be drijf aan de bepalingen van de wet. Dit blijkt uit een recent onderzoek van de DCMR. De DCMR (Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond) on derzocht in totaal 73 bedrij ven die actief zijn op het ge bied van scheepsbouw en/of reparatie. Bij een derde van deze bedrijven komt geen of nauwelijks chemisch afval vrij maar van de overige leeft geen enkele de Wet Chemisch Afval (WCA) stipt na - in ver schillende gradaties-. De scheepsbouw- en repara- tiewerven in Vlaardingen en Schiedam onderscheiden zich op geen enkele wijze van de overige bedrijven die ter spra ke komen in het onderzoek. Noch op positieve noch op ne gatieve wijze doen de werven van zich spreken. Geen kwade opzet Van kwade op zet hoeft overigens niet altijd sprake te zijn, ook onduide lijkheden in de regelgeving SchiedamJeugd uit zuid hoeft zich nu helemaal niet meer te vervelen. Deze week gaat de bouwspeelplaats voor het eerst weer vier middagen in de week open, en zolang het mooi weer is, blijft dit zo. Kinderen kunnen maandag, dinsdag, woensdag en donder dag op de bouwspeelplaats van Kluphuis Zuid aan de Dwarsstraat 42 terecht. Maandag is er fietscrossen, dinsdag en donderdag worden er hutten gebouwd. De bouw speelplaats is op deze dagen van 15.30 tot 16.00 uur open. Op woensdagmiddag kan er vanaf 13.30 tot 16.00 uur wor den geknutseld en hutten ge bouwd terwijl je ook vuurtje kunt stoken. De entree is twee kwartjes per keer, maar het is ook mogelijk om voor twee gulden een 'strippenkaart' te kopen; de strippenkaart garandeert vijf keer Vanwege de spijkers die onge twijfeld her en der verspreid liggen, kunnen de kinderen het beste stevige schoenen dragen. Nylon kleding kan met het oog op het 'fikkie ste ken' beter niet worden gedra- SCHIEDAM Wat is pleeg zorg precies. Wie op die vraag een antwoord zoekt, kan nog tot en met 15 juli terecht bij de tentoonstelling 'Ouders-plee- gouders-pleegkinderen'. Sinds gistermiddag is deze bijzondere expositie die in fi liaal zuid van de bibliotheek wordt gehouden, open. Aan de hand van tekeningen van Georgine Overwater wordt geprobeerd in beeld te bengen wat pleegzorg is. Pleegzorg kent verschillende vormen: vakantie- en weeken- dopvang, crisis-opvang en plaatsing in een pleeggezin voor langere duur. Kinderen van 0 tot 18 jaar die door omstandigheden voor langere of kortere tijd niet thuis kunnen wonen, worden door pleegouders opgevangen. Voor vragen die de tentoon stelling in het bibliotheekfili aal aan de Lelistraat oproept, kimt u zich wenden tot de Centrale voor Pleegzorg in Rotterdam: 4120150. SCHIEDAM Nico Haas broek is donderdagavond discssieleider tijdens de laat ste discussieronde over 'Schuivende Panelen'. Naar aanleiding van de onlangs verschenen reportages van de verschillende werkgroepen, vindt donderdag dus de laat- SCHIEDAM— Na de zomer vakantie start er in Kluphuis Zuid een cursus zelfverdedi ging voor meiden van 12 tot en met 15 jaar. Medewerkers van eht clubhuis in de Dwars straat 42 zijn nog op zoek naar een deskundig begeleid(st)er om deze serie van ongeveer twaalf lessen te gaan geven. Het is de bedoeling dat de les sen zelfverdediging elke woensdagavond worden ge houden en belangstellenden kunnen contact opnemen met Lida Tode van Kluphuis Zuid ma telefoonnummer 4267297. Behalve de discussie over de richting die de PvdA in de toe komst moet inslaan, wordt er in wijkcentrum 'De Blauwe Brug' ook met Haasbroek van gedachten gewisseld over het thema 'Heeft het huidige me- diabestel toekomst?'. De PvdA-bijeenkomst begint donderdag 16 juni om 20.00 uur in het wijkcentrum aan het Bachplein. Ook niet-leden zijn welkom. spelen een rol. Daarom zullen de bedrijven ingelicht worden over hun verplichtingen inzake de mi lieuwetgeving. Na 'voorlich ting en waarschuwing' zal de DCMR controleren of de be drijven zich dan wel aan de WCA houden. Het toezicht op de naleving van de WCA zal dan ook meer gestructureerd worden. Het valt in de prak tijk overigens niet mee om te gen overtredingen op te tre den. Er zijn wel sancties en boetes, maar die zijn moeilijk toepasbaar. De gemeente staat wat dit be treft geheel buiten spel: voor het toezicht op de naleving van de WCA is een speciale, regionale commissie opgericht en de bevogdheden in het ka der van de hinderwet zijn aan de DCMR DIEFSTAL In de afgelopen week werd 36 maal aangifte ge daan van een fiets en twee maal van een bromfiets. In totaal werd voor een bedrag van f 11.494,- ontvreemd. I Bijna 1800 lopers beëindigden vrijdagavond in het Hargapark de avondvierdaagse. SCHIEDAM Zeer tevreden kijken de organisatoren van de avondvierdaagse terug op het verloop van de laatste wandelmars. Bijna 1800 lo pers kwamen vrijdagavond met vrolijke gezichten, bloe men en waarschijnlijk ver- moéide benen over de finish in» het Hargapark. „Het was grandioos. Er zijn geen ongelukken gebeurt en het is de hele week mooi weer geweest. Het is dit keer echt bijzonder goed verlopen", vindt de heer Van Dongen. Meest opvallende deelnemer aan deze avondvierdaagse was mevrouw Scharloo, die voor de tweeënveertigste keer meedeed. De avondvierdaagse werd verleden week voor de drieëntwintigsge keer georga niseerd door de twee wandel verenigingen. Tot 1965 werd er in Schiedam namelijk twee keer per jaar een wandelmars gehouden. VLAARDINGEN/SCHIE- DAM"Praten over rol doorbreking en emancipa tie is natuurlijk leuk maar eigenlijk zou de kwaliteit van het onderwijs onder de loup moeten worden geno men. In denl dat we de vrij heid van leraren moeten inperken. Meneer Bom zou eens met z'n bus door het onderwijsland moeten". Dat zei drs. P.L.M. Jung- bluth op de studiedag over Emancipatie, vorige week, in het Vlaardingse stad huis. Jungbluth, onderzoeker bij het Instituut voor Toegepaste Wetenschappen (I.T.S.) in Nij megen was één van de spre kers op de bijeenkomst. De kansen van meisjes in het on derwijs stonden centraal op de studiedag en het bleek op nieuw dat de kansen van met name buitenlandse meisjes bijzonder laag waren. „Circa 20 procent van Marok kaanse meisjes komt terecht in het individueel onderwijs. Hebben zij allemaal hersenbe- schadegingen? „Welnee", zei de onderzoeker zich richtend tot de onderwij sgevers in de n het onderwijs, zijn SCHIEDAM Of de milieu bewuste manier waarop met name scjolieren de laatste maanden in de weer zijn ge weest, is overgeslagen op de rest van de bevolking, blijkt morgen. In de middaguren gaat dan de plaatselijke jury op pad om 'de stad op haar reinheid' te beoordelen. De bevindingen van $e Schie damse jury wordt voorgelegd aan een landelijke jury en die landelijke deskundigen kun nen tot oktober op een wille keurig moment komen contro leren of Schiedam wel net zo schoon is als in het rapport van de plaatselijke jury staat. Schiedam denkt goede kansen te hebben om mee te dingen naar de titel 'Schoonste stad van Nederland' en stiekum wordt er ook gehoopt tot schoonste stad van Europa te worden gekozen. Morgenmiddag gaat de plaat selijke jury op pad door Schiedam. De jury wordt ge vormd door wethouder Wieg man, mevrouw E. Smit, de he ren B. van Haaren, E. Collig- non, M. van der Lee, K. van der Geest en P. Jongbloed en scholier Jeroen van Roon. zaal. Jungbluth is namelijk van mening dat er meer ge daan moet worden voor deze groep kansarmen meisjes. Volgens hem is het van groot belang wie er voor de klas staat. Hij benadrukte de grote vrijheid van de scholen en de (verborgen) talenten van de leerlingen die niet ontdekt worden. „Jungbluth heeft de spijker op z'n kop geslagen zei Arend de Haan projectcoördinator van het Onderwijs Voorrangsge- bied, na afloop. „Het scheelt nogal wat of leerkracht A of B voor de klas staat, zo is wel gebleken. Het önderwijsvoor- rangsgebied is momenteel druk doende met het op een rijtje zetten van wat er op die dag heeft plaatsgevonden. Daarna wordt gekeken of er op scholen projecten kunnen worden gestart over roldoor- brekend onderwijs en team trainingen. De Haan vond het een prima dag waarop zoals hij zegt geen wanklank te ho ren was. „Jammer vond ik het wel dat er weinig mensen uit het basisonderwijs aanwezig waren. Maar het onderwerp is ook niet zo 'in' op de scholen. Wij zijn in ieder geval van plan de scholen die niet aan wezig waren, veel informatie over de dag. Tenslotte moet emancipatie en roldoorbre king beginnen bij het basison derwijs". Over het feit dat Staatssecre taris niet kwam opdagen is De Haan niet te spreken": „Mis dadig gewoon. We hebben het nu al zo vaak meegemaakt dat Ginjaar-Maas trouwens ook Deetman op het laatst mo ment afzeggen. Weliswaar is haar speech voorgelezen maar dat is toch anders. En we had den het zwart op wit dat ze zou komen. In plaats van staatssecretaris van Onder wijs en Wetenschappen kwam mr. H. Strietman van het mi nisterie, naar Vlaardingen. O Mr. H. Strietman nam plaats in van staatssecretaris Gin jaar-Maas. 's Middags werden workshops gehouden in het Oude stad huis. Daarin werd gesproken over rolverdeling, -bevesti ging, -doorbreking, -patronen en rolbewustwording. SCHIEDAM— Edith Wach tels is vanavond te gast in de 'Blauwe Brug' waar een bij eenkomst over helderziende waarnemingen wordt gehou den. De avond is een iniatief van de stichting Evolution through love. Edith Wachtels kan helder ziende waarnemingen doen aan de hand van aanwijzingen die zij krijgt uit een bloem of een handafdruk in het zand. Geïnteresseerden kunnen vanavond dus een bloem mee nemen naar het samenzijn dat om 20.00 uur begint in 'De Blauwe Brug' aan het Bach plein. De zaal is vanaf 19.15 uur open en de toegang is f 7.50 per persoon.

De Havenloods | 1988 | | pagina 1