DE HAVENLOODS Arbeidsbureau geeft na 86 jaar monopolie prijs Schiedams Nieuwsblad Polen overdonderd door gastvrijheid Jongeren halen 'rommel' op van Benfen Daling aantal werklozen Handhaving Schiedamse GAB geen haalbare kaart? 11# Directeur met pensioen EDITIE P, DONDERDAG 16 JUNI 1988, 37e JAARGANG Nr. 24 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. BIJKANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. MEEDOEN IN ROTTERDAM ZONDAG 19 JUNI 1988 Hebt u zich al laten inschrijven De onderdelen waarvoor de inschrijving is geopend zijn: Fietstochten, Ontbijtloop, Wandeltochten, Prestatielopen, Rollerskaten, Dauwtrappen, Halve Marathon. Informatie: 010-417.27.25 of 417.26.78 SCHIEDAM „Uitste kend. Dit is het enige woord dat gebruikt kan worden", antwoordt een leerkracht op de vraag hoe het met de Poolse gasten gaat. „Ze hebben het enorm naar hun zin en zijn overdonderd door de gast vrijheid en vriendelijkheid van de mensen. Dat laten ze bijelke gelegenheid weer blijken". De Openbare Basisschool 'De Ouverture' heeft gedu rende tien dagen ook 31 Poolse kinderen in de klas. Hoewel er van leren weinig komt, want het programma staat in het teken van het uitwisselen van contacten. Vooraf hadden de Polen al de wens geuit veel van Ne- derland te weten te willen komen. Leerlingen, docen ten en ouders die de Poolse kinderen en begeleiders onderdak bieden, doen er dan ook alles aanom de gasten een indruk te geven van Nederland. Behalve een historische stadswandeling door Schiedam, zijn de groepen 6 en 7 van 'De Ouverture' al naar Madurodam en Duinrell geweest. Vandaag brengen zij een bezoek aan Oostvoorne, waar de mees te Poolse kinderen voor het eerst een strand zullen zien. Het programma voor de komende dagen ver meldt een excursie naar Amsterdam, waar o.a. het Anne Frankhuis bezocht wordt en een rondvaart door de grachten gemaakt wordt. De Schiedamse gastgezin nen kunnen de zaterdag al leen met de Poolse kinde ren doorbrengen, zodat ook het dagelijkse gezins leven wordt belicht. Het weekeinde wordt besloten met een uitje, waarbij Schiedammers en Polen een dagje de polder intrek ken. In de loop van maandag a.s. zal het gezelschap weer huiswaarts keren. Of de Schiedamse jeugd een te genbezoek aan hun nieuw verworven vrienden kun nen brengen, is nog niet ze ker. „We willen de contacten wel verder uitbouwen. In welke vorm dat gegoten wordt, is nog niet bekend. De Polen hebben ons wel uitgenodigd, maar voor een tegenbezoek is ook veel geld nodig. We houden vol gend jaar in ieder geval nog contact" 5 GOEDE REDENEN OM BIJ VAN BENTEN SCHOKDEMPERS TE KOPEN 1 Eerlijke adviezen. 2 Eigen kontrole. 3 Perfekte afwerking. 4 Uitsluitend vakmensen. 5 Ouderwetse service. banden serviced WATERWEG NOORD Zo wel bij mannen als bij vrou wen is het werkloosheidscijfer in april gedaald. Het Gewes telijk Arbeidsbureau heeft eind van deze verslagmaand 8922 personen als werkloos ingeschreven staan, 219 min der dan in mei. De daling vond voornamelijk plaats in Maassluis (-52), Schiedam (-49) en Vlaardin- gen (-97). De werkloosheid nam vooral af bij o.a. de me-' taaibewerkers, het landbouw- personeel en verkeersperso- neel. Met uitzondering van het sociaal- geneeskundig perso neel, waarbij enigszins een stijging viel te bespeuren, sta biliseerde de werkloosheid zich in de overige beroeps groepen. De daling van de werkloos heid onder metaalbewerkers wordt (Jegls veroorzaakt door de geringere inschrijving van haanlozen ten opzichte van de vorige maanden. Die stonden -namelijk sterk onder invloed van het collectieve ontslag bij Wilton Fijenoord. Het aantal vacatures dat bij het GAB in de eerste vier maanden van 1988 gemeld is, loopt voor op de instroom over het eerste kwartaal van vorig ■jaar. Ook in april werden meer vacatiires dan in die maand 1987 ingediend. SCHIEDAM— Na ruim tachtig jaar van openbare arbeidsbemiddeling wil de overheid de verantwoor ding gaan delen met werk gevers en werknemers. Een nieuwe arbeidsvoorzienin- genwet waarin deze ge dachte vorm krijgt, is on langs aan de Tweede Ka mer voorgelegd. Dit voor stel behelst behalve een verzelfstandiging van de arbeidsbureaus tevens een vergroting van hun werk gebieden. Het voorkeurs model voor deze regio, handhaving van het Ge westelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord, lijkt nu al geen haalbare kaart: een indeling bij Rot terdam lijkt onvermijde lijk. Als eerste gemeente in Neder land kreeg Schiedam op 9 de cember 1902 een arbeids beurs, een voorbeeld dat vele gemeentebesturen volgden. Was de arbeidsbemiddeling tot op dat moment veelal ge richt op winstoogmerk, sinds dien stond het individuele be lang van de werkloze centraal. Arbeidsbemiddeling was slechts voorbehouden aan de rijksoverheid. Vanaf het begin van de jaren zeventig hebben zich evenwel ingrijpende sociaal-economi sche veranderingen voorge daan. De werkgelegenheid sontwikkeling stagneerde, terwijl ook de samenstelling van de beroepsbevolking zich sterk wijzigde. Niet passief Werkgevers en werknemers hebben deze ontwikkeling niet passief over zich heen la ten komen. De sociale part ners probeerden op de veran deringen in te spelen en in hun arbeidsvoorwaardenbeleid meer aandacht te besteden aan werkgelegenheid en ar beidsmarkt. Deze pogingen zijn deels gelukt, deels mis lukt maar het zal duidelijk zijn dat het arbeidsmarktbe leid niet meer alleen een over- heidsaangelegenheid is. De regering meent dat 4e be staande organisatie van de ar beidsvoorziening onvoldoen de is afgestemd op de ver schillende activiteiten van de overheid enerzijds en georga niseerde bedrijfsleven ander zijds. Omdat lagere overheden thans zeer actief zijn in de bestrijding van het werkloos heidsprobleem is tevens sa menwerking tussen overheden onderling noodzakelijk. De grotere bestuurlijke betrok kenheid van lagere overheden (gemeenten) en sociale part ners past bovendien in het re geringsbeleid dat is gericht op decentralisatie, privatisering en deregulering. Dit alles ligt ten grondslag aan het wetsvoorstel dat deze week aan de Tweede Kamer is voorgelegd. Een nieuwe zelf standige publiekrechtelijke organisatie, waarin overheid, werkgevers en werknemers op voet van gelijkwaardigheid vertegenwoordigd zijn, zal de arbeidsvoorziening moeten gaan vormgeven. De zoge naamde tripartiete bestuurs vorm zou in 1988 gestalte moeten krijgen. Met deze nieuwe wet moeten de GAB's overigens him mo nopolie op het gebied van ar beidsbemiddeling prijsgeven. De vakbeweging en werkge versorganisaties krijgen im mers de kans invloed uit te oefenen op het beleid van de arbeidsbureaus-nieuwe stijl. Over de toekomst van het GAB/Nieuwe Waterweg Noord wil directeur J.A. van Lent zich nog niet uitlaten. „Het dilemma wat hier speelt, is dat ik me nauwelijks op het regionale niveau kan bevin den. Ik kan onze situatie niet specifiek toelichten, daarmee moet ik voorizchtig zijn. Wij hebben dadelijk te maken met een nieuw bestuur en dat zal gaan bepalen hoe het arbeids bureau zal moeten werken. U begrijpt dat ik er daarover dan nog geen uitspraken wil doen". Over het tijdstip waarop de werkgevers- en werknemers organisaties bij de besluitvor ming betrokken zullen wor den, kan ook de heer Van Lent geen uitsluitsel geven. „De nieuwe arbeidsvoorzieingen- wet zal deze dagen bij de Ka mer worden ingediend. Maar pas na het zomerreces en de begrotingsperikelen zal het voorstel aan de orde komen. Optimisten zeggen dat er be gin '89 een nieuwe wet is; pes simisten gaan dieper het jaar in". Momenteel is een landelijke projectgroep wel de herinde ling van de regio's aan het voorbereiden. Deze groep gaat uit van 25 èt 30 regio's hetgeen neerkomt op een regio Zuid- Holland waarin één regionaal bestuur opereert en er vijf zelfstandige GAB's zijn. Een voorstel dat op het GAB hier ter stede met argusogen wordt bekeken. Een indeling bij Rotterdam lijkt immers onvermijdelijk. De gemeenten rond Rotterdam hebben in middels een plan de campagne opgesteld. Het uitgangspunt hiervan is de positie van deze rand-steden zo sterk mogelijk te maken en een zo groot mo gelijke, aparte regio te creë- SCHIEDAM Na een veertig jarige loopbaan in het onder wijs zal de heer A. van Dam eind juni de pijp aan Maarten geven. De directeur van de christelijke scholengemeen schap 'Schieland' aan de Nieuwe Damlaan 762 zal te gelijk met zijn jubileumvie ring afscheid nemen van de school. A. van Dam begon zijn loop baan bij het christelijk onder wijs in juni '48 als onderwij zer op Nieuw Beyerland te Rotterdam en te Ederveen. In 1959 kreeg hij een benoeming als docent op 'Schieland' en is daar 29 jaar werkzaam ge weest, waarvan de laatste ja ren als directeur. Mede omdat 'Schieland' na de zomervakantie zal opgaan in de nieuw te vormen scholen gemeenschap 'De Burcht', waarin ook de Prins Willem- Alexander mavo en de Reho- bothmavo participeren, ^cht de directeur de tijd gekomen met pensioen te gaan. A De Hollandiaan werkt niet langer vrijwillig mee aan voetbalsanering. A Ursus morele win «o». Schie- A Vereniging tegen milieubederf be staat 25 jaar gfe Schiedams Por- tret: Tosca Balm A CDA wil Schie dam promoten A Rondvaarten op zondag in juli en augustus 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week Ketting formulieren Ook voor kleine oplagen!!! Drukkerij van Driel Huniahof 16-20 010 - 482 90 44* Let op de advertenties Directeur Van Lent van het Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord: „We bevinden SCHIEDAMDe jongeren in delijke apparaten thuis heeft Noord hebben de schouders staan, kan contact opnemen eronder gezet en organiseren met de Stichting Samenle- op zaterdag 25 juni a.s. een vingsopbouw Schiedam- rommelmarkt in en om het Noord afdeling jongerenwerk wijkcentrum de Blauwe Brug. tel. 470 12 67. Meubels, koel- Circa vijftig vrijwilligers in de kasten en andere kolossale leeftijd van 13 tot en met 19 jaar zijn afgelopen week al bezig geweest een aankondi ging huis-aan-huis te ver spreiden in Groenoord. Door middel van de rommel markt hopen de jongeren vol doende geld in te zamelen voor de aanschaf van een nieuwe muziekinstallatie. De vorige is rond de jaarwisseling gestolen. Omdat het geld voor nieuwe apparatuur niet voor handen is, hebben de jongeren in samenwerking met het jon gerenwerk in Schiedam- Noord besloten zelf het initia tief te nemen. In het weekeinde van 17-18 juni a.s. worden de spullen voor de rommelmarkt verza meld. Wie grammofoonplaten, boeken, speelgoed, aarde werk, keukengerei, huishou- voorwerpen komen overigens niet in aanmerking voor de rommelmarkt. De jongeren bedanken alvast een ieder die een bijdrage le vert voor 'deze steun in de rug'. Aladdin besluit muziekseizoen SCHIEDAM - Het jongeren centrum Aladdin sluit het mu zikale seizoen af met een op treden van een roek-formatie. De Zuidhollandse formatie 'Can't beat the system' is de hekkesluiter. Dit optreden staat volgens de organisatie in het teken van 'messcherpe rock, met een knipoog naar jazz en funk'. Overigens kunnen de bezoe kers niet alleen genieten van de muziek, maar ook van de hapjes en drankjes die klaar staan. Aladdin is te vinden aan de Meesterstraat 40. Het centrum is zaterdag geopend vanaf Bieb bereikt magische grens SCHIEDAM Begin april werd de grens van het eer ste kwart miljoen uitlenin gen gepasseerd bij de open bare bibliotheek te Schie dam. Waarschijnlijk zal de 350.000e uitlening volgen de week plaatsvinden, be richten medewerkers van de bieb. Vorig jaar heeft de biblio theek in deze stad meer dan zevenhonderdduizend boeken, grammofoonpla ten, compact-discs en vide obanden uitgeleend. „Is het denkbaar dat dit ge tal in 1988 met ruim dertig procent wordt overschre ven?" vraagt men zich bij deze instelling af. Het antwoord is blijkbaar al duidelijk: in het filiaal Nieuwland zal op22 juni feestelijke aandacht wor den geschonken aan de stadsgenoot die de magi sche grens van de uitlening zal overschrijden.

De Havenloods | 1988 | | pagina 1