Rotterdam een volle week 'schaakmekka' van Europa wWÏ HET NOG! M85 10* Zeeleeuwtjes geboren in Blijdorp r Lende- t ^karbonade 198 Mm varKens- fllet 498 sucade Frikando Rollade sciinitseis AUTOBEDRIJF VAN GULIK IS DE BESTE EN BLIJFT DE BESTE!!! AUTOBEDRIJF R. VAN GULIK Schiedams Nieuwsblad Hoogtepunt Streekmuseum was opening zolder Volmac-team kansloos Investeerders tonen interesse in plannen diergaarde Paarde riblapies VVI Spekrollade 53B Kippepoten g» Gek. worst 2? Sgjjj DE HAVENLOODS- DINSDAG 12 JULI 1988 28-171 VLAARDINGEN Jan Anderson presenteerde deze week het jaarverslag over 1987 van zijn Streek museum aan de Kethelweg. Dezv, rapportage staat na tuurlijk in het teken van de opening van de permanen te expositie over de ge schiedenis van Vlaardin- gen. In november vorig jaar ging immers deze lang gekoesterde wens van An derson in vevulling. Vanwege de verbouwing van de zolder voor de vaste expo sitie was deze al vanaf begin september gesloten. Het effect van de gedeeltelijke sluiting is direct in de bezoekerscijfers terug te vinden. In 1987 na men 2652 personen een kijkje in de boerderij aan de Kethel weg, tegen 4078 in 1986. Bijzondere gasten waren, zo bedenkt Anderson, op 16 juli Norman Savill, een in 1940 neergestorte RAF-vlieger die samen met o.a. Dick van der Heul, een oud-verpleegster en enkele oud-patiënten een middag in het museum door brachten. De collectie voorwerpen is in- het verslagjaar met 771 stuks uitgebreid, terwijl de biblio theek met 287 titels werd ver meerderd. Ook het aantal prlenten werd met 791 stuks toegevoegd, evenals de verza meling foto's en ansichten. In het Streekmuseum was in 1987 tot het voorjaar de ten toonstelling 'Licht in de duis ternis' te zien, vanaf mei 'Ver zamelen (g)een kunst', ge volgd door een expositie over 100 jaar Gemeentereiniging en op 21 november 'De andere functies van een museum'. Maar ook aan exposities bui ten Vlaardingen werkte Jan Anderson mee. Daarnaast werd materiaal van het Streekmuseum uitgeleend aan onder meer het Unilever Re search Laboratorium, en ten behoeve van een expositie in Leiderdorp. Overigens waren er eind 1987 ruim vierhonderd vrienden van het Streekmuseum, waar van de 'grootste' vriend, Piet Oosthoek, in november werd verrast met een oorkonde en een boek. ROTTERDAM De Maasstad is tot en met 16 juli het bruisend middelpunt van scha kend Europa. Uit alle windstreken van ons werelddeel stromen de absolute topschakers naar het World Trade Center aan het Beurs plein om deel tc nemen aan de eindstrijd van het toernooi om de Europa Cup voor clubteams, die georganiseerd wordt door de Nederlandse kampioen Volmac uit Rotterdam, zelf één der halve-finalisten. Alhoewel er nog geen pion is verplaatst, kan nu reeds vast worden gesteld, dat het toer nooi in kwalitatief opzicht - voor het organistiecomité ge slaagd genoemd kan worden. Minimaal 18 grootmeesters en 7 Internationale meesters, uit komend voor CSKA Moskou (Sovjet Unie), Honved Buda pest (Hongarije), Solinger Schachgesellschaft (West Duitsland) en het Rotterdam se Volmac zijn maan dagmiddag 11 juli begonnen aan hun marathon, die zes Jeroen Piket. dagen zal vergen. Onder de deelnemers bevin den zich coryfeeën als Jan Timman, Viktor Kortsjnoj, Jo nathan Speelman, John van der Wiel, Genna Sosonko, Je roen Piket (allen uitkomend voor Volmac Rotterdam), Ar- toer Joesoepov, Vladimir Toekmakov, Smbat Lpoetjan, Jevgenij Vladimirov (CSKA Moskou), Gyula Sax, Jozsef Punter, Jozsef Horvath (Hon ved Budapest), oud wereld kampioen Boris Spasski, Ro bert Hubner, Nigel Short en Eric Lobron (Solingen). Voor waar een verzameling topspe- lers, om u tegen te zeggen! Nog nooit had Rotterdam zo'n sterk bezet schaaktoernooi binnen haar grenzen. Volmac Rotterdam plaatste zich voor de eindstrijd via overwinningen op Legion Warschau (Polen), Wasa Stockholm (Zweden) en Spar- tacus Budapest (Hongarije). CSKA Moskou, dat de Cup verdedigt, was de eerste ronde vrijgeloot en bleek vervolgens te sterk voor Oslo ()Noorwe- gen) en Bayern München (West-Duitsland). Honved versloeg achtereenvolgens de Koninklijke Gent (België), Merkur Graz (Oostenrijk) en Gosa Smederevska Palanka (Joegoslavië), terwijl het ster ke Solingen geen enkele moei te bleek te hebben met Slavia Sofia (Bulgarije), Enosis Thessaloniki (Griekenland) en Bosna Serajevo (Joegoslavië). Russen niet favoriet Alhoewel de Sovjet Unie geldt als het land met het grootste arsenaal topschakers, is het Moskouse CSKA voor insiders niet de gedoodverde winnaar van dit toernooi. De Russen komen namelijk enigszins verzwakt naar Rotterdam, omdat hun eerste bordspeler, de vice wereldkampioen Ana toli Karpov heeft afgezegd. 9 Artoer Joesoepov. Dat houdt niet in dat de Sov jets geen hoge ogen zullen gooien - integendeel, er zit nog kwaliteit genoeg achter de borden -, maar een team zonder Karpov is nu eenmaal gemakkelijker te bestrijden. Licht favoriet zijn de West duitsers (het lijkt wel of de voetbalroes zich tot het scha ken gaat uitstrekken) maar met name Volmac Rotterdam is zeker niet kansloos als eer ste bordspeler Jan Timman zijn eigen ritme hervindt na enkele minder sterke optre dens gedurende de laatste maanden. Het zou een geweldige stimu lans betekenen voor de schaaksport in Nederland als door Ed Voortmeijer Volmac de Cup verovert. Maar zover is het nog niet. Men kan het allemaal van dichtbij meemaken in het World Trade Center. Van 12 tot en met 15 juli wordt er om 14.00 uur begon nen en op zaterdag 16 juli om 12.00 uur. De entree is gratis (dat is wel wat anders dan in München!) en elke dag zullen twee bekende schakers het publiek bezig houden met hun demonstraties. Toernooiprobleem 9 Viktor Kortsjnoj. De Internationale pro- bleemmeester Jac. Haring heeft ter gelegenheid van het Volmac Schaaktoer nooi een speciaal probleem gecomponeerd, dat hij op draagt aan de deelnemers en de leden van het organi- satie-comitié. Het is een zg. driezet en de stand luidt: Wit Kdl, Dg7, Te3, Te7, La7, Pb2, Ph2, pi, b4, b7, c4, e5 en f2. Zwart Kd4, Td5, Th4, Ld6, Lh5, Pc6, pi, c5, c7, e6, f3 en f7. Wit begint en geeft mat in drie zetten. Uw oplossing graag per briefkaart voor 1 september 1988 aan: Volmac Schaaktoernooi, t.a.v. Ed Voortmeijer, Peellandstraat 23, 3077 HK Rotterdam. Onder de inzenders van goede oplossingen worden tien toer nooiboeken verloot. De prijswinnaars krijgen persoonlijk be richt. ROTTERDAM —Twee baby-zeeleeuwtjes, drie moeders, jalouzie, intri ges en een afgetakeld bassin vormen de ingre diënten van Blijdorps ei gentijdse aflevering van 'Peyton Place'. Het zee leeuwen-bassin maakt een haveloze indruk, maar dit mag de voort- plantingsdrift van de Californische zeeleeu wen kennelijk niet druk ken. Binnen enkele we ken werden achter el kaar drie baby-zeel eeuwtjes geboren in de diergaarde, die grootse plannen heeft voor de toekomst. De pasgeborenen kunnen to taal niet zwemmen, dat moe ten ze zo snel mogelijk van hun moeder leren. Waar schijnlijk is één van de jongen of doodgeboren of verdron ken. De moeder 'Nelly' is on troostbaar. Samen met de twee andere moeders, 'Willi' en 'Sjaan' be- moiet ze zich toch met de op voeding van de twee bpby- zeeleeuwtjes. Het vervolg van deze in de wandel al genoem de 'Peyton Place' perikelen is dagelijks te zien in Diergaar de Blijdorp. De bouw van het slingerape- neiland vordert gestaag. De slingerapen verblijven nog steeds in het Nachtdierenhuis. Daar zijn intussen twee baby aapjes geboren, nadat eind vorig jaar in Engeland een 'mannetje van dezelfde soort was gevonden. De draagtijd van een zwarte slingeraap is ongeveer 5 maanden. Het in gevoerde mannetje voelt zich dus al aardig thuis in de groep. Vorige week presenteerden bestuur en staf van Diergaarde Blijdorp hun visie op de toekomst van de diergaarde aan de raadscom missieleden voor Sport en Re creatie. Blijdorpvoorzitter Schoufour zei daarbij dat „800.000 be zoekers per jaar, een grotere leefbaarheid in de stad en de unieke vorm van presentatie van natuuraspectèn, de drie uitgangspunten van het 'Mas- 'Blijdrop in perspectief met van links naar rechts: voorzitter Schoufour, de bioloog De Boer en hoofd technische Dienst Leerkotte. terplan' zijn. Met de realisatie van de plannen kan de dier gaarde uitgroeien tot een World Life Centre." Het tientallen miljoenen kos tende project trekt overigens nu al interessante investeer ders aan. En dat is gunstig voor de toekomst van de dier gaarde, want van de gemeente kan niet verwacht worden dat zij het gehele project gaat fi nancieren. Jaarlijks onder steunt zij de diergaarde voor zeven miljoen gulden om het begrotingstekort te dekken. „En dat was in het verleden enkele miljoenen meer (tien miljoen red.)", aldus Wethou der Jansen (Sport en Recrea tie). Diergaarde Blijdorp zal wel licht elders in de stad moeten verrijzen. De leden van de raadscommissie vinden een andere locatie 'bespreekbaar'. Tot opluchting van Schou four, die de leden voorhield dat de bouw van het grootste spectakel (het Oceanium) ja ren vergt. „En dat kan tot in gewikkelde situaties binnen de hekken van de diergaarde leiden." Wel zullen de kosten ineens opgebracht moeten worden. Het is daarom niet onmogelijk dat de diergaarde, om inves teerders aan te trekken meer aan het show-element tegen- moet zal komen. Er komen dan naast de diergaarde re creatieve voorzieningen bij. Wie geïnteresseerd is in de toekomstplannen van Dier gaarde Blijdorp kan vanaf 14 juli in de tentoonstellings ruimte van de Bibliotheek aan de Hoogstraat de maquette en artist-impressions bekijken tijdens de openingstijden van de bibliotheek. De maquette staat daar opgesteld tot eind augustus. VAKANTIE I dag 6 au9 Ja mensen...uw slager gaal mei akantie. Kom daarom deze week ?xtra profiteren! Want. mager stukje u\\n Gehakt q98 1half om half. 2 kilo m mager stukje van de schouder kilo Bief lappen Speklappen 3» Irkkkik) ■ekker magereB magere van de ham! of een lekkere zo klaanlekker magere Kalfslapjes 14.98 Kalfsgehakt 11.98 Kalfspoulet 14.98 Kalfsfrikandoi,, 15.98 Kalfsroiiade w, 14.98 Kalfsborstlapje 12.98 698 Rosbief lip lekker mals stukje, kilo I "9 a specialiteit! heel kilo E# kakelvers, 2 kilo Baconde b°'erham: i 150 gram Schiedam Grote Markt 12 Tel. 010 - 473 11 30 Koopavond Onze snelgroeiende zaak is uit zijn jasje gegroeid en wij zitten nu met een ruimere behuizing aan de Burg. Honnerlage Gretelaan 15, Schiedam alwaar u vindt 70 OCCASIONS voor de mensen met de kleine portemonnee, studenten, AOW-ers etc. AUTO'S V.A. 500.- 4000.-. Betaalbare goede occasions met garantie, APK-gekeurd, 10.000 km beurt dan naar Autobedrijf v. Gulik, Burgemeester Honnerlage Gretelaan 15, Schiedam, tel. 010-4 73 72 11. Geopend van 09.00-21.00 uur! 40 OCCASIONS van 4.000.- 12.000.- Onze garantie is op de gehele wagen!!! Autobedrijf van Gulik, het snelst groeiende autobedrijf in Schiedam en omstreken. Dit danken wij mede aan onze klanten, die reeds bij ons kochten en juist omdat wij ze niet teleurstellen in service en garantie, bij ons blijven kopen. Weet u wat garantie betekent? Bovag garantie gaat pas gelden als u een auto koopt v.a. f. 7.500.-. Wij geven garantie reeds v.a. f 3.000.- en wat voor garantie? Juist ja, garantie op het gehele motorische en mechanische gedeelte, de totale wagen: Incl. accu, banden, uitlaat en schokdempers. Wij hebben geen plan of systeem, wij geven garantie zwart op wit. Een auto van een paar duizend gulden mag toch wel een tijdje kunnen rijden? Dat vinden wij nu juist ook!!! In onze eigen werkplaats kunt u terecht voor al uw reparaties en onderhoud, ook dus voor uw grote of kleine beurt. Met nieuwe APK keuring en 6 t/m 12 maanden garantie! EIGEN WERKPLAATS, INRUIL, FINANCIERING MOGELIJK. GARANTIE ZWART OP WIT SCHOOLSTRAAT 6, SCHIEDAM, TEL. 010-4 73 15 21

De Havenloods | 1988 | | pagina 7