EWwif «er. De mini Jumbo is volwassen Conventioneel ontwerp met luxueuse inrichting Mazda 626 Wagon IS NISSAN LAUREL 2.4 SLX Cilinderselectieve antiklopregeling bij Audi DONDERDAG 14 JULI 1988 28-563 Uiterlijk is de nieuwe Nissan Laurel geen toon beeld van perfecte stroom lijning, zoals de Scorpio en de R25 en de Omega. Mis schien is hij wel in de wind tunnel geweest, maar lang durig en intensief onder zoek is het absoluut niet ge weest. Volgens Nissan is er ift deze klasse behoefte aan een conventioneel model. Rechthoekig, groot en van binnen ongekend royaal qua ruimte en inrichting Het is echt een auto voor de rustige zakenman, die meer be hoefte heeft aan comfort dan ui terlijk fraais. Het is geen scheu rijzer. want daarvoor is het on derstel te ouderwets. Het eon- Vfiatóestele <fc8ndmjfsysteem be staat uit: voor onafhankelijke wielophanging en achter een vrij zware starre as. Goedkoop maar voor het beoogde doei zeker ver antwoord. Daartegenover heeft men veel aandacht besteed aan de afwerking en uitrusting. De wagen is vrij compleet en fraai afgewerkt. Als, krachtbron kan men kie zen uit een 2.4 liter zescilinder in Ijn en een 3.0 V6. Beide zijn lenzine-uitvoering. Verder heeft ïen een 2.8 liter zelfontbrander. 'ooral deze laatste is ideaal voor e lange afstandrijders onder u. Verder kan men kiezen uit een Ijandgeschakelde versnellings bak en een automaat met een ilektrïsch inschakelbare over- Daar voelt hij zich ook het beste thuis. Minder handelbaar is hij, gezien zijn afmetingen, in het drukke stadsverkeer. De voorzij de is evenals de achterzijde goed gemarkeerd. Het uitzicht voor de bestuurder en zijn passagiers is prima. Blinde hoeken terzijde van de achterruit zijn klein en niet storend. De carrosserie heeft rondom tegen parkeerschade ziy waarts doorgetrokken bumpers en brede rubberen strips en stootlijsten aan de zijkant. Het rijcomfort wordt gunstig beïnvloed doordat de wagen mooi stil en de vering voldoende rel twee niet alleen lekker zitten- soepel is. Alleen op minder goed de. maar ook fraai uitziende wegdek merk je duidelijk de clubfauteuils met hoofdsteunen, aanwezigheid vin de'lóggo star- ln de gemiddelde huiskamer zo'u re achteras. er jaloers op zijn. Ze zijn perfect rr»Mcr»OT in te stellen Hierdoor kan men gumi-uhi geheel ontspannen aan het ver_ Voorin vinden we in deze Lau- keer .deelnemen. Hoofd- en been ruimte zijn voorin ruim voldoen de. Achterin hebben de passa giers eveneens voldoende ruimte. De achterbank zit uitstekend en is voorzien van een armleuning in het midden. Het dashboard is functioneel ingericht. CONCLUSIE Wie een grote, comfortabele wagen zoekt voor een redelijk prijs moet zeker aan een Nissan Laurel denken. De wagen is ui terst betrouwbaar en staat ga rant voor vele duizenden kilome ters rijplezier. Ondanks het forse uiterlijk en gewicht is de wagen voldoende snel. Het is een ideale wagen voor de rustige rijder, want een scheurijzer is het abso luut niet. De zescilinder zorgt dat de voortstuwing soepel en geluidloos verloopt. Minder .ge schikt is deze uitvqqring voor liefhebbers vanéén caravan, om dat, zoals reeds eerder vermeld, de trekkracht aan de achterwie len over een te groot snelheidsge- bied te vlak verloopt. RIJ-IMPRESSIE VAN DE SUBARU JUMBO MOTOR Wat direct opvalt is de enorme jnotorkap van deze wagen. Dat is podig om de grote zescilinder op een fatsoenlijke manier te mon teren De zescilinder heeft een cilinderinhoud van 2393 cc en perst met veel moeite 127 paar- dekrachten uit zijn cilinders. Het js geen modern ontwerp, omdat het maximum draaimoment pas bij 4400 omwentelingen geleverd tvordt. Daar staat tegenover dat le motor ongekend soepel en rillingsvrij zijn opgedragen aak uitvoert zonder veel lawaai produceren. Tijdens metingen een hypermoderne rollen- neetbank viel het ons op. dat het ideale wagen is voor het rekken van een caravan in het mitenland. Dat geldt vooral bij logere snelheden. Bij de minste Steiging van de weg of toename Van de luchtweerstand valt de tehele combinatie snel in snel heid terug. Dat komt, omdat het Verloop van de trekkracht aan de achterwielen bijzonder vlak is óver een groot toerengebied. Solo rijden met deze wagen is bij hoge snelheden op de Autobahn ook minder plezierig, omdat bij de minste stijging, de snelheid fors afneemt. Volgens de fabriek heeft hij een topsnelheid van 190 kilometer per uur, maar daar voor heeft men veel geduld nodig én een bijzonder vlakke weg. De motor valt voor normaal gebruik In ons land zeker niet tegen. Achter deze krachtbron, staat |n langsrichting onder de motor kap. een handgeschakelde ver snellingsbak. De vijf versnellin gen zijn goed aangepast aan het Karakter van deze wagen. De bak Schakelt vrij direct en gemakke lijk- De koppeling zorgt ervoor dat de aangeboden stuwkracht soe pel wordt overgedragen aan de achterwielen. De benodigde pe daalkracht voor de bediening pan de koppeling is gering. BESTURING Onze testwagen is voorzien ban een perfect werkende stuur- bekrachtiger waardoor het weg- éontact bij hoge snelheden uit wekend behouden wordt. De koersvastheid is goed en hij is Vlot handelbaar op de snelweg. We worden allemaal al baby geboren. Vaak krijgen we voor onze voornaam het woordje klein, bijvoorbeeld kleine Jan. Kleine Jan groeit en plotseling heet hij gewoon Jan, een teken dat hij volwassen is. Dat kun nen we ook van de mini Jumbo zeggen. Vroeger was het echt een mini Jumbo, nu heet hij gewoon Jumbo, want hij heeft nu volwassen interieurafmetingen. De Jumbo is ruim, hij is groter De succesvolle Subaru Jumbo is grondig vernieuwd. Deze pitti ge. compacte en toch ruime wa gen kreeg onder meer een geheel nieuwe carrosserie, die de auto een uitstekende stroomlijn ver schaft. De Jumbo heeft nu ron dere vormen en bovendien ecp groter glasoppervlak, waardoor het zicht rondom sterk verbe terd. Dank zij een grotere wiel basis en een compacter motor compartiment nam de binnen ruimte nog verder toe. Aan de buitenzijde van de nieuwe Jumbo vallen de in het voorpaneel opgenomen halogeen koplampen en de breed omslui tende voorbumper op, die tevens bescherming biedt tegen steen slag. De twee ruitewisseis heb ben verschillende afmetingen, zodat de bestuurder altijd een maximaal zicht wordt gegaran deerd. De aërodynamica van de Su baru Jumbo werd sterk verbe terd door toepassing van een mo torkap die ronder van vorm is en die vloeiend over gaat in een bre de. kunststof bumper. Beide TECHNISCHE GEGEVENS bumpers zijn van kunststof en versterken door hun functionele vorm het zogenaamde „spoiler- effect". Het dak van de Jumbo loopt over in een spoiler, die ver vuiling van de achterkant en achterpaneel tegengaat. Verder is het windgeruis teruggebracht door het verdwijnen van de dak goot, de in één vlak liggende rui ten en portierstijlen, de aërody namisch gevormde buitenspiegel en dé bij het type SDE in de voorruitstijl opgenomen anten- MOTOR De tweecilinder motor van de Subaru Jumbo heeft een boven liggende nokkenas en twee ba lansassen. Hij staat dwars voorin en drijft via een prettig schake lende vierversnellingsbak de voorwielen aan. De motor heeft een cilinderinhoud van 665 cc en levert zevenendertig pk. Door deze krachtsexplosie zal de topsr nelheid rond de honderdvijfen- twintig kilometer per uur schommelen, zodat we zonder drukke steden en op landwegen. Hij voelt zich minder goed thuis op de snelwegen. Het gemiddeld verbruik zal rond de één op achttien schom melen. Dat zal sterk afhankelijk zijri van topsnelheid. Het is alge meen bekend dat kleine wagens, veel brandstof verbruiken, naar mate ze langdurig hoge snelhe den rijden. WEGLIGGING De nieuwe Jumbo heeft rond om onafhankelijke wielophan ging. Voor McPherson veerpoten met stabilisator. De achterwiel ophanging werkt met semi-ge- trokken armen, telescoopveren en lage druk-schokdempers. Door moderniseringen aan de wielophanging verbeterde ver der de stabiliteit in bochten. De Jumbo heeft een dubbel, diago naal gescheiden remcircuit met schijfremmen voor en trommels achter. Het remsysteem is be krachtigd en heeft een remdruk- begrenzer die het blokkeren van de achterwielen tegen gaat. De driedeurs weegt 572 kilo gram en de vijfdeurs veertig ki logram meer. Toch zal het mij niet verwonderen, dat over enige jaren, de Jumbo onafhankelijke achterwielophanging heeft, zo als nu toegepast bij de Suzuki Alt0 COMFORT Het interieur werd beduidend ruimer. Er ontstond, in vergelij king met het vorige model, aan zienlijk meer hoofdruimte. De instap, via twee of vier portieren, is opmerkelijk gemakkelijk en de zit op de stoelen en de achter bank van de Jumbo is comforta bel. De stoelen zijn voorzien van verstelbare rugleuningen. In de vijfdeurs Jumbo SDX is tevens de achterrugleuning in drie stan den verstelbaar. Het interieur van de Jumbo kan. zonder overdrijving, de ver gelijking met veel duurdere au to's doorstaan. Het dashboard kreeg een nieuwe vormgeving en is zeer overzichtelijk. In één oog slag kan de bestuurder alle vitale informatie opnemen. De hendels en schakelaars zijn logisch ge groepeerd: zonder de handen van het stuur te nemen kunnen ruitewissers en verlichting wor den in- of uitgeschakeld. Talrijk 'is bovendien het aantal opberg- vakken. Verwarming en ventilatie kunnen worden geregeld via een centraal in het dashboard ge plaatst rooster, terwijl extra luchtopeningen in de hoeken bij de voorruit en zijruiten voor een snelle ontwasemlpg zorgen. Natuurlijk kan de achterbank in alle uitvoeringen worden neergeklapt, waardoor de kof ferruimte van de Jumbo sterk wordt vergroot. Bij de vijfdeurs SDX-versie is de rugleuning standaard in twee delen neer klapbaar. Dat maakt het vervoe ren van lange bagagestukken en een extra passagier mogelijk. De vloer van de kofferruimte werd zo laag mogelijk gehouden: in combinatie met de breed openslaande achterklep, die doorloopt tot de achterbumper, wordt zodoende een optimale bereikbaarheid geboden. De ba gageruimte wordt bij de vijf deurs SDX afgedekt met een kunststof hoedenplank, die au tomatisch meebeweegt bij het openen van de achterklep. De hoedenplank is bovendien voor zien van isolatiemateriaal. Dat vermindert niet alleen het ge luidsniveau, maar verhindert ook het wegglijden en kreuken van het tapijt. CONCLUSIE Er zijn twee carrsoserie-uit- voeringen van de nieuwe Jumbo leverbaar: één met drie- en één met vijf deuren. De driedeurs Jumbo wordt geleverd met twee uitrustingsniveau's: DL en SDX. terwijl de vijfdeurs er alleen in de SDX-uitvoering is. De DL- versie heeft alles wat nodig is, de SDX-versie biedt de rijder ech ter nog meer luxe aan binnenbe- kleding en uitrusting. Deze auto heeft standaard bijvoorbeeld een aansteker, stoffen bekleding, ruitewissers met interval, een ra dio en getint glas. Op de vijf deurs versie zijn kindersloten standaard. De mini Jumbo heet nu terecht Jumbo. Men kan zich nu vrij ruim verplaatsen over langere afstanden. De rij-eigenschappen rijn goed. Het motortje krijgt het wel moeilijk, als we over op de snelweg 120 kilometer per uur moeten rijden. Het is veel meer een ideale wagen voor het gewo ne woon- en werkverkeer. Een fijne wagen voor druk stadsver keer. Onverschillig of een auto bestuurder in de Nederland se polder of in de Alpen rijdt, of het +40 C is, of met su per- of normale benzine wordt gereden: de cilinder- selectieve antiklopregeling van de Audi-motor past het ontstekingstijdstip volauto matisch aan de wisselende bedrijfsomstandigheden aan. Audi heeft een consequent' gebruik gemaakt van de int 4- ligente electronica. gecombi neerd met minitieuze mecha nica bij het inspuit- en ontsie- kingssysteem. De door een mi- croprocessor gestuurde ont- DE BESTE „ONBEKENDE" TECHNIEK steking met cilinderselectieve antiklopregeling zorgt ervoor, dat de ontstekingshoek voor elke cilinder afzonderlijk wordt ingesteld. Via een klop- sensor op de motor wordt een signaal afgegeven, zodat elke cilinder, zonder gevaar onder voor de ontsteking, onder de best mogelijke omstandighe den tot aan de klopgrens zijn werk kan doen. Daarom is het vermogensverlies kleiner dan bij motoren, waarbij de ont steking voor a-Me cilinders ge meenschappelijk wordt ver traagd, De antiklopregeling waar borgt onder voortdurend ver anderende druk- en tempera- tuuromstandigheden. wisse lende luchtvochtigheid yn ver schillende brandstofkwalitei- ten een optimaal vermogen. Cilinderselectieve antiklóp- regelingen werken momenteel in de 1.9 liter-viereilindermo- tor. die in het topmodel van de Audi 80 is ingebouwd, alsme de in de 2.0 liter en 2.3 liter vijfcilinders van de Audi 90 en Audi 100 modellen. Ook de Audi turbo-motoren zijn uit gerust met voleleet'ronische kenwaarden-gestuurde ont stekingssystemen en antiklop regeling. Reeds in 1985 maakten de Audi-ingenieurs bij de 1.8 li ter viereilindermotor van de Audi 80 voor het eerst in de serieproduktie gebruik van de cilinderselectieve antiklopre geling. die in combinatie met een hoge compressie (10:1) wordt toegepast. Daarmee wordt de energie van eeriTioge compressie ten volle benut. De huidige, uitlaatgasgereinigde Audi-motoren. die zijn voor zien van drieweg katalysato ren. doen voor hun voorgan gers met conventionele ontste kingssystemen qua vermogen, koppei en verbruikswaarden praktisch niet meer onder Door minder onderhoud en grotere betrouwbaarheid rijdt de klant met minder kosten en bedrijfszekerder. De beste „oribekende" tech niek wordt momenteel goöerd: De „Auto Zeitung" in Keulen verleent de „Auto-Oscar 1988" aan Audi AG voor de ontwikkeling en eerste toepas sing in grote serieprodukties van de cilinderselectieve an tiklopregeling. Voor de Audi- rijdërs betekent deze toe komstgerichte technologie, gecombineerd met de aërodv- voordeel, door uitstekende rij- prestratics en een gunstig brandstofverbruik. Renault 21 Nevada Van Renault heeft op basis van de populaire en succesvolle Renault 21 Nevada nu ook een bedrijfsauto-uitvoering in haar leveringsprogramma opgenomen. Deze is voorzien van een volledig vlakke laadvloer terwijl de achterbank ontbreekt. Renault is er in geslaagd dit te doen zonder de fraaie lijn van deze bijzondere stationcar aan te tasten. De laadvloer I ,X5 meter lang, de breedte tussen de wielkasten 1,15 meter en het laadvolume maarliefst 1,9 m'. Het laadvermogen van de Nevada Van loopt van 510 kg voorde TL-uitvoering lot590 kg voorde Turbo Diesel. Opel Kadett 4 x 4 Na het niet door gaan van groep S is één van de net ont wikkelde groep S Kadett's XTRAC overgegaan in de handen van rallv- Welch. Momenteel voert hij met deze vierwielaangedre- ven Kadett de ranglijst aan van het RAC British Rallycross Cham pionship, voor een Metro 6R4, Ford RS 200 en de Peu geot 205 T16 E2. Mazda verkoopt Ford Mustang in Japan Onder de naam Ford Probe gaat Mazda de Ford Mustang op de Japanse markt verkopen. De auto is weliswaar een Amerikaanse Ford ontwerp maar wordt al vervaardigd in de Mazda fabriek in Flat Rock Michigan. Mazda noemt voor deze stap twee redenen: de eerste plaats is de aantrekkelijke prijs door de gewijzigde koersverhouding tussen yen en dollar en de tweede is het beleid van diversificatie. Meer winst voor Koreaanse autoproducenten De Koreaanse autofabrikanten Hyundai, Kia en Sangyong hebben in 1987 aanzienlijke winsten behaald. De winst van Hyundai ging j met maar liefst zesenvijftig procent omhoog tot bijna 75 miljoen dollar bij een omzet yan 3,5 miljard dollar. Kia behaalde een i nettowinst van 26 miljoen. AX cabriolet Voor de liefhebbe+S van-denzon ep.de Citroen AX is,ei;gqed pieuws. De AX Gabrio is leverbaar. In Portugal maakt de firma Benjamin Barral van uw AX driedeursuitvoering een moderne cabriolet. De wagen oogt bijzonder mooi en valt onmiddellijk op in het stadsver keer. De Mazda 626 Wagon is de stationcar-versie van Maz da's populaire middenklas ser, de 626, waarvan eind 1987 een volledig nieuwe modellenreeks werd geïntro duceerd. Met deze uitbrei ding biedt Mazda nu een mo del aan dat de rij-eigen- schappen, het comfort en het uitrustingsniveau van dit type combineert met de ex tra gebruiksmogelijkheden van de vergrote interieur ruimte. De Mazda 626 Wagon is een veelzijdige gezins- en of za- kenwagen met een karakteris tieke eigentijdse styling. Het exterieur wordt gekenmerkt door een speciaal ontwerp van de achterklep, die doorloopt tot in het dak waardoor een extra grote laadruimte wordt geschapen. Halverwege de achterportieren is de daklijn verhoogd wat een grotere ba gageruimte mogelijk maakt en de auto tevens een eigentijds uiterlijk geeft. De Wagon wordt geleverd in LX- en GLX-uitvoering. Men kan kiezen uit een 1.8 liter benzinemotor met acht klep pen en katalysator, een 2.0 met twaalf kleppen en kataly sator en een 2.0 liter diesel. Standaard worden ze voorzien van vijf versnellingen. Achter de 2.0 benzine-uitvoering kan men een automatische ver snellingsbak hangen. De cha- sis- én vloercomponenten van de Mazda 626 Wagon zijn ge lijk aan die van de Sedan- en Hatchback-versie. De Mazda 626 Wagon 2.0 12V GLX kan, tegen meerprijs worden uitgerust met een in teressant extra. Tegen de ach terzijde van de rugleuning van de achtèrbank kan een extra zitting voor twee passagiers worden gemonteerd. Deze zit ten dan achterwaarts ten op zichte van de rijrichting. De bank is eenvoudig neerklap baar waardoor een vlakke laadvloer ontstaat. Samen met de deelbare rugleuning van de achterbank zijn diverse com binaties voor passagiers- en bagagevervoer te maken. Daarmee wordt het specifieke van de familie-auto extra on derstreept.

De Havenloods | 1988 | | pagina 19