Archeologen waken over bodemschatten Opvallende vondsten bij noodopgraving Ploeg Havenloods/Het Zuiden heeft titel te verdedigen ©DE HAVENLOODS Cornell tr a DONDERDAG 14 JULI 1988 28-376 ,1 :i WATERWEG-NOORD „Het is vaak een kwestie van redden wat er te red den valt", zegt voorzitter Hans van der Donck van de archeologische werkgroep Helinium over de opgra vingen die de amateur-ar cheologen uitvoeren. De archeologische werkgroep bestaat dit jaar dertig jaar en heeft in die tijd heel wat sporen uit de rijke historie van deze streek gered van vernietiging. Op het mo ment is een aantal archeo logen bezig met een nood- opgraving bij Kethel, ten noorden van Schiedam. De werkgroep legt daar resten van bewoning uit de Ro- periode bloot. Het is overigens aan één van de leden van Helinium zelf te danken dat deze oudheidkun- fXVPEBM/wvunhand dige vindplaats niet verloren is gegaan. Op de betreffende locatie worden binnenkort voorbereidingen getroffen om de grond bruikbaar te maken als industrieterrein. De ama teur-archeologen zijn bij der gelijke operaties waakzaam dat er geen oudheidkundige materiaal verloren gaat. Daarom gaan de leden van Helinium regelmatig het veld in op zoek naar sporen uit het verleden. Bij een van die routinetochten vond een lid bij een uitgediep te sloot paalsporen en een hoeveelheid scherven uit de Romeinse periode. De werk groep heeft hierna een proef- sleuf gegraven en vanaf mei van dit jaar is men bezig met de eigenlijke opgraving. Tot nu toe zijn op de locatie in Kethel al leuke vondsten ge daan. Wat Hans van der Donck op valt is dat van het scherven- materiaal maar liefst 90 pro cent van Romeinse oorsprong is en de rest inheems. Vorig jaar troffen de archeologen bij een andere opgraving bij de Vijfsluizen een geheel andere verhouding aan. De opgraving in Kethel be treft een boerderij uit het be gin van de jaartelling die op een kleirug is gebouwd. In die Vervolg voorpagina Hel KEP-filiaal in de 's-Gravenlandsepolder te Schiedam. gunstig. Onderzoekers spra ken elkaar tegen. KEP kreeg een half jaar de tijd (tot 1 januari '88) een betere versie te maken. Ondertussen had het bedrijf al wel 45 werkne mers in dienst, waarvoor voor een deel arbeidstijdverkorting moest worden aangevraagd. Politiek Den Haag begon zich meer en meer te interesseren voor de paspoortzaak. Repu taties wankelden, rookgordij nen werden opgelaten en pre mier Lubbers zelf wierp zich op als 'supervisor'. Het baatte niet, de roep om openbaarheid werd alsmaar groter en men besloot tot een parlementaire enquête, het zwaarste politie ke middel. Duidelijk werd on dertussen ook dat het contract tussen de overheid en KEP tal van gaten bevatte. Met name de veiligheidseisen bleken zeer vaag omschreven. KEP stond sterker dan menigeen aanvankelijk veronderstelde. "Het paspoort dat wij op 1 januari van dit jaar het licht deden zien is naar mijn me ning een wereldprodukt", stelt Van Dijk vast. Het bestaat uit een visumboekje (met .water merk) en een identiteitskaart (volstrekt nieuw). Beide zijn bijzonder moeilijk na te ma ken, maar de fraudebesten digheid valt of staat natuur lijk met een goede controle. al? KEP, een aantal kenmer ken gemaakt, die indien het grenspersoneel juist wordt geïnstrueerd, onmogelijk ver valst kunnen worden. Falsifi caties vallen meteen door de mand, maar nogmaals er moet wel goed gecontroleerd wor den, 'that's fair'. De negatieve adviezen van de Centrale Re cherche Informatiedienst en de marechaussee over onze laatste paspoortversie, had den slechts betrekking op kleine onderdelen en zijn door de pers en politiek Den Haag tot ongekende proporties op geblazen". "Momenteel zijn we druk doende alsnog een aantal mi nutieuze wijzigingen aan te brengen. De laatste kans die ohs geboden is, een perfect paspoort af te leveren op 1 september a.s., maken wij zonder twijfel volledig waar. KEP maakt het beste paspoort van de wereld, 'no problem'. Over die parlementaire en quête, wat moet ik zeggen? Ik vind het middel veel te zwaar. Natuurlijk zijn er fouten ge maakt, aan weerskanten wel te verstaan. Hierbij speelt ook een rol dat twee geheel ver schillende werelden met el kaar botsen. Er is nu een ware slangenkuil gecreëerd, waar iedereen heelhuids uit wil ko- "De uitspraken van directeur Baard, over de 20 dossiers die voor het juridisch gevecht bij ons klaar zouden staan, waren binnen dat kader zeer onver standig, maar ja. Voorlopig wil ik er, als tijdelijk bewind voerder bij KEP, voor zorgen dat ons produkt de eer krijgt die het verdient en dat daar naast 45 mensen aan het werk blijven, want die staan na tuurlijk wel op straat indien het onverhoopt misloopt", be sluit de interim-manager. De archeologische werkgroep Helinium heeft in het korte bestaan al vele belangrijke vondsten gedaan. tijd was ej: in deze omgeving lezingen gaan over een zo viteit zijn de excursies. On aardig wat bewoning. breed mogelijk vlak van de langs nog zijn dè leden-en do- archeologie. Een andere acti- nateurs van de werkgroep op Steentijd Drempelvrees Ondaks dat de werkgroep de laatste tijd groeit constateert voorzitter Van der Donck dat veel geïnteresseerden een drempelvrees hebben om ac tief mee te gaan doen aan de opgravingen. „Ze krijgen ech ter een goede begeleiding van deskundigen en de kennis komt vanzelf wel", excursie geweest naar Duits- In het najaar wordt het 30- land en Nijmegen. Daarbij jarig bestaan gevierd met een werden opgravingen van Ro- expositie in de etalage van boekhandel De Draak in Vlaardingen. „We steken niet te veel geld in het jubileum want dat hebben we gewoon niet". Hij wil van de gelegenheid ge bruik maken om te benadruk ken dat schatgraven zonder vergunning strafbaar is. De politie houdt dan ook goed toezicht bij de opgravingen. Mensen die zich op legale ma nier willen bezighouden met het verleden of meer over de opgravingen willen weten kunnen bellen naar Hans van der Donck, telefoon 01899- 22436, b.g.g. 010-4189136. Maar ook van de tijd voor de Romeinen zijn heel wat spo ren van menselijke bewoning in de bodem terug te vinden. De oudste sporen dateren zelfs uit de late steentijd. De beroemste vondst is die van de bewoningssporen in de Broek polder en in de Ary Koplaan. Daar werden de resten van wat later de Vlaardingencul- tuur genoemd zou worden ontdekt. Deze opgraving was in 1958 de directe aanleiding tot de oprichting van de archeologi sche werkgroep Helinium. Het werkgebied van de archeolo gen in Schiedam, Vlaardin gen, Maassluis, Maasland en Hoek van Holland. „Dit is een enorm rijk gebied", vertelt Hans van der Donck. „In de dertig jaren dat we in georga niseerd verband actief zijn hebben we dan ook van alles al opgegraven. Vorig jaar nog vonden we resten uit de late ijzertijd en de vroeg-Romein- se tijd in de Aalkeetpolder in Vlaardingen". De werkgroep was ook be hulpzaam bij de voorbereidin gen voor het onderzoek dat studenten van de Rijksuniver siteit Leiden verrichten in de Foppepolder in Vlaardingen. De studenten hopen daar een nederzetting uit de ijzertijd aan te treffen. Waterpomp De werkgroep Helinium zelf beperkt zich vooral tot nood- opgravingen. „Als een gebied niet bedreigd wordt doen we daar bijna ni^ts aan", aldus Van der Donck. „We komen toch al mensen en materieel tekort". Hij is dan ook heel blij met de waterpomp die dankzij de zomerzegelactie aangeschaft kon worden. „Dat ding is in deze omgeving echt onmisbaar". De archeologische werkgroep heet met Vlaardingen goede afspraken gemaakt. Een oud heidkundig adviseur, die te vens lid is van Helinium, krijgt regelmatig te horen waar de gemeente gaat graven of slopen. In Schiedam en Maassluis zijn ook gesprekken gaande om iets dergelijks op te zetten. De activiteiten van Helinium beperken zich niet tot de graafwerkzaamheden. In de eigen ruimte in het Hollandia- gebouw in Vlaardingen zijn regelmatig werkavonden. Op deze avonden worden de vondsten gewassen en genum merd. Ook wordt dan getracht de vondsten te reconstrueren. Expositie Een gedeelte van deze vond sten wordt tentoongesteld in de Archeoruimte in het Hol- landiagebouw. Op deze expo sitie zijn alleen materialen te zien die in Vlaardingen zijn opgegraven. Het materiaal dat bijvoorbeeld in Schiedam wordt gevonden gaat naar een ander depot. Helaas voor de Schedammers is er geen expo sitie van Schiedamse vond sten. De expositie die jaren lang in de kelder van het Ste delijk Museum was te zien, heeft plaats moeten maken voor het Nationaal Gedistil leerd Museum. De werkgroep organiseert ook lezingen met gastsprekers. De Meisjesdriedaagde begint op 23 juli OOSTVOORNE Met het inspirerend voorbeeld van wielrenner Jelle Nijdam tijdens de Tour de France wordt op het recreatiecen trum Kruininger Gors mo menteel volop getraind voor de 'eigen' Tour. Elk jaar weer neemt een groot aantal jongens en meisjes deel aan dit wielergebeur- den. De Havenloods/Het Zuiden is net als vorig jaar sponsor van een ploeg die bijna vier dagen lang de eer van de krant zal verdedi gen. Van heinde en ver komen de meisjes die ditmaal het shirt van De Havenloods/Het Zui den zullen dragen. Tabitha van der Munnik, Daniëlle en Maaike Vos, Kirsten Kruijs, Patricia van Eijk, Natasha Ververs, Brenda Schüler, Chantal de Jong en Linda van der Driessche komen uit Rot terdam, Nieuwerkerk a.d. IJs- sel, Capelle, Schiedam en Spijkenisse. De rensters va riëren in de leeftijd van 10 tot 15 jaar. Met de Meisjesdriedaagse, zo als het wielerevenement voor de meisjes heet, in het voor uitzicht zijn dr trainingen al weer in volle gang. Of de ploeg van De Havenloods/Het ZUi- den net zo succesvol als in 1987 zal zijn, is nog de vraag. Deze ploeg won vorig jaar im mers de eerste prijs in de Meisjesdriedaagse. Leidsters Sylvia Veenstra en durven nog geen voorspelling Marianne Ames (die overigens over de kansen van hun ploeg beiden bij deze krant werken) te doen. „De meisjes zijn in Brenda Schüler, Natasha Ververs en Chantal de Jong van de ploeg De Havenloods/Het Zuiden hebben zichtbaar plezier in de training. ieder geval enthousiast. Maar we hebben enkele nieuwe, jongere meisjes erbij die alles nog onder de knie moeten krijgen. Bovendien zijn er nog wat meiden op vakantie, dus het is moeilijk in te schatten. Het belangrijkste is dat zij het naar de zin hebben" Winnen lijkt ogenschijnlijk niet van belang; toch zijn alle ploegen al volop aan het trai nen. In het weekeinde kan men de diverse ploegen op het Gors in actie zien. Professioneel rijden de meis jes de sprints, etappes en tijd ritten uit. Wetend dat het over twee weken menens is: zater dag 23 juli neemt de Tour van Drie/Meisjesvierdaagse een aanvang om na één rustdag werkelijk van start te gaan. PHILIPS MINI STEREO PORTABLE RADIO Met 2 RO-3 batterijen en graphicbook voor de persoonlijke tint Advies prijs 69 100% katoenen mouwloos T-shirt met col in 8 frisse zomerse kleuren fantasie-sweatshirt in div lichte kleurkombinaties poplin blazer in diverse aktuele modekleuren joggingpak in kobaltblauw grijs soepele leder veterschoen met lichtgewicht zool in naturel en blauw Leder voetbedsandaal in NATUUR bedslipper in wit NULLIJNER voor GROOT KLEIN I in grijs, blauw en zwart Soepele rubber zool H00GZ0MERSE M00E leder sleehak-ballerina in de modekleuren naturel wit en witte 0'Hara sport/vrijetijdsschoen rijs/kobalt garnering -kl. lichtgewicht PU-zool leder VOETBED-SANDAAL met dichte hiel. Kleuren grijs en naturel. IDEAAL voor de VAKANTIE leder herenschoen met vlechtvoorblad in wit, grijs lichtblauw loafer met vlecht of effen voorblad OW® halfhoge leder vrijetijdsschoen in wit met blauw/paars. 2-kl. LICHTGEWICHT zool oók als vetermodel óók met open hiel Rotterdam Binnenwegplein 20 Rotterdam ZUIDER TERRAS 010-4804162 vlaardingen: Hoogstraat 219 4353730 wk. 28- 88 AANBIEDINGEN GELDEN. ZOLANG DE VOORRAAD STREKT. TOT EN MET ZATERDAG 23 JULI 1988

De Havenloods | 1988 | | pagina 3