Komst Rijksweg 19 zorgt voor meer luchtverontreiniging "deze krant DE HAVENLOODS -VOORDEEL AKTIE Een acht voor 's Gravelandsepolder Bezoek uit Amerika Teveel stikstofdioxide in Holy, Woudhoek en Groenoord Samen verder 'N HUURAUTO OPMAAT? Klaverjastoernooi in de Woudhoek Molenaar voor 'De Walvisch' 'Blijf strijden voor acceptabele inpassing' Spelletjes voor thuisblijvers EDITIE 9, DINSDAG 19 JULI 1988, 37e JAARGANG, Nr. 28 Schiedams Nieuwsblad HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. BIJKANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. ADVERTEER NU BEL VOOR INLICHTINGEN 010-4 699 444 VLAARDINGEN/SCHIE- DAM Het industrieter rein Graveland in Schiedam kreeg het cijfer 8 van de Zuidhollandse milieufede ratie, terwijl de Vlaardingse Taanderij en Vergulde Hand slechts een 5 kregen. De ter reinen werden geïnspec teerd op netheid, uiterlijk en algemene toestand. Het verslag van de inspectie werd gepubliceerd in het recente nummer van de uit gave 'Milieu-Actief'. Op een zondag werd een excursie gemaakt naar o.a. het indus trieterrein aan de Schie- damse Schie. Daar vindt men oude bedrijven waar van een deel erg rommelig is en een ander deel keurig, be schrijft H. Boerma. Na een bezoek aan Schie dam, Rotterdam (Spaanse Polder) en Vlaardingen wordt de stand opgemaakt. De Brandersstad blinkt uit in de ogen van de milieu activist, terwijl Vlaardingen daarentegen een mager cij fer krijgt. Boerma: „In Schiedam en Rotterdam (die een 7 kreeg) bestaat kennelijk een plan dat ook wordt uigevoerd om de toestand netjes te hou den. In Vlaardingen doet men niet veel". Vervolgens wordt geconsta teerd dat vieze industrieter reinen een gevaar voor het milieu zijn en niet aantrek kelijk voor klanten of nieu we investeerders. In 'Milieu-Actief' wordt de gemeente Vlaardingen in dit kader op een ander effect gewezen. „Als een gemeen tebestuur een plan maakt ook goed voor de werkgele genheid". SCHIEDAM De Schiedam- se Rijnmondband heeft deze week buitenlands bezoek. De door Europa toerende Ameri can Musical Ambassadors be zoeken evenals voorgaande jaren in de Jeneverstad. Don derdag 21 juli brengt het Amerikaanse harmonie-or kest een bezoek aan de plaat selijke muziekvereniging. De ontvangst staat op het pro gramma voor donderdag avond vanaf 18.30 uur in de Schelp in de Plantage, waar de American Ambassadors een concert geven. SCHIEDAM/VLAARDINGEN De aanleg van Rijks weg 19 stuit al op veel tegenstand vanwege de overlast die de weg omwonenden zal bezorgen. Uit een recente public- katie blijkt bovendien dat de overlast niet alleen betrek king heeft op de toename van het geluid van de langsrij dende auto's. Met de komst van de nieuwe rijksweg zal het stikstofdioxide-gehalte de toegestane waarde over schrijden in de wijken Holy (Vlaardingen), Woudhoek- Noord en Groenoord (Schiedam). Op dit ogenblik heeft men ten noorden van Rijksweg 20 de maximum norm voor luchtverontreiniging nog niet overschreden. Echter, na de in gebruik name van de nieuwe rijksweg en de verbrede Beneluxtunnel zal de luchtverontreiniging in de eerder genoemde stadswijken sterk toenemen. De toename van stikstofoxi den in het milieu is een on gunstige uitzondering in het algemene beeld van de lucht verontreiniging. Daar kan juist geconstateerd worden dat luchtverontreiniging ver oorzaakt door gemotoriseerd verkeer, door technische maatregelen is terug gedron gen.: In het juni-nummer van Mi lieu-Actief - een uitgave van de Zuid-Hollandse Milieufe deratie - constateert H. Boer ma dat de toegestane grens waarden die ter bescherming van de mens zijn vastgesteld, in de directe omgeving van autosnelwegen wordt over schreden. Onder de directe omgeving van rijkswegen wordt een afstand van tussen de 500 en 650 meter verstaan. Boerma haalt de aanleg van Rijksweg 19 aan als voorbeeld voor zijn sombere verwach ting dat er de komende tien jaar alleen maar meer stik stofoxiden in het milieu te recht zullen komen. Stikstofoxiden komen vrij bij ieder verbrandingsproces bij een hoge temperatuur, en dus ook bij de verbranding in ben zine- en diselmotoren. Rijdt een auto met hoge snelheid dan komen er beduidend meer schadelijke stoffen vrij, dan wanneer een auto met een ge ringe snelheid rijdt. 100 Of 120 kilometer rijden, scheelt volgens de berekeningen in Milieu-Aktief 30 tot 40 pro cent in luchtverontreiniging. Behalve verschillende stik stofoxiden, lozen auto's ook zwaveldioxiden, koolmonoxi- den, roet- en stofdeeltjes, loodverbindingen en koolwa terstoffen in de lucht. In te genstelling tot de andere stof fen die in het milieu terecht komen, is de hoeveelheid stik stofoxiden en roetdeeltjes de. afgelopen jaren niet gedaald, maar juist gestegen. 5 - 3 - r - '-V w- -v- - Inwoners van Holy en Woudhoek krijgen n luchtverontreiniging zal toenemen. t alleen met geluidhinder van Rijksweg 19 te maken. Ook de Maatregelen bij meting bleken er tussen de Niet alleen zorgt te veel stik- 55 en 60 microgram stikstof- stofoxide voor luchtverontrei- oxiden in de lucht te zitten, niging, het draagt ook bij aan Te hoog Frappant is overigens dat ook Harder rijden dan 100 kilome ter levert meer luchtverontreiniging. Rijkswaterstaat van dit gege ven op de hoogte is. Reeds twee jaar geleden bleek uit een rapport van Rijskwater- staat dat door de aanleg van de nieuwe rijksweg, de lucht verontreiniging in de woon wijken in Vlaardingen en Schiedam te hoog wordt. Dit door de aanwezigheid van stikstofdioxide. Technisch gezien zijn er geen maatregelen te nemen om een daling te bewerkstelligen. Roet en andere deeltjes komen vrij bij bijvoorbeeld diesel. Stikstofoxiden gaan de lucht in door de toename in het ver keer en het rijden met hoge snelheid. Om de gezondheid van de mensen te beschermen geldt de eis dat er per kubieke me ter lucht niet meer dan 50 mi crogram stikstofoxide mag voorkomen. In veel gebieden met veel au toverkeer wordt die grens net overschreden. Ook in Schie- dam-Centrum is dit het geval; de verzuring van het milieu omdat het wordt omgezet in Laatste week van Jeugdland Martin Ros ove wielrennen, litera tuur en Ruud Gullit Jfc Aanmelden voor dagtocht Rode Kruis 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week SCHIEDAM Onder het i motto: 'Twee weten meer dan één', gaan twee vrouwengroe pen het komend seizoen sa menwerken. Voortaan bunde len de VOS en de PVV-werk- groepen samen onder de naam Stichting Vrouwen Vormings werk Schiedam. Het samen gaan wordt begin september gevierd met een receptie in zaal Beatrix. WANDELING— Leden van de Schiedamse afdeling van eht NI- VON trokken er afgelopen zater dag opuit in de Vlaardingse Broekpolder. Ook de minder ent housiaste wandelaars waren pre sent bij deze niet zware tocht door het natuurschoon, want zoals be kend kunnen er verschillende tochten door de Broekpolder wor den gemaakt. CITY RENT NATUURLIJK... Couwenburg 58 (onder 't Shell gebouw Hofple City Rent MEER INFORMATIE TEL. 010-4126166 autoverhuur SCHIEDAMDienstencen trum De Woudhoek houdt volgende week weer het in middels traditionele klaver jastoernooi. Elk jaar in de zo mer kunnen thuisblijvers zich in het Heijermansplein ver maken met het klaverjastoer- Het zomertoernooi wordt op 29 juli en op 5 augustus ver speeld. Twee middagen lang kunnen maximaal 52 deelne mers het tegen elkaar opne men. Er wordt om leuke prij zen gespeeld en de deelname bedraagt drie gulden voor twee middagen. Zowel 29 juü als 5 augustus begint het toer nooi om 13.30 uur. Om 16.30 uur is het afgelopen. Aanmelden voor het zomer-, toernooi kan nog tot en met vrijdag aan de balie van hef kantoor van dienstencentrun} De Woudhoek, Heijermans-i plein 35. De stichting 'De Schiedamse Molens' zoekt vrijwilligers om 'De Walvisch' draaiende te houden. SCHIEDAM In lang niet alle beroepen wordt de men selijke inbreng verdrongen door de voortschrijdende technische mogelijkheden. Binnen het molenaarsbedrijf is op het moment bijvoorbeeld behoefte aan vrijwilligers die mee willen helpen om 'De Walvisch' draaiend te houden. Door persoonlijke omstandig heden moet de huidige mole naar van 'De Walvisch' stop pen met zijn activiteiten, en dus is de stichting 'De Schie damse Molens' naarstig op zoek naar één of meerdere op volgers. Namens de eerder genoemde stichting is de heer Leen Arie van Driel-Kluit bezig assis tentie te zoeken om de molen 'De Walvisch' vooral op zater- dagaen te laten draaien. „Ge voel voor ambacht en bereid heid tot leren zijn belangrij ker dan een molenaarsdiplo ma", aldus Van Driel-Kluit. Gegadigden kunnen een brief je sturen met personalia en hun molenaarsverleden, naar Leen Arie van Driel-Kluit, Molen 'De Walvisch', West- vest 229, 3111 BT Schiedam. SCHIEDAM VLAAR DINGEN De veel ge noemde 'maximum-va riant' om de geluidhinder van Rijksweg 19 zoveel mogelijk te beperken, gaat bewoners van Woudhoek- Noord niet ver genoeg. Dat laten zij weten in een brief die de afgelopen week bij de Vlaardingse wethouder Goudriaan en diens Schie damse ambtgenoot Zijde veld in de bus viel. „Deze maximum-variant is min der dan minimaal", consta teren leden van het comité van verontruste bewoners in de brief. De inwoners van Schiedam willen verder graag weten wat de gemeenten denken te doen indien Minister Smit-Kroes geen goede op lossing vindt om de geluid hinder te beperken. „Wij verzoeken u ons te infor meren welke juridische stappen de gemeente denkt te gaan nemen, indien de Minister van Verkeer en Waterstaat niet wenst te voldoen aan een wettelijke en acceptabele inpassing". In de brief aan beide wet houders wijzen de bewo ners van Woudhoek-noord er nogamaals op dat een zogenaamde 'tussen-va- riant' niet aan de orde is. „Slechts bij gesloten deu ren en ramen zou dan vol daan kunnen worden aan de eisen met betrekking tot het geluidniveau". Onder meer omdat de ver- keersprognoses veel te laag zijn ingeschat, de maxi mum-snelheid van auto's niet realistisch is en er bij berekeningen van twee keer twee rijbanen is uitge gaan, vinden de bewoners het pakket met maximum maatregelen eigenlijk nog te weinig. In dat standpunt weten zij zich overigens ge steund door de Nederland se Stichting Geluidhinder. Strijdbaar Van de gemeenten Schie dam en Vlaardingen ver wachten de betrokken be woners een strijdbare hou ding. „Wij nemen aan dat u met alle mogelijke midde len zal blijven trachten een voor de bewoners van Vlaardingen en Schiedam acceptabele inpassing te realiseren. Indien dit niet mogelijk blijkt, kan en moet de weg niet worden wethouder Zijdeveld aangelegd. Mogelijk kunt u ons informeren welke mo gelijkheden de gemeente, als ook de bewoners indivi dueel hebben om langs ju ridische weg een niet-ac- ceptabele inpassing te voorkomen". SCHIEDAM Gezien de weersomstandigheden zoeken velen hun vertier tijdens deze natte zomerse dagen binnens huis. Ook in wijkcentrum De Erker is er de komende weken op donderdagavond van alles te beleven. Afgelopen donderdag werd in het pand aan de Jan van Avennestraat de eerste spel letjesavond gehouden. Buurt bewoners konden zich verma ken met onder meer biljarten, sjoelen, tafeltennissen en kla verjassen. Ook donderdag en volgende week donderdag 28 juli staat er een grote spellenavond op het programma. Aanvang van beide bijeenkomsten is 19.30 uur en de entree is gratis. Wijkcentrum De Erkej; is ge vestigd aan de Jan van Aven nestraat 32. Ook donderdag is er een spelletjesavond in De Erker. u bij Fotosjop uw volle len er merk. ongeacht iMvdrenfilm voor 24 opnamen helemaal gratis Zo blijft u voordel Fotosjop krijgt u superlage prijs. Want per afdruk

De Havenloods | 1988 | | pagina 1