mm Martin Ros: nostalgisch wielerchroniqueur Kraay gelooft in zijn zeven aankopen Volwaardige Gullit-biografie Prima prestaties Fortuna-vrouwen Sportnieuws naar redactie RKWIK oefent Atletiek DINSDAG 19 JULI 1988 29-494 AMSTERDAM De relatie tussen sport en literatuur is er één van twee ogenschijnlijk onwillige partners. Hoewel reeds talloze boeken werden volgeschreven over sport, slechts zelden waren deze te rangschikken onder een literaire noemer. Het laatste decennium lijkt zich echter een omslag te voltrekken in ons land. Langzaamaan wint de gedachte terrein, dat de twee fenomenen, sport en literatuur, meer gemeen hebben (het detail, de perfecte stijl, het succes) dan menigeen aanvankelijk veron derstelde en dat combinaties van beide verschijnselen (onver wacht) mooie resultaten kunnen opleveren. En waarom ook niet, er moest een overgangsgebied te ontsluieren zijn waar de virtuo ze omhaal van Marco van Basten, de sublieme bijzin van Cees Nooteboom, de flitsende demarrage van Erik Breukink en de geniale openingsregel van W.F. Hermans in elkaar overlopen. Dat 'terra incognita' van het Nederlands taalgebied wordt langzamerhand blootgelegd door een aantal auteurs voor wie sport meer betekent dan louter (actieve, dan wel passieve) vrijetijdsbesteding. Schrijvers als Tim Krabbé, Jan Mulder en Martin Ros. Met de laatste van hen had deze krant een langdurig onderhoud over wielrennen, literatuur, Ruud Gullit, geloof, de Westkruiskade en wat al niet meer. f t Wielerliefhebber Martin Ros v r zijn boekenverzameling. Door Bram Wesdorp Martin Ros is mede-directeur van Uitgeverij De Arbeiders pers en schreef tot nu toe twee boeken over de wielersport. 'Heldenlevens' en 'Gerrit Schulte, Zesdaagsekoning en wielerlegende'. Ros is van boeken bezeten, beschikt over een fenomenaal geheugen en is een begenadigd verteller, die zijn verhalen ruimschoots voorziet van smeuïge anek dotes en nostalgische herinne ringen. Verleiding „Ik beschouw mijzelf geens zins als een wielerspecialist of -kenner, maar word hoofdza kelijk gefascineerd door de drama's, de romantiek in de wielersport. De éénling vech tend tegen zijn tegenstanders, de natuur, de klok en zichzelf, dat boeit mij al vanaf mijn jongensjaren enorm. De be langstelling voor het wielren nen werd ook gestimuleerd door mijn omgeving. Ik stam uit een zeer katholiek milieu, niet voor niets werd onze buurt, in de volksmond van Hilversum, Klein-Rome ge noemd. De geestelijkheid moedigde, tegen de verloede ring en verleiding, het sporten aan, met name zwemmen en fietsen. Wielrennen is trou wens een typisch roomse sport. Onze grote wielerpro- vincies zijn Brabant en Lim burg. Véél bekende renners komen uit een van oorsprong katholiek milieu" „Mijn eerste racefiets heb ik aan Lourdes te danken. Een vriend van een broer fietste om ergens van te genezen of iemand, die hij liefhad te hel pen ergens van te genezen, elk jaar naar Lourdes. Voor deze destijds onvoorstelbaar zware rit had hij zich een soort race fiets gebouwd. Er zaten gewo ne luchtbandjes op, maar wel bezat deze fiets door een inge nieuze eigen constructie een versnellingsapparaat met drie kettingbladen voor en zes kransen achter. De fiets had een racestuur, maar het frame was zwaar, er zaten ook spat borden op en geen vleugel moeren. Toch was het toen een van de weinige in Klein-Rome gesignaleerde bijna-echte ra cefietsen. Toen deze vriend zich te oud voelde worden voor Lourdes bleek hij bereid deze fiets aan mijn broer te verkopen. Hij werd op een zo meravond opgehangen in de schuur, waarin tot nu toe door de broers voornamelijk aan motoren werd gesleuteld of in tijdelijke rage werd gebokst. Ik had het een beetje moeilijk gekregen, misschien met een aantal zinnelijke zaken. 'Zwemmen is het beste, veel zwemmen', vond de kapelaan. Maar mijn vader vond dat het er net zo goed uit gefietst kon worden". Borgia „Ikzelf heb ooit één wieler wedstrijd winnend afgesloten, de Ronde van Uithoorn. Hoe wel ik aanvankelijk over spe cifieke kwaliteiten leek te be schikken, ik kon goed sprin ten en redelijk klimmen, en bijzonder veel trainde, lange afstandsritten, schoot het ac tieve wielrennen er ras bij in. Een verloren liefde en mijn ontdekking van de literatuur, in de vorm van de Borgia-trio- logie van L. Huna, waren daar debet aan. Ik mocht de fiets dan aan de wilgen gehangen hebben, het complete wieler spektakel bleef ik onvermin derd volgen. Uitgesproken fa vorieten had ik reeds. Fausto Coppi en Gerrit Schulte wa ren mijn idolen. Alle grote rondes en klassiekers volgde ik minutieus. Tegenwoordig uiteraard ook via de radio en tv, maar de krant was en blijft voor mij de ware informatie bron voor wat betreft de wie lersport. Ten tijde van zo'n wielerevenement spel ik de krant, waarbij mijn voorkeur momenteel uitgaat naar Vlaamse kranten als de Ga- zette van Antwerpen en de Standaard, en de Franse dag bladen l'Equipe en Libera tion. Feiten, statistieken, ach tergronden, ik verslind ze. In Nederland vind ik dat met name Peter Ouwerkerk van Het Vrije Volk zeer lezens waardig schrijft en het geheel vanuit de juiste betrokken heid verslaat. In mijn jongens jaren had ik aanzienlijk min der alternatieven. Uiteraard werd ook in ons gezin, zoals het een goede katholieke fa milie betaamde, de Volks krant gelezen, die overigens zeer uitgebreide wielerversla- gen publiceerde". „De Tour van 1957 was om nog een reden erg boeiend. De Volkskrant begon in de gaten te krijgen dat Het Parool, waarmee het nu ongeveer, als ik het goed begrijp, is ge trouwd, veel klassementen dagwerk door de Volkskrant liet opknappen. De Volks krant meldde bij wijze van proef op zeker moment dat Paul le Drogo was geëlimi neerd wegens tijdsoverschrij ding. Le Drogo was de ploeg leider van de Franse West- ploeg, maar Het Parool nam de grap keurig over. De Volks krant ging nog iets verder. Toen er nog 77 coureurs deel namen noteerde de Volks krant als nummer 78, op 1 uur en 45 minuten, de renner La Parola. Het Parool nam het over. Beide kranten voerden toen op de voorpagina's juist nogal een gevecht om nieuwe abonnees. De Volkskrant maakte nog wat Spielerei ten slotte een einde aan dit sterke stuk Englandspiel met de Tour de France door gróót op de voorpagina te melden: 'Het Parool leest niet eens wat het leent!"'. Drama „De huidige Tour de France is niet meer te vergelijken met die van vroeger jaren. Waar is het werkelijke drama geble ven? De trajecten zijn tegen woordig prima geplaveid, de etappes kort en de bergritten niet heroïsch. En al die ver plaatsingen per vliegmachine, afschuwelijk. Ik sta zeer scep tisch tegenover de zgn. mon dialisering van de grote ron des. Het is mijns inziens een kardinale fout de belangen van de grote sponsors zo zwaar te- laten wegen. De commercie heeft hgt sportieve element reeds voor een aan zienlijk deel overvleugeld. Nee, we moeten terug naar het nationale ploegenstelsel. De extreem-lange, zware etappes moeten in ere hersteld wor den, hectische duels berg op, dramatische tijdsverschil- lend, dat wil ik zien! De klacht dat het dan te zwaar zou worden vind ik irreëel. Als ik de wielrenners uit die 'zware' jaren '40 en '50, zoals een Gerrit Schulte, die als veertigjarige nog deelnam aan het Wereldkampioen schap en het brons veroverde, vergelijk met de topcoureurs van dit moment trek ik een andere conclusie. De huidige generatie gaat kapot door overbelasting. Het grote mes, de zware versnelling wordt te genwoordig ondoordacht en overmatig gebruikt. Kijk eens naar een Roche of een Fignon, dat is pure zelfdestructie". Literatuur „Ik héb mijn eerste boek, 'Heldenlevens', in tweeënhal ve week geschreven. Alle ge beurtenissen zaten reeds in mijn hoofd, ik hoefde slechts enkele feiten na te zoeken. Ik heb alles summier weergege ven en heb toen alle documen tatie in de huiskamer uitge spreid. Daarop heb ik alles ge rangschikt en ben vervolgens mijn boek gaan schrijven, zo veel mogelijk mijn spreektaal hanterend. Naast de wieler sport word ik vooral gefasci neerd, zoals ik reeds meldde, door de literatuur. Ik bezit een zeer brede belangstelling en lees zo'n 30 40 boeken tege lijk. Mijn complete woning wordt gedomineerd door boe ken, wanden vol. In totaal be zit ik circa 25.000 exempla ren. Ik schrijf columns voor diverse bladen en werk mee aan twee radioprogramma's. Het aangename is, dat je door het schrijven van zo'n boek als 'Heldenlevens' weer met het echte wielercircuit in aanra king komt. Het boek werd na melijk ten doop gehouden tij dens een heus wielercriteri- um. Samen met Joop Zoete-, melk reed ik die wedstrijd op een tandem, een plezierige er varing. Daarna ben ik gaan werken aan het boekje over Gerrit Schulte, dat ik als voorloper beschouw op een nieuw boek van mijn hand, over de eerste echte glorietijd van het Nederlandse wielren nen. Ik wil de periode van de zgn. Drie Musketiers gaan vastleggen. De dynastieën Wim van Est, Woutje Wagt- mans en Gerrit Voorting. Toch blijft Schulte mijn vaderland se idool. Een blonde reus, die waar hij ook verscheen voor spanning, spektakel en sensa tie zorgde". „Buitengewoon vol en ambi tieus was zijn program en zo is het tot het laatst gebleven. Schulte wilde graag alles te gelijk doen. Een voorbeeld uit 1935. Op zondag 15 september naar de Beemster voor het clubkampioen van Ulysses. Er staat een keiharde Noordhol landse polderwind. Schulte wint met drie minuten voor sprong; hij raffelde de bijna zeventig kilometer af in één uur en drie kwartier. Met de Kikkertbeker rijdt hij terug naar Amsterdam om 's avonds het huwelijksfeest van zijn broer mee te vieren. De maan dagmorgen erop staat hij om zes uur op en fietst naar Hoog- erheide, tegen de storm in. Hij overnacht in een schuur. Op dinsdag wint hij met drie mi nuten voorsprong de Ronde van Hoogerheide. Hij rijdt die avond nog terug naar huis en wint op woensdag het eerste officieuze baankampioen- schap van de federatie van Noordhollandse wielervereni gingen op de Amsterdamse stadionbaan. Gullit „Andere sporten volg ik min der nauwgezet, maar ik erken ten volle de grote maatschap pelijke invloed die sportmen sen kunnen hebben, hoewel velen een één-dimensionaal leven leiden. Maar als je toch ziet wat een Ruud Gullit heeft bewerkstelligd. Die heeft op zijn eentje meer bereikt op het gebied van rassenintegratie dan alle praatgroepen bij el kaar. Die man heeft ook bui ten het voetballen zo'n uit straling, hij heeft in mijn ogen bijna voor een sociale omwen teling gezorgd. Hij heeft veel mensen met een etnische vooringenomenheid, en dat zijn er ook in ons land legio, aan het twijfelen gebracht. Er zal bij onze uitgeverij, De Ar beiderspers, dan ook een vol waardige Ruud Gullit-biogra fie verschijnen, geschreven door een gerenommeerd Ne derlands auteur. Gullit is een fenomeen en verdient die er kenning ten volle. Tenslotte nog drie sportboeken die ik iedere sportliefhebber oprecht aanbeveel. Allereerst natuur lijk 'De Renner' van Tim Krabbé, voorts 'Les rayons des soleils' van Nucera en als laatste de biografie over Faus to Coppi door Francois Ter been". Als de sportmedewerker van deze krant uiteindelijk aan stalten maakt naar zijn woon plaats weder te keren, mij mert Ros: „Schiedam, Schie dam, dat ligt toch tegen Rot terdam aan. Rotterdam met zijn Westkruiskade, waar eht op zonnige zaterdagmiddagen barstensvol prafchtige, ge kleurde vrouwen is. Is dat nog steeds het geval?". Als de journalist dat bevestigt, ant woordt Martin Ros resoluut: „Dan wordt het tijd dat ik die kant weer eens uitga". (De cursief gedrukte delen in dit artikel zijn citaten uit de twee boeken van Martin Ros, 'Heldenlevens' en Gerrit Schulte, Zesdaagsekoning en wielerlegende'. Beide ver schenen bij Uitgeverij Unie boek). ROTTERDAM— Hoe er ook over Hans Kraay, Fey- enoords nieuwe technisch directeur, gedacht mag worden, hij is er in ge slaagd Feyenoord en zijn supporters nieuwe hoop voor de toekomst te geven. Maar liefst negen nieuwe spelers maakten afgelopen maandag tijdens de eerste training, hun opwachting. Naast de zeven aankopen. John Metgod, Ton Lokhoff Martin van Geel, Wlodek Smolarek, Marcel Brandts, Ton Krommendijk en Paul Norton konden de enkele honderden nieuwsgierigen, die het trainingsveld om zoomden, ook kennis ma ken met de twee amateurs Gaston Taument (afkom stig van het Haagse VCS) en DHC-er Marcel Haak (zoon van Guus). Het nieuwe bloed dat Feye noord hiermee wordt toege diend moet in ieder geval voorkomen dat de club een net zo'n rampzalig seizoen beleeft als het vorige. Onder leiding van Rinus Israel behaalde de stadionclub zijn laagste klas sering sinds elf jaar, toen Vu- jadin Boskov zijn spelers ook niet meer vooruit wist te branden. Aangezien Been, Hoekstra, Van Herpen, El- strup, Roosa, Breedveld en Rietbroek slechts vertrokken uit de Kuip. heeft de nieuwe coach Rob Jacobs, voorlopig de beschikking over 21 selec tiespelers. Ook Peter Barendse meldde zich weer in de Kuip. Even leek het erop dat hij op voor spraak van Rinus Israel, PA- OK's nieuwe coach, naar Thessaloniki zou vertrekken. Een dag in de Griekse zon was voor hem echter al voldoende. „Het viel zwaar tegen b'ij PAOK, het was daar armoedig en vuil. Daar wil ik geen jaar zitten", aldus de blonde mid denvelder. Investering Niettemin verwacht Hans Kraay dat ons nog wat trans fers te wachten staan. Kraay: „Op de Nederlandse markt is nauwelijks iets gebeurd. Straks als de oefenwedstrij den beginnen, de blessures komen, zie ik nog wel wat ge beuren, misschien ook met één van onze spelers. Hiele? Er heeft zich geen club voor hem gemeld. We willen hem graag nouden", vertelt de Feye- noord-directeur, die toegeeft dat de salarissen van de huidi ge spelersgroep, de begroting te boven gaat. „Daar staat te genover", vervolgt Kraay „dat we voor de zeven nieuwe spe lers minder dan twee miljoen gulden hebben moeten inves teren. Ze kostten ons drieën half miljoen gulden, maar we ontvingen voor de door ons verkochte spelers ruim ander half miljoen. Kraay benadrukt dat de zeven in principe basisspelers zijn. „Natuurlijk moet er nog strijd worden gevoerd. Er is vol doende concurrentie. Een goe de zaak, de spelers moeten na melijk beseffen dat ze er voor Feyenoord zijn en niet anders om. Zes weken hebben we om het team voor de confrontatie met PSV klaar te stomen. Rob Ja cobs weet zijn taak, onze ver langens en ideeën. De spelers groep is weliswaar in samen spraak met Rinus Israel ge kocht, maar met het zetten van zijn handtekening heeft Jacobs ingestemd met ons be leid. Het is duidelijk dat we vol gend seizoen meer publiek in de Kuip willen. Verder moe ten we Europees voetbal ha len. Op papier ziet deze groep er goed uit. De nieuwe aanko pen zijn stuk voor stuk echte voetballers. Ze moeten nu naar elkaar toegroeien. Voor lopig roep ik dus niet dat we met PSV en Ajax zullen strij den om de titel. PSV is Euro pees kampioen en Ajax heeft niet voor niets de finale van de Europa Cup 2 bereikt. Wij staan in principe weer op nul. Opstelling Over de opstelling van het nieuwe Feyenoord laat Kraay weinig los. Wel wordt duide lijk dat het elftal gaat spelen met twee buitenspelers, die zich gemakkelijk laten terug vallen naar het middenveld (Lokhoff en Smolarek) en twee spitsen. Kraay toont zich gecharmeerd van de werklust van Mitchell die een aanbod van Celsea afsloeg, en laat in het midden of René Hofman in zijn filosofie past. John Met god en Martin van Geel lijken normaal gesproken wel zeker van een plaats en waarschijn lijk ook Toni Roth, tenminste als de Hongaar blessurevrij blijft. Kortom de theorieën over de samenstelling van het nieuwe elftal van Feyenoord doen binnen en buiten de Kuip al de ronde. Regis Blinker, staat nog steeds geboekstaaft als een bijzonder talent. De donkere linksbui ten ging afgelopen seizoen echter door een diep dal en moet nu afrekenen met con currenten als Ton Krommen dijk en Wlodek Smolarek. Hij zegt: „Ik vrees dat de nieuwe aankopen de voorkeur krij gen. Ik ben wel klaar voor het nieuwe seizoen. Het zelfver trouwen is terug. We zien wel". Keje Molenaar, met zijn 29 jaar één van de routiniers, is minder bescheiden. „Wat nou zeven nieuwe spelers. Ik sta er gewoon ih. Daar zorg ik zelf wel voor. Het maakt niet uit op welke plaats, ik heb overal gespeeld", aldus de Noord- Hollander. Terugkijken Ondanks zijn 36 interlands is Ben Wijnstekers allerminst zeker van een basisplaats. Vo rig seizoen verdween hij na de 0-0 uitwedstrijd tegen FC Twente uit de basis. Daarna volgde overigens een periode waarin Feyenoord nog nau welijks punten wist te verza melen. Wijnstekers wil het liefst niet terugkijken. Toch zegt hij: „Vorig seizoen rom melde het teveel bij Feye noord, vooral op het organisa torische vlak. Dat heeft door gewerkt op de spelersgroep. Ik zat op de bank, maar spelen vond ik in die tijd neV zo erg. De Eeyenoord-selectie maakt zijn eerste rondje. gezichten. Vlnr. Lokhoff, Nortan, Haak, Van Geel, Metgod, Jacobs, Krommendijk, VLAARDINGEN De af gelopen week werd in Hil versum de competitiefinale afgewerkt voor de 12 best geklasseerde ploegen in de landelijke derde klase. Ook de vrouwenploeg baanatle- tiek van Atletiekvereni ging Fortuna had zich hiervoor weten te plaatsen, na jaren niet van de partij te zijn geweest. Een hinderlijke zijwind speelde de deelnemers op veel nummers parten en hield diverse atletes van een persoonlijk record af. Zoals reeds het hele jaar was ook ditmaal Jolanda van Walsum absolute uit blinkster in de Fortuna- ploeg. Bracht zij dit jaar het clubrecord op de 100 meter horden al van 16.2 sec. naar 15.7 sec., in deze wedstrijd werden er op nieuw tienden van secon den afgeknabbeld en fi nishte zij op 15.3 sec. Bij het hoogspringen zette zij met 1.60 meter ook een prestatie van formaat neer. Een goede puntenverzame-' laarster was Desiree Piket. Op de winderine baan klokte zij op de 100 meter 13.3 sec. en behaalde zij bij het verspringen een af stand van 4.83 meter. Aan- gvuld met Saskia Leeu- wangh en Liesbeth Bou- wens werd het estafettek wartet gevormd. Eerder dit seizoen liepen deze vier at letes reeds een al dertien jaar oud clubrecord naar de geschiedenisboeken en nu verbeterden zij met 50.9 sec. hun eigen toptijd. Hiermee werd een zevende plaats behaald. Taument, Brandts en geknield Smolarek. Niemand had er meer zin in. Dat lag ook aan ons en aan de trainer. Daarom is het goed dat er met een schone lei is begonnen. Iedereen is weer positief. Ik ben blij dat Kraay terug is en over Jacobs kan ik weinig zeggen. Hij is wel meer aanspreekbaar dan Israel. De nieuwe aankopen bevallen me. Deze spelers zullen heus naar elkaar toegroeien. De concurrentie is niet erg. Het leeft tenminste weer. En dan zie ik een strijd om de titel met PSV en Ajax best zitten. Bovendien zijn we ons publiek het een en ander verschuldigd. Die hebben we vorig seizoen lelijk in de steek gelaten". Mario Been, een andere 'echte' Feyenoorder dwaalt door de catacomben van het stadion. Laat zich behandelen door verzorger Gerard Meyer en volgt vervolgens van een af stand de training. Been speel de reeds enkele oefenwedstrij den voor zijn nieuwe club Pisa en liet een goede indruk ach ter. „Het ging lekker", beves tigt Been, „ik speelde achter de twee spitsen, m'n favoriete stek. Op 23 juli begint pas de. trai ning. Dit weekend ga ik terug naar Pisa, waar we net buiten de stad een woning hebben op vijf minuten van het strand. De sfeer in Italië is fantas tisch. Het publiek is enthousi ast en fanatiek en je speelt tegen de beste voetballers ter wereld", vertelt de 24-jarige middenvelder, die momenteel lessen Italiaans volgt. De nieuwe spelersgroep van Fey enoord bekijkt hij met een te vreden gezicht. „Er zit toch veel routine in deze groep en dat is voor Feyenoord denk ik het belangrijkste. Ik verwacht wel wat van dit Feyenoord. Bovendien is het een goede zaak dat Israel weg is". De eerste training die niet bij gewoond wordt door Joop Hiele en Sjaak Troost bei de;i hebben vanwege hun EK verplichtingen een week lan ger vrij verloopt rustig. Ja cobs doet veel oefeningen met de bal en dat stellen de spelers op prijs. Jacobs: „We bouwen het rustig op, we hebben im mers zes weken de tijd". Hiele en Troost laten wel even hun gezicht zien. Neerlands twee de doelman wil het liefst ver trekken bij Feyenoord. Hij schermt met 'wat interesse', maar krijgt van Hans Kraay te horen dat hij voor een miljoen gulden weg mag. Hiele: „Als ze dat voor me vragen wacht ik wel totdat ik transfervrij ben". VLAARDINGEN/SCHIE- DAMBerichten bestemd voor deze sportpagina kunnen worden gezonden, voor Schie dam naar de sportredactie van het Schiedams Nieuwsblad, Postbus 306, 3130 AH Vlaar- dingen of telefonisch worden doorgegeven op nummer 4352911. Berichten voor Vlaardingen kunnen gestuurd worden naar de sportredactie van de Nieuwe Vlaardingse Courant, Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardingen of door gegeven worden aan onze sportmedewerker Peter Spek, tel. 4352615. VLAARDINGEN De Vlaardingse voebalvereniging RKWIK heeft het oefenpro gramma voor de A-selectie rond. 28-7: aanvang training, 7-8: Randstad Sport-RKWIK, 14- 8: RKWIK-RKSVM, 16- 8GOZ-RKWIK, 21-8: NKS- toernooi, 23-8: bekerwed strijd Unicum-RKWIK, 25-8: NKS-toernooi, 28-8: Lekker- kerk-RKWIK, 6-9: HBS- RKWIK. VLAARDINGEN/SCHIE DAM Tijdens de open Duit se Kampioenschappen voor ge handicapten in Lingen (Duits land) heeft atleet Willem Noorduin op de onderdelen discuswerpen 31.10 meter en kogelstoten 10,60 meter, met ruime voorsprong het Duitse Kampioenschap behaald. De kampioenschappen werden afgelopen weekeinde van 15 tot en met 17 juli gehouden.

De Havenloods | 1988 | | pagina 5