ROLLETJE BIJ GRATIS Milieudefensie teleurgesteld over vierde nota Ruimtelijke Ordening DE HAVENLOODS VOORDEELACTIE i Ambtenaren met pompauto te water Serie zomerconcerten start zaterdagmiddag 'N HUURAUTO OP MAAT? NIVON- leden uit wandelen IN 'Milieu komt nauwelijks aan bod' Veel aktiviteiten in timmerkamp Wijkpost-zuid Juventus tegen Amerikanen Dag naar de speeltuin Oudste Kooren-sleepboot opgeknapt Miss Holland in Hilton-hotel EDITIE 9, DINSDAG 2 AUGUSTUS 1988, 37e JAARGANG, Nr. 30 Schiedanis Nieuwsblad HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. BIJKANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. ADVERTEER NU BEL VOOR INLICHTINGEN 010-4 699 444 SCHIEDAM— Het water was toch iets dieper dan dat de bemanning van de pompauto van de Openba re Nutsbedrijven had ge dacht. Nadat ér zondag alarm was geslagen in ver band met een gesprongen waterleiding aan de Park weg snelde de bemanning zich naar de plaats van de gebeurtenis. Dapper bega ven de ambtenaren zich te water om het zand uit de kolken te zuigen zodat het water weg kon stromen. De hulpverleners hadden zich echter verkeken in de omvang van de watermas sa met als gvolg dat de mo tor van de pompauto af sloeg. De brandweer moest er aan te pas komen om de gemeentewagen weer naar de wal te trekken. De pompauto bleek toch niet geschikt te zijn als vaar tuig. In de loop van de dag kon de breuk in de waterlei ding verholpen worden. Medewerkers van de ge meente zijn daarna nog ge ruime tijd bezig geweest om het weggespoelde zand op te ruimen en de schade aan het wegdek te herstel len. Een woordvoerder van de gemeente kon gisteren nog niet aangeven hoeveel de schade bedraagt. De pompauto heeft volgens de woordvoerder minimale schade opgelopen. r; - &JÊ0* De pompauto ging in volle vaart te CITY RENT NATUURLIJK... gebouw Hofple C ityltent MEER INFORMATIE TEL. 010-4126166 autoverhuur SCHIEDAM Beiaardier Addie de Jong begint zaterdag aan een serie zomerconcerten. Vanaf dit weekeinde wordt er de gehele maand augustus op zaterdag een concert gegeven op de beiaard van de Sint Janskerk. Addie de Jong opent deze se rie zomerse concerten met een improvisatie, gevolgd door Menuetto met twee variaties (Matthias van den Gheyn), twee composities van Wolf gang Amadeus Mozart en twee gedeelten uit 'Een Hol landse feestdag' van Ferdi nand Timmermans. Het eerste concert in de Grote Kerk wordt afgesloten met drie werken van Robert Stolz. Om 16.00 uur begint Addie de Jong met de bespeling van de 38 Wokken tellende beiaard in de Sint Janskerk. Na het con cert is het mogelijk om de to ren te beWimmen. Hiervoor moet men om 16.35 uur bij de toren-ingang aan de Nieuw- straat staan. SCHIEDAM— Niet bij alle verenigingen ligt het volledige verenigingsleven tijdens de zomervakantie stil. NIVON- leden vertrekken volgende week zaterdag voor een afwis selende wandeling door Rot terdam. Achtereenvolgens brengt de NIVON-groep zaterdag 13 augustus een bezoek aan de Museumtuin van Boymans van Beuningen, de kruiden tuin Schoonoord en het belas tingmuseum. A Inwoner Jenever- stad maakt mon- stertocht. A Eddie Ridderhof ruilt Sparta in voor SW. Golfen in het Lic- kebaertbos 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week Zo blijft u voordelig iliteits-foto's maken voi superlage prijs. Want osjop werkt snel en ze< ROTTERDAM „Wan neer je op vervuilde grond woont kun je verhuizen. En zelfs als het drinkwater verontreinigd raakt kun je desnoods bronwater ko pen. Maar aan lucht en dus ook luchtvervuiling kun je niet ontsnappen. Lucht is overal. Vluchten kan niet meer". Aan het woord zijn Ank Breugem, Mirjam Hei- kens en Jerry Kusters van de Rotterdamse afdeling van de Vereniging Milieu defensie. Gedrieën geven zij toelichting op hun kri tiek op de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening van het Ministerie van VROM. Tot 17 juli kon er op deze nota worden gereageerd. Milieudefensie is teleurge steld dat het milieu in de nota nauwelijks aan bod komt. Het is vrijwel allemaal mobili teitsverbetering, groei van stedelijke knooppunten, marktontwikkeling, verbete ring infrastructuur, ontwik keling economische kernge bieden en internationalisering wat de klok slaat. De drie mi- leuverdedigers barsten, de één na de ander, los. „Het milieu staat de laatste tijd zo in de belangstelling", begint Ank. „Dan zou je toch verwachten dat het een ruime plaats in neemt in deze nota. Maar dat is niet gebeurd". Dan neemt Mirjam het over: „De nota staat bol van econo mie en bedrijfsleven. Het mi lieu wordt wel als basiswaar de genoemd maar het wordt niet verder uitgewerkt". En Jerry vult aan: „Het is een typische nota zoals ze twintig jaar geleden ook werden ge schreven. Eén en al vooruit gangsoptimisme. Destijds werd er ook nauwelijks over het milieu gesproken". En Ank nog een keer: „Terwijl het toch de taak van de over heid is om aandacht aan het milieu te besteden. Van het bedrijfsleven verwachten we op dat punt niet veel". Water De nota noemt water- en bo denverontreiniging alsmede grondstoffen en afval. Met de laatste twee moet zorgvuldig worden omgesprongen. Afval afkomstig van bouw en sloop, oud papier, schroot en niet ij zerhoudende metalen moeten zoveel mogelijk worden her gebruikt. Wat water en bodem betreft moet de huidige ver-, vuiling worden teruggedron gen en nieuwe verontreiniging moet worden voorkomen. De suggestie wordt gedaan om water, bij wijze van experi ment, op milieuvriendelijke wijze te zuiveren met behulp van bepaalde planten in klei ne, aan te leggen moerassen. „Allemaal uitstekend", stellen de drie, „maar niet voldoende. De nota is onevenwichtig en tegenstrijdig. Waar je de eco nomie op een dergelijke wijze stimuleert moet het milieu wel klappen krijgen. Terwijl we dat milieu wél nodig hebben om te kunnen overleven". Het grootste hiaat in de notam al dus de drie, is het ontbreken van plannen over lucht. „De luchtvervuiling is enorm be dreigend", zegt Ank Breugem. „Schone lucht is van zeer groot belang voor de volksge zondheid. Veel mensen, ook kleine kinderen, hebben last Ank Breugem (midden), Jerry Kusters en Mirjam Heikens van Milieudefensie: 'Zonder een schoon milieu kunnen we niet' men is volgens Milieudefensie een drastische uitbreiding van, het openbaar vervoer. Daarbij zou niet alleen moeten worden gelet op het doel ervan, te we ten vervoer van punt A naar punt B, maar vooral op de doelmatigheid. Daarmee wordt bedoeld dat er moet worden gestreefd naar een zo hoog mogelijke bezettings graad van een vervoermiddel. Dus volle bussen proberen te krijgen in plaats van een handjevol pasagiers. Daar naast moet het openbaar ver voer concurrerend worden ten opzichte van de auto, zowel financieel als wat snelheid be treft. De 'Train k Grande Vi- tesse'(VTG) beter bekend on der de naam flitstrein zal vol gens Jerry Kusters een serieu ze concurrent voor de heilige koe kunnen worden. Binnen een half uur van Rotterdam naar Amsterdam kunnen rei zen zou automobilisten er toe kunen brengen hun vervoer middel te laten staan en de trein te nemen. Overigens komt Mlieudefensie binnen kort met een eigen alternatief vervoersplan. Behoud van het milieu staat daarbij voorop. I n de nota worden de Kop van Zuid (Manhattan aan de Maas) en Waterstad (het ge bied rond Leuvehaven) met name genoemd. Dat geldt niet voor het Noordrandplan met de aanleg van een compleet nieuwe wdjk en een nieuw vliegveld Zestienhoven. Dit plan slokt weer een fors lan delijk gebied op. Datzelfde geldt voor het aan te leggen containerdistributiepark in Albrandswaard, aan de zuid zijde van het Eemhavencom- plex. Milieudefensie vindt dat het Rijnmondgebied al onevenre dig zwaar wordt belast en pleit ervoor geen landelijke- en natuurgebieden meer op te offeren aan de economie. De gigantische industrialisatie veroorzaakt een enorme ver ontreiniging, „Rijnmonds stinkt nog steeds en zal dat in de toekomst blijven doen", zegt Ank Breugém, „maar la ten we alsjeblieft het beetje schone milieu dat we hier nog hebben in de toekomst probe ren te houden". F ietscrossen is de eerste aktiviteit in het timmerkamp aan het Hoofd plein. Nu Jeugdland is afgelopen kan de jeugd zich hier een week lang vermaken. wigwams bouwen en beschil deren terwijl ze ook him eigen gezichten kunnen schminken. Woensdag wordt er gezocht naar een heuse schat die op het terrein van het timmer kamp is verstopt, en donder dag is het fietsen versieren. De aktiviteitenweek wordt afge rond met pannekoeken bak ken. Net aTs anders is ook nu de toegang twee kwartjes per dag. Het timmerkamp is maandag, woensdag en vrij dag open van 14.00 tot 16.00 uur en op dinsdag en donder dag tussen 11.00 en 16.00 uur. SCHIEDAM Fietscrossen en ondertussen goed opletten of de hindernissen die her en der in het parcours zijn opge nomen geen spaak in het wiel steken. Dat is het eerste on derdeel van aktiviteitenweek die aanstaande maandag start bij het timmerkamp aan het Hoofplein. Om ook de laatste week van de vakantie niet al teveel te piekeren over het nieuwe schooljaar, is er volgende week van alles te doen in Schiedam-zuid. Maandag is er dus fietscros sen. Dinsdag kunnen kinderen van adejnhalingsstoornissen. Zelf heb ik het geluk gehad te zijn opgegroeid in een tijd zonder auto's maar ik houd m'n hart vast voor de kinde ren van nu". Kunnen we de verontreiniging in de toekomst verminderen? De nota geeft, in een aantal prognoses, zelf het antwoord. In het jaar 2000 zal de hoe veelheid klein chemisch afval zijn verdubbeld. In datzelfde jaar zal de hoeveelheid ver vuilde grond naar verwach ting zijn verdrievoudigd. Voor wat de lucht betreft is de nota ook al niet optimistisch. Au to's zijn nu verantwoordelijk voor twintig procent van de uitstoot van stikstofoxyden (met als gevolg zure regen). Door loodvrije benzine en het gebruik van katalysatoren wordt die uitstoot danig ver minderd. Maar met de ver wachte toename van het auto park, drie miljoen erbij in het jaar 2010, blijft de hoeveel heid stikstofoiyde gelijk aan het huidige niveau. Volgens Milieudefensie wordt teveel aandacht geschonkerf aan de uitbreiding van het wegver keer. Nieuwe wegen en tun nels worden aangelegd en be staande wegen verbreed. „Meer wegen leiden tot meer auto's en dus tot meer veront reiniging", stellen Ank, Mir jam en Jerry. De oplossing om tot minder vervuiling te ko- SCHIEDAM Alleen op maandag- en woensdagoch tend tussen 9.30 en 10.30 uur kan men de komende tien we ken terecht bij wijkpost-zuid van de Stichting Gecoördi neerd Ouderenwerk. Sinds gisteren is de wijkpost aan de Oude Maasstraat namelijk wegens vakantie van de mede werkers gesloten. De beperkte openingstijden van wijkpost zuid is tot en met vrijdag 19 augustus van kracht. SCHIEDAM De basketbal vereniging Juventus speelt vandaag en morgen (3 augus tus) tegen Amerikaanse bas ketballers, in de leeftijd van 18 tot 24 jaar. Het toernooi dat bestaat uit een heren wedstrijd en twee dames wedstrijden, wordt gehouden in de sporthal Oost, Fahren- heitstraat 4. De aanvang is 19.00 uur. Om ongeveer 22.30 uur zijn de wedstrijden afge lopen. ROTTERDAM De sleep boot waarmee Adriaan Kooren senior in 1946 zijn eigen sleepdienst begon is afgelopen zondag opnieuw te water gelaten. Dat ge beurde na een grondige op knapbeurt op de scheeps helling 'Koningspoort' aan de Oude Haven. De sleepboot 'Terra Nova' werd in 1942/43 gebouwd op de Amsterdamse scheepswerf Concordia. Nadat het vaartuig door Kooren was gekocht werd de naam veranderd in 'Adma' en de motor ver vangen door een Caterpil lar scheepsdiesel. Daarmee was de Adma het eerste Nederlandse schip dat met een motor van Caterpillar werd uitgerust. De sleepboot bleef tot in het begin van jaren tachtig in de vaart. Opgelegd in de Wijnhaven raakte de boot langzaam aan in de verge telheid totdat de model bouwers Willem Groenen dijk en Henk Minnaard be sloten de Adma op te knap pen. Dikke lagen roest werden verwijderd, de mo tor gereviseerd en de stuurhut werd grondig op geknapt. Na negen maanden was de Adma weer als nieuw. De bekende actrice Anne-Wil Blankers verrichte afgelo pen zondag de tewaterla ting. Om te voorkomen dat de motorsleepboot weer in verval zal raken hebben de restaurateurs de Adma ge adopteerd. Wilem Groe nendijk en Henk Minnaard zullen/de boot blijvend on derhouden. SCHIEDAM Ooit zongen Elly en Rikkert 'Hé ga je mee, want ik weet een hele leuke speeltuin'. Wanneer het aan staande donderdag niet re gent, gaan medewerkers van wijkcentrum De Erker een dagje uit naar speeltuin Plas wijk in Rotterdam. Kinderen die mee willen, kun nen zich nog opgeven bij het wijkcentrum in de Jan van Avennestraat. Kosten bedra gen vijf gulden per deelnemer, en je moet zelf iets te eten meenemen voor tussen de middag. Aanmelden voor dit dagje-uit kan alleen telefonisch (4267767 of 4263161), en het vertrek staat voor 9.30 uur ge pland bij De Erker. Als de zon het donderdag heel erg laat afweten, maakt het dagje speeltuin plaats voor een dag spelletjes doen in De Erker. Kosten zijn dan één gulden per deelnemer. ROTTERDAM Angelique Cremers, Miss Holland 1987 zal op 20 augustus de kroon overdragen aan een meisje dat zich een jaar lang Neerlands mooiste mag noemen. De finale-avond staat gepland in het Amsterdamse Novotel, de twee halve finales worden afgewerkt in Rotterdam en zijn georganiseerd in samen werking met discotheek Le Bateau. Het Hiltonhotel is op 9 en 16 augustus het decor voor de verkiezing. De winna res van de titel kan een VW- Polo winnen. Zij zal tevens meedoen .aan verkiezing van Miss World, Miss Universe en eventueel Miss Wonderland, Miss International en Miss Europa. De presentatie is dit jaar in handen van Krijn Tor- ringa. Tijdens de pauzes treedt Alexander op. Kaarten voor de twee avonden in het Hilton hotel kunnen besteld worden onder nummer 4562481. Ze kosten per avond 50 gulden per stuk. per afdruk, |0,89« pe^afdTuk,'06 |0,G9* 4-dagen servi |0,59"

De Havenloods | 1988 | | pagina 1